Woorden en bedoelingen Branche REgEUE] HET „DELTA-MUSEUM" IN ZEELAND Polen over Berlijnse vraagstuk DE GAULLE: Niet alleen de Algerijnen, maar ook de Fransen wensen zelfbestuur De krachtige persoonlijkheid van president De Gaulle laat velen - niet alleen Fransen - bij voorbaat aan nemen dat het gelijk aan zijn zijde ligt. En dat het niet nodig is zijn ar gumenten te wegen of op gehalte te onderzoeken. Doet men dit toch, bijvoorbeeld naar aanleiding van 't referendum, dan ziet men dit: de president zegt dat deze volksstemming gaat over zijn opvolger; hij heeft er zelf dus niet mee te maken. Maar waarom dreigt hij dan met aftreden als hij zijn zin niet krijgt? En nog sterker: de gaullisten prij zen het referendum aan ales sum mum van de democratie. Dan zou het ook democratisch zijn zich bij de uitslag er van neer te leggen. Maar de generaal, wederom, dreigt heen ten gaan als de uitslag er van hem niet bevalt. Dit soort inwendige te genspraken maakt het onontkoom baar de generaal andere bedoelin gen toe te schrijven dan hij zegt te koesteren De taak van de afgevaardigde In welke richting men de waar hei dmoet zoeken heeft de generaal door zijn uitlatingen niet in twijfel gelaten. Door anecdoten is zijn af weer voor de politici schier spreek woordelijk geworden. Daarin toont hij zich overigens op zijn beurt een goed politicus: zijn idee wordt van oudsher gedeeld door vele Fransen. Die hebben in hun afgevaardigde nooit zozeer een man gezien die zij naar Parijs zonden om als belicha ming van de nationale souvereiniteit de nationale belangen te behartigen, maar als een man die maar voor hun belangen op moest komen, maar dat te weinig deed, in het bureau cratische lichaam dat in de wande ling als „le pays lègal" bekend stond, het wettelijke Frankrijk, wel dege lijk te onderscheiden van le pays réeel", het echte Frankrijk. De man kon wel eens makkelijk zijn in de persoonlijke belangensfeer - als een soort boodschappenjongen dus - maar dat was geen basis voor respect. Op die gelijkgerichtheid van gedachte ten aanzien van „le pays lègal" baseert De Gaidle zijn aanval op de partijpolitiek; tactisch zeer handig, want het verzekert hem van bijval. In een referendum bijvoor beeld. Dat „legale" Frankrijk krachteloos te maken is de opzet van De Gaulle. Vandaar zijn poging om over het hoofd van de politici heen een grondwetswijziging tot stand te brengen over de opvolging der pre sidenten. Vandaar ook dat hij de keus van die opvolger niet aan deze politici wil overlaten, maar aan de massa door het referendum. Die grondwetswijziging is niet van het grootste belang in feite. Van meer belang is dat De Gaulle zijn nog on bekende opvolger door een prece dent een manier aan de hand doet om desnoods dwars tegen het geko zen parlement in het land te bestu ren. Van de generaal zélf mag men aannemen dat hij met mate van die mogelijkheid gebruik zal maken en zeker nooit met het oogmerk een dic tatuur in te stellen. Maar die opvol ger; wie dat dan ook wezen mag? Daarin schuilt het gevaar. Geen compromis Het tekent de militair in De Gaulle dat hij een staatsstructuur wenst, waarbij de autoriteit van een strak bewind geldt en niet het misschien wat moeizaam uit overleg geboren compromis. De Gaulles schildknaap Debré betoogde dat ook onverbloemd door te stellen dat een staat slechts bestaat als hij wordt bestuurd en dat in die zin een parlement omdat het geen autoriteit heeft, ook .niet be sturen kan. Hij schijnt hierbij de historie voor zijn gelijk te kunnen aanroepen, want het parlement van de vierde republiek heeft iets van één groot be wijs voor deze uitspraak. Waarbij Debré dan welwillend voorbijgaat aan het feit dat juist het één lijn trekken van gaullisten en communis ten in een onheilig verbond tegen de regering tot die misère heeft bij gedragen. En hij vergeet voor het gemak ook, dat een terugkeer naar die penibele situatie niet