De Nederlandse winter De Chinese troepen „Een nieuw hart" KORTE BERICHTEN reinigingsdienst „schouwen-duiveland" LIT HET BINNENLAND Brouwershaven toegevoegd per 1 januari 1963 Uiteraard zijn we allen nieuws gierig naar het weer dat deze win ter ons zal brengen. Het merkwaar dige ervan is, dat we allemaal we ten wat we van een Nederlandse winter mogen verwachten, maar dat we anderzijds geen van allen voor af kunnen zeggen hoe die winter zal worden. Hiermee bedoelen we, dat alle volwassenen reeds zoveel win ters meemaakten, dat we weten hoe dat hier in ons land is, maar waar het gaat om kleine details, kunnen we het niet voorspellen. Toch is het wel eens aardig ons Nederlands kli maat onder de loupe te nemen en eens precies te zien hoe de zaken staan, want hieruit kunnen we toch wel enkele belangrijke dingen af leiden. Bekijken we de dingen in het groot, dan mogen we zeggen, dat Nederland een zeeklimaat heeft. We weten allen wat dit inhoudt. Geen extreem warme zomers en geen ex treem koude winters, alsmede vrij veel neerslag. Bekijken we ons land wat nauw keuriger, dan zien we dat er onder ling toch wel interessante verschil len zijn. Zo heeft het westen van ons land, dus de kuststreek inderdaad een uitgesproken zeeklimaat, doch het oosten van ons land, langs de Duitse grens, vertoont meer neiging naar een landklimaat, hetgeen bete kent, dat daar over het algemeen genomen de temperaturen in de winter lager zijn en zomers hoger, dan aan de kust. Toch heeft de kust streek meer uren zonneschijn per jaar en het oosten van ons land meer bewolking. Natuurlijk zijn dit allemaal gemiddelden berekend naar waarnemingen over een groot aan tal jaren. Het zeeklimaat Ons zeeklimaat danken we aan onze ligging aan zee. De nabije grote watermassa wordt in het voorjaar slechts langzaam aan warmer en koelt in het najaar langzaam af. Bo vendien hebben wij nog een groot voordeel boven andere gebieden met een zeeklimaat, dat wij de in vloed ondergaan van de golfstroom een machtige stroming van naar verhouding warm zeewater, die zijn oorsprong vindt in de Caraibische zee in de buurt van midden-Ameri ka en die langs west-Europa stroomt en de anders zo gure westenwinden die wij hier overwegend hebben wat verwarmt, waardoor ons klimaat aanmerkelijk milder wordt dan an ders het geval zou zijn geweest. Onze winters zijn daardoor zach ter, dan die van andere gebieden met een zeeklimaat op gelijke breedte. De gemiddelde overdagtempera- tuur waarbij de Nederlander leeft is 10,1 gr. C. waarbij de gemiddelden van maximum 13,1 gr. C. en mini mum 5,8 gr. C. schommelen. Van de 365 dagen die ons jaar telt kent men in Nederldnd gemiddeld 60 vorstdagen, 9 ijsdagen, 18 zomer se dagen en 2 tropische dagen. In verhouding hebben we dus meer kou dan warmte, want tegenover 69 echt koude dagen staan slechts 20 warme dagen. Deze cijfers zijn wel leuk, maar in grote lijnen wisten we dit reeds allen. De regen Per jaar valt er gemiddeld 739 mm .neerslag, dat betekent, dat wan neer dit water allemaal zou blijven staan gedurende het jaar heel Ne derland onder een watermassa van bijna 74 cm. hoog zou liggen. Hier bij is augustus de natste en maart de droogste maand. Wat de zonneschijn betreft, die krijgen we, gedurende 1570 uur per jaar. Wanneer we aannemen, dat twaalf uur per dag de zon schijnt en het twaalf uur donker is, dan be tekent dit, dat we van de 365 dagen van het jaar ongeveer 131 dagen ach tereen de zon zien. De resterende 234 dagen laat de zon verstek gaan en zien we slechts een bewolkte grauwe hemel. Schaatsen in januari Al met al mogen we van de ko mende winter verwachten, dat we ruim een week kunnen schaatsenrij den, waarbij de kans het grootst is, dat dit in januari of februari zal vallen en niet in december. Dan hebben we nog zestig dagen vorst tegoed. Dat betekent ongeveer twee maanden. Nu moeten we precies weten wat hiermee bedoeld wordt. Een vorstdag