DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen V.S.-steun ENKELE SCHEPEN VAN SOWJET-BLOK WIJZIGEN KOERS NAAR CUBA aan Algerije Sow jet-leider voorstander van topgesprek Geen ontmanteling Amerikaanse bases Raketbases in Israël Oe Thant vraagt betrokken partijen te gaan onderhandelen De hondsdolheid 2EQT Dl bilt De Cubaanse blokkade nu en straks ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 oktober 1962 119e jaargang No. 1926G WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: «N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Tracé dijk Brouucershavense Gat vastgesteld Ergste spanning zwakt wat af WASHINGTON, 24-10. Een woordvoerder van het ministerie van defensie deelde woensdagavond mede, dat enige schepen van het Sowjet-blok, die op weg waren naar Cuba, „hun koers schijnen te hebben veranderd". „An dere schepen zetten de reis naar Cubq voort". „Tot dusver is geen onderschepping nodig geweest", aldus de woord voerder, die over deze korte bekendmaking niet verder uitweidde. Senator Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, ver klaarde na afloop van een bijeen komst op het Witte Huis, waarin de Congresleiders van de situatie op de hoogte werden gesteld, niet te ge loven, dat de koersverandering door enkele Sowjet-schepen noodzakelij kerwijs betekent, dat de Russen in binden. Zij kan zeer goed betekenen, dat de Russen meer tijd willen heb ben om te beslissen hoe hun reactie zal zijn. De latyns-Amcrikaansc landen In officiële Amerikaanse kringen is woensdag vernomen dat minstens zes latijns-Amerikaanse landen de V.S. hulp inzake de gedeeltelijke blokkade van Cuba hebben aange boden. Deze landen zijn: Argentinië, Columbia, de Dominicaanse repu bliek, Honduras, Costa Rica en Gua- "temala. Met Argentijnse functiona rissen zijn besprekingen aan de gang over het gebruik van Argentijnse schepen bij de blokkade. Costa Rica heeft faciliteiten voor Amerikaanse schepen in het vooruitzicht gesteld. In een tijdens een persconferentie op het ministerie van defensie voor gelezen verklaring is medegedeeld, dat zich op Cuba acht a tien raket- bases bevinden, gelegen by de ste den Guanajay, Remedios, San Cris tobal en Sagua Lagrande. Elke basis beschikt over ongeveer vier lanceer- installaties. Frankrijk achter V.S. PARIJS, 24-10. De Franse rege ring heeft haar vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad instructies ge geven om in de zaak-Cuba het Ame- Brief van Chroesjtsjow aan Russel MOSKOU, 24-10. In een brief aan de Britse filosoof Bertrand Russell heeft premier Chroesjtsjow gezegd voorstander te zyn van een topcon ferentie, die hy in de huidige om standigheden nuttig acht. De brief was een antwoord op een telegram van Russell aan Chroesj tsjow over de Amerikaanse maat regelen tegen Cuba. „De Sovvjet-regering zal geen over haaste besluiten nemen. Zij zal zich niet laten prikkelen door de onge rechtvaardigde handelingen van de Verenigde Staten. Wij zullen alles wat in ons vermogen ligt doen om het uitbreken van een oorlog te voor komen", aldus de Russische leider. De 90-jarige filosoof heeft woens dag president Kennedy gevraagd premier Chroesjtsjow te ontmoeten voor een gesprek over Cuba. Het ant woord aan Russell werd woensdag avond door de Russische gedele geerde in de vergaderzaal van de Veiligheidsraad gedistribueerd. WASHINGTON, 24-10. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag ieder denk beeld over een akkoord waarbij de Verenigde Staten bepaalde raketba ses rond de Sowjet-Unie zouden ont mantelen in ruil voor de ontmante ling van de Sowjet-bases op Cuba, van de hand gewezen. De officiële woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, noemde berichten hierover, die woensdagmorgen in de Amerikaanse pers zijn verschenen, „van elke grond ontbloot". TWEEDE KAMER Vaste commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen DEN IIAAG, 24-10. Mevr. mr. J. M. Stoffcls-van Haaften, voorzitster van de openbare vergadering der vaste commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft woensdagavond de leden der com missie enige malen moeten wy zen op kortheid. Aan het slot der vergadering, om streeks tien voor half twaalf, deed zij een dringend beroep op de leden er nog meer aan mee te werken dat de nog resterende hoeveelheid pun ten van de begroting voor 1963 van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen donder dag kan worden afgewerkt. In dat geval behoeft de commissie vrijdag niet bijeen te komen. Van woensdagmiddag één uur af tot de sluiting der vergadering wa ren 69 van de 199 op de agenda voorkomende punten afgewerkt. Bij de resterende punten bevinden zich: „Veronica", ontgroening, sporttoto, „doping", tweede televisienet en derde radioprogramma, salariëring radio- en