DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chinezen slaken op eigen initiatief het vuren aan de grens Geen goedkeuring E.E.G.- en Euratom- begrotingen Prinses Beatrix aangekomen in Manilla De ontwapening WAT w VI &U.T LAATSTE NIEUWS Alle honden in Nederland moeten worden ingeënt tegen rabiës ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 november 1962 119e jaargang No. 19282 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per sluk. Japanse premier in Nederland India vertrouwt de zaak niet helemaal PEKING, 22-11.. liet „Volksdagblad", het orgaan van de Chinese commu nistische party, heeft donderdagochtend verklaard dat met ingang van heden donderdag, de „Chinese grenswachten op Chinees initiatief het vuren langs de gehele Chinees-Indische grens hebben gestaakt". In het artikel wordt verder gezegd: „Binnen negen dagen, op 1 december, zullen zu zich, eveneens op Chinees initiatief, op posities 20 km achter de linie die op 7 november 1959 daadwerkelijk werd beheerst, terugtrekken". De Chinezen zullen aan „hun eigen kant" van de lijn controleposten op richten. „Deze besluiten, door de Chinese regering in haar verklaring aangekondigd, houden een zeer ern stige poging van de Chinese rege ring in om op eigen initiatief het Chinees-Indische grensconflict snel te beëindigen, de onderhandelingen te hervatten en de grenskwestie vreedzaam te regelen". In Tezpoer, de grootste stad in het gebied ten noorden van de Brahma- poetra, zijn nog slechts 7.000 van de 30.000 inwoners over omdat de eva cuatie naar de andere zijde van de rivier onafgebroken doorging on danks het Chinese aanbod tot het staken van het vuren. De veerboten die vluchtelin gen vervoeren zijn steeds stamp vol. Goederen ter waarde van tienduizenden guldens worden verbrand en de boeren laten hun rijke rijstoogst op het veld achter. Het vee wordt aan zijn lot over gelaten. Achterblijvers die zich aan het officiële advies om niet in pa niek te geraken houden, vragen zich boos af waarom de burgerlijke auto riteiten de stad verlaten. Een manoeuvre NIEUW DELHI, 21-11. De leiders van de in het Indische parlement vertegenwoordigde politieke partijen de communisten uitgezonderd, heb ben woensdag een verklaring uitge geven, waarin zij het Chinese be sluit om het vuren te staken „niets anders dan een van hun gewoonlijke manoeuvres om verwarring te stich ten" noemen. Zij spraken voorts hun vertrouwen uit dat de Indische re gering zich daardoor niet zal laten misleiden en voortgaan met de ver sterking van het leger. Het Chinees-Indische grensgeschil dat de afgelopen twee maanden in alle hevigheid is opgelaaid, is feite lijk begonnen, toen de communisten in 1950 in China aan de macht kwa men. De Chinese communisten heb ben de Mac-Mahon-lijn nimmer als de wettige grens erkend. Volgens hen is deze lijn eigenmachtig door een „kolonistische, imperialistische mogendheid" vastgesteld. Ladakh Wat betreft Ladakh, het noord westelijk grensgebied van India, ligt de zaak anders. Dit is een gebied met kale, hoge bergen. Tot voorkort liep er geen enkele weg en de grens kon dan ook alleen maar zuiver theoretisch worden aangegeven. De regering van India kwam ech ter op zekere dag ineens tot de ont dekking, dat een groot gedeelte van Ladakh door de Chinezen bezet was en sindsdien zijn daar heel wat strubbelingen geweest- Premier Neh- roe weigerde, dit maar op zijn be loop te laten en installeerde daar militaire posten en liet wegen aan- HET EUROPESE PARLEMENT STRAATSBURG, 21-11. Het Euro pese parlement heeft woensdag de begrotingen van E.E.G. en Euratom voor 1963 niet willen goedkeuren. De begrotingen hebben namelijk - zoals de Nederlandse K.V.P.