DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het „Softenon-proces" Sowiet-ralielten worden inderdaad van Cuba weggehaald „n ,Pr,ke„ De „Spiegel"-zaak in de wereld Overstromingen in zuid-Frankrijk het grevelingenprojekt Middelste toren van kabelbaan geplaatst de tarweproduktie hoogwaterstanden Stad vierde het feest van de miljoenste na-oorlogse woning Miss Holland werd miss Wereld I w< ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 Ikovembei 119e jaargang Weih. 1962 Wt No. 19275 '1' I i WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 <EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikiee, Postbui no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zienkzee. Redakittur: M. J Bij de Vaafe, te01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Vernieuwing riolering Zierikzeese binnenstad Bevestiging door luchtverkenning Dit nummer bestaat uit 8 pagina's r>e» o 77 I III W «11 1ST Indoo .1l o ndn-lt oir Art V.01.TV.U n »-♦ i er ..rtrmo nnb i 1 drtrtrlrt kit WASHINGTON, 8-11. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft donderdagavond medegedeeld, dat luchtverkenningen hebben bevestigd dat Sow jet-raketmateriaal uit Cuba wordt weggehaald. Een tweede bevestiging hiervan wordt in de komende 24 uur ver wacht „door observatie van zeer na- bü van Sowjet-schepen" door Ame rikaanse oorlogsschepen. Naar het ministerie mededeelde, hebben recente foto's uitgewezen, dat een groot aantal raketvoertuigen op de dekken van Russische vracht schepen zijn geladen. Minstens drie van deze schepen zijn reeds uit Cu baanse havens vertrekken. Een overeenkomst Volgens Amerikaanse kringen zal de „visuele controle" door Ameri kaanse oorlogsschepen voornamelijk betrekking hebben op de deklading van de Russische schepen. Een overeenkomst hierover is woensdagavond tussen Amerikaanse en Sowjet-vertegenwoordigers na langdurige besprekingen bereikt. De kisten en andere emballages aan dek zouden gedeeltelijk openblijven. Er zou geen sprake zijn van inspektie der scheeepsruimen, omdat het prak tisch onmogelijk is raketten, zelfs in gedemonteerde toestand, daarin te vervoeren. Volgens het ministerie wijzen de MET IIET OOG OP TOERISTISCHE KANSEN Bruinisse krijgt Ver. voor Vreemdelingenverkeer Een aantal middenstanders te Brui- nisse heeft het initiatief genomen tot oprichting van een Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en z\j vonden daarbij een enthousiast medestander in burgemeester C. II. van de Linde. Om te komen tot oprichting van een afdeling was donderdagavond in hotel Storm daartoe uitgenodigd de heer A. F. Oskamp, directeur van de V.V.V. in Zeeland. Een groot aantal belangstellenden had aan de uitnodiging van het voor lopig comité gehoor gegeven en bur gemeester van de Linde herinnerde er in zijn openingswoord aan. dat een V.V.V.-afdeling reeds vroeger wasopgericht. Deze afdeling heeft echter nooit veel aktiviteit ontplooid en het verheugde hem daarom dat uit de burgerij dit initiatief naar voren was gekomen. Bruinisse gaat, als straks de Grevelingendam wer kelijkheid zal zijn, een belangrijke tijd tegemoet. Natuurlijk hoopte hij op behoud van de schelpdierencul- tuur en op industrievestiging, maar daarnaast zullen inkomsten uit het vreemdelingenverkeer zeer welkom zijn voor de bloei van de gemeente. Het gemeentebestuur heeft voor een en ander al initiatieven ontplooid. Hij noemde als zodanig het voorne men om een strand op te spuiten en de ruimte gereserveerd voor en kele jachten in de vissershaven. De heer Oskam begon met er op te wijzen dat na de oorlog het toerisme ongedachte