HONDSDOLHEID Verkoud heid H DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI ASPRO' Restaurant voor vrouwen Deltawerken in Grevelingen vormen een circus-schouwspel Stenen en traangas aan „de muur" Conflict bij de A.V.R.O. Soekarno in 1963 naar Nederland? Een pijp doet méér dan branden! Acrobaten op ijzeren balken Ingezonden mededeling BRUIN1SSE, 22-10. De voorberei dingen die in de omgeving van Brui- nisse worden getroffen om straks de gondels met een vaartje van twintig kilometer per uur hun rondjes te ia- ten draaien boven de kust van Gpe- ree-Overflakkee en de 1.800 meter brede Noord - Grevelingen hebben veel weg van de totstandkoming van een grote circusvoorstelling, liet storten van steen van een hoogte van meer dan dertig meter boven de zee spiegel, met behulp van stalen ka bels, zal straks een schouwspel op leveren dat no& niet eerder in Ne derland is vertoond. De reusachtige rijdende kraan heeft wel wat w£g van een voor-wereldlijk monster. De arbeiders van de firma Kloos, die de grote stalen masten (pylons) bouwen waaraan de stalen kabels zullen be vestigd worden lopen met evenveel gemak als acrobaten in de nok van een circus, op dertig meter hoogte over een ijzeren balk. Draglines en bulldozers verrichten halsbrekende toeren om grote hoe veelheden sand naar een bepaalde plaats te transporteren. Auto's met zand en grint beladen rijden af en aan. Een knaap van een machine braakt een zwarte subtantie uit, zand, bitumen, vulstof en stortsteen, aaneen geklit tot een kokende zwar te massa. Aan de overkant van het water, op het aanzetstuk van de dijk bij de Hoek van Sint Jacob worden de funderingen geheid voor het ko lossaal grote verankeringsblok voor de kabels van de kabelbaan. Op zes tig betonnen palen van voorgespan nen beton die 14 meter de grond in gaan komt straks dit betonblok van 32 meter lang, 9 meter breed en 14 meter hoog. Na het gereedkomen zal het blok nog 7 meter boven de dijk uitsteken, al zit het nog zo diep ver ankerd. De stalen torens aan de bei de uiteinden van de kabelbaan, dus op de vaste wal van Flakkee en op de Krammerplaat worden 30 meter hoog. De middelste, midden op een eilandje van gezonken caissons, krijgt een hoogte van 42 meter. Alles bijeen lijkt „the greatest show on earth" tot stand gebracht bij de Del tawerken in de Grevelingen. Of, zo als ir. H. A. M. Dibbits het eens uit drukte: „het Cape Canaveral van de Deltawerken". Experimenten Men zou zich af kunnen vragen waarom al die kostbare experimen ten, waarvan de kabelbaan nu toch wel de duurste is. Om de eenvoudige reden dat bij sluiting met caissons altijd het risico blijft van het onder loops worden van die caissons. In grote mate krijgt men dit risico na tuurlijk bij afsluiting van Brouwers- havense Gat of Roompot (Ooster- schelde). Hierbij zou het aantal te gebruiken caissons zeer groot wor den en iedere caisson brengt gevaar In Nederland kenden we hondsdol heid eigenlijk alleen nog maar van horen zeggen, Iedereen weet, dat op het ogenblik weer enig gevaar voor het optreden van die ziekte bestaat. Daarom is het gewenst dat men iets naders weet over het ontstaan en de verschijnselen van het lijden dat de wetenschappelijke rabies of ook wel lyssa draagt, en in de volksmond hondsdolheid heet. Virus kan zenuwstelsel aantasten De ziekte wordt teweeggebracht door een virus. Dat virus kan door de beet van een aan deze besmetting lijdend dier - in bijna alle gevallen is dit een hond, een enkele keer een kat, ook wel eens een wolf, vos of ander in het wild levend dier - met het speeksel in het lichaam van een mens terechtkomen. In verband daarmee is het duide lijk dat een door hondebeet ontstane wond, wanneer men vermoedt dat deze gevreesde infectie in het spel kan zijn, nog zorgvuldiger moet wor den behandeld