DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chinese troepen doen felle aanvallen op Indiase grensposten n n i Prinses Beatrix'bezoek aan Perzië Besprekingen met VA over Berlijnse kwestie na 6 november Ernstige brand op Noorse tanker WAT W Pi BILT De hondsdolheid te Amsterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mauudag 22 oktober 1962 119e jaargang No. 19264 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ttDAKTlE EN ADMINtSfRAMfc idnnewekken 11Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Nd 1800 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J 8ij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 4 Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Ballon daalde in de buurt van Dreischor Bad in gracht DEN HAAG, 21-10. De Haagse politie heeft zaterdagnacht een 19-jarige jongeman meegeno men naar het bureau Huy- genspark omdat hij zich ge kleed. in onderbroek, in het water van een gracht had be- geven. De jongeman verklaar de bezig te zijn geweest met zijn zaterdagse wasbeurt, waarvoor hij eerder op de dag geen gelegenheid had gehad- Hij had het tevoren ook inder daad druk gehad met cafébe zoek. Nadat hij zich.in het po litiebureau had aangekleed, is de bader naar huis gestuurd. Strijd aan grens van China en India om een stuk grond dat India als het zijne beschouwt. Het hoofdkwartier van het Indi sche leger te Srinagar in Kasjmier meldde zondag dat de Chinezen 13 vooruitgeschoven stellingen van de Indiërs in het gebied van de rivier de Tsjap in Noord-Ladach hadden aangevallen. In het gebied van het Pan- jong-meer stonden vijf Indische poster, aan aanvallen van de Chinezen bloot. Lezing van Peking Volgens het persbureau „Nieuw China" hebben Indische troepen „die zich op Chinees gebied" langs de ri vier de Ketsjilang hadden ingegra ven zondagmorgen een nieuwe aan val gedaan op Chinese grenstroepen. Het gevecht zou nog steeds voort duren. „Ketsjilang" is de Chinese naam voor de rivier de Namka Tsjoe. De Indische regering meldde eer der dat de Chinese troepen ten zui den van deze rivier oprukken. Hoewel in Washington de Chinese opmars met bezorgdheid wordt ga degeslagen, heerst in regeringskrin gen de indruk, dat Peking op het ogenblik slechts beperkte militaire doelen in het betrokken gebied op het oog heeft. Bovendien zo meent men, zou de naderende winter een eind maken aan verdere grote ope raties in het hoge bergland. Verklaring van Russische premier 1 Bezoek aan moskee en weverij na ochtenclkerkdienst Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het aanleren van kundig heden kost ons minder tranen in on2e jeugd dan het gemis ervan in onze ouderdom. AMSTERDAM. Op de zaterdag in Amsterdam gehouden algemene ver gadering van de vereniging volkson derwijs is de heer L. Doon, Neder lands hervormd predikant te Heilo, benoemd tot algemeen secretaris van de vereniging. ;;.nd harige weck kwam dc goedkeuring af voor vl-rdivg op een meeromvattend restauratieplan r<- inuratw ran cl-' brug oeer de slotgracht te dat het slot in oude luister zal herstellen Haamstede. Vernieuwing van de slotbrug is de I NIEUW DELHI, 21-10. In Nieuw Delhi is zondag een communiqué uit gegeven waarin wordt gezegd dat bij de noordoostgrens met China een he licopter wordt vermist. Chinese troe pen, met artillerie en mortieren uit gerust, hebben in Ladakli in noord- Kasjmier nieuwe aanvallen gedaan op Indische posten. De gevechten hebben dc zaterdagnacht en zondag voortgeduurd. Dc Chinezen verster ken hun aanval ten zuiden van dc rivier Namka Tsjoe, aldus het com muniqué. Premier Nehroe van India zei la ter op een bijeenkomst van de so cialistische partij „Praja", dat de Chinezen in het noordoostelijke grensgebied een vijftal kilometers zijn opgerukt. Het gaat hier echter KEULEN, 21-10. Premier Chroesjt- sjow heeft in een op achttien sep tember j.l. gehouden interview ver klaard, dat de Sowjet-Vnie de be sprekingen over de kwcstie-Berlün na de Amerikaanse Congresverkie zingen van 6 november wil voortzet ten. Het Interview, dat de Russische premier had toegestaan aan de vroe gere Belgische minister van Econo mische Zaken, Raymond Scheyven, en dat in Moskou plaatsvond, werd eerst vorige week door het onafhan kelijke Westduitse dagblad „Deut