NVSH de jeugd is anders dan wij ouderen H. J. BAX STAD EN PROVINCIE Geslaagde proef met roltrommelauto in Duiveland en Schouwen Rijdt veilig met M$lk STAD EN PROVINCIE F.M.-zenders te Goes De opstand in Broenei Veel vermisten in Algerië B. en w. tegen wijziging saneringsplan KRUIDENKRACHT! ACHTER HET MASKER Kerstboom- Tafelversiering Rolschaatsen Vergadering Keinigingsdieiist ZIERIKZEE DUIVELAND, 12-12. In de woens dagmiddag: in het gemeentehuis van Duiveland gehouden vergadering van de raad van bestuur van de reini gingsdienst Schouwen en Duiveland deelde de voorzitter, burgemeester A. A. van Eeten mee, dat bü wijze van proef de roltrommelauto uit Duiveland enige dagen in Westelijk en Nliddenschouwen heeft gereden en de auto uit Westelijk Schouwen enige dagen in Duiveland. Daarbij is gebleken, dat in de Schouwse auto ruim anderhalve keer zoveel huisvuil kan worden vervoerd, dan in die van de kring Duiveland. Dit betekent dat de Duivelandse wagen meer keren naar de vuilnis belt moet rijden, dan de grotere wa- .gen. Daaruit is dus verklaard wat in de laatste vergadering naar voren kwam: dat Schouwen meer emmers in korter tijd kon bedienen, dan Dui veland. De Duivelandse chauffeur was na zijn Schouwse route ook op normale of liever gezegd op vroege tijd thuis. Bij de route van de Schouwse wagen bleek, dat Bruinisse toch moeilijk is te bedienen zonder dat men een keer extra naar de vuilnisbelt moet rijden. Bruinisse blijkt een plaats te zijn waar de vuil nisemmers in doorsnee meer gevuld zijn dan in andere gemeenten. In de toekomst zal in Duiveland dan ook wel een grotere wagen moe ten gaan rijden. Om dit op korte termijn te doen is niet mogelijk, om dat de restwaarde van de auto waarschijnlijk kleiner is dan de boekwaarde. De wagen zal nog en kele jaren mee moeten, omdat de af- schrijvingsduur op 10 jaar is gesteld. Begroting 1963 De begroting 1963 werd daarna aangenomen met in ontvangst en uitgaaf op f 86.101,97 en een nadelig exploitatiesaldo van f 76,661,50. Dit betekent dat een bedrag per emmer verschuldigd zal zijn van f 15,80. Voor kampeerbedrijven en voor ver huur bestemde zomerwoningen zal een gedeelte van dat bedi-ag ver schuldigd zijn (de helft). Ook de eerste wijziging van de begroting 1962 wordt met algemene stemmen aangenomen. Deze begro tingswijziging is nodig geworden we gens uitbreiding van de dienst in 1962. Over het eerste halfjaar 1962 bedraagt het nadelig exploitatiesaldo f 6,85 per emmer, te rekenen over de volgende emmers per gemeente: Brouwershaven 729, Bruinisse 801, Duiveland 999. Westerschouwen 273 en zomerwoningen 285. Per 1 janu ari zal dat zijn geworden: Bruinisse 810, Duiveland 1012, Brouwershaven 735, Middenschouwen 370 en Wester schouwen 1850 plus 150 bij kleine kampeerbedrij ven. Dat Westerschouwen zoveel ver schilt komt door de toetreding van de andere kernen behalve Renesse, dat al was aangesloten. Door het ne men van een andere" route is het aantal zomerwoningen dat wordt be diend verminderd. In de vergadering van de raad der gemeente Brouwershaven van 20 de cember 1962 zal worden behandeld de eventuele toetreding van de kern Brouwershaven. Bij voorbaat wordt besloten reeds nu toestemming tot toetreding te verlenen. Ingezonden mededeling - Vervolgens wordt vastgesteld, een nieuwe verordening regelende de rechtspositie van het personeel, een nieuwe verordening van politie en een nieuwe huishoudelijke verorde ning. Op voorstel van burgemeester Francke van Kerkwerve worden en kele artikelen gewijzigd en aange vuld. Partikuliere vergoedingen Besloten wordt een vergoeding te heffen voor het door particulieren storten van vuil op de vuilnisbelten. Deze vergoeding wordt vastgesteld op f 1,50 voor een landbouwwagen en f 2,50 voor een vrachtauto, alles contant te betalen, om administra tieve