GEEN WIJZIGING IN SYSTEEM VAN HET DIJKBEHEER Mooie produkten gaan ver over de grens Uitkeringen Gemeentefonds „Papieren tijger" Défilé in Delft Grote brand in Amsterdamse houthandel Verbetering van grondstructuur en goede opbrengsten in 1962 Watersnoodramp en Waterstaat DEN HAAG, 12-12. In zün woens dag verschenen memorie van ant woord op het in november 1958 door de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer uitgebrachte voorlopige verslag over het in mei van dat jaar ingediende wetsontwerp tot wijziging van de paragrafen 11 tot en met 16 van de Waterstaatswet 1900, deelt de minis ter van Verkeer en Waterstaat mede tot de slotsom te zijn gekomen dat voor wijziging van het geldend sy steem van beheer, toezicht en opper toezicht vooralsnog geen aanleiding bestaat. De minister betreurt dat de me morie eerst thans aan de Kamer wordt aangeboden. Dat komt voor namelijk door het feit dat de vraag of het geldend systeem van beheer, toezicht er. oppertoezicht wei diende te blijven gehandhaafd en uitge bouwd (althans ten aanzien van de kering van het water van de zee en de .grote benedenrivieren) dan wel zou dienen te worden gewijzigd in een directe verantwoordelijkheid van het rijk, voor vele leden der vaste commissie van zo principiële aard bleek dat zij zich een voorbehoud wensten te maken over de grondsla gen van het wetsontwerp. De minister, die het wetsontwerp niet heeft ingediend, heeft deze prin cipiële vraag andermaal aan een zorgvuldige overweging onderwor pen. Daarbij is hij tot de vermelde conclusie gekomen. De minister deelt mede er zich van bewust te zijn dat vraag noch ant- woord nieuw zijn. De Staten-Gene- raal hebben reeds vele malen van hun standpunt doen blijken en de regering heeft hierop vele malen ge antwoord ten gunste van het be staande systeem. Decentralisatie dijkbeheer In de Staten-Generaal is een dui delijke voorkeur gebleken voor een behoud in beginsel van het bestaan de systeem van decentralisatie van het dijkbeheer. Ook bij de behande ling van de Deltawet is een duide lijke voorkeur voor de handhaving van het bestaande systeem gebleken. Indien wat de watersnoodramp 1953 betreft gesproken zou mogen worden van tekortkomingen, dan zijn deze niet zozeer voortgesproten uit het falen van het systeem als zodanig, aldus de minister. Toen maals recente wetenschappelijke ge gevens hadden reeds geleid tot het hechten van een andere waarde aan KANS VOOR DE VROUW Dit is de nieuwe muntautomaat voor chemisch reinigen te Eindhoven. - de eerste in ons land. Het enige wat de gebruikster behoeft te doen is de kleding er in te deponeren, de deur te sluiten en geldstukken in de muntopening te roerpen. Alle handelingen verlopen vol automatisch. Na ruim een half uur kan alles „gestoomd" en droog mee naar huis worden genomen. „Waarschuwing" aan de tuinbouwers ARNHEM, 12-12. - „Wy vergeten maar al te vaak dat Nederland nog onze grootste afnemer is van onze tuinbouwprodukten. En zoals het thans voorkomt, dat het extra mooie produkt over de grenzen verdwijnt en de mindere en inferieure produk ten aan onze eigen landgenoten wor den voortgezet, zal het zeker niet lang meer duren dat de Nederlandse consument tegen de Nederlandse landbouw zegt: „Mijne heren, houdt U uw tweede en derde kwaliteit maar thuis. Er komt zoveel goeds van over on ze grenzen, dat wij die produkten, die vaak ook nog goedkoper zijn, prefereren boven hetgeen U ons nu aanbiedt". Dit zei de voorzitter van de coöperatieve fruit- en groenten- veiling, de heer A. H. M. Jurgens in zijn jaaroverzicht ter gelegenheid van de kerstveiling van de coöpera tieve Geldersche fruit- en groenten- veiling. Verder was hij van mening