Prinses Beatrix wacht hartelijk welkom op de Philippijnen 'n Warm cadeau: Verton1 S schoenen Het systeem van loonvorming DE GOUDEN TOMAHAWK BEST STAD EM PROVINCIE WESTERSCHOUYVEN De gastenstatistiek 1961 Boven het verslag over de gasten- statistiek is tot onze spijt een wat misleidende kop geplaatst. Er stond „Duitse gasten in Westerschouwen vormden meerderheid". Dit is echter niet juist. Het is nl. zo dat van het aantal buitenlandse gasten de Duit sers ver in de meerderheid waren. Het percentage Duitsers bedroeg zelfs 99 pet. van alle buitenlanders, zodat de andere nationaliteiten prac- tisch te verwaarlozen zijn. HAAMSTEDE Zuster de Meier verlaat de Westhoek De wijkverpleegster uit Haamste de en Burgh, zuster M. de Meier, gaat de Westhoek verlaten. Ze heeft een dezer dagen een benoeming naar Meppel aangenomen, waar ze per 15 januari in dienst zal treden. 8 jaar lang heeft de vertrekkende zuster Haamstede en Burgh trouw gediend. Ze was in die tijd een gezien mede bestuurslid van de afd. Haamstede- Burgh van de N.C.V.B. Verder be speelde ze elke zondag in de Ned. Herv. kerk te Burgh het orgel. Ook was ze een trouw medewerkster aan de leesbibliotheek in Burgh, terwijl ze elk jaar haar medewerking ver leende aan de Emmabloem-collekte. Wie in de nabije toekomst haar plaats in gaat nemen is nog niet be kend. ELLEMEET Geslaagde uitvoering toneelvereniging Zaterdag jl. werd door de toneel vereniging „Ellemeet" in café Van der Have het door Marcel Dupuis geschreven toneelspel „Lawine" op gevoerd. De schrijver laat het lief des-conflict, waarbij aanvankelijk twee ingenieurs op eenzelfde ver pleegstertje verliefd zijn, zich afspe len in de Franse Alpen, bij een groot werk, het boren van een tunnel door het bergmassief. Een dief, saboteur en chanteur, die uit de situatie eigen voordeel weet tè halen, stookt het vuur fel op. De zuster doet tenslotte haar keuze uit haar twee minnaars en de teleurgestelde partij troost zich met de vrouwelijke dokter. De spelers deden hun best hun rollen goed voor het voetlicht/ te brengen. Dit wakkere groepje ver dient alle waardering voor hun stre ven. De heer C. J. Kristelijn, die in viel voor een speler, die verstek liet gaan, ontving van de voorzitter de heer H. J. Hage een aandenken, evenals de souffleur de heer P. de Graaf en de „Rus" uit het stuk de heer C. Deist, die binnenkort door militaire dienst de vereniging zijn steun niet meer zal kunnen verlenen. Een bal onder leiding van „De Jantjes" besloot deze uitvoering. Kerstactie Leger des Heils Het Leger des Heils alhier zal in de week van 26 november a.s. tot 1 december weer de jaarlijkse kerst actie houden. Enige dagen voor de Kerstdagen worden de kerstpotten op en rond het Havenplein opge steld. Op de bevolking wordt een beroep gedaan te willen helpen om het 't Leger des Heils mogelijk te maken de plannen uit te voeren voor bejaardenzorg, geschenken aan zie ken en kerstfeestviefingen voor on geveer 300 kinderen. Maandag a.s. gaat een groepje collectanten op pad voor de gebruikelijke huis aan huis- collekte. SINT PHILIPSLAND Vergadering gemeenteraad De voltallige raad dezer gemeente werd gepresideerd door burgemees ter L. J. de Jonge. Voor 1963 zal aan de Johannastichting een bijdrage van f 25,worden toegekend. Alle leden inzake de commissie voor woonruim- tewet namen hun herbenoeming aan. De steunaanvrage van de muziek vereniging „Con Amore" werd afge