V.N.-ban bliksem als boemerang EEN MINISTER GEVRAAGD Aan sociale verzekeringen wordt in Nederland 4,5 miljard besteed BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Landbouw en Veeteelt interim-regeling voor invaliditeitsrentctrekkers De strijd tegen roest imco i J per 1 lanuari ivüo ui werking Het is nauwelijks voor te stellen ij c Er is nu een week 'verstreken sinds de politieke commissie van de V.N. de leden verzocht - meer kan ze ook niet - de diplomatieke be trekkingen met de republiek Zuid- Afrika te verbreken en economisch het land van de apartheid te boy cotten. Dit besluit van de vergade ring, waarin alle leden van de V.N. vertegenwoordigd zijn, heeft geen resultaat gehad. Engeland, de V.S., Frankrijk, kort om de belangrijkste handelspartners van Zuid-Afrika denken er niet over het verzoek op te volgen. Dit be paald niet uit sympathie voor Ver- ivoerds politiek systeem, maar om dat ze menen dat er geen redelijk goed gevolg van is te verwachten. De apartheid zal er niet door ver dwijnen en door het land te isoleren van de anders denkende wereld ont neemt men de krachten in Zuid- Afrika zelf die liberaler koers wen sen alle morele steun. Verwoerd zal er eerder sterker door zijn komen te staan als het besluit was nageko men, temeer omdat het land eco nomisch te sterk staat dan dat het ernstige crisis van een boycot hoeft te vrezen. Begeerlijke exportartikelen Het goud en de diamanten - de steen die zo belangrijk is voor in dustrieel gebruik dat men aan de smokkel ervan door het ijzeren gor dijn de snelle ontwikkeling der Sow- jet-teehnologie toeschrijft - zijn zo begeerlijke exportartikelen van Zuid Afrika, dat het geïndustrialiseerde westen zichzelf zou schaden door er van af te zien temeer omdat de ex port naar Rusland er het natuurlijk gevolg van zou zijn. Dat Ghana geen sinaasappelen uit de Unie meer eet zal Pretoria een zorg zijn. Het is altijd bedenkelijk een be sluit te nemen dat niet uitgevoerd wordt, of kan worden. Wie het be sluit nam staat daarmee voor schut. De politieke commissie verliest door dit vergeefse besluit ten aan zien van Zuid-Afrika alleen maar prestige. In de ogen van Verwoerd en de zijnen, die de V.N. toch al niet hoog aanslaan, maar vooral in de gedachten van de jonge Afrikaanse naties, waar de V.N. wel een aan zienlijke goodwill te verspelen heb ben. V.N. wcrdt instrument Daar redeneert men dat de blan co-stemmers en de tegenstemmers - in het kort de blanke landen - al zijn ze nu in de V.N. in de minder heid, zich toch nog permitteren de wil van de Afrikaans-Aziatische meerderheid te ontkrachten. Dit brengt jonge intellectuelen in die landen ertoe te denken - en de ge dachte is al geuit in overigens zeer respectabele kringen, bepaald niet van pervente Moskou-aanhangers - dat de V.N. zo een instrument wor den dat door de vroegere beheer sers van koloniën wordt gebruikt om hun machtspositie in de wereld onder nieuwe omstandigheden als vanouds te handhaven. De fout was dat de Afrikaans-Azi atische meerderheid iets wat ze zichzelf zonder noemenswaardige offers kon veroorloven wilde af dwingen van een minderheid die zich dat niet kart permitteren. In de meerderheid zijn eist altijd nog een grote mate van respect voor de min derheid, dat hebben de auteurs van het anti-Zuid-Afrika-besluit verge ten. Ze zullen het toch moeten gaan beseffen, en ze hebben trouwens bij andere gelegenheden ook