SUNIL Zierikzeese raad aanvaardde voorstel reorganisatie Sportraad HONDSDOLHEID Enorme ravage door kettingbotsing Soberheid in India Geen sl ui tings-vrij Ileitis vergroting caféhouders ZIERIKZEE, 30-10. Op de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, cnder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dück- meester, is het schrijven van b. en w. aan de raad aan de orde gekomen, inzake de door de heer Doeleman gewenste mogelijkheid tot verlenging van het sluitingsuur van café's, in dier voege dat de caféhouders - bij een plotselinge toevloed van mensen - in de gelegenheid zouden kunnen worden gesteld, met behulp van een tevoren uitgereikt benboekje, de zaken één of maximaal twee uur langer open te houden. In het schrijven van b. en w. werd medegedeeld, dat de burgemeester de bevoegdheid tot het bepalen van het sluitingsuur niet kan delegeren en mitsdien afwijzend werd beschikt over het desbetreffend verzoek. B. en w. motiveerden het standpunt met de opmerking dat de Algemene Politie verordening een dergelijke - als In het verzoek vervat - gang van zaken niet toelaat. De heer Doeleman, die in de raads vergadering van 27 maart voor het eerst deze zaak aansneed, betreurde het besluit van het college. Hij had gemeend, dat met een dergelijke - in navolging van andere gemeenten - in te voeren regeling, betrokkenen, met name in het toeristenseizoen, van bepaalde zich voordoende gele genheden hadden kunnen profiteren. Hij wilde uiteraard vooropstellen, dat de hantering in de praktijk van de nieuwe regeling, niet in strijd zou moeten zijn met de openbare orde en zedelijkheid. De voorzitter onderstreepte nog eens, dat met het invoeren van een regeling als gedacht door de heer Doeleman, voorbijgegaan zou wor den aan de bepalingen van de Po litieverordening. Eventuele uitbrei ding van deze Politieverordening met een nieuwe dienovereenkomstige be paling, is een zaak van de raad, al dus de voorzitter. Dc heer Doeleman herinnerde daarna aan de vroegere toestand, waarbij het mogelijk was voor ca féhouders in nodige gevallen, nog na 11 uur 's avonds via de politie verlenging van het sluitingsuur te verkrijgen. Hij zou al tevreden zijn, als dit tijdstip op 9 uur werd ge steld, i.p.v. in de morgenuren. De voorzitter vond het toevallig aan wezig zijn van een aantal mensen op een bepaald moment, geen criterium wijziging te brengen in de thans vi gerende regeling. Mevr. van der Werve-Schouls meende dat in geval van verenigingsvergaderingen de ex ploitant altijd va,n tevoren regelend optreden kan. De heer van den Doel vond het niet juist als deze zaak - met toepassing van bonboekjes - uit handen wordt gegeven. Geen wijziging De heer Simmers wees er op, dat er in het zomerseizoen, door de komst van vele jachtjes, vaak iets extra's door betrokkenen valt te ver dienen. De heer de Moor vroeg zich af waar het einde is, als men deze weg gaat bewandelen. De heer Sim mers vond enige grotere vrijheid niet zo onjuist. Ook winkels zouden de kans moeten hebben in het sei zoen langer open te blijven, maar - ihelaas, volgens spr. - heeft de Ka mer van Koophandel op een desbe treffend verzoek afwijzend beschikt. De heer Doeleman wees er nog op dat het hem in de verste verte er niet om ging drankgebruik te stimu leren. Hiermede vond het debat zijn êinde, hetgeen impliceert dat de oude regeling m.b.t. het verlenen van toestemming voor verlenging van het sluitingsuur, gehandhaafd blijft. Een door de voorzitter ingestelde raadscommissie onderzocht hierna de geloofsbrief van het nieuw benoem de raadslid de heer J. Dankers, die in de volgende raadsvergadering zal worden beëdigd. Een schrijven van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, waarin vervat een verzoek verwarring bij de kleuters te voor komen ten aanzien van St. Nicolaas, werd voor kennisgeving aarigeno- men. Een voorstel tot herziening van het Uitbreidingsplan in onderdelen, ging onder de hamer door. Deze herzie ning houdt in dat de gemeente voor de strook grond tot aan de Engelse kade, die buiten het uitbreidings plan valt, onteigeningsbevoegdheid krijgt. Het raadsbesluit opent de mogelijkheid om de beslissing op aanvragen om bouwvergunning, die het aanhangige uitbreidingsplan zou den kunnen doorkruisen, aan te houden. In verband met de tegen het sa neringsplan ingediende bezwaar schriften, die - voor nader advies - in handen zijn gesteld van ir. P. J. 