DE ZIERIKZEESCHE COURANT ONBEMAND RUIMTESCHIP RANGER V MIST DE MAAN Vier doden bij auto-ongeluk De troonopvolging p.j.T. behaalde in 1%Y een winst van 73,1 miljoen gulden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 oktober 1962 119e jaargang No. 192G3 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierifczee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,SS, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Goedkeuring voor restauratie Slot Haamstede Apparatuur werkt niet goed CAPE CANAVERAL, 19-10. - Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft bekend gemaakt, dat het onbemande ruim teschip Ranger V, dat donderdag naar de maan werd afgeschoten, dit hemellichaam vermoedelijk op onge veer 480 kilometer afstand zal pas seren. Bovendien is gebleken, dat de apparatuur voor het gebruik van de zonne-encrgie voor de zender in de cabine niet goed funktioneert. Hier door is het contact met de Ranger V verbroken, nadat de gewone batterij in het ruimtevaartuig na acht uur en 44 minuten uitgeput was. Het gevolg van een en ander is dat geen van de voorgenomen onderzoe kingen doorgang kan vinden. Het was de bedoeling dat de Ranger V op een afstand van ongeveer 4.000 kilometer van de maan televisiebeel den van het maanoppervlak zou gaan uitzenden. Als het ruimteschip op 25 kilometer van de maan zou zijn ge komen. moest een deel van de in strumenten worden afgestoten, dat met behulp van een remraket .zacht' op het maanoppervlak moest landen. De Ranger V zou zelf met een snel heid van 9.000 kilometer per uur te pletter slaan. De in een dikke laag balsahout verpakte instrumenten zouden via een zender gedurende twee weken gegevens omtrent even tuele maanbevingen naar de aarde moeten zenden. Derde mislukking Het is de derde maal dat een schot op de maan is mislukt. De eerste maal werd de maan op grote afstand gemist. De tweede keer sloeg de ruimtecabine met ongeremde snel heid te pletter op de achterzijde van de maan. zonder dat dit wetenschap pelijke gegevens opleverde. BRUSSEL. 18-10. - Vier personen zijn donderdagochtend om het leven gekomen bij een auto-ongeluk nabij de plaats Hechtel in de Belgische provincie Limburg. Een achttal kin deren werd gewond. Het ongeluk gebeurde in een dich te mist. Er ontstond een kettingbot sing, waarbij een autobus en een personenauto met grote snelheid op elkaar botsten. Drie van. de slacht offers zijn militairen. Het vierde slachtoffer is de chauffeur van de bus. BREDA. - De Bredase rechtbank heeft donderdag de 18-jarige B. V. uit Zegge wegens het plegen van twee aanrandingen in de omgeving van Roosendaal en Zegge, conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf en ter beschikking stelling van de regering. In officiële Amerikaanse kringen is vernomen, dat er in de volgende periode die gunstig is voor een maan- schot omstreeks midden novem ber geen nieuwe Ranger zal wor den gelanceerd. Voor het volgend jaar zullen vier ruimtecabines, uitge rust met televisie-apparatuur, voor een tocht naar de maan gereed zjjn. Aanvankelijk alles naar wens De Atlas-Agena-B raket vertrok om 18.00 uur Nederlandse tijd van de lanceerbasis. Cape Canaveral naar een „parkeerba'an" om de aarde, van waar de tweede trap de reis van ze ventig uur naar'de maan zou begin nen. Twee uur na de lancering zeiden opgetogen funktionarissen van de Amerikaanse luchtmacht en# de N.A. S.A., dat tot dan alles volkomen naar wens was verlopen. Als alles goed was blijven gaan, zou het ruimtevaartuig televisiebeel den van de maan naar de aarde zijn gaan zenden zondag tussen 15.00 en 15.30 uur (Nederlandse tijd). Dit zou dan voortduren totdat de