getoond dat te doen - nu willen ze premier sir Roy Welensky van de Centraal- Afrikaanse Federatie geen gelijk ge ven in zijn onder uiteraard grote bij val in Pretoria geuite bewering dat de V.N. de kiemen voor hun eigen ondergang in zich dragen. Ingezonden mededeling LAND- EN TUINBOUW Varen op een seinsysteem Minder moestuinen in Duitsland Bij de landbouwtelling 1960 in west-Duitsland is gebleken, dat de Duitsers minder groenten in eigen tuin gaan verbouwen, zelfs op het platteland. In de periode van 1949 tot 1960 is de totale oppervlakte groente in de moestuinen van de landbouw- en bosbouwbedrijven teruggelopen van 92000 ha. tot 47000 ha. Dit be- tckent niet dat.de oppervlakte tuin bouw in Duitsland kleiner is gewor den. integendeel! De echte tuinbouw bedrijven zijn in bovengenoemde periode in geheel Duitsland toege nomen. Ook daar gaat de tuinbouw zich dus meer specialiseren. 146.000 tuinders zijn op landbouwgrond reeds eer. tuinbouwbedrijf begonnen. Afrastering van plastic Een Engelse veehouder met 60 koeien heeft een elektrische afras tering van plastic uitgevonden. De paaltjes ziin van plastic waardoor een draad loopt die ook van plastic is maar waarin zeer dunne geleiden de draden zijn verweven. De aldus onstane draad weegt slechts een zes de van normaal draad, laat zich heel gemakkelijk opwinden, kan net als touw worden geknoopt, roest niet, geleidt net zo goed als metalen draad en is heel gemakkelijk te spannen. De plastic paaltjes wegen ongeveer een vierde van de tot nu toe gebruikelijke. Een man, gewa pend met een rol draad en een bos paaltjes onder zijn arm kan een be paalde oppervlakte grasland afzet ten in weinig meer tijd dan hij no dig heeft om er omheen te lopen. Er bestaat veel belangstelling bij de veehouders voor deze draad, aldus Landbouwdocumentatie. CARACAS. Rafaël Pizani, de Ve nezolaanse minister van onderwijs, heeft de sluiting van alle regerings- scholen, op de lagere scholen na be kend gemaakt als gevolg van de moord op een middelbare-school- leraar. Niet roken zeiden onderwijzers De vele publikaties in dag- en weekbladen, alsmede, lezingen via radio en T.V. over de aan het roken verbonden gevaren, hebben o.m-. de leerkrachten van de lagere tuin- bouioscliool te Naarden de overtui ging geschonken, dat het vooral het Nederlands onderwijzend personeel is, .dat het goede voorbeeld aan de jeugd zou kunnen geven. Een viertal leraren van genoemde school heeft de daad bij het woord gevoegd. Sinds een half jaar hebben zij gezamenlijk besloten het roken te staken. Omdat zij wel inzagen, dat dit vooral in den beginne geen eenvou dige opgave zou zijn, heeft men een boetepot ingesteld, waarvan de eer ste inleg f 5 bedraagt. De sanctie hierop is, dat een ieder, die de gemaakte afspraak zou over treden en zich toch aan rookgerei zou vergrijpen, het in de boetepol aanwezige bedrag moet verdubbelen. Hoewel geen direkte invloed uit geoefend wordt op de leerlingen van cleze school om het roken te staken, is toch gebleken dal dit goede voor beeld door een aantal leerlingen na gevolgd wordt. Dit initiatief bevelen wij gaarne ook aan andere leerkrachten aan. BINGERBRiiCK, 17-11. Op een eiland in de %Rijn bij Bingen is de eerste elektrische seininstallatie ge monteerd voor de Rijnvaart. De sig nalen van wit tot helgeel geven aan, dat de schepen kunnen doorvaren. Rode lichtsignalen dienen om de schepen te laten