DE ZIERIKZEESCHE COURANT SCHEPEN MET AANVALSWAPENS VOOR CUBA WORDEN TERUGGEZONDEN Amerikaanse strijdkrachten zijn in staat van paraatheid geplaatst Prinses Beatrix' bezoek aan Perzië Quemoy en Matsoe beschoten Spoedzitting Veiligheidsraad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 oktober 1962 119e jaargang No. 19265 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 <EDAMIt fcN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. t, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerii vh. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Kostbare experimenten bij Grevelingenprojekt Rusland bouwt raketbases> Amerika neemt maatregelen Versterking van Amerikaanse basis Guantanamo WASHINGTON, 22-10. President Kennedy heeft maandagavond mede gedeeld, dat de Verenigde Staten een „strenge quarantaine op alle offensieve militaire uitrusting onderweg naar Cuba" instellen, om een einde te maken aan een offensieve communistische opbouw. „Alle schepen van alle aard met bestemming Cuba, van welk land of haven ock afkomstig, zullen indien zy ladingen van offensieve wapens blijken te bevatten, worden teruggezonden", aldus president Kennedy in een rede tot het Amerikaanse volk over de televisie. De president zeide deze en andere maatregelen te nemen, omdat in de afgelopen week „ondubbelzinnig be wijs het feit heeft vastgesteld, dat op dat in gevangenschap verkerende eiland een aantal offensieve raket bases in oprichting is". Het doel van deze bases, die door de Sowjet-Unie worden gebouwd, kan „geen ander zijn dan het schep pen van een gelegenheid om met kernwapens naar het westelijk half rond te slaan", aldus de Amerikaanse president. De president zei, dat verscheidene van de nieuwe Russische raketbases, die op Cuba worden gebouwd, be staan uit installaties voor het lan ceren van ballistische raketten van middelmatige reikwijdte, die een atoomkop over een afstand van meer dan 1600 km naar Washington, het Panamakanaal en andere streken in het Caraïbische gebied kunnen ver voeren". De president verklaarde, dat de Sowjet-Unie „een duidelijke bedrei ging van de vrede en veiligheid van alle Amerikaanse landen oplevert". Plan van actie Dc prur'cnt con uit -even punten bestaand plan van actie be kend, om aan deze ontwikkelingen het hoofd te bieden. Deze punten zijn: I Een einde maken aan de offen- sieve opbouw door een strenge quarantaine op alle offensieve mili taire uitrusting die onderweg is naar Cuba. O Een voortgezette en opgevoerde scherpe bewaking van Cuba en zijn militaire opbouw. O Elke kernraket, die vanaf Cuba tegen enig land op het westelijk halfrond wordt gelanceerd, zal wor den beschouwd als een aanval door de Sowjet-Unie op de Verenigde Staten, die een volledig vergeldend antwoord aan de Sowjet-Unie ver eist. Versterking van de Amerikaanse basis op Guantanamo, in het zuidoosten van Cuba, en de evacua tie van gezinsleden van het militaire personeel aldaar. Andere militaire eenheden hebben opdracht gekregen zich op een alarmbasis gereed te houden. r Maandagavond werd een spoed- vergadering van het overlegor gaan vy an de organisatie van Ameri kaanse staten bijeengeroepen om „deze bedreiging van de veiligheid van het halfrond in beschouwing te nemen en de artikelen zes en acht van het verdrag van Rio van toepas sing te verklaren, voor het nemen van de nodige actie. 4 DE BLOKKADE VAN CUBA WASHINGTON, 22-10. Een woord voerder van het Amerikaanse mini sterie van Defensie heeft verklaard dat Amerika zonodig Russische sche pen tot zinken zal brengen om te voorkomen dat aanvalswapens Cuba bereiken. De woordvoerder zei dat Amerika zich voorstelt alle schepen met be stemming Cuba aan te houden en te doorzoeken en zonodig geweld zal gebruiken. Amerika heeft, aldus de woord voerder, zijn strijdkrachten, met in begrip van het Amerikaanse garni zoen in Berlijn en de strategische luchtmacht, op voet van paraatheid geplaatst. Funktionarissen van het departe ment van Buitenlandse Zaken te Washington achten het