K DE ZIERIKZEESCHE COURANT Doden, materiële schade en vele ongemakken het gevolg Chinese aanval kwestie voor gehele wereld Bonn worstelt met vorming regering Zeeland zonder stroom Mededeling ZIERIKZEESCHE.. NIEUWSBODE® Donderdag 6 december 1962 119e jaargang No. 19290 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertehtieprijs 15 cent pe; mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Ongelukken op Schomcen-Duiveland HET LAND IN DE MIST 1>EN HAAG, 5-12. De ongewoon dikke mist, waarin Nederland bijna vier en-twintig uur gehuld was, heeft - voor zover bekend - aan totnutoe v(jf mensen het leven gekost. Vele tientallen grote en kleine botsingen hebben materiële schade veroorzaakt, waarvan de omvang niet bij benadering te schatted valt. Behalve van de mist ondervond het wegverkeer ook veel hinder van gladheid. Vele wegen in de provin cies Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel ten noorden van Zwolle en Noord- en Zuid-Holland, werden veranderd in spiegelgladde ijsbanen. Tot zelfs in de grote steden was het wegverkeer vrijwel onmogelijk ge worden. Het hele openbare vervoer in Den Haag, dus zowel trams, bus sen als taxi's, werd stil gelegd Een groot aantal busondernemingen legde de interlocale diensten geheel of ge deeltelijk stil. In het gunstigste ge val reden de bussen met zeer grote vertragingen. De veerdiensten in Zeeland werden stil gelegd. Geen goederentreinen Tengevolge van de woensdagavond toenemende mist reden er in de nacht van woensdag op donderdag geen goederentreinen van en naar het westen van het land. De haven steden Rotterdam en Amsterdam werden hierdoor, voor wat het goe derenverkeer betreft, geheel geïso leerd. Naar de Spoorwegen meedeel den is dit in de laatste vijf-en-twin tig jaar niet voorgekomen. De Spoor wegen ondervonden ook moeilijkhe den met het reizigersvervoer. Scheepvaart en luchtverkeer Uiteraard ondervonden ook scheep vaart en luchtverkeer grote hinder van de mist. Van Schiphol is woens dag één vliegtuig vertrokken. Het K. L. M. - toestel met bestemming Frankfort-Praag maakte van een korte opklaring gebruik om op te stijgen. Het scheepvaartverkeer lag bijna geheel stil. Bij Hoek van Hol land zijn woensdag ruim 20 schepen binnengevaz-en tegen 75 tot 80 op andere dagen. Na half zes is geen schip meer de Waterweg opgevaren. Barre mist in Engel ami LONDEN, 5-12. Sinds maandag nacht zijn in Londen 32 mensen op straat overleden, van wie 21 sinds dinsdagavond, aldus een mededeling van de politie. Gemiddeld sterven er dagelijks in Londen zes tot acht mensen op straat. Nelu-oe in grensgebied NIEUW DELHI, 5-12. - Premier Nehroe, die een bezoek brengt aan het noordoostelijke grensgebied van India, heeft woensdag te Gauhati, in Assam, een toespraak gehouden tot een grote men'g'e bel^ngs'ellendcn. Hy verklaarde, dat de Chinese aan val niet alleen een vraagstuk voor India, doch evenzeer voor de resl van de wereld was geworden. „Ik denk niet, dat de Chinezen te rug zullen komen, maar indien zij dit toch doen, zullen zij warm ont vangen worden. We zullen ons land tot het laatst toe verdedigen en wij zullen daarvoor de prijs betalen, welke nodig mocht zijn", aldus Neh roe. Hij werd toegejuicht bij de woor den: „U kunt er zich van verzekerd houden, dat de aanvallers uit India zullen worden verdreven". De Indische regeringsleider ver volgde: „India kan geen bezwaar maken tegen het besluit der Chine zen cm eenzijdig een bestand af te kondigen. Wij zouden willen dat zij ons gebied verlieten. Zij hebben in derdaad verschillende plaatsen ont ruimd. doch laat ons eens zien hoe v e r zij terugtrekken. Wij hebben de Chinezen voorgesteld dat zij zich zouden terugtrekken op de stellin gen, welke zij vóór 8 september j.l. innamen. Laat ons de Chinese reactie op ons voorstel afwachten". Nehroe besloot: „Ook indien de daadwerkelijke