mogelijk is omdat sindsdien een nieuwe grond wet van 1958 - die van De Gaulle - daar paal en perk aan heeft gesteld. Nog daargelaten dat de jaren van De Gaulles bewind Frankrijk mate rieel en geestelijk aanzien hebben veranderd. Wat zowel voor de kie zers als de gekozenen geldt. Hoe dan ook het parlement is de enige beveiliging tegen een naar al te absolute heerschappij strevende uitvoerende macht. Die beveiliging weg nemen, wat het diepere doel van De Gaulle is, kan niet gebillijkt worden. Dat is de reden waarom ju ridische faculteiten en vrijwel alle instanties van enige importantie zich tegen de Gaulles tactiek hebben ge keerd. Zelfs al zouden ze voor de idee vdn een door volksstemming aan te wijzen president wel wat voelen: dit is de manier niet om zo iets te verwezenlijken. worden hersteld, namelijk doordat artikel zestien van de grondwet toe gepast wordt. Voorwaarde daarvoor is dat het openbaar gezag niet meer kan functioneren. Maar, zegt Rey- naud, die bepaling (bedoeld voor burgeroorlogen of dergelijke dreigin gen) kan zelfs De Gaulle toch moei lijk van kracht achten omdat de Fransen niet willen stemmen zoals hij wil. En daar blijkt het verschil dan tussen de autocraat De Gaulle en een dictator. De laatste wenst zelf de macht. De Gaulle zal gebelgd door de ondankbaarheid van de natie deze de hooghartige rug toewenden. De grootste prestatie van De Gaulle is geweest dat hij de Fran sen er langzaam maar zeker van overtuigd heeft dat de Algerijnen rijp waren voor zelfbestuur. Hij heeft zichzelf kennelijk nietkunnen overtuigen dat de Fransen zelf daar voor ook rijp zijn. Dictatuur of. terug Ingezonden mededeling Concertgebouw Orkest - Mahlers eerste Op 1 oktober 1962 werd aan H.M. Koningin Juliana in het Concertge bouw te Amsterdam door Bernard Haitink het eerste exemplaar aange boden van Gustav Mahlers Sympho- nie nr. 1, een jubileumalbum ter ge legenheid van het 75-jarige bestaan van het Concertgebouw Orkest. In tussen is van deze Nederlandse pro- duktie ook de stereofonische opname verschenen. Mahler schreef zijn Eerste Sym- phonie in 1888, hetzelfde jaar dus van de opening van het Concertge bouw. In 1903 nodigde Willem Men gelberg Gustav Mahler uit om zijn eerste en derde Symphonie persoon lijk in het Concertgebouw te komen dirigeren. Uit dit contact ontstonden de beroemde Mahler-avonden, cul minerend in het grote Mahler Fes tival van 1920. De 30 cm. langspeelplaat is gesto ken in een rijk geïllustreerd album, ingeleid door Amsterdams burge meester mr. G. van Hall en door een sonnet „Het Orkest" van de dichter Gabriël Smit. De cholera-epidemie in Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 19-10. De cholera- epidemie in de streek rond Agats aan de zuidkust van Nieuw-Guinea vergt nog dagelijks slachtoffers. Twee weken na het uitbreken van de ziekte bedraagt het aantal doden thans meer dan 80. In de laatste da gen zijn nog drie dorpen door de epi demie aangetast. Het aantal cholera- patiënten dat op het ogenblik in Agats wordt verpleegd, bedraagt thans ruim 150. Zowel aan de oostelijke als aan de westelijke kant van het besmette ge bied werken thans groepen Europe se en Papoea-verpleegsters onder leiding van doktoren dag en nacht om de inwoners van het gebied te vaccineren. De voorman van het verzet tegen De Gaulle is de veteraan uit het par lement Reynaud, die met zijn 84 jaar niets aan scherpte of scherpzinnig heid heeft ingeboet. Hij voorziet dat na de drie bezoeken van het Franse volk aan de stembus de keus voor de generaal is: terug naar Colombey- les-deux-Eglises of dictatuur. Hij houdt het op het eerste en meest wenselijke. Want wat gaat gebeuren? De kans is groot dat De Gaulle met een hem vijandig parlement moet gaan wer ken, dat het in zijn macht heeft - en daarvan ook gebruik zal maken - toekomstige regeringen de laan uit te sturen. Waar blijft dan de door Debré zo noodzakelijk geachte auto