DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rouwversiering van 10.000 witte bloemen in kerk te Delft Negenduizend militairen er bij betrokken Russische bommenwerpers weg van Cuba Amsterdamse politie voor een raadsel „LOONVERSCHILLEN TE GROOT" ZIERIKZEESCHEp. NIEUWSBODE» Dinsdag 4 december 1962 119e jaargang No. 19289 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Bruinisse tegen fluoridering drinkwater De begrafenis van prinses Wilhelmina Onderscheiding voor Danny Kaye DELFT, 3-12. Achtduizend chrysanten en vüf-en-twintig honderd anjers, een bloemenschat. waarin wit de dominerende kleur zal zijn, zullen het belangrijkste onderdeel vormen van de in lichte tinten te houden rouw versiering, die in de Nieuwe kerk in Delft wordt aangebracht in verband met de bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina aan staande zaterdag. De bloemen zijn aangeboden door het Produktschap voor Siergewassen. De Nederlandse bloemsierkunstenaars zullen voor het arrangement zorgen. Ze zullen de bloemen, alsmede een groot aantal bonte bladplanten, vrijdag avond opstellen tegen een achtergrond van de bekleding, die naar wordt aangenomen, dezelfde kleuren zal hebben als die in 1934 by de witte uitvaart van prins Hendrik, namelijk wit, lila en zilvergrijs. Na een rustig weekeinde zijn van daag de voorbereidingen in en om de Nieuwe Kerk hervat. Er worden in de kerk 22 podia gebouwd, name lijk vier in de zuiderzijbeuk, zes in het dwarsschip en twaalf in het koor. Op deze vlonders zullen in to taal 1.681 stoelen worden geplaatst. Met het aantal andere beschikbare plaatsen zal men in totaal over on geveer 2.800 plaatsen voor genodig den kunnen beschikken. Op de Markt zullen geen tribunes worden gebouwd. Burgemeester en wethou ders van Delft hebben een besluit in deze zin genomen, omdat ze me nen, dat dit het meest overeenstemt met de waardigheid van het Markt plein in het kader van de komende plechtigheid. Wel zal, zoals bekend, aan beide lengtezijden van de Markt publiek worden toegelaten. Van tri- bunebouw langs de route naar de Markt is momenteel nog niets te be speuren. Vermoedelijk zullen de be woners langs de route volstaan met het verhuren van plaatsen voor de ramen. De dienst in de Nieuw Kerk In de Nieuwe Kerk zijn de liturgie en de orde van dienst voor zaterdag besproken. De prediking wordt ge houden door de hof predikant, ds. J. F. van Berkel; ds. G. Forget, predi kant van de Waalse gemeente in Den Haag, zal de liturgie leiden. De orgelist van de Nieuwe Kerk, de heer Jan J. van den Berg, be speelt het orgel. Behalve de beide predikanten en de orgelist namen aan de besprekingen deel de heren W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, eerste stalmeester van de koningin, J. J. L. baron van Lynden, groot meester van het Huis der koningin, luitenant-generaal van de Konink lijke Luchtmacht b.d. H. Schaper, adjudant-generaal van de koningin en mevrouw E. M. Ramaer-Sibinga Mulder. De laatste twee vertegen woordigden de kanselarij der Neder landse orden. Andere voorzieningen Tot de voorzieningen, die in de Nieuwe Kerk worden getroffen be horen ook die betreffende de brand veiligheid. De brandweer heeft veer tig koolzuurblusapparaten aange schaft. Deze zullen in de kerk ter beschikking staan van de brand weerpost, die uit vier man zal be staan. Voorts komen in het kerkge bouw een noodaggregaat voor het ge val de elektrische stroom mocht uit vallen en twee E.H.B.O.