rompslomp te voorkomen. Geen commentaar wordt geleverd op de nieuwe verordening regelende de formatie en de 'bezoldiging van het personeel. In dienst zijn thans in Duiveland een chauffeur en twee helpers, in Schouwen twee helpers. Zoals bekend wordt de dienst in Schouwen bediend door een particu lier die een auto plus chauffeur be schikbaar stelt, waarvoor hij een vast bedrag per emmer ontvangt. Eveneens wordt vastgesteld het maximum crediet in rekening cou rant op f 5000 en een voorstel tot het huren van. de vuilnisbelt te Se- rooskerke van Staatsbosbeheer voor f 299,25. Hierbij wordt er op gewe zen, dat de huur van de vuilnisbelt te Ouwerkerk belangrijk minder be draagt. Het dagelijks bestuur wordt ge machtigd tot het sluiten van een wettelijke aansprakelijkheidsverze kering tot een maximum uitkering van f 100.000. De routes in de verschillende ge meenten en dorpskernen te rijden worden nader besproken. Deze rou tes zijn op topografische kaarten per gemeente aangegeven die aan de vergadering worden getoond. Daarnaast is iedere gemeente ver plicht een kaartsysteem bij te hou den, waaruit blijkt waar en hoeveel emmers per gemeente of kern zijn uitgegeven. Bij de rondvraag komt onder meer ter sprake welke veranderingen en voorzieningen de toetreding van Brouwershaven noodzakelijk maken. De kern Brouwershaven zal door de dienst in Schouwen worden be diend, maar er zal dan toch nog ge bruik worden gemaakt van de vuil nisbelt die de kern Brouwershaven thans reeds in gebruik heeft. De dienst zal deze belt overnejnen voor de huurprijs van f 1 per jaar. Alle werkzaamheden zullen dan natuur lijk door de dienst worden verricht, waarbij een betere afrastering dan de tegenwoordige wellicht noodzake lijk zal zijn. Ook deze zal door de dienst worden aangebracht. Prettige Kerst voor kleine boosdoeners ROTTERDAM, 12-12. Ook^ in de gevangenissen branden op 25 en 26 december de kerstlichtjes, maar toch blijft het een nare zaak 'het kerst feest op die manier té moeten vie ren. Niemand, die dat woensdagmor gen in de Rotterdamse rechtzaal be ter besefte dan politierechter mr. A. Heynsius en daarom boften vele kleine boosdoeners, die woensdag voor het hekje verschenen. Mr. Heynsius heeft in het alge meen zo zijn vaste „tarieven" voor de delikwenten, van wie hij er al vele duizenden volgens de ijzeren regels een begrip in de Maasstad naar de cellen heeft gestuurd. Maar gisteren, met de gedachten al in de kerstsfeer, bracht de politie rechter toch de mildheid op om met DEN HAAG. Op 49-jarige leeftijd is woensdag mr. A. J. Schouwenaar, lid van de Tweede Kamer, overle den. Zijn overlijden kwam niet ge heel onverwacht; hij had veertien dagen gèleden een hartaanval gehad en was sedertdien ziek. zijp eigen principes te breken en het gevolg was dat de straffen als 't maar even kon. zo werden geplooid dat de veroordeelden op 24 december weer op vrije voeten komen. „En ik hoop dat je een goede kerst hebt", zei mr. Heynsius er' onveranderlijk bij. Een dankbare glimlach was vaak zijn be loning. DEN HAAG. De direkteur van de veeartsenijkundige dienst heeft het in Siebengewald, gemeente Bergen, Limburg, geldende tijdelijke ver- voersverbod van varkens en herkau wers per 14 december 1962 ingetrok ken. In de Indische hoofdstad is een overeenkomst ondertekend, op grond waarvan de Duitse bondsrepubliek aan India een krediet van 470 mil joen mark verstrekt met een looptijd van twintig jaar. Ds J. P. Meijering overleden Na een kort ziekbed is in de leef tijd van 82 jaar overleden ds. J. P. Meijering, emeritus predikant van de Chr. Gereformeerde Kerken in Nederland. Ds. Meijering werd geboren in 1880 en werd kandidaat in 1918. In 1918 werd ds. Meijering verbonden aan de Chr. Ger. Kerk te Baren- drecht, welke gemeente hij in 1922 verwisselde met Nieuwpoort. Na