vormen heeft aangenomen. De vakantie toeslag die de werknemer in Ne derland ontvangt is enig in Euro pa; ook de vijfdaagse, straks wellicht de 4 Vz -daagse werk week werkten er toe mee, dat het zg. sociaal toerisme ontstond. Spreker herinnerde aan uitspraken kort na de oorlog door hem gedaan in verband met de zeilgport, voor spellingen die niet werden geloofd, maar die nu reeds in vervulling gaan als men ziet hoe deze zeilsport zich op het Veerse meer ontwikkelt. Hij loofde in dit opzicht de aanpak van Wolphaartsdijk. „Als U in uw plannen gelooft, dan zullen ze ook slagen", zo riep de heer Oskam enthousiast uit, om ver volgens stil te staan bij initiatieven door particulieren genomen te Tege- len, Diever en enkele plaatsen in België waaronder Rupelmonde. Positie Bruinisse In het plan van ir. Lange is de Grevelingen een binnenmeer. Brui nisse ligt aan de poort van dat meer. Reeds nu kan men toeristen trekken door op aantrekkelijke manier mos selen en oesters te serveren. Philip pine heeft juist na de afsluiting van de Braakman bekendheid gekregen als plaats waar men op bijzondere manier mosselen kan eten. Hij spoor de aan om oen afdeling van de V~V. V. op te richten. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd gebruik ge maakt door de heer A. de Koning, die informeerde naar de mogelijk heid van kampeerplaatsen in de omgeving van de werkhaven. De heer W. van den Ouden zou een lijst aangelegd willen zien van per sonen die pensiongasten willen op nemen. De heer P. L. Krepel haakte in op het gezegde van de heer Os kam, dat men ook 's zondags toeris ten moet durven ontvangen en vroeg hoe men hier tegenover stond. De heer Oskam wees op de initiatieven van kerkelijke zijde wat betreft het strandpastoraat en het openstellen van de kerken en het kerkbezoek op zondag en constateerde geen tegen stelling tussen toerisme en kerk. Wethouder van Gilst was een an dere mening toegedaan; hij is niet tegen toerisme, maar wil in elk ge val de zondagsrust handhaven. De heer D. Kik vroeg inlichtingen over het beschikbaar stellen van kampeerterreinen en welke vergun ningen daarvoor eventueel benodigd waren, terwijl de heer S. J. P. Ju- melet gaarne het standpunt van het gemeentebestuur zou vernemen. De burgemeester meende dat een en-an der spoedig in de gemeenteraad aan de orde zou komen. Staande de vergadering gaven zich 39 personen op als lid van de V.V.V. Bruinisse in oprichting. De heer Os kam zegde alle mogelijke steun van de provinciale vereniging toe. foto's erop, dat alle bekende raket bases op Cuba zijn ontmanteld. De woordvoerder zei dat de pro cedure van de controle door de Ame rikaanse oorlogsschepen nog wordt uitgewerkt. Hij kon niet zeggen of Amerikaanse militairen zich aan boord van de Russische schepen zou den begeven. Grote vangst halfwas mosselen De mosselvissers die deze week op de Waddenzee geconcentreerd waren voor het vissen van mosselzaad (maandag en dinsdag) troffen het niet alleen met het weer, dat bij zonder meewerkte, maar vonden ook banken met halfwas mosselen die het mceelijk maakten op heidedagen een volle vracht op te vissen. Een voorzichtige schatting komt dan ook tot wel ruim 100.000 tonnen, die van de banken in de vrije natuur naai de afgebakende percelen der mossel kwekers verhuisden. Er namen plm. 125 vaartuigen aan de zaadvangst deel. Gezocht werd naar klein mosselzaad, dat in kleine hoeveelheden en grote mosselen die er in het geheel niet werden ge vonden. Halfwas mosselen waren er echter volop. Kinderrijk gezin PARAMARIBO, 8-11. Mevr. Raghoebarsingh-Doekhie, een Surinaamse van