de zierikzeesche courant Kennedy en Mikojan trachten kwestie Cuba definitief te regelen Optimisme over herstel betrekkingen Nederland-Indonesië Telegrammen van rouwbeklag uit binnen- en buitenland Normen voor rouwbetoon WAT" HOT PÊ bilt Sowjetrussische lof voor.... Kennedy De Duitse regeringscrisis R.T.M. wordt eigendom van Spoorwegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 november 1962 119e jaargang No. 19287 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redekleur; M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: telfl 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 1S mm) t 1,per stuk. In dit nummer: Schomvse herinneringen aan Het Loo* Onderhoud op het Witte Huis WASHINGTON, 30-11. De Sowjet russische eerste vice-premier Miko jan heeft donderdagavond op het Witte Huis ruim drie uur met presi dent Kennedy gesproken over de Cu baanse kwestie. Mikojan was verge zeld van de Sowjet-ambassadeur in de V.S., Dobrynin. Na afloop van de bespreking zei Mikojan tol verslaggevers, dat de onderhandelingen tussen de Sowjet- Unie en de V. S. zouden worden voortgezet „om de kwestie-Cuba de finitief te regelen". Hij deelde mee, dat president Kennedy en h(j waren overeengekomen, de afgevaardigden van beide landen in New York op dracht te geven, de onderhandelin gen voort te zetten. De verklaring die Mikojan tegen over de verslaggevers aflegde, luidde: „Wij hadden met de president een gedachtenwisseling over kwesties die onze beide landen aangaan, voorna melijk ovev Cuba. Als gevolg van het- onderhoud kwamen wij overeen, be paalde instructies aan onze afge vaardigden in New York te geven, Onze regering zal onze afgevaardig den opdracht geven, en de president zal dat aan zijn afgevaardigden doen, om hun onderhandelingen voort te zetten, opdat een definitieve regeling van de Cubaanse kwestie wordt be reikt". Mikojan toonde zich na het onder houd in een opgewekte stemming. Het was een van de langdurigste ont moetingen die de Amerikaanse pre sident ooit met een vertegenwoordi ger van de Sowjetrussische regering heeft gehad. In kringen van het Witte Huis werd na het onderhoud gezegd, dat in geen enkele kwestie wezenlijke vooruitgang was geboekt. De ont moeting had geen enkele verrassende ontwikkeling teweeggebracht, zo zeiden deze kringen. Op de bijeenkomst van donderdag waven van Amerikaanse zijde aan wezig: president Kennedy, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Llewellyn Thompson, die nu speciale zaakgelastigde is van de president. Mikojan was vergezeld van de Sowjet-ambassadeur, Dobry nin, en de Russische ambassade functionaris Igor Boebonov. Voorts waren drie tolken - twee Amerika nen en één Rus - aanwezig. Enige vooruitgang De sfeer tijdens de ontmoeting werd door kringen van het Witte Huis openhartig en zakelijk ge noemd, niet gespannen. Er heerste het gevoel, zo merkten deze kringen op, dat er sinds het begin van de crisis wel wat vooruitgang in de Cu baanse kwestie is geboekt, maar dat HOLLANDIA, 29-11. De V.N.-be- stuurder in Nieuw Guinea, dj'. Dja- lal Abdoh is nog steeds „uitermate optimistisch" over een spoedig her stel van de diplomatieke betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië. Tijdens een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. ver klaarde hij in Hollandia, dat de vor deringen, die zijn gemaakt met het herstel van de post-, telegraaf- en telefoonverbindingen tussen de twee betrokken landen, stellig aanleiding zijn om aan te nemen dat het. her- stel van de officiële betrekkingen/ niet lang meer op zich zal laten»- wachten. Dr. Abdoh heeft' na zijn bezoeken aan Den Haag en- Djakarta- geen-- contact meer gehad met de beide regeringen over de kwestie, maar