Dampotevrijdl Klap voor britse kernmacht EEN MINISTER GEVRAAGD Na drie weken overeenstemming te Bonn over nieuwe coalitieregering Op vrede gerichte wijziging in Rusland Tito en Chroesjtsjov ZIERIKZEESCHF, NIEUWSBODE Dinsdag 11 december 1962 Nu. 19293 BONN, 11-12. De Westduitse C.D.U./ C.S.U. en de F.D.P. hebben overeen stemming bereikt over een nieuwe coalitieregering onder leiding van dr. Konrad Adenauer. Hiermee is een einde gekomen aan de crisis die drie weken geleden begon, toen de vrije democraten hun ministers uit het kabinet terugtrokken, ln het nieuwe kabihet, dat zeven nieuwe gezichten te zien geeft, is de zetelverdeling tussen C.D.U./C.S.U. en F.D.P. gelijk gebleven aan die in de rcgering- Adenauer sinds de herfst van het vorig jaar. De vrije democraten be zetten vijf ministeries en de chris ten-democraten en hun Beierse zus terpartij, de christelijk-sociale unie, vijftien. De belangrijkste wijziging is de vervanging van Franz-Josef Strauss als minister van Defensie door Kai- Uwe von Hassel, de 49-jarige pre mier van de deelstaat Sleeswijk-Hol- stein, een vooraanstaand christen democraat. Von Hassel die gebo ren is in het voormalige Duits oost- Afrika komt voor de eerste maal in de federale regering. Hij werd in de Bondsrepubliek vooral bekend toen hij bij de algemene verkiezingen van het vorig jaar de campagne voor de C.D.U. leidde. Zeven nieuwe gezichten Zeven nieuwe gezichten dus in het nieuwe kabinet, met als enige ande re verandering nog de vervanging van dr. Siegfried Balke als minister voor wetenschap en onderzoek (de naam „ministerie voor atoomenergie, wetenschap en onderzoek" werd jl. dinsdag gewijzigd) door de huidige minister voor de schatkist Hans Lenz. Behalve de reeds gememoreerde vervanging van de minister van de fensie springen naar voren de aan wijzing van de vrije democraat Ewald Bucher als opvolger van zijn partijgenoot Stammberger als minis ter van justitie en de aanwijzing van de vrije democraat dr. Rolf Dahl- grün als minister van financiën. Zo als bekend, was Stammberger in de „Spiegel"-affaire een van de centra le figuren. Hij was destijds zeer ver bolgen over het feit, dat hij als mi nister van justitie niet tijdig op de hoogte was gesteld van de voorge nomen maatregelen tegen het week blad „Der Spiegel" dat geheime mi litaire stukken had gepubliceerd. On der meer daardoor ontstond de re geringscrisis. Generaal De Gaulle: PARIJS, 12-12. President De Gaul le heeft in een in de nieuw gekozen Franse Nationale Vergadering voor gelezen boodschap verklaard dat een „verandering, die een daadwerkelij ke kans op vrede zou inhouden", mo gelijk reeds in de Sowjet-Unie is be gonnen. Hij zegt verder: „Verdediging van het vrije deel der wereld is, zeker nu, slechts mogelijk door middel van de N.A.V.O. Frankrijk kan zijn rol hierin slechtg vervullen, wanneer 't een moderne militaire mogendheid is. En het kan zich deze militaire macht alleen dan verwerven, wan neer het zijn hulpbronnen uitbreidt en zijn politieke samenhang blijft bewaren". De Gaulle verklaart verder dat de „versterking der Frans-Duitse be trekkingen een noodzakelijke voor waarde is voor de politieke samen werking, die Frankrijk zijn vijf deel genoten in" de Europese gemeen schappelijke markt voorstelt". MOSKOU, 11-12. President Tito van Zuid-Slavië is dinsdag aan zijn tweede „vakantieweek" in de Sow- iet-Unie begonnen. De tekenen dui den er op, dat de eerste serie be sprekingen tussen Tito en de Rus sische leiders de betrekkingen tus sen Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie