7euad~ puistjes Vereniging „Vogelvreugd" organiseert weer jaarlijkse expositie Vier doden en gewonden in het verkeer LAATSTE NIEUWS Ingeënte honden behoeven niet aan de lijn DASSEN Kanaries zingen ill 't 's-Graveiisteen ZIERIKZEE, 15-11. - In een milieu, waar vroeger het rammelen van ket tingen en het statig stappen van musketiers werd gehoord, kwinkeleren thans weer enkele dagen verschillend gekleurde kanaries, die er in hun kleine kooitjes proper bijzitten en mogelijke melancholie over hun tijdelijke verhuizing, met lieve kleine trillertjes wegfluiten. De vereniging „Vogel vreugd" nog altijd aktief en springlevend organiseert weer een ten toonstelling in het 's-Gravensteen. Weliswaar niet de eerste tentoonstelling, maar wel de eerste officiële, want voor deze belangrijke expositie is een keurmeester aangerukt uit Roosendaal, in de persoon van de heer C. J. v. d. Ouderaa, die alle aangevoerde vogeltjes eens heel kritisch op de korrel heeft genomen. Wie mocht menen, dat een kanarie een kanarie is, vergist zich: er zijn talrijke verschillen, die het ge-oefend oog van een keurmeester niet ontgaan. Deze kwalitatieve verschillen worden dan ook gehonoreerd met verschillende prijzen. De wisselbeker viel dit jaar ten deel aan de heer C. M. van Hekke, die in de open klasse met een oranjerode kanarie 88 punten verwierf, een aantal dat niet werd overtroffen. Bij ontstentenis van de voorzitter van „Vogelvreugd" de heer W. Ver meulen, werd de tentoonstelling donderdagavond geopend door de penningmeester, de heer Cv. d. Maas, die een welkom toeroep aan de aanwezigen en de afwezigheid van de voorzitter en het lid de heer R. Snijders betreurde. Beiden (ziek) zullen worden bedacht met een fruitmandje. De heer van der Maas wees op het grote nut van het hou den van vogels. In deze jachtige tijd heeft de vogelliefhebber de natuur ongeschonden in huis. Hij bestreed de wel eens ge hoorde mening, als zou het plaatsen van vogels in een kooi tje neerkomen op een kwelling voor de dieVen. Dit is niet juist en elke rechtgeaarde vogellief hebber heeft genoeg argumenten, om deze verkeerde mening te weerleggen. Spr. hoopte dat de vereniging en in het algemeen de vogelminaars, nog eens zullen toekomen aan put ters, sijsjes en vinken. Het merk waardige feit doet zich thans voor, PLEIDOOI VOOR WESTIIOEKSE COÖRDINATIE V.V.V. Burgh/Haamstede nog niet uit financiële moeilijkheden BURGH, 15-11. De met veel be langstelling verwachte najaarsverga dering van de V.V.V. Burgh-Haam- stede, die woensdagavond in hotel „Het wapen van Burgh" werd ge houden, heeft niet de resultaten op geleverd die er van verwacht wer den. Er waren spijkers met koppen genoeg, doch de juiste slagen ontbra ken. Het bestuur had de stille hoop dat de financiële problematiek van V.V.V. nu eens voor goed opgelost zou worden, doch aan het einde van de vergadering was men nog even ver als aan het begin. V.V.V. Burgh-Haamstede doet reeds enorm veel voor de propagan da van de Westhoek in binnen- en buitenland; doch ze zou nog veel meer kunnen doen op een veel efficiënter wijze dan nu gebeurt, als ze maar over een wat ruimere kas kon be schikken. En daar draait alles om. En toch bracht deze avond, ondanks de mineur-stemming, een lichtpunt. De opmerking van de Prov. directeur van V.V.V., de heer G. W. Oskamp, om in de nabije toekomst meer een heid te brengen in het propageren van het V.V.V.