DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Verenigde Staten hervatten blokkade op wapens van Cuba Turkse en Amerikaanse wapens voor India Gaitskell herkozen Knipperautomaten op auto-stoplichten Russische kernproef Russen lanceren ruimtevaartuig voor tocht naar planeet Mars BILT Moeilijkheden met „Mariner II" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 november 1962 119e jaargang No. 19271 WAARIN OPGENOMEN 17971889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: /anneweklten It, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 0!110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochiman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cenl per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit niimmer: Sociëteit „De Vereeniging" 160 jaar Fidel Castro weigert Inspectie NEW YORK, 1-11. De Amerkiaanse blokkade op wapens van Cuba is donderdagechtend hervat na de besprekingen van twee dagen die secretaris generaal Oe Thant op Cuba met premier Fidet Castro heeft gevoerd. Zowel de perschef van het Witte Huis, Salinger, ais het Amerikaanse ministerie van defensie, hebben geweigerd duidelijk te zeggen of de lucht- inspectievluchten boven de raketbases op Cuba zün hervat. Maar een woord voerder van het ministerie gaf te kennen dat vliegtuigen voor dergelijke vluchten door jagers begeleid zouden worden. Salinger heeft geweigerd voorlo pig te antwoorden op vragen, die ge steld worden met de bedoeling, te weten te komen of de Amerikaanse regering van mening is dat het werk aan de raketbases op Cuba is ge staakt. De Amerikaanse oorlogsschepen die de blokkade van Cuba uitvoeren, hebben in de pauze van twee dagen hun patrouillegebied dichter naar Cuba verlegd. Toen de blokkade be gon waren zij een duizend kilometer van de Cubaanse kusten verwijderd. Troepen in Key West (Florida) hebben prikkeldraadversperringen aangelegd op de kust tegenover het 145 kilometer verder gelegen Cuba. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft naderhand bekendge maakt, dat Amerikaanse vliegtuigen donderdag zijn teruggekeerd met opnamen nadat zij boven Cuba had den gevlogen. Alle betrokken toe stellen zijn zonder incidenten te hebben meegemaakt behouden ge land. Toespraak van Castro KEY WEST, 2-11. Premier Fidel Castro heeft donderdagavond in een toespraak voor radio en televisie, die in Key West is opgevangen, ver klaard dat zijn land absoluut niet van plan is zich te onderwerpen aan een onderzoek van de bewapening van Cuba. De Cubaanse premier las een verslag van zijn besprekingen met Oe Thant voor. Hij zei hierna: „Deze inspectie is vernederend voor ons. Met de eis daartoe worden onze rechten geschonden. Wij begrijpen niet waarom men ons dat gevraagd heeft. Ai onze daden blijven binnen de regels van het internationale recht: wij hebben dit recht niet ge schonden. De Verenigde Staten heb ben ons luchtruim zonder reden ge schonden". Castro verklaarde dat „strategi sche wapens" uit Cuba worden te ruggetrokken. NIEUW DELHI. 1-11. Naar van welingelichte zjde is vernomen, zal Turkje India berggeschut zenden. Verwacht wordt, dat dit materieel in Nieuw Delhi zal aankomen voor de Amerikaanse wapenlcveranties waarmee eind deze week een begin gemaakt zou worden. Do Indische autoriteiten overwe gen, of zij 4.000 Tibetaanse vluchte lingen zullen inzetten in de grens gevechten tegen de Chinezen. Deze vluchtelingen, die in 1959 naar India vluchtten toen de Dalai Lama uit Tibet ontsnapte, zijn de afgelopen drie jaar gebruikt voor de aanleg van wegen in Ladach (Kasjmier). Zij hebben zich aangemeld voor de strijd tegen de