Moeder des Vaderlands bijgezet in Nieuwe Kerk te Delft DE ZIERIKZEESCHE COURANT Haar afscheid werd tot een getuigenis China dringt bij India aan op antwoord Handel Rusland-Peking sterk gedaald ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 december 1962 119e jaargang No. 19292 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6 Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. DEN IIAAG, 8-12. De doffe dreun van minuutschoten vermengde zich in de winterse lucht boven Den Haag, Rijswijk en Delft met het gebeier der kerkklokken. Langzaam bewoog zich de kilometers lange, stille stoet, die de moeder des vaderlands prinses Wilhelmina naar haar laatste rustplaats be geleidde. Koralen, gezangen en liederen, in rustig marstempo gespeeld, om zweefden de stoet. In het midden ervan en kleine witte wagen met acht wit gedekte paarden bespannen. In deze wagen rustte het stoffelijk omhul sel van de prinses. Op de koperen naamplaat, die op het deksel van een eenvoudige kist van Japans eiken is bevestigd staat gegrift: „Wilhelmina, Helena, Pauline, Maria, prinses der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, hertogin van Mecklen burg, koningin der Nederlanden van 23 november 1890-4 september 1948. Geboren 31 augustus 1880. Overleden 28 november 1962". Vele duizenden van haar volk stonden langs de route geschaard zwijgend, eerbiedig, bedroefd. Dui zenden van haar volk en honderd duizenden, die met haar de vreug den en de droefheid, de zonnige en de duistere dagen, oorlog en vrede van haar vijftigjarige regering deel den. In de stoet zag men naar de in het wit geklede dochter koningin Juliana samen in een rjjtuig met de prins der Nederlanden, gekleed in gala-uniform van generaal der ma riniers. In het volgende rijtuig haar kleindochters, de vier prinsessen van Oranje, eveneens in het wit gekleed. De zware stappen van vele hon derden militairen, het getrappel der paardhoeven en de ratel der rijtuig wielen werden gedempt in het zand, dat over de straten is gestrooid. Minuutschoten, klokgebeier en ko- raalmuziek klonken over de stille stoet, en over de dichte hagen stille landgenoten die de laatste aardse weg van een koningin omzoomden. Haar kinderen en kindskinderen, haar familie en haar volk brachten haar stoffelijk omhulsel naar het fa miliegraf der Oranjes in de Nieuwe Kerk in Delft, waar het zal rusten naast dat van haar vele illustere vaderen, die in de voetsporen traden van de vader des vaderlands prins Willem van Oranje, de grote zwijger. Het uitdragen van de kist De lange stoet vertrok zaterdag morgen omstreeks kwart voor tien van de Voorhout. Onder de hoge, kale bomen stond daar een erewacht van het garderegiment fuseliers in veldtenue. Terwijl de kist door acht man gekleed in uniform van de hout vesterij van Het Loo, werd uitge dragen, speelde de Johan Willem Frisokapel op zachte toon het volks lied. Toen de droeve last in de wa gen was geplaatst legde schout bij nacht H. W. A. Goossens als slippen- drager het grootkruis van de mili taire Willemsorde op de kist. Aan de wagen werd slechts één krans gehecht, die van het Nederlandse verzet. Deze krans had een middel lijn van anderhalve meter. De daar voor gebruikte witte bloemen wa ren lelietjes van dalen, eucharis- bloemen en chrysanten op decora tieve sierbladen. Aan de krans was een rood-wit-blauw moire-lint met gouden franjes bevestigd. Het op schrift „Het Nederlandse Verzet" was er in bladgoud op aangebracht. Daarna stelden de vier slippen- dragers, oud-adjudanten van de prinses, alsmede de tien dienstdoen de kamerheren zich aan weerszijden van de witte koets op. De acht paar den, gemend door koetsier G. J. Lo- man en jockey D. H. J. van Flores- tein en begeleid door acht koetsiers, trokken langzaam op. Luitenant-ge- nereel H. Schaper, chef van het mi litaire