is een dag, waarop de minimum temperatuur op die dag beneden de 0 gr. C. komt en wel gemeten op een hoogte van 2,2 me ter boven de grond. Nachtvorst, die gemeten wordt vlak boven de grond, betekent dus nog geen vorstdag, want bij nachtvorst kan de tempera tuur op ruim 2 meter boven de grond gemakkelijk nog boven nul zijn. Overigens worden die vorstdagen be rekend wanneer de tempratuur op die dag minimaal 0 gr. was. Maar dat kan slechts gedurende korte tijd zijn, terwijl de temperatuur de rest van die dag boven nul is. De kou valt dus wel rp.ee. Normaal behoeven we ook niet veel sneeuw te verwachten. Sneeuw is bevroren regen ofwel een vorm van neerslag. Ongetwijfeld komt er sneeuw, maar de temperaturen moeten dan onder nul zijn, wil die sneeuw blijven liggen en zoals we boven zagen is die kans niet zo groot. Niet te voorspellen Al die gegevens zijn heel aardig, maar het nare is echter, dat de weergoden zich slechts aan de ge middelden houden. Altijd wijken ze op de een of andere manier er van af. We krijgen meer of minder ijs dagen, meer of minder vorstdagen, meer of minder neerslag. En dan nog de vraag van de combinatie neerslag en vorst, die ons gladde wegen kan bezorgen en lang blijven de sneeuiopakketten. Vallen neerslag en vorst niet samen, dan hebben we geen last en anders wel. Ondanks onze gemiddelde gege vens, uitgebreide statistische studies en diverse beroemde almanakken, kunnen we het komende wintertje toch niet precies voor u uitstippelen. Misschien hebt u iets aan de weers verwachtingen die De Bilt vieren twintig uur van tevoren geeft. We tenschappelijk bezien zijn ze het meest betrouwbare en toch soms Nu waar blijven wij dan met onze voorspelling! Ingezonden mededeling Fiat 500 D 3.450,- sunroof Fiat 600 D 4.150,- Fiat 110Ö 5.700,- Export Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V..Amsterdam TEZPOER, 7-12. Volgens welin gelichte kringen in Tezpoer bevin den zich nog veel Chinese soldaten op 'n heuvelrug bij de pas „Arends nest", ongeveer 50 km ten noorden van het dorp Foothills aan het noordoostelijk frpnt. De Chinezen hébben hier een bol werk aangelegd. Het is het laatste hoge punt voordat de vlakte van Assam begint. Tussen de bergrug en Bomdila zijn aanzienlijke troepenverplaatsingen waargenomen, wat op terugtrekken kan duiden, aldus de zegslieden. Noodlottig ongeval in Barcelona BARCELONA, 7-12. In Barcelona zijn vrijdag zes kinderen, van drie tot acht jaar en een 25-jarige elek tricien om het leven gekomen, door dat zij in aanraking kwamen met een onder stroom staande metalen ladderwagen, met behulp waarvan nieuwe straatverlichting werd aan gebracht. Drie der kinderen waren broer tjes van vier, vijf en zes jaar. De elektricien was de kinderen te hulp gesneld. De ladderwagen was als gevolg van kortsluiting onder stroom ko men te staan. De gemengde bedrijven Veel vragen om voorschot DEN HAAG, 8-12. Volgens nog niet definitieve cijfers zijn er 22.100 aan vragen voor de voorschotten van duizend gulden, waarmee de rege ring de boeren op de gemengde zandbedrijven wil helpen in hun acute moeilijkheden. Minister Marijnen deelt dit mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het desbe treffende wetsontwerp. Per provincie is het aantal aan vragen als volgt verdeeld: Noord Brabant 8200, Overijssel 5100, Gel derland 4500, Limburg 1500, Drente' 1150, Friesland 950, Groningen 400, Utrecht 230, Zeeland 35, Noord Hol land 30, Zuid Holland 5. De vrije halve dag DEN HAAG, 8-12. In afwijking van eerdere berichten en ter voor koming van misverstand wordt mee gedeeld, dat de vergunning van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, om de wekelijkse vrije halve dag in de weken van 23 december 1962 t.m. 5 januari 1963 te verschuiven, slechts het volgende inhoudt: Indien de winkelbedrijven, die normaliter op maandagmorgen ge sloten zijn, hun personeel voor deze bijzondere weken toch laten