DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister denkt aan openbaar lichaam voor de volksgezondheid Japans-Nederlands communiqué: „Samenwerking en vriendschap" Adenauer verwacht geen Russisch geweld tegen Berlijn Hondsdolheid in Nieuw Lekkerland Indische troepen voorbereid op nieuwe Chinese aanvallen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 november 1962 119e jaargang No. 19283 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: De zwarte lijst van 1797 Wijziging geneesmiddelenwet in voorbereiding Gaat het deze kant op? DEN HAAG, 22-11. - De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag de behandeling van de afdeling volks gezondheid van de begroting van het departement van sociaie zaken en volksgezondheid voor 1963 voortge zet. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, beantwoordde de sprekers van woensdag. Hij bestreed de vele kri tiek, die dr. Lamberts (P.v.d.A.) had geuit. Wil men kritiek uiten, dan moet men het beleid over een zeer groot aantal jaren bezien. De weten schap heeft zo'n grote versnelling ge toond, dat men haar menselijkerwijs bijna niet kon bijhouden. Men denke aan de ontwikkeling in de chemie, de industrie en de pharmaeie. De be windsman verklaarde dat hij het in grote lijnen eens kan zijn met het advies van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid inzake o.m. depro grammering, de departementale or ganisatie en de beleidsvoering op lange termijn van de volksgezond heidszorg. Het wilde de minister voorkomen dat het denkbaar zou ztfn dat een openbaar lichaam voor de volksge zondheid zou worden ingesteld, zoals de S.E.R. er een is voor het be drijfsleven. Dit lichaam zou dan moeten be staan uit werkers in de volksge zondheid, instellingen voor de volks gezondheid en onafhankelijke door de Kroon benoemde leden. De minister had hierover nog geen bepaalde mening, maar hij achtte een gedachtenwisseling belangrijk. Over de Geneesmiddelenwet zeide minister Veldkamp o.m. dat het ze ker in de bedoeling ligt in het kader van deze wet maatregelen te treffen dat gebruikers geen schade van ge neesmiddelen ondervinden. Het zal nodig zijn dat internatio naal hierin wordt samengewerkt. Hel is ondoenlijk voor een klein land alle 15.000 bestaande verpakte genees middelen te laten onderzoeken. De minister meende voorshands dat een gehele herziening van de Geneesmiddelenwet niet nodig is. BEZOEK AAN UNIVERSITEIT Prinses Beatrix steelt het hart der Philippino's MANILLA, 22-11. Prinses Beatrix werd als het ware belegerd door de leerling-verpleegsters toen zü don derdag een bezoek bracht aan de universiteit van Santo Tomas, de oudste in de Philippünen. De discipline, die op dit instituut overigens zeer streng is, stortte vol ledig ineen op het moment dat de glimlachende „erfgename van de tul- pentroon", zoals de prinses door de Philippino's wordt genoemd, het uni versiteitsziekenhuis binnentrad. De studenten verdrongen zich rond de prinses en juichten voortdurend, ter wijl zij van afdeling naar afdeling ging, waarbij de prinses de oudere patiënten me de hand toewuifde en snoepgoed uitdeelde aan de kinde ren. Op de kinderzaal ging zij van bed tot bed totdat zij alle 33 patiën tjes die daar lagen een lekkernij in handen had gegeven. Tot enkele ou deren onder hen zei zij„Ik hoop dat je gauw weer beter bent". Hartelijk uitgeleide Toen de prinses het ziekenhuis weer verliet deden de verpleegsters, andere helpers en studenten haar met een hartelijk applaus uitgeleide. Zij had, zoals de minister van on derwijs, Aleajandro R. Roces, zei, het hart van de Philippino's ver overd. De minister was als officieel begeleider opgetreden. Tevoren had prinses Beatrix een langdurig gesprek gehad met leiden de persoonlijkheden van de univer siteit, waarbij zij met hen van ge dachten wisselde over het schoolwe zen in Nederland en de Philippijnen. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Manilla heeft meegedeeld dat prinses Beatrix op 30 november vanuit Hongkong nog maals Manilla zal aandoen op weg naar Tokio. Tijdens haar oponthoud alsdan van drie uur zal zjj het oorlogsmonument in fort William McKinley bezichti gen waarna zij in Manilla het aan sluitende vliegtuig naar de Japanse hoofdstad zal nemen. Zaterdagoch tend aanstaande vertrekt zij naar Hongkong. V erkeersouge va J op gladde weg LEENDE, 22-11. Op de door sneeuw val gladde rijksweg van Eindhoven naar Weert 'heeft zich donderdag middag een verkeersongeval voorge daan, tengevolge waarvan de 31- jarige heer A. H. Keijsers uit Leen de is omgekomen. De heer Keijsers reed op een tractor met aanhang wagen in de richting van Eindho ven, toen een vrachtwagen hem achterop reed. Tractor en aanhang wagen werden in een greppel ge drukt. De bestuurder overleed ter plaatse. DEN HAAG, 22-11. Na de bespre kingen tussen de Japanse premier, de heer Ikeda, en de Nederlandse minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, is donderdagmiddag het vol gende gemeenschappelijke commu niqué uitgegeven: „Op uitnodiging van de Neder landse regering is de heer Hayato Ikeda. eerste minister van Japan, vergezeld van de heer Kiichi Miya- zawa, minister voor de economische plannen, en andere leden van zijn gevolg, op 21 november voor een be zoek aan Nederland aangekomen en waar hij tot 23 november verblijft. Tijdens zijn verblijf in Nederland is de heer Ikeda door hare majesteit de koningin in audiëntie ontvangen cn heeft hij besprekingen gevoerd met prof. dr. J. E. de Quay, minister president, en de minister van Eco nomische Zaken, de heer J. W. de Pous. In een sfeer van vriendschap heb ben de premiers van de twee landen „Hiswa"-Goed Kamp DEN HAAG, 22-11. Meer dan 250 exposanten uit binnen- en buiten land hebben zich reeds thans aan gemeld voor de internationale wa tersport-. kampeer- en caravanten toonstelling „Hiswa - Goed Kamp", die van 21 tot en met 31 maart a.s. voor de tweede maal door de „His wa" (Nederlandse vereniging voor handel en industrie op het gebied van scheepsbouw en watersport) en de Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B. gezamenlijk geor ganiseerd zal worden. Het nieuwe R.A.I.-gebouw te Amsterdam, dat kortgeleden werd uitgebreid met een vierde hal en dat thans 45.000 m". vloeroppervlak omvat, zal tot in alle hoeken gevuld zijn. Er zullen meer dan 275 plezier vaartuigen worden geëxposeerd. openhartig van gedachten gewisseld in het bijzonder over de Europese Economische Gemeenschap en haar betrekkingen met Japan. De twee premiers zijn overeenge komen de traditionele vriendschap pelijke verhouding tussen Japan en Nederland, die beide tot de vrije we reld behoren, verder te bevorderen, en nauw samen te werken voor de verwezenlijking van hun gemeen schappelijke idealen. De twee premiers zijn het er over eens dat een algemene ontwape ningsovereenkomst met doelmatige controle en inspektie, en in 'het bij zonder een overeenkomst over een verbod van 'proeven met kernwa pens, zo spoedig mogelijk dient te worden gesloten". Hoiulerd jaar „Schultevaer" Een wijziging leek hem voldoende. Onderzocht wordt op welke wijze de artsen het beste over verpakte geneesmiddelen kunnen worden in gelicht. De bewindsman deelde voorts mede dat de Ziekenfondsraad hem heeft geadviseerd de ziekenfondspremie volgend jaar met 0,1 procent te ver hogen tot 4,7 procent. H(j heeft hier over nog geen beslissing genomen. Het ljjkt een kleine verhoging, maar het telt toch wel in het geheel van sociale lasten. Een ouivetje STOCKHOLM, 22-11. Een stoomlocomotief van het type „Litt F 1200", gebouwd door Nydqvist en Holm in Troll- haetten en in 1914 in dienst genomen, zal, na een zegetocht van het zuiden van Zweden naar Stockholm een