't Hooft - werd de beslissing m.b.t. het ontwerp-saneringsplan verdaagd. De Woningwet schrijft voor, dat de raad - na de terinzage legging van het in ontwerp vastgestelde sane ringsplan - binnen drie maanden moet beslissen. Deze beslissing kan éénmaal voor ten hoogste drie maanden verdaagd worden. De raad besloot hierna een aan tal verordeningen - andere dan be lastingverordeningen - rechtsgeldig te verklaren voor het ingevolge de herindelingswet van 20 juli 1960 aan Zierikzee toegevoegde gebied. In grote dankbaarheid werd aan vaard het legaat van wijlen mevr. J. J. Caland-Morsman te Enschedé ten behoeve van het gemeentemu seum, bestaande uit een zilveren theepot, theebusje en melkkan met het wapen van Zierikzee, voorwer pen, die plm. 130 jaar geleden door het gemeentebestuur geschonken werden aan één der voorvaderen van de heer Caland. De heer Van den Doel onderstreepte de fijngevoe ligheid van de familie deze voor werpen te legateren en vond een dankwoord op zijn plaats. De voor zitter zeide deze dank te delen. Nog niet is uitgezocht bij welke gelegen heid precies de voorwerpen aan één der voorvaderen van de heer Caland zijn geschonken. Geen bezwaar ontmoette een voor gestelde wijziging van de Winkel sluitingsverordening I, waarin aan de schoenwinkels, de winkels voor huishoudelijke zaken en/of luxe ar tikelen en speelgoed, lederwaren- winkels en bloemenwinkels, onthef fing kan worden verleend van de verplichte hnlvc-dagsluiting in dc periode van 29 november tot en met 4 december. Reorganisatie Sportraad In diskussie kwam het voorstel in zake de reorganisatie van de Sport raad. In de Sportraad (nieuwe sa menstelling) krijgen zitting een lid van het college van b. en w., drie leden van de gemeenteraad (door de raad aan te wijzen), drie leraren in de lichamelijke oefening, de plaatse lijke consuls van de landelijke en/of regionale sportbonden en een afge vaardigde van elke vereniging, voor zover deze vereniging voldoet aan de gestelde voorwaarden. Vergaderingen Sportraad De Sportraad vergadert tenminste tweemaal per jaar. De vergaderin gen worden gehouden, zo dikwijls als de voorzitter of het dagelijks be stuur dit nodig acht, of zo dit wordt verzocht door tenminste vijf leden. De heer Coumou informeerde of dit verzoek schriftelijk dan wel monde ling moet worden gedaan. De voor zitter merkte op: mondeling en schriftelijk. De heer Coumou wilde verder weten hoe lang het duurt voordat - na aanvraag - een verga dering wordt gehouden. Na diskus sie besloot men aan het desbetref fend artikel toe te voegen de clau sule: „zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen veertien dagen". Mr. Keuning vond dat de oude Sportraad er wat kaal is afgekomen. Lezend hetgeen naar aanleiding van het voorstel tot reorganisatie van de Sportraad in de pers is verschenen, had hij die indruk gekregen. Spr. stelde dat de oude Sportraad zijn nut heeft gehad en wilde in het bijzon der roemen het werk van de voor zitter dr. J. C. Röhner en de heer L. Dey. De oude Sportraad was een nuttig contactorgaan en vooral voor de sportuitwisseling met andere plaatsen (St. Hilaire) is belangrijk werk verricht. Belangrijk werk Het was de voorzitter niet opge vallen dat de oude Sportraad „er kaal was afgekomen". Hij was het er volkomen mee eens, dat de oude Sportraad belangrijk werk heeft verricht. Samensmelting van de Commissie van toezicht op het sport park „Bannink" en de Sportraad - samen vormend de nieuwe Sport raad - is voorgesteld om redenen van doelmatigheid. De voorzitter wilde zeker een woord van hulde