Keelpijn ASPRO Misère maakt Algerije anti-westers ONZE PUZZEL-RUBRIEK neem Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta Beverig' grote tube. Uit het testament van Vrouwe Suzanna Maria Lonque Overstromingen in Italië Wat biedt de BEELDBUIS? DE GOUDEN TOMAHAWK BLIK DOOR HET WERELDVENSTER OVERDENKING Ingezonden mededeling In het rumoer om Cuba is vorige week weinig aandacht besteed aan het Amerikaanse besluit de bespre kingen over dollarhulp aan Algerije op te schorten. Het was de konse- kwentie van een weinig taktvolle zet van premier Ben Bella, die in Was hington eerst om die hulp vroeg bij staat een partculieren en toen op de terugweg bij Castro onder roerende omhelzingen zei dat de gebaarde Cubaan gelijk had met zijn klachten tegen de V.S. Dat mag Ben Bella in zijn hart geloven, maar het nam de genen die hij hulp gevraagd had, nu niet direct voor hem in dat hij zo hartelijk vriendschap betuigde met hun vijand. Ben Bella vergat dat hij doodeenvoudig niet in een positie is om de V.S. tegen zich in het harnas te jagen. Er moet hulp komen voor de Al gerijnen. Na enige maanden gehar rewar onder de leiders van de op stand is het land politiek weliswaar en tegen veler verwachting tot rust gekomen, maar economisch is de mi sère als maar nijpender geworden. Dat voornamelijk omdat bijna acht honderdduizend Fransen naar het moederland of naar Spanje trokken, waardoor de bedrijven die het meest voor de welvaart zorgden zijn be roofd van het intellect, vakbe kwaamheid en kapitaal. Resultaat: werkloosheid en drastische daling van de export en bovendien een grote teruggang in de staatsinkom sten waarop juist een beroep gedaan moet worden om de economie weer op gang te helpen. Nog meer afhankelijk De voornaamste bron van inkom sten is nog het geld dat in Frankrijk werkende Algerijnen naar huis stu ren. Waardoor de onaangename kon- sekwentie ontstaat dat Algerije nu het vrij is, méér van Frankrijk af hankelijk is dan tevoren Frankrijk van zijn kant heeft wei nig behoefte zijn steun aan Ben Bella's bewind te versterken, want weliswaar zegt deze zich aan de ak koorden van Evian te willen houden, maar hij laat daarbij niet na, duide lijk te maken dat deze eigenlijk door Frankrijk zijn afgedwongen. Wat Parijs de verdenking ingeeft dat het naleven van deze akkoorden voor Ben Bella meer een bittere plicht is, omdat hij de Fransen niet kan mis sen en zich niet kan permitteren Parijs tegen de haren te strijken dan echte overtuiging. In de Franse hoofdstad waardeert men de „socialistische perspectieven" die Ben Bella voor het Algerijnse volk schildert en die gebaseerd zijn op nogal Marxistische ideeën ook bepaald maar matig. Men houdt er daar altijd rekening mee dat Ben Bella de akkoorden van Evian aan zijn laars zal lappen zodra hij denkt dat dat voor hem voordelig kan zijn. En hulp uit de communistische we reld kan hem wel eens tot dergelijke gedachten brengen. Liever niet in huis Vandaar dat de hulp van Franse kant niet erg gul en niet erg rijke lijk vloeit. Men zou daar liever een gematigder figuur leiding zien ge ven aan de Algerijnse natie. Intussen neemt de misère toe, waarvoor Frankrijk de schuld krijgt al heeft dat beslist niet de pieds- noirs naar huis geroepen, integen deel: het had deze lieden met veelal O.A.S.