versterkt hebben. De „Prawda" ci teerde Tito, die in een rede had ge zegd, dat men in Zuid-Slavië bezig is een socialistische maatschappij te vormen op de grondslagen van het Marxisme en Leninisme er. wel in overeenstemming met de omstan digheden en mogelijkheden in het land. Het feit. dat'de „Prawda" deze woorden van Tito zonder commen taar heeft gepubliceerd, is volgens westelijke waarnemers in Moskou een gunstig teken. Zij wezen in dit verband op de felle Chinese kritiek op de Zuid-Slavische leiders, die in Peking worden afgeschilderd als af valligen. Tito had ook verklaard, dat hij „volledig begrip" bij de Russische leiders had gevonden voor het Zuid- Slavische standpunt. Het Franse staatshoofd sprak niet over de onderhandelingen tussen En geland en de E.E.G. over een Britse toetreding tot de Europese gemeen schappelijke markt. Ingezonden mededelinq neus,keel en borst van vastzittend slijm FLITSEN UIT IIET BUITENLAND MOSKOU. De Sowjet-Russische veiligheidsdienst heeft een spion gearresteerd die geheime weten schappelijke gegevens zou hebben doorgegeven aan Britse en Ameri kaanse inlichtingendiensten. OSLO. Een 18-jarige opvarende van een Oostduitse vissersboot 'heeft in de Zuidnoorse havenplaats Flek- kefjord asiel gevraagd. Zijn vaar tuig had bescherming gezocht tegen slecht weer. De afgelopen twee we ken hebben nu in totaal vier Oost duitse vissers in Noorwegen asiel gevraagd. GENEVE. De Lutherse Wereldfe deratie heeft meegedeeld, dat Lu therse zendingsarbeiders de wens te kennen hebben gegeven tot ver betering van de verhouding met hun roomskatholieke collega's. PRINCETOWN. In de Dart- moord-gevangenis nabij Prince- town, in het zuidwesten van Enge land, zijn negentig gevangenen aan het muiten geslagen. Tijdens gevech ten werden vijf gevangenisbeamb ten gewond. De opstand werd spoe dig onderdrukt. JOHANNESBURG. Bij een onge luk in een goudmijn bij Johannes burg zijn vijf Afrikanen om het le ven gekomen. Twintig mijnwerkers moesten naar het ziekenhuis en ne genentwintig worden nog vermist. LAND- EN TUINBOUW Minister «ver de situatie in de gemengde bedrijven DEN HAAG, 11-12. Minister Ma- rijnen heeft dinsdag in de Tweede Kamer naar aanleiding van opmer kingen van enige sprekers opge merkt het stellen van een schuld vraag over de situatie in de gemeng de bedrijven irrelevant te achten. De hoofdoorzaak er van, aldus de mi nister, is de verslechterde marktsi tuatie, waarbij niet alles behou dens de sectoren fruit en eieren op conto van de nieuwe fase E.E.G. mag worden gesteld. Over-produktie en varkensziekte speelden zeer ze ker ook rollen. Hulpverlening dient in dit geval gericht te zijn. Daaruit volgen de door de minister gestelde criteria, hoofdberoep, zandgronden en bedrij ven onder 15 hectare, waarover met 't georganiseerde bedrijfsleven geen verschil van mening bestond. Bij het VERHOGING KINDERBIJSLAGEN DEN HAAG. 12-12. - De Tweede Kamer is zonder diskussie akkoord gegaan met het wetsvoorstel tot ver hoging van de kinderbijslagwet. De thans in dc kinderbijslagwet voor loontrckkenden en in de kin derbijslagwet voor kleine zelfstandi gen genoemde bedragen worden ver hoogd van f 58,50 tot f 64,74 per kwartaal voor het eerste kind en van f 63,96 tot f 70,20 per kwartaal voor het tweede kind. De thans in de algemene kinder bijslagwet opgenomen kwartaalbe dragen worden verhoogd van f 63,96 tot f 70,20 voor een derde* kind. van f 86,58 tot f 95,94 voor een vierde en een vijfde kind en van f 97.50 tot f 107,64 voor een zesde en elk vol gend