DE ZIERIKZEESCHE COURANT PREMIER CHROESJTSJOW ZAL RAKETBASES OP CUBA LATEN WEGHALEN Kennedy's antwoord Brief van Tsjoe En Lai aan Nehroe gevaar voor Geen West-Berlijn Militairen, Toegoenezen en Ambonezen verlaten Nieuw-Guinea Ver. Staten staan geheel achter India De V.S.-marinebasis op Cuba wat 2EQT- VI 6117 DE STAAT VAN NOOD IN GEHEEL INDIA AFGEKONDIGD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 oktober 1962 119e jaargang No. 19268 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1,per stuk. De wereld haalt verlieht adem WASHINGTON, 28-10. Tüdens het weekeinde heeft zich een ongedachte politieke ontwikkeling voorgedaan, die een enorme opluchting in de wereld ten gevolge heeft gehad. Radio-Moskou heeft namelijk zondag omgeroepen dat de Sowjetrussische premier en partijleider Chrocsjtsjow, president Kennedy een niemvfe bood schap heeft gezonden, waarin hü scgt dat de „door u offensief genoemde raketbases op Cuba" zullen worden ontmanteld. De verschillende onder delen zullen naar de Sowjet-Unie worden teruggezonden. Orders hiertoe z(jn reeds aan de Russische officieren op de bases gegeven. Chrocsjtsjow verklaart in zy'n boodschap dat hü de opdracht, om het werk aan dc bases te beëindigen en de uitrusting ervan naar de Sowjet- Unie terug te zenden, heeft gegeven nadat Kennedy „de verzekering had gegeven, dat de Verenigde Staten Cuba niet zouden binnenvallen". Hü zei dat de raketwapens voor verdedigingsdoeleinden naar Cuba waren ge zonden, doch dat zü daar, na Kennedy's verzekering, niet meer nodig waren. gewapend optreden was gekomen, wordt algemeen aangenomen dat dit niet meer dan één of twee dagen op zich had laten wachten. Op grond van deze overweging zou de Russi sche premier zo snel hebben gerea geerd. Nu president Kennedy in zijn ant woord aan Chroesjtsjow zich bereid heeft verklaard tot „wederkerige maatregelen"- deze houden ongetwij feld opheffing van de zeeblokkade en een verzekering dat de V.S. Cuba niet zullen binnenvallen in - is de weg vrij voor onderhandelingen. In een vorige boodschap aan de Russi sche leider had de Amerikaanse pre sident al laten weten, dat overleg op deze basis „binnen enige dagen" tot een regeling zou kunnen leiden. De crisis om Cuba schijnt voorbij te zijn, nu premier Chroesjtsjef be sloten heeft de Russische raketbases op Cuba te laten ontmantelen en de onderdelen naar de Sowjet-Unie te doen verschepen. Deze ontwikkeling wordt in Washington beschouwd als een grote politieke overwinning voor president Kennedy. Het Amerikaanse staatshoofd zei in een boodschap aan de Sowjet- leider, dat diens besluit „van goed staatsmanschap getuigd". „Dit is een belangrijke en constructieve bijdrage tot de vrede", aldus Kennedy. Hij voegde hieraan toe, dat zijn regering contact zou opnemen met waarne mend secretaris-generaal Oe Thant. „met betrekking tot wederkerige maatregelen ter verzekering van de vrede in het Caribische gebied". Er werd niet direct meegedeeld, dat er een einde zal komen aan dc Amerikaanse vlootblokkade om Cuba of aan de luchtvcrkenningen boven dc rakelbases op het eiland. Er zul len echter ongctwüfeld binnenkort stappen in deze richting volgen. Opmerkelijke capitulatie Chroesjtsjow's mededeling over zijn bevel om de bases te ontruimen en de onderdelen naar de Sowjet- Unie te verschepen, wordt door Amerikaanse functionarissen en sommige diplomaten in Washington gezien als een opmerkelijke capitu latie van de Russische premier. Pre sident Kennedy schijnt precies te krijgen wat hij wenst - verwijdering van de Sowjet-bases onder interna tionaal toezicht - zonder dat de mi litaire acties, waartoe hij duidelijk had besloten, nodig zijn gebleken. In de Amerikaanse