huis van de koningin en de kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bemann reden te paard rechts en links van de koets. Achter de koets reden de adjudanten van de koningin en de prins. Van de zeer vele bloemen, die bjj het paleis Lange Voorhout waren afgegeven was al een groot deel vrij dag naar de Nieuwe Kerk in Delft gebracht. Toch reed nog een zwaar beladen witte bloemenwagen in de stoet mee. Nadat deze koetsen met escorte een eindweegs de Voorhout waren opgereden verlieten de koningin, de prins en de vier prinsessen het pa leis en namen in hun door twee spannen getrokken volgkoetsen plaats. Ook de vorstelijke gasten, die in de stoet meereden, stegen in. Naar Delft Toen zette de stoet, waarvan het ere-escorte tot op de Kneuterdijk reikte, zich in beweging. Voorop vijf man bereden Haagse politie en de hoofdcommissaris, daarachter twee dozijn marechaussees, de algemene troepencommandant brigadegeneraal L. E. Hinrichs en de Koninklijke Militaire Kapel met tamboers. De overste der mariniers T. Jonkman, commandant van het voorste deel van de stoet, voerde vervolgens het koninklijk bataljon van honderd gre nadiers, een honderd man sterk de tachement van de koninklijke ma rine en een detachement van de ko ninklijke luchtmacht van dezelfde sterkte aan. Een commando rijkspo litie te paard en drie x-ijknechts reden voor de witte lijkkoets uit. In het morgenlicht trok de stoet over de Vij verdam, langs het impo sante gebouwencomplex van het Binnenhof en het Spui naar het Rijswijkseplein. Overal stonden dichte hagen zwij gende toeschouwers en zag men mensen uit geopende vensters han gen. Men ontblootte de hoofden voor de witte koets en de volgkoetsen. Strakke, ontroerde mannengezich- ten, velen wellicht terugdenkend aan de tjjd, 'dat zü voor koningin en va derland de wapenen voerden voor vrijheid en recht. Er waren ook zeer vele oude mensen onder, die de vor stin van hun jonge tijd in eerbied1 en dankbaarheid na-oogden. In de lange stoet reed een afstam melinge van een zuster van konin gin Emma mee: prinses Alice, gra vin van Athlone. En verder zag men prinses Kira van Pruisen met haar gemaal prins Louis Ferdinand. De prinses was bijna zesentwintig jaar geleden bruidsmeisje van prinses Juliana. Ook 'n achterkleinzoon van prinses Marie (nicht van koning Willem II), de prins von Wied en ziin gemalin bewezen in deze tocht de grote Oranjevorstin de laatste eer, evenals koning Olav V van Noorwegen en koning Frederik IX van Denemarken. Achter de koetsen van koningen en prinsen volgde op nieuw een stram te paard zittend commando van de rijkspolitie. Voorts de kapel van de koninklijke lucht macht met tamboers, de comman dant van het sluitstuk van de stoet overste W. H. de Geus van de lucht macht en drie telkens honderd man sterke detachementen van lucht macht, marine en garde-jagers. De stoet werd afgesloten met een afde ling marechaussee en vier bereden Haagse agenten. Klokgelui en kanongebulder bege leidden deze stille stoet door Den Haag en Rijswijk. De minuutschoten werden afgegeven door een batterij van zes vijfentwintig ponders van de veldartillerie op het Malieveld en later een dergelijke batterij op het vliegveld Ypenburg. Aan het Rijswijkseplein gekomen verlieten de slippendragers, de ka merheren en de dragers de stoet om per auto tot aan de grens van Delft vervoerd te worden. Daar moesten zij hun plaatsen weer innemen. Van Den Haag naar Rijswijk ging het langs de lange, vrijwel rechte Rijswijkseweg en Haagweg. Er was geen enkel verkeersgeraas rond de route. Zelfs de spoorwegen hielden de ijzeren paarden in toom zolang de stoet onder het spoorwegviaduct doorreed. Om elf uur bereikte de stoet de Hoornbrug, waar de bebouwde kom Voriptpn werd. Delft bood hetzelfde beeld als Den Haag en Rijswijk. Veel stille men