DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sow jet-schepen vertrokken van Cuba met raketten aan boord Vragen aan minister over oeververbinding Westerschelde Vliegveld Havaima weer open Prinses Beatrix bezocht lönderziekenhuis in Bombay Eleanore Roosevelt overleden BMralil i 1 Democraten van Kennedy wisten positie te verstevigen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 november 1962 119e jaargang No. 19274 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. 1. Bij de Veate, tel. 0ttt0-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Brouivershaven,s raadhuis te Noordgouive Chroesjtsjow: Topconferentie nu niet nodig WASHINGTON, 7-11. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdagavond bekend gemaakt, dat het van Russische zydc had vernomen, dat Sowjet-schepen van Cuba zyn vertrokken met Rus sische raketten aan boord. De Sow- jet-Unie had voorts meegedeeld, dat het regelingen treft opdat de Ame rikaanse marine het aantal ver scheepte raketten kan controleren. Het Witte Huis maakte later be kend, dat de Verenigde Staten nog steeds op het standpunt staan, dat naast het tellen van de raketten op zee, ook een inspectie te land moet worden gemaakt. MOSKOU, 7-11. Tydens een ont vangst in het Kremlin ter gelegen heid van de 45ste verjaardag van de oktober-revolutie, heeft premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie onder meer het volgende gezegd: „Wy zün zeer, zeer dicht bij een kernoorlog geweest en wij moeten nu de oorzaken van de wrijving op heffen". De Russische premier verklaarde dat de Russische raketten die op Cuba waren, „waarschijnlijk" reeds op de terugweg zijn. Chroesjtsjow gelooft, dat president Kennedy woord zal houden, wat zijn belofte aangaat om Cuba niet aan te vallen. Hij legde er de nadruk op, de regering van Cuba de verzekering te hebben gegeven, dat zo dit niet het geval mocht zijn, dit oorlog zou betekenen. De Sowjet-Unie had veertig ra ketten op Cuba. De Russische leider kondigde aan ,dat de Sowjet-Unie haar huidige reeks kernwapenproeven op 20 no vember zal staken. Chroesjtsjow is van mening, dat een topconferentie op het ogenblik „niet nodig" is. HU voegde er echter aan toe wel voorstander van een dergelüke conferentie te zün als de vrede op het spel staat. De Russische leider, die in een goede stemming was en vier heil dronken uitbracht, sprak later met buitenlandse journalisten. Hij deelde een hunner mee, dat de Berlijnse kwestie nu nog acuter was gewor den, maar hij weigerde een termijn te noemen waarop de kwestie moet zijn opgelost. „Het is als bij een ge boorte. Wanneer het ogenblik ge komen is, is het kind geboren". De Sowjet-Unie had geen behoefte aan Berlijn maar aan een vredesver drag. In een heildronk op „de vriend schap tussen de volken" zei Chroesj tsjow, dat in de Cubaanse crisis de rede had gezegevierd. Hij legde de nadruk op de noodzakelijkheid van het vreedzaam naast elkaar bestaan in de toekomst tussen het kapitalis tische en de communistische wereld. HAVANNA, 8-11. De buitenlandse luchtvaartmaatschappUen, waaron der de K.L.M., die diensten op Cuba onderhouden, is van officiële Cu baanse zy'de medegedeeld, dat z'U hun vluchten op Havanna kunnen hervatten. De Cubaanse regering had deze vluchten 23 oktober j.l., toen er een algemene mobilisatie in Cuba werd afgekondigd, verboden. Sindsdien is echter in verschei dene gevallen weer toestemming ver leend voor het maken van vluchten naar Cuba. Man sloeg overboord DEN HAAG, 7-11. In de Schelde- mond, tussen Vlissingen en Wielin gen, is woensdagavond van 't Fran se schip „Mekong" een man over boord geslagen. Het scheepvaartver keer is verzocht naar de man uit te kijken. DEN HAAG, 8-11. De vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag aan de minister vragen gesteld over de vaste oever verbinding van de Westerschelde. Mag verondersteld worden, dat de nog steedg toenemende verkeers stroom over de Scheldeveren en de daaruit voortvloeiende kostbare voorzieningen welke nu en in de naaste toekomst aan de veerverbin- dingen zullen moeten worden ge troffen, de minister reeds aanleiding gegeven hebben dit vraagstuk nader te doen 'bezien? Hierbij ware in het bijzonder ook aandacht te schenken aan de gevol gen van de bouw van de Ooster- scheldebrug, die reeds in 