dat het grote belang van ons veilingwezen nog niet genoeg wordt onderkend. Wij *zien aan het buitenland, dat men poogt te komen tot een stelsel zoals wij het hier in Nederland heb ben, maar vele Nederlandse tuinders spreken kwaad over hun eigen vei lingwezen en pogen het op alle mo gelijke manieren te ondermijnen, al dus de heer Jurgens. Met verkopen buiten de veiling om of beter gezegd met niet daadwerkelijk veilen gaat de Nederlandse tuinbouw duidelijk de zwarte handel in de hand wer ken en de controle op het aangevoer de produkt gaat verloren, aldus de heer Jurgens, die van mening was REIN VOLK DEN HAAG, 12-12. Als het verbruik van zeep en was middelen als maatstaf kan dienen voor de reinheid van een volk, slaat Nedefland in Europa een goed figuur. Ons land komt n.l. met een ver bruik van 13.4 kg zeep en wasmiddelen per hoofd van de bevolking per jaar op de der de plaats na Denemarken (13.6 kg) en Engeland (13.5), zo blijkt uit een statistiek in „Europa Union", het orgaan van de Duitse Europese bewe ging. Na deze reine grote drie volgen Zwitserlaind met 12.3 kg per hoofd per jaar. België met 12.2, Frankrijk 10, Zwe- den 0.9, West-Duitsland 9.2, f Italië 7.9, Oostenrijk Spanje 3.8 en Griekenland met 3.6 kg. V.6, f 7.7, land dat het veilingwezen in Nederland veel te veel versnipperd is. Ieder denkt, zo stelde hij met nadruk vast, dat hij de beste veiling heeft en de beste ligging en een fusiegesprek loopt vast.. Besturen blijven gaarne op hun stoel zitten als waren het goed gesalarieerde ministers, aldus de heer Jurgens. DEN HAAG, 12-12. Moet de raming van het totaalbedrag van de algeme ne uitkeringen uit het gemeentefonds niet alsnog met 25 miljoen gulden worden verhoogd, overeenkomstig 't advies van de „raad voor de gemeen- tefinanciën"? Moeten niet ten spoedigste de doel uitkeringen voor het kleuteronder wijs, voor het middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs en de norm uitkeringen uit het gemeentefonds voor het lager onderwijs aan het te genwoordige loon- en kostenpeil worden aangepast? Moeten niet de normen voor de berekening van de algemene uitkering zodanig worden bepaald dat het berekende be drag volledig tot uitkering komt? Deze en andere, vragen worden ge steld in het verslag van de Tweede Kamer-commissie over de begroting 1963 van het gemeentefonds. Vele leden van deze commissie be treurden het ernstig, dat een bedrag van f 25 miljoen voor het doen van algemene uitkeringen minder in de begroting is geraamd dan door de raad voor de gemeer.tefinanciën is geadviseerd. Deze leden trokken ern stig in twijfel of het nastreven van een objektieve begrenzing van de stijging der uitkeringen in beginsel mogelijk is. In dit verband wordt er in het verslag op gewezen, dat dé eigen inkomsten van de gemeenten geen mogelijkheid van stijging bie den, zelfs voor een deel een dalende tendens vertonen. In het verslag worden een aantal „zeer belangrijke groepen" van gemeentelijke uitga ven vergeleken met groepen van de rijksuitgaven, die meer dan even redig stijgen. Genoemd worden de uitgaven voor de volksgezondheid, voor het verkeer en de waterstaat, voor onderwijs en cultuur en voor het maatschappelijk werk. Een woordvoerder van het In diase ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat op 26 december in Rawalpindi de ministe riële besprekingen tot regeling van tussen India en I'akistan bestaande geschillen zullen beginnen. het gewicht van het gevarenrisico. Zij hadden tot het inzicht geleid dat uitvoering van werken ter vermin dering van dat risico in de naaste toekomst noodzakelijk zou zijn. De ramp is die uitvoering echter te snel af geweest. Als het bestaande