werken, kan de vervangende vrije halve dag ook gegeven worden op donderdag morgen 27 december resp. woens dagmorgen 2 januari. Deze regeling heeft dus geen be trekking op winkelpersoneel, dat ook onder normale omstandigheden op maandagochtend werkt. KERKNIEUWS Uittreding Clir. Geref. Kerk DEN HAAG, 8-12. De Christelijk Gereformeerde Kerk van Putters- hoek heeft het verband met de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland verbroken. Het feit, dat de generale synode van Sant poort de nieuwe vertaling van de bijbel vrijgaf voor gebruik in de ere dienst, is daarvan de reden. De kerkeraad heeft tegen deze zaak op de classis Dordrecht, waar onder deze gemeente ressorteert, bij herhaling bezwaren ingebracht. Na de beslissing van de synode meende men dat het tijdstip was aangebro ken uit te treden. Het besluit is met instemming van de gemeente ge vallen. VLISSINGEN. De Belgische zee- loodsen in Vlissingen hebben enige tijd nadat de Belgische Scheldelood- sen in staking waren gegaan, even eens het werk neergelegd. AMSTERDAM. In Amsterdam zijn sedert september 1960 1.250 Italiaan se arbeidskrachten aangekomen en waarvan er nu nog 625, dus de helft, werken. AMSTERDAM. Het zes maanden oude zoontje van de familie T. in de tuinstad Osdorp is in zijn wieg ge stikt. Het kind is op zijn buikje on der de dekens gegleden, die met klemmen vastzaten. DEN HAAG. Vrijwel algemeen is de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer van mening, dat een feitelijke leniging van de acute financiële nood op vele gemengde bedrijven in 1961/1962 be paald niet bereikt kan worden dooi de beschikbaarstelling van voor schotten. van duizend gulden. DEN HAAG. Een delegatie van de federatie Hongaarse verenigingen in Nederland heeft tijdens het défilé aan de Lange Voorhout ook een krans bij de baar van wijlen prinses Wilhelmina gelegd. DEN HAAG. Op de Rijswijkseweg bij de Goudriaankade is de 34-jarige taxichauffeur C. A. S. uit Den Haag dn-r nog onbekende oorzaak met de door hem bei-tuurde taxi in botsing gekomen met tl 3 afzet hek ken, die in de lengterichting op de trambaan waren gezet. Kort na aankomst in het ziekenhuis is de zwaar gewonde taxichauffeur overleden. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft bij het Spaanse consu laat aan de Oranje Nassaulaan een beperkte bewaking ingesteld, naar aanleiding van een twee dagen ge leden gepleegde bomaanslag. De eer ste dag van deze bewaking was niet vruchteloos, want de agent die dienst deed, betrapte een fietsendief op he terdaad. DEN HAAG. In het rijksmuseum Meermanno-Westreenianum wordt van 10 december tot 12 januari een tentoonstelling gehouden van kerst motieven in de handschriften en in cunabelen uit het bezit van het mu seum. Men ziet er geschreven tek sten uit de zevende tot de zestiende eeuw. AMSTERDAM. De minister van defensie ir. S. H. Visser ziet geen aanleiding te voldoen aan het ver zoek tot eerherstel dat ex-defensie ambtenaar de heer F. A. van der Putten uit Bussum een maand gele den heeft gedaan. Hij heeft dit me degedeeld in een op 6 december ge dateerde brief die de heer van der Putten zaterdag heeft ontvangen. LAND- EN TUINBOUW Een nieuwe veelbelovende brouwgerst In de rassenlijst 1962 is opgenomen het nieuwe brouwgerstras Cambri- nus. Deze brouwgerst is in de eerste plaats geschikt voor het zuidwesten, waar dit ras in 1962 fantastische op brengsten heeft gegeven (hoogste op brengst 7.050 kg. per ha.). Doch niet alleen dit jaar, ook in alle jaren vnn beproeving gaf ge noemd ras belangrijk hogere op brengsten dan de bestaande brouw- gerstrassen (5 pet. hoger), terwijl de brouwkwaliteit, zowel in de proef- mouterij als op praktijkschaal, goed is. Kenmerken zijn: zeer hoge op brengsten, vooral in het zuidweste lijk zeekleigebied. Zeer vlotte voorjaarsontwikkeling met goede grondbedekking. Weinig gevoelig voor slechte struktuur. Stro kort en veerkrachtig. Mag