kind. Het wetsontwerp werd zonder de hoofdelijke stemming aangenomen. vaststellen van de criteria voor be lastingen (minder dan f 300,in komstenbelasting) en gemiddeld in komen (minder dan f 6.000,per jaar), gerekend over de laatste drie jaar, is met de gerichtheid rekening gehouden. Voor degenen die nog geen aan vraag voor een voorschot konden in dienen, zal een nieuwe termijn wor den opengesteld. Daarop verleende voorschotten zullen later betaald worden, dan de thans aangevraagde. Aangezien de voorgestelde voor schotten een eerste aanzet zijn tot nog te treffen maatregelen voor de strukturele verbeteringen, zou het misbruik zijn er een verkapte toe- clag^egeling van te maken. De terug betaling zal in het kader van het ontwikkelings- en 't saneringsfonds voor de landbouw individueel be schouwd moeten worden. STVI) F.N PROVINCIE 7TERIKZEE Oliebollen-actie Pastoriefonds Traditiegetrouw organiseert het Vrijzinnig Pastoriefonds zaterdag a.s. weer een olicbollendag. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van de pastorie „Klein Maja". Oliebollen savourerend, kan men du9 bijdragen in de (stijgende) kosten van dit on derhoud. Kerstmiddag N.C.V.B. voor bejaarden De afdeling Zierikzee van de N.C. V.B. organiseert op maandagmiddag 17 december, aanvang 2.30 uur, een kerstmiddag voor de bejaarden in het zaaltje aan het Beddeweeg. Alle bejaarden zijn hartelijk welkom. Snert"-sfeer in de stad Zwolle ZWOLLE, 12-12. In de Prinses Margrietkazerne en de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep, de leger plaats 't Harde te Oldenbroek en in de legerplaatsen te Nunspeet en Ermelo zal circa 23.000 liter origi nele militaire erwtensoep worden gekookt, die op woensdag 19 de cember in Zwolle zal worden ver kocht ten bate van een liefdadig heidsactie. De actie heeft tot doel f 25.000 bijeen te brengen die nodig zijn voor de financiering van een binnenkort gereedkomend polikli nisch dagverblijf voor hulp aan spastische kinderen. Voor het goede doel is van alle kanten hulp aangeboden. Zo zullen de militairen vrijwillig de soep ko ken; de gamellen hiervoor zijn gra tis door het ministerie van landbouw en visserij ter beschikking gesteld. De Zwolse zuivelfabriek hebben hun gehele wagenpark ter beschik king gesteld voor het vervoer van de soep naar de consumenten. De slagers, groente- en fruithandelaren en kruideniers in Zwolle hebben alle ingrediënten voor de soep gratis geleverd. Alle Zwolse drukkerspa troons hebben zich bereid verklaard het benodigde drukwerk zonder kosten te verzorgen, terwijl de melk- slijters van Zwolle 100 man zullen afstaan die woensdag 19 december de soep bij hun melkklanten zullen „slijten". Voorts zullen de acht muziek korpsen van Zwolle de avond tevo ren, 18 december, rondgangen door de stad maken met spandoeken met het opschrift morgen snert", zodat de beuolking tijdig aan de actie wordt herinnerd. Goese „verschrijvingen" opnieuw aan de orde GOES, 12-12. In de volgende week woensdag, 19 december, te houden vergadering van de gemeenteraad van Goes zullen opnieuw de zoge naamde „verschrijvingen" aan de or de worden gesteld. Van de zijde van toet provinciaal bestuur is het colle ge van b. en w. van Goes verzocht te onderzoeken of en zo ja welke onjuiste boekingen in de financiële administratie van de gemeente Goes zijn geschied sedert 1 januari 1955. Het provinciaal bestuur, aldus de toelichting die het college van b. en w. bij de stukken heeft gevoegd, heeft er oo aangedrongen eventueel nog te achterhalen onjuistheden als nog te