jmmm i DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Deelneming" van de V.N. aan regeling van Cubaanse crisis Nehroe thans minister van defensie De Gaulle acht uitslag referendum van grote betekenis Raketbases op Cuba zouden vrijdag ontmanteld zijn Prinses Beatrix ere-gaste op receptie in Karastji Geen duidelijke achteruitgang van de conjunctuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 november 1962 119e jaargang No. 1927Ö WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweklcen 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. In dit nummer: Zierikzeese raad verliest markant lid Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wanneer een man en een vrouw getrouwd zijn eindigt hun roman en begint hun ge schiedenis. V.S. hervatten (vandaag) blokkade VERENIGDE NATIES, New York, 31-10. - Van de zijde van de Verenig de Naties is woensdagavond in een communiqué meegedeeld, dat secre taris-generaal Oe Thant en de Cu baanse autoriteiten algemene over eenstemming hebben bereikt over de „deelneming" van de V.N. aan een regeling van de crisis rond Cuba. Voorts wordt gezegd, dat alle kwes ties die Oe Thant had opgeworpen in zijn brief van zondag j.J. aan Cas tro, waarin hij meedeelde de uitno diging van de Cubaanse premier voor een bezoek aan Cuba te heb ben aanvaard, bij. de besprekingen van de afgelopen dagen in Havanna aan de orde waren gekomen. De besprekingen van woensdag waren in hartelijke sfeer gevoerd, zo stond voorts in het communiqué. Een V.N.-woordvoerder heeft ver klaard, dat het overleg tussen Oe Thant en de Cubaanse regering om een vreedzame regeling van de kwestie tot stand te brengen, zou worden voortgezet, maar dat die niet in Havanna zou gebeuren. Overigens heeft het Witte Huis woensdagavond bekend gemaakt dat de Amerikaanse blokkade heden (donderdag) by het aan breken van de dag zou worden hervat. De perschef van het Witte Huis, Salinger, die dit bekend maakte, zei dat ook de verkenning uit de lucht van de raketbases op Cuba zal wor den hervat. De blokkade van Cuba was maan- O.A.S.-kring in Parijs opgerold PARIJS, 1-11. In Parijs is woens dag bekend gemaakt dat in de Fran se hoofdstad negen arrestaties zijn verricht, waarmee een O.A.S.-afde- ling is opgerold. De voornaamste leiders van deze afdeling zijn een functionaris van het ministerie van binnenlandse zaken, Dominique Pierrine, Ravmond Muelle en de po- litie-officier Pierre Louat de Bort, van de nationale veiligheidsdienst. Deze drie waren door de O.A.S.- leiding belast met het vormen van kleine wapenvoorraden in Parijs. A.V.R.O.-voorzit ter legt functie neer UTRECHT, 31-10. Jhr. Th. Roëll heeft besloten, het voorzitterschap van de A.V.R.O. neer te leggen. Het dagelijks en het algemeen be stuur van de A.V.R.O. zijn van dit besluit en de motivering ervan door middel van de volgende brief van jhr. Roëll op de hoogte gesteld: „Naar aanleiding van de verwik kelingen, die zijn ontstaan met be trekking tot de vervulling van de vakature van de funktie van direk- teur van de A.V.R.O., verwikkelin gen in het bestuur, in het bedrijf en daarbuiten, waarvoor ik ten onrech te verantwoordelijk wordt gesteld, deel ik U bij deze mede, dat ik van af heden niet langer mede-verant woordelijkheid voor het bestuur van de vereniging wens te dragen". dag voor de duur van twee dagen onderbroken op verzoek van de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, die in die tijd een bezoek aan Cuba heeft gebracht. „Bij gebrek aan afdoende regelin gen met de Verenigde Naties (voor- toezicht) dragen de omringende lan den de verantwoordelijkheid voor het voortzetten van de bewaking", aldus Salinger. Hij wilde niet