Hindostaanse afkomst, heeft in een jaar tijd vier kinderen het leven ge schonken. Zij beviel nl. dezer dagen van een drieling, twee jongens en een meisje, nadat zij in januari jl. reeds een dochter ter wereld had ge bracht. Nü is het kinderen- krijgen x'oor deze 35-jarige vrouw eigenlijk niet iets bij zonders, want in totaal schonk zij 18 kinderen het levenslicht, waarvan er echter vijf zijn overleden. Particulieren in Su- riname's hoofdstad hebben de moeder van dit kinderrijke gezin een aantal geschenken doen toekomen, waaronder een volledige uitzet voor de drie jongste babies. Tekort op Amerikaanse betalingsbalans WASHINGTON, 8-11. De toene ming van het tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans is in het der de kwartaal van dit jaar iets groter geweest dan oorspronkelijk werd verwacht, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel donderdag bekend gemaakt. Het tekort in het overzichtskwar taal bedroeg na seizoensaanpassing 720 miljoen dollar, wat overeenkomt met een tekort van bijna 2,9 miljard dollar op jaarbasis. In het tweede kwartaal was het tekort op jaarba sis 872 miljoen dollar. Begrafenis slachtoffers Boxtelse brand LUIK, 8-11. Minder dan anderhalf uur heeft de advocaat-generaal In het „Softenon-proces" te Luik, mr. Cappuyns, donderdagmiddag nodig gehad om tot z(jn conclusie te komen. Hjj vroeg de twaalf juryleden on voorwaardelijk het „schuldig" uit te spreken over mevr. Suzanne Vande- put en haar vier mede-beklaagden, wegens het doden van haar mis vormd ter wereld gekomen doch tertje Carine. BRUINISSE, 8-11. Donderdagmor gen half tien vertrokken uit de werkhaven Oostkop (Grevelingen dam) de dryvende bokken „Herac les" en „Simson", getrokken door de sleepboten „Buizerd" en „Tonijn". In de takels hing de 120 ton zware pylon, de middelste toren voor de kabelbaan, met behulp waarvan de stortsteen zal worden vervoerd, waarmee de Grevelingen straks zal worden afgesloten. Men had deze dag uitgekozen om dat het tij zo was, dat de drijvende bokken juist water genoeg hadden om dit karwei uit te voeren. Lukte het deze dag niet dan moest min stens veertien dagen worden ge wacht, terwijl men ook rekening moest houden met het weer. Maar het lukte. Men arriveerde zonder mankeren bij de uit vier caissons samengestelde fundering midden in de nog af te sluiten stroom. Deze fundering is 3 meter plus N.A.P., de toren zelf is 39 me ter hoog, zodat men 42 meter hoog komt. Vlotte montage Alles bleek tot op de mm. nauw keurig te passen en met de montage KARLSRUHE, 8-1. - De federale procureur-generaal die belast is met het onderzoek in de geruchtmakende „Spiegel"-affaire, dr. A. Huhn, heeft donderdag voor het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe verklaard, dat in de kantoren van „Der Spie gel" honderden documenten zijn aangetroffen die aantonen dat het tijdschrift in het bezit is van vele staatsgeheimen. Het hof behandelde een verzoek van „Der Spiegel" om de redacteu ren weer toestemming te geven tot gebruikmaking van de kantoren in Hamburg. De president van het hof, dr. Gerhardt Müller, deelde mee, dat ook zal worden nagegaan of bij de actie tegen „Der Spiegel" inbreuk, is gemaakt op de fundamentele rechten. PARIJS, 8-11. Door de reeds vier dagen onafgebroken durende regen val in het zuiden van Frankrijk, zijn overstromingen ontstaan, vooral in de oostelijke Pyreneeën, in het ge bied van Marseille en in de Alpen. Op sommige plaatsen is de mate riële schade groot. In de streek van Chamonix is een honderdtal huizen door de storm van de daken beroofd en zijn enkele dui zenden bomen