spreken aan het adres van de voor zitter dr. J. C. Röhner en de secre taris de heer L. Dey, die beiden voor de oude Sportraad grote ver diensten hebben gehad. Leraren lichamelijke oefening De heer den Boer wilde de zin snede: zitting hebben: „de leraren in de lichamelijke oefening in de ge meente werkzaam", gewijzigd zien in: „leraren in de lichamelijke oefe ning, verbonden aan een in deze ge meente gevestigde onderwijsinstel ling". Deze amendering wordt in de tekst opgenomen. Spr. vroeg zulks in verband met de mogelijkheid van een trainer of coach ener vereniging van elders komende. De heer van den Doel wilde het gekoppeld zien aan de leraren van Zierikzeese on derwijsinstellingen. Het voorstel tot reorganisatie van de Sportraad werd hierna z.h.s. aangenomen. Pachtovereenkomst industrieterrein Een heel andere - maar zeker niet eenvoudige - zaak ging geruisloos onder de hamer door. Het betrof het voorstel tot het aangaan van een nieuwe pachtovereenkomst voor het industrieterrein. Krachtens uitspraak van de Centrale Grondkamer, die het gebruik van grond door landbouwers voor beweiding als een vorm van pacht omschreven, werd besloten een nieuwe pachtovereenkomst aan te gaan, waarbij gestipuleerd wordt dat verlenging van de pacht niet zal plaats vinden, als de verpachter mededeelt dat verlenging van de pacht met de bestemming van het verpachte onverenigbaar is. Boven dien kan de overeenkomst door de verpachter te allen tijde worden be ëindigd, indien en voor zover de be stemming de beëindiging naar zijn oordeel noodzakelijk maakt. De pachtprijs werd bepaald op f 175, per hectare. Een aanvraag om subsidie voor het opleidingsinstituut „Markendaal" te Breda werd afgewezen. Voorlopige vaststelling vond plaats van de uitgaven van het openbaar lager onderwijs voor het* jaar 1961; idem de vergoeding voor het bijzon der onderwijs over 1961 en van het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven. Onderwijzeres Beatrixschool In behandeling kwam hierna het voorstel om mevr. H. S. Rosink- Swart, onderwijzeres aan de Beatrix school, in vaste dienst te benoemen. In het pre-advies deelden b. en w. mede dat mevr. Rosink reeds een aantal jaren in tijdelijke dienst aan de school werkzaam is en een vaste benoeming toekomt. De heer Den Boer informeerde naar dc bezetting van de school. De voorzitter deelde mede, dat één der leerkrachten naar Hoorn is vertrokken destijds, waarna mevr. Rosink als tijdelijke kracht werd aangesteld. Er kan bepaald niet worden gevreesd voor minder wen selijke gevolgen van deze benoeming en het bestuur van de Beatrixschool adviseert zonder enig bezwaar tot vaste benoeming, hetgeen hierna m. a.s. plaats vond. Ontslag schoolhoofd Op voorstel van b. en w. werd ten slotte besloten eervol ontslag te ver lenen aan de heer G. M. C. van den Akker, hoofdonderwijzer aan de o.l.- school. De heer Den Boer sprak van een „bijzonder betreurenswaardige houding" van betrokkene en hij hoopte dat het het college gegeven mag zijn een „betere gooi" te doen dan het nu gedaan heeft. De voorzitter toonde zich uiter mate teleurgesteld over het vertrek van de heer Van den Akker. Wet houder Kcevoets lichtte nog toe dat betrokkene een bepaalde woning is aangewezen kunnen worden met medewerking van de Stichting „Be ter Wonen". Een gelukje is dat dit huis kan wox'den gereserveerd voor de opvolger van het vertrekkende schoolhoofd. De rondvraag Bij de rondvraag vestigde de heer De Moor aandacht op het moeilijke 'parkeerprobleem in de nieuwbouw. Hij zou wel graag zien dat van de groenstroken gedeelten worden gere serveerd voor het parkeren. Wethou der Koevoets zegde toe de mogelijk heid hiertoe te zullen onderzoeken. De heer Doeleman vroeg b. en w. Zierikzee na elf uur 's avonds beter te verlichten. Deze zaak zal bij de behandeling van de begroting aan de orde komen. De heer Doeleman vroeg verder of bij ontstentenis van één der twee ge meentelijke vertegenwoordigers in de gemeenschappelijke regelingen, de éne