Chefarine ,4 KALENDER 1963 Bronchi Setien De historie van -Het Gulden Vlies" aan de Mol te Zierikzee Vier middelen ie zamen werken krachtiger Auto onder trein „EEN HUIS IN DE RIJ" ZIERIKZEE, oktober. - „Een buis in de rij", een titel van een boek, maar voor Zierikzee meestal een his torisch schot in de roos, want vele huizen hebben een eigen geschiede nis. Het is verleidelijk er hier één tussen uit te pikken. Wie een visje koopt in het pand Mol 13, zal zich wellicht niet realiseren zo stevig op „historische grond" te staan, maar niettemin is het yvaar, want ge noemd pand was eertijds het huis „Het Gulden Vlies", de geschiedenis waarvan is bewaard gebleven. Zon der twijfel zo schrijft De Vos er gens zal dit huis in vroeger eeu wen een houten gevel hebben beze ten, als voorloper van de stenen ge vel, die in 1550 werd opgetrokken. In 1923 werd de ohderpui veranderd en in de dertiger jaren zijn als gevolg van de andere bestemming die aan het pand werd gegeven andermaal wijzigingen aangebracht, maar het huis is nog altijd hetzelfde „Het Gulden Vlies" en reeds ge noemd in 1543, toen het werd be woond door Corneiis Adriaan Jan Meeusz. De naam „Het Gulden Vlies" werd doorgaans gegeven aan lakenwinkels en andere huizen, doorgaans be woond door mensen, die iets met de lakennering hadden te maken. Apotheek Na 1543 wordt het pand woning van de vermogende apotheker Rom- bout Michielsz Coels. Aan beide zij den werd het huis aan de Mol ge flankeerd door andere huizen, die eigen namen droegen, als: „De Gul den Mortier", „Het Steen", „De Pau- we", „De Gulder. Draeck" en „De Eenhoorn". Coels maakte van het pand een apotheek, en de winkel zal versierd zijn geweest met een voor die tijd traditionele aan de zolder hangende krokodil of hagedis, over blijfselen van een zaagvis, herten hoornen en voor de vensters altijd groene planten, als zinnebeelden van het leven. Coels was een vermogend man, die ook landerijen in Schouwen bezat. Hij overleed in 1554; zijn we duwe zette de apotheek nog enige tijd voort, waarna „Het Gulden Vlies" werd verkocht en in handen kwam van Cornelisz Cooper, telg uit een in de 17e eeuw uitgestorven re gentenfamilie. Cooper overleed in het huis op 24 juli 1572, in een roe rige tijd, veertien dagen voor het overgaan van de stad aan de Prins. Naar oud gebruik werd bij zijn uit vaart een bedeling aan de armen gegeven en uitgedeeld werden 1517 broden van IV2 groot het stuk (3% cent) aan de bewoners van het Gast huis en het Heilige Geesthuis. Ingezonden mededeling zonder de maag van streek te maken t De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen krachtiger bij de bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazes buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 Paus pleit voor vrede VATICAANSTAD, 29-10. Paus Joannes heeft maandag in een bood schap tot de bisschoppen die het oecumenische concilie bijwonen, op nieuw om vrede gesmeekt. De paus dankte de bisschoppen voor hun felicitatietelegram dat zij hem gezonden hebben in verband met het feit dat hij vier jaar gele den tot paus werd gekozen. Reizende verkeerstentoonstelling DEN HAAG, 29-10. Prol. dr. H. H. Janssen, staatssecretaris van onder wijs, opende maandagmiddag de reizende onderwijstentoonstelling „Veilig op de weg" in het Haagse Pulchri studio. „Ik hoop, dat u mij niet hebt uit gekozen, omdat mij onlangs een on geluk overkwam en daarom wel een lesje kan gebruiken", zo schertste de bewindsman onder grote hilariteit. Zulks aanvaardend zeide hij, dat de jeugd bij het voortgezet onderwijs, waarvoor „Veilig op de weg" bedoeld is, aanvulling behoeft op