rS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Djakarta heeft geen bezwaar tegen landingsrechten voor K.L.M. Verbreking betrekkingen Moskou-Peking Gen. Norstad over defensierol van NAVO V.S. willen 19 november hervatting ontwapeningsbesprekingen WAT Mi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag IX november 1962 119e jaargang No. 19277 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zlorikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vh. Lakenman Ochtman. Jannewekken 11Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Gasteiistotistiek 1962 van de Westhoek Georgiërs leggen krans op Russische begraafplaats (Texel) IN'iet wachten op herstel betrekkingen DEN HAAG. 12-11. De Indonesi- sche minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, heeft de heer E. van Konijnenburg van de K.L.M. officieel meegedeeld dat zijn rege ring geen bezwaar heeft om de K. L.M. wederom landingsrechten te Djakarta te verlenen. Over de aan vangsdatum en de frequentie zal nader van gedachten worden gewis seld. De K.L.M. deelde dit maandag avond in een communiqué mee. De letterlijke tekst van dit communiqué is als volgt: „Ten einde met de Indonesische regering en de directie van de „Ga ruda Indonesia Airways" de moge lijkheid te bespreken om de exploi tatie van de „Kroonduif" over te dragen aan de „Garuda", is dr. E. van Konijnenburg cp 16 oktober 1962 naar Djakarta vertrokken. Daar ook ter plaatse de situatie in ogenschouw diende te worden genomen, zijn de president-directeur van de „Garu da", capt. Partono en de technisch directeur ir. Jap Kie Tik en de heer van Konijnenburg op 26 oktober voor een verblijf van vierdagen naar Biak gegaan. Nadien zijn de besprekingen te Djakarta voortgezet. Op 12 november is de heer Van Konijnenburg voor overleg met de directie van de K.L.M. in Nederland teruggkeerd. Het ligt in de bedoeling dat de heer Van Konijnenburg ter finalisering van de besprekingen op 21 november te Djakarta terug zal z\jn. De „Kroonduif" Naar het zich laat aanzien kan neg vóór het einde van deze maand tot een definitieve overeenkomst ten aanzien van de „Kroonduif" worden gekomen. Eerst dan kunnen bijzon derheden over de overeenkomst wor den meegedeeld. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft de heer Van Konijnenburg officieel meegedeeld dat zijn regering geen Als gevolg van strijd in India: NEW YORK. 12-11. De „National Broadcasting Company" meldt uit New York dat de ambassadeurs van communistisch China in de Oosteu- ropese landen teruggeroepen worden en dat dit gezien moet worden als een aanloop tot een eventuele ver breking van de diplomatieke betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en China. Joseph Harsch, de Londense cor respondent van de N.B.C., die vol gens zijn zeggen rechtstreeks uit Warschau kwam, deelde in een uit zending mee, dat de terugroeping van de ambassadeurs verband zou houden met de mededeling van de Indische regering, dat Rusland aan India de vliegtuigen zal leveren die het voor het huidige grensconflict heeft toegezegd. Maar ook de zuive ringen in Bulgarije zouden van in vloed zijn geweest op het besluit van Peking. Volgens Hai-sch wareh com munistische funktionarissen over het algemeen van mening, dat de zuive ring in Bulgarije door Moskou bevo len is om te voorkomen dat Bulga rije zou omzwaaien naar de opvat tingen van Peking en Albanië. Men zou ook zuiveringen in Oost-Duits- land en Tsjecho-Slowakije verwach ten. Jordaans bevelhebber wijkt uit CAIRO, 12-11. Generaal Sahl Hamza, bevelhebber van de Jor daanse luchtstrijdkrachten, is maan dag naar Egypte uitgeweken. Tijdens eën persconferentie op het vliegveld van Cairo zei generaal Hamza o.m., dat hij belast was met het uitvoeren van offensieve opera- ties tegen de Jemenitische revolu tionairen. Hij had vergeefs gepleit tegen interventie in Jemen. „Schild" sterker geworden PARIJS, 12-11. - Generaal Lauris Norstad, de scheidende opperbevel hebber van de N.A.V.O.