Mijn motor loopt nu 'opz'n zondags' Prinses Beatrix vloog naar de Indische stad Madras De sterkte van het westerse en het communistische blok Bent U een moderne moeder? Rotterdam 's werelds grootste haven Tot ziens... bij de BP pomp! Tocht naar tempelstad Mahahalipoerani (Van een speciale ANP-verslaggever) MADRAS, 8-11. Prinses Beatrix is donderdagmorgen per vliegtuig van Bombay, aan India's westkust, naar Madras gevlogen, aan de zuidelijke oostkust, voor een bezoek van één dag. Madras is een stad met ander half miljoen inwoners en de tegen stelling met Bombay met zijn vijf miljoen inwoners is wel zeer groot. Madras beschikt o.a. over een zeer breed en lang strand. Na haar aankomst bracht de prin ses direct een bezoek aan Mahaba- lipceram, een Hindoe tempelstad, on geveer vijftig km van Madras, aan de kust van de Indische Oceaan ge legen. Prinses Beatrix zag daar de laatste van een groep van zeven „Pa- gode"-tempels, dicht aan de kust ge legen. De andere zes zijn in de loop der jaren door de zee overstroomd. De tocht naar dit tempelplaatsje ging door een prachtig landschap met vruchtbare rijstvelden, palmbomen en dorpsbewoners die op het hoofd goudkleurige kruiken droegen. Teruggekeerd in Madras begaf prinses Beatrix zich naar de woning van de Nederlandse consul, de En gelsman H. D. Doig, waar zij de vijf enige in Madras wonende Nederlan ders ontmoette, onder wie de heren P. H. Sprok Kreeff en G. Vollers, beiden verbonden aan de Amster damse parfumeriefabriek Mascb- meijer. Deze onderneming heeft a* vorige week een contract getekend voor de bouw van een dochterfa- briek in deze stad, die eind 1963 vol tooid moet zijn. Dit zal dan de eerste fabriek in Azië zijn voor de produk- tie van muskus, een der hoofdpro- dukten voor de parfum- en zeepfa- brikage. Van het kapitaal bevindt zich 49 procent in Nederlandse en 51 procent in Indiase handen. EEN STRATEGISCHE STUDIE LONDEN, 9-11. Het instituut voor strategische studie in Londen heeft een rapport uitgegeven, waarin de sterkte van het Westerse en die van het communistische blok wordt be rekend. Het Instituut is een interna tionaal orgaan, waaraan politici en militaire experts meewerken. Volgens het rapport heeft de Sow- jet-Unie slechts iets meer dan vijf enzeventig operationele interconti nentale ballistische (niet geleide) ra ketten, terwijl het Westen 400 tot 500 van dergelijke wapens, die een reikwijdte van 9.600 tot 13.000 kilo meter hebben, bezit. Het Westen beschikt daarentegen over slechts 25o raketten voor mid delgrote afstand, dat is een reik wijdte van 960 tot 3.200 kilometeb, terwijl de Sowjet-Unie 700 van deze raketten, geschikt voor aanvallen op doelen in west-Europa, heeft opge slagen. ■De Russische intercontinentale bal listische raketten kunnen zwaarde re atoomkoppen vervoeren dan bij voorbeeld de Amerikaanse Titan. Het instituut meent te weten, dat de Sowjet-Unie een nieuw type heeft geconstrueerd, dat vermoedelijk ac- curater is dan voorgaande modellen. Men verwacht dat die volgend jaar operationeel gereed zijn. De mankracht „Het lijkt erop of de Russische leiders besloten hebben hun inspan ning te richten op vergroting van de verwoestende kracht van hun strijd macht", aldus het instituut. Het ver klaarde voorts, dat de Sowjet-Unie in oktober over ongeveer 15.000 ope rationele vliegtuigen beschikte en over tien atoomonderzeeërs. Men verwachtte dat volgend jaar vijf tot tien van deze bodems van stapel zullen lopen. Russische krans bij Texels monument AMSTERDAM, 8-11. Het Sowjet- Russisch staatsensemble „De Geor- giërs" dat voorstellingen, geeft in de Apollohal te Amsterdam, zal maan dag 