DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chinese troepen doorbreken nocrd-oostelijke Indische stellingen De ontwapenings- besprekingen Sow j et-llj oes j in-28 van Cuba weg bbl__ Kindermoord in Luik Ontploffing in Putte Voorschotten van duizend gulden voor gemengde zandbedrijven F.D.P.-ministers in Westduitse kabinet treden af ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 november 1962 119e jaargang No. 19281 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: De stand van zaken in het Waterschap Sch.-Duiveland Bevolking van Assam in paniek NIEUW DELHI, 19-11. In groten getale aanvallende communistisch-Chi- nese troepen zijn er maandag in geslaagd de Indische stellingen in het nocrdocstelyke grensgebied te doorbreken. De ook uit bestuursoogpunt be langrijke plaa's Bcmdila is in hun handen gevallen. De Chinezen stoten thans dcor naar de vlakte van Assam, waarin op grote schaal thee wordt verbouwd. De Indische autoriteiten hebben voorbereidingen getroffen voor het, door de lucht, wegvoeren van alle Britse vrouwen en kinderen, die zich in het gebied boven de noordelijke oever van de rivier de Bramapoetra bevinden. In Assam werken, in dienst van de Indische regering, on geveer 1.500 Britse burgers. Het is echter niet bekend hoeveel van hen werkzaam zijn in het hiervoor ge noemde gebied. Volgens de jongste berichten zijn de Chinese troepen thans ongeveer 65 kilometer voorbij Bomdila opge rukt. Zij zijn minder dan vijftig ki lometer van de vlakte van Assam verwijderd. In Tezpoer, een ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Bomdila, aan de oever van de rivier de Bra mapoetra gelegen stad van dertig duizend inwoners, heerst paniek. Ge meld wordt dat de bewoners reeds bezig zijn de stad te verlaten. Toespraak van Nehroc De Indische premier Nehroe heeft de Indiërs maandag in een radiotoe spraak van enkele minuten ingelicht over het dramatische nieuws van de val van Bomdila. De verovering van deze stad is het grootste succes der Chinese communisten geweest in hun offensief van een maand in het In- disch-Chinees grensgebied. Tevoren had Nehroe het parlement ingelicht over de Chinese verovering van de bergrug Se La, waardoor de weg naar Bomdila open lag. In ant woord op eert vraag verklaarde Neh roe dat zijn regering thans de vraag, of India de Chinese volksrepubliek de oorlog zou dienen te verklaren, of tot sluiting zou overgaan van de In dische ambassade te Peking en de Chinese te Nieuw Delhi, zorgvuldig zou overwegen. De correspondent van „Reuter" te Tezpoer, waar zich het operationele hoofdkwartier van het Indische le ger voor de strijd in het noordooste lijke grensgebied bevindt, meldt dat de sterkte der Chinese troepen, die de bergrug van Se La veroverden op ruim vijftigduizend man wordt ge schat. Dc Chinese communisten verrich ten in het smalle dal, dat naar de Indische stellingen op de rug leidde, de ene stormaanval na de andere. Honderden van hen werden door het vuur der Indische verdedigers neer- gemaaid, doch golf na golf der aan vallers stormde, gillend en krüsend en struikelend over hun eigen doden en gewonden, voorwaarts. In Kasjmier, in het noordwestelij ke grensgebied, voeren de Indische verdedigers een verbitterde strijd voor het behoud van het strategisch belangrijke vliegveld van Tsjoesjoel, in het zuiden van Ladach. Een Indi- Zevende radioeursus Stichting Openbaai Kunstbezit AMSTERDAM, 19-11. De zevende radiocursus der Stichting Openbaar Kunstbezit, waarop reeds meer dan zestigduizend personen inschreven, begint op maandag 14 januari. In 1963 zullen werken van tot dusver