stoppen. Wanneer het nieuwe systeem goed voldoet zal ook op andere plaatsen eenzelfde installatie aangebracht worden. Posthume hulde voor Karl Gröger Gedenkplaat in Weens gymnasium WENEN, 17-11. In het „Realgym- nasium" te Wenen is vrijdagmiddag een gedenkplaat onthuld voor de verzetsstrijder Karl Gröger, die op 1 juli 1943 in Amsterdam door de S.S. werd doodgeschoten. Karl Grö ger, een Oostenrijker, behoorde tot de greep van twaalf mannen, die onder leiding van Gerrit Jan van der Veen op 27 maart 1943 een overval pleegde op de bevolkingsregisters van de gemeente Amsterdam. De zaak werd in brand gestoken, waar door de registers werden vernietigd. Daarmee trachtte de verzetsbewe ging deportaties van Amsterdammers te verhinderen. Met Karl Gröger werden ook de elf Nederlanders te rechtgesteld. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Het programma voor zaterdag 24 nov. a.s. luidt: le klas: AZVV II-Yerseke III; SVD-VCK; Hoek-Wolf aartsdijk; Ka- pelle-Bruse Boys (scheidsr. A.Rouw) Kats-Meeuwen. 2e klas C: Brouwershaven III- MEVO II (scheidsr. H. Wouterse); Zeemeeuwen-Duiveland (scheidsr. W. v. d. Maas). 3e klas D: WIK li-Zwaluwen '61 (scheidsr. A. Dorst). Bovenstaande wedstrijden vangen aan om 3 uur. Junioren. Groep A VII: MEVO A I-SKNWK A I (2 uur, scheidsr. Th. Sies); Zie- rikzee A II-Burgh A I (2.45 uur* scheidsr. G. v. d. Wielen). Groep B XI: Bruse Boys B I-Zon-» nemaire B I (3 uur, zelf voor schr. zorgen); MEVO B I-SKNWK B I (3.15 uur, scheidsr. Th. Sies); Zie- rikzee B I-Zierikzee B II (1.30 uur, zelf voor schr. zorgen). Groep B XII: Zeemeeuwen B I- Burgh B I (1.45 uur, scheidsr. W. v. d. Maas); Renesse B I-Zwaluwen '61 B I (2.30 uur, scheidsr. N. Speelman) Het programma voor zondag 25 nov. a.s. luidt als volgt: le klas A: Brouwershaven-Robur (scheidsr. J. Pluylaar); Zierikzee II- Noormannen (scheidsr. G. v. d. Wie len); Dreischor-Patrijzen (scheidsr. G. van Belzen); Renesse-Hansw. Boys (scheidsr. J. Gabrielse sr.); Kruiningen-Domburg (scheidsr. A. de Looze). 2e klas C: Burgh II-Dreischor II (scheidsr. K. Nou wen); Zonnemaire- Brouwershaven II (scheidsr. A. Dorst). De wedstrijden van de zondag competitie vangen aan om 2.30 uur. NEW YORK. Minister Luns heeft in New York een bezoek gebracht aan waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oc Thant. Het is nauwelijks voor te stellen welke grote bedragen ook in de land en tuinbouw verloren gaan als ge volg van het roesten van metalen voorwerpen. Vooral op de boerderij is het wel opvallend hoe weinig aandacht ge schonken wordt aan die voorwerpen welke onderhevig zijn aan roest. Roest of corrosie, doet onopvallend zijn vernietigend werk en de gevol gen daarvan zijn dikwijls zeer kost baar. De corrosie-bestrijding is dan ook niet zonder reden een gebied van de moderne techniek geworden, dat een steeds belangrijker rol gaat spelen. De metaalbescherming is daarbij tot een wetenschap uitge groeid. De pogingen om diverse vor men van corrosie onder de knie te krijgen zijn dan ook niet zonder suc ces gebleven, hetgeen voor de boer van groot belang is. Vooral in de winter is er veel tijd beschikbaar om eens wat meer aan dacht te besteden aan gereedschap pen en machines. Het is zonder meer duidelijk dat vooral machines en gereedschappen regelmatig een goe de beurt moeten hebben omdat ze een deel van het jaar zeer intensief gebruikt worden. Speciale verfsoorten De omstandigheden