T&hcVi Mevrouw, profiteer ervan i Gemeenteraad Westerschouwen heeft bezwaren tegen Streekplan Hoe Prinses Wilhelmina meeleefde met Schouwen-Duivland VS. en Sowjet-Unie praten over Cuba bouillon is kracht bouillon \fJAT HOT Pt BILT Zierikzee's begroting 1963 sluit met pijn ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag '29 november 1962 No. 19286 Voorstel tot fluoriileriiig drinkwater aangenomen Een dierbare herinnering blijft WESTERSCHOUWEN, 29-11. De gemeenteraad van Westerschouwen heeft dinsdagavond weer een uurtje gegeven aan de behandeling van het Streekplan, waartegen tot 2 decem ber bezwaren kunnen worden inge diend, zowel door de gemeente als door partikulieren, bij G.S. In de eerste plaats werd gesproken over het tracé der zuid- en noordweg, waarvan het eerste inmiddels door de Provinciale Waterstaat is uitge zet. Voor beide wegen zijn veel be zwaren ingekomen. Burgemeester Jhr. R. Rüell zei het standpunt om de zuidweg uit het duingebied te houden geheel te delen. Een andere oplossing is echter moeilijk te vin den. De heer van Waveren zei het eind punt van de Z-weg volkomen ver keerd te vinden, omdat hiermee geen strand wordt ontsloten. Hij vroeg zich af waarom de N-weg niet meer zuidelijker doorgetrokken kan wor den zodat men op „maagdelijk" strandgebied komt .en desnoods de Z-weg kan vervallen. Ook de heer Hendrikse vond de Z-weg zo onge lukkig mogelijk gekozen. Naar zijn mening zou een weg naar het Ver- klikkerstrand hier de oplossing zijn. De voorzitter zei de Z-weg noodza kelijk te achten, maar de uitmon ding is volkomen fout. De ontslui ting van het strand zou veel noorde lijker (500 meter) plaats moeten hebben. B. en w. prefereren ontslui ting van het Verklikkerstrand via de N-weg. De belangrijkste bezwa ren luiden als volgt: Gaarne zou het gemeentebestuur zien dat de kampeerexploitatiemo- gelijkheden in de omgeving „Duin hoeve" uitgebreid werden in weste lijke richting. Verder bezwaar ma ken, omdat de kampeerterreinen van van Damme en Mulock Houwer niet als zodanig in het streekplan zijn opgenomen. Eveneens bezwaar tegen „herziening" van het gebied tussen de Vertonsweg en de Kloosterweg op dezelfde gronden. Aangezien het gebied rondom de kom van Westen- schouwen meer geschikt is voor re creatieve uitbreiding, zou het beter zijn dit gebied aan te wijzen als re creatieve verbouwing A. Hier nog bij te voegen het gebied ten noorden van de Lageweg tot de geprojecteer de Z-weg. Het bedrijf van C. B. Noordhoek is thans opgenomen als kernbebouwing. Het gemeentebe stuur zou gaarne zien, dat voor het daarachter gelegen gebied dezelfde mogelijkheden tzouden bestaan als het gebied tussen Vertons- en Kloos terweg. Indien er bezwaren zouden bestaan om het bedrijf „Bona Fide" als kampeergebied op te nemen, dan zou hier een kernbebouwing moeten komen. Aan de bezwaren van het Stede bouwkundig ingenieursbureau t.a.v. de voorschriften is praktisch op alle punten voldaan. Wel zag het ge meentebestuur nog bezwaren in art. 9. Hierin staat dat de mogelijkheid aanwezig moet zijn om oude boerde rijen, welke als zodanig geen dienst meer doen, met vergunning van b. en w. kunnen worden ingericht tot zomerhuis, kampeerhuis e.d. Gewenst is nu dat aan dit art. wordt toege voegd: mits van architectonische mooie en karakteristieke boerde rijen het uiterlijk niet wordt aan getast en het dorpsbeeld en land schap niet wordt verstoord. In het geheel gezien, treedt het Streekplan, zowel t.a.v. het plan als t.o.v. van de voorschriften te ver in details, zodat veel af breuk wordt gedaan aan de ge meentelijke zelfwerkzaamheid op stedebouwkundig gebied. Een ander agendapunt waar nog al veel over gepraat werd, was het voorstel om het drinkwater van fluor te voorzien. De