MTIMMXB.KÏÏMÊM Waarom Methyl u zo krachtig rijdt op Caltex benzine: voorkomtcilinder-ondervoeding EEN MINISTER GEVRAAGD Kasjmir en de nationale trots Onrust in Broenei De Russen op Cuba ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 10 december 1962 No. 19292 Flitsen uit het buitenland PAKIJS. De beide ex-generaals Raoul Salan en Edmond Jouhaud, die de leiders van de „putch van de generaals" op 26 april 1961, zijn in het geheim overgebracht van de ge vangenis van Fresnes bij Parijs naar die van Tulle in het departement Correze. LONDEN. De 54-jarige Barbara Fell, die een hoge functie bekleedde op het Britse centrale inlichtingen bureau, is tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het ver strekken van vertrouwelijke gege vens aan de ambassaderaad voor perszaken van Zuid-Slavië in Lon den. CAPE CANAVERAL. Naar nader bekend is geworden, heeft bij een op de basis Cape Canaveral genomen mislukte proef met een nieuw type Polaris-raket het systeem om per radiosignaal een fout gaande raket terstond te vernietigen, gefaald. Een groot gedeelte van de raket kwam ruim tweehonderd kilometer ver in de Atlantische oceaan terecht. MAINZ. Op de Rijn is op verschil lende plaatsen de laagste waterstand sinds 50 jaar gemeten. Mainz meld de vrijdag 1,17 meter water. De scheepvaart ondervindt grote moei lijkheden. CARMICHAELS. Men heeft niet veel hoop meer, dat men de 37 mijn werkers, die in de Amerikaanse staat Pennsylvania ingesloten zitten na een ontploffing, in het leven zal vinden. Om hen te bereiken, moet men over een afstand van 1600 me ter door het puin graven. NEW YORK. Een woordvoerder der Verenigde Naties heeft medege deeld, dat de Italiaanse consul in Elisabethstad, Guido Natali, aan wie door de Katangaanse regering was aangezegd binnen een half uur Eli sabethstad te verlaten, wordt ver mist. NEW YORK. De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft in New York gezegd, dat communisme een van de drie grote gevaren is, die de Verenigde Staten thans bedreigen. De twee andere waren volgens hem morele achteruitgang en kopen op afbetaling. BONN. In de eerste zes maanden van dit jaar is van ruim 35.000 West duitsers het rijbewijs ingetrokken. Slechts 3.838 van hen waren vrou wen. Oorzaak van deze strafmaatre gel was in het overgrote deel de drank. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben tot dusver voor een waarde van ongeveer tien miljoen dollar aan militaire voorraden naar India gevlogen. De leveranties in het kader van de noodhulp aan India gaan nog door. Ongelijke verdeling van oktaanwaarden, ofwel „cilinder-ondervoe ding", veroorzaakt pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Gelijke verdeling van oktaanwaarden bij Caltex Platinum N voorkomt „cilinder-ondervoeding", geeft maximum kracht. Elk benzine/lucht mengsel bevat lichte en zware benzine- frakties. Daarvan bezitten de zware de hoogste oktaanwaarde. Vooral echter bij snel optrekken bereiken niet genoeg zware frakties de buitenste cilinders, zodat deze een mengsel van te lage oktaanwaarde krijgen. Men noemt dit „cilinder-onder voeding". Het is de oorzaak van pingelen, verlies aan kracht en benzineverspijling. De Methyl in Caltex Platinum N zorgt voor een gelijke ver deling van oktaanwaarden over alle cilinders. Dus ook de buitenste cilinders ontvangen nu een mengsel van uitgeba lanceerde samenstelling. De „cilinder-ondervoeding" is voorkomen en élke cilinder levert zijn maximum rendement, zijn maximum aan kracht. Ook u zult ontdekken: uw auto kan béter met Caltex Platinum N met Methyl BLIK DOOR HET WERELDVENSTER SPORT De aanvankelijke hoop dat India en Pakistan onder de druk van de Chinese agressie eindelijk de kwes- tie-Kasjmir uit zouden praten, is haast nog sneller vervlogen dan ze gewekt was, onder meer door de ak- tiviteit van de Britse minister Dun can Sandys. Nehroe deed eind vorige week al een paar uitlatingen die twijfel lieten rijzen aan zijn voorne men met geven en nemen tot een op lossing te komen en sindsdien zijn de vooruitzichten niet hoopvoller geworden. De kwestie is in de loop der tijden zo ingewikkeld geworden, dat haast