sen, klokgebeier, vlaggen halfstok en om de minuut de doffe knal van het minuutschot. Ook hier was ieder venster en iedere verhoging gebruikt door mensen die de stoet wilden gadeslaan. Haag van militairen Overal langs de weg stond de haag van militairen, die het geweer pre senteerden bij het voorbij trekken van de stoet. Bij de Nieuwe Kerk op de Markt stond een compagnie mariniers als erewacht opgesteld, alsook de Marinierskapel der ko ninklijke marine met tamboers en pijpers. Al vroegtijdig waren de eer sten der 2700 gasten bij de kerk aangekomen. Rond elf uur arriveer den de moeder van prins Bernhard Armgard von Lippe Biesterfeld, de groothertogin en de prins van Lux emburg en de graaf en gravin van Oeynhausen-Sicrstorpff bij de kerk evenals leden van de buitenlandse en Nederlandse hofhoudingen wer den zij met hofauto's, begeleid door de groot-officier luitenant-generaal b.d. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst en de opperkamerheer Jhr. D. G. de Graeff van Huis ten Bosch naar het Delftse stadhuis gebracht. Korte tijd later arriveerde het Bel gische koningspaar, dat met de ko ninklijke trein van Brussel naar Delft reisde. De grootmeester-hono rair vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen begeleidde dit vorste lijk echtpaar van het station naar het stadhuis. Aankomst in de fterk Bij aankomst bij de kerk stegen de koningin, de prins en de prinses sen dadelijk uit en begaven zich naar het voorportaal van de Nieuwe Kerk. Daarna werd de kist met het stof felijk overschot van prinses Wilhel mina naar het voorportaal gedragen. Nadat alle vorstelijke gasten uit de stoet en uit het stadhuis de kerk be treden hadden, werden de grote deu ren onder de lange toren gesloten. Orgelmuziek ruiste onder de hoge gewelven van de Nieuwe Kerk toen de stoet het schip van de kerk be trad. Daarna zongen de aanwezigen het gezang „Ontwaakt gij die slaapt en sta op uit de doön". Voorafgegaan door de oppercere- moniemeester, de zes grootofficieren de grootmeester en de chef van het militaire huis en begeleid door de vier slippendragers werd de met de nationale vlag gedekte kist binnen gedragen. Daar achter liepen de ko ningin en de prins en steeds twee aan twee de prinsessen en de vor stelijke gasten. Deze stoet werd gesloten door een groep van elf kamerheren en vier adjudanten. Voor de kansel werd het stoffelijk overschot bij het doophek op een witte katafalk geplaatst, waarna de vorstelijke personen naar hun plaat sen werden geleid. Het kussen met het grootkruis van de militaire Wil lemsorde werd door de chef van het militaire huis op de kist geplaatst. Tot de 2700 genodigden in'de kerk behoorden vele in Nederland geac crediteerde diplomaten, leden van de regering van het koninkrijk en staatssecretarissen, de voorzitters en vele leden van de Kamers der Sta ten Generaal, leden van de hoge col leges van staat, een zeer groot aan tal verzetsstrijders en delegaties van de steden Amsterdam, Rotterdam, Delft en Den Haag. Dc dienst Daarna begon de dienst. De hof prediker ds. J. F. Berkel las uit Jo hannes 14 de verzen 1 tot 7 voor. („Uw hart worden niet ontroerd, gij gelooft in God, geloof ook in Mij. In het huis mijns vaders zijn vele wo ningenVervolgens ging de predikant voor in gebed, waarna hij uit Mattheus 28 de verzen 1 tot 7 las, handelend over de opstanding. Na het gezamenlijk zingen van „Christus onze Heer verrees" las de Waalse hofprediker ds. G. I. P7B- Forget in het Frans uit het twintig ste hoofdstuk van het evangelie van Johannes de verzen 11 tot 18 voor, waarin verhaald wordt van de op standing en de eerste verschijning aan Maria van Magdala met onder andere de woorden: „Ik vaar op naar mijn vader en uw vader, naar mijn god en uw god". Nadien weerklonk het „A toi la gloire" door het bedehuis, dat was getooid met