-gezindheid net zo lief niet in huis gehaald. Met de ellende stijgt zo ook de anti-westerse stemming en het is verwonderlijk dat het Kremlin daar tot dusver zo weinig profijt uit slaat. Men mag er niet op rekenen dat die Moskouse afzijdigheid zo blijft. En als ze verdwijnt heeft Europa weer een nieuw Algerijns probleem, dat even onaangenaam kan zijn als dat wat achter de rug is. Nieuwe fonteinen in Amsterdam ROTTERDAM, 8-11. Binnen niet al te lange tijd zal Amsterdam twee fonteinen rijker zijn. Een daarvan, waarmee thans reeds proeven wor den genomen en die in het voorjaar definitief in werking zal worden ge steld, is aangelegd langs een van Amsterdams drukke verkeerswegen, namelijk in het Tweede Wetering plantsoen tussen de muur langs de speeltuin en de Weteringschans. De tweede nieuwe fontein wordt aangelegd in het plantsoentje op het Leidse plein voor het American ho tel. Hier zal een door mej. G. Rueter ontworpen beeldbouwwerkje in het fonteinbekken worden aangebracht, voorstellende een paar vissen, van waaruit enkele spuiters het water in horizontale richting verspreiden. Daarnaast zullen ook enkele verti cale spuiters in het bassin worden aangebracht. Ingezonden mededeling Voor f 2.60 en 25 Arks waarde bonnen krijgt U 'n echte verrassing. Arks Thé-Complet. De puzzel van de vorige week „is weer uit". Het opvallende was dat de week tevoren een enorm groot aantal inzendingen binnen kwam, terwijl de onderhavige puzzel heel wat minder belangstelling trok. Dat schijnt zo wisselvallig als het weer te moeten zijn. De eerste prijs is bestemd voor: de heer R. Vijverberg, Breestraat 8, Delft. De tweede prijs gaat naar: de heer B. Gerritsen, Acasialaan 14, Bruinisse. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. pa; 3. st; 5. eb; 7. vs; 9. dal; 10. at; 11. sa; 12. ach; 14. kansel; 15. arnhem; 17. art; 18. tsaar; 21. olm; 22. ion; 23. ddt; 25. baron; 28. ode; 29. islam; 33. la; 34. naar; 36. lont; 38. rij; 39. op; 41. edda; 44. pa ri; 46. do; 48. tiara; 50. mia; 51. ak ker; 53. mao; 55. pek; 58. alt; 60. braam; 61. nee; 64. tiende; 66. ma liën; 68. ene; 69. ek; 71. Ie; 72. inn; 73. tt; 74. Ik; 75. sr; 75. kg. Vertikaal: 1. panter; 2. als; 3. sal to; 4. tt; 5. es; 6. baard; 7. van; 8. school; 9. dar: 13. hel; 14. ka; 16. mm; 19. snor; 20. adel; 22. ina; 24. tin; 25. bl; 26. aa; 27. onder; 30.strik; 31. ar; 32. mij; 35. and; 37. opa; 39. ot; 40. pi; 42. dam; 43. amor; 44. pa pa; 45. rak; 46. de; 47. or; 49. attent; 52. koning; 54. abeel; 57. emmer; 58. at; 59. lie; 62. een; 63. en; 65. net; 67. lik; 70. kk; 71. Is. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 2. uiting van vreug de; 5. klein ogenblikje; 9. groente; 10. planeet; 12. plaats in Noord- Afrika; 13. kloosterzuster; 14. nieuw (Lat.); 15. druk; 17. wintervoertuig; 19. deel v.d. bijbel (afk.)20. bloem; 23. rangtelwoord; 24. vastberaden; 28. irriteren; 32. de oudere (afk.); 34. titel (afk.); 35. aanzien; 37. bijwoord; 38. Gode zij lof (Lat. afk.); 39. in houdsmaat (afk.); 40. landbouw werktuig; 41. goud (Fr.); 42. beves tiging; 43. water in Friesland; 44. Frans lidwoord; 45. graafwerktuig; 47. kindergroet; 49. deel v. d. bijbel (afk.); 51. makker; 54. plaats in Spanje; 57. zwelgfeest; 58. vogel; 61. ambtshalve (Lat. afk.); 62. ons in ziens (afk.); 