dien diende hij de gemeenten van Zwijndrecht (1927) en Maassluis (1942). In 1946 ging ds. Meijering met emeritaat en vestigde zich met terwoon te Zierikzee. Vele malen deden de Chr. Gereformeerde Ker ken op het eiland nog een beroep op hem om voor te gaan in de dienst des Woords. Na een rouwdienst in de Chr. Ge reformeerde kerk zal het stoffelijk overschot van ds. Meijering op za terdag 15 december a.s. ter aarde worden besteld op de algemene be graafplaats te Zierikzee. ihr. de Casembroot bezocht Smit Bolnes De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, heeft gisteren (woensdag) ver gezeld door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester een bezoek gebracht aan de motorenfabriek van Smit Bolnes op het industrieterrein al hier. Op dit oriënterend bezoek, dat enige uren duurde, komen wij nader terug in ons volgende nummer. Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter't stuur, denk aan melk» Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Is verstandig. Is veilig. Is nog lekker óók. Kortere schoolweek DEN HAAG, 12-12. De vijfdaagse schoolweek levert geen overwegen de bezwaren op voor de kleuterscho len, de lagere scholen, de huishoud scholen, de L.T.S.-en en voor de V. G.L.O.-scholen. De invoering van de verkorte schoolweek is wel bezwaar lijk voor het U.L.O. en het V.H.M.O., voor de U.T.S.-en en H.T.S.-en, voor de weekscholen. de opleidingsscho len voor kleuterleidsters en voor de opleidingsscholen voor M.O. akten. Aldus de conclusie uit het rapport over de verkorting van de school week, uitgebracht door een namens het ministerie van O. K. en w. sa mengestelde commissie. SINGAPORE. 12-12. Generaal sir Nigel Poett, de bevelhebber dei- Britse grondstrijdkrachten in het verre oosten, heeft woensdag ver klaard, dat op Borneo 250 opstande lingen. gevangen zijn genomen. Hij schatte de sterkte der opstandelin gen op ongeveer 2.000 man. De generaal noemde de opstand een „vrij eenvoudige aangelegenheid, die niet goed geleid werd". Volgens do generaal hebben de olieterreinen in Scria praktisch geen schade opgelopen. ZIERIKZEE Monument voor ramp en oorlogsslachtoffers De ideeënbus-commissie alhier heeft blijkens een schrijven van b. en w. aan de raad geadviseerd een beloning toe te kennen van f 25 voor een idee van de heer L. H. A. de Jonge om een passend monument op te richten voor de ramp- en oorlogs slachtoffers. B. en w. verschillen echter met de heer de Jonge van mening ten aan zien van de plaats van het op te richten monument. De gedachten van het college gaan hieromtrent vooral uit naar een plaats in het centrum van de stad, bijv. op het Havenplein of het nieuwe plantsoentje op het Kraanplein. Voor de oorlogsslacht offers zou hierdoor ook ten aanzien van de R.K. slachtoffers meer recht worden gedaan. Kerstviering C.P.B. De leden van de christelijke plat telandsvrouwenbond van de afdeling Schouwen-Duiveland hopen op dins dag 18 december a.s. het kerstfeest te vieren in het Nederlands Herv. Verenigingsgebouw in 't Vrije. Deze avond zal door eigen leden verzorgd worden. DEN HAAG, 13-12. Met ingang van 24 december zullen de nieuwe F.M.- zenders in de radiotoren te Goes op proef in bedrijf worden gesteld. Hilversum I zal in de F.M.