dan anders! Met deze maatregel wordt beoogd zoveel mo gelijk te verhinderen, dat het honds dolheidsvirus wordt opgenomen en zich vastzet in het centrale zenuw stelsel. Er is verschil in gevaarlijk heid al naar de diepte van de wond en het door een beet getroffen li chaamsdeel. De ivond in het gezicht is het ergst, want die geeft kans op uitbreken van de ziekte na korte tijd. Dankzg Pasteur Over het algemeen echter bestaat er een lange incubatietijd, namelijk drie weken tot een paar maanden. Dit is een gunstige omstandigheid, omdat daardoor voldoende gelegen heid bestaat tot behandelen met een vaccin, dat het optreden der symp tomen voorkomt. Zulk een entstof wordt toebereid uit emulsies van het ruggemerg van aan rabies lijdende honden. Een reeks inspuitingen daarvan moet dan wor den toegediend volgens de methode, die reeds lang geleden (laatste helft vorige eeuw) door de beroemde bac terioloog Louis Pasteur te Parijs werd aangegeven. Het vaccin kan ook worden gebe zigd om dieren profylaktisch d.i voorbehoedend) tegen de ziekte te beschermen. Hiervan wordt gebruik gemaakt bij wettelijke maatregelen om hondsdolheid buiten ons land te houden; ingevoerde honden en kat ten moeten deze onvatbaar making hebben ondergaan. Twee vormen Wanneer de ziektesymptomen zich eenmaal vertonen is meestal geen redding meer mogelijk, noch bij een dolle hond, noch bij de mens. Zowel bij mensen als bij dieren onderscheidt men twee vormen: „rage furieuze" (woedende vorm) en „rage paralytique" (stille vorm). Die toestanden van opwinding en apa thie kunnen elkaar ook afwisselen. Zo begint het bij mensen dikwijls met een opvallend sombere neer slachtige stemming, terwijl later verschijnselen van grote prikkel baarheid optreden. Een karakteristiek symptoom is de pijnlijke kramp die ontstaat bij het slikken. Als gevolg daarvan wordt de patiënt bang om iets te eten of te drinken, dit is het verschijnsel van de zogenaamde hydrofabie (wa tervrees). Wanneer de ziekte zich verder ontwikkelt, treedt er kramp in allerlei spiergroepen op, de zieke slaapt heel slecht en kan geen rust meer vinden. Ook kan juist het te genovergestelde verschijnsel zich voordoen namelijk dat verlammin gen optreden. Sclieepvaartberichten Alphacca, 20-10 van Bombay naar Port Okha. Ampenan, 22-10 te Balboa. Caltex Utrecht (t.), pass. 20-10 Pan- tellaria naar Port Said. Korenia (t.), 22-10 van Shatt El Arob naar Suez. Zeeland, 21-10 te Montreal. Geruststellende cijfers We mogen ons door de beschrij ving van dergelijke treurige ziekte beelden niet onnodin angstig laten maken. Volgens de cijfers van de Wereld Gezondheids Organisatie is de kans op optreden van hondsdol heid klein indien maar tijdige in spuitingen met het vaccin plaats hebben bij de verdachte gevallen. Van 9834 personen die diepe beet wonden opliepen, stierf niet meer dan Vz procent, van 223501 mensen met oppervlakkige beten stierf min der dan 1/10 procent nadat vaccina tie was toegepast. Dr. H. W. Scalongne. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Goudswaard (toez.): kand. J. Vroegindewey, Bleigwijk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Gramsbergen- Lutten a.d. Dedemsvaart: D. Berg huis, Grootegast-Stroobos. V ier-kerkentocht in Den Haag DEN HAAG, 22-10. Rooms-katho- lieken, Nederlands (hervormden, ge reformeerden en leden van de Ang lo-American Church in Den Haag zullen zaterdag 3 november deelne men aan een door de Nederlandse hervormde Duinoordkerk-gemeente georganiseerde vier-kerkentocht per bus, die zal voeren naar de (Neder lands hervormde) Grote Kerk, de (gereformeerde) Christus Triumfa- torkerk, de nieuwe rooms-katholieke kerk in de wijk Morgenstond en de kort geleden geopende Anglo-Ame rican Church. In de gereformeerde kerk zal de wijkpredikant, dr. C. Gilhuis, de