DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onrustbarende ontwikkeling van Chinees-Indiase oorlog 37 zeelieden omgekomen bij scheepsramp in Jokohama Duizenden boeren hielden protest vergaderingen in Den Haag De verkiezingen in Oostenrijk i- ZEGT VI NS -r V.S. blijven Cuba controleren Premier Chroesjtsjov wil „ruiltransactie" met het Westen LAATSTE NIEUWS De „dodenweg" langs Zuid-Willemsvaart De Gaulle de overwinnaar bij Franse verkiezingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 november 1962 119e jaargang No. 19280 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vh. Lakenman Ochtman. iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Lutherse kerk kreeg nieiiw orgel Slad Walong (bij Birma) gevallen Dit nummer bestaat uit 6 pagina's NIEUW DELHI, 18-11. De strate gisch belangrijke plaats Walong, by de Birmaanse grens, is in handen van de Chinezen gevallen, aldus een woordvoerder van het Indische mi nisterie van defensie, die dit zondag bekendmaakte. De sterkte van de aanvallers in het gebied van Walong was meer dan %en divisie, gesteund door artillerie, zware mortieren en geschut, waar van de lopen niet terugstoten. De Chinezen vielen in golven aan, ongeacht de zware verliezen. De In dische positie werd moeilijk, toen het vliegveld ten zuiden van Wa long onder Chinees vuur kwam. De Indische troepen trokken zich tenslotte terug op nieuwe de fensieve tsellingen, 16 tot 20 km ten zuiden van Walong, aldus de In dische woordvoerder. De strijd duurt voort. De woordvoerder noemde de val van Walong „een grote tegen slag" voor de Indiërs. Ook in het gebied van Tawang hadden de Chinezen een groot offen sief ontketend. De Indische troepen trokken zich terug naar de Sela-pas, waar verwoede gevechten aan de gang zijn. De Chinezen begonnen zondag met een beschieting van de Indische stel lingen bij Tsjoesjoel, aan het weste lijke front. Zij vielen twee vooruit geschoven posten aan, waar nog ver woed gevochten wordt, aldus de woordvoerder van het Indische mi nisterie van defensie. De Sa La-pas TEZPOER, 18-11. Chinese troepen hebben zondag de Indische verdedi gers van de Sa La-pas, een sleutel positie, in de rug aangevallen. ZU zouden de weg tussen deze pas en de stad Bomdila hebben bereikt. Volgens de laatste berichten deden de Chinezen een frontale aanval, waarbij zij in golven, onder het uit stoten van oorlogskreten, aanvielen. De Chinezen schoten met automa tische wapens en werden gesteund door zware artillerie en mortieren. De Indiërs slaagden er in. hen met zware verliezen terug te drijven. Het is niet bekend hoe de Chinezen erin geslaagd waren in een dergelijke sterkte achter de Indische linies te komen. Volgens waarnemers zijn zij vermoedelijk door een riviervallei in DEN HAAG, 17-11. Met meer dan 100 autobussen zijn duizenden boe ren naar Den Haag getogen om in vergaderingen op vier plaatsen in de regeringsstad uiting te geven aan hun ontevredenheid over de hulp, die minister Marijnen van plan is te verlenen aan de gemengde bedrij ven. Zwaar weer op Franse verkiezingszondag Ingesneeuwde bergtoppen PARIJS, 18-11. Het is zondag bar weer geweest in Frankrijk. Storm, regen en sneeuw droegen er niet toe bij de gang naar een stembureau, die alle stemgerechtigde Fransen op deze dag moesten maken, aanlokke lijker te maken. Zware brekers, opgezweept door winden met een snelheid van soms 150 km, beukten de westkust, ter wijl in het binnenland regen- of sneeuwbuien vielen en wegen in de Jura, de Alpen of de Pyreneeën on begaanbaar waren geworden. .Het normale winterse beeld van geïso leerde bergtoppen vertoonde zich dit jaar al vroeg; omgewaaide bomen en afgeknapte telefoonpalen hadden hiertoe een seintje bijgedragen. Twee vissers kunnen hun avon tuur - sedert zaterdagavond waren zij stuurloos in een kokende zee rondgeslingerd - nog navertellen. Zondag plukte een hefschroefvlieg- tuig de beide mannen op en bracht hen veilig aan land. Russische onderzeeërs in Caraïbisch gebied WASHINGTON, 18-11. Amerikaan se schepen en vliegtuigen, hebben meer dan tien Russische onderzee boten in het Caraïbisch