waaronder zij gehanteerd worden zijn vaak zeer ongunstig: als het wérk gedaan moet worden kijkt de boer niet op een buitje regen en ook als de grond nat is wordt er doorgewerkt. Voor het staal van de verschillende landbouw werktuigen en gereedschappen is het zeer nadelig en roest is het gevqlg. Gelukkig heeft de moderne chemie verven ontwikkeld waarmede corro sie volledig kan worden bestreden. De behandeling met een der Coltu- riet-systemen heeft steeds het ge wenste resultaat. Het moeizame werk van vroeger, waarbij slechts een matig en zeer tijdelijk succes werd geboekt, be hoort tot het verleden. In een vol gend artikel komen wij op dit be langrijke onderwerp nader terug. BERLIJN. E£n 23-jarige zieken verpleegster in west-Berlijn is vrij dag tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld voor nalatigheid de dood tengevolge hebbend. Zij had alS nachtzuster op 27 september twee vloeistoffen verwisseld, waardoor een hartpatiënt, die ermee werd in gespoten, binnen enige minuten stierf. DEN HAAG. 17-11. De interim- regeling voor invaliditeits-rentetrek- kers zal per 1 januari 1963 in wer king treden. Mocht het onverhoopt onmogelijk blüken de wet voor die dag in het Staatsblad te krfjgen ge plaatst, dan zal de regeling een te rugwerkende kracht hebben tot die datum. De vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer had zich bereid ver klaard mee te werken aan een zo snel mogelijke behandeling van de „inderdaad belangrijke en urgente sociale maatregel", er op vertrou wend dat de wet 1 januari in wer king kan treden. Mede hierin heeft minister dr. G. M. J. Veldkamp nu aanleiding gevonden deze datum in de wet zelf vast te leggen. Doormid del van een bij de memorie van ant woord ingediende nota van wijzigin gen ondertekend door „de minister van sociale zaken en volksgezond heid, B. Roolvink", (maar bedoeld zal zijn G. M. J. Veldkamp, Red. A. N.P.) is nog eer. nota van wijzigin gen ingediend. Een correctie wordt aangebracht ten aanzien van de be cijfering van het uitkeringspeil. Was uitgegaan van een indexcijfer van 162, thans is gebleken, dat dit cijfer 163 moet zijn, waarmee de uitke ringsbedragen zijn gebaseerd op een jaarloon van f 4900. Kon. Wilhelminafonds ontving in 1961 bijna 2,5 miljoen gulden AMSTERDAM, 17-11. Blijkens de thans verschenen jaarverslagen van de Stichting Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrijding en de Nederlandse Vereniging tot steun aan het K.W.F., heef deze vereni ging „dank zij de offervaardigheid en de daadwerkelijke medewerking van velen" over 1961 een bedrag van f 2.421.460,68 aan de stichting kunnen afdragen, hetgeen een ver meerdering betekent van omstreeks f 160.000 ten opzichte van 1960. In het verslag van de stichting wordt hieraan toegevoegd: Hoe ver heugend dit beeld moge zijn, het ziet er naar uit, dat de noodzaak het we tenschappelijk onderzoek en de kli nische research voortdurend uit te breiden op den duur dermate hoge financiële eisen aan het fonds zal stellen, dat het wenselijk is reeds thans hieromtrent een zo duidelijk mogelijk inzicht te verkrijgen. Te dien einde wordt door de landelijke organisatie voor de kankerbestrij ding in nauw overleg met de daarbij betrokken instituten en centra een beleidsplan opgesteld voor de jaren 1963-1967, waaruit de toekomstige financiële behoeften zullen blijken. Hierdoor zal het voor het Koningin Wilhelmina