H.K.H. prinses Wilhelmina in haar slaap vredig overleden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland in rouw gedompeld „Een grote vrouw ging van ons heen" HET LEVEN VAN H.K.H. PRINSES WILHELMINA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 november 1962 119e jaargang No. 19286 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling^ 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Schouwen-Duiv eland herdenkt Prinses Wilhelmina 8 december begrafenis DEN HAAG, 28-11. De Rijks voorlichtingsdienst deelt mede, dat de bijzetting van H.K.H. Prin ses Wilhelmina in de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft is bepaald op zaterdag 8 december 1962. De stoet zal, zoals dit ook bij de bijzetting van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik het geval was, in het wit zijn. Op uitdrukkelijke wens van de overledene zal met betrekking tot de kleding geen rouw worden gedragen. Minister-president De Quay: DEN HAAG, 28-11. Zij het niet geheel onbekend met Haar zeer delicate gezondheidstoestand, is het Nederlandse volk woensdagmor gen overvallen door het plotseling bericht van het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, die in de nacht van dinsdag op woensdag om cén minuut voor 01.00, in vrede is ontslapen. Het overlijden werd woensdagmorgen met het volgende communiqué van de behandelende geneesheren bekendgemaakt: „Hedennacht is Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmjna in haar slaap overleden. In de laatste weken waren bij Haar verschijn selen opgetreden van een hartaandoening, welke, vooral gezien de hcge leeftijd van Hare Koninklijke Hoogheid, als zeer ernstig moesten worden beschouwd. Ondanks de lichte verbetering nam de ziekte dmsdag een ongunstige wending. De geleidelijke achteruitgang van de reeds slechte algemene toestand werd daardoor versneld". Was getekend, M. J. de Bruyn Kops Akkerman, arts en professor dr. D. Durrer. In verband met de zorgelijke toestand van H.K.H. prinses Wil helmina vertoefde H.M. de ko ningin voor zover haar verplich tingen dit toelieten op paleis Het Loo, waar zij ook in de nacht van dinsdag op woensdag verbleef. Z.K.H. de prins was met de prin sessen Margriet en Marijke op paleis Soestdijk. Prinses Beatrix werd telegrafisch op de hoogte gesteld van het overlijden van haar grootmoeder. Prinses Irene is woensdag in de loop van de dag uit Engeland in Nederland teruggekeerd. Zij bracht enkele dagen geleden nog een bezoek aan haar grootmoeder waarna zij naar Engeland terugkeerde. Zij verbleef daar bij haar tante prin ses Alice, de gravin van Athlone. De minister-president prof. De Qauy heeft woensdagmorgen kort nadat het droeve bericht bekend was een toespraak gehouden tot het Nederlandse volk over de bei de Hilversumse zenders. In aanwezigheid van het vrij wel voltallige kabinet en de ge volmachtigde ministers van de Ned. Antillen en Suriname heeft de voorzitter van de Eerste Ka mer mr. J. Jonkman de moeder des vaderlands prinses Wilhelmi na herdacht. DEN HAAG, 28-11. - Alvorens met zijn gewone werkzaamheden te beginnen heeft de hoge raad der Nederlanden in een plechtige voltallige zitting het overlijden herdacht van pryises Wilhelmina. Het gehele parket, de griffiers en vele leden van de Haagse Balie waren daarbij tegenwoordig. DEN HAAG, 28-11. Woensdag middag heeft de vice-president van de raad van state, minister van staat prof. mr. L. J. M. Beel, in een besloten, voltallige verga dering van dit college het ver scheiden van prinses Wilhelmina herdacht. DEN HAAG, 28-11. In de Twee- de Kamer heeft de voorzitter, mr. L. G. Kortenhorst H.K.H. prinses Wilhelmina woensdagmiddag her dacht. Hij zei: „Eenzaam maar niet alleen. zo heeft H.K.H. prinses Wilhel mina, wier levensvlam na gedu rende 82 jaren op de kandelaar van ons nationale leven kracht, licht en warmte te hebben doen schijnen op ons volk, vannacht zacht en kalm is gedoofd, zichzelf naar haar troonsafstand getekend. Eenzaam, maar niet alleen. Nu zij na een dynamisch leven, gewijd aan de hoge moeilijke taak van het landsbestuur op de keer punten van de wereldgeschiede nis, van haar dierbare familie en van ons allen naar een beter le ven is heengegaan, zjjn wü ons opnieuw bewust, hoe groot de plaats is, die zy in de harten van haar volk heeft ingenomen. De hoogtepunten van haar le ven waren ook de onze, de vreug de van ons geluk werd door haar gedeeld, de nood der tijden werd door haar sterke geest gelenigd en mede door haar overwonnen. Een voorbeeld van wat goede couragie vermag, een vrouw vele mannen te sterk, een rots in de branding, een tedere landsmoe- der, die treurde met de treuren den en blij was met de blijden", aldus mr. Kortenhorst. Prinses Beatrix naar Nederland (Van 'n spec. A.N.P.