systeem lacunes vertoonde ligt de oorzaak niet in dat systeem maar in de toepassing daar van. Ten einde .de behandeling van het onderhavige ontwerp niet verder te vertragen is ervan afgezien andere onderwerpen in dit ontwerp te be trekken. Over die onderwerpen hoopt de minister in de naaste toe komst nadere voorstellen te doen. LONDEN, 12-12. Tijdens zijn rede in de opperste sowjet zei Chroesjt- sjef op een gegeven ogenblik, clat de mensen, die het imperialisme een „papieren tijger" noemen een uit drukking die vooral in communis- tisch China populair is - eraan moe- j ten denken, dat deze papieren tijgerI „kerntanden" heeft. Die tijger, aldus premier Chroesjt- sjef, kan die tanden nog steeds ge bruiken en daarom zijn compromis sen met imperialistische landen mogelijk. Minder export rundvee UTRECHT, 12-12. Nederland heeft in de eerste elf maanden van dit jaar aanzienlijk minder stamboek-runde ren geëxporteerd dan vorig jaar. Tot nu toe zijn er ruim 4.000 dieren uit gevoerd tegen een totaal van circa 7.000 in 1961. De heer J. Bolhuis vi- ce-voorzitter van de vereniging het Nederlands Rundvee Stamboek ver wacht dat de gehele uitvoer zich dit jaar rond de 5.000 stuks zal bewe gen. Hij zei dit op een woensdag in Ut recht gehouden vergadering van de ze stamboek-vereniging. Een prog nose voor de uitvoer in het volgend jaar dürfde hij niet te geven, maar hij constateerde met vreugde dat in geland de grenzen weer geopend heeft voor zwart-bont vee. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur! Niet zonder verwondering las ik het epistel over de middenstands vereniging Brouwershaven in uw blad van 11 dezer. Wat het eerste gedeelte betreft, lijkt het mij heus niet ondenkbaar dat we vóór eind 1962 er allemaal nog f 5 tegenaan gooien om dan als een aaneenge sloten groep van mensen met be langen van eenzelfde strekking het jaar 1963 in te treden. Laten we 't hopen! Maar dan....?! Ik lees verder! „....Branchever vaging Nu stel ik me voor dat we allen lid zijn; er wordt een vergadering uit geschreven, we komen allen en daar zitten we danPunt zoveel van de agenda: „Branchevervaging!" „Wie van de aanwezigen wenst het woord In dat opzicht is er dan praktisch niet één zonder boter op zijn hoofd! Hoogstens zouden we elkaar kunnen toeroepen: „Wie van ulieden zonder zonde isenz. enz." En verwacht u dat door onderlinge besprekingen daarin op korte termijn verbeterin gen tot stand zijn te brengen? Ik in geen enkel opzicht, daar juist de overheid zelf het hek wijd open heeft gezet. Is u de uitspraak van giste ren, op een terzake ingediend cassa tieberoep van de Hoge Raad bekend, dat theedoeken in een kruideniers winkel niet 'branchevreemd zijn, om dat ze dienen ais voorwerp tot het schoonhouden van de in de winkel ten verkoop aanwezige goederen? (Sic!). En las u vandaag in de krant,, welke visie staatssecretaris drs. Gijzeis in de Tweede Kamer over de winkelier als zodanig, alsmede zijn verkooppolitiek heeft tentoon ge spreid? Alles behalve bemoedigend!! Doch.en nu de kardinale vraag: „Past hier de overheid wel een eer lijk verwijt?!" Op grond van de evo lutie der laatste decennia zeg ik volmondig „neen!" Want de over heid weet ook niet hoe ze een cate gorie die in zichzelf verdeeld is, be schermen moet. Ga de winkels eens binnen en zie eens rond! Lijkt het niet of de ondernemers, (om in een moderne term te spreken) alle aan „cynanthropie" (menselijke honds dolheid) lijden? Het is ontaard in een „sauve qui peut", (redde zich wie kanMet voorbijzien van allesU U schreef dat we tegenwoordig niets of weinig meer alleen afkun nen. Doch de chaos, waarin we nu zijn terecht gekomen hebben we wel alleen kunnen