riteit? Die kan maar op één manier ZIJN VE K€NrteRK€N VAN ONZe /AeUBCLEN Bezoekt onze Toonzalen INGEZONDEN STUKKEN Sckou wen-Dui vel and en „Pro Juventute" Mijnheer de redakteur. Weet U, dat ons eiland Sohoutken- Duiveland bij de „Pro Juventute Oranje Kalenderaktie" lange jaren vrijwel onder aan de lijst stond? On bekendheid met het werk van de vereniging was de oorzaak, dat ve len de kalender zelfs niet kenden! Enige verbetering is daarin wel ge komen: de opbrengst uit de kalen derverkoop nam het vorige jaar toe. Wat was daarvan de oorzaak? Ze ker niet alleen een betere aanpak bij de verkoop. Neen, het werk van de vereniging „Pro Juventute" op 't terrein van de Kinderbescherming gaat van lieverlede meer tot de ei landbevolking spreken. De jeugd van ons eiland groeit naar volwassen heid in een gans andere levenssitua tie dan voorheen. Ze ziet en onder gaat de invloed van het doorbreken van het isolement van het eiland, dat straks geen eiland meer zal zijn. Naast de veranderingen alom in de wereld, heeft ze dus ook de wijzi gingen in de eilandelijke sfeer te verwerken. Dat hierbij voor ouders en jeugd moeilijkheden ontstaan bij de opvoeding van de kinderen is haast vanzelfsprekend. De jonge mens kan zich moeilijk aanpassen aan de voor de ouderen geldende normen en dit vormt een bron van conflicten. Veel meer dan voorheen wordt dan ook de hulp vaij „Pro Ju ventute" ingeroepen bij moeilijkhe den en deze vereniging helpt graag, waar dat gewenst is. Daar is echter geld voor nodig! Niet alle kosten, verbonden aan het werk ten bate van de kinderbescher ming kunnen uit openbare middelen bestreden worden. Behalve de con tributie-opbrengst van de leden, vormt die van de jaarlijkse kalen derverkoop een belangrijke bijdrage tot" financiering van het werft. Als lid van het bestuur van de vereniging „Pro Juventute", voor de provincie Zeeland, 'heeft ondergete kende op zich genomen de kalender aktie op Schouwen-Duiveland zoveel mogelijk te stimuleren. Als U dus meent, dat U hierbij zult kunnen helpen, of dat er in uw gemeente of omgeving verenigingen of personen zijn die hulp zouden willen bieden, dan zou hij graag de namen en adressen ontvangen. De vorming van een kleine groep medewerkers, die door verdeling in wijken voorkomt, dat men op eikaars terrein komt, zou daarbij de beste resultaten kun nen geven. Ondergetekende is bereid, U daar bij zoveel het in zijn vermogen is, te helpen, door bijvoorbeeld op een bijeenkomst het werk van „Pro Ju ventute" bij de kinderbescherming toe te lichten. Mogen velen, die het grote belang van een kinderbescherming inzien, kunnen besluiten aan de kalender aktie mee te werken! Bij voorbaat hartelijk dank! D. HACK, Zeedistelweg 4 - Renesse telefoon (01116)-364. Een Amerikaanse vakbond van havenarbeiders heeft opdracht ge geven geen schepen van de Oriënt Midden-Oosten Scheepvaartlijn, die nu in Amerikaanse havens liggen, te laden of te lossen, omdat enige daarvan handel drijven op Cuba. Bus gescalpeerd LONDEN, 18-10. Een Londen- se dubbeldeksbus, niet op haar gewone route, reed onder een viaduct door en kwam er aan de andere kant gescal peerd weer onder vandaan. De doorrijhoogte bleek net niet voldoende te zijn geweest zo dat het dak van de bus tegen de onderrand van het viaduct stiet en er als het deksel van een sarineblikje vanaf werd gescheurd. Van de inzittenden liep niemand letsel op. Het waren een vijftigtalbus chauffeurs en hun vrouwen, een dagje-uit. „Hart-en-long machine" naar Polen SCHIPHOL, 20-10. Onder het wa kend oog van de Amerikaanse chi rurg dr. Kishishian, vloog in een ge charterde K.L.M. D.C.