DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland bracht kapitaal bijeen in lege lucifersdoosjes èPS Nieuw drama in België Geen gebruik dan op arts-voorschrift India hernieuwt zijn eis als basis voor een wapenstilstand Het dorp komt er! bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 november 1962 I19e jaargang No. 19285 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Bedreiging domaniale bos in de Westhoek ACTIE „OPEN HET DORP" AMSTERDAM, 26-11. De actie „Open het dorp" is maandagavond be gonnen met een marathon radio- en televisie-uitzending, waarbij het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam het centrale zenuwstelsel vormde. Vanuit de Oosthal begon deze door de A.V.R.O. gesteunde actie, waarbij het de be doeling is zoveel mogelijk geld bijeen te brengen om de bouw van een dorp voor lichamelijk ernstig gehandicapte, mensen, voor wie geen revalidatie meer mogelijk is, te kunnen beginnen. Het dorp - waarvoor een naam zal moeten worden gevonden - zal ver rijzen in Arnhem op een bosrijk terrein in de nabijheid van de Johanna- stichting en zal plaats bieden aan ongeveer vijfhonderd mensen, van wie driehonderd ernstig gehandicapten en ongeveer tweehonderd verzorgers. Op een persconferentie die aan de radio- en televisie-actie voorafging maakte de heer A. Klapwijk, genees heer-directeur van de Johannastich- ting, bekend hoe dit dorp er waar schijnlijk zal uitzien. De toekomsti ge bewoners zullen gehuisvest wor den in bungalows zonder drempels en voorzien van brede deuren, zodat zij zich met hun wagentjes overal zonder moeite zullen kunnen bewe gen. In elke bungalow zullen onge veer tien mensen ondergebracht worden die zo veel mogelijk eikaars gezelschap hebben gekozen, zodat zij een natuurlijke leefgemeenschap kunnen vormen. Voorts zal men in dit dorp ook, evenals in andere dor pen, mogelijkheden vinden voor re creatie. Er zullen winkels zijn, een postkantoor, een restaurant en een stadhuis en al deze instellingen zul len zoveel mogelijk gedreven moeten worden door de bewoners van het dorp zelf. Bovendien is er een kerk geprojecteerd, die met kleine veran deringen voor elke geloofsrichting bruikbaar zal zijn. Dokter Klapwijk sprak als zijn overtuiging uit dat het Nederlandse volk met zijn grote welvaart blijven de aandacht zal willen besteden aan het welzijn van de ernstig gehandi capten, die. zoals hij zei, een ernstig probleem vormen. Het dorp, zo zei dokter Klapwijk, wordt dicht bij een groot revalidatiecentrum gebouwd omdat de bewoners de voortduren de zorg nodig hebben en ook omdat vanuit het revalidatiecentrum ervoor gewaakt zal kunnen worden dat iemand een plaats zou gaan bezetten terwijl hij of zij in de normale maat schappij zou kunnen leven. Stichtingskapitaal f 25 miljoen Om het dorp te kunnen realiseren zal een stichtingskapitaal nodig zijn van ortgeveer vijfentwintig miljoen gulden, waarvoor men de basis hoopt te leggen tijdens de actie die nu is begonnen en die tot in maart 1963 via radio en televisie door de AVRO zal worden voortgezet. Maar niet alleen deze radio omroep heeft zijn medewerking verleend. Ook 500 duizend vrouwen in ons land, aange sloten bij de Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening, hebben hun medewerking toegezegd bij alle te ontplooien campagnes. Een van hun eerste activiteiten zal bestaan uit de verkoop van zilveren broches en steekspelden in de vorm van een sleutel, het embleem van het toekomstige dorp. Voorts zullen 1500 juwe liers worden ingeschakeld om dezelfde sleuteltjes in de vorm van bedeltjes aan de man te brengen Voor de actie van de AVRO, die in intieme kring terathon wordt ge noemd (een samenvatting van tele- visie-radio-marathon) is ook de me dewerking van vele duizenden ver kregen. Gastvrouwe Mies Bouwman, maakte aan het £>egin van de uit zending bekend hoe men zijn geld kon afdragen. Het Nederlandse volk werd gevraagd ziin bijdrage te stop pen in een leeg lucifersdoosje en dat bij het dichtstbijzijnde levensmidde- lenbedrijf te brengen. Vandaar wer den de doosjes naar 2200 postkanto ren in ons land gebracht die van kwart voor tien tot kwart voor elf dank zij de medewerking van de P.T.T. waren opengegaan om de be dragen te kunnen gaan tellen. Via een net van 220 speciale telefoonlij nen werden de totalen doorgegeven aan een enorme telefooncentrale in het R.A.I.