Fonds mogelijlc zijn te voorkomen, dat eenmaal begonnen nieuwe richtingen van wetenschap pelijk onderzoek door gebrek aan middelen ontijdig zouden moeten worden afgebroken. Sympathiebetuigingen voor India NIEUW DELHI, 17-11. Het minis terie van buitenlandse zaken van India heeft bekend gemaakt, dat 59 landen India hun „sympathie en steun" hebben betuigd in zija ge schil met China. Dekking risico langdurige arbeidsongeschiktheid? UTRECHT, 16-11.' De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp* kan begrip opbrengen voor de vraag of er niet te veel van het nationaal inkomen wordt gebruikt voor sociale verze keringen. De minister, die in Utrecht sprak voor de Lions-, de Rotary- en de Round-Table-club, becijferde, dat voor de tweede wereldoorlog ongc- ver 200 miljoen gulden voor sociale verzekeringen werd uitgetrokken. Dit bedrag overschrijdt thans de Wz miljard gulden. KERKNIEUWS Ned. Hervs Kerk Beroepen te Krimpen a.d. Lek: B. M. Meijndert, Waarder; door de Gen. Synode als pred. voor buitengewone werkzaamheden (legerpred.)C. W. Schlingeman, Nijeveen; te Sprang- Capelle: W. van Tuyl, Rijssen. Aangenomen naar Nieuwkoop: D. Oliemans, Heinenoord. Bedankt voor Zwartebroek: B. Haverkamp, Groenekan; voor Sint Annaland: W. van Herpen, Kinder dijk. Ger. Kerken Tweetal te Emmen (4e pred.pl.): R. J. Beukema, Ermelo en B. Smilde, Grootegast. Beroepen te Groningen-Zuid (4de pred.pl.): P. C. de Vries, 's-Graven- hage-Loosduinen; te Dussen (N.Br.): kand. J. Baaijens, Goes; te Waard huizen (in combinatie met Almkerk) kand. N. Schelhaas, Amsterdam. Aangenomennaar Schoonrewoerd: kand. F. B. Fennema, Marrum (Fr.), die bedankte voor Den Burg op Texel, Edam, Grijpskerke (Zld.), Nieuwerkerk a.d. IJssel, Oldeboorn, Oosterend (Fr.), Opperdoes, Rilland- Bath, Scharendijke, Schoondijke, Vianen, Wijdkel en voor Zoutkamp. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Nieuwe Pekela: W. van Heest, Emmen en P. H. van Marrum, Ulrum. Aangenomen naar Wormerveer: Q. van der Vrie, Veendam. 1 Bijeenkomst Jonge Kerk-groep Haamstede Ten huize van mevr. Van der Werf werd te Haamstede de maan delijkse bijeenkomst gehouden van de Jonge Kerk-groep. Op deze bij eenkomst behandelde de voorzitter van de mannenvereniging het onder werp „De gemeente-avonden". Spr. zette uiteen waartoe de zg. gemeente-avonden kunnen dienen en waarom alle belijdende lidmaten der 'kerk deze behoi'en te bezoeken. Hierna werden drie groepen gefor meerd. die enkele - tevoren ingezon den vragen - in discussie, brachten. Nadat de antwoorden der verschil lende groepen waren besproken, gaf de voorzitter, de heer W. van den Berge, een samenvatting van de con clusies, die er op neerkomen dat de gemeenteleden, op de twee jaarlijks uit te schrijven gemeente-avonden aanwezig dienen te zijn. Hoewel deze avonden tot nu toe aan het doel be antwoord hebben, kunnen nog wel enkele verbeteringen worden aange bracht. De kerkelijke zaken moeten hoofdzaak blijven op dergelijke bij eenkomsten en een omlijsting van het programma moet met zorg wor den gekozen. De volgende bijeen komst is vastgesteld op 14 december. Niettemin meent minister Veld kamp de vraag ontkennend te moe ten beantwoprden. Wanneer wij, al dus de bewindsman, het gehele vlak van de menselijke risico's overzien, dan is er een aantal risico's dat on- verzorgd is en waartegen de maat schappij zichzelf nog niet heeft be schermd. In dit