-3 vrachtma chine een Mayo Gibbon Pump naar Warschau. Deze zogenaamde „hart en-long machine" die wordt gebruikt bij hart- en long-operaties waarbij de werking van deze organen tijde lijk stop gezet wordt, is bestemd voor het ziekenhuis te Wroclaw en werd geschonken door de Amerikaanse hulporganisatie C.A.R.E. (Coöpera tieve American Relief Everywhere). De apparatuur, die een waarde vertegenwoordigt van 32.900 dollar, werd eerst met een lijn-vrachtma- chine van de K.L.M. van New York naar Schiphol vervoerd, waarna de in drie kisten verpakte pompinstal- latie in de D.C.-3 werd overgeladen. Project van nationale betekenis „Nou ga je eerst naar Pietje Grutters Hier doe je toch geen halve slag", Bedisselt Moe haar brave echtvriend, Het is zijn vrije zaterdag: „Nog veertig pakken vermicelli Staan daar, met zestien onsjes thee Breng dan meteen mijn polshorloge En jouw goedkope mixer mee. Dan drinken we een kopje koffiè En ga jij naar de groenteman, Daar spaar ik voor een autopedje Voor Karéltje en later Jan: Dan kun je vóór de middag sluiting Nog net naar bakker Geurt van Beek, Mijn vier en twintig kop en schotels, Die wachten daar nou al een week Wij eten dan gauw een warm hapje, Vóór dat ik yiaar de slager moet, Die demonstreert een naaimachine, Ik wil eerst weten doe die 't doet; Wanneer jij dan bij Wim op 't hoekje Je zondags-rookgerei inslaat, Krijgt Miep van hem voor een zacht prijsje Met kerst d'r platen-apparaat!" Zo gaat in duizenden gezinnen Het elke week maar weer toesjoer: Een haardroogset met zeven kammen Krijgt Mama van de kolenboer; Pa wacht met zorg het komend voorjaar; Ma kreeg een loper in haar gang Bij veertien bussen verf met kwasten En tachtig rollen duur behang JAAP MIJDERWIJK. De landbouwtelling 1960 DEN HAAG, 19-10. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft doen uitgeven het eerste deel van een overzicht van de uitkomsten van de landbouwtelling 1960, voor zover zij een Nederlandse bijdrage vormen tot de door de voedsel- en landbouwor ganisatie (F.A.O.) in de Verenigde Naties opgezette wereldlandbouwtel ling 1960. De publikatie moest, gezien de om vang van de ter beschikking komen de gegevens, in twee delen worden gesplitst. In het onderhavige eerste deel wordt speciaal de aandacht geves tigd op de bedrijfsgrootteverdeling van de land- en tuinbouwbedrijven, de verkaveling, de eigendom-pacht- verhoudingen, de juridische staat van de verpachters en het gebruik van de grond voor teelt van gewas sen (landbouw en tuinbouw) en voor de veehouderij. In enkele 'hoofdstukken worden op deze punten in de periode 1950-1960 (1959) in het kort besproken. De per centages in de bedrijfsgrootteklassen „1-5 ha" en „5-10 ha" vertoonden een daling, die in de grootteklasse „10-15 ha" en „15-20 ha" namen steeds toe. Overigens blijkt dat de gemiddelde oppervlakten van de land- en tuinbouwbedrijven steeg van 8.83 ha in 1921 tot 9,91 ha in 1959. De bedrijfsverkaveling werd in de genoemde jaren steeds gunstiger. Het gemiddelde aantal kavels per bedrijf verminderde tot 3,9, terwijl de gemiddelde kavelgrootte steeg van 2 ha 33 are tot 2 ha 61 are. De oppervlakte in eigen exploita tie blijkt te zijn toegenomen en nu 48 procent van de totale in exploita tie zijnde oppervlakte cultuurgrond uit te maken, tegen 44 procent in 1950. Van de verpachte oppervlakte cul tuurgrond is 463.000 ha (38,3 procent) in het bezit van land- en tuinbou wers. De overige verpachte cultuur grond wordt verpacht door de over heid, door andere rechtspersonen, zoals banken, kerkgenootschappen, e.d., door overige partikulieren en door buitenlanders. Vooral de oppervlakte akkerbouw gewassen verminderde vrij sterk. De oppervlakte tuinbouwgewassen liep in veel mindere mate terug, maar de oppervlakte grasland nam iets toe. MIDDELBURG, 20-10. - B. en w. van Middelburg stellen - gelijk ge meld - de raad voor om samen met de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland de „Stichting Deltamuseum" op te richten, die een centraal Deltamuseum in Middel burg - in de Kloveniersdoelen - kan vestigen, met dependances te Helle- voetsluis, Willemstad en Zierikzee. Een ambtelijke studiecommissie ingesteld door Gedeputeerde