63. plaats; 65. alpen weide; 67. schelle kreet; 68. aaneen gekleefd haar; 69. keurtroep; 72. HET GROTE PERSPECTIEF „Gv zult u verheugen over al het goede dat de Heer, uw God, u en uw huis gegeven heeft". Deut. 26 11a. Wij hebben de dankdag voor het gewas gevierd. Wij zijn dankbaar omdat wij mochten oogsten. Maar, waarop is onze dankbaarheid ge richt? Op onze werkkracht, op ons succes, op het weer dat uiteindelijk toch heeft meegewerkt? Of: op God? Heeft ons werken onder de ver wachting gestaan van Gods-erbij- zijn? Zeker, wij zijn God dankbaar voor de oogst. Maar heeft het rekenen met Hem een plaats gehad tijdens ons werken? Of, m.a.w. hebben wij eruit geleefd, dat God elke dag erbij wil zijn? Is het niet zo, dat wij in het ge wone leven van elke dag weinig re kenen met Hem? Dat Hij, in de praktijk, veel buiten ons leven wordt gehouden! Een zich echt afhankelijk weten van Gods erbij-zijn, wordt toch niet altijd ervaren? Bij het volk Israël was de dank dag een blij gebeuren. De landman bracht een gave van zijn oogst naar de tempel, om die daar te "offeren. In Deut. 26 1-11 lezen wij de woorden die hij daarbij sprak. Daar is iets zeer opvallends in. De land man vereenzelvigt zich met zijn voorouders. Hij voelt zich betrok ken bij Gods handelen aan: Abra ham, Izaak, Jacob en het volk Israël. Hij is bij de aanbieding van zijn offer, die voorouder, aan wie God gehandeld heeft. Zijn oogst wordt daardoor gesteld in de lijn van Gods bezig-zijn met de zijnen. Zijn con crete oogst is evenzeer een teken van Gods erbij-zijn, als bv. Gods redding uit de slavernij in Egypte. Het gewone leven en werken er vaart de landman als een gebeuren, dat door Gods zorg is omgeven. Hij leeft in het heden, in de zekerheid dat God erbij is, zoals Hij in het verleden erbij-was. Zo gaat hij ook de toekomst tegemoet. Ons gewone leven en werken, mag evenzo gesteld zijn in diezelfde lijn van Gods daden aan de zijnen. Dat is het gj-ote perspectief dat zich aan ons voordoet, en dat de zin aan ons leven geeft. Die zin is: God is erbij; mijn leven en werken zijn belang rijk, omdat ze staan in de lijn van Gods grote daden met de zijnen. Zo gaat het niet alleen om de oogst, maar om ons totale bestaan als mens op deze aarde. God heeft gehandeld in deze we reld, door zijn volk Israël, door zijn komen in Christus Jezus, door zijn krachtverlening door zijn H. Geest. In die lijn staat mijn leven, omdat het geleefd mag worden voor Zijn Aangezicht. Als wij dat overdenken is er elke dag oprechte dankbaarheid aan God, die al het goede aan ons gegeven heeft. Z. W. S. D. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERÏKZEE: dokter W. Bontkes, telefoon (01110)- 2280. MIDDENSCHOUWEN: dokter H. Backer, Noordgouwe, tele foon (01112)-480. OOSTERLAND-BRUINISSE; dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, telefoon (01113)-280. •DIERENARTSEN dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, telefoon (01116)-310. Ingezonden mededeling LINNE. Een driejarige jongen, R. W. R. van de woonark „De Zwerver" in Linne, is donderdagmiddag over 'boord gevallen en in het kanaal Maastricht-Luik verdronken. Oosterland in de achttiende eeuw Hi) MDCCLIII werd uit liefde en barhertigheid van Vrouwe Suzanna Maria Lonque dit Gasthuis gestigt. Dit geschrift is te vinden* in het fraai gebeeldhouwde fronton op het midden van het gasthuis te Ooster land, en houdt de herinnering levend van de genegenheid van de adellijke schenkster van dit gebouw. 