hoofdstad twü- felt men er niet aan, dat de presi dent, als Chroesjtsjow zich niet spoe dig bereid zou hebben verklaard om de bases op te ruimen, bereid was Cuba binnen te laten vallen of de bases door bombardementen on bruikbaar te laten maken. Hoewel het wel een geheim zal blijven hoe dichtbij een Amerikaans WASHINGTON, 28-10. President Kennedy reageerde onmiddel lijk op de boodschap van premier Chroesjtsjef, waarin deze mede deelde bereid te zijn de bases op Cuba te ontmantelen. De letterlijke tekst van Kennedy's antwoord luidt als volgt: „Ik verwelkom de beslissing van een staatman, die door de Sowjet-Russische eerste minister is genomen en die stopzetting van het werk aan de raketbases op Cuba, ontmanteling der offen sieve wapens en terugzending hiervan naar de Sowjet-Unie in houdt. Dit is een belangrijke en opbouwende bijdrage voor de vrede. Wij zullen in verbinding blijven met de secretaris-generaal dei- Verenigde Naties ter verzekering van wederzijdse maatregelen, om de vrede in het Caraibische gebied te beveiligen. Ik hoop ten zeerste dat de verschillende regeringen, na een re geling van de Cubaanse crisis, haar voile aandacht weer zullen wijden aan de dwingende noodzaak om een einde te maken aan de bewapeningswedloop en het verminderen van de internationale spanning. Dit geldt zowel voor de militaire confrontatie van de NAVO en de Warschause Verdragsorganisatie, als voor de toestand in andere delen der wereld, waar de internationale spanning noopt tot het aanwenden van kostbare hulpbronnen voor de aanmaak van wa pens", aldus de tekst van Kennedy's antwoord op Chroesjtsjefs boodschap. voor de overige, 4000 km. lange, grens. Volgens officiële berichten in e- king heeft Tsjou En Lai ook een bij eenkomst met Nehroe in Peking of in Nieuw Delhi voorgesteld op een voor beide partijen geschikt tijdstip. Chroesjtsjow toch naar de V.S. WASHINGTON, 27-10. De presi dent van de Westinghouse-maat- schappij, William Knox, die woens dag j.l. in Moskou een gesprek van drie uur met premier Chroesjtsjow heeft gehad, heeft vrijdag bij zijn aankomst in Washington verklaard, dat de Sowjetpremier nog steeds de mogelijkheidonderzoekt om vóór het einde van dit jaar naar de Verenigde Staten te gaan. Granaat in vuur geworpen Arbeider gedood IJMUIDEN, 27-10. De 20-jarige ar beider J. J. A. van K. van de Ned. Heide Maatschappij, die opruimings werkzaamheden bij de aanleg van de nieuwe begraafplaats verrichtte, is door een scherf van een explode rende granaat dodelijk getroffen. Enige arbeiders van de Heide Mij. vonden een granaat en daagden el kaar uit deze in het vuur te werpen dat zij stookten om vuil te verbran den. Ze zochten dekking achter een boom en het projectiel ging de vlam men in. Bij de ontploffing kreeg een van de arbeiders, de heer v. K., een scherf door het hoofd. In het Acade misch ziekenhuis te Leiden is hij aan de gevolgen daarvan overleden. Zes Oostduitsers, onder wie een jonge vrouw, zijn zaterdagmorgen vroeg door prikkeldraadversperrin gen gekropen en onder voortdurende Deschieting door Oostduitse grensbe wakers naar West-Berlijn gevlucht, aldus heeft de Westberlijnse politie bekendgemaakt. Frans meisje in arrest PARIJS, 27-10. De Franse politie heeft de arrestatie bekendgemaakt van een 20-jarig meisje, dat lid zou zijn geweest van een O.A.S.