verband noemde hij de zware geneeskundige risico's, als krankzinnigheid, ernstige chronische ziekten en dergelijke, waarvan de kosten door bijna geen mens zonder steun van de overheid kunnen wor den gedragen. Een ander punt vormt de langdurige arbeidsongeschiktheid van de volwassen mens, die tot ge volg heeft, dat hij zich niet door ar beid een inkomen kan verschaffen. De minister heeft, zoals bekend, hierover aan de Sociaal Economische Raad een advies gevraagd. „Het wil mij voorkomen", zo zei de minister, „dat de vraag gesteld kan worden of het geen aanbeveling verdient, dat ons volk met elkaar dit risico gaat dekken". FLITSEN UIT HET BUITENLAND In de hoofdstad van de Zuid-Sla vische republiek Macedonië, Skoplje staan vrijwel alle straten blank, doordat de rivier de Vardar buiten haar oevers is getreden. BANGKOK. De Thailandse rege ring heeft bekend gemaakt, dat enige Amerikaanse militaire eenheden, die in mei jl. met het oog op de kritieke toestand in het aangrenzende Laos in Thailand werden gestationeerd, worden teruggetrokken. ELISABETHSTAD. Pres. Tsjombe van Katanga heeft verklaard, dat zijn land nog steeds met „geestdrift" het plan van de waarnemend secre taris-generaal van de V.N. voor een federale staat Kongo steunt. BELGRADO. President Tito zal zich binnenkort voor een vakantie naar de Sowjet-Unie begeven, zo is vrijdag officieel in Belgrado bekend gemaakt. PARIJS. De parlementaire Navo- conferentie in Parijs heeft zich in beginsel uitgesproken voor een or ganisatie van de Atlantische Ge meenschap, die een ministeriële hoge raad, een Atlantisch parlement (als opvolger van de parlementaire Na- vo-conferentie) en een gerechtshof omvat. DETROIT. De employé's van de Amerikaanse autofabriek American Motors zullen 9.766.907 dollar cadeau krijgen in de vorm van aandelen en andere voorzieningen in het eerste jaar van het programma voor winst deling van de maatschappij. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken heeft 'bekend gemaakt, dat de V.S. hun luchtverkenningen boven Cuba zullen voortzetten, zolang het bewind van premier Castro niet ak koord gaat met andere controle maatregelen tegen de opbouw van een offensieve bewapening op het eiland. LONDEN. De Britse filosoof en fervent voorstander van de kernont wapening Bertrand Russell heeft in Londen meegedeeld, dat hij een be roep heeft gedaan op premier Nehroe van India en premier Tsjoe En Lai van communistisch China in ver band met het „ernstige, conflict" aan de grens tussen India en China. Kogel ui! de baan GERALDTON, 17-11. Kogel- slingeraar Howard Payne uit Rhodesia zorgde zaterdag te Geraldton (Australië), voor een kleine paniek toen hij tijdens wedstrijden de kogel buiten het sportpark wierp. Het pro jectiel trof na de uiteraard on geldige worp een geparkeerde wagen met vijf inzittenden en stuitte vervolgens op een tweede auto, waarin drie per sonen zaten. Niemand werd gewond, maar de schade aan de wagens was aanzienlijk. Voor wie het interesseert: Payne won desondanks de wedstrijd. SPORT SCHAKEN Fraaie overwinning van Zierikzee op Zierikzee II Zaterdagmiddag speelde het tien tal van de Zierlkzeesche Schaakver eniging haar thuiswedstrijd tegen Middelburg II in restaurant „De Val". De verwachtingen waren niet bepaald rooskleurig, daar Middel burg II er onlangs nog in slaagde Middelburg I te verslaan. Na ruim een uur spelen werden de eerste ge wonnen partijen