-verslaggever) HONGKONG, 28-11. - Prinses Beatrix zal vandaag, donderdag, naar Nederland terugkeren en wordt zaterdag in ons land ver wacht, om de begrafenis van prin ses Wilhelmina bü te wonen. Dit is medegedeeld door een woord voerder van het Nederlandse con sulaat-generaal in Hongkong. De woordvoerder deelde mede, dat het staatsbezoek van zes da gen, dat prinses Beatrix aan Ja pan zou brengen, is afgelast. Mo gelijk doet de prinses echter To kio wqI aan op de terugreis naar Nederland, via de poolroute. Toen het bericht van het overlijden van prinses Wilhelmina in Hong kong werd ontvangen, maakte de prinses net een tochtje in de om geving. Tijdens het lunch-opont- houd in het district Castlepeak zou prinses Beatrix, naar werd vernomen, van de dood van haar grootmoeder op de hoogte zijn gesteld. Rouwbetoon De „Union Jack" op het gou verneursgebouw, waar de Neder landse kroonprinses tijdens haar verbluf in Hongkong haar intrek had genomen, werd onmiddellijk na ontvangst van het overlijdens bericht tot halfstok neergelaten, evenals de Nederlandse driekleur, die gewoonlijk vanaf de vijf tién- de verdieping van het gebouw, waarin het Nederlandse consu laat-generaal gevestigd is, wap pert. Prinses Beatrix, die op 24 no vember voon een partikulier be zoek in de Britse kroonkolonie arriveerde, zou oorspronkelijk op 30 dezer naar Japan zijn doorge reisd, waarzij o.m. het Japanse keizerlijke paar zou ontmoeten. DEN HAAG, 28-11. De minis ter-president, dr. J. E. de Quay, heeft woensdagochtend voor de Nederlandse radio de volgende rede uitgesproken: Luisteraars. In dit uur van nationale rouw richt ik mij namens U allen tot onze koningin en haar gezin om te zeggen hoe innig wij medele ven met het verlies van prinses Wilhelmina, die vele jaren onze koningin was. Op een ogenblik als dit gevoe len wij hoe woorden tekort schie ten. Wij hebben er eigenlijk be hoefte aan stil te zijn, niet te spreken, doch enkele ogenblikken te leven in de herinnering aan een grote vrouw, die van ons is heengegaan. Het is naar mijn mening een zegen voor ons koninkrijk ge weest, dat in de onrustige peri ode van de eerste helft van deze eeuw koningin Wilhelmina als .constitutioneel vorstin heeft ge regeerd. Ik ben ervan overtuigd, dat haar wijsheid en vooral haar juiste inzicht in taak en plicht van een constitutioneel vorstin hebben bewerkt, dat ons vorsten huis tot op deze dag geliefd en geëerd is in het gehele konink lijk. Haar ouders hebben tot de staatkundige vorming van konin gin Wilhelmina veel bijgedragen, koningin Emma vond als regentes, geleid door een opmerkelijke in tuïtie, de juiste wegen in die pe riode van het parlementaire stel sel. Op zorgvuldige wijze heeft zij koningin Wilhelmina op haar taak voorbereid. Maar koningin Wilhelmina zou nooit een groot vorstin geworden zijn, indien zij niet de kostelijke gaven van 'ver stand en hart had bezeten, die zij steeds in dienst heeft gesteld van haar volk. Vooral in tijden van tegenspoed heeft zij haar groot heid getoond. In de tweede we reldoorlog bleef zij staan als een rots in de branding, een bezie lend symbool van onze vrijheid. Zij was de hoedster van een grote schat van hoge geestelijke waarden: vrijheid, gerechtigheid, naastenliefde en eerbied voor de waardigheid van de mens. Deze waarden waren voor haar de inzet van de strijd en van het verzet. Zij kregen nog diepere betekenis door haar godsvertrou wen, dat haar ook droeg in de jaren van beproeving, toen het vaderland door de vijand was overspoeld en de strijd voor de vrijheid schier hopeloos scheen. „Eenzaam maar niet alleen" Men heeft wel eens gezegd: ons yolk heeft koningin Wilhelmina Wilhelmina Helena Pauline Maria, koningin der Neder landen, werd geboren op 31 augustus 1880 te 's-Graven- hage, als enig kind van koning Willem III en koningin Emma (prinses adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck- Pyrmont), wier huwelijk gesloten was op 7 januari 1879. Toen haar vader op 23 november 1890 was overleden, volgde zij haar vader op als koningin en wel tot 1898 cnder regentschap van haar moeder. Op 6 september van dat jaar, toen zij 18 jaar was ge worden, werd zij te Amsterdam plechtig ingehuldigd. Op haar achttiende jaar - 31 augustus 1898 - de regering aanvaardende, vaardigde H.M. een proclamatie uit, waarin zij o.a. zeide: „Mijn innig geliefde moederaan wie ik on uitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel dat voorbeeld na te volgen, te regeren zoals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht". Bij de inhuldiging op 6 september d.a.v. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam hield H.M. een toespraak, waarin zij o.m. het volgende zeide: „Thans is de ure gekomen, waar in ik mij, temidden van mijn trouwe Staten-Generaal, onder aanroeping van Gods Heilige Naam. zal verbinden aan het Nederlandsche volk, tot instandhouding van zijn dierbaarste rechten en vrijheden. Zoo bevestig ik heden den hechten band. die tusschen mij en mijn volk bestaat, en wordt het aloude verbond tusschen Nederland en Oranje opnieuw bezegeld. Hoog is mijn roeping, schoon de taak, die God op mijn schouders heeft gelegd. Ik ben gelukkig en dankbaar het volk van Nederland te mogen regeren, een volk klein in zielentól, doch groot in deug den. krachtig door aard en karakter. Ik acht het een groot voorrecht, dat het mijn levenstaak en plicht is, al mijn krachten te wijden aan het welzijn en den bloei van mijn dierbaar vaderland. De woorden van mijnen beminden vader maak ik tot de mijne: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen". De kroningsfeesten zijn overal in den lande luisterrijk gevierd. Op 7 februari 1901 trad Koningin Wilhelmina te 's-Gravenhage in het huwelijk met Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, nadat zij op 16 oktober tevoren in een proclamatie aan het Nederlandse volk persoonlijk mededeling van haar verloving had gedaan. Uit dit huwe lijk is op 30 april 1909 H.K.H. Prinses Juliana geboren. Tijdens de regering van Koningin Wilhelmina kwam viermaal een grondwetswijziging tot stand: in 1917, 1922, 1938 en 1946. De grondwetswijziging van 1917 bracht de pacificatie van de schoolstrijd en de invoering van het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging. Er moge aan herinnerd worden, dat tijdens de regering van Koningin Wilhelmina o.a. een uitgebreide sociale wet geving is tot stand gebracht. H.M.'s regeringsperiode om vatte een tijdperk van grote technische vooruitgang. Ook in ons land werden grote werken ondernomen, o.a. op het gebied van de bruggenbouw, de mijnbouw, de sluis- werken. Hierbij dient ook gedacht te worden aan de Zuiderzeewerken. In het begin van de regeringsperiode van Koningin Wil helmina is te 's-Gravenhage in het Huis ten Bosch de eerste vredesconferentie gehouden, n.l. in mei 1899; het zag er naar uit dat dit een symbool was. Ons land kende echter onder haar bewind moeilijke tijden. Die waren er tijdens de wereldoorlog 1914-1918, in de jaren dertig (de grote economische crisis) en tijdens de tweede wereld oorlog. Steeds bleek hoe diep in haar hart gegrift is de liefde voor het vaderland en voor het Nederlandse volk. Bij herhaling heeft H.M. daarvan uiting gegeven. Wederkerig heeft het volk herhaaldelijk gelegenheid gehad te laten blijken, hoezeer het zich verbonden gevoelde met Koningin Wilhelmina. In dit verband mag herinnerd worden aan de grootse huldebetuigingen bij gelegenheid van rege ringsjubilea, in 1923, in 1933 en in 1938. Welke plaats Koningin Wilhelmina in de harten der Nederlanders innam, is bovendien wel zeer duidelijk ge bleken in de jaren der bezetting tijdens de laatste oorlog. De vele redevoeringen, die zij via Radio Oranje hield, getuigend van deernis met het lot der Nederlanders, wa ren voor hen evenzoveel bemoedigingen om vol te hou den. Zij getuigden immer van vertrouwen in de uiteinde lijke overwinning en reeds op 12 september 1940 besloot zij een dier radioredevoeringen met een woord, dat zij tot een nationale spreuk maakte: „Nederland zal herrijzen". Het was ook voor Radio Oranje, dat de koningin op 7 december 1942 hervormingen voor het bestuur van Neder- landsch-Indië