DE ZIERIKZEESCHE COURANT „LEGERING TROEPEN ONDER V.N.-VLAG IN BERLIJN" Glorieuze Feijenoord-zege (1-0) op Vasas Rebellie in Argentinië NIEUWJAARS WENSEN Volgend jaar komen meer woningen klaar WAT m 01 BILT \VJS75 MAATREGELEN TEGEN OPSLAAN RAKETTEN OP CUBA Geslaagde proef met Amerikaanse raket ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE Ie Donderdag 13 december 1962 119e jaargang No. 19294 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J, Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenrnan Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. In dit nummer: C. et C." over landbouw op Schouwen-Duiveland Grote rede van Chroesjtsjov MOSKOU, 12-12. - De Sowjetrussische premier en partijleider Nikita Chroesjtsjov heeft woensdag in de bijeenkomst te Moskou van de Opperste Sowjet (het Sowjetrussische parlement) gesproken. De afgevaardigden applaudiseerden bijna een minuut, toen voorzitter Iwan Spridonov mededeelde dat Chroesjtsjov het woord zou nemen. Chroesjtsjov verklaarde dat zijn regering „zich verplicht gevoelt rapport uit te brengen over de buitengewoon belangrijke gebeurtenissen, die sinds de jongste bijeenkomst van de Opperste Sowjet hebben plaats gegrepen". „Sommige van deze gebeurtenis sen droegen een zeer ernstig karak ter", aldus Chroesjtsjov. „Het voor naamste resultaat van de buiten landse politiek, die de Sowjet-Unie in de laatste tijd heeft gevoerd, was dat de aanval op Cuba, die aanvals- zuehtige Amerikaanse militaire krin gen hadden voorbereid, kon worden afgewend, evenals de onmiddellijke dreiging van een oorlog met kern wapens. De internationale openbare me ning, waaronder begrepen het stand punt van personen, die de commu nistische ideologie ni£t onderschrij ven, heeft deze overwinning van de politiek van het gezonde verstand op warme wijze begroet", aldus ver klaarde' Chroesjtsjov onder applaus der afgevaardigden. De Sowjet-leider vervolgde: „De Sowjetrussische regering heeft, over eenkomstig de beginselen voor een vreedzame internationale samenle ving, alles gedaan om de vrede te behouden. De loop der gebeurtenis sen heeft aangetoond dat er krach ten in de wereld bestaan, die in staat zijn de imperialistische mach ten, welke erop uit zijn een oorlog met kernwapens te ontketenen, een halt toe te roepen. De Sowjetrussische communistische partij en het Sowjet-volk kunnen trots zijn op de vastberaden wijze, waarop de Sowjet-regering in die bewogen dagen heeft gehandeld. De vredespolitiek der Sowjet-Unie vloeit voort uit de socialistische opbouw van onze staat, die al zijn krachten aanwendt voor de bevordering van het socialisme", aldus Chroesjtsjov. De kwestie-Berlijn De grootste hinderpaal voor een overeenkomst over West-Berlijn, zo zei Chroesjtsjov in zijn rede tot de Opperste Sowjet, is de kwestie van de troepen. De Russische regering wil dat er in West-Berlyn voor een bepaalde periode en voor duidelijk omschre ven doeleinden troepen gelegerd wor den onder de vlag van de Verenigde Naties. De vlag van de NAVO - al dus Chroesjtsjov - moet in YVest- Berlijn worden vervangen door die van de Verenigde Naties. De mensen in het westen, die me nen dat de Sowjet-Unie niet vast beraden genoeg is om het Duitse vraagstuk tot oplossing te brengen.' hebben het mis. Als de Sowjet-Unie de westelijke mogendheden niet zo ver zouden kunnen krijgen dat 'zij een vredesverdrag mede onderteke nen, zal zij zelf met Oost-Duitsland een vredesverdrag sluiten, aldus de Russische premier. Rusland's buurlanden Chroesjtsjov kwam in zijn toe spraak tot de Opperste Sowjet ook nog te spreken over de betrekkingen tussen Rusland en zijn buurlanden. De betrekkingen met Finland en Afghanistan zijn zeer goed, aldus de Russische premier. Die met Perzië waren de laatste tijd een stuk beter geworden. De betrekkingen met Noorwegen waren redelijk. Noorwe- gen's lidmaatschap van de NAVO Volgende tegenstander: Reims ANTWERPEN, 12-12. - Het grote Nederlandse legioen is niet voor niets naar Antwerpen getogen. Het heeft de glorieuze overwinning