-posten. Brandweer- en eerste hulpposten komen verder op schuiten die op verschillende punten in de gracht van Noordeinde en Oude Delft zul len worden gelegd, langs de route die de rouwstoet volgt. Aangezien verkeer langs de route ook voor de hulpdiensten niet mogelijk zal zijn, bevinden zich op iedere schuit Militair eerbetoon bij begrafenis van prinses DEN HAAG, 3-12. Ongeveer 9000 militairen van de Koninklijke Land macht en de Koninklijke Marine zullen betrokken zijn bij het militair eerbetoon bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina op 8 december. Ze zullen ofwel deel uitmaken van de erewachten bij het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag en de Nieuwe Kerk in Delft, ofwel wor den ingezet bij het vormen van de afzetting langs de route welke de begrafenisstoet zal kiezen. Van 's morgens 08.00 uur af zal bij het paleis aan het Lange Voor hout een erewacht staan opgesteld, die bestaat uit een compagnie (100 man) van het garderegiment fuse liers Prinses Irene met vaandel en vaandelwacht. Daarbij zal aanwe zig zijn de commandant van het garderegiment, luitenant-kolonel der fuseliers W. Michielsen. Ook zal staan opgesteld de Johan Willem Frisokapel, die tijdens het uitdra gen van het stoffelijk overschot uit het paleis zacht het volkslied zal spelen. Bij de kerk in Delft zal de erewacht bestaan uit een erecom- pagnie van de mariniers met inge deeld vaandel en vaandelwacht, on der commando van kapitein der ma riniers P. P. H. Engles. Verder zal staan opgesteld de marinierskapel der Koninklijke Marine. De stoet Het voorste gedeelte van de stoet bestaat uit een detachement van de Kon. Maréchaussee van 24 man. In dat gedeelte van de stoet bevindt zich ook de territoriaal bevelhebber west, 'brigade-generaal L. E. Hin- richs en de commandant van het voorste gedeelte, luitenant-kolonel der mariniers T. Jonkman. Dat eer ste gedeelte van de stoet bestaat verder uit een compagnie van de Koninklijke Marine (100 man), een compagnie van het elfde bataljon infanterie Garde Grenadiers(100 man), dat is de zogeheten „Koning- compagnie" en een compagnie van de Kon. Luchtmacht (100 man) sa mengesteld uit personeel van de luchtmacht instructie- en militaire opleidingen school. Daarna volgt de rouwstoet. In het achterste gedeelte van de stoet zijn ingedeeld de kapel van de Koninklijk Luchtmacht, een com pagnie van de Kon. Marine (100 man), een compagnie van het twaalfde infanteriebataljon garde jagers (100 man) en een compagnie van de Koninklijke Luchtmacht (100 man). Dit achterste gedeelte staat onder commando van luitenant-ko lonel J. de Geus van de Kon. Lucht macht. De stoet wordt gesloten door een detachement van de Koninklijke Maréchaussee van twaalf man. brandweermaterieel en -personeel, een dreg, een zuurstofapparaat en een E.H.B.O.-post. Ofschoon de Nederlandse Televi sie Stichting officieel nog steeds geen toestemming tot het geven van een rechtstreekse reportage heeft ont vangen, rekent men er toch op, dat ze deze zal krijgen. Moskou en het Indische grensconflict ROME, 3-12. Frol Kozlov, een van de secretarissen van het cen trale comité van de Sowjet-Russi- sche communistische partij, heeft maandag op het congres in Rome van de Italiaanse communistische partij verklaard, dat men zich in de Sowjet Unie grote zorgen maakt over de gevechten aan de grens tus sen India en China. De strijd, aldus Kozlov, is in strijd met de belan gen van onze Chinese broeders en onze Indische vrienden. Kozlov ver dedigde met kracht Chroesjtsjovs politiek van vreedzame coëxistentie Mali heeft de landen van de Europese Economische Gemeen schap verzekerd, dat