1753 werd het stichtingsjaar, en zoals we reeds meldden, Vrouwe Suzanna heeft het gereedkomen van het ge bouw niet meer beleefd. De voor dit doel door haar gelegateerde som van 1000 Vlaamse Ponden (f 6000) bleek uiteindelijk niet voldoende zo dat een gedeelte van de 500 Pond welke feitelijk voor een torenspits waren bestemd, aan de bouwsom moest worden toegevoegd. De gespe cificeerde eindrekening in Ponden, Schellingen en Halven Groot, met een waarde van resp. f 6,-, f 0,30 en f 0,02^, luidde als volgt: Timmerman 406.8.6 f 2438,55 Metzelaar 458.-.- f 2748.00 De Smitts 131.4.6 f 787.35 Lootgieter 100.4.6 f 601.35 Glaazemaker 17.6.8 f 104.00 Schilder 38.11.4 f 231.40 Steenhouwer 14.5.- f 85.50 Maljenier 4.14.- f 28.20 't Waapen van het Gast- huijs 72.-.- f 432.00 Arbeidsloon buijten 't huijs 9.3.9 f 55.12 Het Hekken 2.11.6 f 15.45 Opsichtersfooy 12.13.4 f 76.00 vinden en door deze gelukkige om standigheid is Oosterlands Gasthuis weer in zijn oorspronkelijke staat teruggebracht. Dpor de firma Huur man te Delft werd dit omvangrijk karwei ten uitvoer gebracht. Van armlastige bewoners is nu gelukkig geen sprake meer, wat dit betreft is er veel verbeterd in de huidige sa menleving. Maar het monumentale bouwwerk blijft, een teken van de genegenheid van een edele Vrouwe voor haar behoeftige en arme dorps genoten. Behalve de reeds vermelde legaten aan de Oosterlandse en Sir- janslandse armen, groot resp. 500 en 300 ,of f 3000 en f 1800 waren daar nog de Avondmaalstellen aan de kerken te Ooster- en Sir Jans- land, waarvan wij de volgende re kening- tegenkwamen: Aan de silversmitts 158.-.- f 948.00 't Snyden van de Waapens 10.-.- f 60.00 Te saamen met 't kistje ter verzending: 168 f 1008.00 Tot zover het uittreksel uit het achttiende eeuwse testament van Vrouwe Suzanna Maria Lonque, wed. Cau van Domburg, Ambachtsvrou- we van Oosterland, Sir Jansland en Oostersteijn van 1715 tot 1752. Oosterland. L. A. C. Nederland voerde in oogstjaar 1962/63 nog geen granen in DEN HAAG, 8-11. - In de eerste twee maanden van 't oogstjaar 1962- 1963, augustus en september, heeft Nederland nog geen granen uit an dere E.E.G.-landen ingevoerd, noch tarwe, noch voedergranen. Totaalbedrag 1267 Pnd., 3 Sch., 1 H.Gr. of f 7602.92 Algehele restauratie Voor die tijd een belangrijk be drag, voor onze tijd belachelijk laag voor een dergelijk gebouw. In de loop der jaren is er veel aan het gasthuis gerepareerd en vonden vaak op onoordeelkundige wijze herstel lingen en veranderingen plaats, tot dat oorlogsgeweld en watersnood het gebouw dusdanig toetakelden dat een grondige restauratie moest plaats ROME, 8-11. - In sommige delen van noordwest-Italië zijn de mensen op de daken van bun huizen geklom men om aan de verdrinkingsdood te ontkomen. Zware regenval heeft in deze streken overstromingen veroor zaakt. In Dogliani staan de huizen half onder water. Uit Cuneo wordt bericht, dat de rivier de Tanaro bui ten haar oevers is getreden en dat de omliggende velden blank staan. Bij Frascarolo is een dijk van de Po bezweken. Rond zestig hectare zou hier blank staan. DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft met enige verwondering kennis genomen van een brief van de hoge autoriteit der E.G.K.S., waarin het Luxemburgse suprana tionale gezagsorgaan een procedure in gang zet om .Nederland „in gebre ke te stellen" wegens niet nakomen van verdragsverplichtingen op ver voersgebied. Vergeet u deze zaterdagmiddag de Vrije nieuwsgaring niet, want al is het een „commerciële" televisiefilm, het is vermakelijk genoeg 4.15 u.). 