In 1932 beleefde Zierikzee klucht van Pottum's luchtballon WITTE KRUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dlnsdas 23 ok,ob" 1862 No 19285 Wéér et-u ballon in oktober ZIERIKZEE, oktober. Heel merk waardig dat Schouwen - Duiveland juist in deze oktobermaand met een ballon kreeg te maken. Het was een ballon „die het deed" en netjes daal de bü Dreischor. Dertig jaar geleden, eveneens in oktober was er een bal lon „die het niet deed". Het was de neg altjjd beruchte „ballon van Pot- tum", die onder auspiciën van de V.V.V. zou opstijgen van het toen malige „01ympia"-terrein aan de Platteweg. Vele honderden kijkers kwamen op de bewuste zaterdag naar dit terrein toegestroomd, maar inplaats van een opstijging beleefden zij 'n modderige en kletsnatte klucht. Het was op de bewuste zaterdag afschuwelijk weer, maar alles „moest doorgaan", want V.V.V.'had aan deze voor toen unieke attraktie heel wat ten koste gelegd. De wolken trokken echter als leiblauwe gevaarten over de stad en de wind was hevig, zo niet stormachtig. Een pikante bij zonderheid was verder dat het ter rein in een modderpoel was herscha pen, waarin de velen tot over hun enkels in wegzakten. Als alle en treedubbeltjes zijn geïnd ontlaadt zich een gietbui van formaat over de ongelukkigen, geschaard rond de ballon, die nog als een slappe vaat doek over het weiland ligt gespreid. Men poogt beschutting te zoeken in een kleedlokaal en langs de boeren schuur bij het terrein, maar de re gen overwint en de wind trekt hevig aan de haastig opgestoken para- pluies. Ballonvaarder Pottum blijft in zijn auto zitten en wacht de ko mende dingen rustig af. „Eindelijk is Pluvius' gieter leeg", schrijft een toenmalige verslagge ver en het publiek trekt vol moed de modder in. De politiemannen houden de mensen wat op een af stand. Het wachten is op de lucht schipper. Eindelijk verschijnt hij, het gezicht zo grijs als de wolken, die als kamelen over de sta^ drijven. Het spel kon beginnen. Padvinders dragen zandzakken aan. Een paar proefballons wor den met gas gevuld. Floep, in een oogwenk zijn ze uit het ge zicht verdwenen. „Vullen of niet" „Vullen of niet", is de grote vraag geworden. Hoewel ballonvaarder Pottum's gezicht zorgelijk blijft staan, geeft hij het commando: „vul len". De slurf van de ballon wordt gemonteerd en het gas begint te stromen, zodat het vel op de dras sige grond gaat zwellen. Langzaam wordt de zak tot een ballon, die he vig tekeer gaat. Pottum is bang dat het gevaarte voortijdig de lucht in zal gaan. „Met geen veertig man is het ding te houden" zegt hij. „Dan met 140 man", zegt een V.V.V.-be- stuurder. Op een fluitsignaal snellen tientallen helpers toe. Als de ballon zó met uiterste kracht uit zijn ele ment wordt gehouden, beginnen de onderhandelingen, die stroef verlo pen. „Gaat ,hij niet, gaat hij wel?", vraagt ieder zich kleumend af. Dan wordt de mand bevestigd en vaart er een schokje door de verfomfaaide wachtenden. Dat is echter ook het laatste, wat de hoop voeden kan, want Pottum spreekt de onthutsende woorden: ,,'t Gaat niet". Tot veler teleurstelling gaat het feest niet door. De slurf wordt opengezet en de ballon verschrompelt weldra toteen reusachtige oude aardappel, om kort daarop helemaal plat te worden. Een snuivend, druipend en hevig gebelgd publiek verlaat het terrein. Bij het verslag stond het volgen de gedicht in de krant: Wy hebben ur enlang gestaan, Verwachtend dat hij op zou gaan. We zwommen door het natte gras Of 't leven er gemoeid mee was Helaas het werd een strop De vlieger ging niet op! „Ballon van Pottum", het werd na en op Schouwen-Duiveland een uitdrukking, die stand hield tot de droeve oorlogsdagen van 1940, als het er om ging een „flop" te typeren. Elektronisch onder de grond In Stockholm