televisiepersoneel, subsi dies danskunst en toneelgezelschap pen, recreatie. „Schuttingkiinst" Ie Zierikzee rikaanse standpunt te steunen. Dit heeft de Franse minister van voor lichting, Fouchet, na afloop van een vergadering van het kabinet mee gedeeld. Hij zei, dat de wederzijdse verplichtingen, die het Atlantisch verbond vormen, de basis van de po litiek van Frankrijk zijn en blijven. V oedselinkopcn BRUSSEL, 24-10. Vele Brusselse huisvrouwen hebben dinsdag het ze kere voor het onzekere genomen en een voorraad levensmiddelen inge slagen. In sommige wijken van de stad voerden de levensmiddelenza ken een „distributie" van bepaalde artikelen in en werd aan de rijen kooplustigen niet meer dan een be paalde hoeveelheid per persoon ver kocht. BERLIJN, 24-10. Volgens gemeen tefunctionarissen van West-Berlijn hebben de levensmiddelenzaken in de stad na het uitbreken van de cri sis over Cuba enorme zaken gedaan. De omzetten waren even groot als gewoonlijk tijdens de kerstperiode. Van een paniek kan echter niet ge sproken worden. NEW YORK, 24-10. Volgens wel ingelichte kringen 2ijn de bespre kingen tussen de Verenigde Staten en Algerië over Amerikaanse hulp aan laatstgenoemd land op verzoek van Algerië voor onbepaalde tijd op geschort. Deze besprekingen waren begonnen na het bezoek dat premier Ben Bella van Algerië 'kortgeleden aan de Verenigde Staten heeft ge bracht. Na de jongste gebeurtenissen in het- Caraibische gebied acht men aan Algerijnse zijde voortzetting der besprekingen onverenigbaar met de onvoorwaardelijke steun, die Al gerië aan Cuba heeft toegezegd. Elektronisch rekenbrein HENGELO, 24-10. De Cotltmis- saris der Koningin in Over ijssel, ir. J. B. G. N. Ridder de van der Schueren, heeft bij de N.V. Hazemeyer in Hengelo een elektronisch rekenbrein ten behoeve van de produktie- beheersing officieel in gebruik gesteld. Dit systeem heeft een magnetisch schijvengeheugen. De apparatuur is eigendom van de l.B.M. Nadat de Com missaris der Koningin de ap paratuur in werking had ge steld, leverde deze in korte tijd op papier een historisch overzicht van het bedrijf af alsmede een tekening van ir. van der Schueren. Foto's van Cubaanse bases vrijgegeven WASHINGTON, 24-10. Het Ame- rikaanse departement van defensie heeft woensdagavond vier nieuwe foto's vrijgegeven, die meer tonen van raketbases cp Cuba dan de vo rige. Op één ervan meent men ook een bunker voor het opslaan van kernladingen te kunnen onderschei den. CAIRO, 24-10. Een groep Ameri kaanse deskundigen is in Israël aan gekomen om toezicht te houden op de bouw van twaalf raketbases, al dus meldt het Cairose blad „Roz El Yoesef". De plaatsen voor de bases zouden al uitgezocht zijn: negen zou den bij de grens met de V.A.R. ko men, een in het grensgebied bij Jor- .danië en twee bij de grens.met Sy-- rië. Vier der bases zouden tegen het einde van dit jaar gereed zijn. De V.S. zouden Israël raketten willen leveren uit de voorraden in Turkije, Griekenland en west-Duitsland. President Kennedy heeft groot hertogin Charlotte van Luxemburg verzocht hef bezoek, dat zij 30 okto ber met haar echtgenoot, prins Fe lix, aan de Verenigde Staten zou brengen, in verband met de huidige situatie uit te stellen. CUBA IN DE VEILIGHEIDSRAAD Een overzicht van de vergadering in de Veiligheidsraad over de kwestie Cuba: we zien hier de Russische onder minister van buitenlandse zaken, Zorin, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., Stevenson en de afgevaardigden van Cuba en Engeland. HET CUBAANSE GESCHIL VER. NATIES, NEW YORK, 25-10. Oe Thant, de waarnemende algemene Twee blanke boeren zijn woens- secretaris van de V.N.. heeft de bii het confliet nm Cuba hetrnkken nnrfiien dag veroordeeld tot vier stokslagen VER. NATIES, NEW YORK, 25-10. Oe Thant, de waarnemende algemene secretaris van de V.N., heeft de bij het conflict om Cuba betrokken partyen verzocht dadelijk onderhandelingen te beginnen. Hy verzocht premier Chroesjtsjow om gedurende twee of drie weken de wapenzendingen naar Cuba te staken. President Kennedy verzocht hy de gedeeltelijke blokkade gedurende die tyd op te heffen. Aan premier Castro vraagt hy de bouw van grote militaire installaties gedurende deze periode van twee of drie weken stil te leggen. Smeer de wielen en de Een schutting van de Kon. Zeelandia N.V. aan de Fonteine te Zierikzee heeft een artistieke versiering gekregen, aangebracht door leerlingen van het Professor Zeeman-lyceum, die men op de folo ijverig aan het werl: :ict.