Zierikzee heeft een gerestaureerd Sint Anthoniesliofje Haamsteedse koeien verkozen toerisme boven eigen weide Wereldreis per fiets Tal van E.E.G.-landen houden zich niet aan de bepalingen Waardevol initiatief van „Stad en Lande" ZIERIKZEE, 7-li. Deze week vond - gelijk gemeld - de overdracht plaats van het herstelde Sint Anthonieshofje, dat - intiem ingeklemd tussen de huizen van l'oststraat en Manhuisstraat - herrezen is in een luister, die men voorheen niet zal hebben durven vermoeden. De vernieuwing van het historische Sint Anthonieshofje was voor de Vereniging „Stad en Lande" een testimonium van de wil met een vrij groot object iets bü te dragen tot het behoud van het oud-stedenschoon. Uiteraard is een hofje als het onderhavige omgeven door de spinsels van een eeuwenoude historie, waarvan de voorzitter van „Stad en Lande", dr. J. J. Westendorp Doerma, tijdens de overdracht een en ander vertelde. Zierikzee had in vroeger tijd twee hofjes, het St. Jacobshofje en het St. Anthonieshofje, waar „oude gebrek- kigen of bejaarde dochters" terecht konden. Toch was Zierikzee geen typische hofjesstad, zoals bv. Haar lem, al werd ook hier het bejaarden probleem niet verwaarloosd. Bejaar denwoningen vond men aan ver schillende straten, als Verrenieuw- straat, Bagijnestraat en Minnebroer straat. Het best herinnert men zich de Godskamertjes, die na de storm ramp van 1953 moesten worden af gebroken. De kosten voor de bejaardenzorg werden gedragen door de gilden. Het St. Jacobs- of Koopiiedengilde ont fermde zich over het St. Jacobshofje, waarvan men nog een deel aan de Vismarkt herkent, terwijl het Sint Anthonieshofje werd onderhouden door het Tappers- en Korenkopers- gilde. In 1587 verkeerde het hofje in slechte staat. Terugrekenend moet men het ontstaan wel zoeken in het begin van de 16e eeuw of mogelijk zelfs nog in de 15e eeuw. In het vierkant vormde het een soort bin nenhof, waaraan zes, mogelijk acht woninkjes hebben gestaan, palend aan de St. Anthoniesstrate, de vroe gere naam van de Manhuisstraat. Later is de naam veranderd, i.v.m. de bouw van een oudemannenhuis in deze straat. De gilden werden op geheven in do Franse tijd en de hofjes werden eigendom van de stad Zierikzee. In 1854 vormden zij instel lingen van liefdadigheid, verdeeld onder de verschillende kerkgenoot schappen. Zo kwam het Sint Antho nieshofje van 1854-1911 onder de zorg van de Lutherse kerk. Mogelijk door gebrek aan bejaarden, heeft de Lutherse gemeente het hofje latei- verkocht en sindsdien is het met het Sint Anthonieshofje snel bergaf waarts gegaan, om tijdens de febru- ariramp en nadien geheel tot verval te geraken en het epitheton „onbe woonbaar" te verwerven. „Dat het Sint Anthonieshofje niet in de sloop is gekomen, maar kon worden hersteld, stemt ons tot grote voldoening", aldus besloot dr. Boer- ma. Zo staat daar wat achteraf op een intiem plekje het fraaie hofje, een bewijs dat men ook op het punt van aangepaste bouw te Zierikzee tot goede dingen in staat is. Wie weet of het geen aansporing zal vormen ook elders in de stad op soortgelijke wijze zich aan dergelijke gelukkige experimenten te wagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Boete voor de eigenaar.... ZIERIKZEE, 7-11. Met een onver wacht bezoek aan <le tuintjes van een aantal zomerwoningen en ter- reintjes waarop druk gekampeerd werd hebben negentien koeien op 29 augustus j.I. een groot aantal bad gasten in Haamstede flink aan het