DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaanse blokkade van Cuba voor twee dagen opgeheven Radio-Amman meldt felle strijd in Jemen De Gaulle is „volkomen tevreden Amerikaanse en Britse wapens voor India ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 oktober 1962 119e jaargang No. 19269 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIë EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Ne 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6 Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Causerie: Vóór en na de muur in Berlijn Op verzoek van secretaris-generaal Oe Thant: WASHINGTON, 29-10. President Kennedy heeft maandagavond bevel gegeven de blokkade van Cuba met ingang van heden-dinsdag voor een periode van twee dagen, tijdens het bezoek van secretaris-generaal Oe Thant aan Havana, te onderbreken. Het Witte Huis maakte bekend dat deze maatregel genomen is op ver zoek van Oe Thant. Een woordvoerder van het ministerie van defensie zei terzelfdertijd dat er momenteel geen Sowjetrussische schepen in aantocht zjjn. De perschef van het Witte Huis, Salinger, die de maatregel bekend maakte, zei dat Oe Thant er maan dagmiddag tijdens zijn gesprek met Stevenson, de Amerikaanse afge vaardigde bij de Verenigde Naties, en John McCloy, een der drie leden van een coördinatiecommissie voor de Cubaanse crisis, om verzocht. De blokkade zal op heden, 30 ok tober, bij het aanbreken van de dag worden onderbroken. De Amerikaan se marineschepen blijven op post. Op de vraag of de blokkade na deze twee dagen weer van kracht zal worden antwoordde Salinger dat deze zaak nog opnieuw bestudeerd zal worden. Verkenningsvluchten Amerikaanse vliegtuigen voerden ook maandag verkenningsvluchten boven Cuba uit. maar het Ameri kaanse ministerie van Defensie liet zich er niet over uit, of de Russische raketbases op het eiland worden ont manteld. zoals zondag door premier Chroesjtsjov is beloofd. Een woord voerder zei, dat men pas in de loop van dinsdag een analyse van de ge nomen foto's zou kunnen voltooien. „Alle schepen waarvoor wij ons zou den interesseren zijn uit het Carai- bische gebied verdwenen", zo zei hij wel. Boodschap van Oe Thant VERENIGDE NATIES. New York. De waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, zegt in een boodschap die hij zondag aan pre mier Chroesjtsjov heeft gezonden, maar pas maandagavond openbaar is gemaakt, dat hij gelooft dat de situatie in het Caraibische gebied „genormaliseerd" zou worden wan neer de voorstellen van de Sowjet- premier worden uitgevoerd. Hij zegt bijzonder voldaan te zijn over het feit dal Russische officieren reeds oodracht hadden gekregen om het werk aan de raketbases op Cuba stop te zetten, ze te ontmantelen en naar Rusland terug te zenden en dat de premier bereid was om in te stem men met VN.-toezicht daarop. Oe Thant juicht de aanwijzing van de enderminister van Buitenlandse Za ken, Koeznetsov, voor besprekingen over een regeling van de kwestie AMMAN, 29-10. In Jemen wordt hard gevochten tussen republikeinse cn monarchistische troepen zo meldt radio-Amman dat op de hand is van laatstgenoemde partij. Republikeinse militairen hadden driemaal de stad Marib aangevallen, doch zij slaagden er niet in de stad te bezetten. Vele aanvallers zouden zijn overgelopen naar de troepen, die de imam steunen. Voorts meldde ra dio-Amman dat „de ziekenhuizen in Cairo en andere Egyptische steden vol liggen met doden en gewonden van de Egyptische troepen die aan de zijde van de x-epublikeinen in Je men hadden gevochten". Witte Huis weer als normaal WASHINGTON, 30-10. De werk zaamheden op het Witte Huis her namen maandag hun normale gang nadat de afgelopen week geheel en al gewijd was geweest aande crisis rond Cuba. Er werden weer bekend makingen gedaan over routine-aan gelegenheden en minder belangrijke kwesties en de presidentiële woord voerder kon meedelen dat president Kennedy maandagmiddag met zijn deskundigen over kwesties had ge sproken die niet met Cuba in ver band stonden. In Paramaribo wordt hard gewerkt om het Diaconessen ziekenhuis - Actie 