strijd niet meer op laait, zullen de Indische voorberei dingen -om' ons land militair weer baar te maken, worden voortgezet. Wij zijn eens misleid en dit zal ons niet voor de tweede maal overko men". De radio op 8 december Het nationaal programma HILVERSUM, 5-12. Het nationaal radioprogramma op zaterdag 8 de cember. de dag van de plechtige uit vaart van prinses Wilhelmina, ver meldt onder andere: 7 uur: opening en programma overzicht; om 7.15 en 8.15 uur mede- dedelingen voor het verkeer; van on geveer 9.30 uur tot omstreeks 13.45 uur reportage van de bijzetting van prinses Wilhelmina, gevolgd dooi drie kwartier stilte; om 16.20 uur het programma „Gouden banden binden vorst en volk", fragmenten van dramatische werken van Shake speare. Shaw en Multatuli, samen gesteld door J. W. Hofstra; om 19.15 uur: concert door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van majoor R. van Yperen en in de pauze van een van 20.05 tot 21.50 door het Radio Philharmonisch orkest te ge ven concert: „Overpeinzingen op deze dag" door dr. W. Drees. Eierpi •prijzen gaan omhoog UTRECHT, 5-12. De prijzen die de Nederlandse pluimveehouders ont vangen voor eieren die voor uitvoer zyn bestemd, bevinden zich de laat ste tijd in stijgende lijn. Sinds 24 oktober j.l. zijn de prijz.en van f 11.25 per 100 stuks gestegen tot omstreeks f 15, Dit deelde de heer H. H. Garrelds. voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, mee tij dens een woensdag in Utrecht ge houden vergadering van het pro duktschap. De heer Garrelds noemde het ni veau waarop de prijzen zich than: bewegen redelijk, al ligt het lagsj dan in voorgaande jaren. In oktober voerde Nederland 288.000.000 eierer uit tegen 377.000.000 in dezelfde maand van het vorig jaar. Aanblijven Aflenauer in geding BONN, 5-12. - In Bonn heerste woensdagavond verwarring over het verdere verloop van het overleg over de vorming van een coalitieregering. Bondskanselier Adenauer zei in de loop van de avond een voor donder dagochtend afgesproken onderhoud tussen christen-democraten en socia listen af. S.P.D.-voorzitter Ollen- hauer heeft de bondskanselier daar op aangeboden het besluit van de S.P.D.-fractie van woensdagavond over de voortzetting van het coalitie gesprek te verduidelijken. Het be- De Londense vliegvelden zitten al 36 uur dicht en vermoedelijk zal dit de komende 24 uur zo blijven. Volgens de Londense politie is er sinds zondag ieder uur een mens door de mist gestorven. De zieken huizen bereiden zich voor op een grote toevloed slachtoffers van de smog. De rookeoncenti*atie boven Londen was woensdagmiddag tien maal hoger dan normaal en er hing vijftienmaal zoveel zwaveldioxyde. Er is een stormloop om mistmaskers, die neus en mond bedekken. ZIERIKZEE, 6-12. Als gevolg van een explosie van een vermogens- schakelaar in het onderstation te Geertruidenberg, welke explosie ge volgd werd door brand, hebben Zee- ftmd en westelijk Noord-Brabant vanmorgen twee uur - van 7.10 tot 9.10 uur - zonder stroom gezeten. Het station in Geertruidenberg be dient de centrale voor Zeeland en Vlissingen. Het défilé in Den Haag DEN HAAG,5-12. Dichte mist noch gladheid konden vele honder den woensdag weerhouden om een laatste eerbiedige groet aan prinses Wilhelmina in het paleis Lange Voorhout in Den Haag te gaan bren gen. Meestal groepsgewijs maakte men de lange tocht langs de met hekken afgesloten Lange Voorhout. Tiental len tuilen bloemen werden pp het bordes en langs de gevels van het - paleisje gelegd. Na het middaguur maakten velen van de koffiepauze gebruik om langs de baar te defileren. Om kwart voor één stond telkens een kleine queu wachtende bij het pa leis in de grauwe wintermist. Ongeluk bij lancering EL PASO, 5-12. Bij het ontploffen van een. „Nike Hercules" raket op de raketbasis McGregor, in de Ame rikaanse staat Nieuw Mexico, is dinsdag