legde er de nadruk op dat de be reidheid tot samenwerking aan bei de zijden zeker aanwezig is. Dr. Abdoh zei overigens van me ning te zijn, dat de partijen in Nieuw Guinea „elkaar feitelijk reeds ge vonden hebben en dat de Nedei'lan- ders en Indonesiërs, juist in het zo lang door hen betwiste gebied de onderlinge betrekkingen reeds heb ben hersteld". Dr. Abdoh zei dit met voldoening te hebben geconstateerd. NA HET OVERLIJDEN VAN PRINSES WILHELMINA CANBERRA. De waarnemend gou verneur-generaal van Australië, sir Dallas Brooks, heeft in een telegram aan koningin Juliana uitdrukking gegeven aan de smart waarmede Australië het bericht van de dood van prinses Wilhelmina heeft ont vangen. DEN HAAG. De heer Paul Struye, voorzitter van de Belgische Senaat, heeft in een telegram aan de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, deelneming betuigd met de nationale rouw waarin het Nederlandse volk is gedompeld door het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. BONN. De voorzitter van de Duit se Bondsraad. Kiesinger, en Bonds kanselier Adenauer hebben tele grammen gestuurd aan koningin Ju liana en de Nederlandse regering. PARAMARIBO. De wnd. gouver neur van Suriname, de heer A. Currie, heeft in een rede prinses Wilhelmina herdacht. Hij zei o.m.: Ook in Suriname heeft het overlij densbericht diepe verslagenheid ge bracht. „Miss Wilhelmina", zoals zij door de ouderen onder ons volk ge noemd werd, nam een aparte en warme plaats in hun harten in. STOCKHOLM. Koning Gustav Adolf van Zweden en koningin Louise hebben koningin Juliana met het overlijden van prinses Wil helmina gecondoleerd. De Zweedse koninklijke familie zal zich bij de teraardebestelling laten vertegen woordigen. BRUSSEL. Zowel de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi ging als de Senaat hebben bij de aanvang van de vergadering staan de redevoeringen aangehoord van de voorzitter ter nagedachtenis van prinses Wilhelmina. DEN HAAG. De gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antil len in Nederland, de heer W. F. M. Lampe heeft een telegram van rouw beklag verzonden aan H.M. de Ko ningin. DEN HAAG. De voorzitter van de Katholieke Volkspartij heeft namens deze partij een telegram van rouw- belag aan Hare Majesteit de Konin gin verzonden. DEN HAAG. Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft als blijk van medeleven met het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina een telegi-am van rouwbeklag verzonden. AMSTERDAM. Het Verbondsbe- stuur van het N.V.V. heeft een tele gram van rouwbeklag gezonden aan koningin Juliana. DEN HAAG. Naar aanleiding van het ontslapen van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, heeft de minister van defensie voor de gehele krijgsmacht voorlopige richt lijnen voor het betonen van rouw vastgesteld. BRUSSEL. Het Belgische hof heeft woensdagochtend rouwbeklag ge daan bij het overlijden van prinses Wilhelmina. Namens koning Boude- wijn en koningin Fabiola werd het aangeboden door de opperhofmaar schalk aan de Nederlandse ambas sadeur in Brussel, Jhr. Teixeira de Mattos. OSLO. Het koninklijk paleis in Oslo heeft woensdagochtend bekend gemaakt dat de koning van Noor wegen een officiële hofrouw van drie weken heeft uitgeroepen we gens het ovei'lijden van prinses Wil helmina. Koning Frederik van Denemarken heeft een telegram van rouwbeklag gestuurd. WASHINGTON. De tekst van de brief van president Kennedy aan H.M. de Koningin luidt: „Alle Ame rikanen zijn bedroefd bij het ver nemen van het heengaan van uw moeder. De herinnering aan haar zal voor ons allen een symbool van waardigheid, minzaamheid en moed blijven". De Deense televisie heeft woens dagavond een uitzending van