Staten van de drie provincies, het gemeen tebestuur van Middelburg, de minis ter van Verkeer en Waterstaat en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de plannen be studeerd en uitgewerkt. Zij is tot de conclusie gekomen dat het „Delta museum" een projekt van nationale betekenis is en dat dit des te sterker spreekt omdat de technische aspek- ten van de Deltawerken en de overi ge waterstaatkundige zaken uitge beeld en tentoongesteld in dit Delta museum, een belangrijk uitgangs punt voor een algemeen waterstaats museum vormen. Gelet op het nationale karakter van het te stichten museum heeft de commissie zich ook beraden over de vraag, of het niet op de weg van het ryk zou liggen, dit museum te stichten en te behe ren. In beginsel wordt deze vraag be vestigend beantwoord. Mededelingen van de vertegenwoordigers van de minister van Verkeer en Waterstaat en de minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen in de commis sie moest worden afgeleid, dat op een initiatief van rijkswege niet moet worden gerekend. De exploitatiekosten Uiteraard zijn de financiële con sequenties van de exploitatie van het Deltamuseum bijzonder moeilijk te overzien. Voorlopig i9 becijferd, dat om tot een sluitende exploitatie te komen subsidies tot een totaalbe drag van f 120.000,nodig zullen zijn. Het rijk zal daarvan f 40.000, per jaar voor zijn rekening nemen, de provincies, Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland plus de ge meente Middelburg elk f 20.000,per jaar. Het overleg tussen de drie pro vincies en de gemeente Middelburg heeft geleid tot het voorstel geza menlijk f 100.000,— bijeen le 'bren gen ter dekking van de aanloopkos ten gedurende een periode van drie jaar. Voor de gemeente Middelburg betekent dit een bijdrage in de jaren 1963 tot en met 1965 van f 8.333, KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ASSEN. Uit de cijfers blijkt, dat op de jaarlijkse Zuidlaarder paar denmarkt 2.000 paarden en 2.000 run deren worden aangevoerd, dat de markt 150.000 en de landbouwbeurs circa veertig a vijftigduizend bezoe kers trekt. DEN HAAG. De stijgende tenden tie in de arbeidersbezetting hield bij de in het onderzoek betrokken on dernemingen over het geheel geno men verder aan; voor oktober even wel wordt door de ondernemingen geen wijziging in de arbeidersbezet ting verwacht, aldus de conjunc tuurtest over september van het Centraal Bureau voor de Statistiek. ZEVENAAR. Op een afgelegen ge deelte van de Babberichseweg in Ze venaar is de 40-iarige gehuwde me vrouw E. V. uit Zevenaar onver hoeds aangevallen door een onbe kend gebleven man die haar vier messteken in de rug heeft toege bracht. Hij is daarna gevlucht. VARSSEVELD. Op de weg Vars- seveld-Halle is de 18-jarige brom fietser B. J. ter B. uit Halle met zijn bromfiets op een goed verlichte ge parkeerde vrachtwagen gereden. Ernstig gewond werd de jongeman naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht waar hij enkele uren later is overleden. ZWOLLE. Op 8 november zal in Dieze-oost, een wijk van Zwolle, het miljoenste huis, dat na de oorlog in Nederland is gebouwd, worden be trokken. DELFT. De hervormde gemeente te Delft zal tijdens een bijeenkomst op 26 oktober twee gebrandschilder de glazen aanvaarden welke bestemd zijn voor de oude kerk. De glazen zijn geschonken door de Fundatie van de Vrij vrouwe van Renswoude en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft. AMSTERDAM. De 31-jarige Por tugees E. D. S. F., die op 16 april de bemanning van een K.L.M.