DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEER RUSSISCHE BOMMENWERPERS OP DE TERUGWEG Papieren of zilveren rijksdaalders? Aktie „Het Dorp" Politie stopt opsporing vermiste vrouw Verhoging broodprijs per 10 december en 7 januari Mijnramp in de Y.S. Dekens voor Algerije ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 december 1962 119e jaargang No. 19291 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikiee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succes/es (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: De Zeeuwse landbouw en het Streekplan Anti-Castrogroep uktief op Cuba WASHINGTON. 6-12. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft dnoderdag bekendgemaakt, dat ver kenningsvliegtuigen zeven-en-twin tig Iljoesin-bommenwerpers hadden gezien, die op twee Russische sche pen Cuba verlieten. De „Kasimov" was met vijftien Il-28-bommen werpers uit de Cu baanse haven Mariel vertrokken, terwijl de „Okhotsk" met twaalf stuks thans in de buurt van de Ba- hama-eilanden voer. De „Okhotsk" was maandag al ge signaleerd toen het drie rompen aan dek had. De vraehtvoerder had in, een andere Cubaanse haven nog negen stuks ingeladen. De beman ning verwijderde de verpakking toen Amerikaanse vliegtuigen ter inspec tie boven het Russische schip ver schenen. Cubaans protest HAVANNA, 6-12. Cuba heeft vol gens persberichten bij Oe Thant ge protesteerd wegens een aanval op de noordoostkust van het eiland, die j.l. dinsdag zou zijn gepleegd door con tra-revolutionairen. De Cubaanse vertegenwoordiger bij de V.N. heeft in een brief aan secre taris-generaal Oe Thant medege deeld, dat „contra-revolutionairen", opererend vanaf Amerikaans grond gebied, dinsdagavond hadden ge schoten op het strand van Juan Fran cisco, aan de noordkust van de pro vincie.Las Villas. In zijn brief herhaalt de Cubaanse vertegenwoordiger, dat de reeds eer der door premier Fidel Castro ge stelde vijf voorwaarden, waaronder ontruiming van de Amerikaanse ba sis in Guantanamo, de enige oplos sing vormen voor het verzekeren van een duurzame vrede in het Caraibi- sche gebied. Het „tweede front van Escambray" een Cubaanse contra-revolutionaire organisatie in Miami, heeft medege deeld, dat een harer commandogroe pen, samenwerkend met „Alpha 66" een andere anti-Castro-groep, dins dag cp de Cubaanse noordkust een militiepost heeft aangevallen, terwijl cp verscheidene .strategische punten' van het strand van Juan Francisco explosieve ladingen werden aange bracht. De commando's zouden geen ver liezen hebben geleden. Russisch-Amcrikaans overleg NEW YORK. 6-12. De vertegen woordigers van de Sow.jet-Unie en de Verenigde Staten bij de Verenig de Naties hebben donderdag opnieuw twee uur lang besprekingen gevoerd DEN HAAG, 6-12. - Het gewicht van de zilveren 2V*-guldenstukken is slechts één van een aantal aspekten, die bij de beantwoording van de vraag of aan papieren dan wel aan metalen rijksdaalders de voorkeur dient te worden gegeven, een rol spelen. Immers nog afgezien van het feit, dat niet een ieder het gewicht van de zilveren mun!en bezwaarlijk vindt, bieden deze ook zekere voor delen boven papiergeld van dezelfde coupure. In dit verband moge bijvoorbeeld worden genoemd: het betere aanzien dat zilvergeld heeft in vergelijking met papier, ook als dit laatste nog nieuw is; de grotere mate vón hy giëne (zilver vertoont een bacteriën- dodende werking); de mogelijkheid om grotere hoeveelheden gemunt geld snel en nauwkeurig machinaal te tellen of te wegen en de geringere kans op en het gemakkelijker onder kennen van falsificaten. Dit zegt pro fessor Zijlstra in zijn memorie van antwoord in verband met het hoofd stuk financiën van de rijksbegroting 1963. De recente stijging van de zilver- prijs betekent niet, aldus de be windsman, dat hierdoor rekening ge houden moet worden met de moge lijkheid, dat de zilveren munten om deze redenen door het publiek