voorzitter noemde het een erg moeilijk punt, omdat de voorstanders er even heftig voor zijn, als de tegenstanders tegen. B. en w. kwamen echter tot de conclusie (niet spontaan) om in principe toch het voorstel van de Raad van Beheer der N.V. Waterleiding Mij. „Schou- wen-Duiveland" te steunen. De heer Peene noemt het erg moei lijk, en hij geloofde niet dat de raadsleden in deze een beslissing kunnen nemen. De heer Steur was er niet voor. „We werden gedwongen om aan te sluiten bij de waterleiding, dus nu zouden we ook verplicht worden om fluor in te nemen", zei de heer Steur. De voorzitter: „Maar u behoeft geen water te drinken". De voorzitter stelde voor om voor 5 minuten de vergadering te schor sen en de zich op de publieke tri bune bevindende plaatselijke tand arts, dr. D. H. de Kup te verzoeken enig licht in deze zaak te brengen. Dr. de Kup zei een voorstander van fluor te zijn. Het is geen medi cijn, doch een mineraal en het zit reeds in zeer geringe hoeveelheden in het water, doch in te geringe mate om succes te kunnen opleveren. Als oorzaak van tandbederf noem de de heer Westhoeve het snoepen. Dr. de Kup zei dat met fluor het tandbederf niet wordt opgeheven. Het bederf wordt wat verschoven. Uit de resultaten van het tandon- derzoek op de scholen, blijkt dat de kindertandjes steeds meer en vroe ger achteruit gaan. De heer Dalebout merkte op dat, indien het lichaam er door lijdt, hij er zeker tegen is, een gezegde dat dr. de Kup ten zeerste tegensprak, omdat de dosis zeer laag is. Een ander middel tegen tandbe derf noemde de heer Westhoeve het poetsen met keukenzout. Wat is goed water en wat gaat er gebeuren, vroeg de heer van Wave- ren zich af. Hoe ver is de weten schap gekomen, en heeft men nu echt iets gevonden om ons water te verbeteren? Na heropening werd over het voor stel gestemd. De uitslag was 6 stem men voor en 3 tegen. Tegen stemden de heren Westhoeve, Padmos en Steur. Subsidie muziekverenigingen Over de, op voorstel van b. en w. met 100 pet. te verhogen subsidie aan de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" uit Haamstede en het fanfarekorps „Luctor et Emergo" te Renesse, werd nog een toelichting gegeven door de voorzitter. Hij zou gaarne de voorwaarde zien dat, na deze verhoogde subsidie, beide korp sen die hier nu in één adem ge noemd en ook al in één adem speel den, zo veel mogelijk gelijk mede zullen werken aan concerten enz. in het volgend seizoen. De subsidie was f 600 en wordt nu f 1200 per gezel schap. De oorzaken van deze ver hoging noemde de voorzitter o.a. de enorme daling van de oud-papier- waarde, de hoge uitgaven voor uni formen, de steeds duurder worden de instrumenten en het verlies dat de jaarlijkse «uitvoeringen opleveren. Bovendien is „Witte van Haemstede" toe aan vernieuwing der trommels van de drumband, terwijl „Luctor et Emergo" plannen heeft tot op richting van een drumband. De heer Westhoeve kon zich niet verenigen met dit voorstel. Het gaat te ver en bovendien komen de vreemdelingen naar de muziek luis teren, hetgeen de gemeenschap moet betalen. „Er komen steeds meer trommels en dan is het mooie er af met al dat gerommeldebom", zei de heer Westhoeve. Deze spreker merk te ook nog op dat de liefhebberij van de muzikant er niet meer is, omdat vroeger in andere gezelschap pen (mandoline) de leden zelf hun instrument betaalden. „Er zijn wel andere dingen noodzakelijker dan dit", besloot de heer Westhoeve. De voorzitter en weth. v. d. Kloos ter braken een lans voor de muziek en noemden vele voorvallen waarbij muziek onontbeerlijk is. Een stukje cultuur, waarbij veel geoefend wordt noemde weth. v. d. Klooster het. De heer Hendrikse vroeg waarom de donaties in Burgh-Haamstede be neden die van