scheppen. Ieder voor zich. Pas als de bereidwilligheid aan wezig is om deze chaos op te heffen zullen er m.i. van' organiseren of sa menwerking in welke vorm dan ook vruchten verwacht kunnen worden. Doch ik vrees Mijheer de redakteur, met dank voor de opname. Hoogachtend, P. L. BASTIAANSE. Brouwershaven. De „Mona Lisa" van Leonardo da Vinei, het beroemdste schilderij van Frankrijk, dat in 1804 door Napoleon naar Parijs werd gezonden, zal naar het nationale museum in Washing ton worden verzonden om er drie weken te worden ten toon gesteld, zo is in Parijs officieel bekend ge maakt. Het schilderij wordt in een speciale, tegen warmte geïsoleerde kist verpakt en zal op 14 december met de vrachtboot „Franco" worden overgebracht. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN OPVOERING: „DE STER ZIERIKZEE, 12-12. In een uitste kend gevuld verenigingsgebouw heeft de Hervormde Spelgroep woensdag avond het Kerstspel ..De ster van Bethlehem" voor het voetlicht ge bracht. In dit spel heeft de dichter Martinus Nijhoff in eerste instantie de evangelische boodschap in stijl volle zegverzen verwerkt, maar rond het gebeuren in de heilige kerst nacht, die typische sfeer van innige vroomheid ongekunsteld geloof en bedenkingsloze aanbidding getroffen, analoog in sterke mate aan het mid deleeuws mysteriespel, met summie re plaats- en décoraanduidingen en slechts weinig handeling. Met name echter aan de grimering en costumering was in dit spel veel aandacht besteed. Gecombineerd met een juiste belichting en met gebruik making van koorzang, kwam de spel groep tot aanvaardbare resultaten. Het spel kent als tegenpolen de hei ligheid van het kerstgebeuren in Bethlehem's stal en de boosaardig heid van Herodes, heerser, dictator in klassieke stijl, machtswellustig, maar vol onzekerheid anderzijds, het geen hem brengt tot zijn waanzin nig besluit van de kindermoord. Juist deze rol vroeg om een harts tochtelijke behandeling. In het leke- spel toch komen woord en gebaar toe aan de zuiverste expressieve be doelingen. Overigens is de zelfwerk zaamheid van een spelgroep in deze geteleviseerde tijd, dusdanig te prij zen, dat men niet al te kritisch mag zijn op het spelpeil. Het ging trou wens om de boodschap, die van alle tijden en voor alle mensen van be tekenis, in dit spel op dichterlijk^ wijze werd gebracht. Het spel werd ingeleid met een toespraak van ds. J. B. Assendorp, die ook reeds de antipoden in deze wereld aanstipte. Als voorbeeld noemde hij de beken de Amerikaanse Helen Keiler, naar wie het bekende instituut voor doof stommen en blinde kinderen is ge noemd en de Herodes van toen en de Herodessen van nu. Uitvoerig stond spr, stil bij het leven van deze ge loofsheldin, die met voor mensen on begrijpelijke wilskracht, zich uit- worstelt boven haar doofstomheid en blindheid. Na lezing van het kerst evangelie uit Mattheus en Lukas, stipte de predikant de z.i. belangrijk ste elementen aan van eenvoudig heid, nederigheid en menselijkheid, zoals zij in deze beschrijvingen naar voren komen. Het zal aan onze per soonlijke opvattingen gelegen heb ben, maar tussen deze opgesomde essentialia en de kern van Nijhoff's spel ontdekten wij een dogmatische discrepantie. In het spel immers zien wij hoe een Romeins kapitein de geperverteerde sfeer van Herodes' hof ontvlucht, eenvoudige onweten de herders worden tot bidders, ko ningen knielen neer en brengen hun Vragen over politieke vluchteling DEN HAAG, 12-12. Is het waar, dat een jonge Joegoslaviër, die als politiek vluchteling naar ons land gekomen was en die bij de staats mijnen werk had gevonden, na enige tijd, omdat hij t.b.c. had opgelopen, ontslagen werd en daarna, ondanks