duizenden witte bloemen op een ondergrond van bladplanten in gryze, groene, donkerrode en okergele tinten. Na de predikatie van ds. Berkel klonk de geloofsbelijdenis van Nicea uit het jaar 325 na Chr. Twee coupletten van het Wilhel mus werden daarna samen gezon gen, namelijk „Mijn schilt ende be- „Oorlof mijn arme pen stelden zij, die voor de kist lie pen zich aan weerszijden van de in gang op. Slechts de koningin, de prins cn vier prinsessen volgden de kist naar beneden, terwijl zij daar toefden en witte bloemen strooiden zong de ge meente een door de koningin uit het Noors vertaald lied „De zon schijnt in mijn ziel". Nadat de koningin, de prins en de prinsessen, zichtbaar ontroerd, weer naar hun plaatsen waren terugge keerd, werd de dienst besloten met het zingen van het elfde vers van Psalm 72, luidende: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen, men loov' hem vroeg en spa; de wereld hoor' en volg' mijn zangen, met amen, amen na". Tenslotte geleidden de hofpredi kers, de burgemeester van Delft, de hofmaarschalk, de eerste stalmees ter, de grootmeester en de chef van het militaire huis de leden van de koninklijke familie, de groothertogin en de prins van Luxemburg, de ko ningen van Noorwegen en Denemar ken, het Belgische koningspaar en de andere vorstelijke gasten naar de uitgang van de Nieuwe Kerk. Met hofauto's werd teruggereden naar Huis ten Bosch, waar de lunch ge bruikt werd. Nadat ook de leden van de Nederlandse en buitenlandse hofhoudingen vertrokken waren, stroomde de kerk langzaam leeg. Na dien begon het eerste défilé van be langstellenden door de kerk. Conferentie tussen E.E.G. en Engeland BRUSSEL, 9-12, De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal de veertiende ministeriële vergadering van de con ferentie tussen de E.E.G. en Enge land over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Ge meenschap voorzitten. De verkade- ring zal van maandag tot woensdag in Brussel worden gehouden. Neder land bekleedt het voorzitterschap van de conferentie tot 1 januari, waarna het de beurt zal zijn aan België. Tanganjika een republiek DAR-ES-SALAAM, 9-12. Als eer ste president van de republiek Tan ganjika, die zaterdag te middernacht in het leven is geroepen, is zondag beëdigd de 40-jarige voormalige on derwijzer dr. Julius Njerere. Zijn eerste officiële handeling als presi dent was de beëdiging van een ka binet van vijftien ministers, dat vrij wel overeenkomt met de regering die het afgelopen jaar in funktie is geweest, nadat het land onafhanke lijk was geworden. EEN AFSCHEID Het licht van een heldere winter dag stroomt binnen door hoge ramen. In een bundel valt het langs een pilaar. Het vloeit uiteen op een eeuwenoude deur en beroert als ter loops het groen, wit en bruin van een sobere bloemversiering. Door de gewelfde ruimte van de oude kathe draal klinkt heel zacht gemurmel van honderden stemmen. Door een zij-ingang komt een man binnen. Hij is oud. Zijn vriendelijk gezicht staat gespannen van de kou. Hij draagt een uniform dat niet meer van deze tijd is: zwarte stof en met grote gou den strepen. Hij is niet alleen, naast hem lopen drie nonnen, zwijgend. Zij kijken naar de vele kransen en bloemstukken die tegen de zijmuur geschikt liggen. Achter hem komt een generaal, een man in een donker costuum volgt, een jonge vrouw, een officier van het Leger des Heils. Allen gaan zij naar binnen. Naar binnen, in de Nieuwe Kerk in Delft, waar het stoffelijk omhulsel van hun oude koningin in het graf der Oranjes zal worden bijgezet. Later, als de bronzen klokken hun sonoor geluid laten horen, ebt het zacht gemompel in de kerk weg. Klanken uit het orgel stromen door het middenschip en de zij beuken. Achter een pilaar toont een televi siescherm een vaal blauw licht. Op het lege scherm komt een beeld. Een beeld