sche Zeitung" en een aantal Franse, Belgische en Italiaanse bladen gepu bliceerd. Chroesjtsjow -had Scheyven mee gedeeld, dat wanneer de besprekin gen opnieuw vruchteloos zouden zijn, de Sowjet-Unie haar denkbeelden over een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland aan de Verenig de Naties zou voorleggen. De Sowjet-Unie zou tegelijkertijd akkoord gaan met de aanwezigheid van Westerse troepen in Berlijn in dien deze onder bevel van de Volke renorganisatie gesteld zouden wor den. Hij maakte echter het voorbe houd, dat in een dergelijk geval Rus sische troepen, ook onder de vlag van de V.N., in West-Berlijn gele gerd zouden moeten worden. Stellig tweegesprek Premier Chroesjtsjow deelde de Belgische ex-minister mee: „Onge twijfeld willen we het tweegesprek met de Amerikanen na de verkiezin gen in november voortzetten, ten einde aanvaardbare oplossingen voor beide partijen te zoeken. Wanneer de Amerikanen echter in hun huidi ge onwezenlijke houding volharden is het mogelijk dat wij ons tot de Verenigde Naties wenden. Wij zul len de Wereldorganisatie in kennis stellen van ons voornemen een vre desverdrag met de D.D.R. (Oost- Duitsland) te sluiten en wij zullen haar de bepalingen van dit verdrag, dat ongeveer het volgende zal behel zen, voorleggen: erkenning van de twee Duitse staten; vorming vaneen vrije stad West-Berlijn; ontbinding van de NAVO-basis in West-Berlijn; garanties voor de vrije toegang tot West-Berlijn en voor de niet-inmen- gine in haar binnenlandse aangele genheden; en tenslotte de legering van een symbolisch contingent troe pen gedurende een korte overgangs periode", aldus de Russische eerste- minister. Chroesjtsjow verklaarde .in het in terview, dat hij geen idee had hoe de Verenigde Naties hierop zouden reageren. „Indien de Westerse mogendheden in antwoord hierop een militair con flict doen ontstaan dragen zij de volledige verantwoording", zo had Chroesjtsjow volgens het Westduitse blad gezegd. In antwoorden op vragen van Scheyven, verduidelijkte de Russi sche premier, dat hij akkoord zou Tien doden - liegen vermisten LUTCHER (Louisiana), 22-1.0. Een brand op de 13.500 ton metende Noorse tankboot „Boheme", die za terdag na een aanvaring op de Mis sissippi met een sleep aken ontstond heeft aan zeker tien opvarenden van de Boheme het leven gekost. Er wor den echter nog negen mensen, onder wie een vrouw, vermist. Brandweerlieden zijn sinds zater dag in touw om het vuur op het fel brandende schip onder de knie te krijgen en zondagavond scheen men hierin bijna geslaagd. Toen woedde er nog een kleine brand in een koel ruimte. Met snijbranders probeerde men de huid van de tanker open te scheuren, zodat mer. in de beman ningsruimte kan komen. Men heeft echter weinig hoop nog overleven den aan te treffenv Eenendertig op varenden van de Boheme heeft men kunnen redden, hoewel acht van hen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Bij de ongedeerden be vonden zich vier van de vijf hof meesteressen van de tanker. Schip in quarantaine NAPELS, 21-10. - Het 20.000 ton metende passagiersschip „Orion" dat op weg is van Australië naar Lon den, mag de haven van Napels niet binnenlopen in verband met een pokkengeval. Het schip is in quaran taine geplaatst. De zieke, die aan pokken zou lijden, is al te Port Said afgezet. sche archeoloog, professor Mogha- dam. T.v.-filmpje Een van de twee grote televisie stations van Teheran heeft, toen de prinses in Teheran aankwam, een journaalfilmpje van tien minuten over het leven van de prinses uitge zonden. Dit filmpje bevat delen van vele oude, maar ook van meer re cente journaals van Polygoon. De eerste uitzending in Teheran is met zo'n enorm enthousiasme ont vangen, dat het televisiestation het journaal nogmaals heeft vei-toond. Maar nog steeds stromen er telefoon tjes bij het station binnen met het verzoek het journaal nog een keer te draaien. India wil wapens van V.S. en Engeland NIEUW DELHI, 21-10. De Indi- sche regering heeft infoi'meel bij Groot-Brittannië en de Verenigde Staten geïnformeerd naar de moge lijkheid van een snelle levering van automatische wapens en munitie, al dus welingelichte kringen in Nieuw Delhi. Naar verluidt zouden de Indi sche troepen bij de grensgevechten met