worden proeven genomen met robot-bestude ring van ondergrondse trei nen. Men verwacht over een jaar met de geleidelijke ver vanging van treinbestuurders door elektronische automaten te kunnen beginnen, hetgeen tenslotte een besparing van vier miljoen kronen per jaar moet opleveren. In elke trein blijft dan een man voor het ingrijpen in onvoorziene ge vallen aanwezig. Ingezonden mededeling Suikerproduktie 60.000 ton minder dan binnenlandse consumptie Boeren- en waterscliapsnood in oost-Gelderland 1960 cmsei DEN HAAG, 22-10. Bij de Verenig- de Coöperatieve Suikerfabrieken in Dinteloord schat men, dat de totale Nederlandse suikerbietenoogst van dit jaar 430.000 ton suiker zal ople veren. Het is nog een zeer voorlopi ge schatting; komt ze uit, dan bete kent dit, dat de binnenlandse Ütet- suikerproduktie ditmaal 60.000 ton kleiner zal zijn dan de binnenlandse suikerconsumptie. In het zuiden des lands is de cam pagne bij de coöperatieve en de par ticuliere suikerfabrieken dit jaar be gonnen op 8 oktober; in het noorden begon men een dag of vijf later. Bij de V.C.S. vertelde men verder dat de campagne dit jaar wat langzaam op gang gekomen is, doordat de boe ren in het mooie oktoberweer aan leiding zagen om andere werkzaam heden, zoals het rooien van aard appelen en het zaaien van winter tarwe, vóór de bietenoogst te laten gaan. Nu dat achter de rug is kun nen de fabrieken op volle capaciteit gaan werken. De V.C.S. verwacht dat de campagne tussen 10 en 15 decem ber zal eindigen. TERBORG, 22-10. Tijdens een vergadering van het waterschap „De Oude IJssel" in Terborg is gebleken dat bij diverse eigenaars van ge mengde bedrijven in oost-Gelderland de financiële zorgen zo groot zijn geworden, dat de betaling van de waterschapslasten moeilijkheden op gaat leveren. In de vergadering werd gevraagd deze landbouwers uitstel te verlenen van de betaling van de waterschaps lasten, maar beantwoording van de ze vraag zal, zo werd medegedeeld, ASCHAFFENBURG. Bij een bot sing tussen een personen- en een vrachtauto in de buurt van Aschaf- fenburg in west Duitsland zijn za terdag zes mensen om het leven ge komen. De personenauto vloog na de botsing in brand en de inzittenden - vier Amerikaanse soldaten, een Duitse en een Duitser - kwamen in de vlammen om. een gedegen studie vereisen, omdat het functioneren van de waterafvoer er ten nauwste bij betrokken is. Men verwacht trouwens reeds, dat op het onderhoud zal moeten worden be zuinigd om de lasten te verminde ren, indien niet spoedig in de toe stand een wending ten goede zou in treden. Er werd ook opgemerkt dat vele landbouwcoöperaties grote schuldenh ebben, omdat de boeren de produkten die zij betrekken, niet meer kunnen betalen. MUNCHEN-GLADBACH. Bij Mun- chen-Gladbach is een sportvliegtuig je door een vallende kabel van een zweefvliegtuig aan de vdeugel ge-, troffen en neergestort. De vier inzit tenden kwamen om het leven. LONDEN. William Vassell, een employé van het Britse ministerie van marine is tot 18 jaar gevange nisstraf veroordeeld op beschuldi ging van spionage voor de Sowjet- Unie. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Staartclubs in 4e klas C roerden zich bijzonder MEVO kwam uitstekend voor de dag tegen SVV '54 Zierikzee II boekte eerste overwinning in competitie Dreischor II zorgde voor verrassing tegen Zcnnemaire (2-2) VOETBAL K.N.V.B. ZONDAG VOETBAL. Zowel voor Burgh als voor Zierikzee viel er zondagmiddag in de 4e klas G geen enkel winst puntje te boeken. In een erg teleur stellende en in een bijzonder onpret tige sfeer gespeelde wedstrijd ver loor Burgh in de Westhoek met 3-2 van Cluzona. Erger dan deze neder laag, welke de groen-witten in hoofdzaak aan zich zelf hadden te danken, was het optreden van enige spelers van de