-toestel door bedreiging met een (alarmpis tool er toe trachtte te bewegen hem naar Oost-'Berlijn te vliegen, is door het Amsterdamse gerechtshof ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden met af trek van voorarrest. De procureur- generaal had één jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek ge- eist. DEN HAAG. De Sociaal-Economi sche Raad heeft in een advies aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aanbevolen op het gebied van de woningbouw een ge zamenlijk optreden van opdrachtge vers dat zich kan richten op norma lisatie van bouwmaterialen. De over heid zou het initiatief moeten nemen tot overleg over standaardisatie van maten, soorten en kwaliteiten. Kerstgroeten voor militairen over zee DEN HAAG, 19-10. De Dienst Welzijnszorg Leger zal, in samen werking met de Dienst Ontwikke ling, Sport en Ontspanning der Ko ninklijke Marine, evenals vorige ja ren weer eer. kerstgroetenactie hou den voor familieleden van die mili tairen der zee- en landmacht, die tijdens de kerstdagen in Suriname of de Nederlandse Antillen verblijven. BERLIJN, 20-10. De Poolse eerste secretaris van de communistische party, Gomoelka, heeft in een toe spraak tot de Oostduitse Volkska mer gezegd dat de mogelijkheden tot het vinden van een oplossing voor het Berljjnse vraagstuk nog niet ztfn uitgeput. Omdat veiligheid voor de Oost duitse democratische republiek te vens veiligheid voor Polen betekent, is Polen bereid „in de meest nabije toekomst" een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland te slui ten, wanneer het Westen de Sowj et- Russische voorstellen blijft verwer pen, zo zei hij. Gomoelka bracht opnieuw het plan Rapacki ter sprake, die in 1958 het instellen van een atoomvrije zöne voorstelde, Duitsland, Polen en Tsje choslo wakije omvattende. Hij verwierp het voorstel van de burgemeester van West-Berlijn, Wil ly Brandt, tot het houden van een volksstemming in West-Berlijn over de handhaving der bezettingsgroe- pen, omdat volgens hem hierdoor de souvereiniteit van Oost-Duitsland, „op welks gebied West-Berlijn ligt", zou worden geschonden. LAND- EN TUINBOUW Benoeming plaatsvervangend lid Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap Het bestuur van het Landbouw schap heeft benoemd tot plaatsver vangend lid van de Gewestelijke Raad voor Zeeland de heer H. van Damme te Koewacht in de vacature van de heer C. de Smit (plaatsver vanger van de heer F. Remorie). Voorlichting op bemestingsgebieil Het bemestingsadvies, na grond onderzoek, wordt al sinds enige tijd geheel „op de machine" elektronisch uitgewerkt. De boer moet zich er maar mee redden. Er is daarom, meer nog dan vroeger, behoefte aan voorlichting op bemestingsgebied. De voorlichtingsdiensten van de Meststoffenbureau's - Kalk, Kali, Super en Thomasmeel vooral - heb ben zich dit aangetrokken. Land bouwkundigen van deze bureau's houden daartoe lezingen en praat avonden, meestal aangevuld met een interessante film, of vertoning van kleurenplaatjes (dia's). Dat is een belangrijk initiatief. Een bedrijfsvereniging, de plaatse lijke coöperatie, de handelaar of het hoofd van de landbouwschool, kun nen als organisator optreden, zo'n avond beleggen, de spreker uitnodi gen. Een nuttige discussie over be mestingsproblemen volgt dan van zelf. Op het belang hiervan wilden wij toch eens wijzen. Zo vernamen wij, dat bijv. de bureau's van de Kali- Import Mij. in het afgelopen seizoen wel 150 van zulke avonden (met twee geheel nieuwe films) voor de boer verzorgden. Het uitzonderlijke weer van de laatste jaren maakt het wel gewenst de bemesting, vooral wat Kali betreft, opnieuw te bezien. Dat kan op zo'n lezing-avond. Denkt u er eens over na. Turkse arbeiders Blinden „zien" hun stad AMSTERDAM, 18-10. Onge veer 60 blinden uit Amsterdam zullen hun stad beter jleren kennen dank zij de maquettes van de afdeling stadsontwik keling in de Zuiderkerk in Amsterdam. Drie-en-twintig ambtenaren van deze afdeling hebben zich beschikbaar ge steld om hun blinde stadgeno ten bij te staan bij het op de tast verkennen van de nieuwe woonwijken en belangrijke ge bouwen waarin sommige blin den alleen binnen enigszins de weg weten. Deze unieke wijze van voorlichting geschiedt in overleg met de gezamenlijke Amsterdamse blindenbonden. In 