wezen. Voor de kraamverzorging zal f 1,per dag wofden gevoteerd. Vervolgens werd de begroting 1961 goedgekeurd. Aan de 'bewoners van de Beatrixstraat in Anna Jacobapol- der zal een vergoeding worden toe gekend van f 100,per gezin voor vergoeding verhuizing e.d. De ge meenterekeningen over 1958-1959 en 1960 werden goedgekeurd. De ge meente zal weer een lening aangaan bij de Bank van Nederlandse Ge meenten van f 100.000,Op de ge meenterekening -1961 Was een tekort van f 19.227,59. Hierna werd de re kening 1962 aangeboden. BRUINISSE Herv. Kerkkoor zong in ziekenhuis Het Hervormd Kerkkoor te Brui- nisse, leider de heer J. van den Ber ge, bracht zaterdagavond haar jaar lijks bezoek aan het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee, om de verpleegden daar te laten genie ten van hun vocale kwaliteiten. Be kend was dat vorige jaren de uit voering in het klein van genoemd koor altijd zeer op prijs werd gesteld en ook nu bleek dat weer het geval. Voor de patiënten uit Bru werd een fruitmandje meegenomen, een geste die eveneens veel waardering vond. Proefvaart motorkotters te Harlingen Te Harlingen vond de proefvaart plaats van de nieuwe motorkotter „Nienke", Harlingen 36, groot 49 ton. Het schip is bestemd voor de zee visserij en voorzien van een 190 p.k. Dieselmotor. Eigenaar is de heer H. Jumelet,. die na de rampdagen van februari 1953 in Harlingen bleef wo nen, waarheen hij was geëvacueerd. Na de goed geslaagde proefvaart, die door zeer veel personen werd mee gemaakt, volgde een receptie in ho tel „Zeezicht". Eenzelfde kotter, eveneens geheel nieuw gebouwd en bestemd voor de zeevisserij, werd enige weken tevo ren afgeleverd aan de heer Joh. de Waal Gz., evenals Jumelet in 1953 van Bruinisse naar Harlingen ge- evacueerd en niet meer teruggeko men. De heer Jumelet oefent de mosselvisserij uit, de heer de Waal vist naast mosselen ook op garnalen. NIEUWERKERK De heer J. J. van Dijk overleden In de ouderdom van 74 jaar is maandagmiddag te Nieuvverkerk de heer J. J. van Dük overleden. Na een fietstochtje gemaakt te hebben met een vriend, werd hy onwel en overleed plotseling. Met de heer Van Dyk is een man hoengegaan, die zich voor het verenigingsleven ter plaat se uitzonderlyke verdiensten heeft verworven. Met name voor het fanfaregezel schap „Oefening en Uitspanning" beeft de heer van Dijk in zijn vruchtbaar leven, zich uitzonderlijk ingespannen. Als voorzitter was hij de stimulerende kracht, voor wie niets teveel was om de belangen van het muziekgezelschap te bevorderen. Verder was de heer van Dijk voor zitter van het Leesgezelschap en voorzitter van het Braamcomité, oud-voorzitter van het Oranjecomi té en oud-voorzitter van de Cultu rele Vereniging. Bovendien was de overledene bestuurslid van de tech nische school te Zierikzee. Op vele zaken in het dorp Nieuwerkerk - dat hem boven alles lief was - 'heeft de heer van Dijk zijn stempel gedrukt. Hij was een man, die werkkracht paarde aan enthousiasme en deze combinatie van eigenschappen maak te hem geschikt een opvallende rol te spelen in de dorpsgemeenschap. Jarenlang, tot aan de opheffing, was de heer van Dijk machinist van het voormalige stoomgemaal te Steven- sluis. Zijn verdiensten vonden offi ciële erkenning door de verlening van de gouden ere-medaille, beho rend bij de Orde van Oranje Nassau. SPORT Burgh—Kruisland 2—3 Terwijl ze het toch eigenlijk niet verdienden zijn opnieuw twee kost