weinig of niet besproken kunste naars aan de beurt komen. Het bestuur van de stichting heeft besloten om een drietal uitzendingen van „Openbaar Kunstbezit in Vlaan deren", waarmede de Belgische ra dio en t.v. via de zender Brussel- Vlaams beginnen, op te nemen in het Nederlandse programma. Open baar Kunstbezit wil op deze wijze een begin maken met een vooralsnog bescheiden uitwisseling van pro gramma- onderdelen in Europees verband. Een gedachte, aldus het be stuur, die mede door de Fondation Europeênne de la Culture gesteund en gestimuleerd wordt. In de ge noemde drie Belgische uitzendingen worden schilderijen besproken van: Jeroen Bosch, Pieter Breughel en Henri Evenepoel. DEN HAAG. Bij K.B. is aan lui tenant-admiraal H. H. L. Propper, Hr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend onder dankbetuiging voor de voortreffelij ke en bijzonder gewichtige diensten, door hem aan de lande bewezen. Ken foto van de vermaarde Deense natuurkundige en atoomgeleerde professor Niels Bohr, die in de leef tijd van 76 jaar is overleden. Het tweede deeltje in de reeks kunstboeken, uitgegeven door de stichting in samenwerking met het Prins Bernhard Fonds, (alleen voor abonnees van de cursussen verkrijg baar) is uitgekomen. Het gaat over de unieke verzameling Egyptische kunst in 'het rijksmuseum voor oud heden te Leiden. NEW YORK, 19-11. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft maandag een Egyptische en door 32 leden gesteunde ontwerp resolutie aanvaard, waarin de ont wapeningsconferentie in Genève uit genodigd wordt haar besprekingen over algemene en totale, internatio naal gecontroleerde, ontwapening „in een geest van het constructieve com promis" te hervatten. Frankrijk, dat de Geneefse besprekingen tot dus ver had geboycott, onthield zich van stemming. De resolutie werd aange nomen met 97 stemmen voor. De hervattingsdatum van de ont wapeningsconferentie, die in sep tember op reces is gegaan, was op 27 november gesteld. Vijf doden op Brits vliegdekschip ANGLESEY (Wales), 19-11. Naar de Britse admiraliteit heeft meege deeld. zijn maandag vijf mensen om het leven gekomen als gevolg van een ernstig lek in de k'etelruimte van het Britse vliegdekschip „Cen taur". Het schip ligt bij de noordkust van Wales voor anker. Reddingsoperaties zijn gaande om mogelijke gewonden aan land te brengen. Eerder was door de admiraliteit bekend gemaakt dat van slechts een klein ongeval sprake was geweest. Het 22.000 ton grote schip heeft een bemanning van 1.700 koppen. KEY WEST, 20-11. Radio-Havan na heeft maandagavond omgeroepen dat de Cubaanse premier Fidel Cas tro aan dc secretaris-generaal van de Vereivgdc Naties, Oe Thant, heeft meegedeeld dat Cuba bereid is de Sowjetrussische Iljoesjin-28 bom menwerpers naar de Sowjet-Unic terug te sturen. Volgens de radio heeft Castro dit schriftelijk aan Oe Thant meege deeld. In c'e brief zou staan dat de Cubaanse premier dc bommenwer pers'niet langer nodig heeft omdat (lf/e Ie oud en Ie langzaam zouden zijn. sche voorpost is, na een harde srijd van verscheidene uren, in handen der communistische aanvallers ge vallen. Het vliegveld zelf is echter, ondanks achtereenvolgende aanval len in golven der Chinezen, nog steeds in handen der Indiërs, aldus een mededeling van een woordvoer der van het Indische ministerie van landsverdediging. Nieuwe aanval van Chroesjtsjov op Stalin MOSKOU, 19-11. Dc Sowjetrussi- sclie premier en partijleider Nikita Chroesjtsjov heeft maandag, bij de openingszitting in Moskou, van het centrale comité der Sowjetrussische communistische partij, dat de grote lijnen bepaalt der Sowjetrussische binnen- en buitenlandse politiek, een toespraak van dertigduizend woor den gehouden, waaraan het volgen de is ontleend. De drie voornaamste punten uit Chroesjtsjovs toespraak waren: 1. een uiteenzetting van plannen ter bevordering van een doelmatiger werking der Sowjetrussische eco nomie. Chroesjtsjov wil deze ir. feite in twee sectoren verdelen, namelijk een voor de landbouw en een voor de industrie. 