DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bulgaarse premier in ongenade Richtprijs voor alle melk van 27 cent LAATSTE NIEUWS Koningin Juliana bezocht opvangcentrum in Wezep „Terroristische acties die vanuit Cuba Duizend militairen met „Seven Seas" terug uit Nieuw-Guinea Cuba akkoord met Rode Kruis- inspectie De wapenhulp voor India ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 november 1962 119e jaargang No. 19273 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 4EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannuwekken 11, Zierikree, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzea. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman 6 Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Herstelde St. Antlioiiieshofje overgedragen Theodore Sorensen, speciaal raad gever van president Kennedy, heeft verzekerd dat de Verenigde Staten zich op geen enkele wijze verplicht hebben om geen invasie in Cuba te ondernemen. „De Verenigde Staten zullen geen enkele verzekering geven zolang er nog geen bevredigende op lossing is gevonden voor het ont mantelen der Sowjetrussische raket bases op Cuba en de wegvoering van wapens voor offensieve doeleinden, die- zich nog op Het eiland bevinden", aldus Sorensen. SOFIA, 5-11. De eerste secretaris van de Bulgaarse communistische party, Todor Zjivkov, heeft maan dag op het achtste congres van zijn partij meegedeeld, dat Anton Joegov is ontheven van zijn functie van pre mier en verwijderd uit het centrale comité van de partij. Joegov wordt beschuldigd van „scheurmakende activiteit". Voorts wordt hem verwelen, dat hij de re gering en de partij veel moeilijk heden heeft bezorgd, dat hij geen lering heeft getrokken uit waarschu wingen die hem eerder gegeven zijn „en tevens dat hij in zijn activiteit tegen de eenheid van de partij heeft samengewerkt met Valko Tsjerven- kov, de voormalige leider van de partij, die nu volledig uit de partij wordt gestoten. Ook enkele andere personen zijn uit regerings- of partijfuncties ont slagen. Tioee beelden van de aankomst van de Sevenseasin Rotterdammet aan 'yoord een groot aantal militairen uit Nieuw Guinea. - Boven: een overzicht van de kade tijdens de ontscheping. - Onder: de militairen werden op stormachtige wijze door de afhalers begroet: sommigen van hen zelfs van drie kanten tegelijk! Nieuwe opzet garantiebeleid DEN HAAG, 5-11. In een geheel nieuwe cpzet van het garantiebeleid voor de landbouw in de melk- en zuivelsector, heeft de regering voor het zgn. melkprijsjaar van november 1962-ncvember 1963 een richtp'rqs voor alle melk vastgesteld in plaats van - zoals tot dusver - een garan tieprijs voor een beperkte hoeveel heid. IJieze richtprijs voor alle door de melkveehouders geleverde melk be draagt f 27,per 100 kg melk met 3,7 procent vet en ligt f 1.per 100 kg hoger dan de gemiddelde op- brengstprijs van f 26,per 100 kg die de veehouder in de praktijk ont vangt onder de tot nu toe geldende regeling met een garantieprijs van f 28,10 voor 5,1 miljard kg melk. De nieuwe opzet van het melk- prijsbeleid sluit aan bij de opzet, die de Europese commissie van de Europese Economische Gemeenschap in haar ontwerp-zuivelverordening heeft voorgesteld. Hoewel deze ver ordening nog onderwerp van behan deling uitmaakt in de raad van mi nisters der E.E.G., is inmiddels wel gebleken, dat er tegen de door de commissie ontworpen beleidsopzet in algemene zin geen overwegende be zwaren der lid-staten bestaan. Het nieuwe garantiesysteem gaat uit van een richtprijs voor alle melk, die het karakter draagt van een na Vrede na voetbaloorlog DOELA, 5-11. Na een periode van latente vijandigheid, ver oorzaakt door een voetbalwed- stijd, is in de loop van het weekeinde op een topconferen tie van Afrikaanse leiders te Doeala in Kameroen de vrede getekend tussen Gabon en Kongo-Brazzaville. In een communiqué na afloop van de conferentie uitgegeven, wordt gezegd dat de regeringen van beide landen