nog even blijven liggen... tot baby wakker IN HET LAKEN DAT 'T BESTE LIGT cin Cinderella Cinderella Cinderella LAATSTE NIEUWS wordt. Je nog eens lekker uitrekken terwijl voor je bed 'n nieuwe dag wacht, vol beloften en nieuw-te-beleven- dingen. U voelt zich fit, fris en "rijk", 'n Koningin te rijk... Fa. J. PLEUNE, Bruinisse, Nieuwstraat 23 - telefoon (01113) 205 (Ook voor üw orders per post en telefoon) „DE MAGNEET", A. S. FLIKWEERT, Nieuwerkerk, telefoon 265 Bruinisse, telefoon 470 Fa. JOH. DEN BOER, St. Domusstraat 58, Zierikzee - telefoon 2345 E. KOHSCHULTE N.V., Mol 5, Zierikzee - telefoon 2278 GEBR. WIEBOLS, Havenpark 7-9, Zierikzee telefoon 2871 De strijd in Jemen LONDEN. 8-11. Radio-Mekka heeft een mededeling van koning Ibn Sa- oed omgeroepen, volgens welke alle Jemenitische stammen thans naar Sanaa oprukken. Zij zouden zich op 35 kilometer van de Jemenitische hoofdstad bevinden. Volgens radio-Amman, de Jor daanse staatsomroep, vallen Egypti sche vliegtuigen steden en dorpen met brandbommen aan. omdat de positie der Egyptenaren aan alle fronten is verslechterd. Volgens dit radiostation is het grootste gedeelte van de valschermtroepen en van de militaire voorraden, die naar het be legerde Sanaa werden gezonden, in handen der koningsgezinden geval len. Landbouwtentoonstelling 1963 Z.L.M. De Kring Oostelijk Zuid-Beveland der Z.L.M. is belast met de organisa tie van de grote Z.L.M.-landbouw- tentoonstelling. Als data voor deze expositie zijn vastgesteld 13, 14 en 15 juni. De tentoonstelling zal worden gehouden in en om de gebouwen van de firma Meijer te Kruiningen. Op de openingsdag wordt de vergade ring van het Z.L.M.-hoofdbestuur en de algemene ledenvergadering ge houden. Dc Federatie ,Het Landbouwwerk tuig' heeft deze tentoonstelling voor de leden vrijgegeven, zodat ver wacht mag worden, dat de gehele Nederlandse landbouwwerktuigen- handel met grote aantallen machi nes en werktuigen zal zijn vertegen woordigd. Uiteraard zal ook de le vende have niet ontbreken. Ver schillende attraktie9 zijn in voorbe reiding. Dode in Amerikaanse Huis gekozen LOS ANGELES, 8-U. Bij de ver- kiezingen in de V.S. is een dode tot lid van het Huis van Afgevaardigden gekozen. De democraat Clem Miller kwam tijdens zijn campagne voor herver kiezing om hetfleven bij een vlieg tuigongeluk. Zijn partij had geen tijd meer om voor een andere kan didaat te zorgen. Later is gebleken dat Miller zijn republikeinse tegenstander Don Clausen heeft verslagen. Mail mishandeld op heide bij Baarlo VENLO, 8-11. „Doe de deur dicht, ze zitten me achterna". Met deze woorden vluchtte de 26-jarige W. Lenselink uit Venlo in de nacht van dinsdag op woensdag de boerderij binnen van de heer Th. Dirks op de heide bij Baarlo. De hevig uit hoofd wonden bloedende man strompelde de gang binnen en zakte toen be wusteloos in elkaar. De landbouwer, die door bonzen op de deur van zijn woning was gewekt, belde de politie en een dokter. De bewusteloze man werd naar het ziekenhuis te Venlo gebracht. De rijkspolitie die een on derzoek instelt, heeft hem nog niet kunnen verhoren. De heer Lenselink is getrouwd en heeft vier kinderen. Volgens zijn vrouw is hij op de bewuste avond op zijn fiets van huis gegaan, iets wat hij anders nooit deed. De heide bij Baarlo ligt vlak bij de grens met Duitsland. Het is een eenzaam stuk land, waar weinig mensen wonen. De politie vraagt zich dan ook af, wat de heer Lenselink midden in de nacht naar deze plek heeft gevoerd. De verwondingen zijn waarschijn lijk met een stuk ijzer toegebracht. SPORT VOETBAL Renesse-Dreischor 9-1 De anders zo hechte Dreischor- verdediging werd in deze wedstrijd volledig door het geweld van de rood-witte voorwaartsen overspoeld. In de 5e min. plaatste Goossen