deelnemers aan de tocht aan een koffiemaaltijd ontvangen. Voorts vermeldt het programma avondgebed en een begroetingssa menkomst in de Kloosterkerk. Er is veel belangstelling voor deze ker- kentocht, die bedoeld is kennis te ne men van eikaars kerkelijk leven. Ingezonden mededeling Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: BERLIJN, 22-10. Oostduitse grens bewakers hebben in de nacht van zondag op maandag stenen gegooid naar de auto's die in de Westberlijn- se grensstraat Bernauerstrasse re den. Toen Westberlijnse grenswach ten acht traangasgranaten naar hen wierpen hielden zij op met gooien, aldus een mededeling van de West berlijnse politie. Sinds twee dagen wordt een Oost- berlijnse uitkijkpost bij de Bernau erstrasse door Russische militairen bemand, die waarschijnlijk de gang van zaken op deze plaats nauwkeu rig moeten volgen. van „onderloopsheid" mee. „Onder- loopsheid" wil zeggen lekkage onder de caissons door, waardoor de aan gebrachte „drempel" sterk aangetast kan worden. Rusteloos gaat het zoeken naar weer nieuwere methoden grondstof fen verder, even rusteloos als het werk aan de Noord-Grevelingen zelf. Het werk dat overigens in deze da gen bijzonder profiteert van het on gekend rustige herfstweer. Conci 1 ie-boodschap tot (le werelcl VATICAANSTAD. - Het tweede Vaticaanse oecumenische concilie heeft tot de gehele wereld een bood schap gericht om samen met de kerk te bouwen aan een rechtvaardige en broederlijke gemeenschap, zo meldt het A.N.P. In deze boodschap, aan gekondigd als een „boodschap van heil, liefde en vrede, die Jezus Chris tus, de zoon van de levende God, de wereld gebracht heeft en aan zijn kerk heeft toevertrouwd", verklaren de bisschoppen uit de gehele wereld, dat de kerk zich op dit concilie wil vernieuwen en aan alle mensen de goddelijke waarheid wil verkondi gen, opdat zij deze begrijpen en van harte beamen. Op 1 augustus 1961: één auto per vijf gezinnen DRN HAAG, 22-10. - Het aantal personenauto's in Nederland, dat op 1 augustus 1961 602.500 bedroeg, was toen ten opzichte van 1960 met acht tien procent gestegen. De autodicht heid bedroeg een auto per vijf gezin nen tegen een televisie-toestel per drie gezinnen. Het totale aantal motorvoertuigen was bijna een miljoen. Naast de 602.500 personenauto's waren er 176. 400 vrachtauto'9, 102.000 motorrij wielen en 68.000 scooters, zo blijkt uit cijfers, verzameld in de door het 602.500 personenauto's waren er nog 176.400 vrachtauto's, 102.000 motorrij tuigen, 1 augustus 1961". Het aantal motorrijwielen daalde verder, ten opzichte van I960 met 8.5 procent. Het aantal scooters nam evenwel in het voorafgaande jaar, toe met tien procent. De ontwikkeling van het vracht autopark wijst op een aanpassing aan de vervoersbehoefte. Een sterke groei vertonen de aantallen lichte bestelwagens (tot en met 1,5 ton) en zware vrachtwagens (boven 5 ton). In de middenklasse is de ontwikke ling van het vraohtwagenpark ech ter zwak. Veertig Amerikaanse schepen, 20.000 man en talrijke vliegtuigen nemen deel aan manoeuvres die in het Caraibische gebied worden ge houden. Ingezonden mededeling U KUNT HOOG OF LAAG SPRINGEN! maar éénmaal komt U tot de ontdekking dat D E U R L O O werkelijk voordeliger is en veel meer keuze heeft. DEN HAAG, 22-10. Het dagelijks bestuur van de A.V.R.O. heeft een uit het A.V.R.O.