aan de circulatie zouden kunnen worden onttrokken. Bij een vrij hoge zilver- prijs van f 145,per kg fijn be draagt de metaalwaarde van een zilveren rijksdaalder nog slechts on geveer f 1,55. Aanvaring bij Maashaven ROTTERDAM, 6-12. Op de Nieu we Maas, bij de monding van de Maashaven, heeft in de na-middag een aanvaring plaats gehad tussen twee Nederlandse binnenvaartsche pen, de tanker „Vlijmen" (307 ton) en „De Hoop" (478 ton), die door het binnenlopen van een zeeschip' in de koers van de „Vlijmen" werd ge drukt. De tanker kon „De Hoop",- geladen met 152 ton sojabonen, niet meer ontwijken en ramde hét schip aan bakboordzijde. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor, maar „De Hoop" werd vrij ernstig bescha digd. De „Vlijmen" kreeg een gat van twee bij twee meter. Beide sche pen bleven drijven. over de Cubaanse kwestie. Volgens Amerikaanse zegslieden hielden ook ditmaal beide delegaties vast aan hun oorspronkelijke standpunt met betrekking tot de voorwaarden, waar aan zal moeten worden voldaan voor een definitieve regeling van het con flict over Cuba. ARNHEM. 6-12. Na afloop van een donderdag te Arnhem gehouden vergadering van het bestuur van de stichting „Het Dorp" en de directie van de A.V.R.O, is het volgende communiqué verstrekt: Onder de indruk van de overwel digende blijken van daadwerkelijke belangstelling voor de actie „Open het Dorp" wil het stichtingsbestuur zijn erkentelijkheid hiervoor betui gen. De stichting „Het Dorp" en de A.V.R.O., zich bewust van de ver antwoordelijkheid tegenover "het Ne derlandse volk, zijn van mening, dat de kijk- en luisterwedstrijd in loterijsfeer „Kom er maar eens achter" niet in overeenstemming is met de geest waarin het Nederland se volk gedurende de historische uren van 26 november heeft gerea geerd. Het bestuur van de stichting „Het Dorp" wil eveneens zijn erkentelijk heid ervoor uitspreken, dat ons volk voort gaat op tal van plaatsen en wijzen zijn sympathie te blijven be tuigen. De A.V.R.O. stelt zich voor op passende wijze via radio en T.V. deze activiteiten te blijven steunen zolang de wenselijkheid daartoe be staat. „Spiegel "-directeur vrij HAMBURG, 6-12. De directeur van het Westduitse weekblad „Dei- Spiegel", thans Detlev Becker, is donderdagmiddag uit voorarrest ontslagen, zo heeft de advocaat van Becker in Hamburg meegedeeld. Er bevinden zich nu nog drie mensen van „Der Spiegel" in hechtenis, na melijk de uitgever Rudolf Augstein, de plaatsvervangend hoofdredakteur Conrad Ahlers en de redacteur Hans Schmelz. Ook twee officieren van de Westduitse „Bundeswehr", Adolf Wicht en Alfred Martin, de Tunesi sche honorair consul in Bonn, Paul Conrad, en de broer en advocaat van de uitgever, dr. Josef Augstein, worden nog vastgehouden. Hoofdredacteur Claus Jacobi is al tien dagen geleden vrijgelaten. MEPPEL. - Het tweejarig zoontje Albert van de familie S. uit Geeu- wenbrug bij Dwingeloo is in het Dia- konessenhuis te Meppel overleden aan de brandwonden dat het kind opliep toen het een pan met kokend water over zich heen had gekregen. WOERDEN. De 70-jarige ongehuw de werstmaker de heer F. W. te Woerden is donderdag bij een val van een trap verongelukt. GEHEIME FOTO'S De Belgische spoorwegen schrijven aan automobilisten die zonder brokken door het 'rode waar schuwing slicht op onbewaakte overwegen zijn ge reden persoonlijke brieven met waarschuwingen. Zij heb ben namelijk fototoestellen aangebracht die opnamen ma ken van passerende auto's wanneer het rode licht brandt, zodat zij er gemakkelijk ach ter kunnen komen wie de overtreding begaan heeft. Tot nu toe zijn de brieven niet vergezeld gegaan van een be keuring. WÊrnÊtmammmmmm Z.K.H. Prins Bernhard betrok woensdagochtend als eerste de dodenwacht bij de baar van Prinses Wilhelmina in het paleis Lange Voorhout in Den Haag. Weer een moord in Amsterdam L AMSTERDAM, 6-12. De Rijkspo litie te water in Amsterdam heeft na ruim