gebied waar genomen sinds de Amerikaanse ge deeltelijke blokkade van Cuba be gon, zo hebben welingelichte krin gen in Washington zondag meege deeld. Volgens Amerikaanse militai re functionarissen is dit een van de grootste concentraties van Russische onderzeeboten, die ooit in dit gebied zijn geconstateerd. Italiaan stak man dood ALKMAAR, 17-11. Vijf Italianen, die in Alkmaar werkzaam zijn, zijn vrijdagavond slaags geraakt met een achttal woonwagenbewoners. Zij hadden reeds in één van dé biosco pen contact met elkaar gehad. Toen vier van de Italianen zich bedreigd voelden, vluchtten zij het politiebu reau binnen; de vijfde Italiaan, de 25-jarige G. D. die reeds acht maan den in Al'kmaar werkzaam is werd aangevallen. Hij trok daarbij zijn mes en trof daarmee de 22-jarige woonwagenbewoner Jan Schouten in de borst. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is Schouten aan de gevol gen overleden. De Italiaan, die on gehuwd is, heeft zich bij de politie aangegeven. In het kader van de Amerikaan se pogingen de maan te bereiken is voor de derde maal de grootste Ame rikaanse raket, een „Saturnus" ge lanceerd. Zoals bekend werd er vergaderd in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, het Seinposttheater, het Odeon-theater en in het gebouw van de Dierentuin. Afgezien van wat extra toezicht bij deze verga derzalen heeft de politie geen spe ciale voorzorgsmaatregelen voor het geval van ordeverstoringen genomen. Vdn de organisatoren heeft de poli-^. tie de verzekering ontvangen, döt het alleen maar de bedoeling is vreedzaam te vergaderen en dat zou worden afgezien van protestmarsen of andere betogingen. De demonstra ties zijn dan ook in alle rust ver lopen. Voor het lopende jaar rekent men in Oostenrijk met een opbrengst aan deviezen uit het vreemdelingenver keer van bijna tien miljard schilling, een record tot nog toe. Zesenvijftig schilderijen, die vo rig jaar juli uit een museum in Saint Tropez aan de Franse Rivièra wer den gestolen, zijn onbeheerd terug gevonden in Villiers-Saint-Georges, ongeveer honderd km. ten oosten van Parijs, zo heeft de Parijse rege ring meegedeeld. Gul gebaar tegenover Nederlandse militairen in West-Duitsland DEN HAAG, 17-11. Het leger heeft dit jaar een gebaar gemaakt tegen over het personeel, dat op een voor uitgeschoven post zijn taak vervult, voor éénmaal is namelijk bepaald, dat militairen, die zijn ingedeeld bij de 121ste lichte brigade (die zoals bekend in Hohne in Duitsland is ge legerd) en die noch met Kerstmis noch met nieuwjaar in aanmerking komen voor verlof, toestemming krij gen hun echtgenote, vergezeld van ten hoogste twee kinderen geduren de een week te doen verblijven in nabij de legerplaats gelegen hotels. De hieraan verbonden kosten voor de reis per trein of per auto en voor verblijf komen voor rekening van_ het rijk. Maximaal hiervoor te ver-* goeden bedragen zullen nog worden vastgesteld. Brits vrachtschip zonk bij Napels NAPELS, 18-11. Even buiten de vnn Napels is zondagmiddag bo* 5.12^ »on melende Britse vracht schip „Ashanti Palm" gezonken, na dat het schip in de nacht van zater dag op zondag tegen een pier lek was geslagen. Het schip was zaterdag kort voor middernacht uit Livorno in Napels aangekomen op weg naar West- Afrika. Het ging buiten dc haven voor anker omdat er een zware •♦orm in de Golf van Napels stond. Maar enige tijd later werd het van de ankers geslagen -waarop het af dreef en tegen dc stenen van een pier lek werd geslagen. Het water drong de machinekamer en de rui men binnen en pogingen, om het schip alsnog de haven binnen te sle pen, mislukten. De bemanning van de vrachtboot ging zondagmorgen, met uitzondering van de kapitein en drie andere officieren, van boord. Wat er met de vier achtergebleven opvarenden is gebeurd, is nog niet bekend. Bhoetan, een neutrale bergstaat, in de Indische linies doorgedrongen. Hun directe doel bleek te zijn de Indiërs, die de pas verdedigden, in te sluiten en Bomdila te veroveren, waar het hoofdkwartier van de Ka- meng-divisie is gevestigd. Er zouden nog steeds zware gevechten gaande zijn in de hoge