DE GROTE KLEINE VAN PHILIPS PHItlPS RADIO Gemeentehuis voor Brouwershaven komt te Noordgouwe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 november 1962 No. 19274 Een bewogen raadsvergadering O DREISCHOR, 6-11. Met zes stem men voor (mevrouw Motmans-v. d. Veen, L. M. Moermond, M. Lukaart (V.V.D.), J. Klaasse, A. Viergever en J. A. v. d. Bül (Prot. Chr. Gr.) en vijf stemmen tegen (J. Dekker, P. de Moor, A. Kommer, F. J. Dooge (P.v. d.A.) en R. J. v. d. Wekken (Prot Chr. Gr.), heeft de raad der gemeen te Brouwershaven dinsdagavond in het „Plaatsenhuis" te Dreischor het voorstel van de meerderheid in het college van b. en w. aangenomen in zake het bouwen van een nieuw ge meentehuis te Noordgouwe en een voudige restauratie van het stadhuis in de kern Brouwershaven. Als eerste spreker richtte de heer J. Dekker (P. v. d. A. zich met een uitvoerige uiteenzetting tot de raad, waarbij hij allereerst de me ning bestreed, dat het stadhuis te Brouwershaven niet geschikt te ma ken zou zijn als gemeentehuis der nieuwe gemeente. De heer Dekker eiste een kostenberekening en een uitvoerige uitleg door een vertegen woordiger van Monumentenzorg, punten welke de meerderheid in b. en w. niet nodig achtten; zelfs geen aanwijzing van een plaats voor de nieuwbouw plus opgave der grond prijs zijn te vinden in het voorstel. De heer Dekker bestreed de mening, dat Noordgouwe excentrisch gelegen is, waarbij hij aanstipt dat de kern der dorpsgemeenschap Noordgouwe een inwonertal van 300 laat zien en die van de kern Brouwershaven 900. In de voorgaande vergaderingen en zelfs bij de laatste verkiezingen is geschermd dat Zonnemaire het cen trum was, waar de raad zijn zetel moest hebben. „Wat zullen de kie zers van Zonnemaire een prettig ge voel hebben nu ze vernemen dat hun afgevaardigden in deze raad zo gemakkelijk met een voorstel komen voor een nieuw gemeentehuis te Noordgouwe", aldus de heer Dekker. De positie van Noordgouwe Spr. wees op de theorie in het re constructieplan Schouwen-Duive- land, waarin werd gesteld dat Se- rooskerke de grootste kern zou worden. Dit is op niets uitgekomen. Zestig jaar geleden werd Noordgou we betwist voor de bouw van een ziekenhuis. Wat waren de resulta ten? Geen enkele aantrekkings kracht voor zusters .administratie of leveranciers met het gevolg, dat het al 5 jaar leeg staat. Zelfs de; indus trie durfde er nog niet te beginnen. Met kunst en vliegwerk wordt al daar de kleuterschool door busdien sten in stand gehouden, allemaal punten die wijzen op het feit, dat Noordgouwe als aangewezen plaats voor gemeentehuis geen levensvat baarheid heeft. De heer Dekker wees met klem op de feiten, dat de kern Brouwershaven het meest repre sentatief is, het bekendst en de meeste kans heeft op ontwikke ling. Een antiek gebouw wekt eerbied en het steunt het gezag van de overheid beter dan de .koele nieuwbouw. Tegen deze gang van zaken moet krachtig worden geprotesteerd; men kan bij de Kroon in beroep gaan wanneer aldus met wettig genomen raadsbesluiten, die door hogerhand zijn goedgekeurd, wordt gesold. Blijvend strijdpunt Het zal de tegenstemmers in de raad en onder de burgerij aanleiding geven bij gewijzigde machtsverhou ding opnieuw dit strijdpunt in stemming te brengen. Het schaadt de ontwikkeling der gemeente die reeds alle zeilen bij moet zetten om vooruit te komen. Er zal een beroep op de wet moeten worden gedaan en aan de Kroon worden verzocht het raadsbesluit met aanwijzing Noordgouwe als plaats voor het nieuw te bouwen gemeentehuis te vernietigen, op grond van: a. hoge financiële uitgaven ten koste van andere openbare werken; b. doello ze restauratie als geen bestemming aan stadhuis Brouwershaven wordt gegeven; c. plaats en kosten nieuw te bouwen gemeentehuis zijn niet gegeven; d. het