perma nent plaatsje krijgen in een museum om naar hartelust door liefhebbers van „Oldti mers" bewonderd te kunnen worden. Zweedse spoorweg deskundigen noemen deze lo comotief van 140 ton de mooi ste ter wereld. Het spoorweg museum van Stockholm was echter tot de bevinding geko men dat er in Zweden zelf geen enkel exemplaar van dit type meer voorhanden was. De Deense staatsspoorwegen, die in 1934 elf van deze machines hadden aangekocht, wilden er echter wel een afstaan in ruil voor een gelijk gewicht schroot H.M. de Koningin ontvangt premier Ikeda DEN HAAG, 22-11. H.M. de Ko- ningin heeft donderdag de Japanse premier, de heer Ikeda, op paleis Soestdijk een noenmaal aangeboden. Behalve de koningin en de pre mier, zaten de echtgenote en een dochter van de Japanse regerings leider, ambassadeur en mevrouw A. Miyazaki, en enkele leden van de hofhouding aan. Na de lunch heeft het gezelschap door de tuinen van het paleis ge wandeld, waarbij premier Ikeda grote belangstelling toonde voor de planten. De Japanse bezoekers hebben pa leis Soestdijk verlaten omstreeks half drie om zich naar Amsterdam te begeven. ZWOLLE, 22-11. Het volgend jaar zal het een eeuw geleden zijn, dat „Schuttevaer", de landelijke schip persvereniging werd opgericht. Haar naam was aanvankelijk „Eendracht maakt macht" maar op de eerste jaarvergadering in 1863 werd de naam gewijzigd in die van „Schutte vaer", naar een verenigingslid, dat zich in de schipperswereld grote ver diensten had verworven. Het eeuwfeest zal in januari fees telijk worden herdacht. PARIJS. De ministers van land bouw van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Orga nisatie (O.E.S.O.) hebben een beroep gedaan op de landen van dc Euro pese Economische Gemeenschap (E. E.G.) en op andere landen van de O.E.S.O., om bij de vaststelling van de landbouwpolitiek van hun land rekening te houden met hun inter nationale verantwoordelijkheden. Een vroeg invallende winter, wordt een strenge winter, volgens de over levering en met dit traditionele gezegde in gedachten, vraagt men zich af of sneeuw en ijs Nederland in de komende maanden ten deel zullen vallen. M.a.w. „gaat het de kant op als op bovenstaand plaatje, dat een herinnering brengt aan de winter van 1961?" Mariuevaar tuigen lenig uit Nieuw-Guinea DEN HELDER, 22-11. Dl'ie van Hl'. Ms. schepen, de jager Groningen, het fregat Evertsen en de onderzee boot Dolfijn zijn donderdagmorgen in alle stilte uit Nieuw Guinea te ruggekeerd in hun thuishaven Den Helder. De afmering en de ontsche ping verliepen zonder enig feestelijk vertoon. 's Avonds liep tijdens een dichte mist Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman, begeleid door vier sleep boten, de haven van Nieuwe Diep binnen. Het schip heeft een twee maanden durende oefenreis gemaakt De belangstelling bij aankomst was, mogelijk veroorzaakt door bet kou de weer en de late aankomst, niet 7.0 groot als gewoonlijk. Geen vervolging wegens majesteitsschennis UTRECHT, 22-11. Tegen de verte genwoordiger A. de K. uit Groene- kan, die op 13 juli j.l. op het Ut rechtse station door een marechaus see werd gearresteerd op grond van vermeende majesteitschennis, zal geen verdere vervolging worden in gesteld. 'Dit is de heer De K. zowel door de procureur-generaal van 't gerechts hof in Amsterdam, mr. H. R. 