niet teveel stikstof hebben. Lange aar en grote, goed gevulde korrel met zeer weinig tweede soort. Kortom een belangrijke aanwinst voor het brouwgerstsortiment. Ingezonden mededeling DaiWe handen nHJÜSa PU ROL FREDER1CA, 8-12. De Deense ouders van de 3-jarige Anita Hege- lund Jensen hebben '11 Russische chi rurg opnieuw verzocht hun kind „een nieuw hart" te geven. Zoals al eerder gemeld werd heeft het meisje een gevaarlijke hartafwijking. De ouders hebben hun hoop gevestigd op de Russische professor Wladimir Demokhov uit Moskou die onderzoe kingen over harttransplantatie ver richt. Professor Demikhov zei vrijdag in Moskou, dat het Deense meisje eerst aan een grondig onderzoek moet worden onderworpen. „Wij kunnen wel op dieren experimenteren, doch op een menselijk wezen is dit ontoe laatbaar", aldus de Russische chi rurg. Hervormd-Geref. samenwerking ENSCHEDE, 7-12. De Nederlands Hervormde gemeente en de Gerefor meerde Kerk in het Achterhoekse dorp Halle hebben besloten te ko men tot een vorm van samenwer king. Elke derde zondag van de maand zullen een ouderling en een diaken een dienst van de andere kerk bijwonen. Deze ambtsdragers zullen gedurende een jaar ook de kerkeraadsvergaderingen van de an dere kerk bezoeken en daar een ad viserende stem hebben. De beide kerkelijke gemeenten hebben aan alle plaatselijke vereni gingen gevraagd om uitvoeringen, feesten en dergelijke niet op zater dagavond te houden, omdat het kerk bezoek op zondag hieronder tc lij den heeft. In de op 12 december te houden vergadering van de raad van be stuur van de reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland zal de begroting 1963 worden behandeld. Verder staat op de agenda een voorstel om de kern Brouwershaven met ingang van 1 januari 1963 op te nemen, in geval ook het gemeentebestuur van Brou wershaven mocht besluiten, voor de kern Brouwershaven deel te nemen in de regeling. Voor het storten op de vuilnisbelt door particulieren wil men in het vervolg een billijke vergoeding eisen terwijl men op Serooskerke een belt van de Staat der Nederlanden wil huren. Invoering van werkclassificatie en prestatiebeloning t.b.v. het werklie- denpersoneel met ingang van 1 ja nuari 1963, het invoeren van een nieuwe algemene verordening van Verse boter duurder DEN HAAG. De groothandelsprijs van verse boter is gestegen van f 3,42 tot f 3,58 per kilogram. Dit zal deze week een verhoging van de winkelprijs met vier cent per pakje tengevolge hebben. De voor dit seizoen normale produktiedaling en het feit, dat de handel de export gaande wil houden, hebben tot deze prijsverhoging geleid. De produktie, die in de topmaan- den april en mei elfduizend ton be droeg, was in november vijfduizend ton en ging dus ongeveer gelijk op met de binnenlandse afzet (verse en koelhuis samen) van 1250 ton per week. Beperkte P.T.T.-diensten op 24 en 31 december DEN HAAG, 7-12. Op de maanda gen 24 en 31 december zal P.T.T. in het gehele land een beperkte dienst uitvoeren. Op beide dagen zullen alleen die kantoren, waar op zaterdagmorgen spoedzaken kunnen worden afge daan en zegelverkoop plaatsvindt, gedurende dezelfde morgenuren als op zaterdag voor het publiek zijn opengesteld, echter voor alle dien sten. De A.O.W./A.W.W.-uitkeringen, die normaal van 24 t.m. 26 decem ber zouden worden uitbetaald, zullen in het algemeen in de periode van 17 t.m. 21 december betaalbaar ge steld worden. Omtrent de juiste datum van uit betaling zijn op de postinrichtingen nadere inlichtingen te verkrijgen. Er zal op 24 en 31 december uit sluitend een ochtendbestelling wor den uitgevoerd. De tweede bestel ling op die dagen vervalt. Op 23, 25 en 26 december, alsmede op 1 januari 1963 vindt de dienstuit voering plaats als op zondag. Op 27 en 28 december fungeren de P.T.T.-diensten normaal als op andere werkdagen. Op 22 en 29 december wordt ge werkt als op zaterdagen. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 24-25 t.m. 26-27 de cember, alsmede van 31 december-1 januari en 1-2 januari. Op de dagen, dat normaal wordt gewerkt, zal bij de bestelling, zowel als bij de buslichting en verzending rekening worden gehouden met de te verwachten drukte. Voor wat de telegraaf- en tele foondienst betreft geldt, dat op bei de kerstdagen en nieuwjaarsdag de dienst wordt uitgevoerd als'op zon dag; op 24 en 31 december als op zaterdag. De postcheque- en girodienst zal op 24 en 31 december - uitgezonderd voor spoedopdrachten - gesloten zijn. Einde bietencampagne Aanvoer te Bruinisse ging vlot Zaterdagmiddag 8 december ein digde ook te Bruinisse de suikerbie tencampagne. De laatste bieten van dit seizoen werden aangevoerd van de landbouwer W. Aalbregtse te Bruinisse. Het laatste schip dat deze bieten aan boord nam voor de sui kerfabriek Puttershoek was het mo torschip „Willy" (150 ton) van schip per J. Zoetewcij uit Puttershoek. In dit schip werden tevens nog een restant bieten geladen uit het rayon Brouwershaven van de land bouwer W. J. van de Velde uit Noordgouwe. In totaal 'vertrokken via de haven te Bruinisse 61 schepen met suikerbieten. Het laatste schip voor „Dinteloord" werd vrijdag ge laden. Het was de „Emmanuael" van schipper C. Faasse uit Sint Philips- land. De aanvoer ging dit jaar bij zonder vlot en tot volle tevredenheid van de betrokken landbouwers. Dit vervoer was ook dit jaar weer in handen van de combinatie A. J. IJ- zelenberg en Gebroeders I Jzelenberg uit Bruinisse, die naast de polders Bruinisse en Oosterland, de bieten eveneens weghaalden uit de Vier Bannen. Het gebruik van twee losbruggen bleek een succes. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 3 december tot en met 8 december werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 2,24 per kilogram. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Vijf Franse en een Algerijnse mi litair zijn in drie achtereenvolgende incidenten in Orleansville in west- Algerië om het leven gekomen, zo werd van Franse militaire zijde ver nomen. De Chinese regering heeft India er van in kennis gesteld, dat de Chi nese consulaten-generaal in Calcutta en Bombay zullen worden gesloten omdat India hun het werken onmo gelijk maakt. politie, een voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening rege lende de rechtspositie van het per soneel en het vaststellen van een nieuwe huishoudelijke verordening zijn eveneens agendapunten. DURE KNOOP I Een knoop van de jas van Na- (i poleon heeft op een kunstvei- (i ling in Frankfort 750 mrak op- gebracht. Het vóorwerp, twee en een halve centimeter in doorsnee, is in goud gevat en I met parels bezet. De koper, (i een handelaar uit Kopenhagen, kocht de knoop vermoedelijk in opdracht van het Deense i koningshuis, dat reeds een soortgelijk exemplaar bezit. Uitbreiding traditionele strijdkrachten V.S. CHICAGO, 9-12. Dc correspondent te Washington van de „Chicago-Sun- Times" schrijft dat „degenen, die verantwoordelijk zyn voor de staat van militaire paraatheid der Ver enigde Staten", het voornemen heb ben de Amerikaanse traditionele strijdkrachten en hun bewapening sterk uit tc breiden. De correspondent schrijft in dit verband nog: „De Sowjetrussische eerste minister Chroesjtsjov heeft tijdens de Cubaanse crisis zoveel res- pekt aan de dag gelegd voor de Ame rikaanse kernbewapening en voor de voorsprong, die de Verenigde Staten nog altijd op dit gebied hebben, dat men thans in leidende Amerikaanse militaire kringen van mening is dat de voorgenomen aanzienlijke uitbrei ding van speciaal de strategische luchtmacht niet meer nodig is". Het is vooral deze „strategische luchtmacht", die de taak heeft om bij een onverhoedse aanval op de Verenigde Staten het wrekende kern zwaard te hanteren. Ingezonden mededeling Nu nog maar een scheut of 'n steek. Maar straks weet D zich geen raad van de slopende