niet uitgeslo ten, dat binnen vier en twintig uur zal blijken hoe de Sowjet-Unie op de Amerikaanse maatregelen rea geert. De defensie-woordvoerder, een ho ge regeringsfunktionaris, zei dat een aantal schepen uit communistische landen zich op de Atlantische Oce aan 'bevindt op weg naar Cuba. Het was echter niet bekend, of zij aan valswapens aan boord hebben. Ame rika wil eveneens voorkomen, dat op andere wijze dan per schip, door de lucht bijvoorbeeld, aanvalswapens naar Cuba worden gebracht. Uit foto's die de afgelopen week boven Cuba zijn gemaakt, aldus de woordvoerder, is gebleken dat er in snel tempo installaties voor het lan ceren van raketten voor middelgro te afstand worden gébouwd. De eer ste foto's waren op 16 oktober aan president Kennedy getoond. Deze had 'n intensievere luchtverkenning bevolen. Opgepakt hondje beet agent AMSTERDAM. 22-10. Een politie- agent is maandagochtend, toen hij bij de Ooster Ringdijk te Amster dam een loslopend hondje had op gepakt door het diertje in zijn rech terhand gebeten. Terstond heeft de agent zich bij de G.G. en G.D. laten inenten. Maandagavond is een verzoek ingediend tot het houden van een spoedvergadering van de Veilig heidsraad der Verenigde Naties, ten einde „zonder verwijl maatregelen te treffen tegen de jongste Sow jet- dreiging tegen de wereldvrede". (Deze vergadering is inmiddels vastgesteld op hedenmiddag). y „Op premier Chroesjtsjov doe ik een beroep om deze clandestiene, roekeloze en provocerende bedrei ging van de wereldvrede te beëindi gen en te verwijderen, en de be trekkingen tussen onze beide landen te stabiliseren. Voorts doe ik een be roep op hem om deze politiek van wereldoverheersing op te geven en zich aan te sluiten bij een histori sche poging om de gevaarlijke be-, wapeningswedloop te staken en de geschiedenis der mensheid te ver anderen". Autotocht in door aardbevingen getroffen gebied Het grensgeschil tussen India en communistisch China is tijdens het week end tot. een ernstig militair conflict uitgegroeid. 20.000 Chinese militairen zouden langs vrijwel de gehele grens posten hebben veroverd ondanks een grootscheepse tegenactie van het Indiase leger. - Foto: Indiase troepen met tulbanden op op patrouille in de sneeuw op een bergtop in de buurt van de MacMahonlgn. TEHERAN, 22-10. Prinses Beatrix heeft maandag een rit van elf uur gemaakt in het door aardbevingen geteisterde gebied ten westen van de Perzische hoofdstad Teheran. Het eerste deel van Teheran naar Qaz- vin ongeveer tachtig kilometer werd afgelegd in een grote Ameri kaanse wagen. Kort na Qazvin, op de weg naar Dan Isfan, moest de prin ses echter in een andere wagen, een Landrover, overstappen, omdat de weg te slecht was. Zy ging toen voorin zitten tussen de chauffeur en een lid van haar gevolg. Prinses Beatrix droeg een grijs groene japon. Bii haar aankomst in Dan Isfan, een stadje waar duizen den mensen tijdens de aardbeving op 1 september zijn omgekomen, kreeg zij een bos rode rozen aange boden. De rozen waren in cellofaan verfrakt vanwege de stof. Funktio- narissen van >de Perzische Rode Leeuw en Zon het Perzische Rode Krui9 en andere autoriteiten licht ten de prinses in over de wederop- bouwplannen voor het stadje. In 'het door de aardbevingen getroffen ge bied zijn in totaal rond 12.000 men sen om het leven gekomen. Ongeveer 70.000 mensen werden dakloos. De reis ging vervolgens naar het dorp Cheskin. Toen de auto met de prin ses het dorp binnenreed, juichten de langs de weg staande dorpelingen de prinses toe. Lunch in tent Het volgende doel was het dorp Bo-Ien, waar een duizendtal mensen omkwamen. De kroonprinses stapte hier uit de wagen en wandelde langs de mensen, die haar enthousiast toe juichten en „lang leve de Perzische regering" riepen. Een 12-jarig meis je, Parvin Heydary geheten, las een speciaal woord van welkom voor en wenste de prinses en de koninklijke familie een goede gezondheid toe. Met een „lang leve de prinses en de sjah" besloot het meisje haar toe