heuvels bij de pas. WENEN, 18-11. De eerste uitsla gen van de zondag in Oostenrijk ge houden verkiezingen voor het uit 165 leden bestaande Huis van Afge vaardigden tonen een verschuiving ten gunste van kanselier Gorbaohs conservatieve volkspartij. Deze par tij had in het oude huis 79 zetels, terwijl de regeringspartner, de so cialistische partij er 78 bezette. De opkomst bij de verkiezingen was groot en zal naar verwacht wordt, die van 1959 (94,2 procent) overtref fen. In drie van de negen provincies heefst stemplicht. Natuurkundige Niels Bohr overleden KOPENHAGEN, 18-11. De ver- maarde Deense natuurkundige en atoomgeleerde Niels Bohr is zondag middag op 77-jarige leeftijd overle den. Hij verwierf in 1922 de Nobelprijs voor natuurkunde voor zijn onder zoekingen inzake de atoomleer. Pro fessor Bohr was sedert 1916 aan de universiteit van Kopenhagen ver bonden. TOKIO, 18-11. De 37 opvarenden van de Japanse tankboot „Moena- kata Maroe nr. 1" zyn vermoedelyk om het leven gekomen, nadat hun 1.972 ton metende schip zondagmor gen in dichte mist in de haven van Jokohama in aanvaring was geko men met de Noorse tankboot „Tha- rald Brovig" van 21.634 ton en in brand was gevlogen. Brandweerlieden hebben tot dus ver vijf lijken, waaronder dat van de kapitein van het Japanse schip, gevonden. Havenfunctionarissen vre zen, dat de rest van de bemanning Vele vrouwen huilen voor zij trouwen, vele mannen erna in de vlammen het leven heeft ge laten. Een voorbijvarende sampan werd door het vuur, dat op beide schepen was uitgebroken, aangetast. Van de drie opvarenden vqn dit bootje wordt er een vermist. Alle bemanningsleden en passa giers van de Noorse tankboot onder wie vier vrouwen, konden zich met reddingboten of door naar andere schepen in de buurt te zwemmen na overboord gesprongen te zijn, in vei ligheid brengen. Het vuur werd be streden met behulp van 27 drijvende brandspuiten. Het Japanse schip brandde geheel uit. WAf BILT STAART AAN „SPIEGEL"-AFFAIRE Rumoer rond Westduitse minister Strauss P FÜRTH, 17-11. Met gefluit, ge- schreeuw, maar ook met applaus werd de Westduitse minister van defensie Franz Josef Strauss begroet toen hy verscheen op een verkie- zingsbijeenkomst in het Beierse stadje Fürth. Tijdens zijn toespraak werd Strauss herhaaldelijk onderbroken. Hij zei onder meer dat de inval van de po litie in de bureaus van „Der Spiegel" gerechtvaardigd was. „Handen af van de justitie" brulde hij op een gegeven ogenblik tegen de mensen die hem in de rede vie len. In Hannover moest de politie vrij dagavond ingrijpen, toen een twin tigtal studenten door het centrum van de stad trokken met borden waarop stond: „Hij, die de persvrij heid niet eerbiedigt, is geen minis terszetel waard". De studenten wer den naar een politiebureau gebracht omdat zij de politie niet van te vo ren in kennis hadden gesteld van hun voornemen een betoging te hou den, hetgeen door de wet wordt ver eist. NEW YORK, 17-11. De Ameri kaanse afgevaardigde Arthur Dean heeft in de politieke commissie van de Verenigde Naties verklaard dat, zolang nog niet alle punten van de overeenkomst tussen, de V.S. en de Sowjet-Unie inzake toezicht van de Verenigde Naties op het terugtrek ken van alle aanvalswapens uit Cuba volledig zijn uitgevoerd, de Verenig de Staten gedwongen zijn hun maat regelen te handhaven, opdat de vol keren van het Amerikaanse wereld deel niet vanuit het Cubaans grond gebied worden bedreigd. CUBA - BERLIJN - KERNPROEVEN LONDEN, 18-11. Het Britse blad „The Observer" heeft zondag ge meld, dat premier Chroesjtsjov pre sident Kennedy in het raam van „het vreedzaam naast elkaar be slaan" een transactie heeft aangebo den, waarby het Westen onder meer Oost-Duitsland erkent in ruil voor afbreking van de muur in Beriyn. Volgens de diplomatieke verslag gever van het blad, Robert Stephens, die zegt zijn inlichtingen uit „een welingelichte neutrale bron" te heb ben, heeft de Sowjetrussische pre mier aangeboden, alle Sowjet-perso- neel en -wapens uit Cuba terug te trekken en in te stemmen met een verbod op het nemen van kernproe ven met beperkte inspectie ter plaat se cp de naleving daarvan, in ruil voor de opheffing van de Ameri kaanse blokkade en boycot van Cuba en herstel van de normale betrek kingen tussen de V.S. en Cuba en erkenning van Oost-Duitsland door de westelijke mogendheden. Als de erkenning van Oost-Duitsland een feit zou worden, zou de Berlijnse muur onmiddellijk worden afgebro ken en het vrije verkeer tussen Oost en West.