Rhenmatlsche Fijnen. Doe de beroemde Kruschen kuur, de kleine dagelijkse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zul len Uw voorbeeld volgen. Een heer lijke ervaring, reeds na een betrek kelijk kortstondig gebruik, als van zelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naarmate het bloed ge zuiverd wordt van de pijnverwek kende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen.in spieren en gewrich ten. Kruschen is de natuurlijke stimulans voor de bloedzuiverende organen. Terug uit Nieuw-Guinea SCHIPHOL, 9-12. Zondagochtend is de laatste speciale verslaggever, die Nederland nog in Nieuw-Guinea had, p_er K.L.M.-vliegtuig uit Biak op Schiphol teruggekeerd. Het is de 23-jarige E. J. van Westerloo van het A.N.P. uit Amsterdam, die in de afgelopen vier en een halve maand dagelijks verslag heeft uitgebracht van de gebeurtenissen op Nieuw- Guinea. Het A.N.P. blijft overigens niet van verder nieuws uit Hollandia versto ken, want als correspondent zal het hoofd van de Nederlandse afdeling van radio West Nieuw-Guinea „Irian Barat", de heer C. Schaap, in samen werking met zijn echtgenote, Neder land van de verdere ontwikkeling op de hoogte houden. Vergeefs bezoek aan Delft DELFT, 9-12. Hoewel het stad- en kerkbestuur van Delft herhaaldelijk hdden bekend gemaakt dat de Nieu we Kerk op zondag gesloten zou zijn stroomden zondagmiddag honderden automobilisten de stad binnen om deel te nemen aan het défilé, ter ere van prinses Wilhelmina. De teleur- gestelden, waarvan sommige uit Lim burg en Friesland kwamen, konden alleen de kransen en bloemen be zichtigen, die naast de kerk zijn op gesteld. Deze week zal de kerk ge opend zijn van des ochtends negen tot des avonds negen uur. Op de laatste dag, op zaterdag 15 december is de kerk open van 9.00 tot 17.00 uur STAD EN PROVINCIE ZIERÏKZEE Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 18 december a.s. zal in het „Huis van Nassau" de jaarlijkse kerstavond worden gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op deze avond zal mevr. R. Woldinga-Veld- kamp een causerie houden over de nood in de wereld, onder het motto: „Geen plaats in de herberg". De le den van de afdeling Duiveland zul len het toneelstuk „De Sneeuwman" opvoeren. Mevr. M. L. E. Ochtman- Moelijker zal de kerstviering opluis teren met pianospel. BRUINISSE IJsclub „Nooit Gedacht" hield jaarvergadering Vrijdagavond 7 december hield de IJsclub „Nooit Gedacht" te Bruiitisse haar jaarvergadering, in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Dc voor zitter, de heer P. L. Krepel, her dacht prinses Wilhelnmta, die vori ge week overleed, waarbij een ogen blik stilte werd betracht. De voorzitter herinnerde aan de korte maar intense jspret in het seizoen 1961-62, waarbij door de club voor een verlichte ijsbaan werd gezorgd. De rekening van de penningmees ter de heer A. Jumelet-Haeck sloot met een batig saldo van f 1183,33. De voorzitter deelde mede dal een groot deel van het bestuur gemeend had te moeten aftreden c.q. zich niet meer herkiesbaar te moeten stellen gezien de leeftijd. Niet meer herko zen wilden worden mevrouw J. de Gruijter-Jumelet en de heren P. L. Krepel, A. Jumelet, M, Jumelet-Ju- melet' en M. C. van Weele, terwijl tevens moest worden voorzien in de vacature wegens vertrek van de heer B. F. J. Brilman. In het bestuur bleven zitting hebben mevrouw M. Knop-Jansen en de herer. M. Dorst en M. E. Jumelet. Bij akklamatie werden in het be stuur gekozen de heren B. den Haan en B. Gerritsen, beiden onderwijzer, alsmede de heer M. K. Krepel. Ver der werden gekozen de heren Jac. Littooy en Adrie- Verspoor en me vrouw C. van Leeuwen-Sieling. Nieuwe ijsbaan Uitvoerig werd nog gesproken over de mogelijkheden een eigen ijsbaan te doen aanleggen. De grote moeilijkheid is daarvoor een geschikt terrein te vinden. Enige jaren heeft men dit plan op de lange baan geschoven omdat men had gemeend