2. De Sowjet-premier deed 'n nieu we aanval op Stalin, die hij be schuldigde van het op grove wij ze schenden van Lenins beginsel voor de organisatie van het toe zicht door partij en staat op de gang van zaken in de Sowjet-ge- meenschap. 3. Uit Chroesjtsjoys toespraak viei A op te merken dat gestreefd zal worden naar nauwere onderlinge afstemming van de produktie- plannen der Sowjet-Unie en die der andere Oosteuropese commu nistische staten, die economisch zijn verbonden in de zogenaamde .Comecon', de economische groep- organisatie der communistische landen. Herdenking H. Roland-Holst LAREN, 19rll. Onder auspiciën van de Henriëtte Roland-Holst Stichting is maandagavond in de Singerconcertzaal te Laren een her denkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de tiende sterfdag van deze grote Nederlandse dich teres. Prof. dr. Garmt Stuiveling, die de herdenkingsrede hield, zei dat „van de eerste bundel van Henriëtte Roland-Holst af, drie onverganke lijke grootheden van het leven in haar werk te onderkennen zijn, na melijk wijsheid, liefde en eeuwig heid. Deze drie waarden domineren steeds Aveer. Zij zijn de zoekende en drijvende krachten in haar gehele leven geweest. - Hoewel Henriëtte Roland-Holst niet veel van de door haar gedachte waarden in vervulling heeft zien gaan, is van gebrokenheid geen sprake, het woord, dat haar bezielde, heeft zij in een eenheid van vorm en inhoud weten te idealise ren". Nehroe vraagt Amerikaanse wapens WASHINGTON, 19-11. Dc Indi- sche ambassadeur in Washington, B. K. Nehroe, heeft maandag een on verwacht bezoek gebracht aan pre sident Kennedy. De minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, woonde het onderhoud bij. Volgens diplomatieke kringen zou de ambas sadeur de Amerikaanse president een brief van premier Nehroe heb ben gegeven. In deze brief verklaarde de Indi sche premier, dat Amerikaanse wa pens voor Indische troepen, die in het grensgebied strijden, dringend nodig waren. Brand in Brits verkeersvliegtuig LONDEN, 20-11. Vierenzestig pas sagiers van een Brits Comet-straal- verkeersvliegtuig moesten maandag avond kort na dc landing op Lon den Airport inderhaast het toestel verlaten omdat in de elektrische in stallatie -brand was ontstaan. Twee passagiers kregen een zenuwschok. De Comet was afkomstig uit Pa rijs. De bemanning had kort voor de landing brand ontdekt en de ver keerstoren van het vliegveld van Londen gewaarschuwd. Binnen en kele ogenblikken stonden ambulan ces en brandweerauto's gereed en werden de schuimblussers op het vliegtuig gericht. Todereen kon on gedeerd de Cornet verlaten. -A" l Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ^sÊHisSÜBI Beter één „hier, pak aan", f dan twee „ik zal geven". DEN HAAG. 19-11. De voorschot ten die minister Marijnen, onder het voorbehoud van goedkeuring door de Staten-Generaal, heeft toegezegd te zullen verlenen aan in direkte fi nanciële nood verkerende gemengde agrarische bedrijven op de zand gronden, zullen f 1.000,per bedrijf bedragen. Zij zullen worden gegeven aan be drijven tussen één en vijftien hecta re op zandgronden, waar het zuiver inkomen van de boer in 1958, 1959 en 1960 