1965 een korte verbinding tussen westelijk Nederland en midden-Zeeland tot stand zal brengen, waardoor de ver keersdruk op de Scheldeveren nog aanzienlijk zal toenemen. Speelt dit een rol in het overleg in de techni sche Scheldecommissie? Is ook de zo noodzakelijke inte gratie van Zeeuwsch-Vlaanderen in overig Nederland niet een argument om een vaste oeververbinding over de Westerschelde te overwegen? Perkpolder en Kruiningcn Acht de minister het niet noodza kelijk de veerdiensten over de Wes terschelde in snel tempo aan de ei sen van het steeds toenemende ver keer aan te passen? Zo ja, waarom wordt dan in deze begroting met geen woord gesproken over de verbetering van de veerha vens te Perkpolder en te Kruinin- gen? Weet de minister, dat de wachttij den op het veer Perkpolder-Krui- ningen aanzienlijk toenemen en dat in augustus 1962 gemiddeld 45 ach tergebleven vervoerseenheden te Kruiningen geteld werden? Erkent de minister, dat binnen en kele jaren het toegenomen vervoer met geen mogelijkheid meer met de huidige accomodatie zal kunnen op gevangen worden en dat verder uit stel ontoelaatbaar is, mede met het oog op de ontwikkeling van de in dustrie in de kanaalzone, die van de remmende werking van dit veer na delige gevolgen zal ondervinden? Hoe denkt de minister zich met het tijdstip van aanvang van deze werken en hoe lang zal het duren voordat ze zullen zijn voltooid? Als gevolg van onophoudelijke regenval, het is er sinds 4 november bijna niet droog geweest, is in Cata- lonië (Spanje) een kritieke toestand ontstaan. De rivieren Ripoll, Besos en Llobregat zijn door de grote toe vloed van water buiten hun oevers getreden. en omgeving records gebroken. In oktober is het daar gewoonlijk nog vrij warm, doch in november zijn de temperaturen aanzienlijk lager. Dinsdag werd echter een tempera tuur van veertig graden Celcius ge meten. In deze hitte vierde filmoperateur Piet Buis van „Polygoon" woensdag zijn zes en veertigste verjaardag. Hij had gevraagd welke dag het was en toen hem die verteld werd, zei hij droogjes: „hé, dan ben ik vandaag jarig". Toen het gevolg van de prin ses dit later ter ore kwam, kreeg hij daarvan een vulpen met ingebouwd elektrisch lichtje ten geschenke. Zijn vier collega's schonken hem een boek over oosterse religie. BOMBAY, 7-11. Prinses Beatrix heeft woensdagmorgen bezoeken ge bracht aan het orthopedisch kinder ziekenhuis in Bombay en aan het Tata-instituut voor sociale studiën, waarna zy de lunch gebruikte ten huize van de Nederlandse consul- generaal, de heer J. van der Gaag. Voor de rest van de dag stonden er geen speciale afspraken op het pro gramma. Naar werd vernomen, lag het in de bedoeling van de prinses om 's middags in Bombay wat te gaan winkelen en daarna, als er ten minste tijd voor overbleef, nog even te gaan zwemmen. Wat de temperatuur betreft, wor den er op het ogenblik in Bombay Stedelingen gebruikten minder aardappelen Mr. A. E. van Braam Houckgeest, die met ingang van 1 januari 1063 benoemd is tot particulier secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard. DEN HAAG, 7-11. Tussen 8 sep tember en 6 oktober van dit jaar is in de drie grote steden 1.82 kg aard appelen per inwoner per week ge kocht, dat is rond vier procent min der dan in de overeenkomstige pe riode van 1958. Het Produktschap voor aardappe len dat dit uitgerekend heeft, wil er geen voorbarige conclusies uit trek ken. Het zal zijn begin september begonnen onderzoek naar het koop gedrag van de consument een half jaar voortzetten en hoopt daarna te kunnen zeggen, of de nu verkregen eerste indruk van de consumptieda ling juist is geweest of niet. Tussen begin september en begin oktober bestond slechts twee en een half procent van de omzet in de drie grote steden uit voorverpakte aard appelen, dat is veel minder dan was verwacht. Wel verwacht men nu, dat de cijfers over oktober en november hoger zullen blijken te zijn; veel ver pakkers zijn pa9 in september en oktober met de kleinverpakking be gonnen. De in 1960 opgerichte stichting aardappel-kwaliteitsmerk zal van 't Produktschap een subsidie ontvan gen van f 25.000,voor het maken van reklame voor de onder dit con- trolemerk verpakte aardappelen. De stichting had een deel van die re klame willen maken via radio-Ve- ronica, maar