-gebouw om op deze wijze Mies Bouwman te bereiken. In Am sterdam zelf werd het ingezamelde geld direct naar het R.A.I.-gebouw gebracht en in 60 automatische sor teer- era telmachines verwerkt. Deze „operatie lucifersdoosje" was de eerste mogelijkheid voor de Neder landers om bijdragen te leveren. Daarna werd een „giften-telefonade" aangekondigd, waarbij een ieder te lefonisch kon opgeven hoeveel men voor dit sociale doel wilde afstaan. En tenslotte .deed Mies Bouwman vanmorgen een beroep op de bedrij nen om deze dag nog door middel van bliksemacties bedragen bij el kaar te brengen. Enorme reacties Kort nadat Mies Bouwman na het vertonen van een documentaire over de ernstig lichamelijk gehandicapten het Nederlandse volk had opgewekt om de bijdragen bij de kruideniers i-*'" "jÜk-JfA \j.< Op een kampterrein in het bergachtige land in Jemen rust een groep mili tairen van de Verenigde Arabisch Republiek uit tijdens een gevechtspauze. Een van de soldaten is bezig met het zetten van een pot thee in zijn buiten helm. af te leveren, begonnen in de tele fooncentrale in het R.A.I.-gebouw de telefoons met grote frequentie te rinkelen. Er waren mensen die wan hopig vroegen waar zij nu hun geld kwijt konden, want de kruideniers in hun buurt waren gesloten. Maar ook kwamen spontaan vele tientallen Nederlanders mededelen dat zij een bepaald bedrag voor de actie op het gironummer wilden storten. Daarbij waren bedragen variërend van tien tot vijfenzeventig gulden maar ook al zoveel getallen die met drie en soms zelfs met vier cijfers geschre ven moesten worden, dat binnen een half uur op deze wijze al meer dan tienduizend gulden was binnengeko men. Het record bedrag kwam van de gezamenlijke autohandelaren, ga ragehouders en benzinestationhou ders uit Vlaardingen, die 2435 gulden hadden bijeengebracht. Bovendien zegden velen steun in natura toe, zoals een kunstschilder een van zijn werken, een firma die aanbood alle tanks voor de centrale verwarming in het toekomstige dorp gratis te le veren en te monteren, televisietoe stellen en dergelijke. Dode bij botsing ERICA, 26-11. Doordat hij op een voorrangskruising geen voorrang verleende aan een vrachtauto, is de 19-jarige vertegenwoordiger J. Ben jamins uit Elim bij Hoogeveen maan dagmiddag in Erica met zijn perso nenauto door de vrachtwagen gegre pen. Hij werd gedood. Een grot-record DARWIN, 26-11. De Australiër Bill Penman heeft het record „holbewonen", dat met 62 da gen op naam stond van de Fransman Michel Siffre, ge broken. Dit weekeinde wan kelde PPenman, die door een steeds sterker wordende blind heid zijn ondergronds verblijf had moeten beëindigen, uit de diepe grotten van Limestone, ten zuiden van Darwin. Hij had het toen 64 dagen, zestien uur en drie kwartier in de diepe duisternis volgehouden. Volgend jaar ga ik er voor zes maanden in, aldus Penman. BERGEN, 26-11. Omdat haar 5-ja- rig dochtertje een Mongooltje was, heeft de 47-jarige weduwe Ch. uit de Belgische plaats Bergen zondag de gaskraan opengezet. Moeder en kind kwamen om het leven. De vrouw had haar 12-jarige zoon zondag naar zijn grootmoeder ge stuurd en hem gezegd, dat hij tot maandag bij haar moest blijven. De jongen keerde eohter zondagavond naar huis terug. Hij zag zijn njoeder en zusje in de keuken liggen. Buren forceerden de deur en moeder en kind werden toen direkt naar het ziekenhuis gebracht. Bij hun aan komst 'bleken zij al overleden te zijn. De weduwe heeft brieven nagelaten, waarin zij verklaart, dat de achter lijkheid van haar dochtertje haar tot de