zeggen wanneer de luchtverkenning wordt hervat. Vermoed wordt dat dit ook op donderdag in de loop van de dag zal gebeuren. Salinger wile piet spreken over de redenen die tot het besluit hebben geleid. Hij wees er slechts op dat de blokkade slechts voor de duur van het bezoek van Oe Thant aan Cuba was opgeheven. In regeringskringen werd echter gezegd dat de voor naamste faktor bestaat uit het uit blijven van doeltreffende regelingen voor toezicht van de V.N. op de ont manteling van de raketbases. DE VERHOUDING INDIA-PAKISTAN NIEUW DELHI, 31-10. - Premier Nehroe heeft woensdagavond de por tefeuille van defensie van minister Krisjna Menon overgenomen. Nehroe is nu premier, minister van Buitenlandse Zaken en minister van Defensie, terwijl hy ook aan het hoofd van het departement voor de kernenergie staat. Hy wordt binnen kort 73 jaar. Krisjna Menon is sinds april 1957 minister van Defensie ge weest. De Verenigde Staten zetten inmid dels hun pogingen voort, om India en Pakistan nader tot elkaar te bren gen, opdat India zijn troepen geheel en al tegen de Chinezen aan de noor delijke grens kan inzetten. Naar ver luidt zijn de Amerikanen vooral be zorgd over de toestand aan de grens tussen Assam en oost-Pakistan, waar zich verscheidene incidenten hebben voorgedaan naar aanleiding van een geschil tussen India en Pakistan over een grensstrook in dat gebied. Andere baan Menon is benoemd tot minister, belast met de produktie voor de de fensie. Hij zal lid van het kabinet blijven. Volgens de Hindustan Times zou de leider van de oppositiepartij Jan Sangh in het Lagerhuis het af treden van Menon hebben geëist. Een vooraanstaand lid van de so cialistische partij schreef in hetzelf de blad, dat zelfs een onbevooroor deeld onderzoek zou uitwijzen, dat de minister van defensie de vijand had onderschat en geen begrip had van de elementaire beginselen van de defensie, of zijn hart niet bij de zaak had. PARIJS, 31-10. In een woensdag morgen onder leiding van president De Gaulle gehouden ministerraad, heeft de president blijkens een na afloop verschenen communiqué, ge wezen op de grote betekenis van het positieve antwoord, dat het Franse volk op de bij het jongste referen dum gestelde vraag heeft gegeven. Het voornaamste doel, dat met dit referendum werd bereikt, n.l. dat het hoofd van de staat voortaan bij algemene verkiezingen zal worden gekozen, garandeert voor de instel lingen der republiek een belangrijk Kolendampvergiftiging in Amsterdam AMSTERDAM, 31-10, De alleen- wonende 80-jarige weduwe W. P. van D. is dood in haar woning aan de Rijnstraat te Amsterdam aangetrof fen. Overburen die haar de gehele dag nog niet hadden gezien, waar schuwden de politie en deze op haar beurt de brandweer. Een brandwacht klom de op de eerste verdieping ge legen woonkamer binnen en consta teerde dat de vrouw door kolen dampvergiftiging om het leven was gekomen. element aan evenwicht en continuï teit, aldus het communiqué. Anderzijds constateerde de Franse president dat ondanks een verbitter de coalitie van de vroegere partijen, een grote meerderheid van bet Fran se volk zich heeft uitgesproken voor vernieuwing van de binnenlandse politiek, hetgeen een noodzakelijke voorwaarde is voor de vooruitgang en het prestige van Frankrijk. Naar de mening van president De Gaulle is het voor de toekomst van het land, zowel intern als in het ka der van de moderne wereld, van het allereerste belang, dat deze nieuwe realiteit werd bevestigd en groeit. (Van een speciale ANP-verslaggever) KARATSJI, 1-11. Prinses Beatrix is woensdagavond de eregast geweest op «een grote receptie, die gegeven weid in de tuin van het staatsgasten- huis in