een corner uitstekend voor doel, waar de Meij het leder door plaatste naar Matthijsse, die van dichtbij inschoot (1-0). Hoewel Smit en Klaasse met verre trappen probeerden het spel te verplaatsen bleef Renesse een grote veldmeerderheid behouden. Na een kwartier spelen wist Goossens zich handig langs enige verdedigers te werken waarna hij beheerst via de binnenkant van de staander in schoot (2-0). In de volgende min. had Goossens weer succes toen hij een verre schuiver precies langs de paal, langs de verbouwereerde doel man Steenland in het net liet ver dwijnen (3-0). Ten koste van een groot aantal corners wist Dreischor voorlopig de Renesse- voorhoede het verdere scoren te beletten. Uit een der sporadische aanvallen van de bezoekers wist Lodewijk met een fraaie schuiver in de 36e min. on houdbaar te scoren (3-1). Nadat het doel van Dreischor nog enige malen ternauwernood aan een doorboring was ontsnapt, bracht Boerma met een fraai boogschot via de binnen kant van de staander de ruststand op 4-1. Daar Dreischor, waar v. d. Linde zich had laten ve/vangen door Fonteine, zich na de hervatting met 8 spelers in de verdediging terug trok kreeg Renesse volledig vrij spel op het middenveld. In de 8e min. ondernam l.buiten Boerma een solo-aktie, waarbij hij een aantal spelers wist te passeren, waarna hij keihard inschoot (5-1). Door het ver re opdringen van de Renesse-verde- diging kreeg midvoor v. d. Werve eenmaal kans door te breken, waar door hij een fraaie kans kreeg die evenwel door subliem ingrijpen van doelman de Vrieze verloren ging. Een in de 19e min. door Geleijnse uitstekend voor doel geplaatste vrije trap werd met een fraaie kopbal 1 Nieuw! Een extra robuust laken Voor U Mevrouw, die de voorkeur geeft aan een extra robuust laken, maakten wij Cinderella 55. Een laken als - uit - grootmoeders - tijd. Zonder pap, zonder fouten en 250 cm lang! Vanzelfsprekend met het Span jaard garantielabel en het Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. Kortom, Cinderella kwaliteit Ga daarom eens zélf een Cinderella 55 keuren Mevrouw! Vanaf fl 8,50 - slopen per paarfl 5,50 66 Het fijne laken dat tot een symbool werd! Veroverde in de 10 jaar van zijn bestaan menig vrouwenhart omdat het zo mooi fijngeweven is. Het laken dat met recht als eerste in Nederland het "Gouden Keurmerk" kreeg! Dat de reputatie van de Cinderella kwaliteit vestigde. Zonder pap, zonder fouten, "krimpvrij door Sanfor, minstens 250 cm lang. Geeft U ook de voorkeur aan ver fijning in uw slaapkamer Mevrouw? Kies dan een Cinderella 66! Vanaf fl 9,90 - slopen per paar: fl 6,50 88 Nieuw Extra fijn 'n "sprookjes prinses" laken. Elke vrouw droomt van mooie-dingen-buiten-het-gewone. Vandaar Cinderella 88 Mevrouw! "Grand Luxe" - exquis fijn, droomzacht. Cinderella kwaliteit: zonder fouten, zonder pap, krimpvrij door Sanfor, minstens 250 cm lang. Met garantie- label en het keurmerk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, 'n Droom! Als U die ook graag tot werkelijkheid wil maken Mevrouw, neem dan een Cinderella 881 Vanaf fl 12,50 - slopen per paar: fl 7,50 FEEST IN „DE GRAANBEURS" PZEM-elftal wint zomeravondvoetbalcompetitie '62 ZIERIKZEE, 8-11. - Dinsdagavond j.l. werd in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" voor de zesde maal in successie de zomeravond voetbalcompetitie met een geslaagde feestavond afgesloten. Hoogtepunt op deze avond was de huldiging van de kampioensploeg dit jaar de P.Z.E.M. waarvan de aanvoerder de heer Jumelet de wis selbeker en de daarbij behorende herinneringsstandaard in ontvangst mocht nemen uit handen van wet houder H. Koevoets, die burgemees ter mr. Dijckmeester verving. Tevens maakte het bestuur bekend dat dit jaar een wissel-ereteken in gesteld