van Fejje- noord op Vasas geboren zien worden en het historische feit beleefd dat voor het eerst een Nederlandse club is doorgedrongen tot de kwartfinales van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen. De held van deze onvergetelijke avond onder de rook van de Sinjo renstad was de kleine Rinus Ben- naers, de rappe rechtsbuiten van de Rotterdammers, die in de 55e minuut van de strijd voor het enige doel punt zorgde. Een juichende en hossende menig te overspoelde na afloop het veld van het stadion De Bosuil als een men selijke lawine en op de schouders werden de spelers van het veld ge dragen. Feijenoord had bezit geno men van Antwerpen en nu wacht als volgende tegenstander Reims, de Franse kampioen die hier woensdag avond heeft kunnen zien, waartoe een Nederlands clubelftal in staat is, „tot veel"; niemand die dit zal kun nen tegenspreken. Het derde en beslissende treffen tussen Feijenoord en Vasas heeft minder dan in de twee voorgaande ontmoetingen, die beiden in een ge lijkspel eindigden, een grote techni sche superioriteit van de Hongaren te zien gegeven. "Weliswaar toonden zij zich ook nu bekwame voetballers die het vak alleszins beheersen en in positiespel de Rotterdammers op nieuw overtroffen, maar in de voor hoede misten zij wederom de nodige stootkracht. Eerlijkheidshalve dient hieraan te worden toegevoegd, dat zij vooral in de slotfase het geluk niet aan hun zijde hadden, evenmin overigens als Kruiver, met zijn laat ste schot, dat van de paal terugket ste. In het begin scheen Vasas lering te hebben, getrokken uit de eerste wedstrijden, waarin het zijn supe rioriteit door tever doorgevoerd en teveel in de breedte uitgesponnen positiespel tot mislukken zag ge doemd. De wederom achter zijn aan val opererende middenvoor Bundzak trok nu met zijn passes scherpe lij nen in de richting van het Rotter damse doel inplaats van naar de hoekvlaggen. Zeer gevaarlijk dron gen de dieptepasses tot ver in de Nederlandse verdedigingsgordel door Deze foto van het nieuwe W estduitse kabinet werd dinsdagmiddag in Bonn gemaakt. We zien hier van links bonen naar rechts onder: Bondskanselier dr. Adenauer en voorts de ministers Erhard, Schroder,, Höcherl, Bucher, Dahlgrün, Schwartz, Blank, van Hassel, Seebohm, Stücklen, Luebke, Misch- nick, Barzel, Niederalt, Heck, Lenz, Dollinger, Scheel, Schwarzhaupt en Krone. maar de Hongaren stichtten hiermee wel gevaar voor het doel van Pie- ters Graafland, maar geen verwar ring. Daarvoor was Feijenoord's de fensie te zeker van haar zaak. BUENOS AIRES, 12-12. - De op standige Argentijnse brigadegeneraal Cayo Alsina, die zich niet bij zijn ontslag als chef van de luchtmacht heeft neergelegd, heeft zich woens dag niet gestoord aan eisen van de regering om zich over te geven. In de vroege ochtend vlogen ia* jachtvliegtuigen over de stad Cor doba, op ongeveer 500 kilomeier van Buenos Aires, waar generaal Alsina zijn toevlucht heeft gezocht. Op het garnizoen van de luchtmacht in deze stad, dat de zijde van de opstande ling heeft gekozen, werd een beroep gedaan, zich over te geven en zo „een gewapende botsing te voorko men met veel sterkere strijdkrach ten". De ruim 420.000 burgers van de stad werden gewaarschuwd, de opstandelingen niet te steunen. „Convair" neergestort DEN HAAG, 12-12. Een Convair F 102 „Delta Dagger" van het 32e squadron van de United States Air Force, dat op de vliegbasis Soester- berg is gestationeerd, is woensdag avond op korte afstand van Soester- berg in dichte mist neergestort. De piloot, 1ste lieutenant C. R. Hender son, heeft zich met de schietstoel in veiligheid gebracht en is ongedeerd gebleven. Het toestel is terechtgeko men op het terrein van de mobilisa tie-opslagmagazijnen achter de Du- moulinkazerne, op tien meter van een munitiebunker, en is vernield. Vrij lang heeft een lichte brand in het toestel gewoed. Op het terrein is geen schade aangericht. Vier brandweerwagens van de vliegbasis hebben aan het blussingswerk deel genomen. Auto tegen trein GRONINGEN, 12-12. Op een