DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bij Cadzand verdween ongeveer 700 meter duin in zee Nieuwe aanval op Chinese stellingen Castro protesteert bij V.N. Sinds augustus 1961 eiste Berlijnse muur 41 slachtoffers Grieks schip op oceaan in brand „Duidelijk waarom de landbouw niet meedeelt in welvaart" Het melkprijsbeleid Overleg Kennedy- Adenauer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 november 1962 119e jaargang No. 19279 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uilgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Naar concentratie V.V.F.'s in Westhoek? STORM VERTRAAGT SCHEEPVAART DEN HAAG. 15-11. - Donderdag werd om 12.00 uur de loodsdienst voor alle schepen te Hoek van Hol land gestaakt, cm 15.30 uur staakten ook de loodsdiensten voor IJmuiden en b(j de Scheldemonding. Donder dagmorgen reeds zochten een zestal Urker kustvissers een schuilplaats in de berghaven te Hoek van Holland en keerde de Nederlandse kuster, de „Robox", te Heek van Holland terug om te Maassluis voor het slechte weer te schuilen. Ook de Duitse kus ter „Helge" onderbrak haar reis om te Rotterdam voor het slechte weer te schuilen. De scheepvaart op zee heeft veel vertraging door het slechte weer. Donderdagmiddag meldde lichtschip Goeree een windstoot van 50 kno pen per uur en golfhoogten van vier meter. Het meer zuidelijk gelegen lichtschip Noordhinder had golf hoogten van drie en een halve meter. MAASSLUIS. 15-11. Te Maassluis zette het extra hoge water ten ge volge van tij en opstuwing door de noord west storm de kade in het havengebied weer blank, zodat het water ruim 30 centimeter hoog te gen de aan de kade grenzende hui zen stond. Zowel de dienst gemeen tewerken, havenpersoneel en parti culieren waren druk bezig de no dige voorzorgen te nemen en tijdig de vloedplanken aan te brengen. Door het hoge water was het tevens onmogelijk om de spoorbrug en de verkeersbrug te draaien, zodat bin nenvaartschepen moesten wachten tot het water begon te zakken. Veerdienst Perkpolder KRUININGEN, 15-11. In verband met de zeer hoge waterstand ten ge volge van de zuidwesten wind is de veerdienst over de Westerschelde tussen Kruiningen en Perkpolder donderdagmiddag vanaf half zes ge stremd. Aan de kant van Perkpolder stond het water zelfs zo hoog, dat men de coupures moest afsluiten, daar het water al zeker dertig centimeter hoog stond en via de rijksweg over de landerijen in de polder dreigde te gaan lopen. Bij laag water zal men waarschijnlijk weer gaan varen. CADZAND, 15-11. Bij de vrij hevige storm van donderdag is bij Cadzand een groot stuk duin weggeslagen. Over een afstand van ongeveer 700 meter is des middags tussen vier en vijf uur v«m drie tot zes meter duin in zee verdwenen. Dit is de ern stigste duinafslag sedert 1953. De kustwacht te Cadzand deelde mede dat er in de afgelopen twaalf jaar gemiddeld ruim dertig meter duin is verdwenen. Het bedreigde Strijd in India duurt voort NIEUW DELHI, 15-11. De woord voerder van het Indiase ministerie van defensie heeft donderdag mede gedeeld, dat Indiase troepen woens dag een aanval hebben ingezet op Chinese stellingen ten noordwesten van Walong. aan het oostelijk eind van de noordoostgrens. De gevechten duurden 's nachts nog voort. „Verbond der vrijen" SAN FRANCISCO, 15-11. Hen ry Cabot Lodge, een voorma lige Amerikaanse hoofdafge vaardigde naar de V.N., heeft in een toespraak aan een ban ket van de „Unie van Engels sprekenden" in San Francisco aangedrongen op het vormen van een bondgenootschap naar het voorbeeld van de Navo dat de gehele westerse wereld omvat en met als doel ver enigd optreden tot hulp aan de mensheid. Een dergelijke orga nisatie, onder een naam als bijvoorbeeld „Het verbond der vrijen" zou op