het niet van, plan is het Oostduitse regime te er kennen. De filmster Danny Kaye is onlangs onderscheiden met het insigne „Mach 2", hetgeen bewijst, dal hij tweemaal zo snel als het geluid heeft gevlogen. Het gebeurde tijdens opnamen voor- een documentaire, waarbij Danny in een F 104-Star fighter een snelheid van 13S0 MPU behaalde. Hij kreeg het speldje van luchtmachtkolonel Ray Vandiver, van de Edward luchtmacht basis in Californië. Er zijn er minstens dertig WASHINGTON, 3-12. Het Amer: 1 kaanse ministerie van defensie heeft maandag meegedeeld dat de Sowjets ingevolge de belofte van premier Chroesjtsjov begonnen zjjn met de terugtrekking van hun bommenwer pers uit Cuba. Naar verluidt hadden de Russen ten minste dertig straalbommenwer- pers van het type Iljoesjin-28 op het eiland gestationeerd. President Ken nedy had geëist dat zij zouden wor- Gevoelige blinde SAN DIEGO, 3-12. Een blinde man, de 35-jarige Richard Holmgren in de Californische plaats San Diego, heeft twee bandieten, die hem twee we ken geleden met een jachtge weer bedreigden, door middel van het scherp ontwikkelde gevoel in zijn vingertoppen herkend. Een van de overval lers had hem namelijk bij wij ze van bedreiging gezegd, maar eens de lopen te betasten van het jachtgeweer dat hem tegen de maag was gedrukt. De blin de deed dat en voelde roest- plekken en oneffenheden op het wapen, welke hij zich her innerde toen de politie hem later dit in handen gekregen geweer nog eens voorhield. den verwijderd omdat het hier aan valswapens betrof. Premier Chroesj tsjov stemde in en ook premier Fidel Castro verklaarde zich akkoord, aan gezien de bommenwerpers naar hij zei toch „verouderd" waren. De Amerikaanse onderminister van defensie, Arthur Sylvester, zei dat het Russische schip „Ochotsk" zater dag j.l. door Amerikaanse patrouille vliegtuigen was gefotografeerd toen het ter hoogte van de noordkust van Cuba voer. Er waren drie rompen van drie bommenwerpers op het dek te zien. Op 30 november was men op het vliegveld San Julian bezig met het demonteren van Iljoesjins. Zoals bekend heeft de Sowjet-Unie reeds 42 raketten uit Cuba wegge haald. MAN DOOD GEVONDEN Sonia Gaskell heeft de nieuwste (tijdelijke) aanwinst van het Natinaal Ballet op Schiphol afgehaald. Het is de Russische balletpedagoge Natalie Orlowskaya, die als lerares aan het Bolsjoi theater in Moskou is verbonden. De bijgaande foto werd op Schiphol gemaakt; rechts mevrouw Orlowskaya. Adenauer naar Parijs PARIJS, 3-12. Kanselier Adenauer zal in januari president De Gaulle in Parijs ontmoeten, zo wordt van wel ingelichte zijde in de Franse hoofd stad vernomen. De bespreking wordt gehouden op grond van de eerder gemaakte afspraak tot coördinatie op diplomatiek, cultureel en opvoed kundig gebied. EEN VIJFTIENJAREN-PLAN Autowegen van 1200 km lengte DEN HAAG, 3-12. Minister Kort- hals heeft, blijkens gegevens van de Rijkswaterstaat vooralsnog zijn in 1961 gegeven belofte van binnen 15 jaar ons land met 1200 kilometer autoweg te verrijken, waar gemaakt Wanneer op 17 december de rond weg bij Amersfoort in gebruik ge steld wordt, dan zal precies een vijftiende deel van het 1200 kilome ter-plan zijn uitgevoerd. Daartoe behoren de nieuwe Zuiderzeestraat weg tussen Harderwijk en Zwolle, het laatste deel van Rijksweg 12 Arnhem-Bergh (El ten-Emmerik) en het eerste deel van Rijksweg 17 tus sen Roosendaal en Zevenbergen. Gezien de stand van zaken zal ook in 1963 het door de minister bij zijn begroting voor 1962 uitgestippelde plan gevolgd kunnen worden. AMSTERDAM, 