'de Zaaijer, als door de officier van jus titie in Utrecht, mr. H. W. Overbeek, op grond van het inmiddels gesloten gerechtelijk vooronderzoek medege deeld. De 'heer De K. is in zijn woning door dc rijksrechercheur bezocht die hem dit nieuws namens beide justi tiële autoriteiten mededeelde. Dc heer De K. wenst thans dat door de betrokken marechaussee en de amb tenaar van de spoorwegrecherche hem openlijk genoegdoening wordt verleend in de vorm van excuses. Het is gebleken dat dc betrokken twintigjarige marechaussee geen en kele opsporingsbevoegdheid ten aan zien van burgers had. BERLIJN, 22-11. - Bondskanselier Adenauer heeft donderdagavond op een bijeenkomst van de christende mocratische partij in Berlijn gezegd, dat Westduitse troepen in de voorste gelederen zullen staan als de Sow- jet-Unie tegen Berlijn geweld zou gebruiken, hoewel hij niet geloofde dat dit laatste gebeuren zou. Met betrekking tot de coalitiecrisis zei de bondskanselier: „Naar mijn mening was dit volslagen onnodig en het geeft de Sowjet-Unie de nieuwe hoop dat wij in het Westen tenslotte toch niet eensgezind zijn". Over de kwestie rond het week blad „Der Spiegel" zei Adenauer: „Verraad kan miljoenen Duitse le vens kosten en wij willen erg graag degenen, die geheimen aan „Der Spiegel" verraden hebben, vinden. Ik stel geen belang in een redakteur van „Der Spiegel", doch ik stel er bijzonder veel belang in welke funk- tionaris van een ministerie geheimen heeft uitgeleverd". De bondskanselier zei over het - Chinees-Indische conflict dat hij in stemde met -de vrees van India, dat China in het voorjaar opnieuw zal aanvallen. Adenauer zal heden (vrijdag) de burgemeester van West-Berlijn, W. Brandt, ontmoeten en dezelfde dag naar Bonn terugkeren. NIEUW LEKKERLAND, 22-11. In Nieuw Lekkerland heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan bij een hond waarvan de eigenaar onbekend is. Het dier is zondag in Nieuw Lekkerland dood gegaan. De burgemeester heeft voor zijn ge meente de vereiste maatregelen ge troffen ex artikel 61 van de veewet. De hond die aan hondsdolheid is gestorven, was zwart met bruine vlekken op de poten. Hij had een soort smauskopje en leek op een fox. Het was geen rashond. TWEEDE KAMER Classici willen andere opzet eindexamen gymnasia DEN HAAG, 22-11. Ongeveer ne gentig procent van de classici onder de gecommitteerden bij de eindexa mens van de gymnasia wil een an dere opzet van de examens in oude talen. Dit deelde de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, prof. dr. H. A. Janssen, mee naar aanleiding van vragen van de heer C. Kleijwegt (P.v.d.A.). De clas sici-gecommitteerden willen dat de examens worden gewijzigd en zo dit niet gebeurt, zullen zij niet aan de eindexamens meewerken. Prof. Jans sen deelde nog mee, dat er een ge sprek zal plaats hebben tussen ener zijds minister Cals en hem en ander- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hoe gelukkig zou menigeen leven als hij zich met ander mans zaken even weinig be moeide als met zijn eigen zaken. WAT W Dl bilt Zuidelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met aanvankelijk op vele plaatsen mist, later kans op enige motregen of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. Vannacht bijna overal weer lichte vorst, morgen overdag dezelfde temperaturen of iets hogere. 24 nov. Zon op 8.14, onder 16.39. Maan op 4.46, onder 15.56. 25 nov. Zon op 8.15, onder 16.38. Maan op 5.51, onder 16.17. 26 nov. Zon op 8.16, onder 16.37. Maan op 6.58, onder 16.42. Nieuwe maan: 27 nov. te 7.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 nov. 1.34 v.m. 25 nov. 2.31 v.m. 26 nov. 3.09 v.m. BROUWERSHAVEN 24 nov. 25 nov. 26 nov. 0.49 v.m. 1.40 v.m. 2.16 v.m. 13.50 n.m. 14.32 n.m. 15.06 n.m. 13.22 n.m. 14.00 n.m. 14.30 n.m. zijds de voorzitters van de betref fende sub-faculteiten van de univer siteiten en de drie schrijvers van de brief, waarin gecommittêerden -hun bezwaren ter kennis van de staats secretaris hebben gebracht. Prof. Janssen zal in de eerste plaats trachten de gecommitteerden alsnog van inzicht te doen verande ren. Lukt dit niet, dan gaan de eind examens door zonder de medewer king van de bedoelde classici. De staatssecretaris meende, dat daartoe de „reserves" aan gecommitteerden konden worden aangesproken, ter wijl ook gebruik kon worden ge maakt van de assistentie van de rec- tores van gymnasia