het feit, dat hij wederom "passende arbeid had weten te vinden, door de politie gearresteerd en naar Joego slavië teruggezonden is, zo heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Goedhart (P.v.d.A.) schriftelijk ge vraagd aan de minister van justitie mr. A. C. W. Beerman. Is het verder waar, dat een broer van betrokkene na diens vlucht uit Joegoslavië uit wraak hiervoor in de gevangenis is opgesloten, zodat aan genomen moet worden, dat de dooi de Nederlandse politie uitgewezen arbeider bij thuiskomst eveneens in de gevangenis terecht zal komen, zo vraagt de heer Goedhart voorts. ZIERIKZEE VAN BETHLEHEM" schatten. De (ontijdelijk) aanwezige Eva in het spel geeft de oplossing voor deze hartomkerer.de werking van Christus' komst. Zij breekt haar reisstaf in tweeën en maakt er een kruis van. symbool van het God-zijn van het Kind. Kleuter verongelukt HOOGWOUD. 12-12. Woensdag middag is het 3-jarig dochtertje van de familie G. Bankras-Berkhout te Hoogwoud onder de achterwielen van een melkauto terecht gekomen en zo ernstig gewond, dat het spoe dig daarna is overleden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen: B. Haver kamp, Blauwkapel. Scheepvaartberichten Ameland (t.), 13-12 te New York. Ampenan, 12-12 van Suez naar Djeddah. DELFT. 12-12. Aan het deflié langs de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft, dat maandag ochtend werd hervat, wordt nog steeds door vele belangstellenden deelgenomen. Naar schatting zijn er thans al tussen de dertig- en veer tigduizend mensen langs de grafkel der getrokken. Woensdag had zich weer een lange rij belangstellenden buiten het kerkgebouw gevormd. In tegenstelling tot 1934 toen na de begrafenis van prins Hendrik, de normale entreegelden werden gehe ven, is de toegang tot de kerk nu gratis. Omdat de openstelling echter extra kosten met zich meebrengt, hebben de kerkvoogden nu collecte bussen bij de uitgang van de kerk geplaatst. AMSTERDAM. De 16-jarige Am sterdamse scholiere R. Busscher, die woensdagochtend op haar fiets op de hoek van de Gerrit van der Veen- straat en het Olympiaplein werd aangereden door een auto en ernsti ge verwondingen opliep, is woens dagavond in het Wilhelminagasthuis overleden. Volgens de politie was het ongeluk te wijten aan onvoor zichtig rijden van de automobilist. CHAUFFEUR VERONTWAARDIGD Toedracht auto-ongeluk prins Bernhard in 1937 DEN IIAAG, 12-12. Er wordt thans al het mogelijke gedaan om de juiste toedracht te achterhalen van een au to-ongeluk, dat prins Bernhard vijf entwintig jaar geleden, namelijk in november 1937, is overkomen. Prins Bernhard wenst dat dit gebeurt, om dat gebleken is, dat er verschil van mening bestaat over de toedracht. Zelf wil de prins zich liever niet officieel over deze zaak uitlaten daar zijn kennis van de toedracht van het ongeluk voor het grootste deel ge grond is op mededelingen van der den. Mocht uit het onderzoek blij ken, dat de feiten, vermeld in de door Alden Hatch geschreven bio grafie van prins Bernhard, niet juist zijn, dan zal de prins zorgen, dat de nodige correcties worden aange bracht, zo is woensdag door het par- tikuliep secretariaat van prins Bern hard meegedeeld. De chauffeur van de zandauto, waarmee de door prins Bernhard be- stuurde auto destijds in botsing kwam, de nu 51-jarige heer D. Z. uit Zwaanenburg, is volgens berich ten in sommige bladen verontwaar digd over de wijze, waarop Hatch over hem heeft geschreven. In het boek staat, dat de bestuurder van de zandauto de avond voor het ongeluk dronken was geweest en ten tijde van de botsing nog niet in staat was aan het verkeer deel te nemen. Voorts, dat er geen waarschuwings bord was