het bestuur van het Produktschap, dat de subsidie toe- In het centrum van Rome heb ben ongeveer duizend, in witte jas sen geklede, ziekenhuis-assistenten een demonstratie-optocht gehouden om kracht bij te zetten aan hun ei sen tot verbetering van hun positie. De protesterende assistent-artsen waren uit geheel Italië afkonpstig. De parade op het Rode Plein in Moskou ter gelegenheid van de 45e verjaardag van de Russische okto ber-revolutie: tijdens het défilé van de sportmensen werd er op het plein een raket gelanceerd. Het projectiel is op de foto duidelijk zichtbaar; op de grond is de rook van de lance ring goed te zien. AMSTERDAM. - Op verzoek van een broer hebben twee politie-agen- ten zich met geweld toegang ver schaft tot een perceel in de Burg Röellstraat in Amsterdam, waar zij de bewoner, de 42-jarige A. W. G. M. K., dood aantroffen. De broer had zich ongerust gemaakt omdat hij se dert enige weken aan de woning geen gehoor had gekregen. Een arts stelde vast dat de heer K. ongeveer drie weken geleaen aan een hart verlamming moet zijn overleden. NEW YORK, 7-11. Eleanore Roo sevelt, de weduwe van de vroegere president der Verenigde Staten, is woensdagavond overleden. Zy was 78 jaar. Mevrouw Roosevelt was vorige maand voor een longinfectie en bloedarmoede in een ziekenhuis op genomen, doch inmiddels naar huis teruggekeerd. Mevrouw Roosevelt was tot aan haar ziekte een actief lid van de li berale vleugel van de democratische partij. Woensdag was ze echter zo zwak, dat haar de uitslag van de verkiezingen niet meegedeeld kon worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een grote stad is vaak een ■grote eenzaamheid. WA T UQT VI BILT mm >«iSSS«S - Plan tot herstel van alle militaire oefenterreinen stond, heeft bepaald dat het geld daar niet voor gebruikt mag worden. Het Produktschap als publiekrechte lijk lichaam dient aan reklame via Veronica niet mee te werken, was de mening van het bestuur. DEN HAAG, 7-11. Bij het cultuur technisch bureau is een plan gereed gekomen dat voorziet in de regene ratie van alle militaire oefenterrei nen in Nederland. Voor zulk een terugbrengen in de oude toestand komen voornamelijk in aanmerking die terreinen waarop incidenteel of voortdurend met tanks of ander gemechaniseerd materieel wordt geoefend. Op het ogenblik zijn er dat nog niet veel, maar in de na bije toekomst zal de landmacht over in totaal negentien van dit soort ter reinen elk van ongeveer 200 ha de beschikking moeten hebben. Dit houdt verband met het feit dat ge leidelijk aan de divisies van de krijgsmacht gemechaniseerd worden. Ze worden uitgerust met Frans amx- materieel, waarmee het personeel zich vertrouwd moet kunnen ma ken. Het cultuurtechnisch bureau ressorteert onder het directoraat ge bouwen, werken en terreinen van het ministerie van Defensie. Het staat onder leiding van de landbouw kundig ingenieur J. F. Smit. In het kader van dit regeneratie plan worden nu twee oefenterreinen op de Veluwe in een vernieuwde staat gebracht. Dat zijn de „Paal- berg" op de Ermelose heide en de „Stakenberg" op de Elspeetse hei. Personeel van de Nederlandsche Hei demaatschappij is met dat karwei bezig. Op de Elspeetse heide is men zo goed als klaar. Met de „Paalberg" is men nog bezig. De werkzaamhe den moeten voor het nieuwe jaar zijn voltooid. DE AMERIKAANSE VERKIEZINGEN NEW YORK, 7-11. De democra tische part(j van president Kennedy heeft by de dinsdag gehouden ver kiezingen de meerderheid in de Se naat en het Huis van Afgevaardig den behouden en blykens de tot dus ver bekende uitslagen haar positie verstevigd. Om 21.30 uur woensdagavond war, de stand van de verkiezingsresul taten voor: De Senaat: gekozen 25 democraten en 14 republikeinen, waardoor de nieuwe senaat uit 68 democraten en 32 republikeinen bestaat. Huis van Afgevaardigden: geko zen 249 democraten en 176 republi keinen. Nog 10 zetels onbeslist. Gouverneurs: gekozen 19 democra ten en 13 republikeinen. Nog drie zetels onbeslist (Alaska, Rhode Is land en Minnesota). President Kennedy heeft tot dus ver nog geen commentaar geleverd op de uitslagen. Hij begaf zich voor middernacht ter ruste, na op het kantoor van zijn perschef, Pierre Sa linger, via radio en televisie van de eerste uitslagen kennis te hebben ge nomen. Zo hoorde hij nog dat