DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chroesjtsjow stemt in met „afkoelingsvoorstel" van 0e Thant lawang door Indiase troepen ontruimd Crisis om Cuba in Veiligheidsraad Russische tankboot onderschept door Amerikaanse marine Geen represaille in Berlijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 oktober 1962 H9e jaargang No. 19267 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikiee, Postbus no. I, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per sluk. In dit nummer: Een Sirjanslandse familie in Canada Voorlopig geen Russische wapens naar Cuba Na verbitterde gevechten Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aiperika bereid tot voorbereidende besprekingen MOSKOU, 25-10. Sowjet-premier Chroesjtsjow heeft donderdagavond ge antwoord op het persoonlijk beroep, dat secretaris-generaal Oe Thant woensdag op hem heeft gedaan, aldus meldt het persbureau Tass. In zyn antwoord verklaarde Chroesjtsjow: „Ik stem in met uw voorstel, dat over eenkomt met de belangen van de vrede". Het voorstel van Oe Thant, dat deze zowel aan premier Chroesjtsjow als aan president Kennedy heeft gedaan, hield in dat de Sowjet-Unie voor een periode van twee a drie weken alle wapenleveranties aan Cuba zou staken, terwül de Verenigde Staten in die tjjd alle „quarantaine"-maatregelen zou opheffen. De volledige tekst van het ant woordt luidt: „Geachte heer Thant, „Ik heb uw beroep ontvangen en de inhoud daarvan zorgvuldig be studeerd. Ik juich uw initiatief toe. Ik begrijp uw bezorgdheid over de in het Caraïbische gebied ontstane situatie, daar ook de Sowjet-rege- ring van oordeel is dat deze situatie hoogst gevaarlijk is en onmiddellijke tussenkomst door de Verenigde Na ties nodig maakt. „Ik verklaar dat ik instem met uw voorstel, dat overeenkomt met de belangen van de vrede". „Met de meeste hoogachting, Nikita Chroesjtsjow". Antwoord vail Kennedy NEW YORK, 25-10. President Ken- nedy heeft donderdag de secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, geantwoord op diens bemid delingsvoorstel in de crisis om Cuba. De president verkiearcle,. dat AcUai Stevensön, de Amerikaanse afge vaardigde bij de V.N., gereed is om met de secretaris-generaal voorbe reidende besprekingen te beginnen over een oplossing van de Cubaanse crisis. Stevenson maakte Kennedy's ant woord in de Veiligheidsraad be kend. Kennedy zegt in zijn boodschap, die donderdagmiddag aan Oe Thant werd verstuurd, dat de huidige be dreiging was geschapen door de be dekte invoer van aanvalswapens op Cuba cn dat het antwoord in de ver wijdering van deze wapens ligt. Kennedy verzekerde Oe Thant van het verlangen van de Verenigde Sta ten een bevredigende en vreedzame oplossing te bereiken. De boodschap van de Amerikaan se president luidde als volgt: „Ik waardeer hogelijk de geest van uw boodschap van gisteren. Zoals wij reeds in de Veiligheids raad hebben duidelijk gemaakt, is de huidige dreiging geschapen door de heimelijke invoer van aanvals wapens op Cuba, en het antwoord ligt in de verwijdering van derge lijke wapens. In uw boodschap en in uw ver klaring aan de Veiligheidsraad gis teravond heeft u zekere voorstellen gedaan en heeft u tot voorbereidende besprekingen uitgenodigd om na te gaan of bevredigende regelingen ge troffen kunnen worden. Ambassadeur Stevenson is gereed om onmiddellijk deze regelingen met u te bespreken. Ik kan u verzekeren van onze wens een bevredigende en vreed zame oplossing van deze kwestie te bereiken". Functionarissen van het Witte Huis verklaarden, dat de militaire blokkade niet zal worden opgeheven cn dat de bouw van Russische raket bases op het eiland nog steeds door gaat. Scvvjet-schepen stomen nog steeds op naar Cuba. De enige weg voor onze regering om precies uit te vissen wat zij vervoeren is de „qua rantaine", zo zeiden zij. Deze verklaringen versterkten de mening in Washington, dat president Kennedy niet akkoord zal gaan met zelfs maar een tydelykc opheffing van de militaire blokkade, tenzy de Sowjet-bases worden afgebroken en de raketten van Cuba worden ver wijderd. Onderhandelingen beginnen lieden NEW YORK, 25-10. Secretaris-ge neraal