-bedrijf ontvangen voorstel om geen nieuwe directeur van het omroepbedrijf aan te stel len, maar een driehoofdig directo rium hiervoor te vormen, van de hand gewezen. Het feit, dat de suggestie van de kant van het personeel om tot een meerhoofdige leiding te geraken niet zal worden aanvaard, heeft tot ge volg gehad dat bij de waarnemend directeur van de A.V.R.O., de heer H. de Wolf, hun ontslag hebben in gediend de heren S. van der Zee, G. Luchtenburg, J. Dubbelboer, C. Ni- colai, K. Prior, W. van den Brakel, J. de Groot en W. van der Kamp. HOLLANDIA, 22-10. Vele leden van de Papoea-delegatie, die namens het „Nationale Congres" een bezoek brachten aan Djakarta hebben de indruk gekregen, dat president Soe karno na 1 januari a.s. de diploma tieke betrekkingen met Nederland zal herstellen. Volgens de leider van de delegatie, de leider van de Partei Nationaal Herman Wajoi, zou Soe karno zelfs van plan zijn, begin vol gend jaar naar Nederland te reizen om, zoals Wajoi het uitdrukte, „de vriendenhand uit te steken". De delegatie is maandag in Hol- landia teruggekeerd na een bezoek van drie weken aan Indonesië. PARIJS. De 38-jarige Fransman Paul Armagnac, die zaterdag tijdens de training voor de 1000 kilometer van Parijs op het circuit van Mont- lhery ernstig werd gewond, is maan dagmorgen in een ziekenhuis in Pa rijs overleden. In een haarspeldbocht sloeg de wagen van de Fransman zaterdag enkele malen over de kop. STOCKHOLM. Het Zweedse insti tuut voor geodesie heeft bekend ge maakt, dat in het gebied van Nova Zembla een Russisch kernwapen is ontploft. Een pijp schenkt U veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt U tot andere gedachten... en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. Uhebttoch ook een pijp? De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruine tabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. Het Gooi kreeg Amsterdamse hondeninvasie te verwerken LAREN, 22-10. Het Gooi heeft tij dens het weekeinde een invasie be leefd van Amsterdammers, die met hun hond naar het Goois natuurre servaat kwamen om daar hun huis dieren vrij te laten rondlopen, nu dat in de hoofdstad niet meer moge lijk was. Het werd zelfs zo druk, dat zowel de politiekorpsen van Laren en Bla- ricum als de direktie van het Goois natuurreservaat extra personeel in dienst moesten laten komen om de hondeninvasie tegen te gaan. Er wa ren agenten, die meer dan 90 honde eigenaren moesten aanhouden, bij andere liep het in de tientallen. Aan de eigenaren werd verzocht hun hond aan de lijn te houden en ermee naar Amsterdam terug te keren. Aan dit verzoek werd vaak niet welwillend voldaan. Velen voelden zich bena deeld omdat Gooise bewoners hun honden wel en zij hun dieren niet los rond mochten laten lopen. Verdere maatregelen Naar vernomen wordt ligt het in het voornemen dat de burgemeesters van Laren en Blaricum een bespre king met de commissaris der konin gin zullen hebben voor de verdere maatregelen om te verhinderen dat Amsterdammers hun honden buiten de hoofdstad brengen. Overigens was het een zeer drukke dag in het Gooi. Het was niet min der druk dan op een zomerse hoog tijdag in het seizoen. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt ROTTERDAM, 22-10. Klei-aard- appelen 28 mfn. opwaarts voor het binnenland: Bintje f 11,50-12,50. Klei-aardappelen 35 mm. opwaarts Bintje f 11-12. Voer-aardappelen f 2,50-4,00. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vastge steld voor de verkoop van consump tie-aardappelen op wagon, schip of auto. Graanbeurs ROTTERDAM, 22-10. Tarwe, door sneekwaliteit 17 pet. vocht, levering deze week f 31,70. Zomergersl - volgens monster - tot f 26,75, af; Haver - volgens mon ster - tot f 24,50, af; Rogge -volgens monster - tot f 24,25, af. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten - op monster - f 40- 44,50; Schokkers - op monster - f 41- 49; Bruine bonen - boerenschoon - op monster - tot f 90. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON „O Fridaik doe het. Dan rijd ik straks wel wat snellerHij remde de wagen af en stuurde naar een parkeerplaats. Toen nam hij haar in zijn armen en kuste haar. Ze kuste hem terug en streek over zijn wang. Toen richtte ze zich weer op en streek een piek haar uit haar ge zicht. „O", zei ze zacht, „als je nagaat, dat ik bijna zeven en twintig ben en ik ben zo verliefd als een bakvis. Vervelende kerel, waarom heb je m'n hoofd op hol gebracht?" „Fridaliefik wil je hoofd niet op hol brengen. Zo ben ik niet. Ik houd van je. Ik vind je lief. Nadat Eefje me in de steek had gelaten, dacht ik dat geen enkele vrouw meer aantrekkingskracht op me kon uitoefenen. Frida.... ik zal je wat verklappen. Ik ben al verscheidene malen langs jullie restaurant gelo pen. In uniform en in burger. Dan stond ik wel eens te kijken voor de ramen. Soms zag ik je, soms niet. Als ik je zag, dan bewonderde ik je fiere houding. Toen ging ik, geloof ik, al van je houden. Kind, dat ik je nu gekregen heb „Ho-ho, meneertje, je hebt me nog niet. Ben je de afspraak vergeten, die mijn vriendinnen en ik hebben gemaakt?" „Een krankzinnige afspraak, Fri da. Die kunnen ze nooit houden. Vroef of laat lopen ze tegen iemand op, die ze aardig vinden en dan den ken ze ook: verdraaid, die idiote overeenkomstwat moet dat nu?" Frida knikte en legde haar arm om zijn hals. „Ja, jongenlief, zo denk ik er ook over. Wat moet dat nu?" „We houden het voorlopig geheim, kindje. Jij hebt af en toe een vrije dag of middag, ik ook. Als onze vrije uurtjes overeenkomen, smeren we 'm samen en gaan we elkaar vertellen, hoeveel we van elkaar houden". „Dus je houdt van me?" Hij kuste haar. „En of. Gisteren nog zou ik jé niet durven aanraken". „En nu vreet je me zowat op. Zo, nu is het mooi genoeg geweest voor de eerste dag. We moeten ook nog wat bewai'en voor later, jongeman. En nu rijden we huiswaarts. Je zet me maar af bij het eerste het beste eindpunt van tram of bus. Dan ga ik op eigen houtje wel verder". Even voor tienen stapte Frida het restaurant binnen. Ze knikte even naar Ans, die klanten bedien de en liep meteen door naar achte ren. In de keuken waren Greet en Josien en rookten een sigaret. Er was weinig publiek deze avond en ze hadden het schijnbaar gemakkelijk. „Goeie, daar is ze eindelijk", mop perde Josien. De verliezende partij. Kosten van het geding tweehonderd en dertig gulden. Plus honderdvijftig voor de advokaat. Tel uit je winst". Maar Greet keek Frida scherp aan. „Wat zie jij er uit? Waar ben je al die tijd geweest?" „O", antwoordde Frida nonchalant „aan de boemel. De wind door m'n haren laten waaien". „Klets", zei Josien, „er was van daag helemaal geen wind. Je bent verbrand van de zon. Dat is het". „Heb je gedronken?" vervolgde Greet. Ze ging naar Frida toe en rook aan haar. „Je hebt zo'n gekke kleurhalf rood, half bruin Je ziet er zo hemels uit „Zeker omdat ze haar proces ver loren heeft", schamperde Josien, met haar voeten bengelend van de tafel. Frida keek haar nijdig aan. „Dat schijnt je nogal dwars te zitten, hé? Ik zal de proceskosten wel uit m'n eigen portemonnaie betalen, hoor, als je denkt, dat de kas dat niet mag lijden". Greet sloeg haar armen over el kaar. „Zeg, wat ben jij ineens prik kelbaar? Heb je met iemand mot ge had?" „O. misschien zit de procedure me wel dwars. Let er maar niet op. Mor gen is het wel over. Moet ik nog helpen?" v Greet haalde haar schouders op. „Ben je mal, geen fluit te doen van avond. Anderhalve man en een paardekop. We beuren vanavond nog geen vijftig gulden". Om half elf echter kwam een heel stel teenagers opgewonden binnen en bestelden ijs. Ans en Josien bedien den en Frida hielp nog even mee. Josien vond het maar matig. „Als je maar weet, dat de tip voor mij i's. Jij hebt je vrije dag", bitste ze. „Kind, maak je geen zorgen", ver zuchtte Frida. „Jij moogt afrekenen" Later in de keuken, vroeg Ans: „Wat hadden jullie? En waar ben jij de hele dag geweest, Frida?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6