-werk, is veel waard. De heer Oskamp noemde het een wijs beleid, wanneer de dagelijkse besturen van de V.V.V's van Burgh- Haamstede en Renesse eens aan één tafel gaan zitten om tot een samen smelting te komen, zodat dan een gezamenlijke administratie tot stand kan komen, men samen vouwbladen uitgeven kan e.d. Het zou ook veel gemakkelijker worden voor het ge meentebestuur. Nog verder zag de heer Os kamp toen hij dit alles in één federatie voor de Westhoek zag gebundeld met afdelingen in Burgh - Haamstede, Renesse, Noordwelle en Scharendijke. Een centrale post voor de admi nistratie zou dan onder leiding ko men te staan van een voorlichtings ambtenaar in dienst der gemeente, terwijl elk dorp 'n inlichtingen-kiosk zou moeten hebben. Op het eiland Texel draait dit systeem al enige ja ren met goed succes. Indien dit ge realiseerd kan worden, worden de problemen gemakkelijker op te los sen. Een „vrijmoedige blik" van de heer Oskamp, waar enorm veel in zit. Bijzonder welkom heette de voor zitter, de heer N. H. Lysen, o.a. loco burgemeester v. d. Klooster en de heer Oskamp. De verhuurlyst De verhuurlijst voor het a.s. sei zoen wordt in een nieuw jasje gesto ken en krijgt naast de adressen der verhuurders ook een aantal adver tenties van middenstandszaken uit Burgh-Haamstede. Het visitekaartje van V.V.V. wordt hiermede aantrek kelijker en goedkoper. De heer D. Q. Mulock Houwer zag gaarne het cli ché dat op deze lijsten gedrukt wordt aangepast aan de vernieuwingen in de Westhoek. Een middenstander uit Renesse, die lid van V.V.V. Burgh- Haamstede is, zal op deze lijst niet kunnen adverteren, een punt waar nog al wat over gepraat werd. Alle bezitters van zomerhuizen enz. krijgen een nieuw ontworpen vouwblad thuis bezorgd om zo mo gelijk nog wat leden te winnen. Als bijdrage in 't werk van V.V.V. opperde de voorzitter het voorstel om van elke zomergast 5 cent per nacht te vragen, op vrijwillige basis. De heer Oskamp merkte hierover op dat de matige belangstelling van de zomergasten in juli als oorzaak had de te hoge pensionprijzen. Mede ge let hierop zei de heer Oskamp na drukkelijk niets te voelen voor „lo- geerbelasting". Wel achtte hij een vrijwillige bijdrage aan V.V.V. door de exploitanten zeer zeker op z'n plaats. De vrijwillige logeerbelasting zal op de toeristen bepaald geen prettige indruk maken. Als V.V.V. uit de opbrengst een wandelpad zou willen aanleggen zou het nog iets an ders zijn, aldus de heer Oskamp. „Blamage" Loco-burgemeester v. d. Klooster noemde het een blamage voor V.V.V. dat ieder jaar opnieuw over geld moet worden begonnen. Ds. Boerma, sprekend namens het Strandpasto- raat, was niet minder dan verbaasd over de verhouding in deze zaak en waarbij de inkomsten (verdiensten) circa 4 miljoen gulden bedragen waartegen slechts vierduizend gul den aan contributie wordt geïnd. Ds. Don zei dat een klein rekensommetje leert dat ieder V.V.V.-lid gemiddeld f 15,contributie betaalt, was dit f 150,dan waren de problemen opgeheven. De voorlopige begroting 1963 met in inkomsten en uitgaven een bedrag groot f 10.025,en een tekort van f 1.250,werd goedgekeurd. Tot leden der kascommissie wer den de heren P. Adam en W. Capel- le benoemd. N.a.v. deze begroting gaf de heer Oskamp een toelichting over de bestemming van de provin ciale contributie, die voor Burgh- Haamstede f 625,bedraagt. Klachten waren binnengekomen van badgasten over de draagbare ra dio's op het strand. De voorzitter noemt het een modegril, die hopen- lijk zal uitsterven. Verder klachten over het hinderlijk lawaai der brom mers. De voorzitter hoopte op het instellen van een verordening waar in het rijden met meer dan twee of drie brommers tegelijk verboden zal worden. Ook vroeg hij zich af of een snelheidsbeperking op de weg Burgh- Westenschouvven niet wenselijk is. Een zeer belangrijk punt noemde de voorzitter het idee van de N.V. Waterleiding Maatschappij om de A. v. d. Weijdeweg voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten, wegens het verontreinigen van het bovenwater. Een verzoek zal gericht worden