een halve etmaal meter voor meter afdreggen van het wa ter bij de windtunnelkade nabij het Nationaal Luchtvaartlaboratorium, donderdagmiddag het zoeken naar de sinds maandagavond vermiste 35-jarige prostituée Jeanne V. ge staakt. Omtrent het lot van de vrouw is ook na het verhoren van allerlei fa milieleden van de vrouw en haar echtgenoot (de vorige week donder dag wegens souteneurschap aange houden 27-jarige J. F. V.) en colle ga's van de prostituée, die haar maandag in de namiddag bij het motel aan de Haagse weg voor het laatst hebben gezien, niets naders bekend geworden. Wel heeft de po litie naar aanleiding van het gepu bliceerde signalement talrijke tele foontjes van burgers ontvangen, die de vermiste vrouw menen te heb ben gezien. Alle tips werden tot laat in de avond nagetrokken, doch iets positiefs leverden ze niet op. Een aanknopingspunt werd ook niet ge vonden bij het verhoor van de be woners van een woning in de Am sterdamse Jordaan, waarheen „zwar te Jeanne" vorige week donderdag door haar man en enkele vrienden werd ontvoerd, teneinde haar te be wegen een aanklacht bij de zeden politie tegen haar echtgenoot in te trekken. Alle tot nu toe verhoorde personen hebben een aannemelijke verklaring kunnen geven voor het geen zij maandagavond en daarna hebben uitgevoerd. De substituut officier van justitie, mr, W. K. Baron van Dedem, houdt rekening met de volgende mogelijk heden-. ontvoering door een klant of vriendjes van haar echtgenoot-sou teneur, moord als repressaille voor het feit dat Jeanne voor de derde maal haar man voor souteneurschap aangaf en zelfmoord. Hoewel „zwar te Jeanne" in een overspannen toe stand al eens eerder in het water is gelopen, gelooft mr. van Dedem voorals niet aan zelfmoord. Het luiden der klokken a.s. zaterdag DEN HAAG, 6-12. Van de minis- ter van binnenlandse zaken is aan de commissarissen der koningin een telegram, mede bestemd voor de ge meentebesturen, uitgegaan, waarin wordt verzocht de klokken te luiden op zaterdag 8 december, de dag van de uitvaart van H.K.H. prinses Wil helmina, 's morgens van 8 tot 9 uur en 's middags van half één tot half twee en van 4 tot 5 uur. Het is de bedoeling, dat in Den Haag, Voorburg, Rijswijk en Delft de klokken worden geluid 's mor gens van acht tot negen, vervolgens tijdens de overbrenging van het stoffelijk overschot en 's middags van 4 tot 5 uur. De vlaggen moeten zaterdag bij zonsondergang worden binnenge haald. Volgens een betrouwbare zegs man zou Martin Bormann, de mede werker en opvolger van Hitler, over wiens lot na de dood van Hitler in mei 1945 onzekerheid is blijven be staan, op 15 februari 1959 in Asun cion, de hoofdstad van Paraguay aan kanker zijn overleden. Tweemaal één cent duurder Donderdagochtend heeft, na een ontploffing, een grote brand gewoed in een fabriek van leer-derivaten te Zelzate juist over de Belgische grens bij Sas van Gent. Het vuur, dat werd bestreden mei hulp van de brandweren uit Gent en Sas van Gent, vtas zo hevig, dat zowel het wegverkeer ter plaatse als de scheepvaart in het kanaal van Terneuzen vaar Gent, dat langs de fabriek loopt, moest worden gestopt. - Foto: een beeld van de blussing van een dikke rookwolken brakende benzol-tank. DEN HAAG, 6-12. Bij besprekin gen tussen verlegenwoordigers van de Nederlandse Bakkerijstichting met amblenaren van het ministerie van economische zaken is - naar het A.N.P. verneeemt - in beginsel over eenstemming bereikt over een ver hoging van de broodprijs met één cent per maandag 10 december en nog eens één cent op 7 januari. De prijsverhoging op maandag a.s. zal echter niet toegestaan zijn aan die bakkers, die in plaats van de cent die minister De Pous per 23 oktober van dit jaar toestond, reeds toen hun prijs met twee cent verhoogden. Het bestuur van de Bakkerijstichting zal heden (vrijdag) morgen nog een be spreking aan de overeenkomst wij den voordat het daaraan definitief