voor Zierikzee ge noteerd, hetgeen tenslotte eindigde met een 6%-2% punt overwinning voor Zierikzee met 1 afgebroken partij. Zierikzee heeft nu 2 gewon nen partijen uit twee wedstrijden. Evenwel heeft Zierikzee het nog op te nemen tegen Vlissingen I en het thuis sterk spelend Middelburg I. De persoonlijke resultaten van deze ontmoeting waren als volgt: J. J. v. d. Ende-L. A. Jongepier 1-0; Ir. J. J. Elzerman-J. Pieterse 1-0; A. J. Her.drikse-W. Flissebaalje afgebr.; M. J. Enzlin-C. v. d. Zande 1-0; A. J. Scheele-P. Verhage 1-0; P. C. Tak-K. J. Holster x/z-Vz\ O. E. Vleeshouwer-J. Goedbloed 3/£-3/£; H. E. S. Sinck-H. Scheltens 0-1; R. A. Huneman-J. Hietbrink 1-0; M. M. de Raat-W. Schelling xk-x/z. ONS NIEUWE FEUILLETON „Een minister gevraagd" door B. J. ten Wesepc Een eenvoudige bankbediende wordt door een drietal collega's uit gezocht als slachtoffer van een april grap. De jongeman, door zijn colle ga's Jan-Piet genoemd, wordt naar Den Haag ontboden bij de kabinets formateur. Zogenaamd voor bespre kingen ovpr een ministersporte feuille. De kabinetsformateur staat hem te woord en vermoedt, dat het een politieke aprilgrap is. Hij besluit het spelletje mee te spelen en Jan-Piet luncht met hem en maakt kennis met zijn charmante nicht Yvonne. Maar het vrouwelijke lid van het driemanschap, -dat Jan-Pieter in heeft laten lopen, de minstens even lieftallige Sjettie, krijgt wroeging. Temeer, omdat Jan-Piet mede als gevolg van de aprilgrap een ver keersongeluk krijgt, waardoor hij lange tijd verpleegd moet worden en daarna weer geleidelijk aan moet leren lopenTwee jonge vrouwen houden van Jan-Piet: de rijke, ver wende Yvonne, en de hartelijke, le venslustige collega Sjettie. Aan wie zal Jan-Piet zijn hart verliezen? Natuurlijk wordt het een spannen de verwikkeling met gevolgen, maar wat die gevolgen zijn, zult u vanaf heden lezen in ons nieuwe feuille ton, dat een geheel uniek gegeven bevat, dat op kunstige wijze door de schrijver, B. J. ten Wesepe is uitge sponnen en uiteindelijk besluit met het gebruikelijke gelukkige einde. Maar voor het zover is Enfin, u zult ieder vervolg met ge noegen lezen, want humor en senti ment hebben een plaats gevonden in ons nieuwe feuilleton. DE REDAKTIE. Feuilleton Op de 26ste januari, des middags om vier uur, kwam er een einde aan een dramatische zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De ministers, die alle aanwezig wa ren .stonden als één man demon stratief op, grabbelden hun papieren bijeen en verlieten de zaal. Gelijk tijdig renden enkele tientallen ver slaggevers en parlementaire redak- teuren naar buiten, naar hun redak- tiebureaus en telefooncellen, om het Nederlandse volk en de rest van de wereld in kennis te brengén van het feit, dat de regering zo juist haar mandaat ter beschikking had ge steld. Met andere woorden: het ka binet was afgetreden; er was een regeringscrisis ontstaan. Op ditzelfde moment zat Johannes Petrus Jansen, door zijn collega's Jan-Piet genoemd, gebogen over zijn boeken en cijfers. Naast hem zijn onafscheidelijke telmachine die hij te hooi era te gras bespeelde, als was het een miniatuurpiano met enkele toetsen. Want dit was de muziek, waarmee zijn leven vervuld werd: kolommen en cijfers; in guldens, dollars, ponden Sterling, marken, francs, schillings en lire's. Want Jan-Piet behandelde voornamelijk de buitenlandse valuta's. Dat was nu eenmaal zijn