schrikken gemaakt. Kleine kinderen werden opgepakt en „in veiligheid" gebracht en later ontwikkelde zich een soort klopjacht in de duinen op de koeien, waaraan door de kampe rende jeugd, gewapend met grote stokken als gold het wilde dieren, ijverig en met veel opwinding werd deelgenomen. Voor de koeien was het overigens een minder prettige ervaring door het hete zand door de tierende jongelui te worden opge jaagd. Voor de eigenaar van de koei en, de Haamsteedse landbouwer B. M. E., waren de gevolgen evenmin erg prettig, want z(jn nalatigheid het vee binnen de weide te houden kwam hem op de woensdagmorgen gehou den strafzitting van het kantonge recht Zierikzee te staan op een boe te van f 25,subsidiair vijf dagen hechtenis. De eigenaar van het ontsnapte vee vond weinig gehoor bij de kanton rechter, mr. W. E. van Vloten, voor zijn verklaring „dat de koeien wa ren uitgebroken door een hek dat toeristen open hadden laten staan". Op de vraag van de officier, mr. J. Andreae, hoe het dan wel kwam dat de afrastering stuk was, verklaarde E. dat dit was gebeurd toen de koei en door hun achtervolger® de wei weer waren ingejaagd. De officier stelde echter vast dat de afrastering totaal was vergaan en requireerde een boete van f 25,E. vond het maar spijtig dat de kantonrechter niet te overtuigen was „van zijn ge lijk" en moest genoegen nemen met een vonnis conform de eis. Harde les Deze zitting werd een harde les voor de jeugdige Oosterlandse chauf feur-monteur M. D. G. wiens hou ding in het verkeer door de officier bijzonder werd gelaakt. Dit vond zijn oorzaak in een aanrijding welke G. veroorzaakte op 18 augustus j.I. door met grote snelheid met zijn motor op de binnen de bebouwde kom gelegen Molenweg te racen en niet voldoende rechts te houden. G. kwam hierbij in botsing met een te gemoet komende personenauto. De officier merkte op dat hem geble ken was dat het de gewoonte van verdachte is de snelheidsbepalingen te overtreden. Het betreffende weg gedeelte heeft over een afstand van vierhonderd meter niet minder dan 22 uitritten waaruit ieder ogenblik fietsers, auto's of spelende kinderen de weg op kunnen komen. Mr. Andreae achtte een harde les noodzakelijk en requireerde een boe te van f 100,of twintig dagen hech tenis en ontzegging van de bevoegd heid motorvoertuigen te besturen, onvoorwaardelijk voor de tijd van zes maanden. De kantonrechter vond 't meer dan erg en onbegrijpelijk dat er nog mensen zijn die in deze tijd van vele ernstige ongelukken nog op de door G, gedemonstreerde wijze durven rijden. De uitspraak was conform. In de aangehouden, zaak tegen de Nieuwerkerkse landbouwer A. G. verschenen thans drie getuigen. Tij dens de vorige zitting was de zaak reeds grotendeels uit de doeken ge daan: G. zou op de oprit naar het veerplein te Zijpe vier combinaties met aanhangers gèpasseerd zijn. De eerste combinatie zou door deze ma noeuvre plotseling hebben moeten remmen, wat tot gevolg had dat de derde combinatie inreed op de twee de. Uit de verklaringen van de ge tuigen, twee chauffeurs van de vrachtwagens en de verbalisant wachtmeester le klas J. A. v. d. V. uiit Bruinisse, bleek echter niet dat G. door de „pas af te snijden" het verkeer zou hebben gehinderd, zo dat de officier hiervoor vrijspraak vroeg. Conform de eis werd G. wel veroordeeld tot f 25 wegens het in halen bij of voor een splitsing van wegen. Gevaarlijk seizoen Het gevaarlijk seizoen is weer be gonnen, liet de officier zich