Chinezen. De politie in Nieuw Delhi heeft donderdagavond de kantoren van de communistische partij en Chinese winkels onder bewaking gesteld na betogingen van ongeveer 400 studen ten waarbij uithangborden en ruiten van Chinese winkels werden ver nield. Premier Nehroe van India heeft de bestorming op woensdag van het bureau van de communistische partij in Nieuw Delhi veroordeeld. Hij zei, dat dergelijke daden het land een slechte naam bezorgden. Russisch plan NEW YORK, 1-11. Naar van wel ingelichte zijde te New York ver luidt, zou de Russische eerste vice- premier Mikojan premier Castro willen trachten te bewegen er mee in te stemmen, dat de ontmanteling van de Sowjet-bases op Cuba ge controleerd wordt door het Interna tionale Rode Kruis. Het is nog niet bekend hoe de Verenigde Staten er tegenover staan, dat de internatio nale organisatie op humanitair ge bied een taak toebedeeld zou krij gen, welke buiten haar arbeidsveld ligt. Ontslagen in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 1-11. - Firma B. Jansen in Bergen op Zoom heeft zich genoodzaakt gezien vijftig van de 150 personeelsleden werkzaam in haar afdeling spoorrijtuigen en wa gonherstelling, te ontslaan. Na nieuw jaar zullen nog 70 mensen worden ontslagen. Het werk dat in deze af deling voor de Nederlandse Spoor wegen wordt verricht loopt namelijk geleidelijk af. In de eerste plaats zijn de werkzaamheden in deze afdeling verminderd doordat als gevolg van het gebruik van beter materiaal bij de Spoorwegen de looptijd der wa gons langer wordt. Het werk dreigt echter definitief ten einde te lopen omdat het ohderhoudsprogramma van de Spoorwegen gewijzigd is en waai*door de produktiviteit van de N.S.-werkplaatsen is gestegen. Vol gens de Nederlandse Spoorwegen heeft men de firma B. Jansen onge veer twee jaar geleden reeds ge waarschuwd dat de uitbestedings werkzaamheden zouden aflopen. j Woensdagpiiddag is in de Haagse Rolzaal officieel afscheid genomen van het scheidende hoofd van de Deltadienst, prof. ir. P. Ph. Jansen. - De ge zusters M. en IV de Vos, die tijdens de drooglegging van Walcheren na de tweede wereldoorlog de staf van ir. Jansen verzorgden, waren ook op deze receptie aanicezig. Er werden heel wal oude herinneringen opgehaald aan de spannende tijd van december 1944 tot juni 1947. Ontwerp-resolutie P.v.d.A. over oorlog en vrede Bedrijfsleiding van A.V.R.O. zal rapport toelichten Ontslagaanvragen ingetrokken AMSTERDAM, 1-11. Algemene en volledige ontwapening zal naar het oerdeel van het partijbestuur van de P.v.d.A. alzijdig en gecontroleerd zijn of zij zal niet zijn. Zelfs wanneer, wat niet het geval is, alle staten een voldoende mate van bereidheid tot deze alzijdige en gecontroleerde be wapening zouden hebben, dan nog zal naar de mening van het partijbe stuur van de P.v.d.A. het verwezen lijken van deze doelstelling geruime tijd vergen, omdat daartoe enorme en bijzonder ingewikkelde vraagstuk ken moeten worden opgelost. Dit standpunt is vervat in een ont werp-resolutie inzake het vraagstuk van oorlog en vrede, die het partij bestuur van de P.v.d.A. heeft opge steld en waarvan de definitieve tekst zal worden vastgesteld cp het acht ste partijcongres, dat op 18 en 19 januari zal worden gehouden. De ontwerp-resolutie is toegestuurd aan de partij-afdelingen, die er amende menten op kunnen indienen. In de ontwerp-resolutie wordt verder o.m. gesteld, dat eenzijdige nationale ontwapening Tn de huidige situatie het machtsevenwicht zou verstoren, daardoor het gevaar van een atoomoorlog dichterbij zou bren gen en ons weerloos zou maken te genover agressie of de