12 november een bezoek bren gen aan het eiland Texel. Daar zal een krans worden gelegd bij het standbeeld dat is opgericht tër ere van de zeshonderd gesneuvelde Georgiërs, die onder leiding van hun commandant Loladse in april 1945 tegen de Duitsers in opstand kwa men. Slechts tweehonderd Georgiërs keerden naar hun vaderland terug. De leider van het ensemble Illico Soukhichvili, is in het zelfde dorp geboren als Loladse. Voor 60 jaar.... NOORDGOUWE. Aan het zieken huis alhier is tot directrice benoemd mej. Joh. van Borssum Waalkes. ZIERIKZEE. Op de Batavier II" uit Londen arriveerden 17 Neder landse krijgsgevangenen uit Zuid- Af rika, waaronder de heer J. D. van hier. HAAMSTEDE. De heer B., die zie hhier heeft gevestigd, verkreeg 17 gemeten grond in huur voor de bloembollenteelt. RENESSE. De zaal van de heer Kappers was geheel gevuld met be langstellenden voor de aangekondig de volksvoorlezing en voordrachten. ZIERIKZEE. Wij vernemen dat in hotel „Van Oppen" een diner zal worden gegeven, bij gelegenheid van de plechtige opening van het zieken huis te Noordgouwe. RENESSE. Het vijftigjarige „Voor lezingsgezelschap" moest wegens ge brek aan belangstelling worden op geheven. BRUINISSE. Na een request van één hunner besloot de gemeenteraad de jaarwedden der beide veldwach ters met f 50 te verhogen. ST. PHILIPSLAND. Voor het ver branden van een aan miltvuur ge storven koe, moesten 1100 turven, 60 liter petroleum en de nodige takke- bossen worden gebruikt. ZIERIKZEE. De eerste halve gul dens met de nieuwe beeldenaar van H.M. de Koningin zijn afgeleverd. Nieuwe stuivertjes zullen er waar schijnlijk niet komen. DREISCHOR. Tot burgemeester van deze gemeente is benoemd Jhr. J. C. F. Hoeufft. Ingezonden mededeling Op kinderen raak je niet uitgekeken... en ook niet uitgestudeerd) Er zijn immers zoveel manieren van opvoeden. Wilt U weten of U de beste methode gebruikt? Of U een moderne moeder bent, die mee gaat met haar tijd? Geef dan eerlijk antwoord op de zes vragen die MARGRIET u voorlegt. En lees daarna eens wat Uw antwoorden over Uw manier van opvoeden verraden! Wat zijn we enorm veranderd! Wat zijn we veranderd in de laatste tien jaar. Neemt U alleen maar eens het eten en drinken. We nemen het er niet alleen veel beter van, maar ook heel anders U kunt dat zélf vergelijken, want MARGRIET laat U op«één grote kleurenfoto zien wat een gezin van vier personen tegenwoordig in één jaar tijds naar binnen werkt. Een Indrukwekkende hoeveelheid in een ver rassende verscheidenheid. En dit is nog maar een greep uit de grote MARGRIET, die volgende week verschijnt. Abonneer u NU bij de bezorger in Uw wijk of rechtstreeks bij MARGRIET KERKNIEUWS R.K.-gemeenschap van Zierikzee nam afscheid van pastoor P. Mattliijssen De totale sterkte van de Russische strijdkrachten bedroeg deze herfst ongeveer 3.600.000 man en die van het gehele communistische blok 7.700.000. Het westen kan daar ruim 8 miljoen man tegenover stellen. Een essentieel onderdeel van de kracht van het westen noemde het instituut zijn waarschuwingssyste men tegen vliegtuig- en raketaan- vallen. Het Britse Lagerhuis heeft don derdagavond met 319 tegen 221 stemmen zjjn goedkeuring uitge sproken over de wijze, waarop de gen over Engeland's toetreden tot Britse regering de onderhandelin de Europese gemeenschappelijke markt voert. Ingezonden mededeling IS HET VANDAAG NIET, DAN MORGEN maar éénmaal komt U tot de ontdekking dat DEURLOO werkelijk voordeliger is en veel meer keuze heeft! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALPHEN. Bij de Alphense brug in Alphen aan de Rijn is een jongetje vhn drie jaar, Wim van der Put, in de Rijn gevallen en verdronken. HAARLEM. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem is over leden de tienjarige Hans van de Bo gaard, het verkeersbrigadiertje dat eerder op de rijksstraatweg in Haar lem-Noord bezig was een aantal kinderen over de weg te loodsen en daarbij werd aangereden door een autobus. ROTTERDAM. Een groep van 55 mensen uit de Canadese bouwwereld komt een dag naar Rotterdam om het Bouwcentrum te bezichtigen en te zien hoe men vordert met de aan leg van de ondergrondse spoorweg in de havenstad. ROTTERDAM. De Nieuwe Water weg heeft zijn 25000ste, schip van dit jaar ontvangen. Het Franse schip „Neree", komende uit Amsterdam, liep leeg de Waterweg binnen met de bedoeling in de Waalhaven te laden. RIJNSBURG. De ambassadeur van Engeland in Nederland, sir Andrew Noble, hèeft in het bloemencentrum Rijnsburg de elfde bloemenvakten- toonstelling geopend. DEN HAAG. Tien Japanse zaken lieden die een bezoek brengen aan de E.E.G.-landen, zijn donderdag, vrijdag en zaterdag in Nederland. VENLO. Ter hoogte van de brug over de Maas te Venlo heeft een voorbijvarende schipper het lijk ge vonden van de 70-jarige P., die ver pleegd werd in Huize Koningsleest te Helden-Panningen. De man werd sinds enige dagen vermist. VLAARDINGEN. Een driedelige elektrische auto van de P.T.T. is ter hoogte van het postkantoor aan de Westhavenkade in Vlaardingen, in de oude haven geraakt. De bestuur der, de 26-jarige P.T.T.-ambtenaar H. van Kapel uit Vlaardingen, kwam 'hierbij om het leven. LEEUWARDEN. De 30-jarige J. Vlasman- uit Leeuwarden is in het Diaconessenhuis te Leeuwarden aan gevolgen van een ongeluk overle den. Eerder werd de man gewond bij een brand in de kajuit van een vrachtschip. SPORT Klaverjasclub „Ons Genoegen" te Nieuwerkerk De klaverjasclub „Ons Genoegen" hield in het clublokaal „De Postil jon" de clubcompetitie. De eindstand luidt als volgt: M. N. de Bil, 56361 punten (kam pioen); J. M. Tierie, 55042 p.; J. Bom 54492 p.; J. Schol ten 54442 p.; L. D. van Klinken 53220 p.; M. J. Tierie 51875 p.; C. Stoutjesdijk 51120 p.; C. Dorst 50790 p.; A. Hage 40420 p. VOETBAL Wijziging programma 10 november 3e klasse D: Uitgesteld: WIK II-Bruse Boys II. Ingelast: Bruse Boys II-WIK II (schcidsr. W. v. d. Maas). Donderdagavond heeft de Zierik- zeese r.k. parochiegemeenschap tij dens een bijeenkomst in het Paro chiecentrum afscheid genomen van pastoor P. Matthijssen. Zoals bekend is de pastoor met ingang van van daag (vrijdag) benoemd tot deken van Rijen en pastoor te Gilze, na anderhalf jaar in de H. Willibrordus parochie werkzaam te zijn geweest. Bij het afscheid waren o.m. aan wezig burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester en de heer E. H. S. Sinck namens het gemeentebestuur, als mede de kapitein van het Leger des Heils, de heer J. Vuiperhorst. Pastoor Matthijssen verwierf zich in die korte tijd populariteit door zich voortvarend en tegelijk demo cratisch te tonen, zoals kapelaan A. A. C. Embrechts in zijn afscheids rede opmerkte. Daarbij gaf hij een richting aan, die modern genoemd mag worden. Kenmerkend hiervan was zijn streven de parochianen medezeggenschap te geven in beslis singen de parochie aangaande en de oprichting van een parochiefonds, om gezamenlijk de zorgen te dragen voor de kerk Kapelaan Embrechts herinnerde aan de opknapbeurt die het kerkgebouw onderging, dank zij de medewerking van de parochianen. Problematiek van de streek Veel belangstelling toonde pastoor Matthijssen voor de eigen problema tiek van de streek en hij leverde zijn bijdrage aan de verdere afwerking van de kerk te Haamstede, waar