Oe Thant zal vrijdag (heden) besprekingen beginnen met afge vaardigden van de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en Cuba voor een vreedzame oplossing van de cri sis om Cuba, zo werd donderdag avond in New York bekendgemaakt. Oe Thant zal voorlopig slechts met de betrokkenen afzonderlijk confe reren. NEW YORK, 25-10. - De Veilig heidsraad heeft donderdagavond het debat over de Cubaanse crisis her vat, De Amerikaanse afgevaardigde Stevenson zei dat voor de Verenigde Staten voor alles het nieuws dat Chroesjtsjov de voorstellen van Oe Thant heeft aanvaard, welkom is. Amerika „zou zeer graag een vreed zame oplossing van deze zaak" zien, zo zei hij. «Stevenson zei dat de Amerikaanse regering het vermijden van direkte confrontatie in de blokkadezöne dooi de Sowjet-Unie verwelkomt, evenals de verzekering van Chroesjtsjov aan Russell dat de Sowjet-Unie geen roekeloze besluiten in deze crisis zal nemen. Het gevaar is niet ontstaan doordat de landen van het westelijk halfrond zich ter .zelfverdediging, hebben verenigd, maar doordat Rüs- land zijn bedreiging met kernwa pens tot dat halfrond heeft uitge breid, aldus Stevenson. Twaalf Sowjet-schepen teruggekeerd Dit is de „Steniging van de heilige Stefanus", het schilderij van Rem brandt, dat door Nederlandse kunst historici in Lyon in Frankrijk is ontdekt. Het doek, dat 90 bij 123 cm. meet ivas tot nu toe totaal onbe kend; het werd in 1625, toen Rem brandt 19 jaar oud was, vervaardigd. Sedert 1844 is het in het bezit van het museum in Lyon. NEW YORK, 25-10. - Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft een verklaring van het republikein se lid van de Kamer van Afgevaar digden voor Pennsylvania, James van Zandt, bevestigd, volgens welke een Russische tanker op reis naar Cuba donderdagmiddag i s aangehouden, maar mocht doorvaren. Een woordvoerder van hef mini sterie van Defensie in Washington zei dat de aanhouding de eerste was sinds het begin van de blokkade. Zij vond donderdagmiddag even na één uur (Néderlandse tijd) plaats. De Amerikaanse onderminister van Defensie, Arthur Sylvester, las de volgende verklaring voor: „Het blijkt nu dat minstens twaalf Sowjetrussi- sche schepen (van Cuba) zijn terug gekeerd, waarschijnlijk, volgens de beste inlichtingen waarover wij be schikken, omdat zij aanvalswapens aan boord hebben. Echter, het eer ste Russische schip dat door het ge bied voer waarin door onze marine NIEUW DELHI, 25-10. - Indiase troepen hebben zich na bittere ge vechten met Chinese militairen uit Tawang, het voornaamste bestuurs centrum in het noordoostelijke grens gebied, teruggetrokken, zo is te Nieuw Delhi bekendgemaakt. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie verklaarde, dat de Indiase militairen zich woens dagavond volgens plan, hadden te ruggetrokken, toen het tot gevech ten in de buitenwijken van Tawang was gekomen. De plaats ligt nabij het drielandenpunt, waaraan India, Tibet en Bhoetan grenzen. 200 tot 300 bewoners van de plaats onder wie de abt van het beroemde klooster en enige monniken, waren tevoren weggetrokken. De Chinese troepen kunnen zich nu meester maken van de Sela-bergrug die een natuurlijke grens vormt tot Bhoe tan. Via de Manyhang-Vallei door Bhoetan ligt dan ook de toegang naar de vlakte van de Brahmapoe- tra voor hen open. Voortdurende strijd Volgens de Indiase woordvoerder duurde de strijd in het noordooste lijke grensgebied nog voort na een nieuwe Chinese aanval op twee In diase posten. Honderden kilometers naar het westen, in het gebied van Ladach, hadden Indiase troepen Chinese aanvallen op een post nabij het vliegveld van Tsjoesjoel afgeslagen. In de vallei van de Galwan hadden de Indiase troepen zich teruggetrok ken om zich opnieuw te groeperen, aldus de woordvoerder. Prof. de Quay gaf in de Tweede Kamer een verklaring van 't stand punt van de Nederlandse regering inzake de kwestie Cuba. Ir. DOYER CONTRA „KASTJESMAN" BRON Land niet droog door aardstralenkastje maar door onderbemaling wordt gepatrouilleerd, was een Sow- jetrussische tanker". Door het marineschip van de Ver enigde Staten dat de tanker onder schepte werd vastgesteld