ontval len in de zaak tegen de landbouwer T. P. uit Noordwelle, die op de Moermondseweg een trekker met aanhangwagen had bestuurd terwijl deze wagen niet 'voorzien was van DIA-VERTONING OVER SPANJE EN MAROKKO Geslaagde contactmiddag Duivelandse bejaarden in Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 7-11. In „Ons Dorpshuis" alhier werd een contact middag voor de bejaarden gehouden. Ditmaal waren daartoe ook uitgeno digd de bejaarden van Oosterland, Sirjansland en Ouwerkerk. Mevr. van Eeten opende de bij eenkomst met een hartelijk wel komstwoord. Zij vond het prettig dat vele bejaarden van de gemeente Duiveland gehoor hadden gegeven om hier gezamenh'k een genoegelij- ke middag te hebben en bovenal om de banden die hen gezamenlijk bin den, weer te versterken en oude kennismakingen te hernieuwen. Ver der richtte de presidente een woord van welkom aan de heer en mevr. ir. Koopman en dr. Becker. Dr. Becker dankte voor de uitno diging en noemde het een voorrecht hier deze middag met de 'bejaarden aanwezig te mogen zijn. Door hem werd Ps. 84 gelezen en een kort woord gesproken naar aanleiding van het Psalmvers: „Welzalig die op U vertrouwt", een woord voor ieder een en zeker voor de bejaarden. De heer H. van der Maas van Oosterland las een, door hem zelf gemaakt, toepasselijk gedicht voor. Ir. Koopman vertoonde een prach tige serie dia's, door hem gemaakt DEN HAAG, 7-11, Zaterdagmorgen 17 november zal de 25-jarige heer C. P. Nieuwenhuizen in Den Haag terugkeren na een fietstocht van bij na lVi jaar door een groot deel van de wereld. Met een vriend vertrok hij 23 juli via België, Frankrijk, Italië, Turkije en Perzië naar Paki stan, waar de vriend de tocht we gens ziekte moest afbreken. Alleen zette de heer Nieuwenhuizen zijn reis voort door India, Ceylon, Aus tralië en Tasmanië. Hier bezocht hij een broer in Hobart. Tenslotte fiet ste hij nog door Zuid-, Midden- en Noord-Amerika. Met de „Queen Eli zabeth" komt de ondernemende jon geman 13 november in Cherbourg aan. Vandaar fietst hij dan nog de laatste paar honderd kilometer naar Den Haag. op zijn reis door Spanje, Portugal en Marokko, de toelichting daarop werd via de geluidsband, door mevrouw Koopman gegeven. Mevr. van Eeten was zeker de tolk van alle aanwezigen toen zij ir. en mevr. Koopman hartelijk dank bracht de bejaarden <te laten genie ten van hun mooie reis. Aan het slot van de bijeenkomst dankte mevr. van Eeten de bejaar den van de zustergemeenten, welke gehoor hadden gegeven aan de op roep hier samen te komen om op deze contactmiddag een gezellig praatje te maken. De heer C. Bolle van Oosterland bracht dank voor de ontvangst, als mede aan ir. Koopman, dr. Becker en het damescomité. De heer Hoger huis dankte namens de bejaarden van Sirjansland en mevr. Romeijn namens de mensen van Ouwerkerk. Dr. Becker sloot daarna met een vers van Ps. 84, waarna hij voor ging in gebed. Ingezonden Reumatiek Griep Migraine Mènstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit mededeling TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT LAND- EN TUINBOUW De aardappel, de teler en de handel DEN HAAG. 7-11. Het Produkt- schap voor aardappelen heeft uitge rekend, dat de Nederlandse telers van klei-consumptieaardappelen met hun produktie van oogst 1961 een gemiddelde 'bedrijfswinst hebben ge maakt van omstreeks f 500,per hectare. Tegenover de opbrengst van f 3.600,stond namelijk een verge lijkbare gemiddelde kostprijs van