niet meer uit te maken is wie gelijk heeft. In principe was het eenvou dig. Kasjmir was een der rijkjes waarvan de heerser kon kiezen of hij zich bij Pakistan of bij India wilde voegen. De maharadja, een hindoe, koos India, tegen de zin van de meerder heid van zijn mohammedaanse on derdanen. Volgens de overgangsre geling, waardoor uit de kolonie Brits Indië de twee zelfstandige staten van nu groeiden, had India dus ge lijk. Volk moet nog beslissen Toen het tot gevechten kwam in Kasjmir en onder auspiciën van de V.N. een wapenstilstand werd geslo ten en een demarcatielijn ingesteld, kwamen de Indiase premier Nehroe en zijn Pakistaanse collega Moham med Ali (thans minister van buiten landse zakenovereen dat een volks stemming zou beslissen over het lot van Kasjmir. Er zou een administra teur worden aangewezen om dit in 1954 voor elkaar te brengen. Maar toen begon India bezwaren te uiten. „Er was een nieuwe situ atie ontstaan", zei Nehroe die hier mee bedoelde dat Amerikaanse wa pens naar Pakistan stroomden, wat nadien gevolgd werd door Pakistans toetreden tot westerse verdedigings pacten. Sindsdien heeft Nehroe wat degelijker argumenten te berde ge bracht, maar hij weigerde toe te stemmen in het afgesproken plebis ciet. En tot zover zou men kunnen zeggen dat Pakistan weer gelijk heeft. Het merkwaardige is dat het acht jaar oude argument van Nehroe nu door de Pakistanen op hun beurt weer wordt opgenomen om te pro testeren tegen de Amerikaanse wa penhulp aan India. En niet helemaal ten onrechte, want hoe sterker India is, hoe moeilijker het tot inlossing van de belofte over een plebisciet zal zijn te bewegen. Mohammed Ali staat daar nog altijd op. Vergeefse aandrang Pakistans president Ajoeb Khan heeft inmiddels laten weten dat ook andere redelijke oplossingen van de zaak hem welkom zijn, maar de In diase reaktie is uiterst koel. Was hington en Londen dringen er in New Delhi met tot dusver weinig en in- Rawalpindi met iets meer succes op aan deze twist bij te leggen. Ten slotte is de Chinese dreiging in es sentie tegen het hele schiereiland gericht en niet alleen tegen India alleen. Het geschil lussen Pakistan en India maakt het alleen maar moeilijker de Chinezen in te tomen. En daar treedt dit eigenlijk kleine grensgeschil tussen twee verre lan den naar voren als een belangrijk punt voor de hele schaar volkeren die zich verbonden hebben om het communisme te beteugelen. President Ajoek Kahn schijnt in te zien dat dit zwaarder weegt en dat hiervoor desnoods wat nationale trots moet worden ingeslikt. Bij Nehroe is dit besef nog niet geble ken. Waarbij misschien gezegd moet worden dat dit niet bepaald het mo ment is voor India om trots in te slikken: de ervaringen met de Chi nezen aan de noordgrens zijn voor lopig al bitter genoeg. De New York Times schrijft dat uit de jongste redevoering van de Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht kan worden gecon cludeerd „dat de Russen niet van plan zijn op dit ogenblik een nieuwe crisis om Berlijn uit te lokken". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwartebroek-Ter- schuur: B. M. Meijndert, Waarder. Aangenomen naar Bedum: J .den Hartogh, Wommels. Bedankt voor 's-Grevelduin-Ca- pelle: W. van Tuyl, Rijssen. Ger. Kerken Aangenomen naar 's-Gravenhage- Moerwijk (vac. R. de Vries): A. B. C. Hofland, Sarnia (Ontario, Canada) (voorheen te Haarlem). Chr. Ger. Kerken Tweetal te Eemdijk: A. J. Otter, Sint Jansklooster en P. van Zonne veld, Bennekom; te Zaamslag: G. Blom, Meerkerk en G. van Doorn, Tholen. Beroepen te Almelo: J. W. van der Gronden, Enschedé-Oost; te Frane- ker: D. H. Biesma, Lisse. Ger. Gemeenten Beroepen te Meliskerke en te Giessendam: A. Hofman, Zeist; te Clifton (New Jersey, U.S.A.): H. Rijksen, Gouda. Bedankt voor Tholen: P. Blok, Dirksland. VOETBAL K.N.V.B. Programma voor zondag 16 dec. Ie klas: AZVV II-Wolfaartsdijk; Meeuwen-Bruse Boys (scheidsr. A. In den Bosch); Hoek-Kapelle; Kats- SVD; Yerseke III-VCK. 2e klas C: MEVO li-Zeemeeuwen (scheidsr. J. v. d. Linde); Duivelarrd- WIK (scheidsr. Th. Sies). 