werd voor de sportiefste club en welke beloning de Herverkave ling ten deel viel. In zijn openingswoord richtte de voorzitter van de kommissie, de heer C. I. Jumelet namens de K.N.V.B. Bedrijfs- en Zomeravondvoetbal ray on Zierikzee, een speciaal welkom tot de wethouders van Zierikzee, de heren H. Koevoets en M. C. Verheij- en, de direkties en vertegenwoordi gers van de diensten en de heren scheidsrechters. Spreker was verheugd dat zo ve len gevolg hadden gegeven aan de uitnodiging, waaruit hij de conclu sie trok dat niet alleen het zomer avondvoetbal de belangstelling trekt, doch dat ook de feestavond een ruime aantrekkingskracht bezit. Dank bracht de voorzitter aan het gemeentebestuur voor het beschik baar stellen van het sportpark Ban- nink, een geste zonder welke bet er voor de zomeravondvoetbalcompeti tie somber uit zou zien. Een vergelijking trekkend met de provinciale hoofdstad merk te de voorzitter op, dat Zierikzee ondanks een minder aantal be drijven, boven Middelburg uit steekt, omdat de wens van zo meravondvoetbal daar nog niet in vervulling ging. De heer Jumelet aanvaardde gaar ne de verontschuldiging voor de af wezigheid van burgemeester Dijck meester, die de uitreiking der prij zen zou verrichten, doch wegens ambtsbezigheden uitstedig was. „We door Matthijsse in een doelpunt om gezet (6-1). Twee min. later plaatste Boerma het leder voor doel, waarna Steenland het schot van de Meij wist weg te stompen, evenwel voor de voeten van Matthijsse die ineens keihard inschoot (7-1). Toen de Meij in de 34e min. binnen de beruchte lijnen in de sandwich werd genomen bracht Goossens uit de penalty de stand op 8-1. Met nog 5 min. te spe len gaf Matthijsse het leder goed door naar J. Verboom die met een hard schot de eindstand op 9-1 bracht. kunnen ons immers indenken, dat de belangen der gemeente voor die van de zomeravondvoetbal gaan", aldus spreker. Dankwoorden Naast dank aan de direkties van de bedrijven die hun mensen in de gelegenheid stelden aan de compe titie deel te nemen, sprak de heer Jumelet dankwoorden tot de heer v. d. Schelde, die met zijn terrein knechts door zuinigheid te betrach ten op de grasmat, deze in uitste kende staat weet te houden. Daar om kon de commissie het hem niet kwalijk nemen als terrein-afkering wel eens moeilijkheden in het com petitieverloop oplevert. Eveneens dankte hij de heer I. Haverhoek die als gemeente-ambtenaar het zijne in de afgelopen competitie bijdroeg, alsmede de heren scheidsrechters, waarvan ook dit jaar weer de nodige takt en wijsheid gevraagd werd. De heer Jumelet wenste de aan wezigen een genoeglijke avond, om vervolgens het woord te geven aan wethouder Koevoets, voor de uitrei king van de prijzen aan de deelne mende verenigingen. Inhakend op de woorden van de heer Jumelet merkte wethouder Koevoets op, dat het gemeente be stuur graag zijn medewerking geeft op het terrein van de sport en met name de aktiviteit van voorzitter en bestuur zeer waardeert. „U slaat zich er prachtig doorheen en ik geef U de verzekering dat als U een be roep op ons doet, wij gaarne mede werken", zo besloot spreker. Beginnende met de onderste plaats van de standenlijst werden hierna de prijzen uitgereikt. De prijsuitreiking Onder muziek en luid applaus besteeg het elftal van de P.Z.E.M., getooid met een spandoek met P.Z. E.M.