geplaatst, dat er geen hel per met een vlag is geweest en dat de heer Z. het van rechts komende verkeer geen voorrang heeft ver leend. De heer Z. stelt, dat hij geen ster ke drank had gebruikt, dat er een waarschuwingsvlag was geplaatst en dat hij wel heeft uitgekeken, maar niets heeft gezien. Bijna een miljoen schade AMSTERDAM, 13-12. - Een felle brand heeft in ruim een uur tüd op de stapelplaats van de N.V. maat schappij fijnhouthandel „Fynhout" in de Minervahavcn in Amsterdam naar schatting van de direktie, voor bijna een miljoen gulden aan schade aan gericht. De brand is door nog onbekende oorzaak tegen twee uur ontstaan aan de achterzijde van het ongeveer vijf duizend vierkante meter grote ter rein. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de 58-jarige concierge L. H. Koger en zijn echtgenote, die aan de straatkant op het terrein wonen, zich met moeite in veiligheid hebben kunnen stellen. Zij werden gewekt door een chauffeur van een ander bedrijf in dit industriegebied en moesten in de dikke rookwolken de vlucht nemen. De brandweer, die spoedig met groot materieel ter plaatse was, stond voor een moeilijke taak tegen over de reusachtige vuurzee, die tot ver ih de omtrek te zien was. Aan vankelijk bestond er gevaar voor het' overslaan van het vuur naar de dicht bij gelegen superfosfaatfabriek maar toen de wind draaide dreigden de vlammen de aan de andere zijde grenzende stapelplaats van 't zacht hout overslagbedrijf aan te tasten. Dit gevaar heeft de brandweer, die gebruik maakte van vijf straalwa- terkanonnen, vijftien stralen en het kanon van de drijvende brandspuit „Jason" kunnen bezweren. Ook heeft de brandweer kunnen voorkomen, dat het vuur een vaste greep kreeg op een grote loods op het terrein van „Fynhout", waarin een hoeveelheid kostbaar oregon pi ne hout was opgeslagen. Zij heeft echter niet kunnen verhinderen, dat een andere opslagplaats met eiken en beukenhout, het schaftlokaal van het personeel, vervoermiddelen, de lading gestoomd beukenhout uit Zuid-Slavië van vijf goederenwa gons, die aan de straatkant van het bedrijf stonden, en stapels hout op drie dekschuiten geheel verloren gin gen. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. Coöp. Lanclbouwvereniging „C. et C.' BURGH, 12-12. Het slechte weer was wel de oorzaak dat er voor de gehouden vergadering van de coöpe ratieve landbouwvereniging „C. et C.'\ gevestigd te Burgh, in hotel Bak ker, geen grote belangstelling be stond. Bijzonder welkom heette de voorzitter, de heer P. L. Vis, in zyn openingswoord de spreker van deze avond, de heer L. bij de Vaate uit Bruinisse. Nu het jaar 1962 bijna om is, kon de voorzitter reeds vaststellen dat de balans over dit jaar in vergelijking met 1961 niet ongunstig is. In 1962 werd de struktuur van de grond weer beter, terwijl de opbrengsten behoorlijk waren; alleen de bieten vielen wat tegen. „De magere suiker wordt nu vet", zeide de heer Vis. Ook de fruitteelt en de tuinbouw hadden een goed jaar. Alleen de ge mengde zandboerderijen waren niet rendabel. Spreker haalde even de grote protestmeeting waaraan dui zenden boeren deelnamen in Den Haag aan. Hij tipte dan nog de ga rantieprijzen voor 1963 aan, zoals die voorgesteld zijn. Voor tarwe zou dit een verhoging betekenen met f 2,40, voor gerst f 2,15, voor bieten f 4, en voor haver f '2,95. Deze bedragen moeten nog aangenomen worden. Over het E.E.G.