3e klas D: Bruse Boys II-Zwalu- wen (scheidsr. K. Nouwen); WIK ÏI- SKNWK (scheidsr. W. v. d. Maas). Bovenstaande wedstrijden begin nen 2.30 uur. Junioren Groep A VII: Zierikzee A II-SK- NWK A I (2.30 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen). Groep B XI: MEVO B I-Zonne- maire B I (1.30 uur, zelf voor schr. zorgen); SKNWK B I-Duiveland B I (1.30 uur, zelfs voor schr. zorgen). Groep B XII: Zwaluwen B I-WIK B I (1.30 uur, zelf voor schr. zor gen). Programma voor zaterdag 15 dec. Ie klas A: Robur-Renesse (schr. N. Schot); Domburg-Zierikzee II (scheidsr. M. Kiburg); Hansw. Boys- Brouwershaven (scheidsr. G. v. Bel- zen); Dreischor-Kruiningen (schr. G. v. d. Wielen); Patrijzen-Noor mannen (scheidsr. P. Schetters). 2e klas C: Brouwershaven II-Zon- nemaire (scheidsr. N. Speelman); Burgh II-Dreischor II (scheidsr. W. v. d. Maas). De wedstrijden op zondag begin nen om 2,30 uur. SERIA (Broenei), 8-12. Gewapen de opstandelingen, vermoedelijk le den van een organisatie die zich „het nationale leger van Noord-Borneo" noemt, heeft zich zaterdag meester gemaakt van de macht in het olie stadje Seria, in het Britse protecto raat Broenei, in noordwest Borneo. Bij gevechten tussen de opstande lingen en de politie vielen aan beide zijden slachtoffers. Ook in de naburige stad Koeala Belait zouden de opstandelingen de macht in handen hebben, doch vol gens de laatste berichten is de toe stand daar rustig. In de stad Broenei, de hoofdstad van het protectoraat, zouden zware gevechten zijn geleverd, terwijl de stroom- en watervoorzieningen zou den zijn afgesneden. De regering zou echter het gezag in de stad nog in handen hebben. Men meent, dat de opstandelin gen gekant zijn tegen de mogelijke opneming van Broenei in de nieuwe federatie Malasie, welke op 3 augus tus volgend jaar tussen de federatie van Malaya, Singapore, Serawak en Noord-Boreo tot stand zal komen. SLOTHERDENKING TE AMSTERDAM Prinses Wilhelmina „Moeder van het verzet" AMSTERDAM, 7-12. Op een lan delijke bijeenkomst van de natio nale federatie van het voormalige verzet in Nederland, gehouden in het Tropenmuseum in Amsterdam, is prinses Wilhelmina herdacht als de moeder van het verzet. Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam, noemde de radiotoe-, spraken van koningin Wilhelmina uit Londen de lichtpunten voor de mensen in het bezette vaderland. „Zij schraagde het verzet in moei lijke tijden. Zij werd tot inspiratie en symbool van de vrijheid". Mr- van Hall stelde dat koningin Wilhel mina, ontdaan van de formalistische omgeving waarin zij opgroeide, een van de grootsten van haar tijd werd. „Wij herdenken een van onze beste burgers en een goede vrien din". Ds. C. M, Graafstal, Nederlands Hervormd predikant te Ermelo, schetste prinses Wilhelmina als christin. „Gedenken is verder gaan op haar weg. Bij een edel vorsten huis behoort een edel volk". Rabbijn J. Soetendorp uit Amster dam zei, dat de Joodse gemeenschap in ons land prinses Wilhelmina als moeder heeft gezien. „Bij ieder Am sterdams bezoek, kwam zij door de Joodse hoek om te laten merken, dat wij erbij hoorden. Zij wilde altijd haar verbondenheid met de Joden in Mokum demonstreren. In de oorlog was zij met ons in onze nood", aldus rabbijn Soetendorp. President Kennedy is vrijdag per vliegtuig uit Washington vertrokken voor een driedaagse inspectiereis naar het hoofdkwartier van de Ame rikaanse strategische luchtmacht bij Omaha en naar geheime proefter- reinen voor ruimtevaartprojecten in Nieuw Mexico en Nevada. Naar van welingelichte zijde ver nomen wordt, hebben de Verenigde Naties aan Nederland en Indonesië een nieuwe geldelijke bijdrage in de kosten van het voorlopige bestuur in westelijk Nieuw Guinea gevraagd namelijk zes miljoen dollar van ieder land. WASHINGTON, 7-12. Volgens di plomatieke kringen had de Sowjét- Unie de Verenigde Staten verzekerd, dat zij al haar raketten en straal- bommenwerpers van Cuba heeft te ruggetrokken. Zij verklaarden, dat de Verenigde Staten tot dusver geen bewijzen van het tegendeel hadden ontdekt, doch dat de luchtsurveil- lance voortgezet zou worden. Deze kringen deelden voorts mee, dat Amerikaanse functionarissen, die over de Cubaanse