3-12. De dood van de 55-jarige ongehuwde en alleen wonende kleermaker J. F. W. van Dam, die in de vorige nacht met een hoofdwond op de divan in zijn wo ning Overtoom 501 in Amsterdam werd gevonden, heeft de politie voor raadsels geplaatst. Hoewel men aan vankelijk aan zelfmoord dacht, wij zen de eerste resultaten van het po- litie-onderzoek op het tegendeel. De gerechtelijk - geneeskundige dr. J. Zeldcnrust heeft verslag uitgebracht van de sectie. In het hoofd van de kleermaker vond hij een kogel, die boven het linkeroor werd ingeschoten. Als de dood niet onmiddellijk is ingetreden, moet de kleermaker volgens dr. Zel- denrust in ieder geval meteen be wusteloos zijn geraakt. En hierin schuilt een van de raadsels, want een vuurwapen werd niet gevonden. Vooralsnog richt de politie haar on derzoek dan ook geheel op het ver moeden, dat een misdrijf is gepleegd, „hoewel het best mogelijk is dat wij ons vergissen", zei hoofdinspecteur P. L. Landman, de chef van het bu reau aan de Overtoom, die het on derzoek leidt. De woning van de dode man is vlak bij het politie bureau. Het laatste wat de bui-en uit de; woning van de alleenstaande heer Van Dam hebben gehoord, was ge stommel in de nacht van zaterdag op zondag. Een uur later hoorden zij iemand de trap aflopen en de buiten deur dichtslaan. De volgende ochtend misten ze de heer Van Dam, omdat men van hem gewend was dat hij elke zondagochtend de trap van zijn woning schoon maakte. Hij woonde op de eerste etage. Beneden was dc kleermakerswinkel. Politie op onderzoek Toen de buren omstreeks het mid dernachtelijke uur in de nacht van zondag op maandag nog niets van de heer Van Dam hadden gezien of ge hoord en de deur van zijn woning op een kier zagen openstaan, waar schuwden zij de politie. Om half één 's nachts gingen rechercheurs van het hoofdbureau een kijkje nemen. Ze vonden de kleermaker dood op de divan liggen. Hij was gekleed en had een deken over zich heen ge slagen. Alle omstandigheden leken op zelfmoord. Op de tafel lag een briefje voor een familielid, dat men als een soort wilsbeschikking zou kunnen beschouwen. Er naast lagen een begrafenispolis en een machti ging (codicil) voor crematie. Schotwond De dienstdoende hoofdinspecteur M. Westerhoff had met dit resultaat toch geen vrede. De hoofdwond leek hem een schotwond, maar een vuur wapen was niet te vinden. Daarom nam hij alle maatregelen, die bij een vermoeden van moord genomen moe ten worden. De politiefotograaf en de dactyloscopische dienst werden er bij gehaald, de politiedeskundige drs. Eskes stelde een onderzoek in en ook werd de officier van justitie, mr. W. K. Baron van Dedem, ge waarschuwd. Uit de sectie, die dr. Zeldenrust op het lijk heeft verricht, bleek dat een kogel van normaal kaliber (vermoedelijk 7.65) boven het linker oor is ingeschoten en door de herse nen is gegaan. Aan de bovenkant van het hoofd vond hij de kogel te rug. Voor zover dr. Zeldenrust het kon bekijken moet de kogel van dichtbij zijn afgevuurd. Uitwendig letsel, behalve een paar krassen van de poes, werd verder niet gevonden. Sporen van een worsteling evenmin. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen gebruiken bij het sme den van hun geluk hun mede mensen als aambeeld. WAT UQT VI BILT Den Haag schaatst al DEN HAAG, 3-12. Den Haag heeft de primeur van de eerste langebaan- wedstrijd hardrijden op natuurijs in het seizoen 1962/63. Vandaag (dins dag 4 december) wordt namelijk op de W.W.