-afge- Hij kréég onderdak ROTTERDAM, 21-11. Gister nacht, ver na het middernach telijk uur, klopte een man aan de deur van het bureau Berg- singel van de Rotterdamse po litie. De dienstdoende politie man. die ging opendoen zag op de stoep een wan van mid delbare leeftijd die met een gezicht vol zelfbeklag en af grijzen zijn van het bloed druipende hand toonde. „Of de politie hem een nacht onder dak kon geven". De agent be keek de wond van de man en herinnerde zich onmiddellijk het bericht dat een collega, nog geen uur geleden, op de West zeedijk een met bloed be smeurd koffertje had gevon den, waarvan bleek dat het was gestolen bij een inbraak, diezelfde nacht, in een kan toor van een Rotterdamse n.v. De agent, uiteindelijk ook niet van gisteren, zag het verband meteen. Beleefd noodde hij de bloedende gast binnen. Een tijdje later bekende de man, de 44-jarige Rotterdammer A. H. H., in zijn vrije uren aan inbreken te doen. Toen hij de buit ging controleren vond hij slechts adreskaarten. Hij kréég onderdak vaardigde M. M. A. A. Janssen in een rapport namens de begrotings commissie van het parlement ver klaarde, enige bezorgdheid gewekt omdat de ministerraden niet vol doende voor ogen schijnen te hou den dat de begrotingsmiddelen een onderdeel moeten zijn van het al gemene beleid en mogelijkheden moeten bieden dit beleid volledig binnen de gestelde termijnen te ver wezenlijken. De E.E.G.- en de Eura- tomcommissie moeten van hun kant volledig kunnen aantonen dat de kredieten die zij vragen nauwkeurig zijn geraamd en volstrekt noodzake lijk. leggen voor de Indische troepen. In diplomatieke kringen in Lon den wordt in dit verband dan ook opgemerkt, dat de Chinezen met hun voorstel tot terugtrekking van hun troepen achter de Mac-Mahon-lijn de kwestie van de Chinese bezetting van Ladakh nog niet tot een oplos sing hebben gebracht. China heeft al enkele malen eer-' der voorgesteld, dat beide partijen zich tot twintig kilometer van de grenslijn, zoals die in 1959 bestond, zouden terugtrekken. De moeilijk heid is echter, dat de Chinezen toen al een gebied van ongeveer 31.000 vierkante kilometer in Ladakh be zet hadden. Japanse premier in Nederland SCHIPHOL, 21-11. Premier Hayato Ikeda van Japan, die tot slot van een goodwill-reis door Europa een officieel bezoek brengt aan Neder land, is woensdagmiddag met zijn vrouw en dochter en voorts met een vijftiental Japanse regeringsfunktio- narissen uit Rome op Schiphol aan gekomen. Het gezelschap werd verwelkomd door de Nederlandse minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay en zijn echtgenote en door de ambassadeur van Japan. Na indrukwekkend trom geroffel zette vervolgens de Konink lijke Militaire Kapel onder leiding van majoor R. van Yperen het Ja panse volkslied in, waarna de pre miers van de lage landen aan de zee -en het land van de rijzende zon sa- men de erewacht inspekteerden. Hierna begaven de gasten zich per auto naar kasteel Oud-Wassenaar. De uit zestien wagens bestaande stoet werd op deze tocht voorafge gaan door motorrijders van de rijks politie. Gisteravond bood de regering de Japanse gasten .een diner aan in hotel „De Wittebrug" en vandaag gebruikte onze koningin met pre mier Ikeda, diens vrouw en dochter op paleis Soestdijk de lunch. Franse treilers naar huis voor Russische vissers BOULOGNE, 21-11. Zestig Franse treilers, op de haringvangst ter hoog te van Kaap Griz Nez, keren naar hun havens terug als gevolg van het verschijnen van 150 Russische vis sersboten, zo wordt in radiobood schappen meegedeeld. De Russen verschenen toen de Fransen juist grote scholen haring hadden ont dekt. Volgens de Franse vissers hou den de Russen er een manier van vissen op na, die de scholen verjaagt. (Pliilippijiien) Hervatting conferentie VER, NATIES, 21-11. De algemene vergadering van de V.N. heeft woensdag met algemene stemmen - op de onthouding van Frankrijk na - de resolutie goedgekeurd, waarin wordt uitgenodigd de onderhande lingen in Genève over volledige ontwapening te