gemiddeld niet hoger is geweest dan f 6.000,of waar hij over die jaren gemiddeld minder dan f 300, inkomstenbelasting heeft betaald. Zij zullen worden verleend voor ten hoogste drie jaar. Gedurende deze tijd zal over de voorschotten geen rente moeten worden terugbetaald, tenzij in overleg met de betrokkene LUIK, 19-11. -De 32-jarige Luikse mevrouw Paulette Martle Deguef- froy heeft zich maandagavond bij een gevangenis in Luik gemeld met de mededeling, dat zij haar 3-jarig dochtertje had gedood. De kleine Marie-Jeanne, een kind met een wa terhoofd dat al verscheidene malen in een inrichting opgenomen is ge weest en binnenkort weer zbu wor den opgenomen, was erg onzinde lijk, aldus de bekentenis van de moeder. Het gaf over en besmeurde zich met faeces. Dit had de moeder, die haar achtste kind verwacht, bui ten zichzelf gebracht. Zij had het kind op het hoofd geslagen en maan dag was het gestorven. De vader, een metselaar, is zieke lijk en dikwijls zonder werk. alsdan een andere regeling is over eengekomen. Dit blijkt uit een maandag door 't ministerie van Landbouw en Visserij gepubliceerde mededeling. Riooldeksels slingerdeen over kerktoren PUTTE (N.B.), 19-11. Tijdens de slotwerkzaamheden aan de riolering te Putte (Noord-Brabant) heeft zich maandag aan de grens met België, ter hoogte van de Rooms-katholieke kerk, een zware ontploffing voor gedaan. De deksels van het hoofdriool wer den over de kerktoren geslingerd en kwamen op het dak van de Rooms- katholieke pastorie terecht. Talrijke ruiten in de pastorie en omgeving werden vernield. Het wegdek werd ter plaatse opengescheurd. Zware rookwolken stegen na de explosie op. Het riool zal opnieuw moeten wor den gelegd, daar de buizen werden vernield. Vermoedelijk is een defect in de leiding oorzaak geweest van deze ontploffing. Er hebben zich geen -persoonlijke ongevallen voor gedaan. KERKRADE. De veeartsenijkun- dige dienst te Venlo heeft in een brief aan de burgemeester van Kerk- rade zijn eerdere telefonische mede deling dat het hondje dat drie dagen voor zijn dood in Kerkrade een vrouw heeft gebeten, afgezwakt. In de brief werd het verzoek gedaan, het muilkorfgebod in te trekken, daar het niet zeker is dat het hondje aan rabiës is gestorven. MEDEDELING Een defect aan onze drukpers was oorzaak dat een gedeelte van de op laag van de Zierikzeesche Nieuws bode van maandag 19 november te laat is bezorgd. YVjj bieden daarvoor onze excuses aan. DE DIRECTEUR WAT UQT DE RILT - t -S Een opname van H.K.H. prinses Beatrix tijdens een wandeling over het ge bied van het paleis in Bangkok. Op het terrein staan vele oude paleisjes, tempels en paviljoens; vele daarvan zijn met bladgoud versierd en zijn ware staaltjes van oude bouwkunst. Vannacht lichte vorst Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan opklaringen, maar plaat selijk ook enkele buien; zwakke tot matige wind, krimpend naar zuid of zuidoost; vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 21 nov. Zon op 8.09, onder 16.42. Maan op 1.31, onder 14.59. 22 nov. Zon op 8.10, onder 16.41. Maan op 2.36, onder 15.1^. Nieuwe maan: 27 nov. te 7.