wel aanwezige gerechtigd is 15 stemmen (8 plus 7) uit te brengen. Deze mogelijkheid bestaat, volgens de voorzitter, die echter geen grond aanwezig achtte voor het instituut van plaatsvervangers, die - naar mededeling van de heer Doeleman - wel door de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn benoemd en eventueel aanwezig ter vergade ring. Ingezonden mededeling dfj SUNttMG' NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Openbare bekendmaking Ingevolge bevel van de Commissaris der Koningin in deze provincie, moe ten honden zodanig worden opgeslo ten of aan een ketting of Ujn von voldoende sterkte worden gehouden, dat zjj niet in de onmiddellijke na bijheid van andere honden kunnen komen. De aandacht wordt erop gevestigd dat honden, welke in strijd met dit bevel loslopende worden aangetrof fen, op last van de burgemeester der gemeente waar zij zich bevinden, kunnen worden gedood. Aan de burgerij wordt dringend verzocht ook katten zoveel mogelijk binnen te houden, in verband met het ernstige gevaar dat deze voor verspreiding c.q. besmetting met hondsdolheid kunnen opleveren. Een hond of kat, welke verschijn selen van dolheid vertoont of van dolheid verdacht is, moet door de zorg van de eigenaar, houder of hoe der terstond worden afgemaakt, vast gelegd of opgesloten, terwijl hiervan door hem terstond aan de burge meester moet worden kennisgegeven. Overtreding van vorenbedoeld be vel en de andere genoemde verplich tingen wordt bestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geld boete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Zierikzee, 1 november 1962. De burgemeester, F. TH. DIJCKMEESTER. NIEUWTJE IN VEENENDAAL Puntenlijstje voor woningtoewijzing VEENENDAAL, 31-10. De gemeen te Veenendaal die een acuut woning tekort heeft van 1.400 woningen, heeft normen vastgesteld aan de hand waarvan men in de toekomst de woningtoewijzing zal gaari rege len. Aan alle aanvragen om een wo ning wordt voortaan een puntental toegekend. Zodra men honderd pun ten 'heeft wordt men op een speciale lijst geplaatst, waaruit naar verdere urgentie de gegadigden worden aan gewezen. Het punten totaal wordt gevormd door de volgende factoren: leeftijd van man en vrouw samen; leeftijd van de oudste van beide; zes pun ten voor de gehuwde status; drie punten voor elk kind, met een maxi mum van twaalf punten; drie pun ten voor elk jaar dat men als wo ningzoekende in Veenendaal staat ingeschreven tot een maximum van negen punten. Dalende werkloosheid Vijftig auto's waren erbij betrokken in de Verenigde Staten KERKNIEUWS Proefbundel niet 102 gezangen DEN HAAG. 31-10. Zeer waar- schijnlijk zal nog dit jaar een proef bundel met 102 gezangen het licht zien, samengesteld door de Sectie Gezangen van de Hervormde Com missie voor het Psalm- en Gezang boek. In deze bundel worden opgenomen Schriftgezangen, liederen uit de oude kerk, uit de Duitse reformatie, de Engelse kerk, benevens oud- en nieuw-Nederlandse liederen. In ver band met het verlangen van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland om ten aanzien van het kerklied tot'een zo groot mogelijke samenwerking te komen is er naast het contact, dat reeds gelegd werd met de Gereformeerde Kerken en de Evangelische Broedergemeente, thans ook contact opgenomen met de Al gemene Doopsgezinde Sociëteit en de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland. De kerk en de kernbewapening DEN HAAG, 1-11. Het model-amen van de generale synode van de Ne derlands Hervormde Kerk wil graag een gesprek hebben met de hoofdle- gerpredikant en met de hervormde predikanten die deelnemen aan de geestelijke verzorging van de krijgs macht. Deze wens heeft het modera- men te kennen gegeven in een brief die het heeft gestuurd aan de hoofd- legerpredikant. Onderwerp van het gewenste gesprek zal zijn het syno dale geschrift: „Het vraagstuk van de kernwapenen" en bovendien de brief met bijlage van staatssecreta ris Calmeyer die hij zond aan de