Restaurant voor vrouwen Riolering in Zierikzeese binnenstad wordt grondig aangepakt Nederland en Indonesië GEBRS. THIEN DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG De vrouwen en de miljoenste woning Veebless Ijoodwill ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VrUdilii a oovemb" vm* Zware Imizen gaan de grond ill ZIERIKZEE, 8-11. Een begin is ge maakt met het partieel herstel van het rioleringsstelsel in de binnen stad. Als eerste straat werd de Schut tershofstraat aangepakt en reeds en kele weken is hier de normale rust verstoord door het inzetten van groot materieel, dat sleuven maakt voor de zware buizen van tachtig centi meter diameter, die naast elkaar ge legd de riolering van de toekomst vormen. Het werk wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf T. K. de Jonge. Bij de Schuttershofstraat blijft het niet. Ook de Krepelstraat, de Nieuwe Boogerdstraat en de Sint Domusstraat tot aan het Karsteil krijgen een beurt. Doei van de riole ringsvernieuwing, is in de toekomst van hier en daar optredend water overlast verschoond te blijven, thans reeds het rioleringsstelsel in het ka der van het saneringsplan aan te brengen en in het algemeen het rio leringsstelsel in de binnenstad de vereiste verbetering te geven. Voorheen immers was alle aandacht gericht op de aanleg van het ringriool rond Zierikzee, maar het spreekt vanzelf dat ook de riolering in de binnen stad aan kwaliteitseisen moet voldoen, wil men eenmaal hele maal van het probleem af ge raken. Eerst overlast Het ziet er dus naar uit, dat ver schillende straten nog de overlast krijgen, die thans de Schuttershof straat met volle porties krijgt toege meten, maar ook bij een gemeente lijke „schoonmaak" geldt, dat het eerst een rommeltje moet worden, wil het straks helemaal glad en net jes zijn. De voor de riolefingsvei*nieuwing benodigde buizen worden aange voerd op een grasplateautje aan het begin van de Laan van St. Hilaire. Daar worden ze geteerd, om daarna vertransporteerd te worden naar hun „bedjes" onder de grond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Herstel diplomatieke betrekkingen DEN HAAG, 8-11. De woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag naar aanlei ding van persberichten over Indone sische voorwaarden voor een hervat ting van de diplomatieke 'betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië gezegd, dat sinds de briefwisseling bij de ondertekening van het ak koord van New York inzake de over dracht van westelijk Nieuw-Guinea, waarbij beide partijen zich bereid verklaarden tot herstel van de di plomatieke betrekkingen over te gaan van Nederlandse zijde tegenover In donesië dezer bereidheid nogmaals bevestigd is in overeenstemming met verklaringen in het openbaar, zowel ten tijde van het parlementaire de bat over de overeenkomst als in de troonrede. Van voorwaarden voor het herstel van deze betrekkingen is in geen enkel stadium, noch van Nederland se noch van Indonesische zijde spra ke geweest, aldus de woordvoerder. In Haagse kringen wordt aangeno men dat via de waarnemende secre taris-generaal van de Verenigde Na ties. de heer Thant en zijn mede werkers over deze kwestie contact is geweest, waarbij Indonesië zijn be reidheid nooit in 'n concretere vorm heeft gegoten. Bij brand omgekomen vader en 5 kinderen begraven BOXTEL, 8-11, Een droeve stoet heeft donderdagmorgen de stoffelij ke resten ten grave gedragen van de heer P. Beekmans en vijf van zijn kinderen, die dinsdag om het leven kwamen toen de kleine woning van het gezin aan de Parallelweg te Box tel uitbrandde. Bij deze brand kon den alleen de moeder en drie andere kinderen gered worden. Een ontroerde duizendkoppige me nigte zag op het Kerkplein toe, hoe klas- en buurtgenootjes hun vriend- Ingezonden mededeling Wollen dekens ppelmarkt 24 Tel 2604 Zierikzee jes de parochiekerk binnendroegen. De kist waarin de vader rustte werd geplaatst tussen de met kransen overladen kistjes van de