Chinezen vei'ouderde wapens gebruiken, terwijl hun tegenstanders met moderne automatische wapens zijn uitgerust. Een Indische delega tie is op weg naar Canada en de Ver, Staten om eer. snelle levering van Canadese De Havilland-trans- portvliegtuigen te verzoeken. Jodium niet zo best? Het hoofd van het Zuidafrikaan- se bureau voor industriële veilig heid en hygiëne, dr. Machanik, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat het gebruik van jodium meer kwaad dan goed doet. Of het middel is niet krachtig genoeg om ziekte kiemen te doden, of het tast, als het wel krachtig genoeg is, het weefsel rondom de te behandelen wond aan. Dr. Machanik voelde er meer voor het gebruik van een stuk toiletzeep en warm water of zout water om een wónd schoon te maken. Ongeluk na feestavondje VEGHEL, 21-10. Een teenager avond in Veghel is voor negen jon gelui geëindigd met een nachtelijk auto-ongeluk waarbij allen, welis waar niet levensgevaarlijk, maar toch zodanig zijn gewond dat zij in het St. Jozef ziekenhuis te Veghel zijn opgenomen. Drie militairen uit de Oranje-ka zerne te Schaarsbergen hadden een uitnodiging gekregen van een relatie te Veghel om daar een teenager avond te bezoeken. Na het feestje zouden zij zes meisjes naar huis rij den. Buiten het dorp Uden op een bochtige weg reed de bestuurder van de auto waarin het negental zat te gen een boom. Van de auto bleef niet veel over. De kankerbestrijding in de Verenigde Staten NE WYORK, 21-10. Het Ameri kaanse kankerinstituut heeft bekend gemaakt, dat 1.200.000 personen in de Verenigde Staten van kanker zijn genezen en dat naar schatting in 1963 177.000 lijders kunnen worden gered. Het instituut (The American Cancer Socitety) schat voorts, dat volgens de huidige percentages in 1963 152.000 mannen en 128.000 vrou wen aan kanker zullen sterven. Als genezen beschouwt het instituut ex- patiënten bij wie zich vijf jaar na diagnose en voltooiing der behande ling geen tekenen van deze ziekte vertonen. Plaatselijk ochtendmist Vei*wachting tot dinsdagavond: Droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mistwolken. Oveingens weinig bewolking. Zwakke tot matige oostelijke tot zuidooste lijke wind. Koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 23 okt. Zon op 7.17, onder 17.31. Maan op 1.32, onder 16.11. Nieuwe maan: 28 okt. te 14.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 okt 11.46 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 23 okt. 11.35 v.m. n.m. Doodtij: 22 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-10. Het K.N.M.I. deeii mede: Tijdens het weekeinde is de luchtdruk in midden- en oost-Euro pa belangrijk gestegen. Het hoge- drukgebied, dat zich zaterdag boven de Britse eilanden bevond, breidde zich in verband hiermede tot over de Balkan uit. Hoewel het boven de Noordzee nu iets in betekenis af neemt, vertoont het toch nog een vrij grote stabiliteit. Er komt dan ook weinig verandering in het thans heersende weer. De wind blijft oos telijk tot zuidoostelijk en de aanvoer van continentale lucht gaat door. Des nachts vindt een sterke uitsti*a- ling plaats, die hier en daar leidt tot vorming van ochtendmist. Deze lost enkele uren na zonsopgang op en daarna verkrijgt het weer in het ge hele land een overwegend zonnig karakter. Regen is er de eerstkomen de dagen niet te verwachten. Kritiek op Zuidafrikaanse bisschop JOHANNESBURG, 19-10. De Zuid- Afrikaanse minister van verkeer, Schoeman, heeft vrijdag op een bij eenkomst van leden van de natio nale party in Johannesburg kritiek geoefend op de Anglicaanse bis schop van Pretoria, Knapp-Fischer. De geestelijke had onlangs het be sluit gegispt om de secretaresse van de vereniging van Zuidafrikaanse vrouwen, mevrouw Helen Joseph, wegens haar houding in de Zuidafri kaanse rassenpolitiek tot vijf jaar huisarrest te veroordelen. Wij zijn deze politieke bisschop in ons land moê en ik wilde dat hij hier was, zodat ik hem zou kunnen zeggen, dat het niet noodzakelijk is dat wij met hem zitten opgescheept, aldus de minister. Hij raadde de geestelijke aan zich met zijn eigen zaken bezig te 'houden. gaan met de aanwezigheid van Ame rikaanse, Britse en Franse troepen in West-Berlijn onder een comman do van de Vez-enigde Naties, wan neer Russische troepen, eveneens on der dit commando, daar op dezelfde tijd aanwezig zouden zijn. Nieuwe „Zuiderzee straatweg" gereed DEN HAAG, 21-10. Heden (maan- dag)-middag qpent de minister van verkeer en waterstaat het dertig ki lometer lange traject in de autoweg Hoevelaken-Zwolle tussen Harder wijk en Wezep. Dan zal de nieuwe „Zuiderzeestraatweg" voltooid zijn van Harderwiik tot Zwolle, waar mee opnieuw een grote stap voor waarts is gezet in de Europa-ver binding Amsterdam - Zwolle - Gro ningen - Hamburg, de E-35, voor dit deel samenvallend met rijksweg 28. AMSTERDAM. 