van een gotisch raam met fi guren in glas en lood. Dan ineens staan allen op. Uit honderden kelen klinkt: „Ontwaakt gij, die slaapt en staat op uit de doön". Langzaam daalt een met een vlag beklede kist neer op de gereed staande katafalk. Wat meer naar achteren enkele stille figuren in het wit, wat glans op een uniform. Een vorstin met haar man en haar doch ters. Er klinken woorden: „Uw hart worde niet ontroerden „In het huis mijns vaders zijn vele wonin gen". Later is er het beeld van de vorstin, die opkijkt naar de man op de kansel of devoot het hoofd buigt in gebed. Van de kansel klinkt het: nu is duidelijk waarom deze bijzetting geen droeve begrafenis plechtigheid kan zijn" en „waar het verlies diep gevoeld wordt, ruist de troost ons toe: Christus blijft". Dan, terwijl zacht het orgel speelt, nemen kadetten een vlag weg, man nen in een grijs uniform dragen langzaam het stoffelijk omhulsel naar de plaats waar het voor het laatst zal rusten. Een koninklijk ge zin volgt. Een prins buigt zich even over naar zijn nrouxo, een prinses is haar zusje behulpzaam bij het af dalen van een trap. En dan, terwijl vorstin, prins en prinsessen een laatste groet brengen, klinkt blij: „De zon schijnt in mijn ziel vandaag, het duister is gezwicht". Blij, want onze oude koningin heeft het huis haars vaders bereikt, waar véle woningen zijn. Terwijl het orgel speelt, verlaat het konink lijk gezin de kerk. Buiten strooit een carillon klanken rond. Er is afscheid genomen van een koningin. De uitgever van het Westduitse weekblad „Der Spiegel", Rudolf Augstein, blijft in voorarrest. Dit heeft het hooggerechtshof in Karls ruhe vrijdag beslist. Op enkele honderden kilometers van Surat, in west-India is op de rivier de Tapti een veerboot gekap seisd met zestig mensen aan boord. Tot dusver zijn slechts vijftien men sen gered. Dit nummer bestaat uit 6 pagina' Iedereen wordt dichter als de liefde hem bevangt. HET GRENSCONFLICT trouwen" schapen". Vervolgens ging ds. Forget voor in gebed. De gemeente zong tenslotte „Wees gegroet gij eersteling der da gen". De bijzetting Dan viel een diepe stilte in de kerk. De chef van het militaire huis begaf zich naar de katafalk en nam het kussen met het grootkruis van de Militaire Willemsorde van de kist. De dragers namen deze daarna Qpnieuw op de schouders. Langzaam schreed een korte stoet, voorafge gaan door de grootofficier mr. W. C. baron Snouckaert van Schauburg, de commissaris van de koninklijke grafkelder burgemeester D. de Loor cn de hofpredikers naar de trappen van de grafkelder van het Huis van Oranje. Alleen de koninklijke fami lie volgde. Aangekomen bij de trap PEKING, 9-12. - Communistisch China heeft er zondag by India op aangedrongen, „een duidelyk en de finitief antwoord" te geven op de Chinese voorstellen voor een bestand en onderhandelingen over het grens conflict. In een memorandum dat op de Indische ambassade is overhan digd, wordt gezegd, 'dat er „niets vaags" is in de Chinese voorstellen en dat India daarom niet behoeft te blijven vragen om opheldering. In een zaterdag te Peking uitge geven verklaring van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken werden de „onbeschaamde voorstel len" van India voor een oplossing van het conflict van de hand gewe zen. Het door de Indiërs hardnekkig vastgehouden standpunt, dat de Chi nese troepen zich moeten terugtrek ken op de posities die zij voor 8 sep tember j.l. innamen is voor de Chi nezen onaanvaardbaar, aldus de ver klaring, en maakt een oplossing van het conflict onmogelijk. In het Chinese memorandum van zondag wordt onder meer gezegd dat China „grote verdraagszaamheid en inschikkelijkheid" heeft getoond dooi de lijn, die op 7 november 1959 de door India en China „feitelijk ge controleerde gebieden" scheidde, als basislijn te nemen voor de