naar de Maatschappij of de mogelijkheid aanwezig is om een betonnen par keerruimte bij de Uitkijktoren te verwezenlijken, mogelijk met puin van de bunkerresten. Toch is V.V.V. erg geschrokken van dit bericht. De hoge pryzen Vervolgens richtte de heer Oskamp zich tot de vergadering. Spreker noemde eerst de drie slechte zomers die we achter de rug hebben. Dan maakte hij zich grote zorgen over het nog maar steeds opschroeven der prijzen in de Westhoek. „Er komt een titfd, dat men voor het zelfde geld naar de Rivièra en Mallorca met vakantie gaat, waar men altyd mooi weer heeft. Wees ongelooflijk voorzichtig met de prijzen", zeide de heer Oskamp. De verbindingen wor den steeds beter en in een periode van tien jaar kent iedereen nu Span je en Griekenland, doch het kan best zijn dat over tien jaar vele toeristen de Kongo reeds kennen. Over onze eigen Westhoek vroeg de heer Os kamp er voor te zorgen dat de sfeer goed blijft. En misschien zal het over tien jaar nodig zijn de Belgische boulevards door te trekken naar Zeeland, doch^ dan slacht men de kip met de gouden eieren. Er zijn echter verschillende eieren. De voorzitter memoreerde een ge zegde van de oud-voorzitter, jhr. Röell, dat in het nieuwe gemeente huis een apartementje zal komen voor V.V.V. Daar dit nog even duren zal, wil de voorzitter een kiosk bou wen tegenover bakkerij Felius en de ze openen van mei tot september. In dit plan zit ook nog de oude kleuter school geborgen, die mogelijk aan een dergelijk doel beantwoordt. Het bestuur zal, nadat enkele leden toch' geen optimistisch geluid hier over lieten horen, zich hier verder over beraden. Bij de rondvraag noemde de voor zitter nog de vuurtoren die 'n steeds groter aantal bezoekers krijgt te ver werken. De heer P. van Dalsen stelde voor om terug te komen op de contribu tie-regeling die twee jaar geleden verworpen werd. Bij handopsteken staakten de stemmen ongeveer. Ook hier zal het bestuur zich nog eens over beraden. Scheepvaartberichten Schiedijk, 14-11 van Boston naar Philadelphia. Zafra (t.), pass. 15-11 Algiers naar Hamburg. Zeeland, 15-11 van Djeddnh naar Damman. dat deze vogels wel mogen worden gehouden, maar niet vervoerd, het geen op zijn minst genomen vreemd meet worden genoemd. Verschillen de mensen hebben hard gewerkt om deze tentoonstelling weer in orde te krijgen, waarvoor spr. hen hartelijk dankte. Ook betrok hij in zijn dank de winkeliers, die prijzen beschik baar stelden voor de loterij. Hij ver klaarde hierna de tentoonstelling voor geopend en de aanwezigen maakten een wandeling door de zaal. in het midden waarvan een prach tige kooi domineert, met allerlei vo gels, als goudfazanten, halsbandpar kieten, valkparkieten, zilverfazant, diamantduifjes, edelzanger, Japans meeuwtje, ekstertjes, goudmus enz. De uitslagen Wat de verdere uitslagen van de keuring betreft het volgende: Kampioen in de klasse eigen kweek werd de heer W. van Goethem te Zierikzee, met 88pnt., oranje rood, prijs: klein bekertje. Een le prijs in de rubriek eigen kweek won de heer H. J. Bevelander met 85+ pnt., stro geel, prijs: klein bekertje. De Bonds- medaille van de Bond van Vogel liefhebbers viel ten deel aan de heer I. A. Schoonen, met een 2e pr. in de rubriek eigen kweek, 87+ pnt, zalm kleurig. Een le prijs in de rubriek eigen kweek kreeg de heer J. J. Krijger te Zierikzee, met 86+ pnt., oranje rood isabelle schimmel, prijs: klein bekertje. Verder een le prijs voor de heer H. J. Bevelander in de rubriek eigen kweek, zalmkleurig, prijs: klein bekertje. Een le prijs tenslotte voor de heer I. A. Schoo nen met 87pnt., rubriek eigen kweek, oranje rood, prijs: klein be kertje. De tentoonstelling is ook vandaag (vrijdag) en morgen (zaterdag) voor het publiek