bare puntjes voorbij gegaan aan de neuzen van de groen-witten. De ruststand was 1-1, terwijl dit zeker 4 5-1 voor Burgh had kunnen zijn, maar zelfs de eenvoudigste scorings kansen werden om zeep gebracht. Gelet op de huidige voorhoede, waar van twee spelers erg tegenvielen, ziet het er voor Burgh maar som ber uit. Na de aftrap drukte Burgh de oranje-zwarten uit Kruisland in de verdediging. Joop Hanse kopte in handen van keeper Obels. Kees Rijn berg verzette met zijn broer Jaap en Kees Nieuwenhuijze weer bergen werk. Er zat een doelpunt in de lucht, wat in de 8ste min. door Toon Rijnberg werkelijkheid werd ge maakt (1-0). Uit een onverwachte aanval van de gasten werd keeper Kloet door Baselier kansloos gesla gen (1-1). Tegen "een groot aantal schoten die de Burgh-voorhoede zonder resultaat op doelman Obels afvuurde had Kruisland niets in te brengen. Drie min. na rust betekende een schot van Baselier echter 1-2. Bij Burgh wilde het niet lukken.* Vijftien min. voor het eind kwam een verre trap opnieuw bij Baselier, die de te vroeg uitgelopen Kloet passeerde en de bal beheerst in het lege doel wist te plaatsen, 1-3. N. de Graaf bracht na 31 minuten de ach terstand nog tot 2-3 terug. 'Met deze stand kwam het einde van deze te leurstellende wedstrijd. Zierikzee II-Rcnesse I 2-4 Reeds in onze voorbeschouwing lieten wij uitkomen dat er ditmaal geen grote Renesse-overwinning uit de bus zou komen, daar Zierikzee II momenteel een behoorlijk elftal op de been kan brengen. Deze zondag is dit volkomen bevestigd, en het was jammer dat meerdere Zierikzee- spelers gedurende lange tijd niet in eigen kunnen geloofden, anders ware beslist en nog redelijker resultaat uit de bus gekomen. Van Renesse- zijde zou men kunnen opmerken, dat er aan die kant niet zo best ge speeld werd, doch men speelt nu eenmaal zo goed als de tegenstander het toelaat. Reeds direct na het fluitsignaal van scheidsrechter Hollestelle ver kreeg Zierikzee een prachtige score kans, ternauwernood ontsnapte het Renesse-doel aan een doorboring. Succes kwam na 13 min. toen rechts achter Dalebout een opstuitende bal in het strafschopgebied tegen de hand kreeg, waarvoor een strafschop toegekend werd (zwaar gestraft). Stopperspil Hagesteijn benutte deze door onhoudbaar in te schieten (1-0). Een minuut daarna schoot rechts buiten Goossens uit een voorzet van linksbuiten Boerma de gelijkmaker in (1-1). Toen de Renesse-verdedi- ging wegens vermeend buitenspel bleef staan, kwam linksbinnen Ver- loo oog in oog te staan met doelman de Vrieze, zijn trekbal kan de Re- nesse-keeper nog juist uit de lucht plukken. In de voorhoede der gas ten, waarin J. Verboom de grote animator was, werd het spel goed open gehouden, de beloning kwam, na 30 min. schoot middenvoor Mat- thijsse uit een voorzet van Verboom hard in (1-2). Even daarna had Mat- thijsse weer succes uit zo'n open aanval (1-3). Zierikzee kwam tot enige hoekschoppen, weinige secon den voor het rustsignaal schoot rechtsbuiten Th. Kramer juist over de lat. Na de rust gedurende het eerste half uur een Renesse-over- wicht, mede ook omdat de Zierikzee- verdediging zich niet ver naar voren durfde wagen. Doelman van der Wekken stopte meerdere harde scho ten van de duinbewoners en maakte een zeer betrouwbare indruk, en het fraaie doelpunt dat middenvoor Mat- thijsse na 15 min. scoorde door een voorzet ineens in te schieten, daar mede de hattrick verrichtend, was