een half uur gewijd aan de nagedachte nis van prinses Wilhelmina. Meisje verdronken HELLEVOETSLUIS, 29-11. Dc 6- jarige C. T. uit Hellevoetsluis is don derdagmiddag omstreeks half vijf door nog onbekende oorzaak in de Industriehaven gevallen en verdron ken. nog een aantal punten om een op lossing vraagt. Eén van deze punten - zo werd gezegd - is de belangrijke kwestie van inspectie ter plaatse op Cuba. Volgens genoemde kringen is tij dens de bijeenkomst voornamelijk gesproken over Cuba, zoals ook Mi kojan na afloop vertelde, maar ook Laos en de ontwapening, met inbe grip van een kernstopverdrag, waren even ter sprake gekomen. Er was niet gesproken over Berlijn, zo werd nog gezegd. DEN HAAG, 29-11. Naar aanlei ding van vragen over het van offi ciële zjjde niet voorschrijven van de w^jze van rouw, die in acht moet worden genomen als gevolg van het overlijden van H.K.H. prinses Wil helmina, wordt van wel ingelichte zijde het volgende geantwoord. Aan deze wens van prinses Wil helmina ligt ten grondslag alle uiter lijkheid en traditie, die niet gedra gen worden door innerlijke gevoe lens, te vermijden. Iedereen dient op zijn eigen wijze aan deze gevoelens vorm te geven. Het normale leven dient ook normaal voortgang te vin den. Het afgelasten van bijeenkoms ten die niet een uitgesproken feeste lijk karakter dragen wordt daarom niet noodzakelijk geacht. Ook beslo ten bijeenkomsten kunnen normaal doorgaan. Het feit dat de plechtige bijzetting van het stoffelijk over schot van prinses Wilhelmina nog niet heeft plaats gevonden, behoeft geen verhindering te zijn om het Sint Nicolaasfecst met name met de kinderen te vieren. In dit zelfde moet volgens onze zegsman het feit worden gezien, dat geen speciale re gelingen zijn afgekondigd voor een protocollaire hofrouw als gevolg van het overlijden van prinses Wilhel mina. Vliegend kunstbezit DEN HAAG, 29-10. Een gewa pende New Yorkse politieman zal van 13 t.m. 27 december dag en nacht op wacht staan voor het K.L.M. gebouw in Nexv York. De aanleiding hier voor is echter bijzonder vreed zaam. In die periode zal nl. met het oog op de komende Kerstdagen een schilderwerk tentoongesteld worden in één der etalages van dit kantoor aan de drukke Fifth Avenue, nl. „De aanbidding der drie koningen" van de Nederland se meester Abraham Bloemaert (1564-1651). Het schilderij, dat voor dit doel in bruikleen is afgestaan door het museum te Utrecht, zal in de loop van december per vrachtvliegtuig 9tm Schiphol naar het vlieg veld van Neiv York worden getransporteerd, vanwaar hét schilderij (afmetingen 2.10 X 2.30 m.) onder gewapende ge leide naar Fifth Avenue ver voerd wordt. In een aantal K. L.M.-kantoren, verspreid over de gehele wereld, zal een fo tokopie van dit uit 1624 date rend schilderij, dat een hoog tepunt vormt van BloemaerVs classisistische stijl worden ge ëxposeerd. De luchtvaartmaat schappij wil hiermee de aan dacht van vele tienduizenden buitenlanders vestigen op het fraaie Nederlandse kunstbezit en de grootheid van haar schilderkunst. Prinses Alexandra verloofd LONDEN, 29-11. In Londen is don derdagavond officieel de verloving bekend gemaakt van de 26-jarige nicht van koningin Elizabeth prin'ses Alexandra met Angus Ogilvy, de tweede zoon van 'de graaf en gravin van Ailie. Ogilvy is een bekend Lon- dens zakenman. Zijn vader, de 12de graaf van Airlie, is sinds 1937 hof- dignitaris. De verloofden kennen el kaar al acht jaar. Aangevallen door wild varken BRUMMEN. 