hervatten en voort te zetten tot er overeenstemming wordt bereikt. Besloten is reeds dat de conferen tie haar werkzaamheden op 26 no vember zal hervatten. Er nemen 18 landen aan het overleg deel, name lijk vijf westelijke, vijf communisti sche en acht neutrale. MANILLA, 21-11. Prinses Beatrix is woensdagmorgen per vliegtuig uit Bangkok in Manilla, de hoofdstad van de Philippynen, aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Toen prinses Beatrix op het vlieg veld van Manilla stond, was de zon daar al ondergegaan en was het koel weer. De prinses werd verwelkomd door president Macapagal en diens 15-jarige dochter Gloria. Een dui zendtal mensen, onder wie hoge Phi- lippijnse functionarissen, 'diplomaten en Nederlandse kinderen met oranje sjerpen, was naar het vliegveld ge komen om de Nederlandse prinses te begroeten. Op weg van het vlieg veld naar het Manilla-hotel, waar de prinses tijdens haar bezoek zal logeren, reed de auto met het hoge gezelschap over de Dewy-boulevard, de prachtige weg die langs de baai van Manilla loopt, waar erepoorten met „Welkom prinses Beatrix" erop waren aangebracht. Duizenden men sen langs de route juichten de prin ses toe. Uitgebreid programma Oorspronkelijk had het niet in de bedoeling gelegen, dat president Ma capagal zelf op het vliegveld aanwe zig zou zijn om prinses Beatrix te begroeten, doch besloot op het laat ste moment, toch met zijn dochter naar het vliegveld te gaan. Daar waren ook de vice-president Palaez en diens echtgenote, leden van het Philippijnse kabinet en van het di plomatieke korps aanwezig. Op het programma staan voor de prinses bezoeken aan een polikli- niêk, het internationale instituut voor rijstonderzoek, enkele kilome ters ten zuiden van Manilla, en aan enkele universiteiten. Donderdag zal Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Sommige ezels kunnen alleen over paarden praten. De Japanse premier Hayato Ikeda en zijn echtgenote zijn woensdagochtend voor een driedaags bezoek aan Nederland op de luchthaven Schiphol aan gekomen. Zij werden verwelkomd door het echtpaar De Quay. - Foto v.l.n.r.: mevr. Ikeda, een dochter van de Japanse eerste minister, premier Ikeda, premier de Quay en meur. cle Quay. HULP AAN ONTWIKKELINGSLANDEN De Nederlandse landbouw kan anderen helpen haar een lunch in het Lamacanang- paleis worden aangeboden door pre sident Macapagal en zijn echtgenote. Voorts zal de prinses donderdag avond eregaste zijn op een „fiesta", haar aangeboden door de Philippijn se minister van onderwijs, Alejan dro Roces. Vrijdag zullen de vice- president en mevrouw Pelaez een re ceptie ter ere van haar geven. Onderzoek naar geven van geschenken etc. DEN HAAG, 21-11. In zijn memo rie van antwoord op het voorlopige verslag over de begroting 1963 van het ministerie van economische za ken deelt minister drs. J. W. de Pous o.m. mee, dat aan de commissie ca- deaustelsen van 't hoofdbedrijfschap detailhandel door het bestuur van dit bedrijfslichaam is verzocht een hernieuwd onderzoek in te stellen naar de omvang van Tiet geven van geschenken in de uitoefening van het bedrijf. Ook is gevraagd te on derzoeken, op welke wijze hierin eventueel beperking kan worden aangebracht. Bij deze studie is ook het geven van spaarzegels, kortingen e.d. betrokken. MÜNCHEN. Het openbaar minis terie in München heeft tegen twee leidinggevende functionarissen van het Westduitse rechtse blad „Deut sche Soldaten-Zeitung und National Zeitung" '-een vervolging ingesteld op grond van de beschuldiging, dat zij de nagedachtenis van de in 1945 in het concentratiekamp Flossen- burg terechtgestelde generaal Hans Oster hebben besmeurd. ZWOLLE, 20-11. Bij de hulp aan ontwikkelingslanden kan en moet de landbouw een belangrijke plaats innemen, maar het lijkt er op, dat dit niet in voldoende mate gebeurt. De voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité, ir. C. S. Knottnerus, zei dit in de rede, waar mee hy in Zwolle de algemene ver gadering van zijn organisatie open de. Op het ogenblik maakt de hulp verlening uit publieke middelen in het vrije deel van de wereld vijftien tot twintig procent uit van de totale handelsstroom tussen de ontwikkel de landen en de nog te ontwikkelen landen. Wanneer de industrielanden één procent van hun nationaal inko men in publieke gelden beschikbaar gaan stellen, zal de hulpverlening zelf 20 tot 25 procent van die han delsstroom gaan uitmaken. De hulp aan ontwikkelingsgebieden is dus een faktor geworden, waarmee na- tionaal-economisch en commercieel steeds meer rekening moet worden gehouden. Het Nederlandse indu striële bedrijfsleven heeft de afgelo pen jaren meermalen laten weten, dat het bevreesd is in dit opzicht in vergelijking met andere landen on voldoende aan zijn trekken te ko men. Voor de landbouw bestaat daar bij nog het bijzondere probleem, dat door de hulp in voedsel, die vooral door de Verenigde Staten uit land bouwoverschotten wordt gegeven, de normale commerciële afzet in het gedrang dreigt te komen. Een evenwichtige, economische en politieke ontwikkeling van het vrije deel van de wereld, zo meende de heer Knottnerus, maakt een ruime hulpverlening aan de ontwikkelings gebieden noodzakelijk. Er zal voor gewaakt moeten worden, dat in over eenstemming met de belangen van de ontvangende landen het Neder landse bedrijfsleven evenwichtig in geschakeld wordt. De Nederlandse landbouw is in staat een belangryke bydrage te leveren, zowel in technische hulp en by de scholing van technische kranten, als bij de voedselhulp en het helpen uitvoeren van de cultuurtechnische verbeteringen. De. heer Knottnerus meende, dat de 5,1 miljoen gulden die Nederland voor het wereldvoedselprogramma voor de komende drie jaar ter be schikking heeft gesteld, te weinig is in vergelijking met de mogelijkheden die ons land op dit gebied heeft. NA 17 JAAR RIJSSEL, 21-11. Dé Franse politie heeft woensdag een 42- jarige man gearresteerd, die in 1945 bij verstek ter dood werd veroordeeld wegens da den, die hij gedurende de tweede wereldoorlog had be gaan. De man had zich zeven tien jaar lang in het huis van zijn moeder verborgen en was in die tijd geen moment bui ten de deur geweest. De poli tie vond de vluchteling, die m zijn schuilplaats negen talen had geleerd, tijdens een rou tine-onderzoek. DEN HAAG. Sinds de inwerking treding van 'het E.E.G.-verdrag op 1 januari 1958 kan een verhoogde ves tigingsactiviteit van buitenlandse ondernemingen in ons land worden geconstateerd. Het totaal aantal bui tenlandse vestigingen in Nederland nam toe van 116 op 31 defiember 1952 tot 497 op 30 september van dit jaar. De toestand in Oost-Duitsland BERLIJN, 22-11. Volgens de West- duitse minister voor kwesties betref fende geheel Duitsland, Ernst Lem mer, staat negentig procent van de Oostduitse bevolking vijandig tegen over het communistische regiem. Er zouden thans ten minste 12.000 Oost"- Duitsers om politieke redenen ge vangen zitten. Tot dusver zouden in totaal 100.000 mensen in Oostduitse gevangenissen hebben gezeten. Weinig verandering in temperatuur Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar enkele sneeuwbuien, plaatselijk mist, zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost; vannacht op de meeste plaat sen lichte vorst, overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 23 nov. Zon op 8.12, onder 16.40. Maan op 3.40. onder 15.36. Nieuwe maan: 27 nov. te 7.