geopend. Ingezonden mededeling Uw liuriugc vertelt (lp) wie ii bent v-^/ Het hiezen von een horloge is métr dan alleen een uurwerk kopen. De horloger/juweller geeft U keuzo en een vakkun dig advies. wndia:* Om de problematiek van de Chlnese-lndiase grensoorlog nog te vergroten, is daar Kasjmir, twistappel tussen India en Pakistan. Van Pakistaanse zijde is men juist in verband met deze kwestie, beducht voor grote westelijke hulp aan India, daar hierdoor het machtevenwicht zou worden verstoord. Helaas begrijpen de Paki stani nog niet. dat de bedreiging van India door Rood-China ook voor hen dodelijke gevaren in zich houdt. LANGE AGENDA Openbare vergadering gemeenteraad Duiveland OOSTERLAND, 15-11. De raad van Duiveland hoopt op vrijdagavond 16 nov., 8 uur, in een openbare verga dering bijeen te komen onder voor zitterschap van burgemeester A. A. van Eeten, in het gemeentehuis te Oosterland. De uitgebreide, uit 30 punten bestaande agenda is hieron der afgedrukt. 1. Opening; 2. Vaststelling notulen vergadering van 28 september 1962; 3. Ingekomen stukken en medede lingen; 4. Verslagen vergaderingen gemeenschappelijke regelingen; 5. Vaststelling presentiegelden leden dienst voor sociale zorg; 6. Ontslag A. Luwema onderwijzer aan de o.I.- sohool te Nieuwerkerk; 7. Aanstel ling in vaste dienst mevr. Snoek aan de o.l.-school te Nieuwerkerk; 8. Vaststelling winkelsluitingsverorde ning; 9. Vaststelling verordening brandweer; 10. Wijziging verorde ning keui'- en slachtlonen; 11. Wij ziging gemeensch. regeling Rode Kruis ziekenhuis; 12. Vaststelling verordening huurcompensatie ge meen tepersoneel; 13. Wijziging be zoldigingsverordening gemeenteper- soneel; 14. Wijziging kindertoelage verordening; 15. Intrekking diverse belastingverordeningen; 16. Aankoop telmachine; 17. Vaststelling verorde ning inentingsgelden en besmettelij ke ziektegelden; 18. Vaststelling bouwverordening; 19. Vaststelling politieverordening; 20. Vaststelling uitbreidingsplan Oosterland; 21. Vaststelling crediet in rekening courant; 22. Rapport inzake deelne ming Zeeuwse Muziekschool; 23. Rechtsgeding in zake vordering op J. J. de Braai; 24. Voorstel inzake subsidie kraamzorg; 25. Voorstel in zake afwijzing subsidie Zeeuwsche Stichting voor Revalidatie; 26. Voor stel inzake fluoridering van drink water; 27. Verhoging aandelen kapi taal N.V. Bouwfonds der Nederland se gemeenten; 28. Voorstel inzake bezwaren streekplan; 29. Rondvraag; 30. Sluiting. Twee ongelukken Sleepboot bij Zierikzee in moeilijkheden ZIERIKZEE, 15-11. - Donderdag middag is in het Keeten, tussen Ouwerkerk en Zierikzee, de sleep boot „Henwil", die op weg was naar Zierikzee met toet 350 ton metende motorschip „Helena", ten gevolge van een motorstoring op drift ge slagen. De „Helena" kon door het anker uit te werpen voorkomen, dat het op de zeewering werd geworpen. De sleepboot „Henwil" waarop de schipper, zijn vrouw en een vier we ken oude baby, kwam door de stormachtige wind dwars op de gol ven te liggen, waardoor het gevaar bestond, dat de „Helena" werd ge ramd. De sleepkabel werd losge maakt; door de overslaande golven maakte het schip water met gevaar dat het zou omslaan. De uit Zierik zee afkomstige sleepboot „Jacolga" van de fa. J. Berrevoets Hz., nam de bemanning over en bracht de sleper naar Zierikzee. De inventaris van het schip werd vernield. Nader vernemen wij dat de sleep van de „Henwil", het m.s. „Helena", door de eveneens ter assistentie uit gevaren mosselkotter „Zierikzee V" van de gebrs. Praet werd geborgen en veilig binnengebracht in de veer haven „De Val". Schipper van de „Helena" is de heer P. Meeuwesen uit Rotterdam. De leiding van de berging van de twee schepen was in handen van de voorzitter van de