rectificeren. In verband daar mede heeft het college van b. en w. aan de direkteur van gemeentewer ken opdracht gegeven een onderzoek naar een en ander in te stellen, te beginnen bij het jaar 1955. Dit on derzoek werd enigszins belemmerd, omdat de dienst gemeentewerken niet meer over alle administratieve bescheiden beschikt. Uiteindelijk heeft de direkteur van gemeente werken het college in kennis gesteld van de in 1955 gebleken onjuiste boekingen. Deze bedragen in totaal f 28.519.70. Dit bedrag zal bij begro tingswijziging worden verbeterd. Het college tekent hier volledigheidshal ve nog bij aan, dat, voor zover men heeft kunnen nagaan, door het bo venstaande bedrag alle in 1955 ge pleegde onjuiste boekingen zijn ge rectificeerd. Ten aanzien van 1956 en volgende jaren zullen zo spoedig mo gelijk nadere voorstellen worden ge daan. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Drogeham (toe- z.): P. E. van Ooijen te Gaast; het beroep van de classis Amersfoort als predikant voor buitengewone werk zaamheden (geestelijke verzorging stichtingen „Zon en Schild" en „He- bron" te Amersfoort); P. A. A. Klu- sener, ziekenhuispredikant te Delft. Bedankt voor Berlikum (Friesland) (toez.): A. Stegenga te Makkum; voor Stavoren: J. D. A. M. Heijkoop vicaris te Zwolle. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhage-Rijs- wijk: T. Hai'der te Kornhorn; voor Hilversum-oost: M. W. Nieuwenhuij- ze te Amsterdam-west. Geref. Gemeenten Beroepen te Rotterdam (zuidwijk, Pendrecht en Lombardijen): K. de Gier te 's-Gravenhage. Bedankt voor Veenendaal: P. Blok te Dirksland. Geref. Kerken Beroepen te Belleville (Ontario, Canada), („Maranatha" Chr. Ref. Church): G. Ringnalda te Lindsay (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) (voorheen te Oudehorne). NIEUWERKERK Kerstzangdienst Aanstaande zondagavond zal er een gemeenschappelijke kerstzang- dienst worden gehouden in de gere formeerde kerk, met medewerking van de chr. gem. zangvereniging. De adventsmeditatie zal ditmaal worden verzorgd door ds. Keiling van Noord- gouwe. OOSTERLAND Verbond voor Veilig Verkeer Op vrijdagavond 14 december zal er in de Conferentiekamer alhier 'n propaganda-avond worden gehouden uitgaande van de afdeling Duiveland van het Verbond voor Veilig Ver keer. Destijds is in Oosterland een afdeling opgericht met een voorlopig bestuur. Getracht zal worden thans een definitief bestuur te vormen van drie personen. Verder zullen er nog enkele verkeersfilms worden ver toond. De toegang is geheel vrij. Het voorlopig bestuur hoopt op een goe de belangstelling, ook van niet-leden. Men steunt zodoende het werk van het Verbond voor Veilig Verkeer. SINT PHILIPSLAND Vergadering C.P.B. In de „Druiventros" te St.-Philips- land vergaderde de afdeling St.- Philipsland-Anna Jacobapolder van de C.P.B. De spreekster van deze avonci was mej. van Rooyen te Zie rikzee. Ze sprak over het werk van de maatschappelijk werkster en de gezinsverzorgsters. Het werk van een maatschappelijk werkster is niet zo eenvoudig. Ze komt door haar werk in aanraking met allerlei moei lijkheden in verschillende gezinnen. Het valt niet altijd mee om in alle voorkomende gevallen de juiste op lossing te vinden. Ook het werk van een gezinsverzorgster vereist soms veel takt en geduld. Voor elk gezin is dit weer anders. Gelukkig dat er meisjes zijn die dit moeilijke maar tevens mooie werk willen doen om een medemens te helpen. Er werden verschillende vragen gesteld over dit onderwerp gesteld die zo uitvoerig mogelijk door spreekster werden