geveld, waardoor we gen en spoorlijnen zijn geblokkeerd. Bij t de glans van het goud zien zelfs gekken er wijs uit. Onbarmhartig soms schilderde hij de gebeurtenissen af, die in mei van dit jaar tot de climax in het drama van de kleine Carine Vandeput heb ben geleid. Minutenlang zonder stem verheffing, dan weer het slagen op de lessenaar zijn woorden onderstre pend of beschuldigend de vinger naar de beklaagdenbank uitstekend. De tot de laatste plaats bezette zaal was rustiger dan de afgelopen vier dagen het geval was 'geweest. WAT W PE 81U had men dan ook verder geen moei te. Om elf uur was het belangrijke en minitueuze werk voltooid, de toren stond op zijn plaats. Het ge hele werk stond onder leiding van de firma Kloos te Kinderdijk. Een bijzonderheid is nog dat de vier poten van de pylon geplaatst zijn op vier zg. drukdozen, waarin zg. rekstrookjes. Het geheel vormt een elektronische apparatuur waar door men de spanningen in de on dergrond kon controleren, die de plaatsing van de torfen veroorzaakt. Ook voor het water heeft men span ningsmeters, maar een speciale op leiding is nodig om deze hogere elektronica te kunnen begrijpen en aflezen. Een en ander zal dan ook in Delft worden berekend. Vlaggen halfstok in V.S. WASHINGTON. Op last van pre sident Kennedy zal van alle Ameri kaanse ambassades, consulaten, mi litaire bases en de oorlogsschepen over de gehele wereld de vlag half stok worden gehesen in verband met het overlijden van mevrouw Eleano- re Roosevelt, tot aan de dag van de begrafenis. Overwegend droog weer Verwachting tot zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking met aanvankelijk hier en daar mist; overwegend droog weer; zwakke tot matige, langs de Waddenkust overi gens krachtige wind tussen oost en noordoost; dezelfde of iets lagere temperaturen. 10 nov. Zon op 7.50, onder 16.58. Maan op 16.48, onder 5.18. 11 nov. Zon op 7.51, onder 16.56. Maan op 17.16, onder 6.43. 12 nov. Zon op 7.53, onder 16.54. Maan op 17.48, onder 8.07. Volle maan: 11 nov. te 23.04. ZIERIKZEE: 10 nov. 1.36 v.m. 13,47 n.m. 11 nov. 2.24 v.m. 14.36 n.m. 12 nov. 3.10 v.m. 15.24 n.m. BROUWERSHAVEN; 10 nov. 1.03 v.m. 11 nov. 12 nov. Springtij: 14 nov. 1.49 v.m. 2.37 v.m. 13.29 n.m. 14.14 n.m. 15.00 n.m. DEN HAAG, 8-11. Volgens gege vens van de internationale tarwe- raad is de tarweproduktie in west- Europa dit jaar met ongeveer iVz miljoen- ton gestegen. De Noord- Amerikaanse produktie steeg met ongeveer drie miljoen ton: de oogst in de Verenigde Staten is lager, die in Canada echter hoger dan vorig jaar. De belangrijkste tarwe-invoe- rende landen zijn India en Japan. Verwacht wordt dat de eigen pro duktie van India dit jaar een mil joen ton groter zal zijn dan vorig jaar, terwijl de produktie in Japan ongeveer gelijk is gebleven. STEWARDESSEN OP SCHOOT Amerikaanse vliegers beboet WASHINGTON, 8-11. De Ameri kaanse dienst voor de luchtvaart heeft aan dertien vliegers van parti culiere luchtvaartmaatschappijen een boette van 600 dollar (ruim 2.100 gul den) opgelegd wegens veronachtza ming van hun taak.- Deze bestraf fing was het resultaat van een door het Congres ingesteld onderzoek naar geuite beschuldigingen, dat de betrokkenen tijdens vluchten ste wardessen op "de schoot zouden heb ben gehad. Een voormalige boord werktuigkundige had daarvan foto's overgelegd, die hij in het geheim genomen had. APPINGEDAM. De 44-jarige wacht meester eerste klasse der rijkspolitie R. M. Klein uit Appingedam is bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Vier Oostduitsers zijn woensdag nacht naar west-Berlijn gevlucht. Twee van hen zwommen over een water op de grens. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Oude rendiervalkuilen Een Zweedse amateur-oudheid kundige heeft in het noorden van zijn land een systeem van valkuilen voor wilde rendieren ontdekt dat tussen vier en tien eeuwen geleden gebruikt moet zijn, zich over onge veer tien km. uitstrekt en een zes honderdtal kuilen omvat. Arrestatie in misliandelingszaak VENLO, 8-11. De Venlose politie heeft de 39-jarige losarbeider H. B. uit Venlo gearresteerd, die ervan verdacht wordt de 26-jarige W. Len selink te hebben mishandeld. Vast staat, dat zijn samen uit Venlo zijn weggegaan en dat op de plaats van de mishandeling (op de heide te Baarlo) een hamer is gevonden. Men vermoedt dat L. twee hamerslagen op het hoofd heeft gekregen. Het slachtoffer kon nog niet worden ge hoord. B. blijft hardnekkig ontken nen, zodat men omtrent het motief van deze misdaad nog steeds in het duister tast. B. is in het politiebu reau te Venlo opgesloten. H.M. cle Koningin le Zwolle Donderdag zijn de stoffelijke resten van de bij de ramp zalige brand in Boxtel omgekomen heer P. Beekmans en zijn vijf kinderen aan de aarde toevertrouwd. De be langstelling voor deze droeve plechtigheid was zeer groot. - Op de foto zien we een beeld van de begrafenis tijdens het verrichten van de absoute. ZWOLLE, 8-11. De miljoenste na oorlogse woning is gereed gekomen. Hü staat in Zwolle op de Hogekamp- seweg in het nieuwe stadsdeel Die- ze-oost en wordt bewoond door de familie Hendriks. Daarom was er donderdag feest in Zwolle. Daarom ook recipieerde de minister van bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, in het stadhuis van de Overijsselse hoofdstad en werden aan een aantal personen, die zich op het gebied van de woningbouw bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt. koninklijke onderscheidingen verleend. Hoogtepunt van de feeste lijkheden echter was de komst van H.M. de koningin. H.M. de Koningin heeft donder dagmiddag in Zwolle een deel van de feestelijkheden rond het tot stand komen van de miljoenste woning bijgewoond. Om ruim twee uur ar riveerde de vorstin in gezelschap van haar dame du palais, mevrouw W. A. Repelaer van Driel geboren van der Willigen, en haar kamer heer in buitengewone dienst, W. A. van den Wall Bake. Het dochtertje van de minister van bouwnijverheid, de elfjarige Wilma van Aartsen bood de koningin bloe men aan. De ontwikkeling van de woningbouw In de Schouwburgzaal ging minis ter van Aartsen nader in op de ont wikkeling van de woningbouw, waarbij hij met name de vooroor logse prognoses aan een beschou wing onderwierp. Deze prognoses, zo zei minister van Aartsen, zijn inmid dels door de werkelijkheid achter haald. Zou de woningbouw van 1940 ongestoord in het tempo van voor de oorlog zijn voortgegaan, met een produktie van ca. 35.000 woningen per jaar, dan zouden thans ongeveer 700.000 woningen zijn opgeleverd in plaats van een miljoen. De produktie van dertig- tot veer tigduizend woningen is opgevoerd tot tachtig- tot vijfentachtigduizend woningen per jaar, terwijl daarnaast nog honderden miljoenen aan andere bouwwerken wordt besteed. LONDEN, 8-11. Miss Holland, de 20-jarige Catharina Lodders, is don derdagavond in Londen Miss We reld 1962 geworden. Tweede werd miss Finland, de 17- jarige Kaarina Leskinen, en derde miss Frankrijk, de 20-jarige Monique Lemaire. Er waren 33 deelneemsters. De prijs voor mejuffrouw Lodders be staat uit 25.000 gulden, een trofee en een filmproef bij Columbia Pictures.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1