Nü nog geen schoen zetten 1,50 Restaurant voor vrouwen Stormramp in Thailand eist tenminste duizend mensenlevens Slechte economische situatie in Indonesië De Grevelingendam Kennedy schrijft Neliroe KLOOSTERBALSEM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diasdag 30 oktober 1962 No. 19269 BANGKOK, 29-10. Volgens niet- officiële gegevens is het aantal do den in het door zware stormen ge teisterde zuidelijke deel van Thai land gestegen tot duizend. Piloten, die waren opgestegen om in de Golf van Thailand naar een vermiste boot met veertig man aan boord te zoeken, hebben in de mon dingen van de diverse rivieren tien tallen lijken zien drijven. Alleen al in de provincie Nakon Srithamarat zouden rond 40.000 huizen vernield zijn. De storm heeft vooral de lange, smalle strook land tussen het Malei- se schiereiland en het Aziatische vasteland getroffen. Tientallen bo ten oznken en duizenden hutten in de kustdorpen werden weggevaagd. De koning van Thailand heeft een groot bedrag geschonken voor hulp aan de slachtoffers. Op de ooftplan- tages in de provincie Soeradhani en de rubberplantages in de provincie Krabi zou grote schade zijn aange richt. Ingezonden mededeling U KUNT HET GELOVEN OF NIET maar éénmaal komt U tot de ontdekking dat D E U R L O O werkelijk voordeliger is en veel méér keuze heeft. Produktie slechts éénderde van 1940 DJAKARTA, 29-10. Rekening hou dend met de groei van de bevolking zijn produktie en export in Indonesië gedaald tot een derde van de om vang van 1940. Dit heeft de voorzitter van de par ticuliere Indonesische „Raad voor de industrie", Omar Toesin, gezegd in een persverklaring naar aanleiding van de invoerheffingen die de rege ring heeft ingesteld op machinerieën en grondstoffen. Als de groei van de bevolking in de berekening wordt opgenomen en de cijfers voor 1940 worden gesteld op 100 punten be draagt het cijfer voor 1960 volgens Toesin 33. In dezelfde periode is de koopkracht van de bevolking met ongeveer de helft verminderd. Als Indonesië wil beginnen aan een „ontwikkelingsrevolutie" en op grote successen wil hopen moet^het De export van appels en peren DEN HAAG. 29-10. De Belgische autoriteiten hebben besloten de in voer van appels uit de E.E.G.-landen weer toe te staan. Enige tijd geleden werd een invoerverbod afgekondigd voor appels van de kwaliteitsklassen I en II. Dit gebeurde in verband met de gedaalde prijzen van appels op de Belgische markt. Nu zijn de prijzen aangetrokken en daarom wordt de grens weer opengesteld. Met ingang van 12 november zal de invoer van peren in Zweden weer worden toegestaan. Dat betekent dat ook de Nederlandse exporteurs weer •peren naar dit land kunnen uitvoe ren. De laatste jaren is Zweden in het najaar een belangrijke afnemer van Nederlandse peren. Ongeluk bij pony-rijles BERGEYK. 28-10. De 9-jarige H. D. uit Bergeyk is tijdens een pony rijles voor de ogen van zijn vader dodelijk verongelukt. De pony waar op hij zat sloeg plotseling op hol toen een voor hem lopend paardje met zijn achterpoten begon te slaan. De jongen viel van het paard, maar bleef met een voet in de beugel han gen, waardoor hij ruim honderd me ter werd meegesleurd. Het kind is ter plaatse overleden. In alle provincies honden aan de lijn DEN HAAG. 29-10. Alle commissa rissen der koningin in de provincies van ons land hebben van regerings wege 'het