zijn fiat geeft. Zou vóór 7 januari de bloemprijs dalen, dan zal de broodprijsverho ging op die datum niet doorgaan. Minister De Pous heeft op 6 augus tus en 23 oktober broodprijsverho gingen met telkens één cent toege staan op grond van stijgingen van' de bloemprijs. Behalve die, twee cen ten hebben de bakkers ook nog twee centen gevraagd om stijgingen van niet met de bloemprijs samenhan gende kosten te compenseren en ver betering van arbeidsvoorwaarden voor het personeel mogelijk te ma ken. Als de overeenkomst die nu in Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wat niet uit het hart komt gaat niet tot het hart. V/AT w DE &HT Overwegend lichte vorst Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met plaatselijk bewol king of mist; vannacht in het bin nenland overwegend lichte vorst, langs de kust temperaturen om het vriespunt; morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; zwakke tot matige en langs de kust vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuidoost. 8 dec. Zon op 8.34, onder 16.29. Maan op 15.15, onder 4.15. 9 dec. Zon op 8.35, onder 16.29. Maan op 15.44, onder 5.38. 10 dec. Zon op 8.36, onder 16.29. Maan op 16.18, onder 6.59. Volle maan: 11 december te 10.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 dec. 0.04 v.m, 12.16 n.m. 9 dec, 1,02 v.m. 13.17 n.m. 10 dec. 1.56 v.m, 14.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 dec. 12.10 v.m. n.m. 9 dec. 0.38 v.m. 13.04 n.m. 10'dec. 1.32 v.m. 13.55 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-12. - Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie-activiteit op de oceaan breidt zich nu over Engeland, terwijl het hogedrukge- bied boven midden-Europa zich iets naar het zuidoosten verplaatst. Onder invloed daarvan gaat er meer wind staan uit zuidelijke rich tingen. Deze ontwikkelingen zullen tot gevolg hebben, dat de vorst snel in betekenis, afneemt en tijdens het weekeinde vrijwel zal zijn verdre ven. Bij binnendrijven van lucht van zee kan - vooral in de kuststreken - tijdelijk mist of laaghangende be wolking voorkomen. HARRISBURG, Pennsylvania, 6-12. In een kolenmijn in de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft zich don derdag een ontploffing voorgedaan. Naar officieel wordt bericht, zijn er 38 mijnwerkers, ingesloten. De oor zaak van de ontploffing is nog niet bekend. De ontploffing deed zich voor in een mijn van de U.S. Steel Corpo ration. Zes uur na de ramp was nog geen contact met de acht en dertig ingesloten mijnwerkers tot stand ge bracht. principe is bereikt, doorgaat, zal dit betekenen dat de werkgevers in de bakkerij hun goedkeuring zullen ge ven aan het ontwerp voor een nieuwe c.a.o. Zij willen - zoals bekend - die c.a.o. alleen góedkeuren als tegen over de daardoor veroorzaakte kos tenstijgingen een broodprijsstijging mag staan. De c.a.o. houdt in een toeslag van 25 procent voor werk op zaterdag, invoering van een 46-urige werk week per 1 november en een 45- urige werkweek per 1 mei en ver betering van de pensioenregeling. Deze verbeteringen zijn door de Stichting van de Arbeid voorge steld. ZIERIKZEE, 6-12. Nu de win ter invalt is er in Algerije gro te behoefte aan geld voor de voedselvoorziening en aan de kens. De Algerijnse regering kan momenteel 'noch materi eel, noch financieel helpen. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen verzoekt dringend, mede te helpen om deze nood te leni gen. Er zijn 650.000 dekens no dig, waarvan er uit Nederland 10.000 worden verwacht. U kunt dekens (die wel goed en schoon moeten zijn) en geld afgeven aan de pastorieën der verschillende kerkgenoot schappen en aan mevr. Wol- dinga, Oude Haven 35, gaarne vóór 12 dec. Kunt U ze niet brengen, belt U dan op of stuur een bdbdschap, dan wor den ze gehaald. Men maakt er nog op attent, dat ook zg. rampdekens gaar ne in ontvangst worden ge nomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1