-strjjdkrach- ten in Europa, heeft maandag de parlementaire N.A.V.O. - conferentie in Parijs medegedeeld, dat hij heeft besloten de defensiestrategie in Eu ropa te baseren op een verdediging vanuit de voorste linies. Hoewel de huidige militaire op bouw van de N.A.V.O. in Europa nog ernstige gebreken vertoont, zo zei hij, is een vooruitgeschoven defensie die van het begin af aan in de be doeling heeft gelegen, nu mogelijk op een minimumbasis. Dit wil echter niet zeggen, dat de eisen van de hui dige N.A.V.O.-programma's niet ver der behoeven te worden vervuld. Norstad. die zijn opvolger Lem- nitzer aan de ruim 200 parlements leden uit de vijftien N.A.V.O.-lan- den voorstelde, verklaarde dat de Europese N.A.V.O.-landen in de twaalf jaar dat hij opperbevelheb ber is geweest, achter het geleidelijk sterker wordende N.A.V.O.-schild hun vrees voor Russische agressie hebben kunnen overwinnen en een periode van ongekende economische welvaart zijn ingegaan, die wellicht duidelijk het einde van de commu nistische ideologische expansie zal markeren. graanoogst Misdruk van postzegels WASHINGTON. 12-11. Bij het drukken van een serie nieuwe postzegels ter herinnering aan Dag Hammarskjoeld, de bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen secretaris-ge neraal van de V.N., heeft men ontdekt, dat het onderste deel van de zegel, dat geel had moeten zijn, wit is gebleven en dat de aanduiding „vier cent" in de rechter bovenhoek stond in plaats van links onderaan. De Amerikaanse P.T.T. heeft nn de verkoop van deze zegels stopgezet. Volgens de druk kers heeft men in 1918 voor het laatst een dergelijke fout in de V.S. gemaakt. Postzegel verzamelaars zijn van mening, dat de zegels met de misdruk, die al in omloop zijn gebracht, een zeer grote waarde hebben. De in de Sowjet-Unie MOSKOU, 12-11. De Sowjet-Unie zal dit jaar 147,6 miljoen ton graan produceren tegen 137,8 miljoen ton in 1961, zo heeft Chroesjtsjef mede gedeeld aan het presidium van het centrale partij-comité. Het is de beste oogst, die ooit in de Sowjet- Unie voorkwam. Een vorig record van 141,2 miljoen ton werd in 1958 bereikt. Verwacht wordt, dat de graanaan- kopen van de staat 56,6 miljoen ton groot zullen zijn. Op 10 november werd reeds het cijfer van 56,3 mil joen ton bereikt. De Indiase regering heeft de V.S. gevraagd om vliegtuigen en om ma chines voer de vervaardiging van wapens. Dit zou premier Nehroe te genover bezoekende Amerikaanse journalisten hebben verklaard. bezwaar heeft om de K.L.M. weder om landingsrechten te Djakarta te verlenen. Over de aanvangsdatum en de frequentie zal nader van gedach ten worden gewisseld. Het visum van dr. Van Konijnen burg, dat aanvankelijk voor een maand was verstrekt, is te Djakarta voor zes maanden verlengd". Geen dollars voor Russische voetballer MOSKOU, 12-11. - De Russische voetballer van internationaal for- maat Vyatsjeslav Ambartsoemyan is maandag beschuldigd van speculatie in Amerikaanse dollars met het doel westerse kleren te kopen op een reisje in het buitenland. Een Mos kous avondblad schreef, dat de vei ligheidspolitie geen vervolging tegen Ambartsoemyan zou laten instellen, maar verwacht werd „dat zijn vrien den uit de Komsomol hem op zijn morele verantwoordelijkheid zouden wijzen". Volgens het blad had Am bartsoemyan, die in het elftal van het Rode Leger speelt, de dollars ge kocht van twee jonge Russen om in het buitenland kleren voor zijn meis je te kunnen kopen. De twee jonge mannen zijn gearresteerd. Heroïne-vondst op Nederlands schip SYDNEY. 