groen-witten in deze wedstrijd. Voor de propaganda van de voetbalsport op ons eiland en voor Burgh in het bijzonder was het slot van deze wedstrijd wel een bijzonder treurige zaak. Zierikzee verloor met 2-0 bij Vosmeer, wat on der de huidige omstandigheden niet mee- maar ook niet tegen viel. Op Oudemolen na, dat met 2-0 van lei der NSV verloor, roerden de staart clubs zich deze week bijzonder. De Schutters stuurden NVS met lege handen naar huis '2-1), Gastel bleef met 4-3 aan de winnende hand te gen Sprundel, terwijl Kruisland met 5-3 van Halsteren wist te winnen. Zoals de standenlijst laat zien is de situatie er voor Burgh en Zierikzee NSV Vosmeer NVS Halsteren Sprundel Cluzona S.C. Gastel Burgh De Schutters Zierikzee Kruisland Oude Molen ZATERDAGVOETBAL. Op het sportpark Bannink leverde MEVO zaterdagmiddag tegen SVV '54 een prachtige prestatie door de Ooster- houtse club met een 2-1 nederlaag naar huis terug te sturen. Hoewel de oranje-witten nog lang niet moe ten denken dat zij er al zijn hebben zij momenteel toch reeds 4 punten voorsprong op de hekkesluiters Spui en Nieuwdorp. AZVV zag zaterdag middag haar trotse ongeslagen re cord te Arnemuiden sneuvelen daar het met 5-3 van de club van die naam verloor. VVN liet het bezoe kende Middelburg met 3-1 in het zand bijten, terwijl Terneuzense Boys het bezoekende Dinteloord met de volle winst naar Brabant zag vertrekken (3-3). Nieuwdorp bond Chrislandia krachtige tegenstand maar trok toch met 3-2 aan het kortste eind. Spui bleef Nieuwdorp op de laatste plaats nog gezelschap houden door met 2-1 van Zwaluwse Boys te verliezen. Dinteloord 7 6 1 0 26- 8 13 AZVV 7 6 0 1 32-12 12 Arnemuiden 7 5 1 1 25-11 11 VVN 7 4 2 1 21-12 10 SVV '54 7 3 2 2 24-15 8 Chrislandia 7 3 2 2 17-18 8 Middelburg 7 3 1 3 13-14 7 Zwaluwse Boys 7 2 1 4 9-12 5 MEVO 7 2 1 4 14-24 5 Tem. Boys 7 1 1 5 13-24 3 Nieuwdorp 7 0 1 6 7-28 1 Spui 7 0 1 6 10-32 1 6 5 0 1 16- 8 10 6 4 11 21-13 9 6 3 12 11- 8 7 6 3 0 3 17-16 6 6 2 2 2 15-14 6 6 2 2 2 13-12 6 6 3 0 3 12-14 6 6 2 13 16-16 5 6 2 13 7- 9 5 6 2 13 6- 9 5 6 2 0 4 17-25 4 6 114 6-13 3 AFD. ZEELAND. ZONDAGVOET BAL. In de le klas is Renesse ef door een 3-2 overwinning op Noor mannen in geslaagd op te klimmen naar de 2e plaats op de ranglijst. De Zierikzee-reserves kwamen even eens goed voor de dag door op Ro- bur hun eerste overwinning in deze competitie te boeken (2-0). Brou- ivershaven kwam ook tegen Krui- ningen niet tot winst daar de Beve landers met 5-3 aan het langste eind konden trekken. Dreischor kwam b\j het bezoek aan Domburg net iets te kort (4-3), terwijl Hansweertse Boys tegen Patrijzen zijn zesde overwin ning in successie kon boeken (4-2). Hansweertse Boys 6 6 0 0 25- 5 12 Renesse Domburg Noormannen Kruiningen Ro bur Patrijzen Dreischor Zierikzee II Brouwershave In de 2e klas C had het Ouwer- kerkse SVOWK weinig moeite om zich tegen Brouwershaven II door een 6-1 overwinning aan de leiding te handhaven. In de Schouwse derby tussen de reserves van Renesse en Burgh kwam Renesse met een 2-1 overwinning zegevierend uit de strijd. Dreischor II verraste vriend en vijand door Zonnemaire in eigen huis een puntenverdeling af te dwin gen (2-2). De twee vorige oogsten, 1960 en 1961, hebben meer bietsuiker opge leverd dan voor de binnenlandse consumptie nodig was: oogst 1960 gaf een overschot van 160.000 ton (produktie 640.000, binnenlandse consumptie 480.000 ton), oogst 1961 een overschot van naar schatting 45 duizend ton (produktie 535.000, bin nenlandse consumptie 490.000 ton). Over beide jaren tezamen was er dus een overschot van 205.000 ton „ma gere suiker", dat wil zeggen suiker die niet de garantieprijs, doch slechts KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Naar wordt verno*" men heeft het Tweede