wanhoopsdaad heeft gedreven. Geneesmiddelen en zwangerschap DEN HAAG, 26-11. De direkteur- generaal van de volksgezondheid heeft maandagmorgen een waar schuwing doen uitgaan om tijdens zwangerschap niet anders dan op het voorschrift van de behandelende arts ^geneesmiddelen te gebruiken. Dit, gezien het toenemende aantal be richten over de mogelijke vruchtbe schadigende werking van geneesmid delen. Op het ogenblik wordt een onder zoek ingesteld naar de werking in dit verband van enkele geneesmid delen. Inmiddels is van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld, dat hoewel nog niet definitief vaststaat of er verband kan worden gelegd tussen het gebruik van het genees middel Meclizine (Postafene, Emesa- fene, Cranimal, Suprimal) tijdens de zwangerschap en het optreden van misvorming bij de vrucht, er zoda nige aanwijzingen voor zo'n verband zijn, dat de Zweedse overheid hierin aanleiding heeft gevonden maatrege len ten aanzien van dit geneesmiddel te nemen. Gezien de inlichtingen, die thans uit Stockholm zijn ontvangen, is ook in Nederland besloten die maatrege len te nemen, welke een ongecontro leerd gebruik, van dit middel ver hinderen. De fabrikant heeft intus sen aflevering van het betreffende geneesmiddel voorlopig stopgezet. Nieuw-Guineagangers weer terug bij „parate hap' ERMELO, 26-11. Kees de bok, de mascotte van het 41ste infanterieba- taljon, keek maandagmiddag in de legerplaats Ermelo, waar onder een druilerig wolkendek niet minder dan de gehele 41ste pantser infanterie brigade stond aangetreden, wat hoog hartig om zich heen. Hü begreep niet veel van de stramme militaire plech tigheid, die daar plaats vond en de aanwezigheid van een aantal gene raals en een schout-bij-nacht liet hem zo te zien ijskoud. Hooguit voel de hü zich behaaglijk omdat hü na zoveel maanden bij anderen in de kost te zijn geweest, eindelük weer thuis was bij zijn bataljon. Want het 41ste bataljon stoottroe pen is, na geruime tijd-de taak in Ne derlands Nieuw-Guinea vervuld te hebben, weer terug. Weer terug bij de brigade, waarvan het, getuige hun „fanion" (eens een geschenk van de burgemeester van La Courtine aan luitenant-generaal F. van der Veen), dat het trots meevoert, het beste ba taljon is. Het weer opnemen in de brigade van het 41ste bataljon is een sobere plechtigheid geworden, met plezie rige en ontroerende momenten. Zo'n ontroerend moment was er, toen de commandant van het eerste leger korps bevel gaf de vlag halfstok te hijsen met welke ceremonie de op Nieuw-Guinea gevallen Nederlandse militairen werden geëerd en toen even daarna onder de door de Johan Willem Frisokapel gespeelde tonen van bet volkslied, de vlag weer in top ging. Een plezierig moment was, toen even later het gehele bataljon moest uittreden en toen de commandant er van, luitenant-kolonel C. R. Dassen, uit handen van de legerkorpscom mandant een bronzen schild ontving. Dit bronzen schild dat de bevelheb ber landstrijdkrachten bij dagorder aan in totaal vier Nederlandse mili taire eenheden heeft toegekend, is een blijk van waardering voor de wijze waarop de Nederlandse mili tairen in Nieuw-Guinea hun taak hebben verricht. Akkoord gaan met status quo van 8 september NIEUW DELHI, 26-11. India heeft zijn eis aan China om akkoord te gaan met de status quo van 8 sep tember in 't Chinees-Indische grens gebied, als basis voor een wapenstil stand, hernieuwd. Een woordvoerder van het Indi sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gezegd, dat dit betekent, dat India alle posten die 't op 8 sep tember in Ladakh en in het noord oostelijke grensgebied van India had opnieuw zal innemen. Volgens de woordvoerder, zouden de Chinezen als zij wilden terugke ren, naar de posities van 7 november 1959, dit kunnen doen. Maar de Chi nezen zouden geen voordeel mogen hebben van hun massale aanvallen waardoor zij meer Indisch gebied beheersten. De Indische woordvoer der zei dat de Chinezen thans 5.180 vierkante