Renesse liggen, het geen de voorzitter deed opmerken dat het mogelijk was dat de bevol king van Renesse rijker kon zijn dan die van Burgh-Haamstede. De sfeer in het dorp door deze muziek brengt cachet aan de zaak, meende de heer van Waveren, die geloofde dat de heer Westhoeve het verkeerd inziet. Het voorstel werd aangenomen met de stem van de heer Westhoeve tegen. Vóór Wereldoorlog I Een bekende foto, vrij kort voor de eerste wereldoorlog. Koningin Wilhelmina met op de arm de kleine prinses Juliana. Inspectie nog probleem VERENIGDE NATIES, New York, 29-11. - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben woensdag hun pogingen om tot een regeling van de kwestie-Cuba te komen, voortgezet. Russische afgevaardigden onder leiding van eerste vice-premier Mi- kojan en Amerikaanse gedelegeer den, met aan het hoofd Adlai Ste venson, spraken bijna twee uur met elkaar, maar na afloop kon men ner gens uit opmaken dat er vooruitgang was geboekt. Stevenson zei tot verslaggevers, te Ingezonden mededeling Tijdelijk extra voordelig 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 1- 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Fijn-gekruide Knorr bouillon uit kostelijk, mals vlees. Proef 't in zelfgemaakte soep, als smaakverfijner in 101 gerechten en puur als drinkbouillon. Heerlijk! ZIERIKZEE, 28-11. - Bij het ver scheiden van H.K.H. prinses Wilhel mina verwalen als vanzelf de ge dachten naar de momenten, dat de prinses onder ons vertoefde en be zoeken bracht aan Sehouwen-Duive- land. Een eerste bezoek vond plaats in 1907. De Wilhelmina-linde in de Post- straat herinnert nog aan dit bezoek. Hechter in de gedachten van velen ligt nog verankerd het bezoek van 1924, toen H.M. koningin Wilhelmina het eiland bezocht, binnen het kader van een vierdaags bezoek aan Zee land. Aan de vooravond van haar bezoek werd een herinneringsmonu ment onthuld aan het Kraanplein te Zierikzee. Dinsdag 5 augustus was voor Schouwen-Duiveland de grote dag. Vrijwel alle plaatsen werden op deze dag door koningin Wilhelmina, prins Hendrik en prinses Juliana be- zocht. Het werd een ontroerende ze getocht langs de dorpen van deze streek, die zich in feestkleed hadden gestoken en oog in oog kwamen te staan met de vorstin, die voor het wel en wee der bevolking een niet aflatende belangstelling aan de dag legde. In 1945 Weliswaar geen bezoek aan Schou wen-Duiveland, maar tóch wel heel belangrijk was de confrontatie van toen nog koningin Wilhelmina in 1945 te Goes, kort na haar terug keer uit Engeland. Onder de mensen van het eiland bevond zich een ge zin dat door Engelse commando'9 van Flaauwers was meegenomen om inlichtingen te geven en een jonge man, die al9 „linecrosser" uit het be zette gebied kwam. Deze mensen werden voorgesteld aan koningin Wilhelmina als inwoners van het ei land, dat toen nog bezet was door de Duitsers. Haar eerste vraag aan hen en hoe sprak hieruit haar medele ven met het eiland en wat er in be zet gebied gebeurde was: „Heeft U de moord van Renesse meege maakt?". Als een bezorgde moeder stond zij daar, vol medeleven, reeds wetend van het verschrikkelijke dat hier had plaats gevonden. Dit moment heeft de mensen van het eiland te Goes toen diep ont roerd. Bij haar afscheid zeide de koningin nog: „Ik leef erg met jullie allen van Schouwen-Dui veland mee". Februari 1953 Hoe waar bleken die woorden te zijn tijdens het ontroerende bezoek, dat prinses Wilhelmina bracht op de dinsdag na de stormramp van 1 fe bruari 1953. Degenen die hiervan ge tuige zijn geweest, zullen de dier baarste herinneringen aan dit bezoek bewaren. Zoals vroeger als koningin, was de prinses ook toen paraat, om dat er nood was in het land, erge nood. Ze wilde zelf zien en troosten. Toen