hoofdlegerpredikant en waarin hij bepaalde 'bezwaren tegen het syno dale geschrift naar voren bracht. Koninklijke Jemenitische troepen hebben in twee vierdaagse veldsla gen bij Marib en Sirwa Egyptische strijdkrachten verslagen. Dit werd door radio-Mekka omgeroepen. Scheepvaartberichten Alchiba, 30-10 van Genua naar Napels. Caltex Utrecht (t.), pass. 30-10 Ku- riamuria naar Bahrein. Esso Amsterdam (t.), 31-10 te Port land. Koratia (f.), pass. 30-10 Wight, 31 te Rotterdam. Korenia (t.), 31-10 te Suez. Lelykerk, 31-10 van Rotterdam naar Londen. Limburg, 29-10 van Singapore paar Hongkong, 1-11 aldaar verwacht. DELFT, 31-10. Het gedeelte van rijksweg 13 (Deu Haag-Rotterdam) ten oosten van Delft is het toneel ge weest van een enorme ravage als gevolg van een der grootste ketting botsingen van de laatste tUd, waarbij vijftig auto's waren betrokken. Een aanrijding op dit gedeelte, dat nog een tweebaansweg is, was oor zaak van een hele reeks aanrijdin gen waardoor tussen zeven en negen uur vijftig auto's min of meer ern stig werden beschadigd en vier per sonen zodanig werden gewond, dat zij in het Gasthuis te Delft moesten worden opgenomen. De politie had de grootste moeite om enige orde in de chaos te schep pen. Zij leidde het verkeer geduren de enige tijd door Delft heen. De oorzaken van deze kettingbotsing moeten volgens de politie voorna melijk worden gezocht in het niet verlicht zijn van dit weggedeelte en het veel te snel rijden op een door regen glad geworden weg. Onderzoek naar vrije-tijdsbesteding in Nederland De invloed van dc vrpc zaterdag DEN HAAG, 31-10. Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal bin nenkort opnieuw een onderzoek naar de vrije-tüdsbesteding in Nederland instellen. De enquête zal zich ditmaal rich ten op avond- en weekendbesteding gedurende de wintermaanden en de samenhang tussen enkele vormen van vrije-tijdsbesteding, waarbij de radiobeluistering en het televisiekij ken bijzondere aandacht zullen krij gen. De uitkomsten betreffende de luis ter- en kijkgewoonten zullen het mogelijk maken de situatie in de herfst 1962 te vergelijken met die in het najaar van 1960, waarop het vorige onderzoek betrekking had. Het is voorts de bedoeling inzicht te verkrijgen in de invloed van de vrije zaterdag op de vrije-tijdsbesteding zomede in'de verschuivingen welke zich hebben voorgedaan in de vrije- tijdsbezigheden sedert de laatste en quête, die betrekking had op de vrije-tijdsbesteding in de winter van 1955-'56. SCHIPHOL. Met een chartervlieg tuig van de Britse luchtvaartmaat schappij Cunard Eaglc* zijn van Schiphol vertrokken 88 deelnemers aan het werdcongres van de Junior Chamber International, dat van drie tot 15 november in Hongkong zal worden gehouden De J.C.I. telt ruim 300.000 leden uit 90 landen, die te zamen ruim 5500 plaatselijke Junior Kamers hebben. Prof. ir. P. Ph. Jansen hoofd Deltadienst af WASHINGTON, 31-10. De Ameri kaanse regering heeft bekend ge maakt dat het voor seizoensinvloe den aangepaste cijfer voor de werk loosheid in de Verenigde Staten van half september op half oktober is gedaald van 5.8 tot 5.5 procent. Het gezamenlijke aantal werklozen was half oktober met 218.000 gedaald tot 3.294.000 en doordat de vermin dering groter was dan gewoonlijk omstreeks deze tijd van het jaar wordt verwacht, daalde het voor seizoensinvloeden aangepaste cijfer. De werkgelegenheid bereikte half oktober het record voor een oktober maand van 68.893.000 arbeidsplaat sen, wat een stijging met 225.000 in houdt vergeleken met half septem ber. De werkgelegenheid buiten het agrarische bedrijf nam met 315.000 arbeidsplaatsen toe tot een record van 63.418.000 voor een oktober maand. Deze toenemingen kwamen overeen met de seizoensverwachtin gen. De minister van Arbeid, Willard Wirtz, noemde de cijfers een blijk van aanzienlijke verbetering der economie. Hij vergeleek de werkge legenheid van het ogenblik met die van januari 1961, toen de regering- Kennedy aan de macht kwam en een recessie