29-11. - Tijdens een wilde-zwijnen jacht op de Veluwe is mr. L. A. S. J. baron van derFeltz de dijkgraaf van het polderdistrict Brummen Voorst, door een wild var ken aangevallen. Zijn onderbeen werd opengereten. Een andere ja ger wist erger 'te voorkomen door het wilde dier neer te schieten. Na in een ziekenhuis te zijn behandeld kon de heer Van der Feltz naar zijn wo-' ning te Brummen worden vervoerd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's I -ü 'HM De bewondering van vele mensen begint waar hun be grip ophoudt. Kouder weer Verwachting tot zaterdagavond: Kouder weer met in de nacht en ochtend hier en daar lichte vorst en plaatselijk mist; zwakke tot matige noordelijke wind met voornamelijk in de kyslpi'ovincies een enkel ver spreid voorkomende bui. 1 dec. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 11.56, onder 20.31. 2 dec. Zon op 8.26, onder 16.32. Maan op 12.36, onder 21.41. 3 dec. Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op 13.09, onder 22.56. Eerste kwartier 4 dec. te 17.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: Boven: een beeld uit het. paleis Het Loo en onder: een beeld uit Huis ten Bosch, toaar registers gereed lagen om de beuolking in de gelegenheid te stellen haar schriftelijke deelneming te betuigen bij het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Betrokkenen incidenten groentijd tijdelijk toegang tot universiteit ontzegd 1 dec. 5.33 v.m. 2 dec. 6.07 v.m. 3 dec. 6.46 v.m. BROUWERSHAVEN 1 dec. 5.05 v.m. 2 dec. 3 dec. 5.46 v.m. 6.33 v.m. 18.03 n.m. 18.45 n.m. 19.30 n.m. 17.20 n.rh. 18.03 n.m. 18.53 n.m. Doodtij: 6 dec. AMSTERDAM, 29-11. De studen ten, die in hoofdzaak betrokken wa ren bij de incidenten tjjdens de laat ste ontgroening aan de universiteit van Amsterdam, zal de toegang tot de universiteit worden ontzegd voor een periode variërend van één tot zes maanden. Dit blijkt uit de uitspraken, die het college van rector en assessoren heeft gedaan na behandeling van het rapport, dat de door de rector mag nificus, prof. dr. J. Kok, op 10 okto ber ingestelde commissie heeft uit gebracht. De betrokkenen kunnen van deze schorsingen finnen tien dagen in beroep gaan bij de curato ren van de universiteit. In de uitspraak over de vijf be trokken leden van de senaat van het Amsterdamse studenten coi-ps wordt onder meer gesteld dat zij hebben gefaald, waar zij niet falen mochten. „Zij hebben de groentijd onvoldoen de voorbereid, waardoor het gevaar voor ordeloosheid en dus van ex cessen, bij een groentijd steeds aan wezig, is vergroot. Zij hebben slechte voorbeelden gegeven door zelf de hand te lichten met hun verplichtin gen ter beschei-ming van het welzijn der novieten. Zij hebben lichamelijke kwellingen en handtastelijkheden t.a.v. groenen door corpsleden ge doogd, en zij hebben zelfs niet ge tracht daartegen enige maatregel in het werk te stellen. Erger: zij heb ben in hun eigen senaatskamer zulke kwellingen toegepast door daarin te veel groenen opeen te pakken. Be trokkenen hebben geen leiding ge geven en zij hebben in deze slappe houding volhard ook nadat het, naar hun bekend was, tot ernstige inci denten was gekomen. Betrokkenen zijn wegens dit alles te laken. De excessen waartoe deze groentijd geleid heeft hebben de naam van de universiteit, natiqnaal en inter nationaal, schade toegebracht. Bij de bepaling van de straf wil het college geen onderscheid tussen betrokkenen maken. Weliswaar zijn zij niet allen even schuldig, doch aangezien zij optraden in kwaliteit van leden van een senaat worden deze onderlinge - en in wezen be trekkelijk toevallige - verschillen overschaduwd door hét falen van de senaat, waarvan zij deel uitmaakten, als geheel". Na opheffing blokkade MOSKOU, 29-11. De correspondent in Washington van de „Prawda", het orgaan der Sowjet-communistische party, schreef donderdag, dat aan „president Kennedy de eer moet ge geven worden dat hjj, in de gecom pliceerde politieke