4 Z.N. - tijdig gereed te krijgen, omdat het gebouw volgende maand officieel in gebruik zal wor den genomen. Volgens het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten bevindt op het ogenblik de plaatsvervangende opperbevelhebber van de V.A.R., veldmaarschalk Amer, zich in Je men. Westelijke waarnemers in Cai ro achtten het waarschijnlijk, dat Amer komt spreken over de militai re 'hulpverlening van de V.A.R. aan het republikeinse bewind. Ook zou wellicht worden gesproken over een unie in de een of andere vorm tussen de V.A.R. en Jemen. toe. Hij noemt Koeznetsov „een ou de, gewaardeerde vriend". (Intussen hadden Oe Thant en Koeznetsov maandag tweemaal een ontmoeting en laat op de avond zou een derde bespreking volgen). De secretaris-generaal stelt pre mier Chroesjtsjov ervan in kennis, dat hij een uitnodiging van Fidel Castro voor een bezoek aan Cuba heeft aanvaard. Naar zijn mening „kan in de huidige omstandigheden zo'n bezoek bijdragen tot een vreed zame oplossing van de kwestie". Hij /egt voorts, met Koeznetsov en Cas tro „de modaliteiten inzake toezicht door waarnemers van de V.N. waar in U zo spontaan hebt toegestemd" te zullen bespreken. Oe Thant spreekt als zijn overtui ging uit, dat „met de geest van sa menwerking en bezorgdheid voor de vrede die U hebt getoond, het resul taat van deze besprekingen succes vol en voor alle betrokken partijen bevredigend zal zijn". Oproep per fles WASHINGTON, 30-10. Hel Amerikaanse parlementslid Boggs, onder-fractievoorzitter van de Democratische partij in het Htiis van Afgevaardig den is op een-wel zeer bijzon dere manier naar Washington ontboden om daar een spoed- confereniie over Cuba bij te wonen. De afgevaardigde ge noot vorige week maandag van ren zeiltocht in de Golf van Mexico. Het jacht bevond zich een flink eind uit de kust en het had geen radio aan boord. Afgevaardigde Boggs zag een militair vliegtuig overvliegen dat een fles in zee wierp. Toen hij de fles had opgevist en haar openmaakte vond hij een briefje waarin hem verzocht werd terug te keren in ver band met een telegram van president Kennedy. Het tele gram bevatte een oproep voor ■>cn spoedconferentie inzake de Cubaanse crisis. PARIJS, 29-10. President De Gaul le is volkomen tevreden over het re sultaat van de zondag j.l. gehouden volksstemming, waarin dertien mil joen Fransen zijn plan goedkeurden om voortaan het staatshoofd recht streeks door het volk te laten kie zen. Dit heeft maandag de minister van Binnenlandse Zaken Roger Frey in Parijs verklaard. Hfj voegde hier aan toe, dat „de generaal natuurlijk in funktie blijft". Zoals gemeld had De Gaulle vóór het referendum laten weten, dat hij zou aftreden als niet een behoorlijk deel van de kiezers hem zou steunen. „Wellicht hadden sommige mensen gehoopt op een groter aantal ja- stemmen in het referendum, maar met de steun van ruim 13 van de 21 miljoen deelnemers aan de stemming voor generaal De Gaulles constitu tionele hervorming is de kwestie van het hernieuwd vertrouwen van het volk in zijn leiding tot zijn volle te vredenheid opgelost", aldus Frey. Hij deelde mee dat de president heden (dinsdag) van zijn buitenver blijf in Colombey-Les-Deux-Eglises naar het Elysee in Parijs zal terug keren. De waarnemers voor Cuba STOCKHOLM, 29-10. Secretaris sen raai Oe Thant van de V.N. heeft de Zweedse regering gepolst over het zenden naar Cuba van een bepaald aantal Zweedse officieren, zo heeft het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken maandag bekend gemaakt. De Zweden zouden dan opgeno men worden in de groep waarnemers van de V.N. Zoals bekend zijn er al Zweedse militairen in dienst van de volkerenorganisatie. Zijw erken in Kongo, Ghaza en Korea. 