in aantocht was. De minis ter Wirtz zei dat blijkens het huidige beeld de recessie, die zich toen voor deed, zonder twijfel ten einde is en dat de economie van het land weder om in opwaartse richting gaat. Twee kinderen verongelukt in verkeer MEGEN, 31-10. Omstreeks half twaalf woensdagmorgen is in de Molenstraat te Megen het ongeveer twee jaar oude kind van de familie N. A. van C. dodelijk verongelukt. Het kind kwam onder een vracht auto, die achteruit reed om te keren in een uitrit. Het zat achter deze auto op straat te spelen. Het kind, dat de achterste wielen van de auto over zich heen kreeg, overleed tij dens het transport naar het St. Anna ziekenhuis te Oss. HAREN, 31-10. Woensdagmiddag om ongeveer twee uur is in de Ren- kestraat in het dorp Haren onder de gemeente Megen het vijf jaar oude kind van de familie van de C. uit Haren voor de ouderlijke woning aangereden en levensgevaarlijk ge wond. Het kind stak plotseling de weg over en werd geschept door een auto, die met een vaart van ongeveer 80 km. door de straat reed. Het is overgebracht naar het St. Anna zie kenhuis te Oss. Bij navraag werd gezegd dat het levensgevaar nog niet. geweken is. Volgens een rapport van het Brit se ministerie voor de volksgezond heid zijn in 1961 in Groot-Brittan- nië 99.915 mensen aan kanker ge storven, van wie 23 procent aan longkanker. Dertig jnar geleden be droeg dit percentage nauwelijks vier procent. DEN HAAG, 31-10. Hulde en dank werd woensdagmiddag in Den Haag gebracht aan prof. ir. P. Ph. Jansen, die met ingang van 1 november zijn taak als hoofd Deltadienst van dc rijkswaterstaat neerlegt. Bij dit afscheid waren vele promi nenten, zoals leden van de vaste com missie voor de waterstaat uit de Tweede Kamer en de oud-directeur- generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, aanwezig. De tegenwoordige directeur-gene raal, ir. J. van de Kerk, sprak prof. Jansen, die zich geheel aan diens leeropdracht en adviseurschappen gaat wijden, toe. Ir. Van de Kerk memoreerde, dat prof. Jansen na zijn studie in Delft voor 27 gulden in de week als waker-opzichter bij de IJmuidense Noordersluis werd aan gesteld. Een half jaar later had hij reeds zoveel „ervaring", dat hem een ingenieursfunctie bij de Zuiderzee werken toeviel. Nadien werkte ir. Jansen aan tal van waterstaatsobjecten, zoals de verbetering van de Maas. Nog tijdens de oorlog werd hem het herstel van de Walcherse dijken opgedragen. Na de oorlog werd hij hoogleraar, kreeg verlof van waterstaat, doch bleef als adviseur werkzaam. Het concept van de Deltawerken, dat hij in eerste aanleg reeds in 1945 op papier zette, Een zonderling testament VLIJMEN, 31-10. De helpsters bij mijn begrafenis moeten gedurende 25 jaar achtereen jaarlijks twee bor rels of drie glazen bier ontvangen. Dit is een van de merkwaardige be palingen die het woensdagmorgen in vol tenue ten grave gedragen lid van de carnavalsclub „Knot Willi- gendamte Vlijmen, de heer P. van Oijen, in zijn door de notaris open baar gemaakte testament heeft vast gelegd. De 80 jaar geworden onge huwde heer van Oijen vergat echter ook de kinderkens niet, want: de leerlingen van de twee klassen der openbare school moesten onder het luiden van de bel van de plaatse lijke omroeper, vergast worden op versnaperingen ter waarde van 1,11 cent per kind. Buurkinderen ont vingen tractaties ter waarde van 111,11 gulden. Natuurlijk bedacht de heer van Oijen ook de „Knot Willigendam". De raad van elf van de club kregen gedurende 25 jaren achtereen jaar lijks een doos sigaren. De heer van Oijen, die kolenhandelaar van be roep was, deed in zijn leven van zich spreken door zijn wonderbaar lijke geheugen en de lange wandel marsen die hij door Nederland en het buitenland maakte. NIEUW DELHI, 31-10. Dc dochter van premier Nehroe van India, Indiri Gandhi, heeft woensdag tot verslag gevers gezegd, dat de maaltijden ten huize van president Radhakrisjnan en permier Nehroe voortaan sober zullen worden gehouden. Ook