f 3.100,per hectare. De telers van zand-consumptie- aardappelen daarentegen leden een verlies van bijna f 500,per hecta re: tegenover een opbrengst van f 1.920.stond een kostprijs van rond f 2.400,per hectare. twee deugdelijke achterlichten. De officier benadrukte dat onverlichte landbouwwagens enorme risico's op leveren en dat de boeten voor der gelijke ondernemingen hoog zijn. Conform de eis was deze in dit ge val f 50 of tien dagen. H. A. v. d. W. uit Oosterland werd veroordeeld (conform) tot f 25 of 5 dagen wegens het feit dat ihij op de kruising Achterweg-Ooststraat te Dreischor met zijn auto geen voor rang had verleend aan een van rechts komende auto. Conform de eis werd tenslotte de Belgische groentehandelaar W. F. A. uit Borstbeelc veroordeeld tot f 40 of 8 dagen. Op 3 juni jl. had de Belg op Rijksweg 18 nabij de Langeweg te Bruinisse een aanrijding veroor zaakt, toen hij bij het inhalen voor een kruising terecht kwam op het niet voor hem bestemde wegge deelte. Ingezonden mededeling U belt en wij komen 01110-2890 b.g.g. -2946 ELEGANT Kleding Prins Bomhard in vrachtvliegtuig SCHIPHOL, 7-11. Prins Bernhard, die dinsdag in Londen aan een diner van het World Wildlife heeft aange zeten, is in de afgelopen nacht in een vrachtvliegtuig van de K.L.M. naar Schiphol teruggekeerd. De ko ninklijke Friendship, waarmee hij 's morgens naar Londen was ver trokken, had nl. een lekke band en er was geen reserveband op het vliegveld aanwezig. Na het diner ktoam de prins kort voor middernacht op Londen Airport aan, waar hij tot de ontdekking kwam, dat zijn eigen machine on klaar was. Aangezien hij een per soonlijke afspraak voor de volgende ochtend op Soestdijk had, wilde hij per sé nog naar Nederland terug, maar het laatste Hjnvliegtuig naar Amsterdam was allang vertrokken. Goede raad was ditmaal goedkoop. Om half één vertrok immers het da gelijkse (of liever nachtelijke) vracht vliegtuig van de K.L.M. naar Schip hol, een tweemotorige Dakota. De prins snelde naar het K.L.M.- kantoor en vroeg of men een plaatsje voor hem had. „Hoewel het niet ge bruikelijk is om passagiers, zeker geen koninklijke, in een vrachtvlieg tuig te vervoeren", aldus zei vorme lijk een vertegenwoordiger van de K.L.M.-persdienst, „was de K.L.M. natuurlijk zeer gaarne bereid daar op ditmaal een uitzondering te ma ken. De prins wilde zo snel mógelijk naar Nederland terug en wilde daar toe de eerste de beste mogelijkheid benutten". Zaterdag a.s. Klaprooscollecte DEN HAAG, 7-11. Het Nederland- se Oorlogsgravencomité is van plan volgend jaar ongeveer zeshonderd nabestaanden van Canadese gesneu velde militairen uit de laatste oorlog in vijf chartervluchten van 120 man per D.C.-8 in de gelegenheid te stellen eèn pelgrimstocht naar Ne derland te maken. Deze vluchten zullen in april, mei en in september en oktober van het volgend jaar on dernomen worden. De kosten van het achtdaags verblijf in Nederland zullen worden gedragen door het co mité. Deze kosten belopen omstreeks f 120.000,—. Het comité hoopt nu dat deze kos ten uit een hogere opbrengst van de Klaproos-collecte van zaterdag aan staande bestreden zullen kunnen worden. Overlëtlen tijdens rechtzitting TERNEUZEN, 7-11. Tijdens de zit- ting van het kantongerecht te Ter- neuzen kreeg de zaak, die diende tegen de 74-jarige Th. F. W. te Sas van Gent plotseling een dramatisch verloop, doordat W. tijdens de be handeling van de zaak ineenzeeg. De kantonrechter, mr. H. van de