een luitenant van het Fran se leger om het leven gekomen en zijn drie Franse militairen en een Amerikaanse militair gewond. De Fransen maakten deel uit van de 502de NAVO-brigade voor geleide raketten. De raket ontplofte op een hoogte van ongeveer 170 meter. De wrakstukken vielen op de lanceer - plaats neer. In de afgelopen maand werd in het 's-Gravensteen een tentoonstelling ge~ houden van de vogelvereniging Vogelvreugdwaarvan de foto een (ver laat) beeld geeft. Het bestuur - gebekerd en wel - opgesteld voor de lange r\kooitjes, waarin de kanaries hun schoonste trillers lieten horen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). GROTE MATERIËLE SCHADE In dikke mist vijftal aanrijdingen te Zierikzee ZIERIKZEE, 6-12. De ongewoon dikke mist en gladde wegen hebben op Sint Nicolaasdag in Zierikzee tot een vijftal aanrijdingen geleid, waar bij grote materiële schade werd ver oorzaakt. Vele wegen waren veran derd in gladde ijsbanen, waarvan de gevolgen niet uitbleven. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Omstreeks kwart over negen vond de eerste aanrijding plaats, even voorbij de kruising naar „de Val", aan het eind van de Julianastraat, ongeveer halverwege tussen dit punt en de nieuwe kruising bij de z.g.n. „Oude Tol". Een- personenauto, be stuurd door M. v. d. V. uit Bruinisse, komende uit de richting Zierikzee, wilde hier een in de richting Zijpe rijdende vrachtwagen-combinatie in halen. Toen de bestuurder aan in inhaalmanoeuvre wilde beginnen en reeds ter hoogte was van de aan hangwagen, doemde uit de mist plot seling een tegenligger op, eveneens een vrachtwagen aanhang-combina- tie. De bestuurder van de pez-sonen- auto remde krachtig en werd ten gevolge van de gladde weg tussen - beide combinaties zoveel als „ge mangeld", waarbij grote materiële VANDENBERG (Californië). De Amerikaanse luchtmacht heeft van de basis Vandenberg een kunst maan gelanceerd, zo is woensdag bekend gemaakt. De kinderpostzegels Scholen winnen prijzen AMSTERDAM, 5-12. De leerlingen van twintig door het lot aangewezen schoolklassen, die hebben deelgeno men aan de Kinderpostzegelactie- 1962. zijn met een prijs verrast. Ir totaal hebben bijna 20.000 l.Jnssen d.w.z. meer dan een half miljoen kinderen, zoveel postzegels en kaar ten verkocht, dat de actie een netto- cpbi-enest van f 2.900.000,heef top- geleverd. Dé kinderpostzegels zijn nog tot 11 januari op alle postkantoren ver krijgbaar. zodat het niet is uitgeslo ten dat de drie miljoen wordt be reikt. sluit is - aldus Ollenhauer - in pers berichten onjuist geïnterpreteerd. De fractie had zich in beginsel voor ver dere onderhandelingen met de C.D. U. uitgesproken, maar geëist dat eerst alle zakelijke en persoonlijke kwesties zouden worden opgehelderd. De door Ollenhauer als onjuist aan geduide interpretatie van het besluit van de S.P.D.-fractie betreft de be zwaren die op de vergadering van de S.P.D.-fractie zijn geuit tegen een aanblijven van dr. Adenauer als bondskanselier. t Elektronisch brein kiest cadeaux f AMSTERDAM, 5-12. Een groot warenhuis in Amsterdam (de Bijen- f korfheeft voor het tijdvak tussen Sint Nicolaas en Kerstmis een i d ktronische computor ingeschakeld om de cliënten te adviseren f bij hun kerstinkopen. Deze computor, voor deze gelegenheid Cad- f Ramac gedoopt, zoekt op grond van door de cliënt verstrekte toen- f ken - voor welke leeftijd, in welke prijsklasse, man, vrouw, kind - f in zijn elektronische geheugen de in aanmerking komende geschen- f ken op en drukt binnen 20 seconden automatisch een lijst af van t een aantal cadeaus met vermelding van prijs, afdeling en verdie- t ping waar ze gekocht kunnen worden. Volgens de directie van het f warenhuis is dit de eerste maal in Europa dat een computor voor een dergelijk doel.wordt toegepast. Brouw gaat feestvieren voor „Ons dorp' BROUWERSHAVEN, 