verzoek ontvangen zo deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mede in hun ambtsge bieden het voorschrift uit te vaardi gen. dat honden aan de lijn moeten worden gehouden. Dit voorschrift gold reeds voor de provincies Noord- Holland en Utrecht, maar om rede nen van voorzorg wordt het gewenst geacht in het gehele land de vrijheid van de honden te beperken om de kans op bijten te verkleinen en daar mee uitbreiding van het gevaar van besmetting met hondsdolheid zo ge ring mogelijk te houden. Dolle witte muis te Amsterdam AMSTERDAM, 29-10. Drie leden van het gezin van drs. S. van der Woude in Amsterdam, zijn gebeten door een tamme witte muis, die uit een soort terrarium, waarin hij was opgesloten, was gebroken. Zondag ochtend overleed het diertje en om dat hij al sinds donderdag vreemd had gedaan en bijterig was geweest, werd de G.G. en G.D. ingelicht. Deze gaf opdracht het kadavertje op te halen teneinde de doodsoorzaak vast te laten stellen. Oppersen dijklichaam aan Hoek van St. Jacob Hoewel natuurlijk van een dam door het noordelijke deel van de Grevelingen nog geen sprake is, is men op de Flakkeese wal aan de Hoek van Sint Jacob toch al begon nen met het oppersen van het dijk lichaam dat de oprit zal vormen naar en aansluiting zal geven op de Grevelingendam, zoals die door de vaargeul tussen Flakkese wal en Krammerplaat zal worden gelegd. Zoals bekend is het weggedeelte over de Krammerplaat zelf en over de caissons waarmee het zuidelijk vaar water van de Grevelingen is afge sloten, zo goed als gereed. land zich wel bewust \yorden van zijn huidige situatie, „discipline en administratieve orde" herstellen en wettelijke maatregelen nemen tegen personen die schuldig zijn aan „mis bruik maken van de gelegenheid", ongeacht wie zij zijn, aldus Toesin. V.S.-steun aan India NIEUW DELHI. 29-10. - Premier Nehroe van India heeft maandag een brief ontvangen van president Ken nedy, waarin deze zijn „volledige symphatie en steun" uitspreekt voor India in het grensconflict met com munistisch China. Amerikaanse infanteriewapens zullen per vliegtuig naar India wor- den vervoerd en men hoopt dat de eerste zendingen tegen het einde van deze week in India zullen arriveren. Dit werd maandag van Amerikaanse zijde gemeld. SPORT VOETBAL NVS-Burgh 2-2 Het is Burgh in Nieuw Vosmeer gelukt om op volkomen verdiende wijze een puntje weg te pikken. De groen-witten hadder. voor Deurloo en Wessel nu J. v. Nieuwenhuijze en A. v. d. Weel opgesteld, terwijl voor de geblesseerde Th. v. Nieu wenhuijze de weer herstelde Joop Hanse binnen de lijnen verscheen. Het is een zeer sportieve wedstrijd geworden, waarin geen wanklank werd gehoord. Tot twee maal toe gelukte het de groen-witten om een opgelopen achterstand in te lopen, doch tegen het einde kropen ze toch door het oog van de naald, toen de N.V.S.-voorwaartsen drie maal tegen de lat schoten. Ook Burgh had pech toen Nico v. d. Graaf al in de 5e minuut rakelings langs knalde. In de 15e minuut wist de blauw-witte midvoor een onverwachts schot te lossen dat keihard in het doel ver dween (1-0). Na de rust weer een van de bekende solo's van Toon Rijnberg, waarbij hij alles op zijn weg naar het doel, de keeper incluis, passeerde (1-1). Een half uur na de rust een plotselinge fout van de Burgh-keeper die de bal losliet en hier profiteerde de linksbuiten van (2-1). Doch nog met 10 minuten te spelen nam M. Bakker, die deze wedstrijd voortreffelijke voorzetten gaf, een corner, waaruit Joop Hanse de bal in het doel knikte (2-2). Met deze stand, dezelfde van de wedstrijd NVS-Burgh in 1961, kwam het einde. Brouwershaven I-Renesse I 0-11 Elf maal moest scheidsrechter T. Simmers zondagmiddag in de wed strijd Brouw I-Renesse I naar de middenstip wijzen, hetwelk voor Brouw de slechtste wedstrijd in deze competitie genoemd kan worden. Hoewel de thuisclub met enige in vallers speelde kan deze débacle toch niet worden goedgepraat, daar het vertoonde spel als los zand aan elkaar hing. Frank en vrij raasden de rood-witten door de Brouwse veste om met een totale overrompe ling de eerste helft af te sluiten met een 8-0 voorsprong. Back Dalebout beproefde de Jonge met een hard schot, waarvan er nog een serie zouden volgen. In de 13e minuut knalde J. Verboom een vrije trap hard in de bovenhoek, maar deze moest worden overgenomen. Wat ik net kon, kan ik nogeens, dacht Ver boom en precies op dezelfde wijze knetterde de bal in de touwen (0-1). Na 19 minuten gaf P. de Meij een scherpe voorzet, welke de Jonge via zijn schoen in het doel liet draaien (0-2). Een minuut later een corner welke Matthijsse onberispelijk in kopte (0-3). Brouw was totaal van de kaart gespeeld en kwam tot scha mele tegenaanvallen waar Dalebout, Jonker en in laatste instantie de Vrieze geen moeite mee hadden. In de 22e en 24e minuut dacht Boerma „nu ik" en zijn schoten brachten de stand op 0-5. Het volgende doelpunt nam J. Verboom voor zijn rekening in de 28e minuut (0-6), waarna Boerma zijn schot tegen de lat zag afketsen. Acht minuten voor de rust, het wordt éénzijdig, ving Matthijsse een slechte uittrap op, welke hij aan Goossens doorgaf, die hard inschoot (0-7). Het was J. Verboom, die twee minuten voor de thee de ruststand op 0-8 bracht. Na de rust kwamen de gasten opnieuw gevaarlijk opzet ten, maar te onbesuisd schieten le verde geen doelpunten op. Er kwa men nu ook enige Brouwse aanval len. waarbij de Vrieze eenmaal op de schoen van Kooman moest duiken. Tegen de wind had Renesse meer moeite om het Brouwse doel te door boren, waarbij de fout werd ge maakt, dat ieder in de voorhoede wilde scoren, daarbii de meeste kan sen om zeep helpend. Kooman be zette nu bij Brouw de spilplaats, waardoor de verdediging aan kracht had gewonnen. Het duurde tot de 21ste minuut eer Renesse opnieuw wist te scoren uit een verre pass van Dalebout, welke Matthijsse voor zijn rekening nam (0-9). In de 40e minuut kwam de tien vol toen een Renesse-speler met enige Brouwe- naars gezamenlijk de bal in het doel werkten (0-10). Toen Kooman even voor einde hands maakte was het G. Verboom die de strafschop omzette in de eindstand (0-11). Brouwershaven II-Renesse II 2-5 Ook de Brouwse reserves hebben de puntjes mee moeten geven aan Renesse II, zii het met een draaglij ker uitslag dan het eerste elftal. In de 12e minuut nam J. v. d. Vate een corner welke M. Hart langs doelman van Oeveren knalde (0-1). Twee mi- nut enlater was het E. v. Toledo, die onder de vallende doelman schoot (0-2). Brouw verweerde zich fel, {naar de meeste aanvallen liepen dood op spil Jonker. Een voorzet van Cor Bakker wist J. v. d. Vaate in de 16e minuut in te schieten, wat tevens de ruststand betekende (0-3). Na de hervatting profiteerde den