niet beveiligde particuliere overweg in de stad Groningen is woensdagmid dag omstreeks kwart over vijf een auto tegen de trein uit Nieuwe Schans gebotst. De bestuurder en enige inzittenden van de auto, de 53- jarige H. P. Kern uit Rotterdam kwam hierbij om het leven. stond echter vriendschappelijke be trekkingen tussen beide landen in de weg. De Sowjet-Unie - aldus pre mier Chroesjtsjov - wil op vriend schappelijke voet leven met Turkije en van de Zwarte Zee een „zee van vriendschap" maken. De verhouding tot Japan ontwik kelde zich redelijk. Japan bezat ech ter niet genoeg onafhankelijkheid om deze verhouding radicaal te ver beteren. De Opperste Sowjet heeft het plan voor economische ontwikkeling voor het jaar 1963 met algemene stemmen goedgekeurd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Leer verwachten, niet twij felen. Door dat te doen brengt U alles binnen de grenzen der mogelijkheid. In ons nummer van 31 decem ber a.s. kunnen weer nieuw jaarswensen worden geplaatst tegen speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiter lijk maandag 17 december a.s. in ons bezit te zijn. De administratie Door de N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten wordt een erepenning ge slagen, gewijd aan koningin Wilhelmina. De voorzijde van dè penning, welke op deze foto wordt geloond, is gemodelleerd door de beeldhouw er J. C. Hekman. De keerzijde toont een kort vers van Guillaume van der Grift: „Een majesteit - van hoger hand - vond haar bereid - tot heil van 't land". De legpenningen worden geslagen in goud (IS,5 en 25 mm. 0), in zilver 25 mm. 0) en brons (40 en 70 mm. 0). VERTRAGING VAN TIJDELIJKE AARD DEN HAAG, 12-12. - De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, heeft goede hoop, dat door een zeer restrictief goedkeuringsbeleid in 1963 een ho ger aantal woningen gereed zal ko men. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begro ting voor zijn departement zegt hij voorts, dat de werktijdverkorting in de bouwnijverheid tegen de verwach ting in heeft geleid tot produktie- verlies. Mede daardoor is vertraging ontstaan in het gereedkomen van de woningen, terwijl ook het aantal in uitvoering zijnde woningen zeer hoog is gebleven. De ontstane vertraging zal van tij delijke aard zijn. De minister vindt, dat de huren van de overgrote meer derheid van de nieuwe woningen ze ker aanvaardbaar zijn voor de be volkingsgroepen met normale inko mens. De oorzaak, dat onvoldoende doorstroming plaats heeft, waarbij woningen beschikbaar komen voor de financieel zwakkeren, ligt niet in de eerste plaats bij de allernieuwste woningen, meent minister Van Aart sen. Meerdere facetten zijn er aan dit verschijnsel van niet-doorstro- ming te onderkennen, ook het feit, dat de bereidheid om de huisvesting de haar toekomende plaats in het bestedingspatroon te geven eerst ge leidelijk groeit. Aan de behoefte aan woningen voor de zogenaamde middengroepen kan worden voldaan in de premie sector, en door een zekere voorrang te verlenen voor goedkopere huur woningen in de ongesubsidieerde sector. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied dat het restant vormt van een oceaandepres sie, strekt zich uit van west Dene marken tot zuid Finland. Een hierin voorkomende kleine kern beweegt langs de westkust van Denemarken naar het zuiden. Om deze kern heen komt een krachtige tot stormachtige luchtstroming voor, die koude lucht uit Scandinavië naar het Noordzee gebied transporteert. Een toenemen de noordwestelijke wind die later zal ruimen naar noord tot noordoost, voert deze koude lucht ons land bin nen. Vooral aanvankelijk komen in deze lucht regen-, hagel- en natte sneeuwbuien voor. Omdat er van nacht tamelijk veel wind zal zijn, zal de temperatuur nog niet meer dan enkele graden onder nul zakken. Morgen overdag komt de tempera tuur iets boven het vriespunt. Buien Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met buien, waar van sommige met sneeuw of hagel; matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen noordwest en noord; vannacht in het binnen land lichte vorst, morgenmiddag tem peraturen op de meeste plaatsen en kele graden boven nul. 14 dec. Zon op 8.40, onder 16,28. Maan op 19.53, onder 11.11. Volle maan: 11 dec te 10.