uitsluitend de kennis van de verkeersregelen. Op dit gebied wordt het adagium van Socrates „kennis is deugd" be paald gelogenstraft. Verkeerskennis alleen is niet voldoende, omdat de jeugd in het verkeer voorzichtigheid, oplettendheid, hoffelijkheid en be heersing bijgebracht moet worden. Bij de jeugd leeft de vrijheidsdrang, die omgebogen moet worden naar zelfbeperking en het leren van be perkte vrijheid in het verkeer voor allen. Een kwestie van mentaliteit dus. Alle 18 Nederlandse functionaris sen op de hoogste posten in Nieuw Guinea, die volgens de overeen komst met Indonesië moesten wor den opgevolgd door internationale ambtenaren, zijn thans vervangen. Witte van Eikerzee De nieuwe bewoner was de laken koopman Willem Cornelisz de Key- ser. Hij overleed in het huis in 1645. Zijn weduwe een dochter van de vice-admiraal Leenaert Dirksz Hol- laer zette de lakenwinkel voort tot aan haar dood in 1647. Achtereen volgens werden bewoners (huurders) van het huis notaris Pieter Boeije en Cunera Mogge. Na hen werd be woner-eigenaar Mr. Corneiis de Wit te van Eikerzee, die raad was van Zierikzee van 1658 tot 1667 en baljuw van 1667 tot 1693. Diens na komelingen en erven hebben het huis bezeten tot 1819. De familie De Witte was te Zierikzee reeds in het einde der 14e of het begin der 15e eeuw bekend. Van de twee zoons van Witte Ja cob Wittesse en Catharina Gilles Wolfertse, genaamd Jacob en Pieter, stammen de twee takken af, waar van de ene zich noemde Witte van Haemstede en de andere Witte van Elkerzec, in verband met de door hen gekochte ambachtshecrlijkheden Beide takken van de familie konden niet al te best met elkaar opschieten. Na de dood van mr. Laurens de Witte vpn Eikerzee werd het huis bewoond door de kinderen, met als laatste mr. Corneiis de Witte, oud rekenmeester van Zeeland, die er woonde van 1754-1783. Andere na hem komende bewoners dragen niet minder roemruchte Zierikzeese na men, als mr. Willem Adriaan de Jonge, mr. Marinus Mogge Pons en mr. Johan Corneiis Kroef, officier van justitie te Zierikzee. Hij over leed in het huis op 10 januari 1833 en zijn weduwe verkocht het huis aan de chirurgijn Hendrik Leendert van Duijl, die het bewoonde tot 1841. Nadien kwam het huis in handen van de schatrijke mej. Adriane Dek ker. Verkocht in 1866 werd er een schrijnwerkerszaak in gevestigd. In 1881 werd in het huis door Bernard Heinrich Ideler een manufacturen zaak gevestigd, in 1919 opgevolgd door zijn zoon F. A. P. Ideler. In de dertiger jaren vestigde de heer M. R. Hogerheijde in het pand een viszaak. Zo maar „een huis in de rij te Zierikzee", maar hoe boeiend is de geschiedenis. Verschenen is de Oranje- kalender van Pro Juven- tule, voor het eerst hele maal in kleuren. Zoals bekend komt de opbrengst van de kalender ten goe de aan tal van kinderen die extra zorg nodig heb- - ben. Het adres van de ec- tie op Sch.-Duiveland luidt: Zeedistelweg 4, Re- nesse, waar deze kalen ders - een sieraad èn een weldaad - besteld kun- nen worden. Inventarisatieverordening Landbouwschap Niet aangetast door arrest Hoge Raad AFDELING SCHOUWEN PLATTELANDSVROUWENBOND Boeiende causerie over: „Vóór en na de muur in Berlijn" DEN HAAG, 29-10. Naar aanlei ding van berichten omtrent de uit spraak van d'c Hoge Raad d.d. 23 ok tober 1962 inzake overtreding van inventarisatievoorschriften van het Landbouwschap door G.W. Voortman te Eefde deelt het Landbouwschap het volgende mede: Het arrest van de Hoge Raad han delt o.m. over de vraag, welk karak ter het Uitvoeringsbesluit 1961 In ventarisatieverordening Landbouw schap heeft. Dit uitvoeringsbesluit is door het