zich definitief verzoend hebben. In septem ber brak er een vechtpartij uit tussen Kongolezen en Gabone zen, nadat Kongo-Brazzaville Gabon met 3-1 verslagen had in een voetbalwedstrijd te Brazzaville. President Leon M'Ba van Gabon verbrak toen de „sportieve betrekkingen" tussen beide landen en ver bande 3.000 Kongolezen die in Gabon wonen. Bij tegen Gabo nezen gerichte relletjes in Pointe Noir kwamen vier men sen om het leven. te streven gemiddelde producenten prijs af-boerderij. Deze richtprijs wordt nagestreefd met de volgende middelen: 1. De verrekenprijs voor de berei ding van consumptiemelk en aan verwante produkten. 2. Een op de hoogste opbrengst ge richt marktordenend beleid voor de tot zuivelprodukten verwerkte industriemelk. 3. Een van te voren vast te stellen toeslag per 100 kg indu strieel verwerkte melk, die in het tot nu toe geldende garantiesys teem pas achteraf werd be paald. De verrekenprijs voor de melk, die wordt bestemd voor de bereiding van consumptiemelk en aanverwante melkprodukten, is vastgesteld op f 30,65 per 100 kg met 3,7 procent vet, uit welke prijs en welk vetge halte de melkprijs voor de consu ment wordt afgeleid. Deze verreken- prijs, die rechtstreeks invloed heeft de Parallelweg 67 te Boxtel. op de zgn. straatprijs, is f 1,25 per 100 kg hoger dan de oude verreken prijs van f 29,40. Daarbij is in aan merking genomen, dat in de oude beleidsopzet voor een verhoging van de opbrengst van alle melk met f 1,per 100 kg een verhoging van de garantieprijs voor het voormalige gegarandeerde kwantum met f 1,25 per 100 kg noodzakelijk zou zijn ge weest. Rustig weer Verwachting tot woensdagavond: Bewolkt met enkele opklaringen en overwegend droog; in het Wadden gebied aanvankelijk nog matige tol vrij krachtige oostelijke wind, overi gens weinig wind; weinig verande ring in temperatuur. 7 nov. Zon op 7.44, onder 17.03. •Maan op 15.32, onder 1.10. 8 nov. Zon op 7.46, onder 17.01. Maan op 15.58, onder 2.31. Volle maan: 11 nov. te 23.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 nov. 10.21 v.m. 23.24 n.m. 8 nov. 11.45 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 7 nov. 10.19 v.m. 22.58 n.m. 8 nov. 11.42 v.m. n.m. Doodtij: 7 nov. HET W EEROVERZICHT DE BILT, 6-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van de Britse eilanden ligt nog een gebied van lagedruk. Het verplaatst zich in de richting van de Golf van Biscaje en vult tegelijkertijd op. Aan de achter kant van het lagedrukgebied komt een brede zóne met noordwesterstor men voor. Deze reikt van Groenland tot nabij de Portugese kust. Terwijl de depressie, die gisteren in het westelijk deel van de Middel landse Zee lag, sterk in betekenis afnam, is in midden-Europa een vor^ van lagedruk ontstaan, die naar het noorden beweegt. Het ziet er naar uit, dat ze Nederland zal passeren, waardoor de oostenwind in onze om geving zal verdwijnen. Gezien de ge ringe vochtigheid van de in Europa ten noorden van de Alpen aanwezige lucht, zal de omslag met weinig of geen regen gepaard gaan. Wel moet op veel bewolking worden gerekend. De nachtelijke minimum-temperatu ren zullen dientengevolge hoger blij ven dan de afgelopen nacht het geval was. Vader en vijf kinderen verbrand BOXTEL, 6-11. Een vader en vijf van zijn kinderen zqn heden (dins- dag)morgen te Boxtel bq een brand in hun woonhuis in de vlammen om gekomen. De moeder en drie andere kinderen van dit gezin Beekmans konden gered worden. Een buurman werd bq reddings pogingen ernstig gewond. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen. De familie Beekmans woonde aan Zeshonderd evacué's uit Nieuw-Guinea Mocht Castro bases niet zien? NEW YORK, 5-11. Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" zou de Cubaanse premier Fidel Cas tro de Russische raketbases op Cuba nooit hebben gezien, omdat de Rus sen daartoe geen toestemming zou den hebben gegeven. Het blad schrijft dit te hebben vernomen van kringen uit de Amerikaanse inlich tingendienst. Andere Cubaanse autoriteiten die de bases wilden bezoeken, werden door Russische technici met de ba jonet op het geweer teruggestuurd. Overstroming op Java DJAKARTA, 5-11. Tengevolge van zware regenval tijdens de natte moesson zijn op midden-Java grote gebieden overstroomd. De overstro ming, die het ergst was in de omge ving van Semarang, heeft aan twee mensen het leven gekost. Er zijn honderden daklozen. Bruggen, spoor rails en telegraafleidingen werden weggeslagen, zo meldt het persbu reau PIA. WEZEP, 5-11. Een ontroerde ko ningin Juliana heeft maandagmiddag in het opvangcentrum „Willem de Zwqger" in Wezep in het Maleis het Wilhelmus gehoord. Het was het hoogtepunt van haar bezoek aan dit centrum, waar momenteel ruim zes honderd uit Nieuw-Guinea geëva cueerde personen een gastvrij en hartelijk onderkomen vinden. Onverwacht was dit bezoek aan de kazerne, die thans in een sociaal centrum is veranderd en waar de militairenN van het regiment Van Heutz meer maatschappelijk werker dan soldaat zijn. De schildwacht voor de kazerne is portier geworden en een ieder spant zich hier in om de Indische Nederlanders, de Papoea's, de Ambonezen, de Toegoenezen en zelfs de Chinezen het zo prettig mo gelijk te maken. Koningin Juliana werd bij de poort van de kazerne begroet door een groot aantal autoriteiten, onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, en de commandant van het opvangcentrum, luitenant-kolo nel K. Timmerman. Een Ambonees meisje en een Nederlands jongetje boden bloemen aan. De ruim 600 evacué's hadden zich op het kazer neplein verzameld. De kleintjes wa ren getooid met rood-wit-blauwe vlaggetjes. Er werd de koningin geen enthousiast welkom toegeroepen. Be deesd drong men bij elkaar toen de vorstin langs de groep wandelde. Men had iets anders verwacht: een koningin met een gouden kroon en een kostbare cape is de voorstelling die men ook thans nog van de vor stin heeft. Niettemin veroverde de landsvrouwe de harten van een ieder toen zij direct na aankomst naar de ziekenzaal toog om daar een vrijdag jl. geboren baby te bewonderen. Juliana Adriana Sophia heette dit kleine meiske, dat kraaiend in de armen van een trotse maar zenuw achtige moeder lag. Koningin Juliana kneep haar naamgenootje vriende lijk in de kleine bruine knuistjes en informeerde via een tolk belangstel lend naar de gezondheid vani de moeder. Treinongeluk in Zuid-Slavië BELGRADO. 5-11. Bij een trein ontsporing op de spoorlijn Belgrado- Skoplje, vlak bij het dorpje Koema- novo, zijn maandag zeker 20 mensen gedood. Twee rijtuigen, waarin zich zestig passagiers bevonden, kantel den van de spoorbaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De kunst begint eerst daar, waar de nabootsing eindigt. Venezuela vraagt spoedbijeenkomst vail O.A.S. WASHINGTON. 6-11. - Venezuela heeft om een spoedbjjeenkomst, bin nen 48 uur, gevraagd van de orga nisatie van Amerikaanse staten (O. A.S.), ter bespreking van „terroris tische acties, die vanuit Cuba wor den geleid". De Venezolaanse afgevaardigde bij de O.A.S., dr. Nelson Himiob, heeft de voorzitter van de O.A.S-raad medegedeeld, dat zijn regering over „enkele bijzonder belangwekkende stukken beschikt, waaruit blijkt dat de Cubaanse regering betrokken is geweest bij sabotagedaden, die in de laatste tijd in Venezuela zijn ge pleegd". Dr. Himicb voegde hieraan nog toe dat hij speciaal doelt op de ontplof fingen. die in het weekeinde van 27 en 28 oktober j.l. in de olievelden nabij het meer van Maracaibo te weeg zijn gebracht. Hierdoor zal, als gemeld, de Venezolaanse olieproduk- tie gedurende maanden slechts vijf zesde van haar normale peil berei ken. Senator Barry Goldwater en het lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Bob Wilson, die res pectievelijk voorzitter zijn van de republikeinse commissie voor de ver kiezingen in de Senaat en het Huis, hebben in een maandag jl. uitgege ven verklaring de eis gesteld dat president Kennedy „zijn toezegging, dat de Verenigde Staten Cuba niet zullen binnenvallen", zal terugne men. De twee republikeinse volksver tegenwoordigers verklaarden dat „Kennedy's belofte betekent dal Fidel Castro en het door hem ge leide Cubaanse communisme vaste voet in Midden- en Zuid-Amerikh hebben gekregen". „Sleutel weggegooid" „De president heeft de sleutel voer de wijze, waarop het Cubaanse communisme onschadelijk zou kun nen worden gemaakt, weggegooid Dit is waarschijnlijk Kennedy's ern stigste fout op het gebied der bui tenlandse politiek sinds de misluk king van de, in april 1961, door naai de Verenigde Staten uitgeweken Cu banen ondernomen poging om Cubr binnen te vallen", aldus de mening van deze twee republikeinse parle mentariërs. ROTTERDAM, 5-11. Maandagmor gen cm rond half elf begon op de Lloydkade in Rotterdam de ontsche ping van ruim duizend landmacht militairen die kort tevoren met het Duitse m.s. „Seven Seas" na een voorspoedige zeereis van ruim een maand uit Nieuw-Guinea in het va derland terugkeerden. In de geweldige drukte in en rond de ruime ontschepingszaal schitter den vele sterren-en-balken-combina- ties, een bewijs van belangstelling welke talrijke militaire autoriteiten voor deze ontscheping hadden. Kort voor men aan de ontscheping begon richtte de chef van de generale staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake zich tot de weer in het „dikke groen" gestoken militairen. In zijn hartelijke welkomstgroet, ook namens de minister van defen sie, prees de generaal de manier waarop de Nederlandse militairen zich van hun moeilijke taak op Nw.- Guinea hebben gekweten, „hard en doeltreffend als het moest, mild en begrijpend als het kon". Generaal Van detn Wall Bake stelde verder vast dat de offers welke door de mi litairen op Nieuw-Guinea zijn ge bracht niet tevergeefs zijn geweest. „U heeft het ontwikkelingswerk van de Nederlanders op Nieuw-Guinea van dichtbij meegemaakt en U heeft door uw houding de vriendschap van het Papoea-volk gewonnen. Dit moet U tot grote voldoening stemmen". Met een „goed gedaan mannen en welkom in het vaderland", besloot de generaal zijn korte welkomst groet. De ontscheping kon beginnen. Zoeken naar hond AMSTERDAM, 5-11. De speur tocht naar een hond die eind augustus in Amsterdam een vrouw beet, is geëindigd in Barcelona, waar de hond ge zond en wel werd gevonden. Het gevolg hiervan is dat de Amsterdamse niet langer hoeft te vrezen door een besmet dier te zijn gebeten. GENÈVE, 5-11. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft maandag meegedeeld dat de Cu baanse regering ermee heeft inge stemd, dat dit comité belast wordt met de inspectie van schepen met bestemming Cuba. Het Rode Kruis kan, zo deelde het comité voorts mede, geen recht streekse verantwoordelijkheid voor de onderneming op zich nemen. Deze berust bq de Verenigde Naties en de betrokken landen. Dc bijdrage van het Rode Kruis zou hoofdzakelijk be staan uit het leveren van personeel voor de inspectie. FRANKFORT, 5-11. Amerikaanse militaire transportvliegtuigen heb ben van vrqdag tot maandag ruim driehonderd ton wapens en militaire uitrusting naar India vervoerd. De toestellen startten met korte tussenpozen in Frankfort om, na een tussenlanding in Adana (Turkije) elf uur later in Calcutta te arriveren. Volgens de Amerikaanse lucht macht zou het aanvoeren van wa pens nog enkele dagen voortduren. Onder grote belangstelling is maandag voor hel Hof van Assisen in Luik het proces begonnen tegen de 25-jarige mevrouw Vandeputte-Coipel, die er van wordt beschuldigd haar baby, die misvormd was geboren, om het leven te hebben gebracht. Deze rechtszaak heeft de naam „Het Softenon- proces" gekregen. Op de foto zien we de beklaagdenbank met v.l.n.r. de huisarts van de familie, dr. .1Casters, de zuster van mevrouw Vandeputte, Monique Coipel, mevrouw Yerna, haar moeder, de heer Vandeputte en me vrouw Vandeputtc-Coipel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1