Ranger V met de maaij in aanraking zou ko men, hetgeen dus niet zal gebeuren. Belgische rechter beslist: BRUSSEL, 18-10. - Een Belgische rechter in Gent heeft de uitspraak gedaan, dat dronkenschap een ziekte is en dat een middel om dronken schap te verdrijven moet worden aangemerkt als een geneesmiddel. Aanleiding tot de uitspraak is een proces tegen de fabrikant en weder verkopers van „Aktivit", dat in een aantal café'g in Gent en omgeving werd verkocht en dat bezoekers, die te veel gedronken hadden zou kun nen ontnuchteren. Het kwam tot een rechtszaak omdat de Belgische justi tie meende, dat hiermee een genees middel in de handel werd gebracht zonder dat daarvoor de vereiste ver gunning was verkregen. y In eerste instantie werd de fabri kant echter vrijgesproken. Zijn ver dediger had aangevoerd, dat ver moeidheid en dronkenschap geen ziekten zijn en dat du9 „Aktivit" ook Dronkenschap is ziekte niet als een geneesmiddel kon wor den aangemerkt. Het O.M. tekende tegen deze uitspraak beroep aan en de zaak werd verwezen naar het hof van beroep in Gent. Dit is tot de conclusie gekomen, dat hier wel degelijk sprake is van een ge-' neesmiddel, bedoeld om onder in vloed verkerenden snel te ontnuch teren. Vastgesteld was, dat in drie kwartier het alcoholpercentage in 't bloed daarmee kan worden terugge bracht van 2.90 tot 0.71. In Italiaanse diplomatieke krin gen te Rome is donderdag vernomen dat de Italiaanse regering de rege ringen van de vijf andere landen van de Europese gemeenschappen heeft voorgesteld spoedig een bij eenkomst van de ministers -van bui tenlandse zaken te houden. Onder leiding van ingenieur Howard Zachman van de ruimtevaartafdeling van de Amerikaanse Martin fabrieken is een krachtbron ontworpen voor maanvoertuigen. Deze worden aangedreven door elektro-motoren, welke hun energie betrekken van een turbine-generator. De turbine wordt gedre ven door waterstofgas onder druk. De uitlaatgassen worden opgevangen en later geregenereerd met behulp van een kernreactor. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's t-I A A n 1Q_m T3i; An TyxranAn L7 DEN HAAG, 18-10. Bij de Tweede Kamer is een Voorstel ingediend tot wijziging van de grondwetsbepalin gen inzake de troonopvolging. De voorgestelde wijzigingen komen er in hoofdzaak op neer, dat het begrip „stamhuis" in de grondwetsartikelen niet meer wordt gebruikt en dat de opvolgingsmogelijkheden in de rech te linie worden verruimd en in de zijlinie worden beperkt. Met dit voorstel heeft de regering de conclusies overgenomen van de' staatscommissie voor grondwetsher ziening onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik, die op 6 januari 1954 rapport heeft uitge bracht. Kleuter onder vrachtwagen MONSTER, 18-10. Donderdagmid- dag omstreeks half vijf is in Mon ster het 2%-jarige meisje, Carolina Slaman. dat vanaf het rijwielpad plotseling de rijbaan dwars overstak door een uit de richting Naaldwijk komende vrachtauto aangereden en op slag gedood. 22 miljoen minder dan in 1960 Volgens Trans East Press in Athene gaan er geruchten over een huwelijk van kroonprins Constantijn van Griekenland met prinses Anna-Ma.ria, de 17-jarige dochter van koning Frederik van Denemarken. De verloving zou zelfs zeer binnenkort bekend worden gemaakt. De prinses is in Athene aan gekomen voor een verblijf xmn vijftien dagen als gast van de Griekse ko ninklijke familie. De prinses werd op het vliegveld afgehaald door mevr. Demetracopoulos, een hofdame van koningin Frederika (foto rechts). Tijdens Griekse ruiterwedstrijden heeft kroonprins Constahtijn een ren over 1200 meter gewonnen. Uit handen van zijn trotse