-embleem, het podium om de kampioenshuldiging te ondergaan. Wethouder Koevoets noemde in zijn felicitatiewoorden de kampioens ploeg een subliem elftal en achtte het een hele toer ook volgend jaar voor deze verrassing te zorgen. Hij overhandigde de wisselbeker en een herinneringsstandaard aan de aan voerder de heer Jumelet en wenste het bedrijf ook in de volgende com petitie veel succes toe. De tweede prijs in deze competitie werd behaald door de Zierikzee- veteranen, hetgeen een wisselprijs opleverde, en een hcrinneringsprijs, die de aanvoerder de heer T. Hage in ontvangst nam. De standenlijst luidt verder als volgt: 3. Zeelandia; 4. Rijkswater staat; 5. C.W.S.; 6. Herverkaveling; 7. P.T.T.; 8. Drukkerij Lakenman Ochtman; 9. Neptunus. De herinneringsprijzen werden met een persoonlijk woord aan de vertegenwoordigers der deelnemen de bedrijven overhandigd. Sportiviteitsbeloning Het bestuur van de Z.A.V. maakte vervolgens bekend dat er een spor tiviteitsbeloning' in de vorm vaneen wissel-ereteken was ingesteld voor die club die zich het sportiefst had gedragen. Om dit te onderzoeken werd een speciale commissie inge steld die op alle details moest letten en ook het aantal vrije schoppen heeft mee geteld. Het elftal van de Herverkaveling dat voor deze prijs in aanmerking EEN Z.V.U.-AVOND VAN GEHALTE ZIERIKZEE, 7-11. „De neger is een traditionalist. Hij zit vast aan verle den en traditie en ook de modernst georiënteerde kan dat niet van zich afzetten. De nieuwe maatschappelij ke en politieke ontwikkeling in Afri ka, betekent dan ook niet dat met het oude traditionele Afrika wordt afgerekend". Zo comprimeerde de grote Afrika-kenner dr. Paul Julien z(jn woensdagavond voor een over volle Concertzaal-foyer gehouden causerie over: „Geheime Genoot schappen in West-Afrika". Na inge leid te zijn door drs. Mottier, bij ont stentenis van de voorzitter der ZVU- werkgroep dr. J. J. Westendorp Boerma, heeft dr. Julien enkele uren enthousiast over Afrika verteld en daarbij talrijke bijzonderheden mee gedeeld, die even interessant als schokltendwaren voör Europese oren. Eén der Afrikaanse tradities is het geheim genootschap, waarin de kracht en het geweld worden ver afgood en die in het geheim een in strument vormen tot machtsuitoefe ning. Er is in het kader van de huidige Afrikaanse ontwikkeling - een ontwikkeling die voor de Afri kaan een bijsmaak heeft - "^elfs sprake van een herleving der ge heime genootschappen en hier en daar is zelfs het kannibalisme „in volle fleur" herleefd. Er zijn ge nootschappen voor mannen zowel als voor vrouwen. Men onderscheidt genootschappen, die zich op de ach tergrond houden en vergelijkbaar zouden zijn met de vrijmetselarij ten onzent, de religieus-opvoedende ge nootschappen en de totemistische genootschappen, waarven de met klauwmessen gewapende panter- mannen de afschrikwekkendste zijn. Dc Porroli De Porroh (geheim genootschap) zorgt voor dc opvoeding van de jeugd in traditioneel Afrikaanse zin. De jongemannen van 9 tot 16 jaar worden vier jaar vastgehouden in het Porroh-bos, waar zij besneden worden en zich aan pijnlijke lidte kens verwekkende tatoueringen moe ten onderwerpen. Gedurende hun kwam, werd op het podium uitge nodigd om de gelukwensen in ont vangst te nemen. De aanvoerder de heer C. v. d. Bosch, werd het ere teken aangeboden. De heer Jumelet dankte wethou der Koevoets voor de vlotte manier van prijsuitreiken en sloot het offi ciële gedeelte af, door het „Stichts Cabaret Variété" te Utrecht de gele genheid te geven een afwisselend programma af te werken. Na afloop ontvingen de artiesten een aanden ken aan Zierikzee. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden, ter wijl de muziek voor het bal werd verzorgd door het „Trio Sebregts". Afrika's geheime genoot- afwezigheid worden zij veronder steld aanwezig te zijn in het lichaam van de bosduivel, die hen - na een wedergeboorte - teruggeeft aan de dorpsgemeenschap. De jongens die tussentijds sterven, worden - zo mo tiveert men hun verdwijnen - niet wedergeboren uit de bosduivel.. Ook bij de meisjes vindt men soortgelij ke rites, waarbij zeer ingrijpende tatoueringen boven de navel worden aangebracht en soms het offeren van één der meisjes door afstoten van een rots voorkomt. Dr. Julien - terug van zijn 23ste Afrika-expeditie - strekte zijn jong ste onderzoekingen uit in Sierra Leone en Liberia, omringd door ge varen van klimaat en natuur. Bij de totemistische genootschappen - zo vertelde hij een geboeid publiek - bestaat de gewoonte de totem te „voeden" met menselijk bloed en niervet, hetgeen rituele moorden met vrij grote regelmaat noodzake lijk maakt. Andere funkties Van stam tot stam bleken overi gens de gewoonten te verschillen, al is er wel een principieel gelijksoor tig vormenpatroon te ontdekken, waarbij dient bedacht dat de Porroh nog andere funkties heeft als het op treden bij hongersnood, het regelen van ,de visstand, in het algemeen dus een sociale-economische rol, die diep ingrijpt in het Afrikaanse leven. Uit voerig stond spr. tenslotte stil bij het optreden der pantermannen, die doorgaans zelf hun slachtoffer moe ten uitkiezen. Min of meer soortge lijk is het optreden van de mense lijke krokodillen, die echter zeld zaam zijn geworden. Zwart-wit-beel- den en enkele films onderstreepten het gesproken woord op overtuigen de wijze. Een met al een Z.V.U.- avond van uitzonderlijk niveau, waarvoor drs. Mottier na afloop dr. Julien met enkele welgekozen woor den dank bracht. KERKNIEUWS R.K. Kerk Afscheid pastoor P. Matthyssen van parochie te Zierikzee In verband met diens vertrek naar Gilze-Rijen zal heden (donder- dag)-avond in het Parochiecentrum afscheid worden genomen van pas toor P. Matthijssen. De installatie van kapelaan H. van Deursen te Etten tot pastoor van de Zierikzeese parochie, vindt morgen (vrijdag)- avond plaats in de H. Willibrordus- kerk. Het onderwijs in cijfers DEN HAAG, 7-11. Ter aanvulling van de memorie van toelichting op de begroting 1963 van O. K. en W. heeft minister Cals de Tweede Ka mer een aantal cijfers over uiteenlo pende onderwerpen, die zijn depar tement betreffen, verstrekt. Zo meldt hij, dat in de eerste negen maanden van 1962 (voor welk jaar het pro gramma voor scholenbouw een be drag van f 275 miljoen beliep) door de gemeenten f>274 miljoen aan ver gunningen is verleend. 89 miljoen voor het nijverheidsonderwijs, 58 miljoen voor lager en voortgezet la ger onderwijs, 54 miljoen voor het wetenschappelijk onderwijs, 19 mil joen voor het v.h.m.o. en 12 miljoen voor 'het kleuteronderwijs. (Volks huisvesting en bouwnijverheid ver leende in het eerste halfjaar 1962 rijksgoedkeuring voor de bouw van 302 scholen tot een bedrag van f 193 miljoen. „WACHT TE KOOI" Een unieke luchtpostkrant ROTTERDAM, 7-11. Drie donkere Nigeriaanse stewardessen lachen de Nederlandse zeeman vrolijk toe uit het eerste nummer van de unieke luchtpostkrant „Wacht te kooi" dat woensdag van de persen is gekomen. Het blad is een uitgave van de Stichting Nederlands Studiecentrum voor Zeevarenden en de Stichting Zeemanswelzijn Nederland, waarvan de voorzitter, mr. J. H. Klatte, se- chetaris-generaal van het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid, het tijdens een bijeenkomst bij de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd introduceerde bij pers en rederijen. „Wacht te kooi" is een opmerke lijke Nederlandse wereldprimeur, onstaan door het initiatief van ka pitein J. A. van der Broek Hxim- phrey, de gezagvoerder van de „Van Riebeesk" van de K.P.M. „Uniek in de wereld", zei trots mr. Klatte, die voorts mededeelde dat ook andere zeevaartnaties aan een dergelijke uitgave denken. De Hongaarse communistische leider Janos Kadar is in Moskou aangekomen. Hij was uitgenodigd door de Russische communistische partij en de regering. Dr. Paul Julien sprak over schappen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3