Royco groente-rijstsoep Royct vandaag neem ik die NIEUWE soep: NOVIB over de nota inzake de hulp aan ontwikkelingslanden Prinses Beatrix bezocht Nederlandse school in Karatsji Knippermaan Anna gelanceerd Méér A.O.W. vanaf 1 september 1962 Een ontwikkeling*- en saneringsfonds voor de landbouw DE GOUDEN TOMAHAWK Kerriesoé VR/esVERS een wonder van smaak ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Uunderd'1«1 -"«ember i%2 N« 19270 Totaal aan hulp „bijzonder teleurstellend" DEN HAAG, 30-10. - De Stichting Nederlandse Organisatie Voor Inter nationale Bijstand, N.O.V.I.B., acht het totaal van de hulp aan minder- «nt wikkelde landen, zoals dit blijkt uit de nota van de minister van Bui tenlandse Zaken aan de Tweede Ka mer, bijzonder teleurstellend. De N.O.V.I.B. schrijft dit aan de voor zitter en de ieden van de Tweede Kamer. Ondanks enige geringe verhogin gen in het multitaterale vlak geeft het totale beeld ten opzichte van het voorafgaande jaar een verlaging te zien, aldus de N.O.V.I.B. Naar de mening van de Stichting dient uit gangspunt van ieder beleidsbepaling op het onderhavige terrein te zijn en te blijven dat de hulpverlening, af gezien van de aktiviteiten van het bedrijfsleven, tenminste één procent van het nationale inkomen bedraagt. Voor de vrijgekomen bedragen hadden andere bestedingsmogelijk- St rand wandel mars HELLEVOETSLUIS, 31-10. Enkele inwoners van Helle- voetsluis zullen 3, 4 en 5 no vember een driedaagse strand- wandelmars maken van Den Helder naar Hellevoetsluis via Wijk aan Zee en Schevenin- gen. De bedoeling van de ini tiatiefnemer, de heer J. de Boer, Ulo-onderwijzer te Hel levoetsluis, is nog eens de aandacht te vestigen op de eeuwenoude banden tussen de twee marineplaatsen Den Hel der en Hellevoetsluis. De ma rinecommandant, gemeentebe stuurders, marinepersoneel en een muziekvereniging zullen bij de aankomst te Hellevoet sluis op maandag 5 november omstreeks 18 uur aanwezig zijn. heden moeten worden gezocht, vindt de N.O.V.I.B. Als zodanige mogelijk heden worden dan genoemd de in ternationale ontwikkelingsassociatie, het speciale fonds, U.N.I.C.E.F., de hulp aan India, het Colombo-plan, Latijns-Amerika en partikuliere or ganisaties die zelf hulpverlenings- projekten in uitvoering hebben. Ge pleit wordt voor uitbreiding van het E.E.G.-ontwikkelingsfonds. Naar de mening van de N.O.V.I.B. wordt ook te weinig aandacht besteed aan de samenwerking met partikuliere in stanties en instellingen. De uitzen ding van experts en assistent-des kundigen zou moeten worden aange vuld met uitzending van middelbaar opgeleiden en vaklieden. Deze uit zending is op kleine schaal al door verscheidene organisaties ter hand genomen. Opleiding personen Ter intensivering en coördinering hiervan is een initiatief van de Ne derlandse jeugd gemeenschap en de N.O.V.I.B. reeds in een vergevorderd stadium. Gepleit wordt ook voor de opleiding van personen uit de min der ontwikkelde landen aan institu ten in onder meer ons land, waarbij dan tevens aan de orde komt het ge ven van onderwijs aan bepaalde Ne derlandse instellingen in het Engels en/of Frans. Dit zou een belangrijke bijdrage zijn om Nederlandse kennis aan de ontwikkelingslanden over te dragen. De hieruit eveneens voort vloeiende intensivering van contac ten met de Nederlandse culturele sfeer en leefgewoonten kan tot beter begrip over en weer bijdragen. Ook de georganiseerde opvang van stu denten, trainees enz. uit ontwikke lingslanden acht de N.O.V.I.B. be langrijk. De N.O.V.I.B. denkt voorts aan een beleidsman, bijvoorbeeld 'n staatssecretaris, in hoofdzaak belast met het overheidsbeleid op het ge bied van coördinatie der verschillen de facetten der hulpverlening en aan een lichaam, waar overleg kan plaats vinden. De jeugd was zeer enthousiast (Van 'n speciale A.N.P.