12-11. Aan boorcl van het Nedei-landse schip „Twjiwangi'V dat een geregelde passagiers- erf vrachtdienst ondei'houdt tussen Ja pan, Hongkong, de Philippijnen en Australië, is in de haven van Sydney door douane-ambtenaren ruim een kilogram heroine in beslag genomen, ter waarde van ruim 300.000 gulden. Dit was de grootste vangst, die op het gebied van verdovende middelen ooit in Australië is gedaan. Het goedje was in 65 plasticzakjes ver pakt tussen de lading verborgen. Sterk drankje op wielen WARSCHAU. - Een Poolse export firma voor wodka en andere alcoho lische produkten is voornemens een rijdend „proeflokaal" naar het bui tenland te sturen om de afzet te ver groten. De 'bezoekers van dit gemo toriseerde proeflokaal, dat West- Duitsland, Nedei'land, België, Lu xemburgsen Frankrijk zal bewerken, kunnen onder 'het genieten van een drankje hun orders opgeven. Een zelfde experiment zal in Afrika wor den genomen. Ned. oorlogsbodems op thuisreis DEN HAAG, 12-11. Na een niet- officieel bezoek gebracht te hebben aan iraeus zijn Hr. Ms. vliegkamp- schip Karei Doorman en Hr. Ms. onderzeebootjager Rotterdam thans op terugreis naar Nederland. Beide oorlogsbodems arriveerden op dinsdag 6 november jl. ter rede van Piraeus. Naast de uitwisseling van verschil lende officiële bezoeken van de plaatselijke autoriteiten en de com mandanten der schepen, werd de op varenden een uitgebreid omtspan- ningsprogramma aangeboden, o.a. bestaande uit bustochten naar de Akropolis en andere bezienswaardig heden. Tevens werden enkele water- polowedstrijden en een voetbalwed strijd gespeeld tegen teams varx de Griekse marine. Hr. Ms. Karei Doorman en Hr. Ms. Rotterdam worden ï'espectievelijk op 23 november en 14 november a.s. in Nederland terugverwacht. gel- x ing, i ruk, J „i NEW YORK, 12-11. De Sowjctrus- sische vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Zorin, heeft maandag in de algemene politieke commissie voorgesteld de ontwapeningsconfe rentie te Genèvc eind volgende week te hervatten. Persberichten in New York volgens welke de Sowjet-Unie deze hervatting pas in het komende jaar zou willen, noemde hij tenden tieus. De Amerikaanse mede-voorzitter ï«r conferentie, Arthur Dean, her haalde het Amerikaanse vex-zoek de conferentie maandag 19 november te hervatten, de datum die was vast gesteld toen de conferentie in sep tember werd verdaagd. Het Russische staatsensemble „De Georgiërs", dat voor stellingen geeft in de Amsterdamse Apollohal, heeft maandag een bezoek gebracht aan de begraafplaats van de in april 1945 op Texel gesneuvelde Russen, slacht offers van de zogenaamde „Russenoorlog". De artistieke leider x'an het gezelschap, de heer Zoukhichuili, legde een krans namens de bevolking van Georgië en strooide Georgische aarde over het graf van de gesneuvelde militaire leider Sjalwa Loladze en van enige soldaten. „NOTA RECLAME-T.V." AAN TWEEDE KAMER Regering houdt vast aan commerciële televisie Dit hummer bestaat uit 8 pagina's Zorin zei maandag dat het „zeer onredelijk" zou zijn de besprekingen in Genève te beginnen