beantwoord. Tot slot werd medegedeeld dat de kerstavond op 18 december zal wor den gehouden in samenwerking met de N.C.V.B. in „Ons Dorpshuis" te Anna Jacobapolder. ELLEMEET Verkoop Welfare-goederen Daar er in dit seizoen geen Rode Kruisfilm zal worden vertoond, kan ook de gebruikelijke verkoop en verloting van Welfare-artikelen niet op de gewone wijze plaats hebben. Op verzoek van het bestuur van de afd. Schouwen Westhoek van het Nederl. Rode Kruis heeft de heer J. W. Kooman nu zijn etalage welwil lend ter beschikking gesteld voor deze zaken, zodat ieder in de gele genheid is de door patiënten ver vaardigde artikelen te bewonderen c.q. te kopen. Men steunt daarmee het mooie Welfarewerk, dat voor vele chronisch zieken zo'n grote steun blijkt te zijn. We wekken gaarne alle Rode Kruisvrienden op eens een kijkje te gaan nemen bij Dorpsstraat 2. ZONNEMAIRE Bouw woningen Naar wij vernemen is de bouw van drie bejaardenwoningen te Zonne- maire, namens b. en w. van Brou wershaven, opgedragen aan J. v. d. Velde te Dreischor voor een bedrag van f 34.800,—. Het ontwerp is af komstig van architect H. Wesselo te Bussum. Kerstfeest nadert Voor 60 jaar.... BRUINISSE. Het buitenwerk van het nieuwe gedeelte der Ned. Herv. Kerk is gereed gekomen. ZIERIKZEE. In Duiveland blijkt het jachtveld rijk van wild te zijn voorzien. In 4 dagen tijds werden onder Ouwerkerk met vijf geweren 341 hazen neergelegd. NIEUWERKERK. De jaarlijkse intekening voor de bedeling der ar men op Nieuwjaarsdag heeft f 182,50 opgebracht. ZIERIKZEE. Het sleepschip „Eli- se Helene", geladen met 470.000 kg. ruw mijnzout, bestemd voor de zout ziederij alhier, blijkt te zijn gebro ken. De lading is deels overboord gezet, deels in andere schepen over geladen. NOORDGOUWE. In het zieken huis alhier heeft de vierde operatie plaats gevonden, die - evenals de vorige - succesvol verliep. SEROOSKERKE. De jachtopzie ner alhier had het geluk twee otters te vangen. NIEUWERKERK. Het fanfare corps „Oefening en Uitspanning" gaf een uitvoering voor het publiek „te- geen betaling van entreegeld en gra tis voor gezinshoofden uit de wer kende stand". NIEUWERKERK. In het tienja rig achterliggend tijdperk bedroeg het aantal geboorten 485, het aantal overledenen 240 en het aantal ge sloten huwelijken 129. ZIERIKZEE. Aan de kantonnier van het Waterschap Schouwen, de heer v .d. H. is een pensioen toege kend van f 75,- per jaar. SIRJANSLAND. Alhier heerst een influenza-epidemie. In prak tisch elke woning is een lijder aan deze ziekte. Na alle rumoer, dat achter ons ligt, houden de dagen de adem in. Buiten heerst duisternis, maar het jaar groeit weer stilaan toe naar het Kerstfeest, het feest van het licht, in de natuurlijke zin, zonder twijfel, maar bovenal in geestelijke zin, omdat Kerstmis spreekt van het Grote Licht dat eenmaal is opgegaan onder de mensen. Van dit hemels licht kan alle licht op deze wereld slechts een flauwe afspie geling zijn. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER De redevoering van Dean Ache- son, eertijds minister van buiten landse zaken en nu adviseur van president Kennedy, waarin hij on der meer te berde bracht dat het met het Britse rijk niets meer ge daan was, heeft in Londen veel kwaad bloed gezet. Ook al sprak Acheson als privé-persoon. Men heeft daar min of meer het gevoel dat Acliesons venijnige uitspraak ongeveer de geestelijke gesteldheid weergeeft die in Washington over heerst en die naar men vreest ook zal blijken uit een boodschap die Londen vermoedt in de aktentas van minister MacNamara