onder de aanleg van parkeerruimte en een heg die er binnenkort om heen zal worden geplant. Met name voor de r.k. kerk die te Renesse zal verrijzen, zette hij zich aktief in. Voor het bouwen van de r.k. kleu terschool is het wachten alleen nog op de bouwvergunning en in het voorjaar - zo werd deze week be kend - zal een nieuw orgel, geschon ken door het Rampenfonds, in de kerk worden geplaatst. „Uit uw manier van doen sprak een diep overtuigde geloofsbeleving", aldus kapelaan Embrechts, die ver klaarde aan de pastoor een prettige en leerzame „baas" te hebben ge had. De kapelaan zag de promotie als een groot vertrouwen dat de bis schop in pastoor Matthijssen stelt en vond het jammer een zo'n voortva rend figuur te moeten verliezen. Hartelijk dankte hij de scheidende pastoor voor hetgeen hij voor de pa rochie heeft gedaan en bood hem met de beste wensen en succes in zijn nieuwe parochie een geschenk on der couvert aan. Toespraak mr. Dijckmeester Burgemeester mr. Dijckmeester merkte in zijn toespraak op dat kon takten met de geestelijkheid der r.k. parochie niet bepaald frekwent voor kwamen. Daarom verheugde het spr. pastoor Matthijssen nog al eens ont moet te hebben op bijeenkomsten en verklaarde dat dit veel goed heeft gedaan. Het speet de burgemeester dan ook dat hij de pastoor zag ver trekken, één die niet alleen rekening houdt met de r.k. kerk, maar verder kijkt dan deze en eenheid tracht te creeëren, hetgeen het doel moet zijn Hogere vergoeding voor artsen en apothekers AMSTERDAM, 8-11. De Zieken, fendsraad heeft thans ook de over eenkomsten tussen de ziekenfonds organisaties en de organisaties van huisartsen en apothekers betreffende de honorering voor het jaar 1963 goedgekeurd. Het honorarium van de arts voor de eerste tweeduizend op zijn naam ingeschreven verzekerden wordt'ver- hoogd van f 13,76 tot f 14,80 per ver zekerde per jaar en voor alle vol gende verzekerden van f 10,12 tot f 10,92. Voor apotheekhoudende huis artsen wordt voorts het honorarium voor de door hen verleende farma ceutische hulp verhoogd van f 4,76 tot f 6,30 per verzekerde per jaar. De sterke verhoging van' dit hono rarium is een gevolg van de omstan digheid, dat de honorering voor de farmaceutische hulp door huisartsen is ten achter gebleven. Het apothekershonorarium ver toont in totaal een stijging van 8Vfc procent. KERKNIEUWS Ger. Gemeente OOSTERLAND. Zaterdagavónd 10 november a.s. om half acht hoopt voor de Ger. Gemeente alhier op te treden de heer Bregman. theol. stu dent te Benthuizen. van de gehele christenheid. „Dit stre ven kenmerkte uw werk, al was de tijd hiertoe maar kort", aldus mr. Dijckmeester, die voor deze werk- stuur zijn dank uitsprak, zaamheden namens het gemeentebe- Dankwoordcn Vervolgens dankte pastoor Mat thijssen voor de ondervonden sym pathie en de goede samenwerking, die zo gauw al moest worden afge broken. Het stemde spreker blij dat de parochianen begrepen hadden dat zijn belangstelling naar ieder van hen uitging, zonder onderscheid, en ondanks zijn promotie lot deken vond hij het jammer nu Zierikzee al te moeten verlaten. Burgemeester Dijckmeester werd dank gebracht voor diens komst en de ondervonden medewerking van de zijde van het prettig in een voornamelijk protes- gemeentebestuur. Spreker vond het tantse gemeenschap als katholieke pastoor te worden meegeteld en hij was ervan overtuigd dat eens de eenheid der christenen bewaarheid zal worden. Ingezonden mededeling Lekker rustig! Als weekend rijder houd ik er van kalm te rijden. Maar op die drukke zondagswegen moetje ook snel kunnen optrekken. Daarom in mijn tank: BP Super Mix 25. Mijn motor zoemt