-groep, die in augustus van dit jaar een aan slag op president De Gaulle pleegde. Zij had samen met een man, terwijl zij zich als een verliefd paar voor deden, bij het huis van generaal De Gaulle gespionneerd en wapens en kneedbommen vervoerd. Einde uittocht nadert Mao - China's leider NIEUW DELHI, 28-10. Een woord voerder van het Indische ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd dat Nehroe woensdag een brief ont vangen heeft van de Chinese pre mier Tsjoe En Lai met voorstellen om een einde aande strijd te maken. Het blad van de Chinese commu nistische partij, het Volksdagblad, heeft de Indische voorwaarden voor een wapenstilstand en onderhande lingen „volkomen onaanvaardbaar voor China" genoemd. (India heeft gezegd, bereid te zijn tot besprekin gen als de Chinese troepen zich te rugtrekken op de posities die zij voor 8 september hadden). De Chinese regering heeft aange drongen op een wapenstilstand en terugtrekking van de troepen van beide partijen tot 20 km. van ,de grens tussen de gebieden die wer kelijk door de partijen worden be heerst. Volgens officiële berichten in Pe- deze grens in grote trekken overeen met de „onwettige MacMahonlijn" in het oosten en „de traditionele lijn" Moskou: LONDEN, 26-10. - Radio-Moskou heegt vrijdagavond in een commen taar op de radiorede van bondskan selier Adenauer verklaard, dat West-Berlijn niet door gevaar be dreigd wordt". Overigens werd de Westduitse regeringsleider ervan be schuldigd, dat hij zich inzake Cuba „geheel vereenzelvigde met de agres sieve koers van de Amerikaanse mi- Iitairisten". Prinses Beatrix in Lahore LAHORE, 27-10. Prinses Beatrix is Zaterdagmorgen om 6.35 uur (Ned. tüd) in Lahore (Pakistan) aangeko men. Zü was uit Rawalpindi ver trokken, dat hemelsbreed ongeveer 230 km noordelüker ligt. DE STRIJD TEGEN CHINA WASHINGTON. 27-10. Een woord voerder van het Amerikaanse mini sterie van buitenlandsse zaken heeft het „agressieve optreden" van dc Chinezen in het grensgebied van In dia fel gehekeld en verklaard, adt de Verenigde Staten bereed blijven om militaire voorraden aan India tc le veren. Hij zei op een persconferentie dat twee Indische vertegenwoordigers in Amerika zijn gearriveerd om over de aankoop van reserve-onderdelen voor vliegtuigen, die India reeds eer der van de V.S. heeft gekocht, te spreken. De woordvoerder legde een korte verklaring af naar aanleiding van de afkondiging van de staat van nood in India nu de Chinese troepen hun opmars op Indisch gebied voortzet ten. „Dit tekent opnieuw de ernst van de situatie die geschapen is door het agressieve optreden van de Chi nese communisten", zo zei hij. „Wij staan volledig aan de zijde van In dia". HOLLANDIA, 27-10. De laatste zeshonderd militairen die nog in landia waren gelegerd, zün vrüdag met dc „Waterman" vertrokken. Het schip heeft zaterdag te Biak nog driehonderd militairen opgenomen, waarna eht via Singapore, Djiboeti en Port Said naar Rotterdam ver trok, De militairen op de „Water man" behoren vrywel allen tot het 17e infantcrie-bataljon onder com mando van overste G. J. Horsthuis. Dc „Waterman" wordt eind novem ber in Rotterdam verwacht. De militairen, die met de „Water man" thuisvaren, zijn slechts enkele maanden in Nieuw-Guinea geweest. De meesten hunner zijn in juli aan- gekomen bij de versterkingen, die toen naar Nieuw-Guinea werden ge zonden. In totaal zijn in oktober uit Nieuw- Guinea reeds zevenduizend Neder landse militairen vertrokken. Dit aantal is hoger dan op het eind sep tember opgestelde schema was aan gegeven. Er zijn in Nieuw-Guinea nu nog ruim tweeduizend Neder landse militairen, die in de loop van november allen met K.L.M.