geen huldeblijken te Zierikzee, dat een ontredderde stad was, even als de dorpen van het eiland. De prinses stapte onopvallend aan wal aan het Luitje en begon te voet een tocht door de getroffen stad. In het Weeshuis hadden verschillende ge- evakueerden nog gelegenheid zich met de prinses te onderhouden. La ter reed de prinses met een jeep ver der door het trieste Zierikzee. Het is het laatste geweest wat zij heeft ge zien van Schouwen-Duiveland. Tijdens alle bezoeken, onder welke omstandigheden ook, toonde Wilhel mina Schouwen-Duiveland een warm hart toe te dragen en aan de alge mene droefheid om haar verschei- Geen reden voor juichtoon ZIERIKZEE, 27-11. In de dinsdag avond gehouden vergadering kreeg de gemeenteraad van Zierikzee de gemeentebegroting 1963 aangeboden, welke voor wat de gewone dienst betreft sluit zonder saldo, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 3.395.664,20. De kapitaaldienst geeft een totaal aan uitgaven te zien van f 16.202.942,61 en aan ontvang sten van f 15.951.683,73, zodat resul teert een nadelig slot van f 251.258,88. Na het verwerken van alle ter be schikking staande gegevens kon in ontwerp een sluitende begroting voor 1963 worden verkregen zonder re kening te houden met lasten van noodzakelijke nieuwe investeringen. B. en w. achtten dit om een verant woord beleid te kunnen voeren on aanvaardbaar, omdat het voorzie- ningenpeil van de gemeente daar mee tot stilstand'zou zijn gebracht en omdat stilstand achteruitgang betekent. Het indienen van een niet sluitende begroting meenden b. en w. in deze evenmin een oplossing te zijn. Voor het ontstane tekort zou een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds moeten worden aange vraagd maar verwacht kan -worden dat enkele jaren zullen zijn verstre ken alvorens op een verzoek om een aanvullende bijdrage zal zijn beslist. Het enige overblijvende alternatief om met een sluitend budget te ko men en niettemin de allernoodzake lijkste investeringen te kunnen ra- PLECHTIGHEID TE ROTTERDAM hopen dat de kwestie binnenkort uit de wereld zal worden geholpen. De bijeenkomst van woensdag noemde hij „nuttig". Naar verluidt vormt de kwestie van internationale verifica tie en inspektie op Cuba nog het grote obstakel voor een regeling. De Verenigde Staten willen niet garan deren dat zij geen invasie op Cuba zullen ondernemen, zolang dit punt nog niet is aanvaard. Zoals bekend, gaat Mikojan heden, donderdag, naar Washington voor besprekingen met president Kenne dy en minister Rusk. ROTTERDAM, 28-11. „Voor ons als boeren en tuinders is dit een grote dag. Wij zijn er in geslaagd op deze plaats, aan een van de groot ste boulevards van deze wereldha ven, een agrarisch centrum te stich ten, van waaruit onze nationale en internationale activiteiten verder, en hopelijk nog beter, kunnen worden geleid. Het vervult ons met trots dat dit door eendrachtige samenwerking van tienduizenden agrarische onder nemers kon worden bereikt". De voorzitter van het „Centraal Bureau", de heer A. Loman, zei dit bij de officiële opening van het nieu we kantoorgebouw, dat deze centrale organisatie van enkele honderden aan- en verkoopcoöperaties voor de landbouw heeft laten bouwen aan de Blaak in Rotterdam. De opening STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE: Lyceumleerlingen herdachten overleden prinses In de aula van het professor Zee man-lyceum vond in tegenwoordig heid van het lerarenkorps en de leer lingen een herdenking plaats in ver band met het overlieden van H.K.H. prinses Wilhelmina. De rector van het lyceum, dr. J. J. Westendorp Boerma, stipte in een bewogen toe spraakje enkele hoogtepunten aan uit het leven van de overleden prin ses. In het bijzonder herinnerde hij aan