beperkte basis kunnen beginnen maar voor alle gebieden openstaan. Zij zou zich kunnen bezighouden met dingen als hulp aan on derontwikkelde gebieden maar bijvoorbeeld ook het verijde len vdn „Sowjet-Russische economische en ondermijnen de offensieven". De wedstrijd Feyenoord-Vasas voor de tweede ronde in het toernooi om de Europabeker is in een 1-1 gelijk spel geëindigd. - Foto: doelman Ed dy Pieters Graafland (rechts) wordt gepasseerd. Een Indiase patrouille deed een inval in een door de Chinezen bezet dorp, enkele kilometers ten noord oosten van Jang, nabij Tawang, ge legen. Zij doodden enige Chinezen en keerden zonder verlies naar hun basis terug, aldus de woordvoerder. De woordvoerder deelde verder mede. dat een deel der wapens, die kortgeleden uit het buitenland zijn ontvangen, bij het front is aange komen. Hij kon echter niet zeggen of zij reeds in gebruik zijn genomen. India hoopt de herbewapening van zijn leger met automatische geweren binnen twee of drie jaar te vol tooien, zo deelde de woordvoerder verder mede. Voor deze geweren, die in India zelf zullen worden gemaakt, kan dezelfde munitie worden ge bruikt als voor de FN-geweren van de NAVO. duingebied strekt zich uit van hotel Noordzee in Cadzand in de richting van de Belgische grens (het Zwin). De duinenrij is hier nu nog 38 a 39 meter breed. De bevolking van Cadzand heeft van deze spectaculaire duinafslag tot dusver niets -gemerkt. Slechts enkele mensen van de kustwacht, die gewend zijn bij slecht weer de situ atie te observeren zijn op de hoogte. NBW YORK. 15-11. Premier Fidel Castro van Cuba heeft secretaris generaal Oe Thant van de V.N. een boodschap doen overhandigen dooi de Cubaanse vaste afgevaardigde bij de V.N., Carlo Lechuga. In Latijns-Amerikaanse kringen is gezegd, dat in de boodschap van Castro een protest is verVat tegen de Amerikaanse luchtverkenningen beven Cuba en een dreigement, dat als deze voortgaan, de Amerikaanse vliegtuigen het gevaar lopen door de Cubaanse strijdkrachten te worden aangevallen. WASHINGTON, 15-11. - Premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie heeft kortgeleden in een brief aan president Kennedy het aanbod ge daan de Russische straalbommen- werpers uit Cuba terug te trekken, zo wordt uit bevoegde Amerikaanse bron vernomen. Hieraan had de Sow- jetrussische premier echter zoveel voorwaarden verbonden, dat een spoedige regeling van deze kwestie niet waarschijnlijk wordt geacht. v Amerikaanse en Russische V.N.- afgevaardigden waren in New York besprekingen begonnen op basis van het Russische aanbod, zo werd ge zegd. Over de voorwaarden die pre mier Chroesjtsjow heeft gesteld is niets bekend. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft woensdag verklaard dat de V.S. „passende maatregelen" zullen nemen wanneer op Cuba ha veninstallaties worden gebouwd die gevaar kunnen opleveren voor de V.S. en het Amerikaanse wereld deel. WEST-BERLIJN, 15-11. Eén en veertig Oostduitse vluchtelingen of hun helpers hebben sinds augustus 1961, het tijdstip waarop West- van Oost-Berlijn werd afgesloten, hun leven langs de „muur" door Berlijn gelaten. Negen en twintig van hen werd door Oostduitse grenswachten doodgeschoten, terwijl twaalf aan schotwonden overleden. Voorts wer den twintig vluchtelingen en vier helpers door schoten gewond. Deze gegevens werden donderdag door dr. Heinrich Albertz, wethouder voor stedelijke aangelegenheden, in het stadsparlement bekend gemaakt. Hij zei ook dat 290 Oostduitse grenswachten naar west-Berlijn zijn gevlucht, „terwijl anderen, die er zich. nog steeds van bewust zijn dat zij Duitsers zijn, weigeren op vluch telingen te schieten". Dr. Albertz deelde verder mede dat de Oostduitse autoriteiten 199 bunkers en 124 wachttorens langs de grens tussen oost- en west-Berlijn hebben doen bouwen. Voorts werden op 218 plaatsen luidsprekers aange bracht, terwijl 46 schermen werden opgericht om te beletten dat oost en Westberlijners elkander over de „muur" konden zien. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Koud weer Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk sneeuw of regen; temperatuur om het vriespunt; ma tige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. 17 nov. Zon op 8.02. onder 16.47. Maan op 22.13, onder 13.17. 18 nov. Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 23.19, onder 13.49. 19 nov. Zon op 8.05, onder 16.45. Maan op onder 14.17. Laatste kwartier: 19 nov. te 3.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: Woensdagavond is de Katwijkse logger KW 140, „De Voorwaarts", rond een kilometer ten zuiden van Bakkum aan Zee op het strand gelopen tengevolge i in het slechte zicht. Van de elf opvarenden zijn de kapitein en twee be manningsleden aan boord gebléven om te assisteren bij hét vlóthrengen van het scheepje. De eerste pogingen hiertoe zonden donderdagochtend plaats vinden. NEW YORK, 15-11. - De Ameri kaanse kustwacht meldt, dat men v\jf man van het brandende Griekse vrachtschip „Captain George" heeft weten te redden. De vijf werden donderdagavond in een reddingboot neergelaten en daarna op zee opge pikt. Donderdagmorgen vroeg is er een brand aan boord van de met explo sieve stoffen geladen Griek uitgebro ken. Aan de brand was een ontplof fing voorafgegaan. Het schip bevond zich toen op bijna 600 kilometer ten noordwesten van Bermuda. Er is neg niets bekend ever het lot van dé overige twintig bemanningsleden. Volgens de laatste berichten zou het schip langzaam opstomen naar Ber muda. De ruim 7.000 ton metende „Cap tain George" heeft 400 ton explosie ve stoffen en een lading olie aan boord. Conclusie van K.N.L.C.: DEN HAAG, 16-11. „Het kabinet heeft nu cp de valreep nog even de bevordering van de afvloeiing (uit de landbouw) als één van zijn voor naamste doeleinden aangekondigd. Wanneer men achterdochtig is aan gelegd - en dat zijn de boeren - zou men kunnen zeggen: het wordt nu duidelijk dat deze stelling ook al lange tijd achter het overheidsbe leid heeft gezeten. Het is natuurlijk om die reden dat ook op iedere uit gave, waarvan de landbouw kon pro fiteren, is bezuinigd. Het is natuur lijk duidelijk, dat als men afvloeiing wil bevorderen, men er ook voor moet walt,cn, dat de landbouw mee deelt in de welvaart. Het is dus waarschijnlijk ook om die reden, dat de minister bij het vaststellen van zijn melkprijs geen rekening heeft will enhcuden met een inhalen van de achterstand in de beloning van de landarbeiders en van de handarbeid van de boer". Dc voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, ir. C. S. Knottnerus, zei dit heden (vrijdag) tot de duizenden boeren die. over vier zalen in Den Haag en Scheve- ningen verspreid, dat door zijn or ganisatie belegde bijzondere bijeen komst bijwoonden om uiting te ge ven aan hun ontevredenheid over do hulp, die de regering aan de land bouw geeft. Van de overheid vroeg ir. Knott nerus een landbouwpolitiek die de bedrijven in staat stelt, zich te mo derniseren. Dit. moet het doel zijn 17 nov. 18 nov. 19 nov. 6.31 v.m. 7.16 v.m. 8.11 v.m. 19.05 n.m. 19.57 n.m. 21.05 n.m. BROUWERSHAVEN: WEEROVERZICHT Prinses Beatrix is donderdagmor gen uit Agra vertrokken, op weg naar Nieuw-Delhi. De tocht daar heen zal worden onderbroken voor een bezoek aan het oudheidkundig museum in Mattra. Ongerustheid bij C.B.T.B. AMERSFOORT, 15-11. Bestuur en Bondsraad van de Ned. Christelijke Boeren- en Tuindersbond, hebben donderdag te Amersfoort regerings beslissingen inzake de hulp aan de gemengde bedrijven en het melk