-vlieg- tuigen zullen worden afgevoerd. Het staat vast dat vóór december alle Nederlandse militairen uit Nieuw- Guinea zullen zijn verdwenen. In Hollandia zijn op het ogenblik nog slechts enkele tientallen soldaten en enige officieren overgebleven, die. op vertrek per vliegtuig wachten. Militairen in Biak Het grootste deel van de Neder landse militairen verblijft thans in Biak. De „Waterman" is het laatste troepentransportschip dat Neder landse militairen kwam ophalen. Het schip nam ook een hoeveelheid ma terieel mee, alsmede een hoeveelheid orchideeën uit de voormalige Neder landse cultuurtuin. De bloemen zijn bestemd voor een geschenk aan ko ningin Juliana. De Toegoenezen, een christen-ge meenschap van ongeveer tweehon derd mensen, die in 1950 uit Indo nesië naar Nieuw-Guinea zün ge vlucht, omdat zij wegens hun pro- Nederlandse sympathieën in Indo nesië werden bedreigd, zün vrüdag en zaterdag eveneens naar Neder land geëvacueerd. Ongeveer gelük- tijdig met de Toegoenezen vertrok ken uit Biak vliegtuigen van de K. L.M. met Ambonezen naar Nedcri- land (250 personen). KEY WEST (Florida, V.S.), 28-10. Radio-Havanna meldt dat de Cu baanse premier Fidel Castro zondag de eis heeft gesteld dat de Verenig de Staten hun grote marinebasis aan de baai van Guantanamo, in oost-Cuba, zullen opgeven. Castro stelt deze eis in verband met de aankondiging van Chroesjt sjef, dat de raketbases op Cuba zul len worden ontmanteld. Man overleden door hondsdolheid ZAANDAM, 27-10. In het gemeen telijk ziekenhuis te Zaandam is op 38-jarige leeftijd overleden de heer G. K. Romkes te Zaandam. Dit heeft een onderzoek van de Zaandamse G. G.D. uitgewezen. Oorspronkelijk werd gedacht dat de heer Romkes hersenvliesontste king had. Voor zijn overlijdén is ge vraagd of hij gebeten was door een hond, doch de heer Romkes kon zich hiervan niets herinneren. Hij was donderdag j.l. in het ziekenhuis op genomen. Dubbeldekse treinen voor Sidney SYDNEY, 27-10. De Australische stad Sidney gaat in verband met de toenemende drukte „dubbeldekse" elektrische treinen invoeren voor het verkeer met haar voorsteden. De nieuwe wagens zullen twee keer zo veel passagiers kunnen vervoeren dan 't huidige type, zo ontleent het A.N.P. aan een publikatie van het Australië-Instituut. In eerste instantie zullen 120 nieuwe rijtuigen worden gebouwd, wat een investering vergt van circa 24 miljoen gulden. Zij zullen begin volgend jaar in dienst worden ge steld. Luchtpost voor militairen a/b m.s. „Waterman" DEN HAAG, 27-10, Luchtpoststuk- ken voor militairen die per m.s. „Waterman" uit Nieuw-Guinea naar Nederland terugkeren, kunnen tot en met 11 november a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. (In het adres moet worden ver meld: a/b „Waterman" Nato 5500-70, Utrecht-station. Voor brieven, tot en met 10 gram en briefkaarten geldt het binnenlands tarief). Prinses Irene terug uit Majorca SCHIPHOL, 28-10. Prinses Irene is zondagavond tegen half tien met het K.L.M.-lijntoestel uit Palma op Schiphol in ons land teruggekeerd. Vier weken geleden was de prinses naar Majorca vertrokken. Op me disch advies moest zij enige tijd rust nemen. H.M. de Koningin en prin ses Margriet waren op Schiphol ter verwelkoming aanwezig. De konin gin en de twee prinsessen stapten in de gereedstaande auto en reden di rect naar paleis Soestdijk. NOOIT SOLDAAT De meubelmaker Karl Basse uit Gustedt in de Westduitse staat Neder-Saksen, die zater dag 100 jaar wordt, is een van de weinige Duitsers die nooit militair is geweest. Voor de vijf oorlogen waarbij Duits land in de afgelopen 100 jaar was betrokken, was Basse te jong of te oud. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Wat zou de mensheid aan de gemakken des levens en het algemeen wélzijn gewonnen hebben, wanneer het geld, dat aan oorlogen is besteed, ge bruikt zou zijn voor werken ten algemenen nutte. Onbestendig Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk veel bewolking met regen; vannacht in het binnenland tempe raturen om het vriespunt, morgen middag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag; tijdelijk krach tige en langs de kust harde tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. 