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 nov. 10.47 v.m. 22 nov. 11.59 v.m. BROUWERSHAVEN: 21 nov. 22 nov. Doodtij: 21 nov. 10.35 v.m. 11.44 v.m. 23.46 n.m. n.m. 23.10 n.m. n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Tot op grote hoogte staat er een noordelijke tot noordwestelijke stroming van koude poollucht waar in boven de Noordzee buien tot ont wikkeling komen die daarna landin waarts drijven. Boven Ierland en En geland breiden zich intussen druk- dalingen uit die behoren bij een oce aandepressie ter hoogte van de kust van Schotland. Bij Het Kanaal splitst zich van deze depressie een afzon derlijke storing af, die naar Bretag- ne of de Golf van Biscaje afzwenkt. In ons land is de invloed van deze storing niet groot. Wel krimpt de wind naar zuid en later wellicht naar zuidoost, waardoor er de ko mende nacht op tal van plaatsen lichte vorst voorkomt tot temperatu ren om het vriespunt. Er 'blijven nog enkele buien binnendrijven. Later kan er bewolking in de hogere ni- veaux worden verwacht. Maar fron tale neerslag is tot morgenavond on waarschijnlijk. AMSTERDAM. De afdeling na tuurkunde van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Weten schappen heeft besloten de Lorentz- medaille uit te reiken aan prof. dr. Rudolph E. Peierls, hoogleraar aan de universiteit van Birmingham (Engeland). Reorganisatie van regering-Adenauer NEURENBERG, 19-11. De F.D.P.- ministers in het Westduitse kabinet zijn maandag afgetreden. Dc betrokken kabinetsleden zijn dc minister van justitie Stammber- ger, minister van financiën Starke, de minister voor vluchtelingenzaken Mischnik, dc minister voor de schat kist Lenz en de minister voor econo mische samenwerking Walter Scheel. Door het terugtrekken van de mi nisters wil de vrije democratische partij de mogelijkheid scheppen voor onderhandelingen over een reorgani satie van het kabinet en voortzetting der coalitie van dc F.D.P. met de C.D.U./C.S.U., aldus werd na afloop der vergadering in Neurenberg mee gedeeld. In 'het korte communiqué, waarin het aftreden werd bekend gemaakt, wordt gezegd, dat de C.D.U./C.S.U. en F.D.P. in de bondsregering over 'n brode meerderheid voor een voor uitziende en constructieve buiten- en binnenlandse politiek beschikken. Hun samenwerking spruit voort uit de wil van de meerderheid der Duit se kiezers. „Zij moet derhalve wor den voortgezet". Tijdens de bijeenkomst hebben zo wel het partijbestuur als de parle- mentsfraktie hun dank en vertrou wen jegens de afgetreden ministers uitgesproken. Een woordvoerder van de vrije de mocraten deelde na de bijeenkomst mee, dat de F.D.P. dc samenwerking met minister Strauss niet langer mo gelijk acht. Een beweerde tegenvoor- waarde van de Christen-democraten, als zou de F.D.P.-minister van justi tie Stammberger niet in het nieuwe kabinet mogen terugkeren, noemde hij „slechts een gerucht". De F.D.P. verlangt nu op korte termijn een re organisatie van de regering-Adenau er, zo zei hij tenslotte. Aftreden kwam niet onverwacht Men kan moeilijk zeggen, dal hel aftreden van de vijf F.D.P.-ministers in Bonn als een bom is ingeslagen. De beslissing was in feite reeds bij de 'besprekingen tussen de F.D.P.- leiders en bondskanselier Adenauer in dit weekeinde aangekondigd. Al leen valt het politieke waarnemers op, dat in de betrokken F.D.P.-ver- klaring niet rechtstreeks wordt ge sproken over 'het aftreden van mi nister Strauss en dat ook geen uiter ste termijn voor de 'kabinetsreorga nisatie wordt aangegeven. Een regeringswoordvoerder in In Bonn wilde 'n regeringswoord voerder geen commentaar op het be sluit van de vrije democraten geven. Hij deelde mee, dat bondskanselier Adenauer de ontslagaanvragen moet goedkeuren, alvorens ze worden door gestuurd naar het bureau van de Westduitse president. Lübke, die de ministers benoemt en ontslaat op aanbeveling van de kanselier. Zoals bekfend, maakt president Lübke op het ogenblik een reis door zuidoost- Azië. HU zal zo snel mogelijk van' de nieuwe ontwikkeling op de hoogte worden gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1