Zie- rikzeese Vissers vereniging, de heer B. W. Schot Jac. Zn. De schade wordt door verzekering gedekt. Omstreeks de jaarwisseling ver wacht men in west-Duitsland de ze venmiljoenste bezitter van een tele visie-ontvangtoestel. HOLLANDIA. De „Nieuw Guinea Koerier", het enige Nedeidandstalige dagblad in Nieuw Guinea, dat in Hollandia werd gedrukt en uitgege ven, heeft opgehouden te bestaan. DEN HAAG. De regeling dat par ticulieren bij aankoop van een kunst werk van een levende Nederlandse kunstenaar op een daarvoor aange wezen tentoonstelling een subsidie van het rijk kunnen verkrijgen zal ook in 1963 blijven gelden. Ingezonden mededeling PUROL-POEDER Prinses Beatrix in Bangkok aangekomen Het K.L.M.-vIiegtuig met de prin ses en haar gevolg is hedenmorgen (vrydag) om even over half zes Ne derlandse tyd in Bangkok geland. Prinses Beatrix werd bij haar aan komst op het vliegveld begroet dooi de Nederlandse ambassadeur in Thailand, mr. A. F. Calkoen, en na mens koning Phoemibol door prinses Rangsit er. de opperkamerheer dr. Kalaya. Nadat de ambassadeur hoofdoffi cieren van de Thailandse luchtmacht en enkele leden van de Nederlandse gemeenschap in Bangkok aan haar had voorgesteld, vertrok de prinses naar het koninklijk paleis, waar zij tijdens haar bezoek aan Thailand zal logeren. In de loop van de middag zou de prinses haar eerste ontmoeting met koning Phoemibol en koningin Siri- kit hebben. Vrijdagavond zal prinses Beatrix aanzitten aan een door het Thailand se koningspaar aan te bieden infor meel diner. Dode bij autobotsing BOXTEL, 15-11. Donderdagmiddag is op rijksweg 64 in de gemeente Boxtel een personenauto op een benzine-tankwagen gebotst. Hierbij kwam een inzittende van de perso nenauto, de 55-jarige mevrouw C. Willems-Brands uit Hoensbroek, om het leven. Haar zoon, de 19-jarige P. Willems, die de auto bestuurde werd zeer ernstig gewond in het zie kenhuis te Boxtel opgenomen. De personenauto, die uit de rich ting Den Bosch kwam, kwam fron taal in botsing met de tankwagen, vermoedelijk doordat de bestuur dei- bij het passeren van een file de tankwagen die uit tegengestelde richting kwam niét tijdig heeft op gemerkt. Spoor wegongeval lenraad: automatische treinbeheersing nodig UTRECHT, 15-11. De Spoorwegon gevallenraad, die een openbaar on derzoek 'heeft ingesteld naar aan leiding van de treinramp op 8 janu ari van dit jaar in Harmeien, is met dit onderzoek gereed gekomen. In een ruim honderd pagina's tellend rapport is grote aandacht besteed aan de openbare zitting van de raad die op 29 maart in Amsterdam werd gehouden. De Spoorwegongevallenraad heeft naast een aantal conclusies ook voorstellen in zijn rapport opgeno men. Een der belangrijkste hiervan is de invoering van een nader te kiezen systeem van automatische treinbeheersing. HOLLANDIA. De heer Rolz Ben nett (uit Guatemala), die in septem ber naar Nieuw Guinea kwam voor voorbereidende besprekingen met gouverneur Platteel over de over dracht van het bestuur en die in af wachting van de benoeming van een V.N.-bestuurder zes weken als waar nemend bestuurder is opgetreden, is uit Hollandia vertrokken. VUREN, 16-11. - By een frontale autobotsing, vermoedelijk als gevolg van het slippen van een der auto's, z(jn donderdagavond op de rijksweg Ridderkerk-Tiel onder de gemeente Vuren de 48-jarige L. R. L. en zijn twee jaar jongere vrouw uit Bergen op Zoom gedood. De inzittenden van de andere, bij de botsing betrokken wagen, de 23- jarige P. G. de Groot uit Asperen en de 26-jarige N. Pels uit Culem- borg, zijn vrij ernstige gewond opge nomen in het ziekenhuis te Gorin- chem. De auto's werden vernield. OOSTERHOUT, 16-11. Bij een bot sing op de rijksweg Breda-Tilburg onder de gemeente Oosterhout, waar vier