Boer van een misser van spil Jonker en het was 1-3. Spil van Nieuwen- huize had pech toen hij een voorzet van Renesse in eigen doel werkte (1-4). Een kopbal van Cor Bakker was voor doelman van Oeveren, die overigens goede staaltjes keepwerk liet zien, onbereikbaar (1-5). Veel geluk had de thuisclub toen J. v. d. Vaate een penalty hard tegen de staander knalde. Zeven minuten voor einde glipte Leo Lievense langs Jonker heen om met een schuiver de eindstand op 2-5 te brengen. Burgh Il-Zonnemaire I 1-0 Fraai voetbal werd er op de Burghse grasmat niet vertoond, doch wel was er spanning, want het was al spoe dig te zien dat beide voorhoedes de zwakke- plaatsen van beide ploegen waren. Wie dus het eerste doelpunt zou maken, had grote kans de wed strijd te winnen. Burgh speelde het eerst tegen de wind en hiervan pro fiteerde de rood-gele ploeg om sterk in de aanval te komen. L. W. Bak ker als stopperspil, stond als een rots in de branding en zeer vele aan vallen van Zonnemaire werden door hem een halt toegeroepen. Voor de rust valt er zeer weinig sensatio neels te vermelden, alleen W. de Jonge's harde schot werd door kee per De Munnik corner gestompt. In de vijftigste minuut brak M. Dijkman, die zich als midvoor toch niet op zijn plaats voelt, door en De Munnik dook over de bal heen, 1-0. Een plotseling offensief der rood gelen brengt wat paniek in de ach terhoede van "Burgh en J. de Glop- per redt eenmaal, als keeper Kloos terman reeds gepasseerd is, van de doellijn. Kloosterman had kennelijk een off-day, want nog enige malen ontstond gevaar voor de Burgh-veste door sleéht ingrijpen. Uit deze aan vallen schiet .Hanse oerhard naast. Linksback Geleijnse is de grote man in de Zonnemaire-achterhoede en hij gaf de groen-witte rechtsspelers geen kans. W. de Jonge mist dan nog een droomkans, terwijl Van Ast keihard in handen van Kloosterman schiet. Kort voor de rust werd I. Rijnberg wegens een blessure vervangen door K. Boogerd. Brouwershaven III-WIK I 0-8 Een met 5 invallers spelend Brou wershaven III (voor Slager, Wurth, doelman v. d. Schelde, Dekker en v. d. Schelde) heeft met een 8-0 neder laag het bezoekende W.I.K. uit Kerkwerve steviger op de eerste plaats der ranglijst geplaatst. De eerste helft wisten de Brouwenaars ondanks hun zwakte aardig partij te geven en diverse aanvallen op te bouwen. Bij een hiervan moest doel man Ganzeman ingrijpen bij eert doorbraak van R'hoon. In de 14e mi nuut scoorde W. Berrevoets (met zijn broer op de rechtsbuitenplaats de beste WIK-spelers) in duidelijke buitenspelpositie het eerste doelpunt (0-1). Het was 7 minuten later de zelfde speler, die zijn schot tussen de benen van invaller-keeper Nou- wen in het doel zag rollen (0-2). De thuisclub speelde hierna erg defen sief met soms twee man in de voor hoede, zodat geen gevaar ontstond voor het WIK-doel. Toen van IJssel- dijke „in de sandwich" werd geno men, zag v. d. Sande de strafschop fameus ingekopt door Nouwen. Rust stand 0-2. Na de thee schoot Rhoon hard in en op het nippertje stompte Ganzeman de bal langs de paal waar vén 't Hof hem opnieuw inknalde, nu tegen de staander. Dit bleef het eni- ge Brouwse belangrijke wapenfeit, want WIK overspeelde de Brouwe- naren ten volle. De stand werd op gevoerd tot 0-8 en wel door doel punten van r.b. Berrevoets (1 x), van IJsseldijke (2 x), l.b. Berrevoets (1 x) en L. v. d. Wekken (2 x). Twee buitenspeldoelpunten van WIK wer den terecht afgekeurd. H. L. O. Voor de tweede maal werden de H.L.O.