prijsbeleid besproken. Het bestuur verklaarde na afloop van uitvoerige besprekingen in een telegram aan de minister van landbouw en visserij dat in de Ned. Christelijke Boeren- en Tuindersbond grote bezorgdheid heerst over de financiële moeilijk heden waarin tal van landbouwbe drijven verkeren. niet alleen van voorlichting en on derzoek, maar ook van de landbouw- prijspolitiek. Het K.N.L.C. is voor stander van een systeem waarbij zo weinig mogelijk overheidshulp no dig is en ook zo weinig mogelijk con trole, maar wanneer de overeenge komen regels hoogst onvoldoende blijken te zijn, mag de overheid best iets. extra's doen. 17 nov. 6.22 v.m. 18.41 n.m. 18 nov. 7.11 v.m. 19.37 n.m. 19 nov. 8.10 v.m. 20.43 n.m. Doodtij: 21 nov. HET DE BILT, 16-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het zeegebied tussen IJsland en Schotland was vanmor gen een nieuwe oceaandepressie aangekomen, die in de richting van zuid-Engeland koerst. Onder invloed van deze depressie zal er ook in ons land tijdelijk regen en sneeuw val len. De temperaturen blijven daar door aan de lage kant, in de nacht en ochtend om het vriespunt. Het langgerekte lage drukgebied boven Scandinavië verplaatst zich lang zaam verder naar het noordoosten. Aan de achterkant er van stroomde ook vandaag nog lucht met enkele regen-, hagel- en sneeuwbuien naar ons land. WASHINGTON. 15-11. Kennedy en Adenauer zijn het er over eens, dat er over de reorganisatie van de Navo geen definitief besluit geno men kan worden zolang de toekom stige vorm van Europa niet is be paald en men niet weet of Engeland al dan niet tot de E.E.G. zal toetre den. Beide staatslieden zijn volgens Amerikaanse functionarissen tot de ze conclusie gekomen tijdens hun overleg in het Witte Huis. Zij heb ben donderdag ondermeer van ge dachten gewisseld over de reorgani satie van het Atlantisch bondgenoot schap en de kwestie van Engelands betrekkingen tot de Europese ge meenschappelijke markt. Westduitse dagbladen opperden donderdag de mogelijkheid van een regeringscrisis naar aanleiding van het optreden van de Westduitse mi nister van defensie, Strauss, in de „Spiegel"-affaive. „IIET WOORD IS AAN DE OVERHEID" Twee- a driehonderdduizend huizenbewoners hebben geluidshinder UTRECHT, 15-11. Ongeveer 200 a 300.000 bewoners van de miljoen huizen die na de oorlog ztfn ge bouwd ondervinden hinder van het geluid, dat door hun buren wordt veroorzaakt. Het is noodzakelijk dat het overmatig lawaai wordt beperkt, als er een plaats is waar rust moet heersen, is dit de woning. Dit zei ir. P. A. de Lange van de technisch physische dienst t n o en t h te Delft tijdens de in Utrecht gehouden bonds dag van de bond van materialen- kennis. Deze bondsdag was geheel gewijd aan het onderwerp geluids hinder. Dank zij het speurwerk van desr kundigen tij" de inzichten in de te stellen eisen inzake geluidwering en de kennis van het akoestisch gedrag van bouwconstructies zover gevor derd, dat geluidshinder door buren in normale gevallen kan worden voorkomen. Ir. de Lange doelde hiermee op de totstandkoming van een normblad, dat betrekking, heeft op geluidwering in woningen. Aan de hand van dit normblad zal de overheid voorschriften kunnen vast stellen. In dit ontwerp worden zwaardere eisen gesteld dan tot dus verre het geval ivas. Dit geldt met name de eisen waar muren en vloe ren aan moeten voldoen. Voor de vloeren zijn de akoestische eisen verhoogd, ook de bouwconstructies zullen moeten worden verbeterd. In het ontiverp is voorts een isolatie index voor (lucht) gehiid opgenomen. De deskundigen hebben hun werk gedaan, het rvoord is nu aan dc overheid, aldus ir. de Lange. Alleen in de eenzaamheid vintlt men zichzelf terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1