21-10. De 16-jarige jongen uit de Spaarndammerbuurt in Amsterdam, die zoals reeds eer der werd bericht, na twee en een halve dag in het Wilhelmina Gast huis te zijn verpleegd, aan honds dolheid is overleden, moet enige we ken voor zijn ziekte door een hond zijn gebeten. Uit een door het Riiksserum insti tuut te Rotterdam verricht onder zoek van de stoffelijke resten van een onder verdachte ziektesympto- f men gestorven kat is komen vast te staam.dat deze kat aan hondsdolheid is gestorven. Het dier "was op 2 ok tober in een gevecht met een hond of een kat ernstig gewond geraakt. Het werd gevonden door de kinde ren uit 'het gezin, waartoe het be hoorde. Verdwijnende ambachten DEN HAAG. 21-10. Een kleine Haagse filmonderneming „Altyfilm" is begonnen met het vastleggen van verdwijnende ambachten in kleuren- documentaires. Als eerste onderwerp werd het beroep van de olie-mole naar gekozen. Daarvan schijnt nog slechts één werkzaam te zijn in de Zaanse oliemolen „De Zoeker". Deze olen werd in 1676 gebouwd en is, in gerestaureerde staat, nag altijd xn vol bedrijf. In nauwe samenwerking met het Ned. Openluchtmuseum heeft de ci neast Peter Tijssen leven en arbeid van de molenaar in de oliemolen vastgelegd. TEHERAN, 21-10. Prinses Beatrix heeft zondag een dienst by gewoond in de kerk van de Amerikaanse Evangelische Gemeenschap te Tehe ran. Bij de ingang van de kerk werd zij verwelkomd door de predikant Samuel Little, die tydens zyn preek verklaarde bijzonder verheugd te zijn dat de prinses ondanks het drukke program, nog tijd had gevonden om de dienst bij te wonen. Vele in Perzië woonachtige Neder landers zag men met fototoestellen gewapend rond de ingang drommen toen de prinses aankwam. Zij maak ten van deze unieke gelegenheid ge bruik om foto's van de prinses te ne men. De kerk was propvol. Direkt na afloop van de dienst vertrok prin ses Beatrix naar het centi-um van de stad. Het weer was prachtig" en de prinses genoot dan ook zichtbaar van de pittoreske plekjes op haar rond gang door de stad. Zij bezocht onder meer het winkelcentrum. Tijdens haar wandeling hielden leden van de Perzische veiligheidsdienst de mensen op een afstand, die zich wat te nieuwsgierig toonden. Prinses Beatrix bxacht een geheel onver wacht bezoek aan de grote moskee van de stad en bezichtigde voorts de prachtige collectie kunstwerken in de bibliotheek van de moskee. Tapijt als geschenk Daarna ging zij naar het tentoon stellingscentrum van de „Perzische tapijtenmaatschappij", waar men haar tapijten van eerste kwaliteit toonde en liet zien hoe deze gemaakt worden. De nrinses toonde bijzonder veel belangstelling voor de prachtige patronen. Diverse malen gaf zij ui ting aan haar bewondering. „Fan tastisch", riep zij dan opgetogen uit. Zij kreeg een tapijt aangeboden van rond een meter in het vierkant. De prinses heeft ook nog gezien hoe primitief de Perzische bakkers nog hun dunne en platte broodjes bakken. Voor zij de lunch gebruikte met de oudste zuster van de sjah, prinses Shams, bracht prinses Bea trix nog een bezoek aan de Perzi- Jongeman beet meisje AMSTERDAM, 21-10. Het 14-ja- rigè Amsterdamse meisje J. W. V. is zaterdagavond tijdens de drukte op het plein voor het Centraal Station in de hoofdstad door een onbekende, circa 25-jarige, jongeman, in de rug van haar rechterhand gebeten. Zij liep twee kleine wondjes aan haar hand op en zij heeft zich uit voor zorg onder doktersbehandeling ge steld. Later deelde zij op het politie bureau Warmoesstraat mede, dat de jongeman haar zonder enige aanlei ding of motief volgens haar had ge beten. „We zijn politieke bisschoppen moe"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1