moeder, koningin Frederika, ontving de prins de zilveren trofee (foto links). DEN HAAG, 18-10. P.T.T. heeft in 1961 een winst behaald van 73,1 miljoen gulden, dat is 22 miljoen minder dan in 1960. Deze ontwikke ling valt geheel toe te schrijven aan de daling in de uitkomsten van de eigenlijke bedrijfsvoering, waarbij de pensioenbijdrage van het bedrjjf aan het Algemene burgerlijk pen sioenfonds een belangrijke factor is geweest, zo vermeldt het jaarverslag over 1961. De achteruitgang voor de tweede achtereenvolgende maal van het fi nancieel resultaat van de postdienst is een gevolg van de stijging van de personeelskosten. De baten ontwik kelden zich op vrijwel reg'elmatige wijze. Het voordelig saldo van de post cheque- en girodienst is aanmerke lijk lager dan in 1960. Oorzaak is de sterke toeneming van de bedrijfslas ten, die niet in voldoende mate kon worden gecompenseerd door de ver meerdering van de bedrijfsbaten. Aan de toeneming van de lasten hebben vooral bijgedragen de stij ging van de personeelslastenen de verhoging van de vergoeding aan de posterijen. In de verdex-e vei'betering van de uitkomsten van de telegi'aafdienst komt de groei van het verkeer door middel van telex tot uitdrukking. De wirist van de telefoondienst is slechts in geringe mate gedaald, on danks de tariefsverlagingen van de laagste tijd (A.Z.Z.-tarief en door werking van de afschaffing van de 9 °/o toeslag op de verkeerstarieven) en ondanks de kostenstijgingen. De bijdrage in de winst van baten die buiten de eigenlijke bedrijfsvoe ring hun oorsprong vinden ten be- dx-age van 22,6 miljoen, is met een miljoen gulden gestegen. Uit de winst van 73,1 miljoen is toegevoegd aan de reserves 58,1 mil joen en uitgekeerd aan het Rijk 15 miljoen gulden. In 1961 is voor een bedrag van 210,6 miljoen gulden ge ïnvesteerd, d.w.z. 15 meer dan in 1960. Driekwax-t van de investeringen komen tot stand in de sector tele fonie. DE POSTERIJEN De invoering van de vijfdaagse werkweek bij de overheid op 1 juli 1961, gepaard gaande met een vei*- kprting van de wekelijkse arbeids tijd voor het overgrote deel van het pei'soneel, heeft, gegeven de reeds overspannen arbeidsmarkt, met name bij de posterijen ingrijpende wijzi gingen in de dienstverlening nodig gemaakt. Een afdoende oplossing voor het personeelsvraagstuk in west-Nederland ligt niet binnen de ter beschikking staande mogelijkhe den. Op enkele plaatsen in het land is een zelfbedieningspostkantoor in gericht. Wetsontwerp tot verlaging van kiesgerechtigde leeftijd DEN HAAG, 18-10. Donderdag avond is het aangekondigde wets ontwerp verschenen, waarin de Tweede Kamer wordt uitgenodigd zich te verklaren voor een wijziging van de Grondwet, waarbij de kies gerechtigde leeftijd voor het a c- t i e f kiesrecht wordt gebracht van 23 op 21 jaar. In de toelichting op het ontwerp wordt opgemerkt, dat jnet de verla ging van de kiesgerechtigde leeftijd onder meer wordt beoogd een aan sluiting te bewerkstelligen bij de in het algemeen in west-Eui'opa gel dende kiesgerechtigde leeftijd. Zulks in verband met eventuele Eui-opese vei'kiezingen. Doordat tussen de verkiezingen vele jaren verstrijken, komt het bij de thans geldende regeling voor, dat men pas cp 26-jarige leeftijd voor het eerst 'aan stemmen toekomt. De regering vindt, dat hierdoor een on gunstige invloed wordt -uitgeoefend Onderscheiding voor luchtvaartpionier DEN HAAG. 18-10. Vandaag (vlij- dag) komt in de clubsalon der Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart te 's-Gravenhage het hoofdbestuur dezer vex-eniging samen ter hei'denking van het elfde lustrum en van het feit dat juist een halve eeuw geleden het predi cant „koninklijke" werd, verleend. Eregast zal bij dezé gelegenheid zijn de directeur-generaal van de Internationale Luchtvaartfedei"atie F. A. I., Harold R. Gillman, die in verband met Zijn aftreden in 1963 zijn afscheidsbezoek aan Nederland brengt. Voor do belangrijke dienstgn, die de heer Gillman de sportlucht- vaart sinds 1950 bewees zal K.N.V. V.L.