aankondigde. Bekend is het getuigenis van Koningin Wilhelmina: „Christ avant tout". Toen zij op 27 januari 1939 haar grote radiorede over de geestelijke en morele herbewapening uitsprak, beëindigde zij deze aldus: „Ik hoop aan die woor den „Christus voor alles", tot aan mijn laatste ademtocht trouw te blijven. Daartoe geve Hij mij de kracht". Tenslotte moge gewezen worden op de liefde voor de wetenschap van Prinses Wilhelmina, die verscheidene eredoctoraten bezat, op haar liefde voor de kunst - in haar vrije uren hield zij zich gaarne bezig met schilderen en fotograferen - en op haar opvoedkundige kwaliteiten, die ons in Juliana een koningin hebben geschonken, waardig haar op te volgen op de troon. In februari 1959 verscheen van de hand van Prinses Wilhelmina een boek dat tot titel had: „Eenzaam maar niet alleen". De prinses beschreef hierin haar leven als koningin. nooit aarzelend of zwak of ver slagen gezien. Ongetwijfeld was het geheim hiervan de wijze waarop zij Gods leiding aan vaardde in haar eigen leven en in het leven van haar volk. Op haar hoge post stond zij eenzaam, maar niet alleen. Teruggekeerd in het vaderland, na vijf 'jaar ballingschap, heeft zij het wijs geacht enkele jaren later afstand van de troon te doen en de regeertaak op jongere schouders te doen overgaan. Zij deed dit op haar eigen wijze, overtuigd van de juistheid van haar beslissing. Wij zijn dankbaar, dat de prin ses nog zovele jaren in ons mid den is geweest, tot op hoge leef tijd krachtig en helder van geest, vol belangstelling voor ons volk en zijn problemen en belangen, ook die van de jeugd. Vele malen heeft zij de jongeren op Het Loo nog om zich heen verzameld. Haar belangstelling voor intex-na- tionale en nationale problemen bleef onverzwakt. Toch hield zij zich in deze jaren steeds op de achtei-grond. Nog eenmaal treedt zij thans op de voorgrond. Bij dit afscheid is zij weer wat zij voor velen van ons zo lang is geweest: koningin Wilhelmina. Voor staatslieden en politici, die koningin Wilhelmina in haar werk als staatshoofd van meer nabij hebben kunnen gadeslaan, zal haar staatsmanswijsheid, haar onverzettelijke wil, haar vastheid van karakter en haar scherpe verstand in herinnering blijven. In ons volk leeft koningin en prinses Wilhelmina als een moe der verder. Moederlijke zorg dreef haar naar de meest bedreigde plaatsen en deed haar het juiste woord spreken om te troosten in smart. Als er één beeld van ko ningin Wilhelmina in ons geheu gen gegrift staat, dan is het wel het beeld van de moeder des vadei'lands. Onze „Moeder des Vaderlands" ruste in vrede. Bewijzen van deelneming AMSTERDAM, 28-H. De Ka- tholieke Volkspartij en het Neder lands Verbond van Vakverenigin gen hebben H.M. de Koningin te legrammen van rouwbeklag ge zonden. LONDEN, 28-11. Koningin Eli sabeth van Engeland heeft een boodschap gestuurd waai'in zij haar deelneming betuigt met het overlijden van Prinses Wilhel mina. Zij vermeldt daarin de moed en de standvastigheid van de prinses tijdens de tweede we reldoorlog. WASHINGTON, 28-11. Presi dent Kennedy heeft woensdag in een brief aan Koningin Juliana zijn rouwbeklag geuit over de dood van Prinses Wilhelmina, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. De Amèrikaanse president prees ih deze brief de „grote moed en het karakter" van Prinses Wil helmina. PARAMARIBO, 28-11. De wnd. minister-pi*esident van Suriname, de heer Morpurgo, heeft woens dagavond voor alle radiostations van Paramaribo een rede gehou den ter herdenking van Prinses Wilhelmina. Herdenking in de V.N. VER. NATIES, 29-11. De voor zitter van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties, Zaf- roellah Khan, heeft aan het slot van de bijeenkomst van woensdag naar aanleiding van het overlij den. van H.K.H. Prinses. Wilhel mina o.m. de volgende Svoorden gesproken: „Wij hebben vanmorgen het droeve nieuws vernomen van het overlijden van Piinses Wilhel mina van Nederland. Bijna een mensenleeftijd als Koningin Wil helmina, was zij de geliefde vor stin van haar land. Gedui-ende de donkere dagen dat haar land on- tier vreemde overheersing zuchtte gaf zij met raad en daad op no bele wijze leiding aan degenen die vochten voor het behoud van de vrijheid van haar volk".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1