dat het olie aan boord heeft. Omdat olie niet valt onder het materiaal waarvoor presi dent Kennedy de gedeeltelijke blok kade heeft ingesteld, werd aan de tanker toestemming verleend de reis voort te zetten. De marine overtuigde zich ervan dat er geen verboden materiaal aan boord van 'het betrokken schip was. Het Westduitse persbureau D.P.A. meldt uit West-Berlijn dat het 12.387 ton metende schip „VÖlkerfreund- schaft" van de communistische ar beidersbond uit Oost-Duitsland met 500 toeristen op weg is naar Cuba. Van dit schip is na 14 oktober niets meer vernomen. Volgens het Oost- duitse persbureau A.'D.N. ligt de Oostduitse vrachtboot „J. G. Fichte" in de haven van Havanna. DEN HAAG, 24-10. In zijn stryd tegen wat hy noemt „de geld-uit-de- zak-klopperij van de verkopers van z.g.n. aardstralenkastjes", heeft de industrieel ir. Doyer uit Assen, nu het belangrijkste bewijsmateriaal van de theorieën van de aardstralenex- pert de heer Bron uit Ede aangeval len. De heer Bron zou namelijk door het plaatsen van een aardstralen kastje in het weiland van boer Van Hérk te Berkenwoude, dit land ge draineerd hebben. Tevens zou de kwaliteit van het gras zijn verbeterd. De heer Doyer zegt na een onder zoek ter plaatse tot de conclusie te zijn gekomen, dat onderbemaling de oorzaak is van het droog-zijn van het land. Het land kan zelfs nooit drassig geweest zijn, zo meent hij, want reeds jarenlang wordt het wei land door een molentje langs een der sloten onderbemalen. Dat het gras in kwaliteit verbeterde na het plaat sen van het aardstralenkastje komt, aldus ir. Doyer, doordat boer Van Herk ongeveer tegelijkertijd met 'een andere bemesting van zijn land be gon. Hij schakelde namelijk over van kunstmest op natuurlijke mest. Door het jarenlange gebruik van stikstof- houdende kunstmest was de grond verbrokkeld en de graszoden aange tast: De vorming van humus heeft hierin verandering gebracht. De „kastjcs"-inhoud Een andere boer,, de heer Sybre van Dijk te Hitzum (Fr.), heeft zijn kastje afgestaan aan de heer Doyer. Dit kastje is woensdag door een no taris in Den Haag geopend. Hiervan werd proces-verbaal opgemaakt. Na verbreking van het loodje werden er volgens ir. Doyer in het bruinge- lakte doosje aangetroffen: twee tri- plexplaten met boutjes op elkaar ge klonken, waartussen zich twee ver zilverde koperen schijven bevonden. In het midden was een spiraal ge plaatst, gemaakt van 82,5 procent Zorin: NEW YORK, 25-10. De leider van de Sowjetrussische delegatie bij de Verenigde Naties, Zorin, heeft don derdag in New York gezegd, dat de Sowjet-Unie in Berlijn niets zal on dernemen, om daarmede een ant woord te stellen op de Amerikaanse blokkade van Cuba. Zorin en zijn plaatsvervanger Mo- rosow verklaarden in een gesprek met een groep gedelegeerden van negen Afrikaanse en Aziatische lan den: „Als de Amerikanen geloven, dat wij hun met betrekking tot Cuba in West-Berlijn van repliek zullen die nen, dan vergissen zij zich ernstig. Wij zullen in West-Berlijn niets on dernemen, want dat zou juist zijn wat de Amerikanen willen", aldus Zorin. Zorin heeft in New York verklaard dat premier Chroesjtsjov de voor stellen van Oe Thant ongewijzigd aanvaardt. Hartstochten maken ons tot reuzen of tol dwergen. wa r HOT 01 BILT Kouder Verwachting tot zaterdagavond: Lagere temperaturen overdag met krachtige tot matige wind uit noor delijke richtingen en aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen; later opklaringen, maar ook in hoofdzaak in de kust provincies enkele regen- of hagel buien. 27 okt. Zon op 7.24, onder 17.23. Maan op 5.52, onder 17.30. 28 okt. Zon op 7.26, onder 17.21. Maan op 6.57, onder 17.50. 29 okt. Zon op 7.28, onder 17.19. Maan op 8.02, on der 18.13. - Nieuwe maan: 28 okt. Ie 14.