onhoudbaar (1-4). Ook na dit doel punt duurde het nog even eer de rood-zwarten door hadden dat op het gladde - overigens uitstekend be speelbare terrein - de rood-witte verdediging ook steken kon laten vallen. Het vertrouwen in eigen kun nen kwam tenslotte in de laatste phase. Nadat doelman de Vrieze eni ge malen handelend was opgetreden, lie de verdediging linksbuiten Krijn- se Locker alle tijd om 'n voorzet te lanceren, die door invaller C. Lems rustig tegen de touwen gekopt werd (2-4). Een beslist verdiende Renesse- overwinning. Zierikzee II zal met deze ploeg in de volgende ontmoe tingen nog wel van zich laten horen. Burgh AI-MEVO AI 1-1 In een spannende wedstrijd is het aan de oranje-witten gelukt om de lijstaanvoerder Burgh 't eerste punt je te ontfutselen. Hoewel Burgh een veldmeerderheid had, gelukte het niet in de voorhoede om raak te schieten. Keeper De Graaf had Vrou we Fortuna met zich, want af en toe wist hij met veel geluk doelpunten te voorkomen. Over het Burgh-spel lag een zekere matheid, mogelijk door onderschatting der egenstander. Direkt na het begin nam Burgh het heft in handen, doch verder dan enige corners kwamen ze "niet. Op vallend waren de harde en verre schoten van K. Oostdijk, doch hij had geen geluk. Pas in de vijfen twintigste minuut wist D. v. d. Lin de te scoren, 1-0. Na de rust weer zo'n kogel van Oostdijk, waarbij de bal een soort driehoekslijn volgde van goalpaal- keeper-goalpaal, om dan uit te gaan. Vijftien minuten na rust verschalk te v. d. Welle de Burgh-achterhoede en uit een zeer kleine hoek kogelde hij met de linkervoet in, 1-1. Dezelf de speler kwam even later voor open doel, doch het rollertje ging net naast. v. d. Linde deed hem dit na voor 'het verlaten Mevo-doel. Dijk man schoot hard tegen de lat, doch niemand was ingelopen om de bal in te schieten. Een zeer ver hoog schot vanaf de middellijn, afgevuurd door Frits van Oeveren, die deze middag verreweg de beste man van het veld was, kon met moeite corner worden gewerkt door keeper De Graaf. Met gelijke stand kwam het einde van een meer spannende dan mooie wed strijd. Zierikzee BII-Zonnemaire BI 5-3 Zierikzee Bil wist voor de rust vier doelpunten te scoren door A. Willemse twee keer, C. Evers één keer en F. Ravia één keer. Rust 4-0. Na de rust kreeg doelman Stout- jesdijk veel meer werk en de gasten wisten drie keer te doelpunten. Aan de andere zijde viel nog één doel punt te noteren na individueel werk van middenvoor Willemse. Eind stand 5-3. Zierikzee B I-Bruse Boys B I 2-3 Een veel beweeglijker Bru behaal de een verdiende overwinning, die door het uitstekende spel van spil Schiettekatte beperkt bleef tot één doelpunt verschil. Zierikzee scoorde eerst door C. van Ginneke (1-0), Ge luk deed dit even later voor de gas ten (1-1). Kort voor het rustsignaal van scheidsrechter P. C. W. van den Ende schoot T. B. Visser van ver in (2-1). Voor het veelal stilstaande voetbal van de stedelingen waren na de rust geen doelpunten weggelegd, Bruse Boys wist met 2 doelpunten van Schults er voor te zorgen dat deze ploeg op 1 punt afstand van Zierikzee B I komt. Eindstand 2-3. MANILLA, 19-11. Prinses Beatrix wordt woensdag uit Thailand in de hoofdstad van de Philippynen: Ma nilla, verwacht voor een officieel be zoek van drie dagen. Vice-president Emanuel Pelaez, die tevens minister vbn buitenlandse zaken is, zei maan dag over het komende bezoek, dat de