dreiging met agressie. Eenzijdige nationale ontwapening zou ook de onderhandelingspositie van het Westen, gebaseerd op even waardige kracht, teniet doen en zo de mogelijkheid om tot een wereld regeling van het ontwapeningsvraag- stuk te komen, doen verdwijnen. Nederland, dat deel uitmaakt van een éénworüond Europa, zou daartoe trouwens niet eenzijdig kunnen be sluiten zonder de solidariteit van dq westelijke wereld wezenlijk aan te tasten. HILVERSUM, 1-11. Het dagelijks bestuur van de A.V.R.O. heeft be kend gemaakt 'het juist te achten, dat de bedrijfsleiding alsnog in de gelegenheid wordt gesteld een toe lichting te geven op het rapport „De Wolf". Het heeft besloten, dat dit zal geschieden in de vergadering van het dagelijks bestuur, die vandaag vi-ijdag 2 november, zal worden ge houden. Bovendien zal de bedrijfs leiding zaterdag het rapport in een vergadering van het algemeen be stuur van de A.V.R.O. toelichten. Het dagelijks bestuur van de A.V. R.O. heeft verder bekend gemaakt, dat in verband hiermede de inge diende ontslagaanvragen door de be trokkenen zijn ingetrokken. Het rapport „De Wolf" heet zo naar de waarnemend directeur van de A.V.R.O., onder wiens leiding de bedrijfsleiding op verzoek van het dagelijks bestuur een rapport heeft opgesteld over de wijze, waarop naar voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van de directeur van de A.V.R.O., wijlen de heer D. Repko. Zoals bekend had de be drijfsleiding in haar rapport aanbe volen een driehoofdige directie te benoemen, bestaande uit een direc teur voor radiozaken, een directeur voor televisie-aangelegenheden en een administratief directeur. De in middels afgetreden voorzitter van de A.V.R.O., Jhr. Th. Röell, had dit ranport zonder meer terzijde gelegd, wat voor een aantal leden van de A.V.R.O.-staf reden was ontslag aan te vragen. LONDEN, 1-11. Hugh Gaiitskell is donderdagavond zonder oppositie herkozen als fractieleider van de Labourpartij in het Lagerhuis in het zittingsjaar 1962-1963. Herbert Bow- den werd ook met algemene stem men herkozen als partij-organisator in het parlement. A.N.W.B. ADVISEERT: DEN HAAG, 1-11. In verband met het toenemen van het aantal ernsti ge kettingbotsingen op autosnelwe gen waarvan de zeer ernstige ket tingbotsing van woensdagavond op RÜksweg 13 nabij bet wegenwacht station te Pauwmolen wel een zeer sprekend voorbeeld is zal op het krachtig aandringen van de A.N.W.B. binnenkort een wijziging worden aangebracht in het Wegenverkeers reglement, waardoor het zal worden toegestaan knipperautomaten op de stoplichten van auto's aan te bren gen. Deze knipperautomaten kunnen bij stilstand van de auto worden inge schakeld en doen dan de stop- of STOCKHOLM, 1-11. Het seismo logisch instituut van de Zweedse universiteitsstad Upsala heeft don derdag weer een Russische kern proef in het gebied van Nova Zem- bla geregistreerd. Het was de zeventiende ontplof fing van de huidige reeks. De kracht er van werd geschat op omstreeks één megaton. remlichten werken als waarschu- wingslicht. Hierdoor wordt het ach teropkomende verkeer tiidig geat tendeerd op voertuigen, die op de rijbaan stilstaan. De ANWB acht het gebruik van deze eenvoudige en zeer goedkope knipperautomaten van groot belang voor de verkeersveilig heid. Het is herhaaldelijk gebleken dat ernstige kettingbotsingen, waar bij tientallen auto's betrokken zijn, veroorzaakt worden doordat het ver keer niet tijdig onderkent dat voer tuigen om de een of andere reden de weg versperren. Een enkel, op zich zelf wellicht onschuldig ongeval, kan hierdoor uitgroeien tot een ern stig