kinderen. Op het doodsprentje dat werd uit gereikt stond: „Als engeltjes voeren de vijf kleinen hun goede vader ten paradijze". Diep begaan met het lot van mevrouw Beekmans en de drie overgebleven kinderen, sloten de vele inwoners van Boxtel die de be grafenis bijwoonden zich daarna in de kerk aaneen voor een gezamen lijk gebed. De Chinese eerste minister, Chou En Lai, heeft opnieuw een beroep op permier Nehroe van India gedaan om onderhandelingen over het Chi nees-Indische grensconflict te begin nen, aldus meldt het nieuwsbureau „Nieuw China". NIEUW DELHI. Nehroe werd toe gejuicht toen hij in het parlement verklaarde dat India de uitdaging" van de Chinezen „in al haar conse quenties" aanvaardt. Hij diende daarna twee resoluties in. In de ene wordt de uitroeping van de noodtoe stand bekrachtigd, in de andere wordt China veroordeeld. ROTTERDAM. Bij een verkeers ongeluk in Rotterdaih is de 13-jarige Johanna van Baardewijk dodelijk verongelukt. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. H. Brouwer, Bergen op Zoom. Gasthuis- kerk: 10 uur ds- Van Vliet, 7 uur ds. G. J. T. van Dijk, 's-Heer Hendriks kinderen. Kerkwerve: 2.30 uur ds. Zonneveld, dankstond voor het ge was. Sercoskerke: 10 uur ds. Zonne veld, idem. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. Van Liere (H.D.). Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere, dankd. voor het gewas. Eikerzee (Scharend(jke): 10 uur ds. Van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Duve- kot. Noordgouwe: 10 uur vic. Kei ling. Dreischor: 11 uur ds. Groene- wegen (Bed. H.A.). Ouwerkerk: 11 uur ds. Westerhof. Nieuwerkerk: 9.30 uur d9. Westerhof. Oosterland: 9.30 uur en 6 uur ds. Groenewegen. Sir- jansland; 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Van Vliet. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. J. J. Poort, legerpred. Tilburg. Lutherse kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Snel, Nieuwveen. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zon nemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Den Heeten, 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. J. Visscher, Zwijndrecht. Bruinisse: 10 uur dr. Becker, 5 uur ds. Den Heeten. INGEZONDEN STUKKEN Rassendiscriminatie in Nederland Mijnheer de redakteur. Talrijke repatrianten zijn hier be zig zich in te schakelen in het ar beidsproces. Onder hen* bevindt zich ook een gediplomeerd schilder, die de beroemde schildersschool in Pro- bolingo afliep. Terwijl hij in zijn fa milie een zeer bekwaam kunstschil der had. Deze schilder gaf op Java leiding aan jongeren. Op Nieuw- Guinea was hij de aangewezen schilder van de VAM-maatschappij. Geen wonder dat deze schilder hier in Nederland ook poogt zijn capaci teiten te ontplooien. Deze man is echter Indo, zijn grootmoeder was een Javaanse. Hij meldde zich daarom aan aan het kantoor arbeidszaken te Val kenburg (L.). In de omgeving van Valkenburg is daar een mijnwerk plaats. Ze hadden daar een voorman nodig, die leiding kon geven over Nederlandse mensen, in het schil dersvak (ijzerconstructie). Arbeids zaken meldde aan het overheidsbe drijf: Ik heb voor u een goede voor man gevonden. Het is een repatri ant. Prompt kwam door de telefoon het antwoord: „Omdat het geen vol bloed Nederlander is kan deze repa triant onmogelijk leiding geven over onze blanke mensen". Het gebeurde in Nederland, november 1962. Op een overheidsbedrijf. En dat nog wel, terwijl onze overheid zal pogen de Zuid-Afrikaanse regering te „be keren". Over rassendiscriminatie gesproken. Deze repatriant, die als held voor de Nederlandse zaak zijn leven veil had, en vele malen onderscheiden werd - begrijpt- er - niets - meer - van Nu zou ik aan de superieuren van dit overheidsbedrijf willen vragen: Hoe zit dat nu? Deze schilder gaf zijn hele leven leiding in dat vak, maarzijn huidskleur is wel een beetje donkerder dan van een blan ke. De afgewezene bezit de Neder landse nationaliteit. U mijnheer de redakteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Haamstede. C. COSTERUS. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Van der Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur stu dent R. Toorman, Apeldoorn. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur stu dent Toorman. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk: Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistieviering op zondag te 9 uur. Ingezonden mededeling Ideaal geseheiik, waarin honderd jaar ervaring is verwerkt Onze nooit genoeg te prijzen fiets is honderd jaar geleden zijn triomf tocht begonnen. Wie had die ontwik keling voorzien.... van de eerste „loopfiets" en de hoge bicycle tot het fraaie en doelmatige vervoermiddel, waarop thans praktisch ons hele volk zich voortbeweegt. Of het nu naai school en kantoor of voor gezonde ontspanning is! En de constructeurs zitten nog niet stil. De tegenwoor dige karietjes zijn geheel naar de smaak van deze tijd. Weer lj^hter, weer sportiever van uitvoernig. Dui zenden en duizenden kiezen een fiets als cadeau op onze komende, tradi tionele geschenkendag! En nog eens duizenden en duizenden vervolmaken op Sint Nicolaas de fietsen van kin deren of man of vrouw met een van de vele handige toebehoren die te genwoordig te koop zijn. Tip voor u: ga morgen eens kijken bij uw vak- jnan - fietsenhandelaar. U komt er vast op een goed geschenk-idee. Flitsen uit het buitenland HOLLANDIA. Naar het A.N.P. in Hollandia van de zijde van de ge zondheidsdienst heeft vernomen, wordt overwogen om alle inwoners van Nieuw-Guinea op korte termijn in te enten tegen cholera. LONDEN. De Britse minister van financiën, R. Maudling, heeft bekend gemaakt dat de aankoopbelasting op in Engeland gekochte auto's wordt verlaagd van 45 tot 25 procent. DJAKARTA. Bij een demonstra tie in Soerabaja tegen de Ameri kaanse blokkade van Cuba is een aantal ruiten van het Amerikaanse consulaat vernield. ATHENE. Van bevoegde zijde is vernomen dat Griekenland de Söw- jet-Unie om terugroeping van de derde secretaris aan de Russische ambassade in Athene heeft verzocht. Deze stap wordt beschouwd als een reactie op de uitwijzing van de Griekse consul in Moskou, George Venetsianos, die op 5 oktober dooi de Russen was gearresteerd. NIEUW DELHI. Een woordvoer der van het Indische ministerie van defensie heeft meegedeeld dat Indi sche troepen bij Walong, in het noordoostelijke grensgebied, twee Chinese aanvallen hebben afgesla gen en de Chinezen uit een stelling aan de flank van de Indische strijd krachten hebben verdreven. HOLLANDIA. De eerste dertig Papoea-jongeren zijn uit Hollandia naar Djakarta vertrokken om daar een verdere opleiding te ontvangen. De jongens, van wie de meesten tussen de 17 en 23 jaar oud zijn, zullen in de Indonesische hoofdstad voor verschillende vakken worden opgeleid. „Open brief" aan minister DEN HAAG. 8-11. „BU het gereed komen van de miljoenste woning stellen wij, vrouwen van Nederland, het op prijs U geluk te mogen wen sen, excellentie, met het behaalde resultaat. Naast de voldoening over deze kwantiteit, ligt het op onze weg ons thans te bezinnen op de woon kwaliteit. Wij eisen van onze woningen, dat zij het domein zijn, waarin wij als gezin onszelf kunnen zijn en waar de ontplooiing van de persoonlijk heid van de gezinsleden mogelijk is". Zo begint een „open brief" die de Nederlandse Huishoudraad en de vrouwenadviescommissie voor de woningbouw in Nederland aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid hebben gericht. De „open brief" wordt uitgegeven in de vorm van een boekje waarin cari- caturen diverse onwenselijke woon toestanden uitbeelden en een korte „eis van de huisvrouwen" stelt hoe het moet zijn. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Gesprek hervormd inoderanien met legerpredikanten DEN HAAG, 8-11. Het moderamen van de generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk zal op* maandag 12 november een gesprek hebben met de hoofdlegerpredikant en de hervormde predikanten die deelnemen aan de geestelijke verzor ging van de krijgsmacht. Het ge sprek zal gaan over het door de sy node in het licht gegeven geschrift: „Het vraagstuk van de kernwape nen". Het moderamen bracht de wense lijkheid van zulk een gesprek naar voren in een brief die het naar de Een slaapmachientje TOKIO, 8-11. De directeur van een „Majima", een belangrijke Japanse onderneming, heeft bekend gemaakt dat zijn be drijf een toestelletje heeft vervaardigd, dat volgens hem iemand binnen tien minuten in diepe slaap kan brengen. Dit toestelletje moet in een hoofdkussen geplaatst worden en maakt een geluid, dat te vergelijken is met dat van een metronoom. Het is licht en gemakkelijk te verplaatsen en zal wéldra in alle Japanse winkels van elektrische appa raten te krijgen zijn. De Amerikaanse vrouwelijke ge zant in Sofia, mevrouw Eugenie An derson, is weggelopen van een door de Sowjet-ambassadeur aangeboden receptie, nadat het Bulgaarse staats hoofd de Verenigde Staten had be schuldigd van „zeerovers- en ban dietenpraktijken" tegen Cuba. TELEURSTELLING OVER VERHOGING Het Landbouwschap en de richtprijs van melk DEN HAAG, 8-11. - Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft zijn ernstige teleurstelling uit gesproken over de beslissing van de regering over het melkprijsbeleid. Ingezonden mededeling Zoals bekend heeft de regering voor het melkprijsjaar 4 november 1962-2 november 1963 een richtprijs vastgesteld van 27 gulden per 100 kg melk met 3,7 procen't vet voor alle geleverde melk. Het Landbouwschap had aan de regering een richtprijs voorgesteld van 28 gulden per 100 kg melk. Het Landbouwschap is van mening dat de verhoging van f 1,t.o.v. de gemiddelde opbrengstprijs van circa f 26,per 100 kg in het vorige melk prijsjaar een onvoldoende bijdrage betekent tot een verbetering van de huidige onbevredigende inkomens positie in de veehouderijsector. Gezien de netto-prijsstijging van de kostenfaktoren, welke t.o.v. het melkprijsjaar november 1961-novem- ber 1962 heeft plaats gevonden, kan slechts een gering deel van de f 1,— hogere prijs tot een netto-inkom stenvermeerdering leiden, aldus het Landbouwschap. hoofdlegerpredikant stuurde, nadat staatssecretaris Calmeyer op het ge schrift van de synode had gerea geerd met een brief die ook aan de hoofdlegerpredikant gericht was. In het schema voor 1963 van het Surinaamse tienjarenplan is voor de eerste maal een bedrag opgenomen van f 500.000 als deelneming in het kapitaal van de nationale ontwikke lingsbank. Vier Zweden ontvingen onder scheidingen uit handen van de Ne derlandse ambassadeur in Stock holm, dr. Jan Visser, voor hun be moeiingen om de culturele banden tussen Nederland en Zweden te ver sterken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Zaan dam; A. J. Kret, leraar godsdienst onderwijs Chr. V.H.M.O. te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Haarlem-zuid (vac. C. Goeman): W. van Wijk te Hoog vliet). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Broek op Langendijk: A. W. Drechsler te Vlissingen, Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Haarlem voor de ar beid onder Israël: J. Enter te En schedé. Geref. Gemeenten Tweetal te Veenendaal: P. Blok te Dirksland en G. A. Zijderveld te Ca- pelle a.d, IJssel. Ingezonden mededeling Alleen 't beste.. 9°ed ju, genoeg! Binnenvering Schuimrubber HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN B. J. TEN WESEPE FEUILLETON Een model, dat in de wedstrijd om de Gouden Katoenbol werd getoond. Typische kleding voor de teen agersjeugd van 12 tot 18 jaar. Josien slaakte een lange zucht en schudde toen haar hoofd. „Goeie ge nade, Greet, moet je die eens zien. lijkt wel een vuurtoren. Nog zo'n stiekeme scharrelaarster.... Nou moe, heb je daarvan terug? Kun je dat wisselen?" Ze blies een lange adem uit, keek nog eens naar Ans en van Ans naar Frida, die nu zich zelf weer meester was en rustig