terwijl de Algemene Vergadering der Verenig de Naties de debatten over ontwape ning nog niet heeft beëindigd. Om dat er nog meer dan dertig sprekers aan het woord moeten komen is het duidelijk dat dit debat niet. binnen een week zal zijn beëindigd, aldus Zorin. Dean stelde hierop voor de politie ke commissie twee avondvergade ringen te laten houden, zodat dit agendapunt donderdag kan zijn be sproken en de conferentie maandag in Genève kan worden hervat. DEN HAAG. 13-11. - De regering blijft vasthouden aan Commerciële televisie. Dit blijkt uit de memorie van antwoord op de „nota-reclame televisie", die door de staatssecreta rissen Scholten (O., K. en W.) en Gijzeis (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer is gezonden. In deze memorie wordt enigszins tegemoet gekomen aan de wensen van de N.T.S. Op het tweede t.v.- zendernet zou aan de commerciële concessionaris twintig uur zendtijd kunnen worden gegeven en aan de N.T.S. en omroepverenigingen b.v. tien uui\ totdat een derde zendernet voor de commerciële concessionaris en het derde net aan de N.T.S. en omroepvei-enigingen kunnen worden toegewezen. Geen verhoging kijkgeld Het tijdelijke aandeel van N.T.S. en omroepverenigingen in het twee de net zou wellicht uit kijkgelden kunnen worden bekostigd. De be windslieden zijn niet van plan het kijkgeld te verhogen. Zij menen, dat een volledig tweede progx-amma van dertig uur niet uit het kijkgeld zal kunnen worden 'betaald. BANGKOK. De minister van de fensie van Thailand, generaal Kitti- kachorn, heeft bekend gemaakt dat de Verenigde Staten, in het kader van de vorige maand beloofde mili taire bijstand, „Sidewinder"-raket- ten zullen verschaffen .alsmede tanks, vliegtuigen, transportvliegtui gen e.d. Ongeluk door amazonerit NIJKERK, 12-11. In het ziekenhuis „Salem" in Ermelo is overleden de 21-jarige mejuffrouw B. D. uit Nij- kerk. Ze werd eerder zwaar gewond 'bij een verkeersongeval op de Put- terstraatweg. Ze zat als een amazone achterop de scooter van haar ver loofde, de 23-jarige heer A. W. uit Putten, die de macht over het stuur verloor doordat zijn verloofde in aanraking kwam met een auto. Me- juffrouw D. werd zwaar gewond naar 'het ziekenhuis „Salem" over gebracht, waar ook haar verloofde, zij het minder ernstig gewond, moest worden opgenomen. Lichtjes in Groninger land GRONINGEN, 12-11. De jeugd in stad en provincie Groningen heeft zich maandagavond weer enthousi ast overgegeven aan een fleurig folk loristisch gebruik „het lichtjes lo pen". Aangezien de elfde november, de feestdag van Sint Martinus, dit jaar op zondag viel, werd het tradi tionele festijn een dag verschoven. Nauwelijks was de schemer donker geworden of in alle straten van stad en dorp kwamen de kinderen met hun kleurige lampionnen te voor schijn om huis aan huis een lied te zingen en de beloning, snoep of fruit in ontvangst te nemen. In de Zaanstreek was het even eens Sint Maarten. Ook hier wist de jeugd met de traditionele liederen vele giften te verzamelen. Overleg zou moeten gepleegd of de extra tien uur op 'het twëede net zowel aan N.T.S. en omroepvereni gingen ofwel alleen aan de N.T.S. ten goede zouden moeten komen. Daarbij is dan ook de verdeling veertig-zestig tussen N.T.S. en ver enigingen in het geding. STUNT VAN DUITSE KRANT Gestolen kunstschatten terecht WURZBURG, 12-11. Het op 7 augustus uit de Bedevaartskerk Maria in de wijngaard" bij Volkach in west-Duitsland gestolen beeld „Maria in de rozenkrans" van Til- man Riemenschneider 'Js hnaandag door de