is in strijd met een eerder genomen geldig raadsbesluit, goedgekeurd door hogere instanties; e. in strijd met historisch belang; f. volkomen overbodige uitgave; g. in strijd met aanzien der gemeente om eerder genomen raadsbesluit onge daan te maken; h. algemeen belang vordert, dat bestuurlijke rust eidne- lijk wordt bereikt in dit geschil over inzichten; i. is in strijd met een be hoorlijk bestuur der gemeente; j. er zijn geen volledige gegevens verstrekt over de werkelijke en lager zijnde kosten plus inrichting kosten voor malig gemeentehuis Brouwershaven. De kosten De globale kosten restauratie plus aankoop pand Noorddijkstraat be- -dragen f 95.000, terwijl de nieuw bouw een post zal belopen van f 330.000. Hieruit vloeit voort, dat de rioolbelasting met f 10 per jaar omhoog gaat en de straatbelasting wordt verdubbeld. Tenslotte vraagt de heer Dekker het college van b. en w. het punt van de agenda af te voeren en met een goed geformu leerd plan plus kostenberekening te rug te komen. De begroting 1962, welke nu reeds een halve ton tekort laat zien, noopt tot voorzichtigheid. De heer R. J. v. d. Wekken (Prot. Chr. Gr.) zei voor de volle 100 pet. achter het voorstel van de minder heid te staan en is het ten volle eens met de aangevoerde punten door de heer Dekker. Men diende vooral de financiële zijde goed in het oog te houden, aldus dit raads lid. „Bij de installatie heb ik reeds gevraagd, om elkaar te verstaan en samen te werken, maar ik ben van mening dat het hier alleen een grote rivaliteit betekent, daar ik het ge voel heb dat Brouwershaven in het verdboekje staat", aldus deze spreker. Wethouder L. M. Moermond (VVD) merkte op, dat hij in vorige verga deringen reeds lange pleidooien ge houden heeft voor nieuwbouw te Noordgouwe, welke kern ongeveer in het midden der gemeente ligt. „Ik ben er van overtuigd", aldus spr., „dat we de financiën in de gaten moeten houden, maar met een nieuw gemeentehuis kunnen we de ambte naren een gebouw geven, waarin het prettig werken is en waar licht en lucht vrijelijk kunnen binnen komen", aldus de heer Moermond. Pleidooi voor Noordgouwe De heer P. de Moor (P.v.d.A.) lan ceerde een felle aanval op wethou der J. A. v. d. Bijl en vroeg hem te verklaren waarom hij als raadslid in de oppositie in de vergadering van 20 oktober 1961 en bij de behande ling der begroting in 1962 steeds het college van b. en w. aanviel op het gevoerde beleid m.b.t. uit te voeren werken, hierbij de financiële toe komst der gemeente somber inziend. En nu aan de andere zijde der tafel als wethouder, is het mogelijk wer ken uit te laten, voeren, waarvan de kosten niet zijn te overzien. „Waar om een nieuw gemeentehuis, er staat er toch één dat goed in te richten is?", aldus de heer de Moor. Tevens vroeg spr. of wethouder v. d. Bijl naar eer en geweten dit voorstel in kan dienen, daar hij hiermede de kiezers verloochent, omdat hij bij de verkiezing het, nu zeker teleurge stelde kiezerscorps te Zonnemaire heeft beloofd, dat er een nieuw ge meentehuis te Zonnemaire zou ko men. De heer de Moor stelde ten slotte dat zowel de mensen in de kernen als daarbuiten dit beleid ten zeerste zullen afkeuren, daar deze gang van zaken onverantwoord is m.b.t. de gemeentefinanciën. De heer v. d. Bijl antwoordde de heer de Moor, dat voorheen wel eens te veel voortvarendheid werd be tracht met de financiën, waar hij steeds op heeft gewezen. „Van een belofte aan de kiezers is mij niets bekend", aldus de heer v. d. Bijl. Tenslotte merkte hij op, dat men fi nancieel beter gebaat zal zijn met een nieuw gemeentehuis hetzij te Noordgouwe of te Zonnemaire. Mevr. E. P. Motmans-v. d. Feen dankte het college voor de toegezon den cliché van het stadhuis in Brou wershaven, wat eciiter haar mening niet zal