Belt, liet onmiddellijk een arts waar schuwen, die slechts de dood kon constateren. W. was ten laste gelegd, dat hij de kruinbreedte van de dijk in de Remortelpolder smaller had ge maakt en hierdoor het passeren van een combine had verhinderd. Tijdens het verhoor van de verbalisant, wachtmeester P. A. Blaakman, kreeg de heer W. een beroerte. Zijn zoon had hem naar de zitting vergezeld en was getuige van het incident. HEERENVEEN. De 14-jarige jon gen W. de Vries te Boijl in de Frie se gemeente Weststellingwerf is bij een verkeersongeval omgekomen. De jongen reed met enige andere kinderen mee op een boerenwagen. Deze werd door een personenauto aangereden. NIEUW DELHI. De minister voor defensieproduktie van India, Krish na Menon, heeft zijn ontslag inge diend. ELISABETHSTAD. Het nationale Kongolese leger heeft vanuit Kase- ja, Loeboenda, M'Bila en Kabejamai een aanval ingezet tegen Kongolo, zo is van Katangaanse regeringszijde vernomen. Gemaskerde bandieten hebben de televisiestudio van de B.B.C. in Londen overvallen. Zij sloegen drie kassiers tegen de grond en verdwe nen met ongeveer honderdduizend gulden. Scheepvaartberichteii Alchiba, 6-11 van Alicante naar New York. Ameland (t.), 6-11 van Glasgow naar Rotterdam. Ampenan, 5-11 van Houston naar New Orleans. Caltex Utrecht (t.), pass. 7-11 Korya Amorya naar Antwerpen. Korenia (t.), 5-11 van Port Sudan naar Massawah. Willem Ruys, 5-11 van Singapore naar Melbourne. Zafra (t.), pass. 7-11 Bizerta naar Tripolis. Zeeland, 8-11 te Beyrouth verwacht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudshoorn (toez.): H. A. van Bemmel, Leerbroek, die be dankte voor Boven-Hardinxveld; te Wageningen als studentenpred. (vac. dr. P. L. Schram): F. N. M. Njjssen, Goes; te Tiet jerk (toez.): J. H. de Vree, Hoogmade; -te Vlaardingen (toez.): J. Kooien, Reeuvvijk. Aangenomen naar Goënga (toez.): Th. S. Houtsma, Wjjnjetcrp; naar Nijmegen (vac. J. Sprey) (toez.): H. Altena. Apeldoorn; naar Garderen (toez.) (nadere beslissing): A. Muil wijk, Randwijk; naar Oost en West Souburg (vac. Th. M. Haitjema): W. den Toom, Veenwouden. Bedankt voor Reitsum (toez.): G. J. Hintzbergen,^ Zwijndreeht. Ger. Kerken Tweetal te Groningen-Zuid (4de pred.pl.): G. Veeneman, Amersfoort en P. C. de Vries, 's-Gravenhage- Loosduinen. Beroepen te Spijk (Gron.): J. A. Kwast, Ruinerwold-Koekange; te Marken: G. W. J. van Bleek, Wou- brugge; te Oosterwolde (Fr.): J. Tevel, Zwaagwesteinde; te Sibculo: kand. J. Baaijens, Goes. Aangenomen de benoeming tot ziekenhuispredikant van het Acade misch Ziekenhuis van de V.U. te Amstex'dam: ds. J. van Buuren, Am sterdam. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Arnhem: N. de Jong, Katwijk aan Zee. Ger. Gemeenten Bedankt voor Vineland (Ontario, Canada): A. Vergunst, Rotterdam- Centrum. Ned. Herv. Kerk Ds. A. Adrian! 75 jaar (Van 1913-1917 te Serooskerke) Ds. A. Adriani te Hilversum, emeritus predikant van de Neder landse Hervormde Kerk, hoopt vrij dag 9 november aanstaande vijfen zeventig jaar te worden. Abraham Adriani werd op 9 no vember 1887 te Renswoude geboren en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat de heer Adriani in 1912 door het provinciaal kerkbe stuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ne derlandse Hervormde Kerk werd hij op 22 juni van het daaropvolgend jaar (1913) bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Se rooskerke op Schouwen-Duiveland. Op 19 december 1917 