-Berlijn worden hersteld, al dus het bericht van „The Observer". Volgens het Britse blad heeft de Sowjetrussische eerste vice-premier Mikojan, deze voorstellen overge bracht aan de Amerikanen toen hij kortgeleden op doorreis naar Cuba een dag in New York verbleef. WASHINGTON, 18-11'. Het bericht van „The Observer" werd door func tionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken „wilde speculatie" genoemd. De Amerikaanse regering zou op het ogenblik de berichten, dat de vier- a vijfduizend Russische „tech nici" op Cuba in militaire eenheden ter grootte van compagnieën zijn in gedeeld, aan een nader onderzoek onderwerpen. Intussen wordt binnen 48 uur een Russische beslissing verwacht over de Amerikaanse eis tot verwijdering van de Iljoesjin-28 bommenwerpers van Cuba. Volgens welingelichte kringen bevinden zich ruim 35 van deze toestellen op het eiland. Het in Havanna verschijnende blad „Revolucion" heeft vrijdagmor gen de tekst gepubliceerd van de brief, welke premier Fidel Castro aan wnd. secrtaris-generaal Oe Thant heeft geschreven en waarin hij waarschuwt, dat elk Amerikaans vliegtuig, dat boven Cuba verschijnt gevaar loopt te worden neergescho ten. Plaatselijk buien Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien, vooral in de kust provincies; in het binnenland over wegend matige, aan de kust matige tot krachtige wind tussen noord en noordwest; weinig verandering in temperatuur. 20 nov. Zon op 8.07, onder 16.43. Maan op 0.25, onder 14.39. Laatste kwartier: 19 nov. te 3.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 nov. 9.23 v.m. 22.22 n.m. BROUWERSHAVEN 20 nov. 9.18 v.m. 21.55 n.m. Doodtij: 21 nov. Se La bergrug in Chinese handen NIEUW DELHI, 19-11. - Premier Nehroe heeft maandag in het parle ment meegedeeld dat de Se La berg rug aan de noordoostgrens, in Chi nese handen is gevallen. Nehroe zei dat Se La door een om singelende beweging door de Chine zen is veroverd, waarby de weg tus sen Se La en de bestuursstad Bom dila is afgesneden. De toestand ter plaatse noemde hy verward. Ook bij Sjoesjoel, in zuid-Ladach, waar de Indiërs een belangrijk vlieg veld hebben, wordt zwaar gevoch ten. De Chinezen beschieten twee In dische voorposten en het vliegveld met zware artillerie. Eén van de voorposten is gevallen. Na de verklaring van Nehroe ont stond grote opwinding onder de af gevaardigden. Het socialistische lid Hem Baroea wilde totale oorlog met steun van geallieerd materiaal en manschappen. Nehroe antwoordde, dat getracht zal worden alle moge- lyke hulp van bevriende landen te verkrijgen. „Hieraan zyn geen gren zen gesteld". STUNT VAN DUITSE SOLDATENKRANT Hans Oster een „landverrader" genoemd Drie inzittenden van auto omgekomen MÜNCHEN, 17-11. De zoon van generaal Hans Oster, de huidige Westduitse ambassadeur in Madrid Achim Oster, heeft een aanklacht wegens smaad tegen twee journalis ten van hetv rechtsgezinde soldaten- blad „Deutsche Soldatenzeitung" in gediend. In het artikel wordt Hans Oster „een van de grootste landver raders in de Duitse geschiedenis" Noordzeekanaal wordt grootste ter wereld O AMSTERDAM, 17-11. Het Noord zeekanaal wordt het diepste, het breedste en het grootste van alle zeescheepvaartkanalen. Het Pana makanaal en het Suezkanaal, de be kendste grootste zeekanalen, blijven in diepte en breedte bij het Noord zeekanaal ten achter. Dit constateert de Stichting Rijnmond-Noordzeeka naal in een uiteenzetting over de werkzaamheden die thans en in de nabije toekomst ter verbetering van het Noordzeekanaal worden uitge voerd. Er wordt sedert anderhalf jaar voor IJmuiden gewerkt aan de bouw van twee nieuwe, grote, bijna 3 km. ver in zee stekende haven hoofden, die de buitenhaven van