-band kun nen worden ontvangen op kanaal 3 (87,85 mhz.) en Hilversum II op ka naal 27 (95,00 mhz.). GENÈVE, 13-12. Het Internationale Rode Kruis stelt nog steeds onver moeide pogingen in het werk om in lichtingen te verkrijgen over het lot van ongeveer zeshonderd mensen die na de afkondiging van de onafhan kelijkheid van Algerië in dat land nog steeds worden vermist. Het gaat hier om 330 militairen en 264 burgers onder wie 36 Franse militairen die destijds door het Algerijnse bevrij dingsleger, zoals het zelf heeft er kend, werden gevangen genomen. Eind augustus bedroeg het aantal als vermist opgegeven personen meer dan duizend, van wie een aantal la ter werd opgespoord. De nasporingen naar de overigen zijn tot dusver zon der resultaat gebleven. Zierikzeese raad bijeen op 21 december ZIERIKZEE, 12-12. Op vrijdag 21 december zal een vergadering wor den gehouden van de gemeenteraad. De agenda telt een twintigtal pun ten. Blijkens de op deze vergadering betrekkihg hebbende stukken vindt per 1 januari de periodieke aftreding plaats van de heer J. J. v. d. Ende als regent van het Burgerweeshuis. Het college stelt herbenoeming voor. Voorgesteld wordt aan „Beter Wo nen" een tweetal kavels elk 114 centiare in erfpacht uit te geven in Malta voor de bouw van garage boxen. De Kon. Zeelandia N.V. ver zocht met het oog op uitbreidings plannen een oppervlakte van 2.374 centiare van het industrieterrein in eigendom te kunnen verkrijgen. Ook de N.V. confektiefabriek voorheen G. S. van Dam Co. verzocht om koop van een deel van het industrie terrein, zijnde groot plm. 12.87 aren. Saneringsplan Aan de orde komt verder het sa neringsplan. De voorbereiding van het voorstel tot vaststelling van dit plan, heeft zijn afsluiting gekregen, zo schrijven b. en w. aan de raad. Advies is uitgebracht door de direk teur van de Centrale Dienst en de stedebouwkundige ir. P. J. 't Hooft. B. en w. stellen voor het advies aan te houden als maatstaf van ir. 't Hooft. Het komt het college ten enen male onjuist voor hot ontworp-plan thans te wijzigen, zoals ig gesugge reerd door de direkteur van de C.D. Het plan toch dient als één onver brekelijk geheel te worden be schouwd en gehandhaafd, los van de financiële offers, die in de toekomst worden gevraagd. Het plan is een basis-plan. De toekomst kan de noodzaak van herziening aan het licht brengen, maar in het huidige stadium zo menen b. en w. is hieromtrent geen enkel gefundeerd oordeel mo gelijk, zodat het ontwerp-plan on veranderd dient te worden vastge steld. Bijzondere rooilijnen De ingekomen bezwaarschriften hebben vooral betrekking op de bij zondere rooilijnen. De bezwaarschrif ten gezien vanüit de gezichtshoek der belanghebbenden, richten zich tegen het ontwerp-saneringsplan in zijn geheel. Op grond hiervan heeft het college gemeend ingediende be zwaarschriften in het bestemmings plan naar voren te moeten brengen. Verwezen wordt verder in dit ver band naar het besluit bijzondere rooilijnen. Voorgesteld wordt ten slotte te besluiten tot vaststelling van de stedebouwkundige regeling kom Zierikzee 1961 bijzondere rooilijnen en de stedebouwkundige regeling kom Zierikzee bestem mingsplan met de daarbij behorende voorschriften bebouwde kom en toe lichting. Deze besluiten werden in ontwerp reeds vastgesteld in de ver gadering van 27 maart j.l. Natuurvolken cn dieren j geven ons een wijze les: de bron van genezing en v gezondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, C moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aam- beien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuur- lijke leefwijze. Verkeerd. voedsel, zittend leven -J.\ HERBESAN Kruidenthee v gy bevat 14 verschillende V Kruiden met elk een eigen l heilzame werking en her- stelt de natuurlijke func- 1; ties van het lichaam. f. 1.80 per groot pak. SUCCESSES Te koop: Kanaries bij J. ter Riet, Es doornstraat 19, Nieuwerkerk. Tweepers. Engelse ledikan ten, ook één- en tweepers. opklap. L. Kaashoek, Lange Nobelstraat 23, tel. 2167, Zie rikzee. Kerstbomen,alle maten, bij P. Verton, Renesse. Armstoelen vanaf f 5,per stuk. L. Kaashoek, Lange No belstraat 23, tel.. 2167, Zie rikzee. T.V., prachtig beeld, 43 cm, z.g.a.n., f 250,—. Telef. (070) 725793. Z. g. a. n. glazen toonbankvi trine. Te bevragen: bureau van dit blad. Prima wandelwagen, kinder ledikant, box met vloer, kin derstoel en hobbelpaard. - L. Kaashoek, Lange Nobelstr. 