Karatsji door de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Mo hammed Ali. De tuinpartij werd door verschei dene tientallen buitenlanders en hun echtenoten bijgewoond. De tuin was feestelijk verlicht met elektrische lampen. Evenals de vorige avond tij dens de grote receptie in de tuin van de Nederlandse kanselarij, speelde op de achtergrond de Pakistaanse ma rineband. Onder de aanwezigen waren de Pakistaande minister van handel, Wadiduzzaman, en de secretaris van buitenlandse zaken (een functie die te vergelijken is met staatssecretaris van buitenlandse zaken), S. K. Deh- lavi, en verscheidene Nederlandse inwoners van Karatsji, onder wie de onderwijzers van de Nederlandse Oe Thant weer in New York NEW YORK, 1-11. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft woensdagavond bij zijn terugkeer in New York gezegd in Havanna van „betrouwbare zijde vernomen te hebben" dat de Sowjèt- Russiscbe raketbases vrijdag volle dig zullen zijn ontmanteld. Hij zei „vruchtbare besprekingen" met de Cubaanse leiders gevoerd te hebben. De raketbases worden reeds afgebroken en wanneer dit voltooid is zullen regelingen getroffen worden voor het terugbrengen daarvan naar de Sowjet-Unie. Op zijn verzoek heeft de Cubaanse regering erin toegestemd het stoffe lijk overschot van de Amerikaanse vlieger die boven Cuba is neerge schoten naar de Verenigde Staten te laten overbrengen. Overeengekomen is dat de Ver enigde Naties zullen blijven deelne-, men aan een vreedzame regeling van het vraagstuk. Alle funktionarissen die Oe Thant naar Havanna hebben vergezeld zijn weer met hem teruggekeerd. Voor dien had Oe Thant gezegd te hopen dat enigen van hen in Havanna kon den blijven om de besprekingen voort te zetten. Op de vraag waarom dit niet gebeurd is wilde Oe Thant geen commentaar geven. Dinsdagavond rond half tien is de 400 ton metende Duitse kustvaarder „Milos" uit Bremen, welke probeerde zonder loods de haven van IJmuiden binnen te varen, op het Forteiland in de havenmond aan de grond gelo pen. - Foto: het schip zit niet droog, maar wel hoog. „WAT IS DAT EEN LIEVE JUF" school Jan en Marghareta Bulten. (Prinses Beatrix had woensdagmor gen deze school bezocht). Mevrouw Bulten zei dat enkele leerlingetjes, die zich er niet geheel van bewust waren geweest dat het de prinses was die hen bezocht, haar later op de dag hadden gezegd: „Wat is dat een lieve juf. Konden we die maar houden". Tocht op kamelen Op de tuinpartij werd vernomen dat prinses Beatrix en enkele leden van haar gevolg woensdagmiddag op kamelen een tocht hebben gemaakt langs het strand buiten Karatsji. De kamelen zijn een zeer populair ver voermiddel in dit land. In Karatsji wordt dagelijks een kamelenmarkt gehouden, waar jonge kamelen wor den verkocht voor ongeveer 500 gul den per stuk en oudere voor 800 gulden. De manier waarop de kamelen lo pen wanneer zij wagens met dikwijls zeer zware lasten voorttrekken, vormt een groot contrast met de andere stadsbeelden, namelijk duizenden scooter-taxi's, die de laatste jaren voor de riksja's in de plaats zijn ge komen. Onder de nieuwe regering van president Ajoeb Khan is een verbod uitgevaardigd op het trekken van riksja's per fiets. Scooter-driewie lers, met bontgekleurde daken, zijn erg in trek als vervoermiddel, omdat de tarieven buitengewoon laag zijn. Het bezoek aan India Intussen hebben gezaghebbende Nederlanders in Karatsji woensdag avond er opnieuw de nadruk op ge legd, dat het programma van het be zoek van prinses Beatrix aan India drastisch wordt gewijzigd door de onlangs in dat land afgekondigde noodtoestand. Alle oorspronkelijk voorgenomen vluchten in dit land zijn geannuleerd, omdat de