van tevredenheid. En optrekken - als een lieve lust! Probeer zelf ook eens welke van de 5 soorten BP benzine precies bij uw motor past. U rijdt dan veel plezieriger en economischer. Groter dan New York ROTTERDAM, 8-11. Burgemeester mr. G. E. van Walsum van Rotter dam heeft tijdens de discussie over de mogelijkheid tot vestiging van een hoogovenbedrijf in Europoort gezegd dat hij op grond van statis tische gegevens het niet uitgesloten acht dat Rotterdam op dit moment reeds de grootste haven van de we reld is. De goederenomzet van New York bedroeg over 1961 91,1 miljoen ton goederen, van Rotterdam was dit 90,1 miljoen ton. Dat scheelde toen dus precies een miljoen ton in het voordeel van New York. Volgens burgemeester van Walsum kon deze situatie wel eens inmiddels ten gun ste van Rotterdam zijn gewijzigd. Het 25.000ste schip van het jaar wordt weldra in de Rotterdamse ha ven verwadht. „In onze haven" - zo meent de burgemeester van Rotterdam - ligt een mogelijkheid ons land in de we reld een stevige positie te verlenen. Ingezonden mededeling MBNTHOLFILieTS I Te den hoest en Keelpijn J Uitwerking frappar STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Waterschap Schouwen-Duiveland Op dinsdag 20 november a.s. zal in 's Landskamer de negende alge mene vergadering worden gehouden van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland. HAAMSTEDE Herfsttentoonstelling kleuterschool De traditionele herfsttentoonstel ling van de kleuterschool te Haam stede mocht zich weer in een goede belangstelling verheugen van de zij de der ouders, vooral van moeders. Het onderwijzend personeel, be staande uit mej. Stouten en mej. v. d. Have, resp. als hoofd- en hulp kleuterleidster, heeft weer enorm veel werk gemaakt van deze „expo sitie". Ieder jaar komt meer en meer tot uitdrukking hoe het huidige kleuteronderwijs vooruit is gegaan in vergelijking met vroeger. Nu mo gen de kinderen zich in alle richtin gen uiten, hetgeen duidelijk in één der lokalen te zien was. Opvallend was een prachtig eikenbos met eiken die gemaakt waren van bussen met takken, waarbij heel voorzichtig was omgegaan om de bladeren niet te verliezen. Een meertje met riet pluimpjes vormde een fraaie onder breking van dit bos, waarin zelfs nog dieren te zien waren, vervaar digd uit kastanjes en eikels. Verder een mooie herfstfantasie met den nenappels, takken van bomen en wat mos. Eenvoudig maar toch mooi. Kleifiguren, gedroogd en geverfd toonden bij sommige kinderen reeds een zekere aanleg. Plakfiguren, ver vaardigd uit herfstbladeren, afge wisseld met prikfiguren waren ver der te zien. En tenslotte overal ge schilderde figuren, meestal padde stoelen, alles in het teken van de herfst. OUWERKERK Rode Kruis-filmavond Ook alhier draaide de Rode Kruis- film „Levensmelodie" in het Dorps huis. Vooraf ging een tekenfilm over het Henri Dunant-huis. In de pauze lichtte de operateur het publiek na der in over het doel van het Rode Kruis en er werd een verloting ge houden die f 40,25 opbracht. 's Middags was er een kindervoor stelling met „De mislukte diefstal". BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 6 nov.: Johannes Ja kob, z. van Pieter Ccrnelis Houmes en Anthonia Olree; 7 nov.: Rudolf Cornells, z. van Arie. Janse den Bree- jen en Aagtje Dorreman (te Spijke- nisse); 8 nov.: Dineke, d. van Johan nes Pieter Boot en Wilhelmina Jo hanna Flikweert (te Middenschou- wen). Gehuwd. 5 nov.: Daniël van den Doel, 29 j. en Geertje Legemaate, 23 j.; 8 nov.: Pieter Paulus van der Zouwen, 23 j. (te Almkerk) en Jo hanna Legemaate, 21 j. Overleden. 