spraak. Deze hartelijke woorden werden ook gebezigd door de mo hammedaanse geestelijke, die prin ses Beatrix verwelkomde. De prinses gebruikte daarna de lunch in een haastig opgezette tent. De lunch bestond uit gebraden kip, Zeker twintig doden bij ramp inet Noors schip NAMSOS (Noorwegen), 22-10. By de ramp met het Noorse passagiers schip „Sanct Svithun", dat in de nacht van zondag op maandag voor de kust van noord-Noor wegen is ge zonken, zyn zeker twintig opvaren den omgekomen. Twaalf personen worden nog vermist, doch men heeft weinig hoop hen nog levend aan te treffen. De reddingsboten en vliegtuigen spoorden in de loop van de dag acht en veertig overlevenden op, die de hele nacht in reddingssloepen en op vlotten in het door een storm hoog opgezweepte water hadden, rondge dreven. Men heeft veertien lijken gevonden en de reddingsvliegtuigen hadden £es lijken in zee zien drijven. Een van de geredden, kapitein An ker Pedersen, die gezagvoerder is van een schip van dezelfde rederij als waartoe de „Sanct Svithun" be hoort, doch die als passagier de reis meemaakte, gaf een relaas van de ramp. Hij bevond zich in zijn hut toen het schip aan de grond liep en de verlichting defect raakte. Het vaartuig, dat 2.172 ton meet, kwam spoedig vlot, doch in verband met de opgelopen beschadigingen werd be vel gegeven in de reddingssloepen te gaan. Juist toen deze vol opvarenden waren, aldus kapitein Pedersen, zonk de „Sanct Svithun" plotseling onder hun voeten weg. Hij kwam in het water terecht doch wist een red dingsvlot te bereiken waaraan zich acht mensen vastklampten. Kapitein Pedersen zei, dat het vlot zes uur in een kokende zee ronddreef toen het door een motorboot werd ontdekt. Een oude man had inmiddels door koude en vermoeidheid overmand, het vlot moeten loslaten. sandwiches, meloen en thee. Na de lunch bezichtigde de kroonprinses nogmaals het verwoeste Bo-Ien. Ver volgens keerde het gezelschap terug naar Teheran. Achter de Landrover met prinses Beatrix reden nog drie van deze wagens met het gevolg van de prinses en Perzische funktionaris sen. Op de rit naar Teheran zag Beatrix zandstormen en kamelen, muildieren en schapen. De tocht ging namelijk door een uitgestrekt woes tijngebied, waarin af en toe een oase enige afwisseling bood. In totaal werd een afstand van rond 500 kilo meter afgelegd. SNEEUWWITTE EEKHOORNS VENRAIJ, 22-10. Maandag zijn in de bossen bij het R.K. zie kenhuis in Venraij 2 sneeuw witte eekhoorns gevangen. De ze diertjes zijn volkomen wit en hebben rode oogjes. Albi nos kunnen bij alle diersoor ten voorkomen, maar bij eek hoorntjes is deze variëteit nog niet vaak geconstateerd, zo deelde men van deskundige zijde mede. De diertjes komen bij het lid van het personeel tijdelijk in huis om wat aan de mensenwereld te wennen Als dat lukt, gaan ze een plaatsje krijgen bij de kinder afdeling van het ziekenhuis. TAIPEH, Formosa, 22-10. Het mi nisterie van Defensie van nationa listisch China heeft maandag bekend gemaakt, dat de eilanden Quemoy en Matsoe zondagavond door com munistisch China zijn beschoten. Op Quemoy vielen 71 en op Mat soe 19 granaten. NEW YORK, 22-10. De Verenigde Staten hebben om een spoedzitting van de Veiligheidsraad over Cuba gevraagd. Men verwacht dat deze heden (dinsdagmiddag) zal worden gehouden. Nieuwe Amerikaanse kernproef WASHINGTON, 22-10. De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat op 26 okto ber a.s. boven het eiland Johnston een kernexplosie op grote hoogte tot stand zal worden gebracht. Het be treft hier een explosie van geringe sterkte op een hoogte van enkele tientallen kilometers. Kind na aanrijding overleden EINDHOVEN, 22-10. Maandagmid- dag om vijf uur is op de Zeelster straat te Eindhoven het 4-jarig jon getje M. Z. bij het oversteken door een auto aangereden. Hot kind is aan zijn verwondingen overleden op weg naar het R.K. Binnenziekenhuis. Prins Bernhard terug nit Spanje DEN HAAG, 22-10. Prins Bern- hard is maandagmiddag om half vijf uit Spanje op het