regering de vliegtuigen zoveel mogelijk ge bruikt om troepen naar de Chinese grens over te brengen. Een van de onontkoombare bezoe ken echter, dat aan het beroemde mausoleum Taj Mahal in Agra, zal waarschijnlijk toch doorgaan. Tijdens het verblijf in India zal waarschijn lijk tevens een bezoek gebracht wor den aan de Maharadja van Jodpoer. Eerder overspanning dan recessie DEN HAAG, 31-10. De minister algemene financiële beschouwingen van financiën, prof. dr. J. Ziflstra, over ,de "°ta betreffende de toestand van 's Rijks financien. ziet momenteel geen indicaties, die In deze memorie van antwoord wvzen op een duidelijke achteruit- zcgt de ministc,r, dat het hem moei_ gang van de conjunctuur op korte lijk voorkomt, ten aanzien van de termijn. verwachtingen omtrent de conjunc turele ontwikkeling op langere ter- Weliswaar geeft het groeitempo mijn, een concrete uitspraak te doen. van de produktie sedert 1961, in ver- „Voorshands is de situatie er eerder gelijking met 1959 en 1960, een da- een van overspanning dan van re ling te zien, doch dit was, gezien de cessie, zij kan derhalve geen aan- volledige werkgelegenheid, te ver- leiding geven tot een vervroegde in wachten. Dit wordt o.m. meegedeeld voering van een belastingverlaging", in de memorie van antwoord op de aldus minister Zijlstra. AMSTERDAM. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals. heeft een bezoek gebracht aan 'het grootste studentenhuis-toeristenhotel van ons land, de „Casa Academica" te Am sterdam, ter gelegenheid van de volledige ingebruikneming van het gebouw. Gesprek Oe Thant-Fidel Castro Een beeld van de besprekingen in Havanna tussen Oe Thant, de algemeen secretaris van de V.N., en Fidel Castro, de Cubaanse premier. - V.l.n.r. om de tafel: Omar Loefti van de V.A.R.; Oe Thant, Hernane Tavares de Sa van Brazilië. Verder (aan de overzijde van de tafel): Raoel Roa, minister van buitenlandse zaken van Cuba; Fidel Castro, president Dorticos van Cuba en Carlos Lechuga, hoofd van de Cubaanse delegatie bij de Verenigde Naties. Minder koude nacht Verwachting tot vrijdagavond: Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met tijdelijk regen en krach tige tot stormachtige zuidelijke wind; morgen enkele zonnige perioden en slechts 'hier en daar een bui en min der koude nacht; morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 2 nov. Zon op 7.35, onder 17.11. Maan op 12.17, onder 20.37. Eerste kwartier: 5 nov. te 8.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 nov. 6.02 v.m. 18.18 n.m. BROUWERSHAVEN 2 nov. 5.24 v.m. 17.34 n.m. Doodtij: 7 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 1-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht trok een zwakke rug van hoge luchtdruk Nederland voorbij. De ermee gepaard gaande opklaringen veroorzaakten in het binnenland een flinke tem peratuurdaling tot om het vriespunt. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door een nieuwe oceaande pressie. Een regengebied ervan trok vandaag over Engeland naar het oosten, terwijl op de nadering van de regenzone de wind aanwakkerde. Tengevolge van de depressie-invloed zal het de komende nacht minder koud zijn dan de afgelopen nacht. Om hel centrum van de depressie heen zal morgen polaire lucht, die een lange baan over zee heeft afge legd met zuidwestelijke winden naar Nederland stromen. De temperaturen zullen daardoor overdag voor de tijd van het jaar normale waarden be reiken. In verband met de nabijheid van het eerder genoemde regenge bied is de kans op regen aanvanke lijk groot, later kunnen er echter van het westen uit weer enkele op klaringen doorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1