Kamerlid mr. Th. M. J. de Graaf, aan het bestuur van de Katholieke Volkspartij mee gedeeld, dat hij zich bij de eerst volgende verkiezingen voor de Tweede Kamer niet. herkiesbaar zal stellen. AMSTERDAM. Nu de meeste Ne derlanders uit Nieuw Guinea zijn vertrokken en er nauwelijks nog mensen - behalve dan met vliegtui gen van de „Garoeda" vanuit Indo nesië - het land binnenkomen, zal de K.L.M. haar diensten op Biak drastisch gaan beperken. Het is zelfs niet uitgesloten, dat de lijn op Biak tegen het eind van het jaar geheel wordt opgeheven. De president-di recteur van de K.L.M., drs. E. van der Beugel, zei dit zaterdagochtend tijdens zijn eendaags bezoek aan Hollandia. HARDINXVELD-GIESSENDAM. Op de scheepswerf van de Gebroe ders Damen te Neder-Hardinxveld is een scheepje in aanbouw, dat straks met de kruisvlag in top rond zal varen in de haven van Lagos, de hoofdstad van Nigeria. Het komt in dat land in dienst van de zending. AMSTERDAM. Conform de eis heeft het gerechtshof te Amsterdam de 24-jarige Italiaanse - in Amster dam werkende - metaalbewerker D. C. veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar met aftrek we gens mishandeling de dood ten ge volge hebbend. DEN HAAG. De directeur van de veeartsenijkundige dienst heeft be kend gemaakt, dat een verdacht ge val van mond- en klauwzeer op een bedrijf in Siebengewald (gem. Ber gen (L.) inmiddels is gebleken po sitief te zijn van het type C.. VRIEZENVEEN. Op de weg tussen Vriezenveen en Almelo is een ern stig verkeersongeval gebeurd waar bij twee personen zijn omgekomen. de veel lagere wereldmarktprijs kon opbrengen. De garantieprijs geldt namelijk uitsluitend voor de in het binnenland afgezette suiker. „Magere en vette suiker" Nu er van de oogst 1962 een veel geringere opbrengst verwacht wordt, bestaat evenwel de kans dat een deel van die „magere suiker" alsnog tot „vette suiker" zal worden gepro moveerd en dus de garantieprijs zal opbrengen. Minister Marijnen heeft dit jaar namelijk goedgevonden, dat, wanneer de oogst 1962 beneden de binnenlandse consumptie zou blijven de boeren alsnog de garantieprijs zullen krijgen voor het gedeelte van het overschot der vorige jaren, dat overeenkomt met het tekort van dit jaar. Aangenomen dat de voorlopige produktieschatting van 430.000 ton van oogst 1962 juist zal blijken te zijn- en dat de binnenlandse con sumptie ook in het komende jaar 490.000 ton zal bedragen, zal dus 60 duizend ton suiker van vorige oog sten alsnog de garantieprijs gaan op brengen. De hoeveelheid „magere suiker" van de oogsten 1960 en 1961 zal dan dus tot 145.000 ton vermin derd zijn. SPORT VOETBAL Brouwershaven-Kruiningen 3-5 Tegen het bezoekende Kruiningen vertoonde Brouw opnieuw hetzelfde spelbeeld als bij de matches tegen Hansweertse Boys en Noormannen, nl. door met een voorsprong het eer ste kwartier te doen ingaan. Na eni ge mooie aanvallen (tegen de straffe oostenwind) werd in de 13e minuut een vloeiende combinatie tussen v. d. Weele en Kooman door eerstge- n noemde afgewerkt met eer. droog schot langs doelman Bauer (1-0). Even later knalde v. d. Hoek rake lings over de lat. In de 18e minuut loste Bruijnzeel vanaf het midden veld een hoog schot, dat doelman de Jonge, die kennelijk een off-day had, verraste (1-1). Brouw gaf zich echter niet gewonnen en bij een der aanvallen moest doelman Bauer op een schuiver van Lievense duiken. Toch kwam Kruiningen er beter in en zette het Brouwdoel onder ste vige druk. Bij een dezer aanvallen was de Jonge reeds gepasseerd, maar v. d. Hoek knalde het leder uit het doel. Toen Platteschorre wegens een blessure uitviel speelde Brouw met 10 man verder, waarbij ze kans za gen de ruststand met 1-1 te doen in gaan. Na de thee kreeg Brouw de wind in de rug, maar het was jam mer