dagelijks bestuur van het Landbouwschap vastgesteld op grond van de Inventarisatieverordening. Bij dit besluit heeft het dagelijks be stuur bepaalde gegevens gevraagd aan de landbouwondernemers ten behoeve van de vaststelling en bere kening der over 1961 door het Land bouwschap op te leggen heffingen. Het dagelijks bestuur heeft daarbij o.m. bepaald, dat deze gegevens uiterlijk 3 juni 1961 moesten zijn verstrekt. Naar het oordeel van de Hoge Raad kan dit besluit van het dage lijks bestuur niet worden beschouwd als een wet of wettelijke regeling. Daarom achtte de Hoge Raad de tenlastelegging van de betrokken officier van justitie niet volledig. Deze tenlastelegging had - zoals in werkelijkheid was geschied - niet slechts moeten inhouden, dat de heer Voortman de gevraagde gegevens niet vóór 4 juni 1961 had verstrekt, maar bovendien, dat hij die gege vens niet had verstrekt binnen de door het dagelijks bestuur bepaalde termijn. De Hoge Raad is derhalve van oordeel, dat de tenlastelegging on volledig is en dat het daarop aan sluitende bewezen verklaarde geen strafbaar feit opleverde. Daarom heeft de Hoge Raad de heer Voort man van rechtsvervolging ontslagen. Uit het bovenstaande blijkt, dat er dus geen sprake van is dat de Ho ge Raad zou hebben uitgemaakt, dat de Inventarisatieverordening Land bouwschap of enig daarop gegrond besluit onwettig zou zijn. Rode Kruis-dekens naar Thailand DEN HAAG, 29-10. In verband met de ramp in Thailand heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis maandag besloten 750 dekens naar haar zustervereniging in Thailand te zenden. De K.L.M. zal deze dekens voor 'haar rekening met het eerstvolgende lijntoestel naar Bangkok vervoeren. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft dit besluit genomen in afwach ting van nadere berichten van de Liga van Rode Kruisverenigingen. Zoals bekend heeft een zware storm in Zuid Thailand zeer vele slachtoffers geëist. Naar schatting zijn er 1000 doden te betreuren. Te Kars in noord-Turkije zijn maandag drie jonge kinderen ver morzeld en negen gewond, doordat bij een parade een zwar etank uit de koers geraakte en het voetpad opreed. Twee Oostduitse grenswachten zijn maandag in uniform naar West- Berlijn uitgeweken, zo heeft de Westberlijnse politie meegedeeld. Een optische industrie in Hong-; kong produceert een fototoestel voor de prijs van een dollar. Dit is goed kope^ dan de films die er in moeten. LAND- EN TUINBOUW Heffingsaanslagcn Landbouwschap verzonden De verzending van de aanslagbil jetten van het Landbouwschap voor de provincie Zeeland is thans aan' de gang. Zoals men weet verkrijgt het Landbouwschap zijn financiële middelen uit de heffingen per be drijf. De heffingsaanslagen worden verminderd met een deel van de contributies welke de georganiseer- den aan hun eigen organisaties heb ben betaald. De aftrek kan gaan tot 70 pet. van dè betaalde contributie, maar mag nooit meer zijan dan de helft van het bedrag der heffing. Op het aanslagbiljet staat het be drag aangegeven dat men betalen moet. De biljetten die thans worden verzonden zijn alleen voor de land en tuinbouwbedrijven. Ten overvloede moge erop worden gewezen, dat de heffingsverordenin gen van het Landbouwschap geheel los staan van de Inventarisatiever ordening. Daarom heeft de uitspraak van de Hoge Raad ook geen enkele invloed op de geldigheid van de hef fingen, die door het Landbouwschap zijn opgelegd. Ingezonden mededeling Zl€RlKZ€€ DE BROODPRIJS UTRECHT, 29-10. De algemene ledenvergadering der Nederlandse Vereniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf is maandag te Utrecht