-voorzitter C. Kolff hem de zil veren verenigingsmedaille uitreiken. De fout van vele getrouwde mensen is dat zij ophielden dame en heer te zijn toen zij man en vrouw werden. WAT UQT Dl BH-7 op de politieke belangstelling van de jonge staatsburger. En dit, terwijl de ontwikkelingskansen vooi; de jeugd, ook op politiek gebied, door het voortgezet onderwijs, radio en tele visie veel groter zijn dan vroeger. Amerikaanse kernontploffing WASHINGTON, 18-10. - De Ver- enigde Staten hebben donderdag op nieuw een kernwapen tot ontploffing gebracht in de buurt van het eiland Johnston in de Stille Oceaan. Het wapen, dat uit een vliegtuig werd afgeworpen, had een explosie ve kracht van iets meer dan één me gaton (één miljoen ton t.n.t.). De proef van donderdag is de dertigste van de lqpende i*eeks pi-oeven in de Stille Océaan, die bekend gemaakt zijn. Deze reeks begon op 25 april. Reis van prinses Beatrix worilt gefilmd DEN HAAG, 18-10. Van de reis van H.K.H. prinses Beatrix naar ze ven verschillende landen zal door Polygoon een zevental exclusieve kleurenfilm-reportages worden ge maakt. Voor dit doel zal Plet Buis, produktie-chef van het Polygoon journaal, de reis van de kroonprin ses naar Peiv.ië, Pakistan, India, Thailand, Philippijnen, Hongkong en Japan meemaken. Elke film over het bezoek aan de ze .landen zal circa tien minuten ver- toningsduur krijgen en zo spoedig mogelijk in de Nederlandse bioscoop theaters in roulatie komen. De bij de internationale uitwisseling van journaals aangesloten corresponden ten van Polygoon in de desbetref fende landen zullen hun medewer king verlenen. Veel bewolking Verwachting tct zatei-dagavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; weinig veran dering in temperatuur; zwakke tot matige noordwestelijke wind. 20 okt. Zon op 7.12, onder 17.37. Maan op 23.23, onder 14.40. 21 okt. Zon op 7.14, onder 17.35. Maan op onder 15.16. 22 okt. Zon op 7.15, onder 17.33. Maan op 0.27, onder 15.46. Laatste kwartier: 20 okt. te 9.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 okt. 7.45 v.m. 20.27 n.m. 21 okt. 8.45 v.m. 21.43 n.m. 22 okt. 10.15 v.m. 23.13 n.m. BROUWERSHAVEN 20 okt. 7.37 v.m. 20.05 n.m. 21 okt. 8.41 v.m. 21.21 n.m. 22 okt. 10.09 v.m. 22.46 n.m. Doodtij: 22 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-10. Het K.N.M.I. deelt mede; Een aktieve depressie, diegis- teren over Scandinavië ti'ok, heeft zich snel naar Rusland verwijderd. Het front ervan passeex-de in de nacht ons land, evenwel zonder re gen van betekenis. Ondertussen blijft Nederland aan de flank van een om vangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum nu bij Ierland ligt. In verband hiermee zijn er geen be- langi-ijke veranderingen in het weer te vei'wachten en blijven de regen kansen klein. Weinig adem RIO DE JANEIRO, 19-10. On der de leden van de Brazili aanse militaire kapellen is op schudding ontstaan door de afkondiging van een nieuw reglement, dat bepaalt dat ge huwde militairen voortaan xxiet meer hoorn of trompet mogen blazen. Als argument hiervoor is opgegeven, dat gehuwden te weinig adem zouden hebben. Van talrijke zijden zijn al pro testen binnengekomen, vooral van de mariniers, daar de bes te blazers getrouwd zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1