situatie die thans in de Verenigde Staten bestaat, niet heeft toegegeven aan dc druk van zijn meest agressieve adviseurs en de verstandige order heeft gegeven de vlootblokkade tegen Cuba op te hef fen". „Amerikanen die er een gezond oordeel op na houden, zouden in de ze realistische daad graag het begin zien van een koersverandering van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek op de weg naar de vrede". De correspondent schreef verder, dat in het officiële Washington, even als in de rest van de Verenigde Sta ten, „de kampioenen van het gezon de verstand en de aanhangei'9 van waanzin in botsing komen". „De hitte van deze strijd werd op de vóorpagina van de „Washington Post" weerspiegeld, waar de oproep van president Kennedy om 't steeds hoger wordende tempo van de be wapeningswedloop te staken, werd afgedrukt naast het gebral van de leiders van het Pentagon over de volmaaktheid van de Amerikaanse militaire strategie en over de voor delen van het kernverschrikkings- evenwicht", aldus de Sowjet-corres- pondent. Vreedzaam gebruik atoomenergie NEW YORK, 29-11. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft don derdag eenstemmig besloten dat een derde conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie zal wor den gehouden in Genève in de herfst van 1964. De conferentie zal tien dagen du ren en zal alleen kunnen worden bij gewoond door leden van de V.N. en de speciale instituten daarvan. Hier door zijn o.m. communistisch China, Oost-Duitsland en Noord-Vietnam uitgesloten. Het voorstel tot het houden van de conferentie werd door Japan in gediend. BONN, 29-11. - Donderdagavond zijn in Bonn de eerste onderhande lingen over een nieuwe regerings coalitie begonnen tussen commissies van christen-democraten en de libe- ï-alen. Hierbij was de minister van defensie, Strauss, aanwezig. De F.D. P.-afgevaardigde weigerde in te gaan op een uitnodiging van Adenauer om tezamen met Strauss te dineren. Kanselier Adenauer en minister Strauss gaven donderdagavond een gezamenlijke verklaring over de „Spiegel"-zaak uit, die tot een voel bare ontspanning in de crisis heeft geleid. In de verklaring zegt Strauss „fouten en misverstanden" te be treuren, terwijl Adenauer verklaart dat Strauss „naar beste weten vol gens zijn geweten" in de „Spiegel"- zaak heeft gehandeld. ROTTERDAM, 29-11. B. en w. van Rotterdam hebben het voornemen binnenkort b(j de gemeenteraad een voorstel in te dienen met betrekking tot de overdracht van 80 procent van het aandelen kapitaal van dc R.T.M. aan de N.V. Nederlandsche Spoor wegen. Deze overdracht zal gepaard gaan met het aangaan van een overeen komst met de Spoorwegen, met \yie regelingen zijn getroffen ten aanzien van vei'schillende raakpunten van de gemeente Rotterdam met de R,T. M. Eén dezer punten betreft het op heffen van de tramexploitatie bin nen een betrekkelijk kort tijdsbestek. Het ligt voorts in de bedoeling dal de R.T.M. het vervoer op de eilan den blijft verzorgen, waarbij als richtsnoer zal gelden, de wijze van de exploitatie zoals die bij vele streekvervoerondernemingen die eigendom van de Spoorwegen zijn elders in het land wordt aange troffen. Medeleven in Suriname PARAMARIBO, 29-11. In Surina me waren 'woensdagmorgen vroeg reeds tekenen van medeleven en rouw waar te nemen. Niet alleen van de officiële gebouwen, maar ook van tal van particuliere gebouwen hing de vlag halfstok. De regering heeft een receptie, die ter gelegenheid van het bezoek van minister Visser zou worden gehou den, afgelast. De gouverneur, die met de minis ter een trip naar Aruba zou maken, heeft hiervan afgezien. Het hof van justitie hield een rouwzitting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1