zat te roken. Toen schudde ze nog eens haar hoofd en liep terug naar haar stoel, waarop ze schrijlings ging zit ten, de armen over de leuning. Toen keek ze naar Greet: „Nou, zijn wij tweeën even een stel stommerikken? Ik had wel honderd keer een middag of een avond met Joop op sjouw kunnen gaan, als ik wilde, maar ik hield me aan die stapelmesjokke af spraak. Ondertussen gaan twee van onze compagnons op hun vrije da gen lekker aan de scharrel. Leze on ze overeenkomst! Leve het restau rant voor vrouwen! Mannen hebben hier geen toegang. Die wachten wel buiten met hun autootje. Apropos, wie is de gelukkige, Ans?" „Jullie vinden het nu zo gek", zei Frida op rustige toon, „dat ik wil trouwen met de man, die hier op de openingsdag onze zaak op stelten zette. Vraag maar eens aan Ans, wie de gelukkige is, dan val je zeker stijl achterover". Greet wendde zich om en keek Frida aan. „Wou jij ons soms ver tellen dat het Jan Grotendorst is?" Frida knikte kalm. „Ja, zus, je slaat de spijker op z'n kop. Onze Ans gooit niet meer met vazen, maar zal binnen niet al te lange tijd de bruid zijn van onze beroemde stad genoot Jan Grotendorst. Enfin, ze doet een uitstekend huwelijk, daar niet van". Josien keek van Frida naar Ans, die nog steeds met haar linkervoet over het tapijt schuifelde. „Hé, dooie diender, doe die waffel van je eens open. Anders heb je ook genoeg bab bels. Is het waar?" Ans zuchtte en knikte. „Ja", ant woordde ze kort. „Ik houd van hem en nu iedereen het toch weet, zal het wel niet zo lang meer duren. Jan wil in mei trouwen". Josien kneep even haar wangen samen en haalde haar schouders op. „Nou, dan moet ik maar ophouden met schelden, anders word ik niet eens op de bruiloft genodigd. Enfin, nu kan ik tenminste met mijn Joop aan de arm door de stad. Gut, gut, wat ben ik dan een net vrouwtje ge weestéén zoentje, hoogop, dat heb ik toegestaan. Ik heb'tenminste aan m'n afspraak gedacht". Ans keek haar aan. „Als jij die Jóop gezoend hebt, heb je je ook af gegeven met een man. Dan heb jij net zo goed als wij de afspraak ge schonden". Ze lachte. „Mijnentwege. Laten we er verder maar geen trammelant over maken, kinders. Alleen die ar me Greet is zo serieus geweest. Die kijkt ons nu met de nek niet meer aan, wat jij. Greet?" Greet plukte aan haar schort en keek even rond. „Tjanu de za ken zo staanweet jeik.." Josien viel van schrik met stoel en al achterover. Ze krabbelde ech ter meteen weer overeind en streek haar kleren glad. „Alsjemenou dus jij ook al, Greet? O, ik heb nei ging om te brullenZijn wij even een stel huichelaars, stuk voor stuk zonder één uitzondering? Wie is het? De burgemeester soms?" Ze schudde haar hoofd. „Ans kent hem wel. Het is Peterde gérant van het restaurant, waar Ans en ik gewerkt hebben. Hij houdt al een hele tijd van me. En ik „En'jij bent stapel op hem", viel Ans haar in de rede. „Nu ik goed nadenk, valt het me in, dat jullie toen al zo geheimzinnig deden in die keuken. Wel, de cirkel is weer rond. Eerst hebben ze Frida uitgescholden, toen mij, Josien bleek ook al boter op haar hoofd te hebben en Greet ontpopt zich ook al als een verliefde bruid in spé". „Waarmee vastgesteld kan wor den, dat dit tevens het einde bete kent van ons restaurant voor vrou wen", vond Firda. „Ja, kun je net denken", viel Jo sien er tegen in, „en de centen dan? Misschien zijn jullie het vergeten, maar we hebben nog zoiets als een hypotheek op dit huis, zo'n slordige vijf en dertigduizend gulden. Schudt jij dat even uit je mouw?" Greet schrok. „Gut ja, dat is waar ook. Hoe doen we dat nou? We zul len er mee door moeten gaan, of we willen of niet". „Afgezien nog van de vraag, of we ooit een koper zullen vinden voor deze zaak", meende Josien. Ans keek de kring rond en begon te lachen. „Wat zou je van plan zijn te doen, Frida, als je - laten we het eens even aannemen - de zaak zou den kunnen verkopen, met de hypo theek erbij?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5