van defensie. De boodschap dat de V.S. maar wil len ophouden met het werken aan de Skybolt-raket. Die nog niet bestaande raket - om over vijftienhonderd kilometer vanuit een vliegtuig te worden afge vuurd met een kerhlading - heeft de V.S. al zo'n miljard gulden ge kost, dat is vijf maal de raming en het eind is nog niet in zicht. In Washington zit men eigenlijk ook niet te springen op dit middel om vliegtuigen nog een rol te laten spelen in de kernoorlogvoering. Men heeft ondertussen zijn Polaris- en Minuteman-raketten, die van zee, onder zee zelfs en van onder de aarde af kunnen worden gelanceerd. Geen vervoer Maar er is een afspraak tussen de Britten en de Amerikanen, in casu president Eisenhower, gemaakt, die de V.S. min of meer dwingen tot de nu wel zeer duur geworden ex perimenten voor de Skybolt. Dat was een afspraak waarbij de Ame rikanen ook de beschikking gekre gen zouden hébben over de Polaris- basis Holy Loch. En voor de Britten ligt de zaak anders. Zij hebben kernbommen, maar hun eigen intercontinentale raket om ze te vervoeren werd zo kostbaar en ook zo inefficiënt, dat daaraan althans voor de gewapende macht niet verder wordt gewerkt. De Britten zijn dus voor het afwer pen van kernbommen aangewezen op de V-bommenwerpers. Een weinig praktische manier, want de lucht verdediging wordt zo geperfectio neerd dat over een jaar of wat een raket je elk toestel al heeft neerge haald voor het de kans krijgt op een strategische plek zijn vernielende last te lozen. De Blue Steel-raket is ontworpen om daaraan enigszins tegemoet te komen, maar die heeft slechts een beperkte reikwijdte, zoiets van hon derdvijftig kilometer. Engeland heeft dus de Skybolt hard nodig om zijn kernmacht enigermate effectief te kunnen laten opereren. Zonder dit vervoermiddel van de Britse bom gaat de dreiging van het wa pen niet veel verder dan de bun ker waarin het wapen ligt opgesla gen. Nog duidelijker gezegd: zonder Skybolt is Groot-Brittannië kern macht-af. Geen Britse en geen Franse Wat kunnen de Britten doen? Zeg gen dat als de V.S. de Skybolt naai de sloper sturen, de Amerikanen Holy Loch moeten ontruimen? Een kwalijke zaak onder bondgenoten. Zelf de raketontwikkeling overne men? De schatkist zal niet juichen. Hoe of wat is niet bekend, maar dat de Amerikanen van het Skybolt project af willen is zeker. En een aankondiging nu zou hun des te meer passen, omdat ze er eigenlijk mee in het licht stellen dat er ge woon geen ruimte is voor een twee de kernmacht in het ivestelyk blok, wat ook president De Gaulle en de Britse minister van defensie Thor- neycroft- zeggen. Door de Britten zo de pas af te snijden, hopen de Ame rikanen ivellicht - maar dan haast zeker wel vergeefs - president De Gaulles afgunst op de kernmacht van zijn overburen aan het Kanaal te beteugelen. En ook zijn drijven naar een Franse, desnoods Europese kernmacht naast de Amerikaanse. MacNamara heeft voor de komen de N.A.V.O.-vergadering van Parijs een aantal plannen opgesteld voor een gemeenschappelijke kernmacht. Daar is Washington wel niet zo erg op gesteld, maar ziet die altijd nog liever dan een onafhankelijk Euro pese. De zwakheid van de enige an dere westerse atoommogendheid zo duidelijk in het licht stellend hoopt MacNamara wellicht de N.A.V.O.