's Avonds presenteert de Vara Tom Manders als prof. Witkiel in een musical, daarna Interpol en de quiz. 't Is te hopen, dat Theo Eerdmans daar méér spanning in brengt, want de eerste ronde viel zwaar tegen. Het Kunstmaandorkest brengt zo.av. weer werken van Mozart. B. VI. biedt Charles Trenet. De hoofdfilm van maandag draait om de whiskey; di. kunnen we een eenacter zien over de rechtspraak, gevolgd door een forum over het gevangeniswe zen. Behalve dan het toneelstuk op donderdag is vooral de show van Rudi Carell op vrijdag de moeite waard. E. Eeckhoff: De Nederlandse gersttelers hebben in september voor hun produkt niet de drempelprijs van f 28,per hon derd kg kunnen maken. In augustus bleven ze nog een dubbeltje boven die drempelprijs, in september ech ter bleef men daar 55 cent beneden. Volgens het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten komt dat door het lage prijspeil van de brouwgerst, dat zakte van f 28,80 in augustus tot f 28,30 in september. In alle landen van we9t-Europa was de oogst van voor brouwdoeleinden ge schikte gerst groot, zodat de binnen landse prijs slechts weinig door ex- portvraag werd ondersteund. Voerde Nederland in augustus en september van het vorige jaar 80.117 ton gerst uit, in dezelfde maanden van dit jaar was dat maar 46.000 ton, waarvan 18.800 ton "brouwgerst. Rogge en haver Ook voor rogge en hayer hebben de telers in augustus en september niet de drempelprijzen gemaakt. Daarbij dient te worden aangetekend dat de verhouding tussen de drem pelprijzen voor de verschillende graansoorten zodanig is vastgesteld, dat voergerst en haver zich onder normale omstandigheden zullen be wegen op een niveau, dat ligt bene den de voor die produkten vastge stelde drempelprijzen. Uit de sector der verwerkte pro dukten meldt het Produktschap nog, dat onze export van mout en gerst naar West-Duitsland is weggevallen. Er bestaan sterke vermoedens dat dit te wijten is aan onjuiste toepas sing van E.E.G.-regelingen. TONEEL EN FILM Carthago in vlammen", 'n groots opgezet kijkspel Hoofdfilm in het Concertzaalpro gramma van deze week is „Carthago in vlammen" met o.a. Pierre Bras- seur en Anne Heywood, een groots opgezette kleurenfilm, waar in de laatste uren geschilderd worden van het uitgeputte Carthago. Meer dan drieduizend figuranten, duizend tot de tanden bewapende krijgers en meer dan honderd hoofdrolspelers werden uitgekozen om deze aangrij pende geschiedenis uit de oude ge schiedenis te doen herleven. In deze film verwerkt ziet men ook het dra matische liefdesverhaal van twee jonge mensen uit de tegenovergestel de kampen. Deze film is een echt kijkspel met gigantische strijdtone len en stormlopen van de onover winnelijke Romeinse legioenen en misdaden en onderlinge twist in het stervende Carthago, dat uiteindelijk onder de druk