30 okt. Zon op 7.30, onder 17.17. Maan op 9.09, onder 18.39. Eerste kwartier: 5 nov. te 8.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 okt. 4.41 v.m. 16.37 n.m. BROUWERSHAVEN 30 okt. 3.50 v.m. 16.02 n.m. Springtij: 30 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De depresie boven het noor den van de Noordzee, die' tijdens het weekeinde het weer in onze streken bepaalde, vult nu snel op en trekt verder in oostelijke richting. Achter de storing om stroomde koude po laire lucht naar ons land, waarin vrij veel buien voorkwamen, som mige met hagel of onweer. Intussen is bij IJsland een nieuwe oceaandepressie aangekomen, die spoedig, het weer gaat beïnvloeden. Het eerste regengebied van de sto ring zal morgen passeren, voorafge gaan door het opnieuw toenemen van de wind uit zuid tot zuidwest. Tijdens opklaringen in de ko mende nacht kan de temperatuur in het binnenland tot om het vriespunt dalen. Morgen overdag zullen de temperaturen ongeveer dezelfde zijn als vandaag. Het onafhankelijke Indische dag blad „Times of India" heeft maan dag gemeld, dat er een „flinke mo gelijkheid" bestaat, dat de Indische minister van defensie, Krisjna Me- non, of uit eigen beweging heen gaat, of ontslagen zal worden. Haarlem wil technische hogeschool HAARLEM, 27-10. - Haarlem wil een technische hogeschool binnen zijn muren hebben. Burgemeester en wethouders van de Spaarnestad heb ben een commissie ingesteld, die een brochure moet schrijven welke dui delijk zal maken waarom er een vierde T.H. noodzakelijk is en om welke redenen die het beste in Haar lem gevestigd kan worden. Inmiddels voeren b. en w. met daarvoor in aanmerking komende autoriteiten besprekingen om hen over het idee te polsen. Over verdere acties kunnen b. en w. nog geen mededelingen doen, maar, zo zeggen zij, de zaak is zeker niet in een sta dium waarin spandoeken en mee tings een rol moeten spelen. Na ernstige gevechten in grensgebied NIEUW DELHI, 27-10. - Blükens een te Nieuw Delhi gedane officiële bekendmaking is de staat van nood in geheel India afgekondigd. De afkondiging is geschied door president dr. Radhakrisjnan. Zü vond plaats nadat berichten daren ontvangen over nieuwe gevechten tussen communistisch-Chinesc en Indische troepen in beide uitlopers van India's noordoostclüke grensge bied, die aan beide züden veel slacht offers hebben geiëst. Vrijdag is le Nieuw Delhi verno men dat in het Indische kabinet een zes man sterke centrale commissie is gevormd, die dc nationale krachts inspanning, om het hoofd te bieden aan de Chinese uitdaging, moet co- ordineren. Sommige waarnemers in Nieuw-Delhi beschouwen deze com missie als een soort „oorlogskabinet" Op voet van oorlog Voorts is te Nieuw Delhi een ver ordening afgekondigd, waardoor de bepalingen van de „wet voor de ver dediging van India" (de „Defence of India-Act"), die in de tweede we reldoorlog hebben gegolden, weer van kracht worden verklaard. Door de afkondiging van deze wet wordt India volledig op voet van oorlog gebracht. De Indische regering kan onder de bepalingen van de noodtoestand ook de grondwettelijke rechten van vrij heid van spreken, meningsuiting en vergadering opschorten. Premier Nehroe heeft op een bij eenkomst van de vereniging van studenten aan de universiteit van Nieuw Delhi verklaard: „Ik ver trouw erop dat de uiteindelijke over winning aan India zal zijn". Hij zei ook dat dc aanvallen der Chinese militairen in feite een in val in geheel India betekenen, ook al is er officieel geen oorlog ver klaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1