- (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode). Oe Thant sprak in de Veiligheids raad. Hij noemde „de voorgenomen of reeds genomen maatregelen" zeer ongebruikelijk in vredestijd. De waarnemende secretaris-gene raal sprak plechtig en afgemeten. Hij noemde de toestand zeer gevaar lijk en sprak de hoop uit, dat het ge zonde verstand het zou winnen van boosheid en trots. Alleen, door on derhandelen kon de vrede gered worden. Op de Verenigde Naties rustte een grote verantwoordelijk heid. Het lot van de gehele mens heid stond op het spel. Troost gaf hem het feit dat de in de Veilig heidsraad ingediende resoluties pun ten gemeen hebben. Controle Naar aanleiding van de opmerking van Oe Thant, dat het kortzichtig zou zijn als partijen al verzekerin gen ten aanzien van het eindi'esul- taat zouden vragen nog voordat de onderhandelingen begonnen zijn, DEN HAAG, 24-10. In verband met het optreden van hondsdolheid is in het gehele land met ingang van heden (25 oktober), het houden van keuringen, tentoonstellingen, verko pingen en markten van honden en katten en soortgelijke bijeenkom sten met deze dieren niet langer toe gestaan. Dit is het gevolg van een op art. 10 van de veewet gebaseerde maat regel van de minister van landbouw, neergelegd in een beschikking, die wordt afgekondigd in de Staatscou rant. De maatregel is preventief be doeld en beoogt de kans op besmet ting met hondsdolheid ook op deze wijze te beperken. wordt van gezaghebbende zijde bij de V.N. verklaard dat Amerika er op staat dat de Verenigde Naties in de onderhandelingsperiode contro leren, of »de wapenverschepingen naar Cuba inderdaad worden ge staakt. Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft woensdag een Amerikaanse nota verworpen, waar in de Amerikaanse maatregelen te gen Cuba werden toegelicht. Twee blanke boeren zijn woens dag veroordeeld tot vier stokslagen en voorwaardelijke gevangenisstraf fen van resp. zes en twaalf maanden wegens mishandeling van een neger dwangarbeider, die in juni jl. op hun boerderij was overleden. Zwemmend naar de vrijheid Een 18-jarig meisje en een 20-ja- rige jongeman zijn in de nacht een water op de zonegrens overgezwom men. Zij werden niet door de Oost- duitse grenswachten ontdekt en wis ten heelhuids west-Berlijn te berei ken. Twee zeventienjarigen slaagden er dezelfde nacht in om onder het prik keldraad door naar west-Berlijn te vluchten. gen gaat rijden. VJAT Geen ultimatief standpunt van V.S. WASHINGTON, 24-10. De Ame rikaanse generale staven zetten de bestudering van andere maatregelen dan blokkade tegen Cuba voort, in het bijzonder invasieplannen. Dit is door een woordvoerder van het mi nisterie van defensie uitdrukkelijk bevestigd, die zei, dat de generale staven reeds verscheidene plannen hebben uitgewerkt om uiteindelijk aan alle militaire situaties het hoofd te kunnen bieden. De mogelijkheid van andere maat regelen, die de „quarantaine" van Cuba moeten voltooien is het na tuurlijke gevolg van het feit, dat president Kennedy de Sowjet-Unie verzocht heeft niet slechts de leve ranties van offensieve wapens naar Cuba te staken, maar ook over te gaan tot ontmanteling van installa ties, die reeds op Cuba geplaatst zijn voor de lancering van raketten. Overigens zou uit de afwezigheid van een ultimatum in de rede van president Kennedy over de ontman teling van de raketbases kunnen op gemaakt worden, dat de Amerikaan se regering er niet op zal staan, dat aan haar eisen op dit punt onmid dellijk tegemoetgekomen wordt, in dien door de blokkade een eind ge maakt wordt aan „de voortdurende versterking" van het offensieve ver mogen van Cuba. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die een restant is van de tropische cycloon Ella, is tussen IJsland en Groenland door naar noord-Noorwegen getrokken. De erbij behorende drukdalingen breidden zich over Engeland en mid den-Europa uit, waardoor de wind uit zuidwestelijke richting is toege nomen. Intussen is het front van de depressie, dat vergezeld gaat van een vrij brede regenzone, tot de in gang van Het Kanaal genaderd. Het wordt wat vertraagd, maar waar schijnlijk bereikt het donderdag de Nederlandse kust. In verband hier mee nemen de regenkansen ook reeds vóór het koufront toe. Doordat op de oceaan de westcirculatie zich her stelt, zal de weerstoestand in het al gemeen een meer herfstachtig ka rakter verkrijgen. Enige regen Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen; matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west; ever het algemeen weinig verandering in temperatuur. 26 okt. Zon op 7.22, onder 17.25. Maan op 4.47, onder 17.11. Nieuwe maan: 28 okt. te 14.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 okt. 2.31 v.m., 14.29 n.m. BROUWERSHAVEN 26 okt. 1.38 v.m. 13.59 n.m. Springtij: 30 okt. De Veiligheidsraad heeft dc be spreking van Cuba verdaagd tot donderdag 21.00 uur Nederlandse tyd. Dc voorzitter, Valerian Zorin van dc Sowjet-Unie, zei dat hy dc raad eerder zal byccnrocpcn als de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1