haar komst naar Zierikzee na de stormramp van 1953. Met enkele zin- neh schetste hij verder de hoge be tekenis van de prinses voor volk en koninkrijk. Met piano-begeleiding van een der leraren, zongen allen daarop het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Het overlijden van prinses Wilhelmina Van gemeentewege vernemen wij dat van alle officiële gebouwen in verband met het overlijden van H.K. H. prinses Wilhelmina tot en met de dag van begrafenis 8 december de vlaggen halfstok, zullen worden gestoken. den, geeft dit voor de bewoners van het eiland, die zoveel leed te dragen kregen, nog aparte diepte. Bij de dood van haar die ons lief was, past een stil eerbiedig, maar ook dankbaar gedenken van hetgeen zij voor ons heeft willen zijn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 1 Indien men vreugde wil ver- tnenigvuldigen moet men haar delen. men was dus, aldus b. en w., voor de uit deze investeringen voortvloei ende lasten te gaan bezuinigen op de in ontwerp geraamde uitgaven van de gewone dienst. Door deze maatregelen was het mogelijk een sluitende begroting aan te bieden, waarbij rekening is gehouden met de uitvoering van een bedrag groot f 175.000 aan kapitaalswerkèn. Naar aanleiding hiervan con cluderen b. en w. dat hoewel zij er nu in het tweede achtereen volgende jaar in zijn geslaagd de raad een sluitende begroting aan te bieden, er bijzonder wei nig reden bestaat tot het aan heffen van een juichtoon. Rolzz Bennett in Nederland SCHIPHOL, 28-11. De heer Rolz Bennett uit Guatemala, die in sep tember en oktober zes weken lang voor de Verenigde Naties bestuurder op Nieuw Guinea is geweest, is op Schiphol aangekomen. Hij sprak daar woorden van medeleven met het Nederlandse volk over het over lijden van prinses Wilhelmina en zei, dat hij hoogstens twee dagen in ons land zou blijven. Nieuw kantoorgebouw van het „Centraal Bureau" werd verricht door de secretaris generaal van het ministerie van landbouw en visserij, dr. J. H. Pa- tijn. Deze trok in de kantine op de dakverdieping, waar de bijeenkomst werd gehouden, aan een touw en onthulde aldus de zes verdiepingen lager, in de entreehal op de begane grond staande non-figuratieve bron zen plastiek „Groei" van Frans Gast. Via een gesloten televisiecir cuit konden de gasten boven de ont hulling van het werk van Gast be neden aanschouwen. Dr. Patijn was op het laatste moment ingesprongen voor minister Marijnen, die zelf de opening had willen verrichten, maar tengevolge van het overlijden van prinses Wilhelmina verhinderd was. Bij het begin van de bijeenkomst werd prinses Wilhelmina herdacht. Weinig verandering Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; in de nacht en ochtend hier en daar mist; matige, in het Waddengebied tijde lijk vrij krachtige westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 30 nov. Zon op 8.23, onder 16.34. Maan op 11.08, onder 19.27. Eerste kwartier: 4 dec. te 17.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 nov. 5.06 v.m. 17.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 nov. 4.30 v.m. 16.41 n.m. Springtij: 29 nov. HET WEEKOVERZICHT •DE BILT, 29-11. Het K-N.M.I. deelt mede: Een depressie trekt over het zuiden van Scandinavië in de rich ting van de Oostzee. De storing heeft op de Noordzee en voornamelijk in het noorden van Nederland een tij delijke toeneming van de westen wind gebracht, waardoor betrekke lijk zachte lucht van de Noordzee het land kon binnenstromen. Een bij de depressie behorend koufront be weegt over de Noordzee naar 't zuid oosten. Dit front zal tot dicht bij het noorden van Nederland kunnen door dringen, maar daar tengevolge van de invloed van een continentaal ho- gedrukgebied tot stilstand komen. Vervolgens zal