5-12. Met groot enthousiasme hebben de ver tegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen te Brouwershaven zich geschaard achter het plan van dok ter W. Terpstra, om gezamenlijk in januari een avond te organiseren ten bate van de actie „Open het dorp". Ter bespreking van deze avond waren alle verenigingen woensdag avond uitgenodigd in hotel Jacob •Cats, waar dokter Terpstra doel en organisatie nader uiteenzette. Het ligt in de bedoeling om met de gehele bevolking een gezellige avond te houden, waarbij naast di verse attracties, welke de financiën binnen moeten brengen, ook enige intermezzi zullen worden ingelast van voordracht, muziek, e.d. Spon taan werden reeds diverse toezeg gingen door enige verenigingen ge daan, een geste, welke ten zeerste aanbeveling en navolging verdient. Deze avond zal worden gehouden in het jeugdgebouw, hetwelk gratis voor dit mooie doel beschikbaar ge steld wordt. De opbrengst van de consumpties, welke de middenstand voor haar rekening neemt, zal te vens in de pot worden gestort. Ook zal een grote verloting met vele aan trekkelijke prijzen (le prijs draag- schade ontstond. Nauwelijks een uur later reed op de Lange Blokweg een personen auto in op de achterzijde van een trekker-aanhangwagen, die langzaam in de richting Zierikzee reed om zand te strooien op het rijwielpad. Het front van de personenauto werd in elkaar gedrukt en de aanhangwagen werd beschadigd aan de achterzijde. Op de Provinciale weg richting Rehesse vond een botsing plaats tus sen de gemeente-auto met zand- strooier en een uit de Westhoek ko mende personenwagen. Deze raakte nog juist het achterste gedeelte van de zandstrooier toen de gemeente auto linksaf geslagen was naar de Laan van Sint Hilaire. Er was ma teriële schade. Zware schade ontstond korte t\jd later aan een vrachtauto, eveneens op de Provinciale weg naar Renesse, ter hoogte van de Clercsweg. In de dicht mist was de bestuurder inge reden op een uit de Clercsweg ge komen, langzaam in de richting Re- nesse rijdende, bietenkraan. Stuur loos geworden door de aanrijding reed de vrachtwagen met geblok keerde remmen over het fietspad de berm in, waar het gevaarte nog juist op de kant van de sloot bleef hangen. Op dezelfde plaats nabij de Clercs weg reed vlak hierna een personen auto in op een achteruitrijdende vrachtauto, waarbij de persnenwa- gen flinke schade opliep. De Rijkspolitie stelt in alle geval len een onderzoek in. Mist en gladheid op de wegen deden ernstige vertraging ont staan in de postbestellingen. In sommige gevallen is de. krant van dinsdag daardoor te laat by de abonné's ge komen. Hedenmorgen werden de werk zaamheden in ons bedrijf ten zeerste vertraagd, doordat ge durende lange tyd de stroom voorziening uitviel. Om de krant tjjdig gereed te krijgen, hebben wc daarom concessies moeten doen. De directeur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De kortste genoegens zijn de zoetste. WAT ZEGT &ILT Aanhoudende vorst Verwachting lot vrijdagavond: Aanhoudende vorst, in de nacht licht tot matig; overdag temperaturen om het vriespunt; plaatselijk mist; wei nig wind. 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.30. Maan op 14.49, onder 2.54. Volle maan: 11 dec. te 10.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 dec. 11.07 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 7 dec. 11.04 v.m. 23.40 n.m. Doodtij: 6 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Door een geringe verplaatsing van het hogedrukgebied boven mid den Europa stroomde met zwakke winden weer iets drogere lucht naar ons land, waardoor de mist in de af gelopen nacht op vele plaatsen ge leidelijk weer verdween. Later in de ochtend kwam alleen hier en daar in het noorden van het land nog dichte mist voor. Als gevolg van de nachtelijke opklaringen daalde de temperatuur plaatselijk tot ongeveer 