Nederlandse kroonprinses door de Philippinc's een hartelyk welkom zal worden bereid. Pelaez zal gedurende het grootste gedeelte van het bezoek de gastheer van de. prinses zyn. De bevolking van de Philippijnen heeft al de nodige voorbereidingen voor het bezoek getroffen. Er zijn erebogen aangebracht met Neder landse en Philippijnse vlaggen en in reusachtige letters „welkom" en „lang leve de prinses" erop. Ook de lantaarnpalen op de boulevard langs de baai van Manilla zijn versierd met de Nederlandse en Philippijnse vlaggen. Woensdag zal de prinses zich na haar aankomst op het vliegveld naar het historische hotel-Manilla bege ven, waar zij met het echtpaar Pe laez Zfil verblijven. Donderdag brengt zij eerst een be zoek aan president Macapagal en diens echtgenote, waarna zij kran sen zal leggen bij het standbeeld van dr. José Rizal, de grootste held uit de geschiedenis van de Philippijnen, en op het graf van de onbekende sol daat. Receptie In het paleis wordt haar een lunch aangeboden en 's middags zal zij de universiteit van Santo Tomas, de oudste van het land, bezichtigen, 's Avonds wordt ter harer ere een receptie gegeven op de Nederlandse ambassade, waarna de prinses een dorpsfeest, dat is georganiseerd door de Philippijnse minister van onder wijs, zal bijwonen. Vrijdag staan bezoeken aan het St. JosephcoTlege, de landbouwhoge school en het internationale „re- search"-instituut op het programma. Ook de geboorteplaats van Rizal, Calamba, wordt niet vergeten. Vrij dagavond worden een receptie en banket gegeven door vice-president en mevrouw Pelaez. Zaterdagmorgen vertrekt prinses Beatrix uit Manilla naar Japan. ZIERIKZEE, 20-11. Op dinsdag 27 november aanstaande komt de ge meenteraad van Zierikzee in open bare vergadering byeen. De agenda vermeldt onder andere het onder werp fluoridering van drinkwater, in verband met de op 13 december aanstaande te houden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Wa terleiding Maatschappy „Schouwcn- Duiveland" waarop aan de aandeel houders een principe-voorstel tot de fluoridering van 't leidingwater zal worden voorgelegd. In verband daarmee is 'het nood zakelijk dat de vertegenwoordigers van de gemeente in de vergadering van aandeelhouders tevoren door de raad worden geïnstrueerd over het door hen ten aanzien van fluoride ring van drinkwater in te nemen standpunt. Bij de overwegingen van de raad om te geraken tot een op dracht aan de vertegenwoordigers in de aandeelhoudersvergadering die nen naar het oordeel van het college de volgende vragen te worden be antwoord: 1. Is de raad van mening dat met fluoridering van drinkwater de volksgezondheid wordt gediend? 2. Is de raad bij bevestigende be antwoording van vraag 1 van me ning dat het gerechtvaardigd is DELFZIJL. Het vierjarig zoontje van de familie Bronsema uit Delf zijl is maandagmiddag verongelukt, toen het uit de kleuterschool de straat op holde en onder een auto kwam. Men neemt aan, dat alle 13 opva renden van de Spaanse treiler „De Jesus" zijn verdronken. Het schip meldde zondagavond, toen het zich op ongeveer 13 km. van de plaats Pasajes, aan de Golf van Biscaye, bevond, snel water te maken. Raad Zierikzee bepaalt standpunt fluoridering leidingwater een minderheid te. dwingen tot gebruik van gefluorideerd drink water? De agenda voor de komende ver gadering vermeldt onder andere het ontslag en benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim, wijzi