-verslaggever) KARATSJI, 31-10. Prinses Bèatrix heeft woensdag voor het eerst tij dens haar reis door Aziatische lan den een Nederlandse school in het buitenland bezocht. Het betrof een school die zes jaar geleden in een voormalig woonhuis in Karatsji is ingericht en thans 52 leerlingen telt, namelijk twaalf bewaarschoolkinde ren en veertig jongens en meisjes van de lagere school. Bij haar aankomst aan deze school werd prinses Beatrix verwelkomd door de algemene vertegen.woordiger van de K.L.M. alhier, G. P. TJ. de Stoppelaar, die voorzitter is van het Nederlandse schoolcomité. Het onderwijzers-echtpaar Jan en Margareta Bulten, resp. 28 en 23 jaar oud, uit Zutphen werdenaan de hoge bezoekster voorgesteld. .De prinses nam eon kijkje in verschil lende lokalen en babbelde wat met kinderen van Nederlandse inwoners die alle met oranje sjerpen of das jes getooid waren. Zij begaf zich vervolgens met haar gevolg naar de tuin, waar stoelen gereed waren gezet, om een zang- hulde van alle kinderen in ontvangst te nemen: het Wilhelmus, een spe ciaal welkomstlied. „Waar de blanke top der duinen" en „Hollands vlag, je bent mijn glorie". De jeugdige zangertjes gaven daarbij blijk van hun spontane enthousiasme door heftig met Nederlandse vlaggetjes te zwaaien. De prinses en de andere Nederlandse aanwezigen beleefden er kennelijk veel genoegen aan. De aanwezige moeders kwamen met hun fototoestellen in actie toen prinses Beatrix na de hulde de kin deren een hand ging geven. Dit was een ongedwongen scene van een ge liefde prinses tussen de kinderen van haar volk. CAPE CANAVERAL, 31-10. Woens dagochtend is van Cape Canaveral knippermaan Anna gelanceerd. Het toestel, dat voorzien is van instru menten om de vervaardiging van een nauwkeuriger wereldkaart mo gelijk te maken, heeft vier bakens aan boord, die met tussenpozen lichtsignalen geven. Camera's van speurstations over de gehele wereld zullen deze lichtflitsen fotograferen. Aan de hand daarvan kunnen af standen, de vorm van het aardop pervlak en de sterkte van het zwaar tekrachtveld met een nog niet ge- evenaarde nauwkeurigheid worden berekend. Zodra de plaats van de kunstmaan bepaald is, en dat zal nog ongeveer drie dagen duren, zul len de knipperlichten, die een geza menlijke sterkte van tienduizend kaars bezitten, in werking worden gesteld. DEN HAAG, 30-10. Binnenkort is de publikatie te verwachten van het koninklijk besluit waarby de nieu we uitkeringsbedragen ingevolge de algemene ouderdomswet en de alge mene weduwen- en wezenwet zyn vastgesteld. De nieuwe bedragen gelden vanaf 1 september 1962. Ingevolge de A.O. W. zullen de alleenstaanden per jaar f 1518 gaan ontvangen en de echt paren f 2358. Ingevolge de A.W.W. zullen de weduwen zonder kinderen beneden 18 jaar per jaar f 1740 krijgen en de weduwen met kinderen beneden 18 jaar f 2496. Voor wezen tot 10 jaar is het nieuwe bedrag op f 552 vast gesteld, voor wezen van 10 tot 16 jaar op f 828 en voor wezen van 16 tot 27 jaar op f 1080. In deze bedragen is de compen satie voor de huurverhoging begre pen. De nieuwe uitkeringen betekenen voor de ongehuwden, die A.O.W.- pensioen genieten, een maandelijkse verhoging van f 13 en voor de ge huwden een verhoging van f 17. Weduwen zonder kinderen ontvan gen f 13,50 meer en weduwen met kinderen f 17. Voor wezen beneden 10 jaar bedraagt de verhoging f 3,50 per maand, voor wezen tussen 10 en 16 jaar f 5 en voor wezen tussen 16 en 27 jaar f 6,50. Bij de uitbetaling van voorschot van de pensioenen voor de bejaarden en weduwen over de maanden sept. en oktober is op deze verhogingen reeds een maandelijks voorschot ge geven. Deze voorschotten bedroegen voor alleenstaande A.O.W.-trekkers f 6,50 per maand en voor echtparen f 7. Weduwen zonder kinderen ont vingen een voorschot van f 6,50 en weduwen met kinderen f 7 per maand. Voor wezen zijn geen voor schotten verstrekt. De reeds ontvangen voorschotten zullen uiteraard in mindering wor den gebracht bij de uitbetaling van de achterstallige uitkeringsbedragen. Het ligt in de bedoeling de achter stallige bedragen in de maand no vember uit te betalen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ringdag Hervormde vrouwengroepen De dezer dagen in de Graanbeurs te Zierikzee gehouden ringdag van de Hervormde vrouwengroepen op Schouwen-Duiveland was bezocht door ongeveer 250 dames-leden van het eiland. Deze dag stond onder leiding van mevrouw Duvekot uit Zonnemaire, die de bijeenkomst opende met een korte overdenking, en een welkomstwoord tot de aan wezigen, waaronder ook de vrijzin nige vrouwengroepen. Na het zingen van het Federatie lied sprak ds. Strating uit Goes over 'het onderwerp „De plaats van de Hervormde vrouw op het verande rende Schouwen-Duiveland". Met veel aandacht werd deze lezing be luisterd. In de middagvergadering werd een verloting gehouden van de mee gebrachte prijzen. Voor de