-proeven afgelegd door me juffrouw M. W. T. Keuning te Zie- rikzee. Het diploma 4e graad werd behaald door mej. J. C. Mol te Zie- rikzee. Het seizoen is nu gesloten. In to taal werd aan 72 personen een di ploma uitgereikt, nl. aan 29 dames en aan 43 heren. Negen (9) dames legden proeven af in een der groepen voor volwassenen, 20 jongedames deden dit in een der jeugdgroepen, 8 heren legden proeven af in een der volwassenen-groepen, 35 jongens de den dit in een der jeugdgroepen Voor de eerste maal werden de proeven afgelegd door 13 dames en door 18 heren. DEN HAAG. Van 2 tot 8 novem ber zullen een vijftal schepen, be horende tot de Britse Home Fleet een niet-officieel bezoek brengen aan Rotterdam. Het gaat met de Sinterklaasvie ring in tal van gezinnen nog steeds niet erg prettig. In veel huishoudens worden Klaas en Piet gebruikt als boeman bij allerlei kwesties die de opvoeding betreffen. Dat getuigt van een ontstellend gebrek aan inzicht: het maakt het feest tot een farce, bovendien werkt het geheel averechts. In een vlugschrift dat onlangs door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is uitgegeven, lezen we dat er kinderen zijn die al in okto ber hun schoen mogen klaarzetten! Volgens dit geschriftje zijn dat de kinderen die vaak lastig zijn. Die worden al weken van tevoren ge paaid met het schoen mogen zetten, als ze invredesnaam maar ophouden met vervelen. Geen geflikvlooi Moeders die zich aan dergelijk ge flikvlooi bezondigen, wisselen zulk soort verleidelijke toezeggingen meestal af met de allerergste dreige menten, waardoor de kleintjes niet rustiger worden. Sinterklaas zal dit en Zwarte Piet zal dat: het gevolg is dat de kleuter zich bedreigd en op gejaagd gaat voelen, hij wordt nog moeilijker dan hij ooit geweest is! De leerkrachten op de kleuter school zien de gevolgen: Treesje heeft al iets In haar schoentje gehad en ik heb nog niet eens mogen zet ten. Zou ikke dan niet lief zijn? Het Sinterklaasfeest is van huis uit een vrolijk feest en wat doen toy ouderen? Het lijkt wel of wij er ons op toeleggen het in alle opzichten voor ons te vergallen. .Geen dreigementen „Als het vijf december wordt luidt de titel van het bovengenoem de vlugschriftje. Daarin wordt er een pleidooi voor gehouden dat alle kleuters op dezelfde dag voor het eerst hun schoen mogen zetten. Dat moet de dag zijn dat Sint Ni- colaas officieel is aangekomen in hun woonplaats, of in de naburige stad, of op de televisie. Dan krijgen al die hummels tegelijk wat in hun schoen! Tegelijkertijd wordt er in aanbe volen dat alle ouders en opvoeders nu eens afzien van waarschuwingen en dreigementen: ze moeten het na de vijfde december immers óók al leen afkunnen. MARKTBERICHTEN Graanbeurs ROTTERDAM, 29-10. Tarwe, 17 pet. vocht - naar kwaliteit - tot f 31,80, deze week franco Rotterdam. Zomergerst - volgens monster - tot f 27 af; Haver - volgens mon ster - tot f 25 af; Rogge - volgens monster - tot f 24,50 af. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten - op monster - f 40- 46,50; Schokkers - op monster - f 41 -50; Bruine bonen - boerenschoon, op monster - tot f 90. Aardappclmarkt ROTTERDAM, 29-10. Klei-aardap- pelen 38 mm. opwaarts voor het bin nenland: Bintje f 11,50-12,75. Klei-aardappelen 35 mm. opwaarts: Bintje f 11,00-12,25. Voer-aardappelen f 3,00-4,25. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Radio-Moskou riep maandagoch tend in een extra-nieuwsuitzending de tekst om van het antwoord van president Kennedy aan premier Chroesjtsjef. Tijdens een ongeluk aan boord van de Indonesische kruiser „Irian" zijn vorige week drie Indonesiërs gedood. Een Rus werd gewond. Wachten tot tie Sint er is, en dan allemaal tegelijk Waarom dan toch wekenlang Sin terklaas en Zwarte Piet afgeschil derd als lieden die je wel zullen we ten te vinden Het feest zelf wordt daardoor voor veel kinderen een ta melijk benauwende aangelegenheid. Dr. Alfreda Briedé. Ingezonden mededeling Kloven, gesprongen handen, wintervoeten. Kloosterbalsem ontsmet, heelt, maakt uw huid weer gaaf. Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Egmond aan Zee: J. Oskamp, Ak^-sloot; te Lage Zwalu- we: D. Driebergen, Tange. Bedankt voor Bussum (vac. J. A. G. van Zanten) (toez.): A. H. Lentz, Zeist; voor Berlikum (Fr.) (toez.): B. J. Leitaert Peerbolte, Voorburg. Ger. Kerken Beroeper, te Barchem: kand. D. Dijkstra, Deventer; te Castricum: D. Barten, Appelscha; te Hardegarijp: Th. P. van Belzen, Mariënberg. Aangenomen naar Colijnsplaat: W. van Rheenen, kand. te Rheden, die bedankte voor Goënga c.a.; naar Garijp: C. Kamper, Doetinchem. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhage- Rijswijk en voor Noordseheschut: W. Steenbergen te Meppel; voor Maarssen: M. Vlietstra, IJmuiden. In de hoofdstad van de West- duitse Bondsrepubliek heeft de Ne derlandse bond in Duitsland - waar in een zestig Nederlandse verenigin gen verenigd zijn - zaterdag het 41e jaarlijkse congres gehouden. Il.M. de koningin naar Tilburg DEN HAAG, 29-10. HM. de Ko- ningin is voornemens op dinsdag 13 november een bezoek te brengen aan de gemeente Tilburg. In de och tend zal de koningin onder meer ontvangen worden op het raadhuis en enige aspecten van de nieuwbouw in ogenschouw nemen. In de middag zal de koningin de opening van het nieuwe gebouw van de Katholieke Economische Hogeschool bijwonen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND HOLLANDIA. Maandagochtend is uit Hollandia een delegatie van de Nieuw Guinea-raad naar Djakarta vertrokken. Het doel van de reis is overleg met de Indonesische rege ring over economische vraagstukken voor de opbouw van Nieuw-Guinea. SAIGON. Uit gezaghebbende bron in Saigon is meegedeeld, dat een communistisch Vietnamees bataljon op vijftig kilometer van Saigon af gelopen week een aanval heeft ge daan, die na vijf uur strijd werd af geslagen. Dertig aanvallers en vijf Zuidvietnamese militairen sneuvel den. SINGAPORE. Verwacht wordt dat Indonesië in 1964 zijn eerste ruimte raket zal lanceren. Dit heeft radio- Djakarta gezegd. PARIJS. Na afloop van het offi ciële bezoek van de Finse president, Kekkonen, aan Frankrijk, heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt, dat dit het eerste officiële bezoek is geweest van een Fins staatshoofd aan Frankrijk. CAPE CANAVERAL. De Amerika nen hebben met behulp van een Thor-Delta-raket een kunstmaan, de „Explorer 15", in een baan om de aarde gébracht. MILAAN. Signor Enrico Mattei, de president van de Italiaanse na tionale oliemaatschappij, is bij een vliegtuigongeluk, dat bij Pavia ge beurde. om het leven gekomen. RIPOLI. Bij