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 nov. 0.55 v.m. 13.00 n.m. BROUWERSHAVEN 23 nov. 0.14 v.m. 12.38 n.m. Springtij: 29 nov. HET WEER OVERZICHT DE BILT. 22-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Noordzee bevindt zich een kleine storing van polaire oorsprong die in zuidelijke richting koerst. Deze storing gaat vergezeld van buien. Na het voorbijtrekken van deze storing nadert een rug van hoge luchtdruk met overwegend op klaringen. De komende nacht zal er wat minder vorst zijn dan de afgelo pen nacht toen het in het 'binnenland op de meeste plaatsen meer dan vijf graden vroor. Het vliegveld Deelen meldde zelfs min negen graden. Een depressie bij IJsland .verplaatst zich met een matige snelheid in de rich ting van de Noorse kust. Het is deze depressie die de aanvoer van de kou de poollucht uit noord-Scandinavië tot stilstand kan brengen. De storing die gisteren o.a. in zuid-Limburg ze ven centimeter sneeuw veroorzaakte is naar Tsjecho-Slowakije getrokken. René Coty overleden LE HAVRE. 22-11. De Franse oud- president René Coty is donderdag op 80-jarige leeftijd in Le Havre over leden. 14.000 reservisten van de Ameri kaanse luchtmacht, onder de wape nen geroepen wegens de crisisom Cuba, zijn woensdag gedemobili seerd. DEN HAAG. - De minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay, en zün echtgenote hebben de Japanse mi nister-president en mevrouw Ikeda woensdagavond in hotel Wittebrug in Den Haag een diner aangeboden. Besluit van minister Marijnen: DEN HAAG, 21-11. De minister van landbouw en visserij heeft woensdag in een brief aan de beide Kamers der Staten-Generaal medegedeeld,^ dat de regering liet noodzakeiyk acht, dat alle honden in Nederland tegen rabiës worden geënt. Een dezer dagen zal een beschikking in de Staatscourant worden gepubliceerd, waardoor in étappes voor het gehele land een bepaling van kracht zal worden die verbiedt zich op de openbare weg te begeven met een hond, die niet tenminste dertig dagen tevoren is ingeënt. Minister Marijnen zet in de brief uiteen, dat hij in overleg met de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid tot de conclusie is geko men, dat een massale, voorbehoe dende inepting van honden een zo danig belangrijke bijdrage zou kun nen leveren om ons land binnen af zienbare tijd weer vrij vafi honds dolheid te maken, dat het niet ver antwoord zou zijn voorschriften ach terwege te laten. De verplichting honden aan de lijn te houden blijft van kracht. Wel zal het mogelijk zijn, daar waar een muilkorf plicht gold, deze plicht te doen vervallen. Dit geldt eveneens voor het ver- voersverbod van honden uit de ge meente Amsterdam en Nieuwer Am- stel. Gelcideiyke uitvoering Deze regeling zal om praktische redenen niet op zeer korte termijn voor het gehele land gelijktijdig van kracht kunnen worden. Daarom is voorzien in een geleidelijke invoe ring, te beginnen met de gemeenten Amsterdam en Nieuwer Amstel (per 15 januari 1963), vervolgens in de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht (15 februari 1963) en tenslotte voor het overige deel des lands (1 maart 1963). De enting zal dus telkens een maand vóór de ge noemde data moeten hebben plaats gehad. Ook met deze geleidelijke in voering zal het nodig zijn het op treden van de beschikbare dieren artsen te versterken door speciale organisatorische maatregelen, waar bij op bepaalde plaatsen gelegenheid zal bestaan tot massale inenting. Met de gemeenten wordt overleg ge pleegd .teneinde de hiervoor beno digde ruimten en hulppersoneel ter beschikking te krijgen. Via de Koninklijke Maatschap pij voor Diergeneeskunde is reeds medewerking verkregen bij de vaststelling van de belo ningen van de hierbij in te schakelen dierenartsen. Op deze wijze zal de inenting voor hen, die van deze mogelijkheid ge bruik maken, belangrijk goedko per kunnen worden. Ook voor katten zal de gelegen heid tot inenting op deze wijze wor den opengesteld. Overigens zijn po litiële maatregelen, zoals die voor honden zijn getroffen, ten aanzien van katten praktisch niet doorvoer baar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1