van de Romeinse le gerscharen zal moeten bezwijken. Als tweede film draait deze week in de Concertzaal „The Lone Ran ger", een Amerikaanse „western" met veel spanning en avontuur. De hoofdfiguren in deze geschiedenis zijn de „Lone Ranger" en Tonto, die zich geroepen voelen een indianen- groep te beschermen tegen de schur- kestreken van een bandietenbende die het voorzien heeft op een gou den schat van de inheemsen. In deze Rectifikatie „Raadhuis" Als gevolg van een typografische omzetting, is een onduidelijkheid in geslopen in het artikel „Raadhuis", opgenomen in het nummer van don derdag. De zin: schoonheid van Brouwershaven's kleinood niet ten is tekort gedaan", moet zijn: schoonheid etc. niet ten volle recht is gedaan". De zin: „en aan eerbied voor de erfenis der eeuwen tekort is ge daan", moet zijn: „en aan eerbied etc. is tekort gedaan". Bij een ontploffing in een kolen mijn op Spitsbergen zijn 21 mijnwer kers om het leven gekomen, zo is bekend geworden. spannende historie worden heel wat geheimen door gemaskerde ruiters onthuld. In bioscoop hotel Bom te Haam stede is deze week. te zien „Tarzan en de luipaardkoningin" met John ny Weismuller en Brenda Joyce. Ingezonden mededeling voor mensen die van wonen weten Kies voor uw keuken een prak tische soort vloerbedekking linoleum krommenie, zoals bij voorbeeld marmoleum (van ƒ6,75 per vlerkante meter af). Envoor uw zitkamer? Komt u maar kijken! vloerbedekking '"«""■krommenie Komt u maar kiezenl Woninginrichting HAGE Appelmarkt 22 tel. 2681 Zierikzee land in Europa; 73. op een keer; 74. behoeftige. Verticaal: 1. zangstuk; 2. smalle strook; 3. deel van Amerika; 4. uit roep; 5. jongensnaam; 6. straatver koper; 7. vrucht; 8. onbehaard; 11. godsdienst (afk.); 15. traag; 16. En gelse titel; 18. hennepbraak; 19. ri vier in Duitsland; 21. deel v.d. dag; 22. gewicht; 25. opdracht; 26. de dato (afk.); 27. strijdperk; 29. meisjes naam; 30. bijwoord; 31. herkauwer; 36. kostbare stof; 43. koker; 44. bez. voornaarmv.; 45. gedroogde halmen; 46. opgeld; 48. meisjesnaam; 50. deel v.h. gebit 52. liefkozing; 53. maat staven; 55. vogel; 56. deel der wet (afk.); 59. zwaar stuk hout; 60. In disch vleesgerecht; 63. wintervoer tuig; 64. karakter; 66. onmeetbaar getal; 70. briefaanhef (afk.); 71. kin dergroet. 67. Met soepele katachtige sprongen komt de medicijnman der Sioux zijn tent uit. Vol ontzetting kijken O'Connor en Creep naar de met een schrikwekkend masker uitgedoste indiaan, die in steeds kleinere kringen om de martelpaal danst. Plotseling heft de medicijnman zijn bisonzweep. De zweepslag knalt door de stilte, onmiddel lijk gevolgd door de felle angstkreet van O'Connor. De kanten kraag van zijn buis is aan flarden gereten. „Dat bleekgezicht toont zijn angst reeds voor de zweep zijn witte huid raakt zegt Mahaskah vol minachting. Hij geeft de medicijnman een teken en loopt op O'Connor toe. „Spreek! Zijn het de kolo nisten, die u hierheen stuurden om het kruit van onze rtuisketten onbruikbaar te maken? Willén zij ons dorp wellicht over vallen? „Nee.nee", stottert O'Connor be nauwd, „alleen als u weigert hun vrouwen los te laten, zullen zij aanvallen. Zij wach ten nu aan de bosrand op de komst van mij cn op dc blanke vrouwen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6