2 nov.Jan de "Looze, 76 j., ongehuwd; 6 nov.: Ja- coba Roedoe, 86 j., gehuwd geweest met Cornelis Theodorus van Aken; 6 nov.: Titi, 53 j., gehuwd met Karei Marteau (te Westerschouwen); 6 nov.: Wilhelmina van den Heek. 76 j., ge huwd geweest met Gerrit Barend Moermond: Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Vosmeer heeft kans leiding van NSV over te nemen MEVO gaat op bezoek btf Zwaluwse Boys Brouwershaven III kan revanche nemen voor geleden nederlaag tegen Zeemeeuwen Zierikzee A I vergrootte aanspraak op titel van groep A IV VOETBAL K.N.V.B. ZONDAG VOETBAL. In de 4e klas G zijn de wedstrijden welke jl. zondag wer den afgelast nu vastgesteld voor a.s. zondag. Zo gaat Zierikzee met een redelijke kans op een goed resultaat op bezoek bij Kruisland. Vosmeer maakt een goede kans de leiding van NSV over te nemen door voor eigen publiek van Sprundel te win nen. S.C. Gastel gaat thuis de strijd aanbinden tegen NVS, waarbij het wel een kansje maakt op een pun tenverdeling. ZATERDAGVOETBAL. In de 4e klas B gaat MEVO morgenmiddag in Lagè Zwaluwe op bezoek bij Ziva- luwse Boys. Hoewel'Zwaluwse Boys ook nog maar vijf winstpuntjes heeft toeten te vergaren, geloven wij niet dat het voor MEVO mee zal vallen om de winst mee naar huis te bren gen. Arnemuiden, dat aanmerkelijk aan kracht heeft ingeboet, achten wij toch wel in staat Nieuwdorp in eigen huis te bedwingen. Dinteloord kan zich thuis de sterkste tonen te gen VVN, terwijl AZVV daarente gen in Oosterhout bij SVV '54 heel wat zwaardere hap krijgt te verwer ken. Chrislandia heeft op eigen grond de beste papieren tegen Mm- delburg, terwijl Spui in de Zeeuws Vlaamse derby tegen Terneuzense Boys wel een klein kansje heeft op een puntenverdeling. AFDELING ZEELAND. ZATER DAGVOETBAL. In de le klas heeft Bruse Boys deze week rust. SVD zal wel moeten toezien dat leider Meeu wen de puntjes mee naar huis neemt. Kapellc heeft thuis de beste troeven in handen tegen Wolf aartsdijk, ter wijl Kats eindelijk weer eens een kans krijgt op winst nu Yerseke III vaar Noord Bevcland komt. IlocU cn VCK zullen elkaar wel niet veel ontlopen zodat de uitslag liier niet ver van een puntenverdeling zal lig gen. In de 2e klas C zal WIK zich te Kerkwerve wel niet door de ME- VO-reserves laten verrassen. Te Haamstede gaat Zeemeeuwen de strijd weer aanbinden met Brou wershaven III, ivaarbij de bezoekers er zeker op gebrand zullen zijn re vanche te nemen voor de vorige week geleden nederlaag. Na een on derbreking van drie weken is voor de 3e klas D weer eens een pro gramma vastgesteld. WIK II gaat met weinig kans op succes Bruse Boys II met een bezoek vereren. Te Nieuwerkerk heeft SKNWK de beste kansen op de zege tegen Zwaluwen '61. JUNIOREN. Nadat Zierikzee A I vorige week door te Goes met 2-0 van Robur A I te winnen zijn aan spraken op de titel van groep A IV aanzienlijk heeft vergroot, gaan de rood-zwarten morgenmiddag op het sportpark Bannink het opnemen te gen Goes A II. De thuisclub hteft hierbij ontegenzeggelijk de beste kansen op de buit. In groep B XI zal Zierikzee B I wel niet veel moeite hebben om de plaatselijke derby te gen MEVO B I in haar voordeel te beslechten. Bruse Boys B I moet voor eigen publiek in staat zijn Drei- schor B I van hel lijf te houden, terwijl Duiveland B 1 de beste troe ven in handen heeft bij het bezoek aan Zonnemaire B I. In groep B XII geven wij Burgh B I ook morgen middag weinig kans op de eerste winst nu het le Scharendijke de strijd gaan opnemen tegen Zwalu wen '61 B I. Zeemecuiven B I, dat de laatste weken uitstekend voor de dag komt, kon het leider Renesse B I ivel eens danig lastig maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2