vliegveld Soester- berg aangekomen. Zoals bekend hoeft de prins een privébezoék aan Spanje gebracht. Odda, een industrie-centrum aan de westkust van Noorwegen is geteisterd door een uit de bergen komende zondvloed, welke bomen ontwortelde, hui zen meesleepte en in totaal voor ongeveer een miljoen gulden schade aan richtte. Er werd gelukkig niemand gedood. - Foto boven: sissend en spat tend kolkt het water door het stadje, waarvan sommige huizen (midden) vrijwel geheel in slib en stenen verdwenen zijn. - Foto onder: sommige auto's staken na de overstromingsramp nog slechts met het dak boven de door het water meegevoerde hoeveelheid slib en stenen. Vijf briefjes van f 1000,- als huisvuil verbrand DORDRECHT, 22-10. De Dordtse familie L. is ernstig gedupeerd door dat een ijverige dochter vijf bankbil jetten van duizend gulden in de vuil nisbak heeft gedeponeerd. De bank biljetten zyn by de verbranding van huisvuil verloren gegaan. De dochter was haar moeder, die ziek te bed lag, 'bij het huishouden te hulp gekomen. Onder de vloerbe dekking in de huiskamer vond zij een stapeltje papieren. Zij dacht dat ze wel weg konden en stopte ze, zon der haar moeder daar in te kennen, in de vuilnisbak. De bak werd in de loop van de dag door de vuilnis- dienst geledigd. Toen haar vader thuis kwam en het gesprek op de papieren kwam, kreeg zij de schrik van Tiaar leven. De vader zei dat er tussen de papie ren vijf briefje9 van duizend gulden hadden gezeten. Hij had dat een bij zonder veilige Dlaat9 voor zijn spaar geld gevonden. Ijlings werd de ge meentereiniging gewaarschuwd maai de dienst kon alleen mededelen, dat de vuilnis en dus ook de bankbiljet ten verbrand waren. Prinses Beatrix naar Karatsji vertrokken TEHERAN, 23-10. Prinses Beatrix is vanmorgen om 7.39 uur (Ned. tijd) met de Fokker Friendship van de regering uit Teheran naar Karatsji (Pakistan) vertrokken, waar zij om 13 uur (eveneens Ned. tijd) zou aan komen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de westelijke 'helft van de oceaan neemt de depressie-aktiviteit sterk toe, doordat de tropische cy cloon Ella, die tot nu toe in lang zaam tempo vrijwel evenwijdig aan de kust van de Verenigde Staten naar het noordoosten koerste, New- Foundland is gepasseerd en met veel grotere snelheid in de richting van IJsland is gaan bewegen. Ook voor de Noorse kust ontplooien depressies een grotere aktiviteit dan voorheen. De hiermee samenhangende lucht drukdalingen breiden zich over het Noordzeegebied uit en het hogedruk- gebied boven het vaste land neemt verder in betekenis af. Deze veran deringen hebben morgen nog nau welijks invloed op het weer in ons land. De nacht wordt weer koud met in het binnenland minimum-tempe ra luren om het vriespunt en plaatse lijk ochtendmist. Overdag blijft het overwegend zonnig. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wat jong is speelt graag, wat oud is knort graag. Overwegend droog Verwachting tot woensdagavond: Overwegend droog weer met wol kenvelden en plaatselijk ochtend mist; zwakke tot matige wind tussen zuid en west; in het algemeen iets minder koude nacht, maar morgen middag iets lagere temperaturen dan vandaag. 24 okt. Zon op 7.19, onder 17.29. Maan op 2.37, onder 16.32. 25 okt. Zon op 7.21, onder 17.27. Maan op 3.42, onder 16.52. Nieuwe maan: 28 okt. te 14.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 okt. 25 okt. 0.37 v.m. 1.39 v.m. BROUWERSHAVEN: 24 okt. 0.02 v.m, 25 okt. 0.55 v.m. Springtij: 30 okt. 12.54 n.m. 13.46 n.m. 12.36 n.m. 13.23 n.m. Hondsdolheid in Gaanderen? GARANDEREN. 22-10. In het üfgc- lopen weekeinde is in het Achter- hoekse dorp Gaanderen een hond onder verdachte omstandigheden gestorven. Het kadaver is opgestuurd naar het Rijksseruminstituut te Rot terdam. Men houdt er rekening mee dat het dier hondsdolheid had. De kans dat de hond zelf de ziekte ver der heeft verspreid acht men ge ring. daar het dier al geruime tijd aan de ketting lag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1