in spoedvergadering bijeen geweest. Na een uiteenzetting van bet hoofd bestuur over de recente ontwikke lingen rondom de broodprijzen en het voornemen van de minister van economische zaken tot het afkondi gen van een prijsstop, beeft de le denvergadering met algemene stem men als haar oordeel uitgesproken:' dat het door de Nederlandse Bakke rij stichting gevoerde 'beleid in alle opzichten juist is en door de verga dering dan ook onderschreven wordt. Een prijsstop zou jegens de bakkerij een niet gerechtvaardigde maatregel zijn, zo meende de vergadering ver der unaniem. b In weerwil van de ontspanning in de Cuba-crisis wil de Westduitse regering uit voorzorg met het oog op mogelijke Russische zetten in de kwestie-Berlijn een verhoogde de fensieparaatheid voorbereiden. ZIERIKZEE, 29-10. Op een maan dagavond in het „Huis van Nassau" gehouden vergadering van de afde ling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, onder lei ding van de presidente, mevr. Van Lent-Aan 't Rot, heeft mevr. Wol- dinga, lid der afdeling en echtgeno te van één der leraren van het pro fessor Zeeman-lyceum, op boeiende wijze verteld over het onderwerp: „Vóór en na de muur in Berlijn". Mevr. Woldinga kon dit met kennis van zaken doen, daar zij enkele ja ren onder de uit Oost-Duitsland ko mende vluchtelingen heeft gewerkt, in een periode dat haar man uit gezonden door de Wereldraad van Kerken in Berlijn stond als pre dikant (1956 tot 1959). Ter inleiding van haar causerie memoreerde mevr. Woldinga de na oorlogse geschiedenis van Berlijn, een stad, die pion is geworden in het politieke schaakspel tussen oost en west. Uitgangspunt van 'het inter- geallieerd bestuur vormde de Pots dammer overeenkomst, die o.m. de vrije toegangswegen tot Berlijn (ge heel omsloten door Oostduits gebied) garandeerde. Voor de bouw van de muur op 13 augustus 1961, trok een vluchtelingenstroom westwaarts van 3- 4.000 per dag, aanzwellend in de weekeinden tot 10- a 15.000 per dag. De uittocht plaatste Oostduits- land voor een economische crisis en in Berlijn had men de afsluiting van het oostelijk 'stadsgedeelte reeds lang zien aankomen. Berlijn is een stad van de grootte van de provincie Utrecht. In het westelijk deel wonen 2 miljoen, in het oostelijk deel 1 miljoen mensen. De Berlijner is een mens met een groot gevoel voor humor, die niet snel de moed laat zakken. Niette min legt de scheiding in de stad een zware druk op de mensen. „De muur begint eer. trauma" te worden, aldus mevr. Woldinga, die daarna uitvoerig stil stond bij de ontwikkeling in oost-Duitsland, dat van een agrarisch land tot industrie- Schouwen-Duivelandse Sports piegel Zierikzee leverde verrassende prestatie tegen Halsteren Spui behaalde eerste overwinning tegen Middelburg. Sombere situatie voor Brouwershaven VOETBAL K.N.V.B. ZONDAG VOETBAL. Met de 5-2 overwinning tegen Halsteren leverde Zierikzee in de 4e klas G een puike prestatie. Ondanks de harde wind kwam de jonge Zierikzee-ploeg in deze wed strijd tot vaak verrassend goed sa menspel, waarbij deze maal niet werd vergeten dat het produceren van doelpunten nu eenmaal de door slag moet geven. Burgh kwam ook tot verdienstelijk werk door NVS in eigen huis met een 2-2 gelijk spel de helft van de inzet te ontfutselen. Sprundel zag kans om een kleine maar kostbare 1-0 zege op Oude Molen te boeken dat hierdoor nog steeds in het bezit blijft van de rode lantaarn. Door met 5-3 van Kruis land te winnen behaalden De Schut ters hun derde overwinning in suc cessie. De twee koplopers, NSV en Vosmeer, deelden in Nispen de buit eerlijk (1-1). Cluzona kon zich dank zij een