1957 werd ook een groep blinden ontvangen in de Zui derkerk. De blinden zullen zich nu ook enigermate een voor stelling kunnen maken van enkele spectaculaire bouwwer ken zoals de IJ-tunnel-aanleg. in Europoort ROTTERDAM. Verschillende in dustrieën in het Europoortgebied zijn bezig Turkse arbeidskrachten aan te trekken. De N.V. „Kellog" heeft al enige tijd een tiental Turkse tim merlieden uit Izmit in dienst. Zij zijn voorlopig ondergebracht in een zeemanstehuis in Brielle. Een twee de groep van dertien lassers en pijp- fitters is naar Nederland onderweg. Men verwacht dat in de komende maanden het aantal in Europoort te werkgestelde Turkse arbeiders tot 150 gestegen zal zijn. SPORT Het programma voor zaterdag 27 oktober aanstaande luidt: Eerste klas: AZVV II-Kats; Meeu wen-Hoek; Yerseke III-Bruse Boys, scheidsrechter A. de Nooyer; VCK- Wolfaartsdijk; Kapelle-SVD. Tweede klas C: Brouwershaven III-WIK, scheidsrechter W. van der Maas; Mevo II-Duiveland, scheids rechter G. van der Wielen. De aanvang der wedstrijden is vastgesteld op 15.30 uur. JUNIOREN Groep A IV: Zierikzee AI-Nieuw- dorp AI, aanvang 15.00 uur, scheids rechter J. v. d. Linde. Groep A VII: Burgh AI-Zierikzee All, aanvang 14.30 uur, scheidsrech ter N. Speelman; SKNWK AI-Mevo AI, aanvang 14.30 uur, scheidsrech ter T. Simmers. Groep B XI: Bruse Boys BI-Zie- rikzee Bil, aanvang 14,15 uur, zelf voor scheidsrechter zorgen; Duive- land BI-Zierikzee BI, aanvang 14.15 uur, zelf voor scheidsrechter zorgen; Mevo BI-SKNWK BI, aanvang 14.15 uur, zelf voor scheidsrechter zorgen; Dreischor BI-Zonnemaire BI, aan vang 14.15 uur, zelf voor scheids rechter zorgen. Groep B XII: Renesse BI-Burgh BI, aanvang 14.15 uur, zelf voor scheidsrechter zorgen; WIK BI-Zee- meeuwen BI, aanvang 14.15 uur, zelf voor scheidsrechter zorgen. Het programma voor zondag 28 oktober aanstaande luidt: Eerste klas A: Noormannen-Dom burg; Robur-Patrijzen; Dreischor- Zierikzee II, scheidsrechter J. Ga- briëlse sr.; Brouwershaven-Renesse, scheidsrechter T. Simmers; Krui- ningen-Hansweertse Boys. De aanvang der wedstrijden is vastgesteld op 14.30 uur. Tweede klas C; Burgh II-Zonne- maii-e, aanvang 14.30 uur, scheids rechter A. Dorst; Brouwershaven II- Renesse II, aanvang 12.30 u., scheids rechter J. v. d. Linde. De strijd om westelijk Nieuw- Guinea heeft, volgens de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, Indonesië 1 mil- pard Amerikaanse dollars gekost. GEVOLG VAN HONDSDOLHEID Honden in Amsterdam mogen niet zonder muilkorf op straat AMSTERDAM, 20-10. Dc burge- meester van Amsterdam heeft op grond van artikel 60 van de Veewet bevolen, dat met ingang van vrijdag j.I. alle in de gemeente aanwezige honden welke zich buiten woningen bevinden voorzien moeten zijn van een muilkorf, volgens een door dc minister van Landbouw en Visserij vastgesteld model. Aangezien er in Amsterdam een tekort aan muilkorven is en het eni ge dagen zal vergen voor alle eige naren van honden een muilkorf 'be zitten hebben b. en w. voorts op grond van de artikelen 79 en 80 dei- algemene politie verordening be paald, dat eveneens ingaande vrij dag j.I. alle buitenshuis verblijvende honden tenminste moeten zijn „aan gelijnd". Een en ander betekent, dat alle niet gemuilkorfde en niet aan de lijn gehouden honden door de politie in bewaring zullen worden genomen. 30.000 honden Het aantal honden in Amsterdam wordt geschat op ruim 30.000; bij de hondenbelasting zijn 28.500 honden geregistreerd. De burgemeester van Amsterdam heeft genoemd besluit genomen naar aanleiding van het bericht dat hij heeft gekregen van de veterinair in- spekteur voor de volksgezondheid, waarin deze mededeelt dat hij heeft moeten concluderen dat het hondje dat op 27 juli een drie-jarig knaapje heeft gebeten, als gevolg waarvan dit jongetje is overleden aan rabies, aan hondsdolheid leed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6