veranderen daar zij geheel achter het meerderheidsvoorstel staat. Ook de heer J. J. Klaasse (PCG) is deze mening toegedaan: „Ik hoor alleen maar tegenwerpingen uit de „Brouwse" monden", zei hij. De voorzitter deelde tenslotte nog mede, zulks n.a.v. een opmerking van de heer Dekker dat de eventuele bouw van een nieuw gemeentehuis is gedacht in het uitbreidingsplan, halverwege de nieuw aan te leggen weg tussen de begraafplaats en de molen ter rechter zijde. Het meerderheidsvoorstel om een nieuw gemeentehuis te Noordgouwe te bouwen en het bestaande stad huis in Brouwershaven eenvoudig te restaureren werd tenslotte met zes voor en'vijf stemmen tegen aange nomen. Om de Gouden Katoenhol Twee deelnemende mannequins in de wedstrijd om de Gouden Katoenbol, Mariëtte en Yvonne, twee meisjes, die het beroep van mannequin niet professioneel uitoefenen, maar toch meededen omdat mooie kleren ..showen" iets is, wat elk meisje wel graag wil, zeker de twintig andere mannecuins, die ook meededen „gevioon om leuke kleren te dragen". TIJDENS VERBLIJF TE LONDEN Prins Bernhard pleit voor behoud wildstand LONDEN, 6-11. Aan een feestmaal te Londen van het Internationale Fonds voor Wildbescherming heeft prins Bernhard, tic voorzitter van het fonds, gezegd dat de natuur óver al in een noodtoestand verkeert. Als de uitroeiing voortgaat, zei hij, zal cr op de duur misschien alleen nog een woestijn vol plastic, beton en elektronische robots zijn, met de mens en enkele huisdieren al9 enige levende wezens. „U zult misschien denken dat het sentimenteel is zich druk te maken over het mogelijke uitsterven van een zeldzame aap met een onuitspreekbare naam, maar ons gehele levenspatroon'zal veranderen als dit maar zo voort gaat. Als er niets tegen gedaan wordt, zal mis schien ook'de mens eens uitsterven", aldus prins Bernhard. De hertog van Edinburgh stelde de uitroeiing van een diersoort gelijk aan de vernietiging van een uniek kunstwerk. Sinds 1900, zei hij, heeft de mens gemiddeld één diersoort per jaar uitgeroeid. STAD EN PROVINCIE KIEUW ERKER K Een prima programma Propaganda-avond Ned. Blindenbond In „Ons Dorpshuis" wordt op dinsdag 13 november a.s. een pro paganda-avond gehouden van de Nederlandsche Blindenbond. De Ned. Blindenbond stelt er een eer in, het publiek een prettige en leerzame avond te bieden en dit nu zal op Nieuwerkerk ook weer het geval zijn. Zo zal een demonstratie worden ge geven met het Brailleschrift en wordt een fraaie film vertoond. De propagandist van de Bond, de heer Joh. v. d. Berg, zal declameren en mededelingen doen over de stand van de blindenzorg in Nederland. Er wordt ook een waardevolle eigen plaatselijke bijdrage aan het welsla gen van de avond geleverd. De zang vereniging „Eén Naam is onze hope" en de mandolinevereniging „Hier 's ek weer" zullen een vokale en muzi kale noot in het zakje doen. Er heeft zich een comité van voorbereiding gevormd, om deze avond tot een succes te maken. Hierin hebben zit ting de dames Van Eeten, Stolk en Wandel en de heer Wandel. Filmavond Rode Kruis Ook in deze gemeente zal de Rode Kruis-film draaien, en wel op za terdag 10 november a.s. in „Ons Dorpshuis". OOSTERLAND Mutaties bij de brandweer Doordat de heer J. J. Capelle als commandant en de heer Jac. van Dijke Joh.z. als brandwacht 2de klasse voor het plaatselijke brand weerkorps hebben bedankt, zijn er enige mutaties gekomen. Tot com mandant van het korps is thans be noemd de heer M. Dane, voorheen ondercommandant. In diens plaats werd tot ondercommandant 'benoemd de heer C. Goudzwaard Joh.z. In de twee vakatures welke door boven genoemde handelingen ontstonden werden tot nieuwe brandwachten aangesteld de heren J. Dane Mz. en L. A. van den Berge Az. Vakantie in de V.S. De „United Steclworkers of