10 graden onder nul. De komende nacht zal het weer licht tot matig vriezen. Plaatselijk zal ook weer mist voorkomen. Morgen overdag loopt de temperatuur, evenals in de afgelo pen dagen, op tot enkele graden bo ven het vriespunt. DE NATUUR SPON ER GAREN BIJ Mist bracht veel moeilijkheden in de Westhoek bare radio) worden gehouden. Nadat- des middags diverse aantrekkelijke spelen voor de kinderen hen in staat zal stellen prijsjes te winnen, zal des avonds de bevolking door -de mu ziekvereniging „Apollo" muzikaal worden opgetrommeld zich naar het jeugdgebouw te begeven. Ook tij dens de bazar zal „Apollo" vrolijke muziek verzorgen. Een bestuur, bestaande uit 9 per sonen, zal de vele werkzaamheden ter hand nemen om deze actie ten volle te doen slagen. Inwoners, die ideeën hebben welke er toe kunnen bijdragen het sukses zo groot moge lijk te maken, of zij, die iets willen offeren voor de verloting of derge lijke, kunnen zich in verbinding stellen met een van de bestuursle den. Het bestuur ziet er als volgt uit: dokter W. Terpstra (voorzitter), J. B. Grootjans (secretaris), W. Jon ker (penningmeester) en leden: mej. D. v. d. Velde, P, de Moor, C. J. Bi.j- kerke, A. P. Drijgers, J. de Vlieger en J, Dekker. Hopenlijk zullen de initiatiefne mers de volle medewerking van de gehele bevolking mogen ondervin den opdat eensgezind een flink be drag voor dit prachtige A kan worden ~y-r- -let. WESTERSCHOUWEN, 5-12. Een ondoordringbare mist heeft dinsdag avond en -nacht en verder bijna de gehele woensdag veel moeilijkheden veroorzaakt. Vooral het verkeer had veel te lijden van deze tegenspoed. Dinsdagavond legde zich een wolk die uit zee kwam, als het ware over de Westhoek, waardoor zich voor het verkeer moeilijkheden voorde den, die zo groot werden, dat bijna geen vervoermiddel zich op de we gen waagde. De busdiensten vielen uit, zodat late Sintei'klaascadeaus-kopers in Zierikzee noodgedwongen hun sur prises in Burgh en Haamstede moes ten aanschaffen. Familieleden van zieken, die in een der ziekenhuizen worden verpleegd, zagen ook geen mogelijkheid meer om Zierikzee te bereiken en moesten hun bezoek een dag uitstellen. Ook was het de ge hele avond opmerkelijk stil op de wegen in Haamstede en Burgh. Het was wel typisch dat de mistlaag be trekkelijk dun was, zodat inwoners die over een hoog huis beschikken, vanaf de zolder over de mistlaag heen konden kijken. Ook was de halve maan en de sterren de gehele avond duidelijk zichtbaar. De volgende morgen, woensdag, was het niet veel beter en lag de Schouwse Westhoek evenals een an der groot deel van ons land in de hardnekkige mist. De bussen reden met grote vertraging, dat mede zijn oorzaak had in het spiegelglad ge worden wegdek. De dichte mist be vroor op het wegdek, zodat hier qn daar op de wegen werd geschaatst. Talloos waren dan ook de valpar tijen, totdat in de middag het ge strooide zand wat opluchting bracht. Gelukkig liep niemand verwondin gen op. De enige profiteur van deze bevro ren mist was de natuur, die in één nacht werd omgetoverd in een fraai rijp-overgoten tapijt. Vooral de den nen en het duinhelm vormden een prachtig winters beeld en veel wan delaars hebben genoten van dit fraaie schouwspel. Inmiddels heeft de vorst een dus danige kracht ontwikkeld, dat op enkele putten in de duinen reeds ge schaatst kon worden. Op de wateren van de ijsclub Burgh-Haamstede is het nog niet zo ver, doch, indien de vorst aanhoudt, kan hier toch ook binnen enige dagen gereden worden, ondanks dat de watei-stand nog niet op peil is. De verlichting is inmid dels gereed gekomen. DEN HAAG. Hel „Nederlandsche Roode Kruis" zal ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming in Tunesië een party dekens en een grote hoeveelheid babyvoeding zen den naar do Tunesische „Rode Halve Maan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1