op re cepties en feestelijke gelegenheden zal soberheid worden betracht, zo «ei zij. Burgemeester Brandt van west- Berlijn is woensdag voor een be zoek van twee dagen in Londen aan gekomen, waar hij donderdag een aan Berlijn gewijde tentoonstelling zal openen. Voorts hoopt hij te spre ken. met premier MacMillan en met minister van buitenlandse zaken Lord Home. Zestig gewonden, onder wie vier met zwaar letsel, vermeldde de som bere balans, toen bij een voetbal wedstrijd in het Italiaanse Coni een tribune instortte. De voor 3.000 toe schouwers bestemde tribune torsie er 5.000 en dit ging boven haar ver mogen. Larchcr en Rolland, dc ontvoer ders van Eric Peugeot, zijn woens dagavond tot 'n gevangenisstraf van twintig jaar veroordeeld. mondde uit in het befaamde rapport van de Deltacommissie, dat gereali seerd weid in de Deltadienst onder leiding van de thans scheidende hoofdingenieur-directeur. Ondertussen adviseerde prof. Jan sen o.m. voor waterstaatswerken in Canada, India, Japan, Nigeria en Thailand. Het E.E.G.-heffingstelsel en de broodprijs DEN HAAG, 31-10. Hoewel in de toekomst een verdere stijging van de broodprijs verwacht moet worden, kan thans nog niets met zekerheid worden gezegd over de mate en het tempo, waarin dit zal plaatsvinden. Dit wordt meegedeeld in de me morie van antwoord op de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor het dienstjaar 1963. Naar aanleiding van de in het voorlopig verslag gestelde vragen merkt prof. dr. J. Zijlstra, minister van Financiën, in deze memorie van antwoord voorts op, dat de invoe ring van het E.E.G.-heffingenstelsel voor de landbouw tot gevolg heeft gehad, dat de netto-opbrengst van de importheffingen op granen in de begroting voor 1963 van het Land- bouw-Egalisatiefonds 87,6 miljoen hoger kon worden geraamd dan in de oorspronkelijke begroting voor 1962. Hierin is begrepen een bedrag van 17,4 miljoen dat betrekking heeft op veevoedergranen. De heffing op broodgraan wordt niet onmiddellijk volledig aan de binnenlandse consument in rekening gebracht, maar geleidelijk gedurende de overgangsfase. Het hierboven ge noemde bedrag van 17,4 miljoen is het gedeelte der heffing op brood graan dat in 1963 via de broodprijs door de consument zal worden be taald. De eerste verhoging van de broodprijs op grond van het hef fingenstelsel is ingegaan op 6 augus tus en bedroeg 1 cent. Ook de ver hoging met 1 cent waartoe op 23 ok tober is besloten, moet in dit licht worden gezien. STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Felle schoorsteenbrand Dinsdagmiddag ontstond een felle schoorsteenbrand bij de familie P. Dorst in de Burgemeester van der Havestraat alhier. De brandweer werd gewaarschuwd, die onder lei ding van commandant Dane spoedig de nodige maatregels trof. Omdat de vuurhaard van boven uit niet te be reiken was door de nauwe pijp, was men genoodzaakt halverwege in de schoorsteen een gat te hakken om zo bij het brandende roet te kunnen ko men. Hierna slaagde men er in één en ander te doven. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat deze schoorstenen veel te nauw gemetseld zijn, en vooral dat er te weinig aan tijdig vegen de hand wordt gehou den. Dit is bij dit soort schoorstenen zeker noodzakelijk, wil men niet in bovengenoemd euvel vervallen. BRUINISSE Dc heer S. Wiebrens, geboren te Bruinisse. thans werkzaam te Rotterdam bij dc V.Z. zuivelfabrie ken, behaalde op het te Arnhem ge houden examen het diploma voor bedrijfscontroleur in de zuivelbran- che. Wegens zijn jeugdige leeftijd moet de heer Wiebrens nog enkele maanden wachten, om het behaalde diploma te kunnen ontvangen. President Soekarno heeft een massale jeugdbijeenkomst in Djakar ta toegesproken. De president deed een befoep op de jeugd om West Nicuw-Guinea lot ontwikkeling te brengen en zei zich te verheugen in de aanwezigheid van een Papoea-de legatie. Soekarno zei: „Je leunt nu zien, dat wc verenigd zijn".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2