ging verordening kampeergelden en controle-regeling, bezoldigingsrege ling personeel Centrale Dienst, deel name aandelenkapitaal N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, be paling rekening-courant krediet '63, van toepassing verklaring uitkering ineens over 1962 aan bet gemeente- personeel en de benoeming van een hoofd 'van de openbare lagere school. gezellige pantoffels en modieuze bontlaarsjea bij Meelstraat 3 - Zierikzee Telefoon 2488 Officiële publikatie Schutbladen van coupon boekjes voor ziekenfonds premie verliezen hun waarde Werkgevers, die nog in het bezit zijn van schutbladen van couponboekjes voor zie kenfondspremie, dienen deze vóór 1 januari 1963 in te le veren bij de bedrijfsvereni ging, waarbij zij zijn aange sloten. Na die datum kunnen de bedoelde schutbladen niet meer als betalingsmiddel voor ziekenfondspremie worden aangenomen. De schutbladen hebben dan geen enkele waarde meer. De Ziekenfondsraad. DEN HAAG, 19-11. De door de regering toegezegde nadere verdui delijking van de 5 november j.l. aan de Stichting van den Arbeid gezon den regeringsbeslissing inzake het systeem van loonvorming, is maan dag gereed gekomen en verzonden aan degenen die bij het overleg over deze regeringsinziohten waren be trokken op vrydag 9 november j.l. Zoals bekend was in dat voortge zet overleg tussen de regering en het bedrijfsleven over de loonont wikkeling in 1963 een verduidelij king van de regeringsbeslissing noodzakelyk gebleken. De nadere nota zal woensdag naar mag worden aangenomen onderwerp van een intern beraad van het be stuur van de Stichting van den Ar beid vormen. Vrydag zal de nota aan de orde komen in het dan ver der voort te zetten overleg tussen regering en bedrijfsleven. Scheepvaartberichten Kenia (t.), 18-11 van Rotterdam naar Thameshaven. Willem Ruys, 19-11 te Wellington. ZEVENAAR. Op een niet met waarschuwingsborden beveiligd par ticulier overpad te Babberich zijn drie personen om het leven geko men, doordat de auto, waarin zij zich bevonden, tegen de trein botste. DRIEBERGEN. De 14-jarige Fred dy van Beek is zondag in het zie kenhuis te Utrecht overleden ten gevolge van een val die hij vrijdag avond maakte in de oefenzaal van een plaatselijke gymnastiekvereni ging. Voordat de lessen van deze vereniging begonnen, speelden de jongens nog wat met de ringen. Hierbij maakte Freddy de val. DELDEN. De 67-jarige G. H. Wil mink uit Wiene-Ambt-Delden is maandagmiddag, toen hij per fiets de rijksweg Delden-Goor overstak, door een auto aangereden en gedood. 73. Aram blijft zijn musket afvuren tot het laatste gerucht van de vluchtende ko lonisten weggestorven is. Dan haast ook hij zich de beschermende duisternis van het woud in. Maar al spoedig bemerkt hij dat verscheidene Sioux-krijgers voor hem uit het bos doorzoeken. Snel sluipt Aram terug in de richting van het tentendorp. Het kampement der indianen is bijna ge heel, verlaten. Slechts een tweetal Sioux is achtergebleven om de gevangenen te bewaken. O'Connor hangt bewegingloos in zijn boeien, het hoofd omlaag. Silas Creep staat rechtop tegen de martelpaal, zijn felle cgen vol haat gericht op de Sioux, die met een scalpeermes in de vuist voor "hem staat. „Laat vallen dat mes!" klinkt achter de indiaan een bevelende stem en Aram, zijn musket klaar om te schieten, komt tussen de wigwams naar voren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7