specialiteit en alhoewel men over de nooit opvallende bank bediende doorgaans zijn of haar schouders ophaalde - het was im mers nu al een uitgedroogd manne tje, die zich nooit met tie anderen bemoeide - hij was op zijn terrein door B. J. TEN WESEPE een expert. Dat gaven zelfs zijn ba zen toe. Uiterst nauwgezet contro leerde hij de voorraad vreemde va luta, boekte in en boekte uit, verge leek de nieuwste koersen met die van de vorige dag, berekende de da gelijkse winst of het verlies en als de klok vijf uur had geslagen, dan kon je er zeker van zijn, dat Jan- Piet. Jansen zijn afdeling tot op de cent, pfennig of centime nauwkeu rig verantwoorden kon. Maar voor de restNee, aan Jan-Piet had je nu letterlijk niets. Van voetballen had hij geen ver stand. Hij had zelfs, nog nooit een voetbalwedstrijd gezien. Over de tips van de voetbaltoto behoefde je met hem niet te praten. En vrou wen waren er ook nooit in zijn le ven geweest, behalve dan zijn moe der. Over amoereuze avontuurtjes kon Je met hem ook niet van gedach ten wisselen, want Jan-Piet had er geen gedachten over. Een vrouw was voor hem een collega, die je met iets meer respect behandelde dan haar mannelijke medewerkers. Voor de rest: hij was beleefd tegenover iedereen, bazen zowel als collega's, zei een enkele keer, dat het weer aardig opgeknapt was en dat de vooruitzichten voor de zomer wat beter leken, maar daarmee was dan ook het gesprek afgelopen. Er waren collega's, die beweerden dat Jan-Piet geen mens meer was. Een lopende rekenmachine, een ro bot van beenderen en spieren. Hij dronk niet, rookte heel matig en nooit onder de werkuren. Van films had hij geen verstand en van Gina Lollobrigida had hij nimmer ge hoord. Van B.B. wist hij alleen dat het iets met Bescherming Bevolking te maken had, maar dat er onder de afkorting B.B. ook de naam van een. bekende filmster bekend was, bleek voor hem Latijn. Op het gebied van de duivensport was hij eveneens an alfabeet. De term „duivenmelken" vond hij ordinair, want een duif was geen zoogdier, maar een vogel en legde eieren. Trouwens, de hele sportterminologie verafschuwde hij. Dergelijke taal sprak een behoorlijk mens niet. Een diei; had een bek, een mens een mond. Maar als ze dan één van die voetballers betitelden met „bek" dan schudde hij afkeu renswaardig zijn hoofd. Foei, sport had alleen maar verruwing ten ge volge. In taal en zeden. Evenwel, aan de andere kant.... als collega werd hij gewaardeerd. Niemand deed ooit tevergeefs een beroep op hem. Als het in zijn ver mogen lag, hielp hij iedereen, zonder onderscheid te maken. De jongste bediende zowel als de afdelingschef. „Vraag het maar aan Jan-Piet" was spreekwoordelijk geworden op het grote bankkantoor. En als Jan-Piet al eens een keer verzuimde wegens ziekte - dat was overigens maar twee keer gebeurd in de bijna 10 jaren, dat hij bij de heren Alsbach en Emmers werkte - dan miste men hem terstond. „Hé. Jan-Piet er niet? Zo. ziek? Wat scheelt de kerel?" Het was beide ke ren een klassiek griepje geweest en het verzuim duurde slechts enkele dagen. Daarna zat Jan-Piet weer achter zijn schrijftafel alsof er niets gebeurd Was. Met dit verschil, dat hij de fouten van zijn plaatsvervan ger verbeterde zonder er wat. van te zeggen. Want fouten duldde hij niet. In dit opzicht grensde zijn kunde aan het volmaakte. (Wordt vervolgd). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6