overigens benauwde 3-2 over winning op S.C. Gastel opwerken tot de kopgroep. winning voor de Zeeuws Vlamingen betekende. Nieuwdorp, dat thuis met 5-2 van Terneuzense Boys verloor, kwam nu alleen op de laatste plaats. Zwaluwse Boys bood Chrislandia verbeten weerstand, maar het kon toch niet voorkomen dat de bezoe kers met een 2-1 overwinning huis waarts konden keren. Dinteloord 8 7 1 0 30- 8 15 AZVV 8 7 0 1 36-12 14 Arnemuiden 8 5 2 1 26-12 12 VVN 8 4 2 2 21-17 10 Chrislandia 8 4 2 2 19-19 10 SVV '54 8 3 3 2 25-16 9 Middelburg 8 3 1 4 15-17 7 Zwaluwse Boys 8 2 1 5 10-14 5 Tern. Boys 8 2 1 5 18-26 5 MEVO 8 2 1 5 14-28 5 Spui 8 1 1 6 13-34 3 Nieuwdorp 8 0 1 7 9-33 1 NSV Vosmeer NVS Sprundel Cluzona De Schutters Zierikzee Burgh Halsteren S.C. Gastel Kruisland Oude Molen 7 6 11 7 4 2 1 7 3 2 2 7 3 2 2 7 3 2 2 7 3 13 7 3 13 7 2 2 3 7 3 0 4 7 3 0 4 7 2 0 5 7 115 17- 9 11 22-14 10 13-10 S 16-14 16-14 12-12 11-11 18J18 19-21 14-17 20-30 6-14 ZATERDAGVOETBAL. In de 4e klas B heeft MEVO het niet bij lei der Dinteloord kunnen bolwerken en met een 4-0 nederlaag moesten de Zierikzeeënaars de thuisreis aan vaarden. AZVV maakte te Axel te gen VVN geen fout en versloeg de Brabanders met 4-0. Arnemuiden verspeelde te Oosterhout bij het be zoek aan SVV '54 een kostbaar puntje (1-1), terwijl Spui voor een laverende verrassing zorgde door Middelburg in eigen huis met 3-2 te kloppen, wat tevens de eerste over- AFDELING ZEELAND. ZONDAG VOETBAL. In de le klas A schijnt het dit seizoen met Brouwershaven toch werkelijk helemaal mis le zijn. In de thuiswedstrijd tegen Renesse werden zij met niet minder dan 11-0 door de duinbewoners gekraakt. Voor Brouwershaven begint de situ atie onder aan de ranglijst er nu wel erg somber uit te zien. In een span nende strijd had Dreischor op ejgen grond aan één doelpunt genoeg om de Zierikzee-reserves met lege han den naar huis te sturen. Door een 4-0 overwinning op Kruiningen bleef Ilansweertse Boys zonder een enkel verlies aan de leiding, terwijl Domburg zijn derde plaats verspeel de aan Noormannen dat met 3-0 wist te winnen. Patrijzen zorgde min of meer voor een verrassing door Robur in Goes met 5-2 te kloppen. Hansw. Boys 7 7 0 0 29- 5 14 Renesse 7 5 1 1 36-14 11 Noormannen 7 5 0 2 21- 8 J0 Domburg 7 4 1 2 16-18 9 Kruiningen 7 3 2 2 17-17 8 Patrijzen 7 2 2 3 16-20 6 Dreischor 7 2 1 4 10-12 5 Robur 7 2 0 5 14-19 4 Zierikzee II 7 1 1 5 13-2S 3 land wordt gebombardeerd. Dit gaat met allerlei moeilijkheden gepaard, hetgeen niet wegneemt dat er sprake is van een stijgende produktie. De vluchtmotieven De motieven tot vluchten naar het westen waren zeer verschillend. Vaak echter werden en worden de mensen voor gewetensconflicten ge plaatst, die hen doen besluiten alles in de steek te laten en de vlucht te wagen. De stemming in oost-Duits land is zeer gedifferentieerd. Hij va rieert van een aanvaarden tot ver twijfeling en het, percentage zelf moorden, met name in oost-Berlijn is groot. Vooral de gespletenheid in de gezinnen (op school wordt het an ders geleerd dan het thuis wordt verteld), schept grote geestelijke problemen- Het studeren wordt be moeilijkt door de toegepaste selektie (eerst kinderen van arbeiders en boeren) en door de politieke gezind heid. Zo kan het kind dat niet deel neemt aan de door de communisten ingestelde wijdingen (.Jugendweihe'), in de plaats gesteld van de traditio nele kerkelijke ceremonieën, geen middelbare school bezoeken. De boe ren worden „vrijwillig" gedwongen in kolchozen te werken. Wie weigert wordt economisch getroffen door de verplichting tot leveranties, die uit gaan boven de produktie. Aan