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Rekken in de classis Zutphen, waar hem in verband met zijn benoeming tot algemeen sekretari9 van het Nederlands Jongelings Verbond met ingang van 1 juli 1920 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Ruim drie jaar later keerde ds. Adriani weer als dienst doend predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk terug en werd hij op 16 december 1923 bevestigd als predikant van de herv. gemeen te van Baarn. Tenslotte diende de jubilaris tot 1 mei 1953, toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend, nog 21 jaar de her vormde gemeente van Rotterdam- Delfshaven. Na zijn emeritaat ves tigde ds. Adriani zich metterwoon te Hilversum en is -hij nog enige tijd werkzaam geweest als geestelijk ver zorger van het studenten-sanatorium te Laren in Noord-Holland. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Juniorencompetitie Zaterdag 10 november aanstaande worden gespeeld: Zierikzee BI-Mevo BI, aanvang 13.45 uur, scheidsrech ter A. Dorst; Zierikzee AI-Goes All, aanvang 15.00 uur, scheidsrechter A. Dorst. DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen van 2 november j.I.: J. P. Willemse-J, P. Geleijnse 0-2; J. M. Kostense-A. Knuist 2-0; F. Hart- hoorn-W. Stoutjesdijk sr. 2-0; F. Roggeband-P. Coppoolse 0-2; F. Ros- RAADHUIS We gunnen desnoods èn Noord- gouwe èn Zonnemaire èn Drei schor een gemeentehuis, maar wij vinden het een spijtige zaak dat liet historische raadhuis van Brou wershaven niet waardig is bevon den te dienen als zetel van dc nieuwe gemeente Brouwershaven. liet heeft er de schijn van dat allerlei factoren, als de (eventuele) mindere bruikbaarheid, de onder linge geografische afstanden e.d. hebben gegolden, maar dat de betekenis van een zo uitzonderlijk fraai bouwwerk als het stadhuis van dc Smalstad niet het voor naamste gewicht in dc schaal ge legd heeft. Ten onrechte is deze zaak o.i. in een politiek vlak getrokken, maar in de strijd die hiervan het gevolg was, is de onvervangbare en uitzonderlijke schoonheid van Brouwershaven s kleinood niet ten is tekort gedaan. Juist de unieke mogelijkheid de funktionele waarde van een huis als het onderhavige voort te zet ten, ondanks de bestuurlijke wij zigingen, is niet aangegrepen; de vergaande mogelijkheden die een ingrijpende restauratie met zich brengt zijn onderschat en aan eerbied voor de erfenis der eeuwen tekort is gedaan. Dat heeft inderdaad allemaal niet zoveel met politiek van doen. Hier openbaart zich het landelijke kwaad, dat aan de waarde der historie en de betekenis van het geen de eeuwen ons nalieten aan landschappelijk en stedebouwkun- dig schoon publiekelijk tekort ge daan wordt. Toevallig deze week zette Z.K.H. Prins Bernhard te Londen uiteen, dat de mens per jaar sinds 1900 een diersoort heeft uitgeroeid. In het kader van dit artikel is de verleiding groot analoog te vra gen, hoeveel historische monumen ten per jaar in die periode een levenskans zijn ontnomen. Wanneer collectief geschok schouderd wordt over de oude ge bouwen, wanneer Chaplin's pa rodie in ..Modern Times" geen parodie meer zal zijn, wanneer alle kromme wegen recht zijn ge maakt, alle paden verhard, alle openbare gebouwen een plat dak en een plafondbetimmering van „board" zullen hebben, zal het schoonheidsloze paradijs op aarde werkelijkheid zijn met chroom- staal en plastic als aanbeden ma terialen. De wrange scherts zij ons vergeven, maar soms komt toch een „Quo