Ripoli di Corropoli, dat in de omgeving van Teramo in de Abruzzen ligt, heeft men een pre historisch dorp ontdekt. Uit opge graven voorwerpen meent men te kunnen afleiden dat het dorp zo'n 12.000 jaar oud is. CAIRO. Het persbureau voor het Midden-Oosten heeft gemeld dat de Sowjet-Unie en Jemen een overeen komst hebben gesloten, waarin Je men onder hoge betalingsfaciliteiten, Russische goederen, waaronder land bouwmachines, zal ontvangen, TEHERAN. De sjah van Perzië is per vliegtuig uit Teheran naar de Turkse hoofdstad Ankara vertrok ken. Hij brengt een officieel bezoek van drie dagen aan Turkije en daar na een partikulier bezoek van even eens drie dagen aan Istanbul. Samen met drie Japannezen Nederlandse deskundigen naar deltagebiedenn in Azië DEN HAAG, 29-10. Ir. C. P. Lam- bregts, hoofd-ingenieur van de Cul tuurtechnische Dienst in Noord-Bra bant, dr. ir. I. S. Zonneveld, bodem- kundige bij de Stichting voor Bo- demkartcring en ir. A. Volkers hoofd van de waterhuishouding van Rijks waterstaat, zijn naar Bangkok ver trokken waar zij met drie Japanse ingenieurs de deltagebieden in zuid oost Azië zullen onderzoeken. De gebieden, die tijdens deze drie maanden durende studietocht be zocht zullen worden, zijn de delta van de Ganges in India en Pakistan, de delta van de Irrawaddy in Birma, de delta van de Chaophya in Thai land en die van de Mekong in Viet nam. De landbouwkundige en cultuur technische inrichtingen van deze deltagebieden, die voornamelijk ge bruikt worden voor de rijstbouw, la ten veel te wensen Over, waardoor de opbrengsten zeer laag zijn. De „ECAFE" (Economie Commission for Asia and the Far East) te Bangkok, een der organen van de Verenigde Naties, heeft een paar jaar geleden het initiatief genomen de mogelijk heden van deze deltagebieden nader te onderzoeken. Gevarieerde studie De drie Nederlandse en Japanse ingenieurs zullen een studie maken van de geologie, de bodemkunde, de hydrologie, de cultuurtechnische in richting en de economische proble men van deze deltagebieden. Het is niet de eerste maal, dat bij de voorbereiding van waterbouw kundige werken een beroep wordt gedaan op Japanse en Nederlandse ervaring. Enige jaren geleden heeft een groep Nederlandse ingenieurs geassisteerd bij het opmaken van het projekt voor de polder Hachiro-Gata in Japan. De uitvoering van deze polder, welke circa vijf meter bene den de gemiddelde zeespiegel ligt, verkeert thans in een vergevorderd stadium. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON „Ja", zei Ans, toen de kelner ver trokken was. „vorige week heb ik het jaarverslag gekregen, met daar in verborgen uw brief. M'n compli ment, meneer, voor wat betreft de affaire Mannheimer. Dat het u ge lukt is". Hij knikte. „Ja, in zaken lukt me alles tegenwoordig. Mooie resulta ten. Een van de successen. Eén van de vele. Och, de hoogconjunctuur blaast ons de wind in de zeilen. En hoe gaat het met uw zaak?" Ans haalde nonchalant haar schou ders op. „O, uitstekend. Het is na tuurlijk op geen stukken na te ver gelijken met uw bedrijf, maar ons plan is gelukt". „Hebt u personeel? Of doet u het met z'n vieren? Er zijn tooh nog drie dames, nietwaar?" „Ja, we doen het met z'n vieren. Personeel hebben we niet. Op rusti ge dagen hebben we om beurten vrij. Vandaag is het mijn vrije dag". Hij keek haar enige tijd aan. „U hebt een groot