verkeersconflict. De internationale suikerraad heeft medegedeeld dat de minimale netto- invoerbchoeften voor de suikermarkt van de vrije wereld voor 1963 wor den geraamd op 11.523.000 metrieke ton ruwe suiker. Zweden zal als bijdrage aan de anti-hongercampagne van de F.A.O. een onderzoek doen uitvoeren naar doeltreffender financiering op land bouwgebied in de onderontwikkelde landen in Latijns Amerika, Azië en Afrika, met speciale aandacht vpor coöperatie-methoden. Reis zal zeven maanden duren j. De Afrikaan Ngethe Muehiri, die hier in Nakoeroe in Kenya door politie wordt weggeleid, is door het hof van Nakoeroe tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een belangrijke functie heeft bekleed in het L.F.A., het nationale vrijheids leger van de Kikoejoe's. Het L.F.A., dat sterke bin dingen heeft met de voormalige Mau Man is vooral actief in de Rifi vallei, deel van de Witte Hooglanden. - Foto onder: ruwe, zelfgemaakte schiet wapens, stukken dierenhuid, waaruit slingers zijn gemaakt, botjes en andere artikelen, welke door de Kikoejoe's bij het afleggen van de eed wordeix ge bruikt, werden tijdens het proces tegen Muehiri getoond. MOSKOU, 1-11. De Russen heb ben donderdag een ruimtevaartuig gelanceerd voor een tocht naar Mars, zo meldt het persbureau „Tass". Dit i<! de eerste maal dat er een ruimtevaartuig naar Mars wordt ge lanceerd. Een krachtige raket had eerst een zware kunstmaan in een baan cm de aarde gebracht, van waaruit later het ruimtevaartuig ge lanceerd werd. In het ruimtevaar tuig bevindt zich een automatisch interplanetair station, „Mars-1" ge naamd, dat 893,5 kilogram weegt. De reis naar Mars zal riiim zeven maan den duren, aldus „Tass". De afstand van Mars tot de aarde varieert van 56,3 miljoen tot 101,4 miljoen kilometer. Als de voornaamste taken van de „Mars-1" worden omschreven: Een verder onderzoek van de ruimte tij»- dens de vlucht naar Mars; de instel ling van interplanetaire radioverbin dingen in de ruimte; het nemen van foto's van Mars en het radiografisch doorgeven van deze opnamen naai de aarde. Een voorlopige analyse van de tot dusver ontvangen gegevens wijst erop. dat het ruimtevaartuig een koers volgt die vrijwel met de plannen overeenkomt, om 8.00 uur vrijdagmorgen zou het ruimtestation zich reeds op een afstand van 237.000 km van de aarde bevinden. Alle in strumenten aan boord functioneren goed, zo meldt „Tass". De meetin strumenten en wetenschappelijke toestellen aan boord zullen op sig nalen die van de aarde af worden doorgegeven, automatisch worden in geschakeld. Het nieu\Vs van de lancering werd bekendgemaakt door „Tass" en ra dio-Moskou. Het was toen in Moskou kort na middernacht. Het bericht werd zonder voorafgaande aankon diging doorgegeven. Radio-Moskou wijzigde onmiddellijk haar program ma en begon liedjes over de verove ring van de ruimte door de mens uit te zenden. ,Rode planeet' Reeds in lang vervlogen tijden pro beerde men de raadselen van Mars, de „rode planeet", die verder van de zon is verwijderd dan de aarde, te ontsluieren. Heden ten dage breekt men zich vooral het hoofd over de vraag, of de strepen die op de pla neet zichtbaar zijn, mogelijk worden gevoi'md door „kanalen", die door bepaalde wezens zouden zijn ge graven. Tot dusver, waren er nog geen ruimtetochten naar Mars „georgani seerd". De ruimtevaartuigen kunnen op hun reis naar deze planeet geen gebruik maken van de aantrekkings kracht van de zon. zoals bijvoorbeeld op een tocht naar de dichter bij de zon gelegen planeet Venus gebeurt. Mars heeft iets meer dan de helft van de omvang van de aarde met een diameter van 6750 kilometer. Zijn dampkring is dun. waardoor de temperaturen 's nachts tot 100 gra den onder nul kunnen dalen. Mars ziet er tegen de nachtelijke licmel roodachtig uit, omdat het zand en de rotsen op deze planeet in de loop der tijden zjjn geoxideerd. On geveer vjjf-achtste van zijn opper vlak wordt door deze rode woestijn gevormd, terwijl het overige deel in kleur varieert van blauw tot groen - naar algemeen wordt verondersteld wegens plantengroei. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hel leven kan alleen achter waarts begrepen worden, maar het moet voorwaarts worden geleefd. WAT mr vi Afnemende wind Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen, weinig verandering in temperatuur; krachtige tot matige, aan de Waddenkust aanvankelijk nog harde wind tussen zuid en zuidoost. 3 nov. Zon op 7.37, onder 17.10. Maan op 13.09, onder 21.34. 4 nov. Zon op 7.39, onder 17.08. Maan op 13.54, onder 22.40. 5 ncv. Zon op 7.40, onder 17.06. Maan op 14.32, onder 23.53. Eerste kwartier: 5 nov. te 8.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 nov. 6.30 v.m. 18.56 n.m. 4 nov. 7.03 v.m. 19.42 n.m. 5 nov. 7.49 v.m. 20.44 n.m. BROUWERSHAVEN 3 nov. 4 nov. 5 nov. 5.59 v.m. 6.40 v.m. 7.35 v.m. 18.15 n.m. 19.03 n.m. 20.08 n.m. Doodtij: 7 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het frontenstelsel van een oceaandepressie bewoog vertraagd over Engeland naar het oosten. Sa menhangend daarmee kon de tempe ratuur in ons land ook de afgelgpen nacht in het binnenland tot dicht bij het vriespunt dalen. De zuidelijke wind in het Noordzeegebied wakker de voor het front uit tot stormachtig aan. Ondertussen beweegt de de pressie langzaam via het zeegebied ten westen van Ierland in zuidoos telijke richting naar Het Kanaal. Te gelijkertijd komen er in Scandinavië stijgingen van de luchtdruk voor. Daardoor wordt de wind in ons land zuidoostelijk. In de kontinentale lucht die dan wordt aangevoerd is de temperatuur iets beneden normaal. Plaatselijk kan er wat regen vallen. Indiase communisten tegen China NIEUW DELHI, 1-11. De nationale raad van de Indiase communistische partij heeft donderdag na een spoed vergadering van twee dagen, een re solutie aangenomen, waarin China van agressie tegen India wordt be schuldigd door openlijk de interna tionale grens naar Indiaas grondge bied te overschrijden. De raad schaart zich achter de eis van de re gering van India, dat de Chinese troepen langs de gehele grens moe ten worden teruggetrokken op de stellingen die zij op 8 september in namen, alvorens onderhandelingen kunnen beginnen. PASADENA (Californië), 1-11. Na tuurkundigen van hel Californische instituut voor technologie hebben de apparaten afgezet die wetenschap pelijke gegevens hebben verzameld tijdens de reis van het zich in de richting van Venus voortbewegende ruimteschip „Mariner 2". (De „Mari ner 2" is nu reeds 66 dagen in de ruimte). Het afzetten van genoemde toe stellen heeft ten doel een energie besparing van ongeveer 50 pet. te krijgen. Dit met het oog op een plot selinge daling van de hoeveelheid elektrische energie, die door de zon- panelen aan boord van de „Mariner 2" werd geleverd. Wat de oorzaak is van de verminderde produktie is nog niet vastgesteld. Als de produk tie van de zonpanelen blijft dalen zal de batterij aan boord van de Ma riner aangesproken moeten worden waardoor weinig energie voor later over zou blijven. Men hoopt, dat de energievoorzie ning beter zal worden als de „Mari ner 2" dichter bij de zon komt en de zonpanelen zodoende meer straling kunnen opvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1