-verband zeide de voorzitter nog, dat de concrete aan passingsmaatregels pag in of tegen april 1963 tegemoet gezien kunnen worden. Dc sekretaris, de heer W. Quaak, las enkele ingekomen stukken waar onder de beleende brief van „Het Groene Kruis". In bestuurskringen heerst de mening dat dit in Groene Kruis-verband opgelost moet worden doch er waren nu toch ook wel enige leden die een geldbedrag wilden ge ven als symbolische sympathiebetui ging, waartoe besloten werd. Als vraagpunt vroeg do Z.L.M. de aandacht voor de verhouding land- bouvv-rccrcatie, waartoe de volgende commissie werd ingesteld: J. Frie- derichs, J. Dalebout, Jac. Steur, W. Capelle en W. de Vrieze. Vervolgens gaf de voorzitter een toelichting op het jaarverslag van de Coöperatieve Aankoopvereniging en waaruit bleek dat er weer uitsteken de resultaten zijn geboekt. De winst bedroeg f 195.000,waaruit een na betaling voor geleverde granen volgt en een terugbetaling voor stikstof levering. Over de begroting der Z.L. M. zeide de voorzitter dat de contri butie omhoog gaat. Naast de basis contributie van f 10,gaat de hec tareheffing tot f 3,50 omhoog. Dit jaar was dit f 2,40 per hectare. De leden gingen akkoord met de toe lichtingen. Verder worden de leden medede ling gedaan,"dat op 20 december a.s. voor de N.F.O. te Haamstede de heer Meijers van het Boekhoudbureau der Z.L.M. spreekt, waar ook de leden van „C. et C." van harte welkom zijn. De heer M. O. Hanse deed namens de Kring nog enige mededelingen. Zo zal dc Kring op 1 februari 1963, de dag waarop tien jaar geleden dc stormramp plaats vond, een gelds bedrag overmaken voor de aktic „Open het dorp". De heer Hanse vroeg aandacht voor de toenemende groei cn uitbreiding van dc wilde haver (oot) en verdelging wordt van groot belang. Industrie cn landbouw De voorzitter sprak zijn misnoegen uit over de ronselarij van Smit en Bolnes en enkele zeepfabrieken. De ze aktic zou stopgezet worden omdat regelmatig beste krachten uit land bouw en van smederijen weggetrok ken worden. Op deze manier heeft ook de jeugd geen enkele animo moer voor do landbouw. Do lonen liggen echter beter bij deze industrie- bedrijven, ongeveer zestien procent. Rassenonderzoek Vervolgens gaf de heer Bij de Vaa te een overzicht van zijn „Rassenon derzoek" op het proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse. Van de winterrassen tarwe noemde spre ker Felix en Flamingo. De eerste valt wat snel uit, terwijl de andere zich niet best laat combinen. Van de zomertarwe wordt Peko het meest vei^bouwd, doch Orca en Opal zijn ook goed. Bij de steeds minder ge teelde haver blijft Condor de beste. Balder is nog steeds het meest ver bouwde gerstras, doch Cambrinus wordt een grote bedreiging cn geeft reeds hogere opbrengsten. Pitroline gaat achteruit, terwijl Bok minder stevig stro heeft. Big Ben is steeds een goed schokkerras, doch bij de kleine groene erwten staat Rondo aan de top. Voor lichtere gronden zou Pauli het geschikst zijn. Bintje en Eigenheimer zijn al lang onze beste consumptieaardappelen. De nieuwe exportrassen Kwinta en Climax vallen tegen. Voor Blauw- maanzaad nog steeds Emmabloem en Nobel. Fibra is een nieuw vlasras, doch Wicra is ook zeer goed, terwijl Diana zich slecht laat verwerken. Een heel goed nieuw bonenras is Berma dat zeer ziektebestendig is. Bataaf is ook nieuw doch hier zijn nog geen cijfers van bekend. Voor witte bonenzaai blijven Exponent en Walcherso witte toonaangevend; 33 centimeter is de meest juiste rijen- afsland bij de uienteelt, waardoor machinaal gewied en geplukt kan worden. Hij de rondvraag bleek dat er bij goed machinaal dunnen van bieten geen opbrengstderving ont staat, doch soms zelfs een meerop brengst. De voorzitter dankte de heer Bij de Vaatc die zijn overzicht verdui delijkte met kleurendia's. Hij noem- dc het oen zeer groot geluk oen der gelijk proefbedrijf op ons eiland te bezitten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2