hart, juffrouw Ade- ma .Dat u mij nog wilde ontmoeten na alles,;wat er gebeurd is". Ze wuifde met haar hand. „Laten we daarover niet meer praten, me neer. Dat is alweer zo lang geleden. Ik ben blij, dat ik u toen niet ge raakt heb". „Ik zou het verdiend hebben", zei hij zacht. Ze begon te eten. „Kom, kom, ik was erg driftig. Ik ben het nog wel eens. Ik dacht toen.. ..ach nee, la ten we er niet meer aan denken". „Hebt u het mij vergeven?" Ze lachte even. „Anders was ik vanmiddag niet gekomen. Om u eer lijk de waarheid te zeggen: Ik was nieuwsgierig geworden naar u. Per slot van rekening hebben we zoveel maanden samen gewerkt". Hij knikte. „Ja, daaraan heb ik toch ook prettige herinneringen. En ik ben toch zo machtig blij, dat u niet meer boos op me bent". „OchZe dacht na. „Misschien heb ik in mijn houding of zo ook wel aanleiding daartoe gegeven. Ik heb er nog wel eens over nagedacht. En als je er over nadenkt, dan ga je alles wat anders bezien. Dan denk je wat zachter. Dan ga je je afvra gen: ben ik ook niet schuldig ge weest. „Nee". Hij schudde ontkennend zijn hoofd. „Ik was in die dagen nu eenmaal zo'n gek. Ik was altijd de overtuiging toegedaan, dat iedere vrouw het prettig moest vinden, als ik haar in m'n armen nam. Dat u iedere keer weerstand bood, verwon derde mij. Ik begreep dat toen niet. Nu wel. Nu weet ik, hoe hoogstaand uw houding altijd was". Ze kleurde. „U maakt me vérle gen, meneer. Laten we er niet meer over spreken". Hij zuchtte. „Wat jammer, dat ik maar zo kort van uw gezelschap kan genieten. Ik moet namelijk om één uur al weg. Kwart voor twee wordt ik in Rotterdam verwacht, bij ons nieuwe veem. Ik heb daar een be spreking met mijn bedrijfsleider. Tja, het is jammer". „U krijgt het zeker steeds druk ker?" „Ja. Ik wou dat ik een betrouw baar iemand had, op wie ik mij zo af en toe geheel kon verlaten. Zoals op u vroeger. Maar jamijn se- kretaresse is een uitstekende kracht, maar daarvoor is ze ten enenmale ongeschikt. ZegHij keek haar opeens opgewekt aan. „Waarom rijdt u niet mee naar Rotterdam?" Ze keek verwonderd op. „Wat moet ik in 's hemels naam in Rot terdam doen?" „Nu ja, het is een mooie stad. Winkels bekijken of zo? Die bespre king duurt een uurtje. Hoogstens anderhalf. Dan kan ik voor de rest van de dag doen wat ik wil. We zouden Ze keek naar hem en begon te lachen. „Wel, gaat u verder, meneer" Hij keek haar aan en kleurde. Toen schudde hij zijn hoofd. „Nee, dat durf ik niet; dat doet u toch niet". Ze legde haar vork en mes neer en leunde achterover. „Meneer Gro tendorst, de machtige directeur van een van Nederlands grootste expedi tiebedrijven, die de Mannheimer op de knieën heeft gekregen, die in een jaar tijd de omzet nagenoeg deed verdubbelen, tegen wie iedereen in het bedrijf van hoog tot laag, van jong tot oud, hoog opkijkt, durft zijn vroegere sekretaresse niet uit te no digen om daarna ergens heen te gaan. Wel, wel. U bent aardig ver anderd bij vroeger, meneer". Ze knikte. „Ja, ten goede. Ik moet werkelijk constateren, dat uw brief waarheid bevat. Vroeger kon men aan uw gezicht zien, dat u op gezette tijden aan de boemel king.... u houdt me ten goede, dat ik het zeg. Dan had u de volgende dagen een uiterlijk als een vuil laken, met die pe wallen onder uw ogen. Nu hebt u een fris, gezond gezicht". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5