- partners een van zijn plannen te verkopen. Feuilleton 14 Jan Piet dacht een ogenblikje na over zijn instructies. „Er is inder daad over gesproken", antwoordde hij geheimzinnig lachend. Een heel brutale meneer trok Jan Piet aan zijn jas en vroeg: „Hebt u enig idee kunnen vormen van de vorderingen van de kabinetsforma teur. Ik bedoel: Is het kabinet al dan niet op papier gereed?" Jan Piet kneep een oogje dicht en antwoordde heel diplomatiek: „Dit meneer, kunt u beter aan zijne ex cellentie zelf vragen, nietwaar? Maar misschien willen de heren me verontschuldigen? De wagen wacht al op me". Intussen was een grote zwarte auto voorgereden en een chauffeur in uniform hield het portier open. Nog even werd een serie foto's ge maakt, terwijl Jan Piet in de wagen 9lapte en even daarna was hij ver trokken. Yvonne van Helsdingen nam de hoorn van de haak, toen de tele- foonbel rinkelde. „U spreekt met Hagestein", zei ze op afgemeten toon. „Ha, Yvonne, luister eens, lieve kind*, er is een zekere meneer Jan sen op weg naar huis. Hij ls van daag onze gast. Het is een beetje verlegen jongeman. Doe me een ge noegen, ontferm je over hem tot ik door B. J. TEN WESEPE thuis ben, he? Geef hem een ape- ritiefje en babbel een beetje met hem. Wil je?" „Maar natuurlijk oom, dat spreekt vanzelf. Hoe zei u, dat die meneer heette?" „Jansen. Apropos, heb je al eens op de kalender gekeken vandaag?" „Ja, het is de eerste april. Is het echt waar, of is die meneer Jansen de aprilmop?" „Ja en nee, liefje. Iemand - ik weet nog niet wie - heeft ons er in willen laten lopen. Ik vertel je straks wel de hele geschiedenis, ik heb nu geen tijd meer, ik krijg nog iemand voor een bespreking. Maar ik hoop om kwart over één thuis te zijn. Ik wil me niet laten kennen, zie je, en daarom spelen wij beiden - die meneer Jansen en ik - het spelletje mee. Ook al om de pers wat zand in de ogen te strooien. Het komt me namelijk prachtig uit. De pers verdiept zich nu in alle moge lijke veronderstellingen omtrent die meneer Jansen en dat komt me op het ogenblik uitstekend van pas. Dus dat doe je?" „Zeker, oom, ik zal het hem zo genoeglijk mogelijk maken". „Fijn kind, dank je wel. fen tot straks". „Dag, oom". Terwijl Yvonne de telefoon neer legde, kwam de vrouw des huizes binnen. „Oom was aan de telefoon: we hebben vandaag een gast aan de lunch, een meneer Jansen. Hij -is al onderweg hierheen. Het heeft iet-s te maken met een aprilmop, zei oom. We horen vanmiddag wel pre cies, hoe de vork in de steel zit". „Meneer Jansen, meneer Jansen". Mevrouw de Haas Hagestein dacht even na. „Zo'n gewone naam.... zegt me niets. Enfin, in deze tijd komt hij met zoveel mensen in aan raking". Een kwartiertje later draaide een grote, zwarte limousine de oprijlaan van „Hagestein" op en stopte voor het bordes. Jansen stapte uit, zat even in dubio of hij de man een fooi zou geven of niet, maar herinnerde zich meteen, dat hij geen klein geld meer had en zei alleen: „Dank u wel voor de moeite". Inmiddels was de deur geopend en Yvonne kwam met een glimlach op haar gezicht ben paar treden naar buiten. „Meneer Jansen?" vroeg ze. Jan Piet knikte. „Dat ben ik, ja. Zijne excellentie heeft...." „Ik weet er al alles van. meneer Jansen. Ik ben een nichtje van meneer de Haas: Yvonne van Hels dingen. Wilt u binnenkomen?" Verlegen volgde Jan Piet het meisje in de hall. Ze nam zijn jas, hoed en tas aan, hing alles op een kapstok en ging hem toen voor naar een groot vertrek aan de voorzijde. „Maak het u gemakkelijk, me neer Jansen, daar bij hel raam mis schien?" Het is zo heerlijk vanmor gen. nietwaar? En.hebt u al kof fie gedronken?" „Jajawel, vanmorgen in de stationsrestauratie" „O, maar u zult nog wel een kopje lusten, veronderstel ik?" „Ja, heel graag". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5