6 november: verkiezingen in de V.S. NEW YORK, 30-10. Ongeveer 50 miljoen Amerikanen gaan op 6 no vember naar de stembus om 39 se natoren, 437 leden van het Huis van Afgevaardigden, 35 gouverneurs en duizenden andere plaatselijke func tionarissen te kiezen. De Amerikaanse Senaat bestaat uit honderd leden, twee uit iedere staat, die zes jaar in functie blijven. Iedere twee jaar wordt éénderde van de leden opnieuw gekozen. Dit jaar zullen drie staten (Idaho, Kan sas en New Hampshire) twee sena toren kiezenij, om de sinds de laat ste verkiezingen opengevallen plaat sen te vullen. Smokkelaars ontsnapten TERNEUZEN, 29-10. In samen werking met de Belgische douane hebben ambtenaren der invoerrech ten en accijnzen te Axel nabij Zei- zate (België) een auto met 800 kg. koelhuisboter ter waarde van f 3150 in beslag genomen. Later reden Ne derlandse douane-ambtenaren te Sas van Gent een smokkelauto klem, die 200 kg. boter vervoerde. Deze vertegenwoordigde een waarde van bijna f'2.000. In beide gevallen ont snapten de inzittenden. Op Bermuda ivordt een nieuioe serie postzegels uitgegeven, welke naast stadsgezichten en landschappen een nieuwe foto van koningin Elizabeth II tonen. Het portret is gemaakt door Dorothy Wilding. Aangezien de koningin op dit portret geen kroon draagt, heeft de ontwerper van de zegel de kroon van St. Edward boven haar hoofd geprojecteerd. De kleuren van deze - 2d - zegel zijn: grijs-blauw, mauve, geel en wit. A 1 T> ÏJ* numi Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Strij.i eiste reeds 2000 doden NIEUW DELHI, 29-10. Het Indi sche leger heeft na tien dagen strijd tegen de Chinezen tussen de 2.000 en 2.500 man aan doden en vermisten verloren. Dit is door het ministerie van Defensie in Nieuw Delhi mee gedeeld. In Ladach zijn opnieuw twee In dische posten in handen van de vij and gevallen. „Wij hebben reeds wapens ontvan gen, en wij zullen er spoedig nog meer krijgen", zo heeft premier Neh- roe van India maandag verklaard. Hij zei voorts, zo meldt het Indische persbureau P.T.I., dat de Indische strijdkrachten op het ogenblik beter in staat zijn om de Chinezen het hoofd te bieden en dat de bevoorra ding verbeterd is. Uit betrouwbare bron wordt in dit verband vernomen dat de eerste Britse zendingen van lichte wapens per vliegtuig in de Indische hoofd stad zijn aangekomen. India heeft, zo wordt vernomen, vooral grote be hoefte aan automatische wapens, ge schut en transportvliegtuigen die op grote hoogte kunnen vliegen. Niet-officieel wordt vernomen dat ook wapens zullen worden aange voerd uit Amerikaanse opslagplaat sen in Thailand. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder is het niet uit gesloten, dat er ook zwaardere wa pens zullen worden verstrekt. Er zal een Amerikaanse verbindingsofficier worden aangewezen om de leveran ties te coördineren. De minste pijn in onze pink geeft ons vaak meer bezorgd heid en onbehaaglijkheid dan de vernietiging van honderden onzer medemensen. Voor f 50.000,- schade door Haagse straatjeugd DEN HAAG, 29-10. De straatjeugd van Den Haag heeft aan een ge deeltelijk leegstaand gebouwencom plex, bestaande uit een fabrieksge bouw met woningen en kantoor aan de Koninginnestraat aldaar voor naar schatting f 50.000 schade aan gericht. Dit schrijven b. en w. in de toe lichting bij het voorstel aan de ge meenteraad het complex aan twee bedrijven te verhuren. B. en w. ge ven de volgende opsomming van de aangerichte schade: alle glas- en draadglasruiten in de voor- en ach tergevel en binnenshuis zijn vernield een groot aantal deurpanelen in het hoofdgebouw en de voormalige bo venwoning is kapotgetrapt; alle loodleidingen zijn losgebroken (op enkele plaatsen werden hierdoor de vloeren opengebroken), en medege nomen; van de bewoonde bovenwo ning Koninginnestraat 22 is boven- di ende loden standleiding gesloopt en meegenomen, als gevolg waarvan Russische kernproeven WASHINGTON, 29-10. De Sowjet- Unie heeft zondag twee proeven met kernwapens genomen, waarvan één op grote hoogte, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kern energie maandag bekend gemaakt. Jongen gebeten <loor fataal wit hondje AMSTERDAM, 29-10. Tot de groep personen, die op 27 juli bij de Wes- terntarkt te Amsterdam door het fatale witte hondje - dat aan honds dolheid overleed - zijn gebeten blijkt ook een 12-jarige jongen uit Nijme gen te hebben behoord. Hij is door de Amsterdamse G.G. en G.D. in behandeling genomen. Toen indertijd de bijtpartij bij de Westermarkt bekend geraakte werd ook aan de G.G. en G.D. opgegeven dat tot de groep daar gebeten men sen ook een moeder met een kind (inmiddels ook bekend geworden) en een wat oudere jongen hadden be hoord. Dank zij uitgebreid speurwerk is men de jongen op het spoor ge komen. Hierdoor zijn nu alle bij de Westermarkt gebeten personen be kend bij de G.G. en G.D. de faecaliën in de fabriek terecht kwamen; praktisch al het lood- en zinkwerk, inclusief de ontluchtings- kokers, is van de daken losgerukt en meegenomen. Brits echtpaar op Sardinië vermoord CAGLIARI. 