23 telef. 2167, Zierikzee. Verloren: te Oosterland, omg. Kerkstr.: dameshorloge met bandje. Te bezorgen bij boekh. Van 't Leven, Bruinisse. Personeel gevraagd: Nette slagersbediende of half was. Slagerij Ornée, St. Do- musstraat 8, Zierikzee. Een meisje coor halve dagen of werkster voor enige mor gens per week. C. de Vrieze- de Meij, Lagezoom 6, Renesse. Met 1 maart: een knecht of arbeider. Vast werk. C. v. d. Houten, Zwaardweg 6, Kerk werve. Met januari: werkster ge vraagd voor twee morgens per week. J. van Malde, Wan deling 14, Zierikzee. Diversen: „Jan Duca", een klassehaard van J. Jaarsma! Hiervoor naar fa. J. D. de Korte Zn. telef. 227, Bruinisse. Denkt U aan de uitvoering van „Op Drift", zaterdag 15 december in „Het Dorpshuis" te Renesse? Decoratieve, mooie dingen zelf maken en zeker nu voor de Kerst, is mogelijk van de witte Tempex isolatieplaat, 50 X 50 cm, 75 ct per plaat. Zie etalage. - Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. Woningruil. Aangeb.: mooie woning te Ouwerkerk. Gevr. dito te Zierikzee. Inlichtingen aan het bureau van dit blad. Weet wat U doet! „Vervetal" blijft goed! Verf van Vette- winkel. „Verf en Kleur", tel. 2100, Zierikzee. Wegens ziekte kan ik mijn klanten niet bezoeken. Be stellingen worden spoedig thuisgebracht. B. S. Hanse, manufacturen, Zonnelnaire. Zwart plastic voor het afdek ken van bietenblad en aard appelen. Vóór 9 uur gebeld, nog dezelfde dag besteld door fa. J. D. dc Korte Zonen, telef. 227, Bruinisse. Zaterdag 15 december - 8 uur - Herv. Ver.-gebouw Eastmancolor (kleurenfilm) Een film die een blik werpt achter de schermen van het doktersberoep in een Engels ziekenhuis, waar een zeer duidelijke rivaliteit bestaat tussen twee chirurgen. Toegangsprijs f 1,— Leeftijd 14 jaar Voorverkoop kaarten en plaatsbespreken zaterdag van 4 tot 5 uur aan de zaal en telef. 2073. Dat behoeft ons niet te verontrusten, want dit is altijd zo geweest! De jeugd zoekt nieuwe normen, die ook (natuurlijk) de seksualiteit betreffen. Door tijdige, goede voorlichting kunnen wij onze kin deren helpen en daardoor hun vertrouwen behouden. Een moeilijke taak, uiteraard. Laat, U daarom, net als al die andere 150.000 Nederlandse gezinnen,, door de N.V.SJI. ter zijde, staan. Zes gulden per jaar kost het lidmaatschap. Bovendien krijgt U dan het interessante maandblad „Verstandig Ouderschap" toegezonden. Ons adres: afdeling Schouwen-Duiveland Secretariaat: De Huybert'straat 36 Telefoon 3032 Zierikzee Bibliotheek (alléén voor leden) 's woensdags van 19.00-20.00 uur, Poststraat 56 Zierikzee Enorme sortering en Duizenden kaarsen in alle maten Kerstlakens, Lopers papier en plastic Havenplein 2 - Zierikzee Tel. no. 2778 Voor verlovingsringen ook de nieuwe A.S. ,;Tanja"ringen bewerkte ringen bij: Prachtig materiaal om zelf gemakkelijk een plafond of wand te bekleden is Tempex, de mooie witte isolatieplaat met de vele mogelijkheden; 50 X 50 cm, 75 ct per plaat. Zie etalage. - Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. Wij hebben in voorraad: trechters voor het vullen van uw Davonette of Davolita kolenconvector, prijs f 2,50 per stuk. De speciale kachel smederij M. Muller, Lammer markt 24. tel. 2296, Zierikzee. Overal waar verf en behang een rol spelen, kan Mol voor de juiste combinatie en ma teriaal zorgen! Nieuwe Boo gerdstraat, Zierikzee. Enorme sortering postzegels, sigarenbandjes, lucifcrmer- ken. Sigm. D. C. Viergever, hoek Kraanplein, Zierikzee. Op graveren kan desgewenst worden gewacht vanaf f 13,50 firma KOEVOETS Havenpark 5 - Zierikzee Assortiment, dat is de leuze van de speciaal-sigaren/.aak! U heeft daar veel meer keuze cn hel produkt is verzorgd. Sigm. D. C. Viergever, Haam stede en Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3