kilometer meer gebied in Ladakh beheersten dan voor septem ber van dit jaar. Naar de woordvoerder nog mee deelde, was er nog geen antwoord van Peking gekomen op het Indische verzoek om opheldering ten aanzien van de Chinese voorstellen. De Britse en Amerikaanse missie, die naar Assam zijn geweest om zich op de hoogte te stellen van de mili taire toestand, zijn inmiddels naar Nieuw Delhi teruggekeerd. De leider van de Amerikaanse missie, generaal Paul Adams, zei tegen journalisten, dat de Indische troepen goed werk hadden gedaan en dat hun moreel goed is. De Indische regering heeft Voorts gezegd, dat de Chinezen „belangrij ke gebieden" in het district Longjoe aan de noordoostelijke grens bezet hebben. Hoewel eerder van Indische zijde is gemeld dat er in dit gebied sterke concentraties van de Chinese troepen zijn waargenomen, heeft men officieel nooit melding gemaakt van gevechten of een Chinese opmars in dit gebied na het offensief van de Chinezen van 20 oktober. Volgens waarnemers blijkt uit de jongste Indische mededeling, dat de Chinezen in 't noordoostelijke grens gebied veel meer gebied hebben be zet dan tot dusverre is bekend ge maakt. AMSTERDAM, 26-11. - Het dorp voor ernstig lichamelük gehandicap ten komt er. Dit stond vannacht om 01.30 uur vast, toen reeds een bedrag van bijna vier miljoen gulden was binnengekomen. Het streefbedrag dat men nodig heeft geoordeeld om met de bouw te kunnen beginnen. Professor ir. L. H. de Langen, de voorzitter van het bestuur van de stichting „Het Dorp", vertelde dat binnenkort een architect zal worden aangewezen die het voorlopige pro- jekt zal uitwerken. Bovendien ver wacht het stichtingsbestuur, dat het ministerie op korte termijn het be nodigde bouwvolume zal verlenen. Professor De Langen schatte, dat mot de bouw medio 1963 begonnen zal kunnen worden. In de Amsterdamse R.A.I. heerste maandag grote bedrijvigheid: alles en iedereen was druk in de weer om de grote zaal tijdig gereed te krijgen voor de komende 23-uurs t.v.-uit- zending. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De trots der kleinen bestaat in altijd over zichzelf te pra ten, de trotS der groten in nooit over zichzelf te praten. WAT W VI Dezelfde temperatuur Verwachting tot - woensdagavond: Zwake wind met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, la ter in hoofdzaak in het Waddenge bied matige westelijke wind en zichtverbetering; ongeveer dezelfde temperaturen. 28 nov. Zon op 8.20, onder 16.35. Maan op 9.11, onder 17.48. 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.34. Maan op 10.13, onder 18.33. Nieuwe maan: 27 nov. te 7.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 nov. 29 nov. 4.10 v.m. 4.37 v.m. BROUWERSHAVEN 28 nov. 29 nov. 3.23 v.m. 3.56 v.m. 16.10 n.m. 16.44 n.m. 15.35 n.m. 16.07 n.m. Springtij: 29 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van Engeland naar de Bal kan veroorzaakt rustig weer. In dit hogedrukgebied is het over het al gemeen droog met uitzondering evenwel van Oostenrijk en Honga rije, waar het, in verband met een storing in de 'hogere luchtlagen, sneeuwt. Nabij Groenland en IJsland komt een nieuw hogedrukgebied tot ontwikkeling, waardoor later droge polaire lucht over de Noordzee naar 'he^ zuiden zal gaan stromen. In ver band hiermee neemt in ons land la ter de kans op enkele opklaringen vanuit het noordwesten toe. Ook wordt dan voornamelijk in het Wad dengebied de wind wat sterker. Voordien handhaaft zich echter het rustige weertype met veel mist of laaghangende bewolking. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft maandag in Djakarta verklaard dat president Soekarno hem naar Colombo zal zenden voor het bespre ken van een voorstel van de Ceylo- nese eerste minister, mevrouw Ban- daranaike, dat een bijeenkomst van de Afrikaanse en Aziatische leiders moet worden belegd ter regeling van het Indiaas-Chinese grensgeschil.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1