terugtrek king en scheiding van de strijdkrach ten van beide landen; „deze lijn is vanzelfsprekend niet de uiteindelij ke grenslijn tussen China en India", WA T UQT Pt Nieuwe depressie Verwachting tot dinsdagavond: Vanavond en vannacht opklaringen met hier en daar een bui; morgen toenemende bewolking gevolgd door regen; aanvankelijk overwegend ma tige, later weer tot krachtig of hard toenemende wind krimpend van noordwest naar zuidwest; vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen overdag onge veer dezelfde tempearaturen als van daag. 11 dec. Zon op 8.37, onder 16.29. Maan op 16.59, onder 8.16. Volle maan: 11 dec. te 10.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 dec. 2.47 v.m. 15.06 n.m. BROUWERSHAVEN 11 dec. 2.23 v.m. 14.41 n.m. Springtij: 13 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde is een omvangrijke depressie met randsto- ringen naar Scandinavië getrokken, zodat de vorst bij ons snel verdreven werd. Aan de achterzijde van deze depressie staat boven de Noordzee een krachtige stroming, die onsta biele polaire lucht aanvoert. Boven het relatief warme Noordzeewater wordt deze lucht, voordat ze de Ne derlandse kust bereikt, tot ongeveer zeven graden verwarmd. Bij IJsland is intussen een nieuwe depressie ontstaan, die verder uit diept en het komende etmaal in oos telijke of zuidoostelijke richting naar Schotland en de Noordzee zal trek ken. Op de nadering van de depres sie zal de wind bij ons naar zuid west krimpen en zal van het westen uit frontale bewolking komen opzet ten, later gevolgd door regen. De temperaturen zullen weer iets hogere waarden bereiken dan vandaag. DEN HAAG. Over de voorberei dingen voor de bouw van een twee de televisienet wordt in het jongste nummer van P.T.T. Bedrijfsbanden opgemerkt, dat de voltooiing van dit project nog een aantal jaren in be slag zal nemen. aldus 't memorandum. Voorts wordt daarin gezegd, dat beide partijen hun huidige geschilpunten over de grens kwestie moeten laten varen tot er onderhandelingen tot stand zijn ge komen, en er nu niet eindeloos ruzie over moet maken. In Nieuw Delhi heeft een Indische woordvoerder de Chinese verklaring van zaterdag een „openlijk dreige ment" genoemd, omdat daarin feite lijk wordt gesteld, dat er alleen vreedzame onderhandelingen kunnen komen op basis van de Chinese voor stellen. Europa en Afrika Volgens een rapport van de economische commissie der Verenigde Naties voor Afrika is er tussen de levensstandaar den van de continenten ten noorden en ten zuiden van de Middellandse zee een verschil van een eeuw. Zelfs bij een aanzienlijk grotere produktie zou het Afrika minstens vijftig jaar kosten om gelijk te komen met Europa. Zuid-Afrika was volgens het rapport het enige land pan. het Afrikaanse con tinent dat industrieel betrek kelijk modern was. Ideologische geschillen WASHINGTON, 9-12. - De handel van de Sowjet-Unic met communis tisch China vertoont sinds het groter worden van de ideologische geschil len tussen beide landen een scherpe daling, zo hebben deskundigen van het State Department meegedeeld. Volgens hen heeft deze daling de Russische plannen inzake de handel totaal in de war gebracht en de Rus sische betalingsbalansproblemen gro ter gemaakt. Het rapport hierover is opgesteld voor de Congrescommissie voor economische aangelegenheden. In het rapport zeggen de deskundi gen. M. J. Garrison en M. H. Craw ford, dat de daling van de handel met 45 procent in 1961 voor de Sow- jet-Unie zowel invoer- als uitvoer- problemen heeft meegebracht. Zo zou de Sowjet-Unie nu uit andere landen aan de levensmiddelen moe ten zien te komen, die zij tevoren uit China betrok, en zou zij moeilijk heden hebben met de afzet van ma chinerieën die oorspronkelijk voor China waren bestemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1