dat Platteschorre op halve kracht meehuppelde. In de 6e mi nuut profiteerde H. van Nieuwen- huize van een verdedigingsfout en zijn schot betekende 1-2. Kosten wisselde hierna met van Dienst en tien minuten later knalde hij uit een inworp met een hard schot in de bo venhoek, onbereikbaar voor Bauer. Dit gelijke spel zou doen vermoeden dat het de Brouwer.aren zou inspi reren fel aan te vallen, maar de ploeg ging mét alleman verdedigen. Kruiningen viel fel aan, wat hen in de 25e minuut opnieuw een voor sprong opleverde door Willemse (2-3). Toen dezelfde speler in de 32e minuut een vleugelschot loste bleef doelman de Jonge stokstijf staan, om de bal in de touwen te zien verdwij nen (2-4). Toch kreeg de thuisclub één minuut later nog een tegenpunt toen Kooman een penalty hard in schoot (3-4). Vanaf de aftrap gingen de gasten opnieuw ten aanval en de voorzet van Willemse was voor de toestormende Oppeneer een kolfje naar zijn hand om in te schieten (3-5). Met een fel schot van Kooman, dat net naast ging kwam het einde voor Brouw met de zoveelste neder laag. DE eckfa PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poe ders. tabletten of cachetsl) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! es Een eenheid luchtafweerraketten van het type Hawk, op fort Bliss, niet ver van El Paso» is in staat van alarm gebracht. De commandant van de basis wilde geen verdere bijzon derheden over de maatregelen ver strekken. FLITSEN UIT HET BUITENLAND LONDEN. Verwacht wordt dat op de constitutionele conferentie die volgende week in Londen begint, be slist zal worden over een datum voor de onafhankelijkheid van Brits- Guyana. BERLIJN. De Oostduitse autori teiten hebben aan veertien inwoners van oost-Berlijn toestemming ver leend zich bij hun familieleden in west-Berlijn te voegen. DEN HAAG. De Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (A.N.V.V.) heeft in New York de beschikking gekregen over een aanzienlijk groter en meer re presentatief kantoor in het hart van de stad. TRENTOL. In het station van Trentol is een dynamietbom ontploft. De drie enige personen die zich op het tijdstip van de ontploffing in het station bevonden, werden gewond, terwijl het bagagedepot en alle rui ten van het stationsgebouw werden vernield. HOT SPRINGS. In een bijeen komst van hooggeplaatste functio narissen van grote maatschappijen hebben economische adviseurs een afneming van de economische be drijvigheid in de Verenigde Staten in het eerste kwartaal van 1963 voorspeld. LUIK. In Monamolle, nabij Luik, is een auto door de gesloten bomen van een spoorwegovergang gereden en tegen een trein gebotst. Vier in zittende arbeiders werden gedood en een vijfde gewond. PRAAG. Tsjechoslowaakse grens bewakers hebben „een Amerikaanse spion" gearresteerd, aldus meldt het Tsjechoslowaakse persbureau. ROME. Ondanks een stijging van het aantal motorvoertuigen in Italië met meer dan negentien procent per jaar, zijn in de eerste zeven maan den van dit jaar het aantal ver keersongelukken en het aantal slachtoffers daarvan teruggelopen, vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar. STOCKHOLM. Van de hand van de Zweedse predikant Carl Greek zal binnenkort het derde detective verhaal verschijnen met als hoofd figuur ook een geestelijke. BONN. In west-Duitsland zullen langs de wegen wegwijzers worden aangebracht, die de richting aange ven naar plaatsen welke in stand worden gehouden ter nagedachtenis van de slachtoffers der nazi-wreed heden, voornamelijk voormalige con centratiekampen. HOLLANDIA. Woensdag a.s. zal overal ter wereld de „Dag der Ver enigde Naties" worden gehouden, en het spreekt vanzelf dat deze dag in het enige land ter wereld, dat door de V.N. wordt geadministreerd, een soort van nationale feestdag wordt. DEN HAAG. De Nederlandse radio heeft vannacht direct na twaalf uur een rechtstreekse uitzending van de rede van president Kennedy gege ven. De verbinding was tot stand gekomen via Londen. Direct na de rede van Kennedy - die werd afge sloten door het Amerikaanse volks lied - gaf de N.C.R.V. in de extra uitzending via Hilversum I een ver taling van de rede en een samen vatting. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Hoorn (toez.) en voor 't Zandt (Gron.): M. Strikwerda te Oenkerk (Fr.). Ger. Kerken Omdat ds. II. C. Endedijk te Arn hem de kerkeraad van Groningen- Zuid verzocht heeft zijn naam van het door deze kerkeraad geformeer de tweetal in de vacature van ds. A. Wijngaarden af te voeren, heeft de kerkeraad het gestelde tweetal teruggenomen. Beroepen te Den Burg op Texel, Edam, Oldeboorn en te Schoonre- woerd: kand. F. B. Fennema, Mar- rum (Fr.). Chr. Ger. Kerken Tweetal te Rotterdam-Zuid: K. v. Twillert, Vlaardingen en J. Verboom hulppred. te Kollum. Beroepen te Papendrecht: H. P. Brandsma, Rozenburg. Ger. Gemeenten Beroepen te Vlissingen: H. van Gilst, Lisse. Voor 55 jaar.... NOORDGOUWE. Voor de levering van 9125 kg. nieuw dubbelgezeefd kaloenmeel aan de landbouw-socië- teit is één biljet ingekomen dat een prijs vermeldt van f 9,68 per 100 kg. ZIERIKZEE. Mevr. Post-Braaken- siek en de heer A. M. Verheyen van het Ncderlandsche Toneel, verzorg den een soirée, die de sociëteit „Con cordia" voor haar leden organiseerde BRUINISSE. De muziekvereniging „Excelsior" gaf een in alle opzichten geslaagde uitvoering. S1RJANSLAND. De kon. goedge keurde schietvereniging Graaf Lo- dewijk van Nassau" hield, een ver gadering. NIEUWEIIKERK. In aanwezigheid van een groep wezen uit Neerbosch werd in het kerkgebouw der Ned. hervormde gemeente een bijeen komst ten bate van deze instelling gehouden. ZIERIKZEE. Voor het Nutsdepar- tement trad op onze stadgenoot mr. P. S. Gerlings met een lezing over natuurverschijnselen, verlucht met lichtbeelden. NIEUWERKERK. De inschrijving voor een bedeling aan de armen in december heeft opgebracht 195,50. ZONNEMAIRE. Voor het Nutsde- partement trad op de heer De Greef, tuinbouwleraar te Frederiksoord, mei een lezing over ooft- en groen- tenteelt. Ingezonden mededelinq BÜissmN VOOR KOFFIE ZOALS BIJ MOEDER THUIS Een raad van wijze moeders aan haar dochters: doe een schepje BUISMAN op ieder zetsel koffie. Dat verfijnt <je smaak, dat verhoogt de gezelligheid. En welke man is daar niet gevoelig voor hoe u uw koffie ook zet met buismak smaakt ze beter! (ook poederkoffie; DE GOUDEN TOMAHAWK 6 4 1 1 25-14 9 6 4 1 1 16-15 9 6 4 0 2 18- 8 8 6 3 2 1 17-13 8 6 2 0 4 12-14 4 6 1 2 3 11-18 4 6 1 1 4 9-12 3 6 1 1 4 13-27 3 6 0 0 6 7-27 0 SVOWK Renesse II Burgh II Zonnemaire Rr.havcn II Dreischor II 6 5 1 0 22- 9 6 3 2 1 24-12 6 3 1 2 19- 8 5 13 1 15-12 5 10 4 8-29 6 0 15 4-22 57. „Wij werden door de roodhuiden uit onze huizen gesleept, terwijl de mannen de brand bestreden", vertelt Julia Cabot. „Ik geloof dat ze ons in gijzeling houden, omdat de onzen een aantal Sioux gevan gen hebben...." Aram knikt nadenkend. „Dat is dan nog oon geluk voor ons", zegt hij ernstig. Dan loopt hij op Mahaskah toe, die even verderop rustig een pijp staat te roken. „Wat zijn uw eisen, Mahaskah?" „De ge wonde en gevangen Sioux moeten vrij ge laten worden. Zodra zij in het dorp terug gekeerd zijn, laten wij de blanke vrouwen vrij". „Hoe weten wij, dat gij dat doen zult?" „Mahaskah spreekt niet met dub bele long.... mijn woord moet u genoeg zijnis het dat niet. dan kunt gij uw gevangenen houden en laat ik de vrouwen dodenHaast u, er ligt een kano klaar". Even later paddelt Aram de rivier af met een bezwaard hart om zijn vreemde opdracht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5