auto's bij betrokken waren, zijn gistermiddag de 38-jarige H. van Oosterhout en de 67-jarige J. Eligh, beiden uit Breda, omgekomen. Bij eén dubbele inhaalmanoeuvre op deze driebaans rijweg kwamen twee personenauto's met elkaar in aanra- Poederauto voor de brandweer AMSTERDAM, 15-11. De Amster damse brandweer krijgt binnenkort haar eerste poederauto, als de ge meenteraad hiervoor een krediet be schikbaar zal stellen. De poederauto is speciaal bestemd voor de bestrij ding van tankauto- en gasbranden in of bij Amsterdam-. Dat de 'brand weer tot nu toe niet de beschikking had over een poederauto, vond hoofdzakelijk zijn oorzaak in het ruimtegebrek in de brandweergarage De poederauto heeft een capaci teit van 750 kg. poeder en bovendien een poederaanhanger met een capa citeit van 250 kg. poeder. De totale kosten bedragen f 55.600. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 13 nov. Leendert, z. van Marinus Karei Krijger en Lucia van Meurs, wonende te Zierikzee. Overleden. 10 nov. Neeltje van Beveren, 62 jaar, echtg. van Korne- 'lis Johannes Folmer, wonende te Zierikzee; 11 nov. Frans Hocke, 80 jaar, echt. v. Elizabeth Cornelia Le- vina Krepel, won. te Westerschou- wen; 13 nov. Kornelia Lindhout. 78 jaar, geh. geweest met Marinus Kip, wonende te Brouwershaven; 13 nov. Jozua van IJsseldijk, 82 jaar, achter eenvolgens gehuwd geweest met Neeltje Jonker en Grietje Johanna van dep Hoek, wonende te Midden- schouwen. king. Een van de auto's schampte een vrachtwagen, schoot de linker Z'ijbaan op en kwam daar in botsing met de auto, waarin de Bredanaars zaten. Deze laatste wagen kwam te gen een boom terecht en werd ver nield. De beide andere personen auto's werden ernstig beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto, die vermoedelijk niets van het on geval heeft bemerkt, is doorgereden. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Huis-aan-huis-aktie N.O.V.I.B. Ook in deze gemeente is een huis- aan-huis-aktie opgezet met de be doeling een flink bedrag in le zame len voor de N.O.V.I.B., die gelijk bekend zich gaat wijden aan het Afrikaanse moestuinprojekt, om de honger in dit werelddeel te bestrij den. Ter plaatse werken de vier kerkgenootschappen mee aan deze aktie, alsmede de U.V.V.-afdeling en Stichting Hümanitas, zodat alle le vensbeschouwelijke groeperingen zijn vertegenwoordigd. In de afgelopen dagen zijn brieven verstuurd, waarin ingesleten kleine zakjes, waarin men zijn bijdrage kwijt kan. Een gezelschap van 25 a 30 dames heeft zich willen belasten met het ophalen der zakjes, hetgeen zal plaats hebben in de week van 19-24 november. Gelet op het grote belang van deze inzameling, doen wij hier nog eens een beroep op de offervaardigheid van het publiek voor hen, die elders levend broodsgebrek hebben. KERKWÉRVE Filmavond Op maandagavond 19 november 1962 zal te Kerkwerve een aanvang worden genomen met de verkeers- cursus, uitgaande van het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Schou wen. Naar wij vernemen zal bij deze cursus gebruik worden gemaakt van filmdia's. De mosselzaadvisserij BRUINISSE, 15-11. De Zeeuwse vissersvloot, zal samen met de vlo ten uit Harlingen en Wieringen, op 19 en 20 november op de Wadden zee weer mosselzaad gaan vissen. De visserij op 5 en 6 november was zeer succesvol. Tijdens de jacht DEN IIAAG, 16-11. - Dc minister van Landbouw en Visserij heeft be paald, dat met ingang van zaterdag 17 november voor de jacht afgerichte honden van tot jagen bevoegde per sonen in het jachtveld waar hun meester mag jagen, niet behoeven te zijn aangelijnd, mits die honden tij dig en op een bepaalde wijze tegen hondsdolheid zijn ingeënt. Deze vrijstelling geldt niet voor in het jachtveld liggende openbare we gen