hoofdredacteur van een Westduits geïllustreerd blad, Henri Nannen, aan de eigenaars terugge geven. Het betrokken blad heeft aan de„ dieven geheimhouding en een be drag van honderdduizend mark be loofd. Behalve het madonnabeeld, dat een miljoen mark waard is, hebben de dieven de gestolen „Piëta" uit de 14de eeuto en de „Anna Selbdritt", uit de 15e eeuw teruggegeven. De rozenkrans van het ongeveer twee meter hoge beeld is beschadigd en het beeld zelf is met een ivas- achtige stof ingesmeerd. De heer Nannen zei als losgeld een zo groot bedrag geboden te hebben om te voorkomen dat de dieven de kunstwerken naar het buitenland zouden vervoeren of zouden vernie tigen. De onderhandelingen met de dieven werden in volslagen duister nis gehouden en hij heeft hun ge zichten nooit te zien gekregen. DODELIJKE VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM Messesteker legt bekentenis af AMSTERDAM. 12-11. Na een lang durig verhoor heeft de zondagmor gen aangehouden 26-jarige Surina mer VV. A. T. A. H. bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag bij 'n vechtpartij op de Oudezpds Voor burgwal in Amsterdam de fatale messteek te hebben toegebracht, ten gevolge waarvan de 22-jarige Ame rikaanse soldaat Jay W. Jacoby is overleden. Zijn bekentenis klopt volledig met het verhaal van de twee Surinamers die bij de vechtpartij betrokken wa ren en ook werden aangehouden. De bekentenis volgde op een tijdrovend onderzoek onder leiding van hoofd- inspekteur H. M. E. Bremer van het bureau Warmoesstraat, die in de loop van de dag eerst alle getuigen verklaringen liet vci'zamelen waarna hij met dit belastend materiaal nog eens een babbeltje met H. begon. Na een aantal confrontaties met getui gen, legde hij een volledige beken tenis a£. H. gaf te kennen dat hij uit woede heeft gehandeld. Doe nooit iets waarvan wenst dat het onbekend blijft. W PE &ILT ,7\ Wi P P Plaatselijk mist Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen en plaatse lijk mist: weinig verandering in tem peratuur; matige tot zwakke veran derlijke wind. 14 nov. Zon op 7.57, onder 16.51. Maan op 19.13, onder 10.41. 15 nov. Zon op 7.58, onder 16.50. Maan op 20.07, onder 11.44. Laatste kwartier: 19 nov. te 3.10. HOOGWATERSTANDEN 4.36 v.m. 5.15 v.m. ZIERIKZEE: 14 nov. 15 nov. BROUWERSHAVEN 14 nov. 4.08 v.m. 15 nov. 4.51 v.m. Springtij: 14 nov. 16.55 n.m. 17.39 n.m. 16.24 n.m. 17.04 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De storing boven Frankrijk en Duitsland, die maandag en vanmor gen ook in ons land regen en plaat selijk ook enige sneeuw veroor zaakte, verplaatst zich nu weer iets naar het zuiden. Intussen begint een depressie bij IJsland zijn invloed over het noor den van Engeland uit te bi-eiden. Morgen zal ons land in het over gangsgebied zijn gelegen tussen de depressie nabij IJsland en het lage drukgebied boven midden-Europa. Er blijft evenwel nog veel bewolking met op enkele plaatsen enige regen cf motregen en hier en daar moge lijk ook mist. In het temperatuurver- loop komt nog niet veel vei'andering. Wereldraad van Kerken en India GENEVE, 12-11. In een maandag te Geiiève gepubliceerde verklaring van de Wex-eldraad van Kerken wordt een oproep gedaan tot terug trekking van de Chinese troepen uit India en directe onderhandelin- gen over een regeling van het ge schil. De Raad heeft voorts een tele gram gezonden aan christelijke lei ders in India waarin „diepe sympa thie" wordt betuigd „op dit voor India zo kritieke uur".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1