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 dec. 4.54 v.m. 17.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 dec. 4.36 v.m. 16.53 n.m. Springtij: 13 dec. GRONINGEN. De economische po litierechter te Groningen heeft woensdagmiddag vijf zuivelfabrie ken in de provincie Groningen boetes opgelegd, variërend van 100 tot 75 gulden wegens overtreding van de prijsbeschikking melkproduc ten 1962 in de periode dat een prijs- stop op melkproducten van kracht was (van 5 augustus tot 4 novem ber). Persconferentie van Kennedy WASHINGTON, 12-12. President Kennedy heeft woensdag op zjjn persconferentie verklaard te hopen dat de onderhandelingen, die in New York worden gevoerd tussen de V.S. en de Sowjet-Unie, binnen niet al te lange tjjd afgesloten zullen kun nen worden. Intussen zullen dagelijks maatre gelen genomen worden om erop toe te zien dat er geen offensieve raket ten naar Cuba gebracht worden. De politiek, die door hem tegenover Cuba was gevolgd, was door alle leden van de nationale veiligheids raad goedgekeurd. In de komende twee weken - aldus Kennedy - zal de Amerikaanse re gering nieuwe regelingen bekendma ken voor de handel met Cuba. De president zei gunstig te staan tegenover pogingen van particuliere zijde om de vrijlating te. bewerkstel ligen van de Cubanen, die in 1961 gevangen zijn genomen bij de mis lukte invasiepoging. j Voor zover de Amerikaanse rege ring het had kunnen controleren, waren de Russische raketten en vliegtuigen van Cuba weggehaald. De V.S. zouden echter blijven aan dringen op controle ter plaatse. Zou die er niet komen, dan zouden de V.S. hun eigen controlesysteem hand haven. Wat de „Skybolt" betreft, zei Ken nedy, dat er over deze raket geen enkel definitief besluit genomen zal worden zolang deze kwestie niet door premier MacMillan van Engeland en hem besproken was. Zoals bekend zullen beide staatslieden binnenkort in Nassau op de Bahama-eilanden overleg met elkaar plegen. Kennedy meende dat Engeland nog een be langrijke rol als kernmogendheid zal spelen. Kennedy sprak zich uit voor een snellere verbinding tussen het Krem lin en het Witte Huis. Hij pleitte voor een rechtstreekse telefoon- en telex verbinding, omdat het ontcijferen van het codeschrift, zoals ten tijde van de Cubaanse crisis het geval was, te lang duurt. Naar aanleiding van het artikel in een weekblad, volgens welk de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Stevenson, een zachtere politiek zou hebben voor gestaan, zei president Kennedy dat alle leden van de nationale veilig heidsraad zijn besluit tot blokkade van Cuba hadden gesteund en het terugtrekken van de Sowjetrussi sche raketten hadden geëist. De in het artikel beschreven hou ding van Stevenson is niet afkom stig van enig lid van de nationale veiligheidsraad en Kennedy zelf heeft nooit iemand Stevensons houding op deze manier horen beschrijven. De „Nike-Zeiis" WASHINGTON, 12-12. - De V.S. hebben woensdag voor de tweede maal een geslaagde proef genomen met een Nike-Zeus raket, die ge maakt is voor het onderscheppen van andere raketten. Een Nike-Zeus die van het eiland Kwajalein, in de Marshall-archipel in de Stille Oceaan, was afgescho ten, kwam binnen „vernietigingsaf stand" van de kop van een Atlas- raket., die van de op 8000 km afstand gelegen luchtmachtbasis Vandenberg in Californië was gelanceerd. Er wa ren twee Nike-Zeus raketien op het doel afgevuurd, maar één ervan moest wegens een technisch defect worden vernietigd. De eerste proef die succes had, werd op 19 juli j.l. genomen. Sinds dien zijn minstens twee proeven mis lukt als gevolg van gebreken in de doelraket en in de radarapparatuur. De Nike-Zeus is er op berekend vijandelijke raketten op een hoogte van ongeveer 160 km te vernietigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1