en paden, waar de honden dus wei aan de lijn moeten worden ge houden. De jager, die zijn horyd laat los lopen. moot, een inentingscertifi caat vun dc dierenarts die dc hond heeft ingeënt, bij zich hebben, welk' certificaat aan bepaalde eisen moet voldoen. De bedoeling van de maat regel is, zovel mogelijk te voorko men, dat de hondsdolheid zich ook onder het wild verspreidt. Het niet op normale wijze kunnen jagen werkte hier belemmerend, terwijl dit op den duur ook tot gevolg zou heb ben, dat door wild aangebrachte schade aan landbouwgronden niet voldoende binnen de perken zou kunnen worden gehouden. De be; treffende ministeriële beschikking berust op de morgen in werking tre dende wijziging van dc Veewet. De- zo wetswijziging is afgekondigd in liet staatsblad no. 450. PREDIKBEURTEN (nagekomen) vcor zondag 18 november Ned. Herv. Kerk Sint Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. Donkersgoed. Geref. Kerken Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. W. Haverkamp. Geref. Gemeenten Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oud Geref. Kerk Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. L. Gebraad. De lieve studerende jeugd zoekt naar middelen om een klein beetje op te vallen en voorlopig is dat prachtig gelukt ook, want de halsjes worden gesierd door enorme dassen. Er is iets met die dassen. Ten eerste worden ze door nijvere meisjeshan den gebreid. Inderdaad nijver die handen, want de eigenaressen moe ten eerst vele uurtjes met de brei naalden priegelen om voor zichzelf zo'n „moorddas" te maken en na tuurlijk is er wel ergens een vriend je, dat ook zeer nodig bedast moet worden. Zodoende worden er dus kilometers das gebreid en wie gereed staat om te roepen, dat de jeugd niks wil en niks kan, moet al die dassen maar eens op een rijtje leggen. Er is nog iets met die dassen de kleur. Elke school zijn eigen kleur, dat is het ideaal, maar de dassen epidemie is niet honderd pro cent officieel geïnspireerd en daar om is helaas de scheiding der kleu ren, naar de verschillende scholen, niet volmaakt. Overigens bestaan daarover uiterst betrouwbare gegevens, want de das- senrage heeft in de vooroorlogse ja ren een pendant gehad, in de vorm van een petten-dito. Met dit ver schil dan uiteraard, dat die petten (en baretten voor meisjes) niet zelf konden worden gemaakt, maar al leen gekocht. In zoverre is de das- senepidemie heel wat nuttiger, ge zonder en inspirerender. Maar dan nu de kleuren. In die goede oude" tijd, toen alle studie hoofden bedekt waren met petten, was het kleurenschema als volgt: de h.b.s.-ers (zo heetten ze toen nog) droegen korenblauw, de m.iul.o.- leerlingen wijnrood, de kweekschool (die had Zierikzee toen nog) was be dacht met groen, de ambachtsschool droeg zwart en de lagere schoolleer- lingen zagen de dierbare kruinen bedekt met bruin. Een volmaakt kleurengamma der halve en we wilden er hier wel voor pleiten, dat het voor de dassen wordt aangehoudenalthans zoveel mogelijk, want die das - het ziet er helemaal naar uit - wordt het hal- zig eresymbool voor de schooljeugd. Naast die symboliek komt intussen ook de nuttigheid om de hoek kij ken, want uit de kraamkamer van de herfst worden weer enkele de pressieve bevallingen gemeld, zodat een das best uit te houden is, in dit verdronken land vol mist en koude, vuile regen, hetgeen - volgens Pot gieter - doorsijpeling van de grond met zich brengt, een heel xvat min der poëtische werkelijkheid intussen dan dc dichter in een bewogen mo ment moet hebben gevoeld. In ieder gevalde jeugd draagt dassen. L' histoirc se repète, of de historie herhaalt zich, ditmaal niet op de kruinen, maar rond de halzen. Lollig! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2