vadis" wel eens als on ontwijkbare vraag naar boven. Zekerheid dat het in de goede richting gaat, bestaat er helaas nog niet. AMSTERDAM. Bij het verrichten van werkzaamheden aan het in aan bouw zijnde zusterhuis van.de vrije universiteit aan de Amstelveenseweg in Amsterdam is woensdagochtend de 54-jarige timmerman P. P. de L. uit de Kijkduinstraat door onbeken de oorzaak van de zevende etage ge vallen. De man werd naar het Wil- helmina Gasthuis overgebracht waar de dood werd geconstateerd. sen-W. Stoutjesdijk jr. 0-2; K. B. Ho- gerland (wit)-J. Huigens (zwart) af gebroken; stand wit: 8, 28, 35, 36, 37; stand zwart: 24, 26, 27, 34; wit aan zet. Donkere wolken boven veehoudersbedrijven HAARLEM, 8-11. „Gaarne spreek ik de hoop uit dat de donkere wol ken boven de veehoudersbedryven weer mogen wegtrekken en wfj niet genoodzaakt zijn het vertrouwen in de minister van Landbouw voor een redelijke behandeling van de agrari sche werkers op te zeggen", aldus merkte de voorzitter van de vak groep veehouders van de katholieke land- en tuinbouwbond, de heer M. P. van der Weijden, op in de te Haar lem gehouden vergadering van de vakgroep. Hij kwam bij het geven van een overzicht van de gang van zaken in het bedrijf tot de conclusie, dat de veehouders en de houders van ge mengde bedrijven met kippen en varkens van een „koude kermis" zijn thuis gekomen. Men kwam in tijdnood door de la te uitgang van het vee naar de wei de, het weer was slecht en daardoor kwamen de groeiomstandigheden in het gedrang en een en ander had tot gevolg 'een daling van de vee- en varkensprijzen, kippen, eieren en slaehtpluimvee. Daarbij dient vol gens de voorzitter ook gevoegd te worden het feit, dat de belofte over een verbetering door de Euromarkt niet waar gemaakt kon worden. Hij deelde mee dat het inkomen van de veehouders sinds 1956-1959 gedaald is van f 9.760,tot f 6.710, en de gemengde bedrijven tot f 4.250,Dit is geschied in een land waar ieder het de laatste jaren had over verdeling van de welvaart, al dus de heer Van der Weijden. Prijsinstorting Volgens de voorzitter kan men zich niet aan de indruk ontkomen dat tal van E.E.G.-landen zich niet aan de bepalingen houden, daaren tegen is Nederland zo fatsoenlijk dat wel te doen met de gevolgen van prijsinstorting in ons land. De boer vindt zo langzamerhand geen gehoor meer, waar dat nodig is en het lijkt dat alle andere maat schappelijke groeperingen hun pro blemen op de rug van de boeren la ten oplossen, zei spr., die vervolgde, dat dit verwijt met name de over heid .betreft, waar men de boer is gaan zien als een wandelend klach- tenboek, waarin men liever niet te vaak moet bladeren. Sprekende over de melkprijs zeide de heer Van der Weijden, dat de veehouder met vele problemen wor stelt. De boer wordt een te grote produktie verweten. Wie heeft er om gevraagd, zo vroeg hij. Wat zal men straks doen met de mijnarbei ders als de produkten in E.E.G.-ver- band ook veel minder nodig zouden zijn wegens de olieprodukten en de miljarden aardgasbel in Slochteren? Krijgen die dan ook het verwijt te veel geproduceerd te hebben. De overheid stelt de melkprijs vast en de boer heeft de laatste jaren de be rekende kostprijs nooit ontvangen door de bepaling dat slechts een deel van de melk voor een garantieprijs in aanmerking komt. Dit •noemde hij een vreemdsoortige maatregel die in geen enkel E.E.G.-land wordt toege past. JL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2