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: zilver (dit werd na een onderzoek vastgesteld). De waarde van het zil ver wordt op ongeveer 40 gulden geschat. Met arbeidsloon erbij is het kastje - aldus de heer Doyer - rond 70 gulden waard. Boer Van Dijk heeft er 1000 gulden voor betaald. Vandaag - vrijdag - komen in de studentensociëteit „Ceres" te Wage- ningen een aantal boeren byeen om hun aardstralenkastje aan de heer Doyer aan te bieden. Deze wil hier van een tentoonstelling houden. Boer Van Herk jr. zal tevens de kwestie van de onderbemaling van het weiland toelichten. Geraamten gevonden bij graafwerk DELFT, 24-10. Aan de Rotterdam- seweg te Delft is men bij graafwerk zaamheden gestoten op delen van menselijke geraamten. Men vond er schedels en botten en resten van een drietal kisten en acht het niet on mogelijk dat men hier de begraaf plaats heeft gevonden van het kloos ter Koningsveld, dat vroeger in deze omgeving moet hebben gestaan en in 1572 werd gesloopt. Voor nader onderzoek van de gevonden beende ren, is contact opgenomen met het instituut voor antropologie in Ut recht. 27 okt. 28 okt. 29 okt. 3.13 v.m. 3.45 v.m. 4.13 v.m. 15.06 n.m. 15.39 n.m. 16.07 n.m. 14.31 n.m. 15.03 n.m. 15.53 n.m. BROUWERSHAVEN 27 okt. 2.15 v.m. 28 okt. 2.47 v.m. 29 okt. 3.18 v.m. Springtij: 30 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front met vrij intensieve regen bereikte vrijdagochtend de Nederlandse kust.. De regenintensi teit werd nog verhoogd door kleine storingen, die uit de Golf van Bis- caye naar het noordoosten trekken. Achter het front nadert een rug van hoge luchtdruk, waarbij noordelijke winden veel koudere, maar ook dro gere lucht aanvoeren. Op de oceaan is de depressie-activiteit vooral in het zeegebied bij IJsland toegeno men, maar voordat deze van belang wordt voor het weer in west Europa zal de genoemde rug van hoge lucht druk een tijdelijke weersverbetering brengen. Daarbij zal het front van avond in zuidelijke richting het ge hele land passeren. Daarna breiden zioh opklaringen over onze omge ving uit. In de aangevoerde lucht kunnen boven zee enkele buien ont staan, die later landinwaarts drij ven. De „hamsterwoede" in België is weer geluwd. Nadat woensdag de omzet in de grote warenhuizen in Brussel voor sommige artikelen tot tien keer zo hoog was als normaal. „VEILIG VERKEER ZONDER OPSCHEPPERIJ" 9 Verbond voor Veilig Verkeer onderneemt „psychologische actie" UTRECHT, 25-10. „Veilig verkeer zonder opschepperij" wordt het the ma van een grote aktie die het Ver bond voor Veilig Verkeer in 1963 gaat voeren. Het wordt een psycho logische oorlog tegen menselijke te kortkomingen die in het verkeer ge vaarlijk kunnen blijken, zoals gel dingsdrang, manifesteerdrift, agres sie, kortom: opschepperij. Op een persconferentie in Utrecht zei de voorzitter van het Verbond, dr. G. van der Wal, donderdagmid dag dat de Nederlanders nog moeten wennen aan het „gemotoriseerd" zijn en dat zij daarvoor een nieuwe men taliteit nodig hebben. De opvoeding tot een verantwoorde deelneming aan het verkeer kost tijd. Het ver- keersonderricht op de lagere scho len is nog slecht» enkele jaren gele den ingevoerd en het duurt dus minstens een volle generatie, voor dat iedere Nederlander verkeerson- derwijs 'heeft genoten. De huidige „oudere" generatie werd geboren in een tijd, toen een auto nog een zeld zaam verschijnsel was. In deze groep vallen, volgens dr. Van der Wal, de autodidakten, mensen die hun rijbe wijs hebben gekregen zonder het af leggen van een waardigheidsproef. Reklamecampagne Een aantal deskundigen op het ge bied van de reklame heeft nu een grootscheepse campagne ontworpen voor het Verbond voor Veilig Ver keer die de groei naar volwassen zijn van de weggebruiker moet ver snellen. Volgens psvchologen is beïnvloe ding van de mentaliteit mogelijk. In Amerika bijvoorbeeld is dank zü de reklame de veiligheid van het weg verkeer in tien jaar aanzienlijk ver hoogd. De heer J. W. Holsbergen, een van de ontwerpers van de reklamecam pagne, leidde de aktie donderdag middag met de volgene illustratieve opmerkingen in: „Als ik mijn ge drag in het verkeer bekijk, zie ik dat ik verschillende fouten maak. Ik rijd in een half uur van Den Haag naar Amsterdam. Ik reed in één ruk door, zonder te slapen, van Marseil le naar Groningen. Mijn wagen loopt gemakkelijk 140. Ik kan er nog net langs. Als het licht groen wordt, laat ik iedereen ver achter mij. Ik ben een opschepper

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1