ontspan ning werd gezorgd door mevrouw Cobie Schreijer uit Zwanenburg die enige liedjes bracht „rondom het ge zin". Op deze mooie dag wordt met genoegen teruggezien. Dr. H. W. Tilanus, de openbare school en liet Humanisme Voorschotten tot 20 a 25 miljoen gulden DEN HAAG, 31-10. De Nederland se regering zal overgaan tot het op richten van een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de Nederlandse landbouw, dat behalve aan de hulpverlening aan de gemengde be drijven op de zandgronden dienst baar zal worden gemaakt aan de verbetering van de economische struktuur van deze bedrijven. De rechtstreekse financiële hulp op korte termijn zal bestaan uit voor schotten tot een nader te bepalen maximum aan agrarische bedrijven, die in direkte financiële nood verke ren en wier algemene financiële po sitie aanleiding geeft tot direkte hulp. De met de geldmiddelen van het fonds beoogde hulp op langere termijn zal worden gericht op een versterking van de bedrijfsstruktuur die bereikt kan worden door verbe tering van de uitrusting van levens vatbare 'bedrijven en door een met premies te 'bevorderen beëindiging van het niet levensvatbare agrari sche bedrijf. Het fonds zal worden uitgerust met een kapitaal van vijf tig miljoen gulden, waarvan maxi maal 20 tot 25 miljoen gulden is be stemd voor verlening van voorschot ten. Behalve met voorschotten uit het ontwikkelings- en sanerings fonds zal het gemengde bedrijf op de zandgronden direkt kunnen worden geholpen met een verruiming van de bestaande kredietmogelijkheden in de landbouw. UTRECHT, 31-10. Dr. H. W. Tila nus, voorzitter van de vereniging voor christelijk volksonderwijs heeft bij de opening van de algemene ver gadering van deze organisatie in Ut recht een waarschuwend geluid la ten horen tegen het sterk opdringen van het humanisme, ook op het ge bied van het onderwijs. In dit verband noemde dr. Tilanus artikel 47 van het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs dat dooi de Tweede Kamer is aangenomen. In dit artikel wordt .de mogelijkheid geschapen, op openbare scholen hu manistisch vormingsonderwijs te ge ven, dat ook van overheidswege kan worden gesubsidieerd. Het humanisme dringt zich thans met grote felheid in het volksleven in, aldus dr. Tilanus, die herinnerde aan de oprichting van het centrum voor humanistische vorming, deze maand. De voorzitter van het Huma nistisch Verbond, dr. J. P. van Praag liet er bij die gelegenheid, volgens hem, geen twijfel aan bestaan, dat de humanisten ook in de toekomst positief en constructief aan de ver dere bloei van de openbare scholen willen bijdragen. Dr. Tilanus meent, dat men er te veel van uitgaat, dat alle buiten kerkelijken als humanisten kunnen worden aangemerkt. Men wil op deze manier van de openbare school als het ware een humanstische zui- lenschool maken, zo zei 'hij, maar ik geloof dat de voorstanders van de openbare school er ernstig over moe ten nadenken, of zij de openbare school hiermee wel dienen. 62. In een gespannen zwijgen wordt de kanotocht voortgezet. Als ze het kolonis tendorp dicht genaderd zijn, laat O'Connor de paddel plotseling rusten. „Ik hoor hoef getrappel", kondigt hij nors aan. „Inder daad", zegt Aram, die het geluid nu ook hoort, .dat kunnen alleen de kolonisten zijn. „Als jullie tenminste niet behalve vuurwapenen, ook nog paarden aan de Sioux verkwanseld hebt", laat hij er snij dend op volgen. Even later zien ze dé ruiters op korte af stand passeren. Aram beveelt O'Connor de kano snel naar de wal te sturen. Haastig springt hij aan land en holt het bos door. Hij is nog juist op" tijd om de achterste ruiters aan te roepen. „Aram", roept Cabot verrast als hij zijn paard omgewend heeft. „Hoe kom jij hier? Weet je iets van mijn dochter? Is ze de gevangene der Sioux?" In korte woorden vertelt Aram de stand van zaken. „En wie zijn deze kerels?" vraagt Cabot als O'Connor en Creep aar zelend naderbij komen. któC 'ii Royco groente-rijstsoep! Een keur van uitgezochte zomer groenten, aangevuld met rijst. Anders dan groentesoep. Anders dan rijstsoep. Een volkomen nieuwe soep: groente rijstsoep! Vriesvers. Dus van een voortreffelijke kwaliteit. Haal vlug zo'n zakje Royco in huis, voor 4 borden heerlijke soep! Proef hoe lekker! Proef hoe anders! Groente-rijst soep is nieuw!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9