aangelegenheden met de Russen confereren, zullen aandringen op het terugtrekken van de Russische militairen. Men schat dat 9.000 tot 15.000 militairen en militaire technici van de Sowjet- Unie op het eiland zijn. Feuilleton 12 „Wel, ik ben employé van het bankkantoor Alsbach en Emmers in Arnhem. Om precies te zijn: kassier vreemde valuta". De portier knikte nog eens. Hij begreep het al lang. „Wilt u nog een ogenblikje wachten?" Voor de tweede maal keek de heer De Haas Hagestein verstoord. „Hoe? Kassier vreemde valuta bij Alsbach en Emmers in Arnhem? Dat bank kantoor? Ja, Alsbach ken ik wel. Maar ik heb die man niet ontboden. Wacht eens.nu gaat me een licht op. Zeg, Van Dalen, is hij op de stoep aangeklampt door de pers? Ja? Ha, ha, dat is prima. Prima. Dat komt net mooi van pas. Weet je wat? Ik heb wel een half uurtje. Breng die mijnheer Jansen maar eens bij me. Ik wil wel eens weten, wat dit betekent En zo stond Jan Piet twee minu ten later op het matje aan de bin nenzijde van de deur, waarboven nu een rood lichtje brandde: Niet storen. Mr. de Haas keek zijn bezoeker scherp aan en taxeerde hem binnen enkele ogenblikken. Geen student in ieder geval, dus waarschijnlijk geen studentenmop. Hij stond op en zei: „Komt u verder, meneer Jansen". Jan Piet liep naar voren en druk te buigend de uitgestoken hand. „Gaat u zitten, meneer Jansen. door B. J. TEN WESEPE Sigaret? Sigaar?" Een goede sigaar, dacht Jan Piet, dan praat je gemakkelijker. Even later zaten ze, beiden rokend tegenover elkaar. Wat een vriende lijke man, zo te zien, dacht Jan Piet, maar zijn stem is toch heel anders, zwaarder. Gek, dat door de telefoon je stem zo vreemd kan klinken. „Meneer Jansen, terzake. U ver telde beneden, dat u door mij opge beld bent geworden. Wanneer moet dat zijn geweest?"" Jan Piet nam de sigaar uit zijn mond en keek de ander verwonderd aan. „Wel, excellentie, dat was im mers gisteravond, iets over zessen?" De ander knikte. „Juist. En wat is er toen besproken?" Jansen keek nog meer verwon derd. „Wel, u nodigde mij uit voor een bespreking. Vanmorgen precies elf uur. Aan het ministerie van al- gepiene zaken. Dat is toch wel hier?" Mr. de Haas Hagestein knikte lachend. „Inderdaad, dat is hier. En ik ben mr. de Haas Hagestein. Dat klopt allemaal. Maar wat niet klopt meneer Jansen, dat is dat telefoon tje. Ik heb u niet gebeld. En ik heb u niet opgeroepen voor een bespre king. Ergens moet er een misver stand zijn". „Maar, excellentiebegon Jan Piet. Doch de kabinetsformateur on derbrak hem en zei: „Een ogenblikje meneer Jansen. U werkt op de bank in Arnhem, nietwaar? Bij de heren Alsbach en Emmers?" „Zeker, excellentie". De ander ging achterover in zijn stoel zitten en lachte nog steeds. Hij dacht even na en keek toen zijn be zoeker weer aan. „Meneer Jansen, kijkt u wel eens op de kalender. Wat hebben we vandaag?" De kabinetsformateur boog zich iets voorover en draaide een bureau kalender om. Op hetzelfde ogenblik zag Jan Piet het grote cijfer één en daarboven het woordje „april". Een bloedgolf schoot naar zijn gezicht: Een aprilmopwat een misselijke streek, was zijn eerste gedachte. De man achter het bureau schoot in een gulle lach en kwam overeind. Hij liep om het grote schrijfbureau heen naar zijn bezoeker en klopte deze op de schouder. „Die mijnheer Jansen. Ze hebben ons in de boot willen nemen, mijn waarde, u en ik, allebei. Nu gaat het er maar om, wie de grappenmaker is. Dat kan één van uw superieuren zijn. Onder ons gezegd en gezwegen: ik verdenk er de heer Alsbach van, want dat is nog een oude kennis van me. Ik acht hem er best toe in staat. Maar er zijn meer mogelijkheden. Het kan ook een mop zijn van die persmus kieten buiten. Je weet nooit, wat je aan die heren hebt. Ze zijn tot alles in staat. Een derde mogelijkheid is, dat het een politieke aprilgrap is van één van mijn tegenstanders. Ja, ja, ze hebben ons er in willen laten lopen. En dat is hun bijna gelukt. Vertelt u eens, meneer Jansen, die heren van de pers hebben die u ze ker zo ongeveer uitgehoord? Wat hebt u hen verteld, voor u binnen trad?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5