en lycea. Springtij: 29 nov. HET WEEKOVERZICHT BE BILT, 23-11. Het K.N.M.I. deelt mde: Ten westen van Spanje bevindt zich een hogedrukgebied dat zich over zuid-Frankrijk heeft uitgebreid Aan zijn flank ontwikkelde zich een storing die vanmorgen het weerschip ter hoogte van Ierland passeerde. Zijn baan is gericht naar Schotland of midden-Engeland. Tussen beide druksystemen stelt zich geleidelijk een krachtige zuidwestelijke stro ming in. Verwacht wordt dat deze stroming morgen zachtere lucht in de richting van west-Europa zal transporteren, zodat de temperatuur gedurende het weekeinde de neiging zal vertonen iets te stijgen. De ko mende nacht blijft het op de meeste plaatsen enkele graden vriezen. Morgen overdag zal met veel bewol king, plaatselijk wat motregen, natte sneeuw of mist, de temperatuur in het zuidwesten iets gaan stijgen. In het uiterste noordoosten zal de tem peratuur overdag nog bij het vries punt blijven steken. Executies in Litouwen MOSKOU, 22-11. In Wilna zijn, naar Jass meldt, acht Litouwers te rechtgesteld, die door een tribunaal voor oorlogsmisdaden ter dood wa ren veroordeeld wegens medeplich tigheid aan het vennoorden van 50 duizend burgers en krijgsgevangenen in Litouwen en Wit-Rusland tijdens de wereldoorlog. Een negende beklaagde, die zich in de Verenigde Staten bevindt, werd bij verstek tot dezelfde straf ver oordeeld. Peking verwaclil „positieve reactie" van India PEKING, 22-11. - Het feit, dat de Chinezen, zoals reeds gemeld was, langs de gehele Chinees-Indische grens het vuren gestaakt hadden, is donderdagavond officieel door het ministerie van nationale verdediging in Peking bevestigd. In de bekend making van dit ministerie werd ver volgens melding gemaakt, dat twee Indische militaire vliegtuigen woens dag over het Chinese grensgebied gevlogen hadden. Dc Chinese grens wachten waren echter geïnstrueerd niet te schieten „omdat de Chinese regering verwacht, dat India positief zal reageren op haar verklaring van 21 november". NIEUW DELHI. Indische troepen hebben zich bij Missamari, ten noor den van Tezpoer, aan de rand van de vlakte van Assam, ingegraven om eventuele nieuwe Chinese doorsto ten op te vangen. Toen het geratel van automatische wapens en het dreunen van mortieren verstierf en er plotseling een haast onwezenlijke stilte heerste, bevonden de Chinezen zich ten noorden van het dorp Foot hills, aan de rand van de uitgestrek te vlakte, terwijl hun Indische te genstanders met sporen van de strijd op hun vermoeide gezichten, zich wantrouwig afvroegen of dit mis schien een Chinese list was. In de afgelopen twee dagen waren duizen den Indische soldaten lopende of in vrachtauto's uit de bergen en de dichte wouden naar de vlakte terug gekeerd. De Indische radio deelde donder dagmiddag mee, dat zich sind9 woensdagavond „en zelfs eerder" geen gevechten meer hadden voor gedaan en dit was tevoren ook door premier Nehroe aan het parlement meegedeeld. Inmiddels kwamen in de loop van de dag Amerikaanse en Britse mis sies in Nieuw Delhi aan .om met de regering te spreken over de hulp waaraan het land behoefte heeft. Donderdag landden in Nieuw Delhi vier Canadese Dakota's die aan In dia worden overgedragen voor ver voer van troepen en uitrustingen. Twee toestellen zijn onderweg. Britse luohtmachtvliegtuigen zetten donderdag de evacuatie van Britse vrouwen en kinderen uit de thee- en olierijke Assam-vlaklc voort. Een officiële Indische woordvoer der verklaarde donderdag dat. er uit het noordoostelijke grensgebied se dert middernacht geen meldingen meer zijn gekomen dat de Chinezen geschoten hebben. In het uiterste oosten van dit grensgebied hebben de Indiërs, die uit Walong waren te ruggetrokken, stellingen betrokken bij Hajoeliang, ongeveer 130 kilome ter stroomafwaarts van Walong.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1