een ijsbaan te kun nen maken in een afgegraven ge deelte dat in de Stoofpolder zou zijn ontstaan, wanneer daarin een slaper dijk zou zijn gelegd. Nu voor de dijk daar een grintloper is gelegd, waar door de stroom wordt beteugeld, is de aanleg van deze slaperdijk op de achtergrond geraakt en daarmede zijn ook de ijsbaanplannen aldaar eigenlijk van de baan. Het nieuwe bestuur krijgt nu de taak een ander terrein te zoeken. Als daarvoor in aanmerking komend werden onder meer genoemd een terrein achter plan-West tegen de dijk die de verbinding vormt tussen rijksweg 18 en Grevelingendam (op rit Grevelingendam) of het terrein noordelijk van de Grevelingensluis. Getwijfeld werd echter aan de 'technische uitvoerbaarheid van de plannen. Een aanwezig gemeente raadslid was van mening dat op steun van de gemeente kan worden gerekend, wanneer men met een plan komt dat technisch uitvoerbaar is en geen al te grote financiële offers vraagt. Het bestuurslid de heer M. Dorst had ook nog een bepaald plan, doch hij wilde dit eerst met het nieuwe bestuur bespreken, alvorens het aan de openbaarheid prijs te geven. Sint op de kleuterschool Op tal van verenigingen te Brui nisse is door het uitwisselen van pakjes onderling een gezellig Sinter klaasfeest gevierd; op de kleuter school was de goedheiligman echter vorige week persoonlijk aanwezig. Bij het binnenkomen werd Sint dooi de kleuters uitbundig toegezongen, terwijl met het opzeggen van een klein gedichtje dit welkom nog eens werd onderstreept. Burgemeester C. H. van de Linde sprak Sint Nicolaas toe en prees de kleuterschool gelukkig dat ondanks de mist en de gladheid, Sint toch was gearriveerd. De kinderen zon gen naar hartelust Sinterklaaslied jes en tussen al dat zingen door kwam het dikke boek voor de dag en werden verschillende kinderen bij Sint en Piet geroepen om ver maningen of lofuitingen te horen. Ook het personeel dat een verras sing was toegedacht, deelde hierin. Tot slot mochten alle kinderen uit handen van Sint en Piet een ge schenkje en een zakje snoep in ont vangst nemen. De Sint dankte voor de goede ontvangst en het hoofd der school, mevrouw van Dijke, dankte op haar beurt de Sint, die in een open auto vertrok om nog enkele zieke kleuters te gaan bezoeken. Bru 50 aangevaren Het motormosselvaartuig Bru 50, van de firma L. de Waal-Padmos te Bruinisse, werd vrijdagmiddag tij dens dikke mist aangevaren door de sleepboot „Temi II", kapitein Th. Dijkhuizen, voor de ingang van de vissershaven te Bruinisse. Door deze aanvaring ontstond een gat in de voorsteven van de Bru 50, boven de waterlijn. Op de scheepswerf van de firma van Duivendijk en Zonen is het schip gerepareerd. SEROOSKERKE Gemeente-avond Ned. Herv. gemeente Dezer dagen hield de Ned. Herv. gemeente van Serooskerke in de consistoriekamer haar tweede ge meente-avond o.l.v. de plaatselijke predikant ds. Zonneveld. Na een duidelijke uiteenzetting door ds. Zonneveld over de drie verschillende mogelijkheden waarop een toekom stige kerkeraad gekozen kan wor den, werd tot een stemming overge gaan. Met grote meerderheid van stemmen werd bepaald dat de ko mende zes jaar de verkiezing door kerkeraad en gemeenteleden zal ge schieden. Voorts werd er van ge dachten gewisseld over de aanvangs tijden der kerkdiensten. Door de ker keraad zal in overweging worden genomen de aanvangstijden dei- kerkdiensten te veranderen. Tot slot sprak ds. Zonneveld over het onder werp: „De taak der kerk in onze veranderde samenleving". De avond werd met dankgebed besloten. Oogstcollekte Door nagekomen giften is het eind resultaat van de oogstcollekte te Serooskerke f 403,59. o be Waalse volksbeweging van wijlen Andre Renard, de dit jaar overleden Luikse socialistische vak bondsleider. heeft haar eis herhaald, dat alleen het federalisme een op lossing kan brengen voor de Vlaams- Waalse vraagstukken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3