dan, naarmate de ge noemde depressie zich verder naar het oosten verwijdert, het rustige weer in het gehele-land terugkeren. De mist, die de afgelopen nacht al leen in het zuidoosten van Nederland voorkwam, kan daardoor ook weer in noordelijker delen van het land optreden. De temperatuur zal over het algemeen een kleine daling on dergaan. BRUINISSE Er komt toch weer een winkelweek Het heeft binnenskamers toch wel even gespannen of er dit jaar te Bruinisse weer een winkelweek zou zijn, omdat men toch niet meer, ook onder het publiek niet, het enthou siasme kan opbrengen, die de win kelweken voor 1958 kenmerkte. Toen honderden cadeaus, die op een gezellige manier werden verloot, nu wel een aantal cadeaus maar on der de knellende bepalingen van de loterijwet, niet meer de hoorn des overvloeds, die in vroeger jaren over Bru werd uitgestort als de win kelweek weer uitstekend was ge- Partikulieren kunnen in navolging hiervan handelen, met dien verstan de uiteraard dat de vlaggen tijdig gestreken worden tegen de avond uren. In het algemeen is de gemeen telijke gedragslijn, dat het leven een gedempt karakter krijgt, waardoor opvallende feestelijkheden e.d. ach terwege worden gelaten. Er kan geen verlenging van het sluitingsuur van Horeca-bedrijven worden verleend. Een voorgenomen hernieuwd bezoek van Sint Nicolaas aan de stad, zal geen doorgang vinden. Op de dag van de begrafenis zal de bovenge schetste gedragslijn aanzienlijk scherper worden toegepast. Zo zijn de bioscoopvoorstellingen althans voor die datum afgelast. Jeugd-filatelistencluc „De Lichtboei" Aan de reeds talrijke takken van jeugdwerk waaraan in het clubhuis „De Lichtboei" van het Leger des Heils bijna iedere dag naar hartelust wordt gewerkt wordt opnieuw een aantrekkelijke vorm van vrijetijds besteding toegevoegd. Te 'beginnen op vrijdagavond 30 november aan staande start in „De Lichtboei" on der leiding van enige ervaren post zegelverzamelaars de eigen jeugd- filatelistenclub. Ongetwijfeld zullen de jeugdige filatelisten hiervoor de nodige belangstelling aan de dag leg gen. Maar toch weer een winkelweek en dat betekent toch weer een ge zellige drukte in de winkels en in de straten. Zaterdagmiddag weer het bezoek van Sinterklaas in de muziektent en de gehele week ook weer de gezel lige attracties.' het opzoeken van de letters voor de slagzin, het raden naar de lengte van stukken lint in meer dan veertig etalages of de derde attractie, het noteren van verkeerde artikelen in de etalages der deelnemende middenstanders. En in dit alles verweven de aktie voor het poliofonds dat op deze ma nier fondsen verkrijgt om haar ze genrijk werk uit te oefenen. De in de Hervormde kerk te Bruinisse gehouden zendingscollecte bracht f 415,op. In dit bedrag is begrepen f 47,op de zondags scholen bijeengebracht. ZONNEMAIRE Ringmiddag meisjesclubs Zaterdagmiddag kwamen de meis jes van de bij het C.J.V. op Schou wen-Duiveland aangesloten meisjes clubs bijeen in het verenigingsge bouw te Zonnemaire. De meisjes van de ontvangende vereniging zongen een zelf gemaakt welkomstlied. Het bijbelverhaal werd verteld door me vrouw Van Leeuwen. Verder werd een televisiespel gehouden wat ge wonnen werd door de meisjes uit Zierikzee. Na de gezamenlijke brood maaltijd was er nog een spraakwa terval. Deze gezellige ringmiddag werd besloten met het zingen van „Blijf bij mij Heer, want d'avond is nabij". OOSTERLAND Tijdelijke ontheffing winkelsluiting Van 28 november tot en met 4 de cember is voor Oosterland onthef fing verleend van de bepalingen voor de verplichte winkelsluiting. De verschillende middenstandsza ken mogen in de genoemde periode geopend blijven tot 's avonds 9 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5