29-10. In het berg- achtige gebied van Orgosolo op Sar dinië is de politie een grootscheepse jacht begonnen op een bende, die schuldig wordt geacht aan de dood van het Britse echtpaar Townley, wier lijken zondagmiddag langs een weg werden gevonden. De twee Britten, die sinds 6 oktober als toe risten op het Italiaanse eiland ver toefden, waren neergeschoten, toen zij zaten te picknicken bij een door hen gehuurde auto. Krachtig herstel Nevvyorkse beurs NEW YORK. 29-10. Maandag her won de New Yorkse effectenbeurs meer dan het nettoverlies van haar raming 5Vz miljard 'dollar, dat zij verleden week leed, toen zij scherp reageerde op de Cubaanse crisis. Het afnemen van de spanning tij dens het weekeinde lokte bij het be- -»gin van de handel omvangrijke bais- 'sedekkingen en koopjesjachten uit en in de meeste gevallen werden toen de hoogste koersen van de dag bereikt. Daarna was het een kwestie van verdediging van het gewonnen terrein tegen de nu en dan toene mende winstnemingen. Onbestendig Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien; krachtige tot stormachtige westelijke wind; ongeveer dezelfde tempera turen. 31 okt. Zon op 7.31, onder 17.15. Maan op 10.14, onder 19.10. 1 nov. Zon op 7.33, onder 17.13. Maan op 11.18, onder 19.49. Eerste kwartier: 5 nov. te 8.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 okt. 1 nov. 5.10 v.m. 17.10 n.m. 5.34 v.m. 17.43 n.m. BROUWERSHAVEN 31 okt. 4.21 v.m. 16.33 n.m. 1 nov. 4.52 v.m. 17.00 n.m. Springtij: 30 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwakke rug van hoge luchtdruk trok maandagavond in een snel tempo over ons land en werd gevolgd door het frontensys teem van een depressie bij IJsland. Dit bracht tijdelijk regen, terwijl op de nadering ervan de wind aanwak kerde uit richtingen tussen zuid en zuidwest. Achter het frontenstelsel stroomt polaire lucht, waarin enkele buien voorkomen, naar Nederland. Een 'deel van de IJslandse depressie, dat het zeegebied ten westen van de Britse eilanden zware stormen bracht beweegt naar het noordelijke deel van de Noordzee. In verband hier mee moet er ook in ons land reke ning worden gehouden met veel wind uit het westen. De middagtem- peraturen zullen morgen ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. GELD VOOR OLYMPISCHE SPELEN Duitse sport geholpen door televisie FRANKFORT/MAIN, 30-10. - In West-Duitsland is men reeds lang begonnen met de voorbereiding van sportmensen op de Olympische Spe len 1964 in Tokio. En zoals begrijpe lijk kost dat veel geld. In een tijds bestek van een week echter is het Duits Olympisch Comité maar liefst 150.000 D.M. rijker geworden. Hoe dat kan? Tijdens een televisie uitzending, waarbij ook de bijzónder populaire sprinter Manfred Germar was betrokken, liet de president van de atletiekbond, Willi Daume, door schemeren dat er, om alle sportmen sen in 1963 en 1964 goed op de Spe len van Tokio voor te bereiden, ze ker één miljoen Duitse marken ter tafel moest komen. Maar liefst 19.000 cheques en 75.000 brieven met geld en postzegels uit West-Duitsland, Zwitserland (15 in zenders), Oostenrijk (6). Denemarken (3), Nederland (2), ja zelfs uit Oost- Duitsland (3) kwamen als een lawine op het bureau van hel Duits Olym pisch Comité binnenrollen. De hulp reikte van 42 pfennig van een 13-jarig jongetje uit Berlijn tot 500 D.M. van een wereldbekende fir ma. Uit alle brieven bleek de grote interesse voor de sport. Misschien iets voor Nederland?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1