de partijpropaganda is niet te ontkomen. Het gehele leven, met name ook het onder wijs is er mee doordrenkt. Oost- Duitsland is een land van leu zen, 'die overal de bezoeker aan grijnzen. De enige aardse hoop is gesteld op een liberalisering en humanisering van het regiem in de toekomst. Ker kelijk is er zowel sprake van een opleving als wel van talrijke uittre dingen. Veel hoop geeft een grote studentengemeente, die een levend christendom belijdt. „Het oosten ziet de nieuwe mens als hoogst bereikbare" goed, het wes ten ziet de vrije mens als hoogste ideaal", zo vatte mevr. Woldinga haar causerie samen. Gesprek onmogelijk Tussen beiden is een gesprek on mogelijk gebleken. Na de pauze vertoonde spreekster interessante dia's en vond gelegen heid talrijke bijzonderheden over de stad Berlijn, over de Berlijnse mens te berde te brengen. Met name de en het werk voor de vluchtelingen „Evangelische Flüchtlingeseelsorge" poogde en poogt wat opbeuring te brengen in het leven van de vluch teling, die - zo stelde mevr. Wol dinga - in west-Duitsland beslist niet welkom is. Sterker, de Westduitsers wil len in feite geen vereniging meer, want vooral ook econo misch is de kloof diep geworden en west-Duitsland weet dat - na hereniging - de verworven welvaart teloor zou gaan. Een luttel aantal kilometers van eigen landsgrenzen speelt zich een tragedie af, die naar vorm eii inhoud wellicht in de geschiedenis zijn weerga niet vindt. Zo kan men de indruk van deze causerie samen vatten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE U.V.V.-ontspanningsavond voor bejaarden Onder leiding van de presidente, mevrouw L. E. Heering-Middelberg, gaf de U.V.V. zaterdag jl. haar eer ste ontspanningsavond voor de be jaarden in „Concordia". De heer en mevrouw Popma uit Middelburg brachten met hun poppentheater het poppenspel „De grap van Peerke". De heer Popma slaagde er op voor treffelijke wijze in de verschillende karakters van Peerke, Ciska, de dok ter en de pastoor uit te 'beelden. De milde Brabantse humor bracht dc zaal menigmaal aan het lachen. Het fraaie 'décor van het Brabants bin nenhuisje, het interieur van de kerk, waar de pastoor de parochi anen toesprak, het was alles „bij zonder „levensecht" uitgebeeld. Na «afloop dankte de presidente de heer en mevrouw Popma voor het gebo- dene, waarmee een mooie prestatie geleverd was. Met applaus werd deze avond besloten. URUINISSE De Deltawerken Aantal „damweikers" vertrekt De bouw van de brug over de sluis in de Grevelingendam schijnt de afsluiting te zijn van dit deel van de werken, die hier in het kader van het Deltaplan worden uitgevoerd. Dit betekent voor een aantal gezin nen die hier tijdelijk hebben ge woond, tevens het einde van hun werkkring te Bruinisse. De woning die zij vrij maken had voor de mees- ten dan ook een tijdelijk karakter (eigen woonkeet of salonwagen). Voor de plaatselijke middenstand betekent het het verlies van een aantal gezinnen als cliëntèle, zonder dat de klantenkring op andere wijze kan worden uitgebreid. De heer A. Moelij ker Sz„ gebo ren te Bruinisse en tot vorig jaar werkzaam op de gemeente-secreta rie van Dinteloord, behaalde dezer dagen hel diploma Gemeente-admi nistratie I. De heer Moelij ker is thans in militaire dienst. Hij begon eerst in 1961 met de studie voor dit diploma en hij zag dus wel bijzon der vlug zijn studie met het behalen van dit diploma bekroond. SPORT VOETBAL Yerseke UI-Bruse Boys 2-2 Een wedstrijd die eigenlijk gewon nen had moeten kunnen worden werd zaterdagmiddag door de Bruse Boys gespeeld tegen Yerseke III te Yerseke. In de 28e minuut wist