-banen te Den Kaag eeiv re gionale langebaanwedstrijd gehou den voor senioren over 500 en 1500 meter. Prinses Beatrix op het Loo APELDOORN, 3-12. Prinses Bea- trix is maandagmiddag omstreeks 3 uur in haar eigen auto van Soest- dijk naar paleis Het Loo gereden. De prinses zat zelf achter het stuur. Op Het Loo hebben de gehele dag mensen gedefileerd langs de baai- van wijlen H.K.H. prinses Wilhel mina. De belangstelling was iets minder dan zaterdag. Aanhoudende vorst Over het algemeen weinig of geen bewolking maar hier en daar mist. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgen overdag tem peraturen om of iets boven hel vriespunt. Meest zwakke wind. 5 dec. Zon op 8.30, onder 16.30. Maan op 14.02, onder 0.14. 6 dec. Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 14.26, onder 1.33. Eerste kwartier: 4 dec. te 17.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 dec. dec. 8.33 v.m. 9.45 v.m. BROUWERSHAVEN 5 dec. 6 dec. 8.30 v.m. 9.43 v.m. 21.36 n.m. 22.50 n.m. 21.08 n.m. 22.25 n.m. Doodtij: 6 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het omvangrijke hogedrukge- bied boven het vasteland van Europa neemt langzaam in betekenis af maar het verplaatst zich maar weinig. In verband daarmee wordt er voor ons land nog geen belangrijke verande ring in de huidige weerstoestand ver wacht. De komende nacht zal het op de meeste plaatsen weer matig vrie zen, met morgen overdag korte tijd temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Met de zwakke veranderlijke wind kan evenwel - voornamelijk in de kuststreken - iets vochtiger lucht van zee binnenstromen, hetgeen plaatselijk mistvorming tot gevolg zal hebben. De Indische onderminister van buitenlandse zaken mevrouw Laskji Menon heeft dinsdag in Colombo ge zegd dat de westelijke landen het Indische standpunt ten aanzien van het grensgeschil met China beter hebben begrepen dan de Aziatische landen. „Wij hebben veel steun ont vangen van de westelijke landen", zei zij. Gewetensgeld DEN HAAG, 3-12. Op 12 no vember werd bij een boekhan del in de Haagse binnenstad een boekenbon ter waarde van f 50 aangeboden en omgezet in boeken. Bij aanbieding aan de boekhandel die deze had uitgegeven bleek, dat oor spronkelijk een bedrag van f 5 op de bon heeft gestaan en dat deze dus door de bezit ter moest zijn vervalst. Gis teren ontving de gedupeerde boekhandelaar een anoniem b roefje, waarin een kranten knipseltje zat, benevens een bedrag van f 45. Katholieke werknemers: DEN HAAG, 3-12. Als het nodig is dat w(j meewerken aan de mati ging van de lonen, dan zal de over heid een strak en zakelijk prijsbe leid moeten voeren. De prijzen moe ten dan naar beneden als dit mo gelijk is, bijv. als de invoertarieven in verband met de E.E.G. lager wor den en er zal ook een einde dienen te komen aan de verticale prijsbin ding. Dit heeft de voorzitter van de Ned. Kath. Bond van werknemers in industriebedrijven Sint Willibror- dus, de heer H. M. de Groodt, ver klaart in zijn openingsrede van dc vergadering van de Bondsraad van Sint Willibrordus, die gisteren in Den Haag is gehouden. De heer de Groodt was van me ning, dat er in Nederland nog steeds te grote loonverschillen zijn. Hij vond dit niet billijk, ook omdat de C.A.O.-lonen worden beperkt, ter wijl de andere inkomens volkomen vrij zijn. „Het aantal miljonairs zien wij^in korte tijd verdubbelen en de tantièmes en commissarisvergoedin gen zijn exorbitant hoog". Als er dan gesproken wordt over loonbe- perking kunnen wij een gevoel van onbehagen niet opzij zetten, aldus dc voorzitter van St. Willibrordus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1