IJmuiden - toegang tot het Noord zeekanaal - tot een van de grootsté en ruimste kunstmatige toegangsha vens ter wereld zullen maken, aldus de stichting, die bovendien de Noor- dersluis van het sluizencomplcx te IJmuiden de grootste ter wereld noemt. genoemd. Hij zou ih 1940 de Duitse aanvalsplannen tegen Denemarken, Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk hebben verraden. Als be wijs hiervoor haalt het blad een uit spraak van de Nederlandse generaal- majoor G. B. Sas aan, in maart 1948 voor een Nederlandse commissie van onderzoek geuit. Oster zou aan gene raal Sas militaire geheimen hebben overhandigd om deze aan de „vijan den van Duitsland" door te geven, aldus de krant. Achim Oster is in de „Spiegel"- zaak verscheidene malen genoemd. VEGHEL, 18-11. De zo genoemde „dodenweg" langs de Zuid-Willems vaart, tussen Veghel en Beek en Donk, die bekend staat om de vele ongelukken die er gebeuren - de weg loopt vlak langs het water en is on voldoende beveiligd - heeft zater dagmiddag weer drie slachtoffers geëist. Een personenauto met drie inzit tenden, de 30-jarige heer L. A. A. M. Aarts, ihoofd van de lagere school te Horst, zyn zoontje, de bijna 4 jaar oude H. J. A. M. Aarts en de 4-ja- rige H. ten Brink, dochtertje van een internist te Horst, is zaterdag middag in de Zuid-Willemsvaart ge reden, waarbij alle .drie de inzitten den verdronken. De heer Aarts was om twee uur uit Sint Michielsgestel weggereden, waar hij van het doofstommeninsti- tuut de twee kinderen had opge haald, om ze mee te nemen naar huis. Toen hij daar niet aankwam is men begonnen met een onderzoek, dat pas des avonds om tien uur re sultaat had, daar niemand het onge luk had zien gebeuren. Doordat men een gat in het riet ontdekte, is men ter plaatse gaan dreggen en heeft men de drie slachtoffers gevonden. De lichamen zyn naar het zieken huis te Veghel overgebracht. DE U.N.R. IN OPMARS PARIJS, 18-11. Zondagavond zeven uur zijn de laatste Franse stemloka len dichtgegaan. Parys en de grote s'eden hadden een uur langer stem- tyd gekregen dan overig Frankryk. Het aantal wcgblyvers in deze eer ste verkiezingsronde was ditmaal byzonder groot. Men noemt een per centage tussen 35 en 45. Verkiezingsfunctionarissen weten dit aan het feit, dat dit al de derde keer was dat de Fransen ter stem bus werden geroepen en aan het bar slechte weer op de verkiezingsdag. Bii het referendum van jongstleden oktober waren er 23 procent weg blijvers. Men noemt het een normaal verschijnsel, dat één op de vier Fransen bij verkiezingen thuisblyft. Overigens schijnen de aanhangers van president De Gaulle zich door niets te hebben laten weerhouden. De eerste uitslagen duiden op een groei van Gaullistische stemmen. In Calais is de schoonzoon van de pre sident, Jacques Vendroux, zo goed als gekozen. In Belfort, in het oosten, ligt de fractieleider van de partij van De Gaulle, de U.N.R., een flink eind op zijn rivalen voor. Voor de 465' parlementszetels hebben zich 2168 kandidaten verkiesbaar gesteld. Op zondag 25 november wordt in dis tricten. waar geen kandidaat de ver eiste absolute meerderheid behaalde, cpnieuw gestemd. Vijftien zetels behoren aan over zeese gebieden. De nieuwe Natio nale Vergadering telt 480 afgevaar digden. De eerste vier kandidaten die wer den gekozen waren alle Gaullisten. De eerste twee waren leden van de oude Assemblee, de derde was mi nister Raymond Marcellin en de vierde de voorzitter van de Assem blee Chaban-Delmas. Pierre Pflimlin, een Gaullistisch gezinde M.R.P.-leider en ex-premier, Werd herkozen. Minister van finan ciën d'Estaing (onafhankelijk) werd herkozen, alsook de voorzitter van de Radicale partij, Maurice Faure. Oud-premier Paul Reynaud werd door zijn Gaullistische tegenkandi daat Jules Houcke verslagen, even als Pierre Mendes-France, die het aflegde tegen staatssecretaris Jean de Broglie (U.N.R.). Drie uur na de sluiting der stem lokalen waren bijna vijftig kandi daten zeker van hun verkiezing en lag de U.N.R. (Gaullistische party) met byna 35 vertegenwoordigers op kop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1