Bru zijn overwicht om te zetten in een doelpunt, dat door Han van der Werf werd gescoord, terwijl een kwartier voor de rust dezelfde speler nog een kans goed benutte, zodat de rust kwam met een 2-0 voorsprong voor de Boys. In de tweede helft miste Bru het elan en het doorzettingsvermogen, dat anders dikwijls naar de over winning heeft gevoerd. Vijf en twin tig minuten na de rust maakte de rechtsbuiten van de gasthei-en er 2-.1 van. En terwijl iedereen dacht dat Bru toch nog als winnaar naar huis zal gaan, gaf de scheidsrechter in de laatste minuut een vrije schop, voor een (vermeende?) overtreding. Het leder werd door de Iersekenaren in geschoten, voordat men eigenlijk be sefte wat er aan dc hand was. En zo kwam dan dit wat trieste einde, met een gelijk spel. Twee doden UTRECHT, 29-10. Op een niet be veiligde overweg tussen Blerick en Horst-Sevenum - is maandagavond eer. personenauto gegrepen door een uit Venlo kqmende trein. De beide inzittenden, de 41-jarige A. Zegge- link en de 24-jarige W. G. G. N. Schoen uit Venlo, werden gedood. Hun auto werd door de trein door midden gesneden en hei achterste stuk werd vele honderden meters meegesleurd. Hef treinverkeer kreeg een uur vertraging. Scheepvaartberichten Ameland, 29-10 ten anker Liverpool. Attis, 30-10 te Port au Prince verw. Esso Amsterdam (t.), 31-10 te Port land verwacht. Philippia (t.), pass. 29-10 Aden naar Suez. Ingezonden mededeling Hoestdrank in tabletvorm.95cfr SNIJBIET Men moet de mensen hun tuin- Irots gunnen en al zou men het niet doen, dan nog gaan de ij ver aars er mee door de tuinen heel erg mooi te makenvooral in de Westhoek, met het oog op de vele badbroekers, die daar in het zoele getij komen. Een mevrouw in gindse duindreven zaait, plant en snoeit altijd zo inten sief, dat de kleurenweelde als een vlam de tuin uitslaat. Iedereen moest dat wel zien. Bij een familielid haalt mevrouw altijd de plantjeseen ge specialiseerd familielid mogen we wel zeggen, een preciese man, die zijn zaaiseltjes altijd voorzichtig verpleegt en sproeit en bijharkt, naar gelang het allemaal nodig is. Samen dus wel een tuinige familie. Op een dag is neef - laten we het op neef houden - bezig met een fijn harkje de zaak netjes te maken, maar aan het einde schiet z'n schoen uit en loopt hij het etiketje uit de grond. Neef gaat het euveltje snel herstellen, .Even de hark er door en het plankje weer snel op zijn plaats gezet. In neef's tuinen grenzen ech ter bloemen en groenten dicht aan elkaar, want de grond wordt effici ent gebruikt. Enkele dagen later komt de ijve rige tuintante opdraven om plantjes te halen. Het gaat om „mesembry- antimumsom het even precies te zeggen. Tante tijgt tuinwaarts, ziet het plankje en gaat een handvol stekjes uittrekken, om die vlug in haar eigen weeldetuin over te poten. De plantjes deden het daar uitste kend. Ze groeiden als kool en sloe gen zelfs in groeikracht andere soortgenoten. Er was echter een maarde bloemen bleven uit. Tante begreep het niet en is weer bij neef op bezoek gegaan, die ook geen onmiddellijke verklaring geven kon. Afwachten dies maar. Toen goed en wel het wonder werd onthuld, was de snij biel al eetbaar. Dat was dan nog een troost. De kleine oorzaken hebben ook grote (tuin) gevolgen blijkbaar, want neef's manipulaties met het etiket hadden de vergissing regelrecht in de hand gewerkt. Hel plankje is echt niet precies op zijn plaats te recht gekomen, maar vlak voor ccn bed met snijbiet. Het scheelde maar een centimeter of tien. Men zou zo denken: „wat maakt dat nu uit?" Vraag het tante! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2