zijn jongste broer, de 30-jarige Edward, voor de staat Massachusetts in de Senaat was gekozen, waarmee „Ted" de jongste'senator werd. Voor presi dent Kennedy zich terugtrok zei hij tot Salinger, dat hij alleen gewekt wilde worden bij een fikse nederlaag of een overweldigende overwinning. Rockefeller herkozen Wat de gouverneursposten betreft: In New York behaalde de republi kein Nelson Rockefeller opnieuw een overwinning, waarmee zijn kansen om voor de presidentsverkiezingen van 1964 kandidaat te worden ge steld, zijn gestegen. De 54-jarige mil jonair, een kleinzoon van oliemag naat John D. Rockefeller, versloeg de niet zo bekende democraat Robert Morgenthau. Nederlaag voor Nixon LOS ANGELES, 7-11. De Ameri kaanse oud-vice-president Richard Nixon heeft woensdag toegegeven, dat zijn poging om via het gouver neurschap van Californië in de poli tiek terug te komen, is mislukt. Op dat ogenblik had de democraat Ed mund Brown, die al sinds 1959 gou verneur van Californië is, een voor sprong van een kwart miljoen stem men. Een derde deel van de stemmen moest toen nog worden geteld. Nixon verscheen zelf niet voor de persvertegenwoordigers, maar liet zijn verklaring door zijn perschef voorlezen. Deze deelde mee dat Ni xon zijn gelukwensen aan Brown had gezonden. De nieuwe situatie WASHINGTON, 7-11. Hoewel de democraten blijkens de uitslag van de verkiezingen zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden be heersen, schijnt het resultaat nog niet aan het door Kennedy gestelde doel te beantwoorden. Woensdag bleek hij niet alle extra zetels veroverd te hebben, die hij nodig meent te hebben om zijn pro gram van nieuwe politieke initia tieven door het komende Congres te kunnen jagen. De meeste politieke deskundigen zijn van mening dat de politieke con stellatie van het Huis van Afgevaar digden geen belangrijke wijziging za\ ondergaan. Men verwacht dan ook, dat republikeinen en conservatieve democraten hier hun coalitie, waar op vele initiatieven van Kennedy in de afgelopen twee jaar zijn afge stuit, zullen voortzetten. De deskun digen achten voorts de overwinning van de republikeinen bij de strijd om de gouverneurszetels van Penn sylvania en Michigan van bijzonder belang voor de presidentsverkiezing in 1964. Afnemende wind Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking en weinig of geen regen; aanvankelijk matige tot krachtige noordoostelijke wind, later afnemend; weinig verandering in temperatuur. 9 nov. Zon op 7.48, onder 16.59. Maan op 16.22, onder 3.54. Volle maan: 11 nov. te 23.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 nov. 0.39 v.m. 12.53 n.m. BROUWERSHAVEN 9 nov. 0.12 v.m. 12.42 n.m. Springtij: 14 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-11. Het K.N.M.I. deelt mede. Een krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Noordkaap tot diep in Rusland. De hoogste barometerstanden iets meer dan 1040 mb komen voor in Finland. In Spanje en zuid-Frank rijk is daarentegen de luchtdruk laag. Het gevolg hiervan is, dat over het grootste deel van Europa over wegend zuidoostelijke winden waai en en de temperatuur overal boven normaal is. Uit centraal Europa wor den de laatste dagen maximum tem peraturen van 14 tot 16 graden ge meld. In het westen van Oostenrijk werd het gisteren hier en daar 19 a 20 graden. Een depressie, die langs Spanjes oostkust naar midden- Frankrijk is getrokken, heeft zware regenval veroorzaakt. In Barcelona viel in vierentwintig uur tijd 58 mm, in de streek tussen Limoges en Tou louse 50 tot 70 mm. Het regengebied heeft zich snel in noordelijke richting uitgebreid, maar is tegelijkertijd iets naar het westen afgebogen en trekt daardoor juist aan ons land voorbij. Het front van de depressie zal morgen ons land be reiken. De aktiviteit ervan is niet groot, zodat geen regen van beteke nis wordt verwacht. In het tempe- ratuurverloop komen geen grote ver anderingen. KLAGENFURT. Oostenrijkse po litiemannen hebben dezer dag^n in het Karawankengebergte aan de Oostenvijks-Zuidslavische grens een vluchteling uit Zuidslavië gered die met twee anderen de grens was over gestoken. In het besneeuwde geberg te werd later een van zijn metgezel len dood aangetroffen. Naar de der de man wordt nog gezocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1