America" hebben met twee grote Amerikaanse metaalver werkende industrieën, de American Can Company en de Continental Can Company, een collectief arbeidscontract ge sloten dat een reeks nieuwe voorzieningen bevat voor het behoud van de werkgelegen heid. De overeenkomst voor ziet onder meer in dertien weken betaalde vakantie eens per vijf jaar voor werknemers met vijftien of meer dienstja ren. Deze regeling wordt óp 1 januari 1964 van kracht; naar schatting 15.000 werknemers zullen er direct van profite ren. De vakanties van werk nemers met tien of meer dienstjaren worden van twee op drie weken gebracht en die van werknemers met 25 of meer dienstjaren worden van drie op vier weken gebracht. Deze uitbreiding van de (jaar lijkse) vakantie staat dus los van de vijfjaarlijkse vakantie. Om ontslagneming vóór de pensioenleeftijd te stimuleren zullen werknemers die met pensioen gaan een uitkering ineens ontvangen ter grootte van 22 a 2,3 weken salaris. Onder de nieuwe overeen komst, die loopt tot september 1964, vallen meer dan 31.000 werknemers. Flitsen uit het buitenland WENEN. Het Hongaarse ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Londense direkteur van een onderneming, die tentoonstellingen verzorgt, G. M. Wynne, is gearresteerd op verden king van spionage. HOLLANDIA. De V.N. hebben of ficieel bekend gemaakt dat de cho lera-epidemie in het gébied rond Ko- konau thans zeventien mensenlevens heeft gekost. In het ziekenhuis van Kokonau liggen 46 Papoea's die door de cholera zijn aangetast. PARIJS. De Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats 1964 zullen> worden 'gehouden op de nieuwe ijstJaan van Grenoble, Zoals bekend vinden de Europese kampi oenschappen 1963 plaats in Boeda pest en de wereldkampioenschappen van dat jaar in Cortina d'Ampezzo. WARSCHAU. Ook in Polen heeft de bokssport dezer dagen een slacht offer geëist. Tijdens een amateur wedstrijd in Stalowa Wola werd de halfzwaargewicht Lesniak in de der de ronde k.o. geslagen en daarbij zo zwaar gewond, dat hij na overbren ging naar een ziekenhuis overleed. Een staatscommissie zal een onder zoek instellen. PEKING. China heeft in een nota premier Nehroe van India gevraagd „een positief antwoord" te geven op zijn voorstellen van vorige maand om een einde te maken aan de crisis aan de grenzen van de twee landen. BEIROET. De premier van Saoe- di-Arabië, prins Feisal, heeft in een door radio Mekka omgeroepen" ver klaring, afschaffing van de slavernij aangekondigd, alsmede de invoering van grondwetswijzigingen en econo mische en sociale hervormingen. PEKING. China heeft India een protestnota gezonden over beschie ting van Chinese troepen aan de grens. India wordt gewaarschuwd, dat China uit zelfverdediging terug zal moeten slaan, aldus meldt het, persbureau „Nieuw China". Ingezonden mededeling B 0 X19 U f 88.-, Gevoelige, selectieve ontvangst van de middengolfzenders. Krachtige weergave. Ingebouwde plaat antenne. Breedte 26 cm. Kleuren: groen, oranje en zwart. B 3 X 00 U - f 138.-. Drie golfgebieden. Grammofoonaansluiting. Handgreep aan de achterzijde. Muziek/spraakschakelaar. Breedte 35 cm. Kleuren: zwart, beige en rood. B 1 X 02 A f 138.-. Zeer gevoelige ont vangst van FM- en middengolfzenders. Ingebouwde antennes. Muziek/spraak schakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: geel, groen en zwart. B2X12A - f 158.-. FM-band, lange- en middengolf. Speciale zeer gevoelige luid spreker. Grarnmofoonaansluiting. Inge bouwde antennes. Hogetonehschakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: beige en groen. met de techniek van de grote Philips radio's. Op klein formaat gebouwd voor kamers waar dat beter past. Elke „grote kleine" radio in vrolijke kleuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5