Landbouwschap wil kredietfaciliteiten „Ontgroenen afschaffen"! „DE MAGNEET' Zware brand in Hilversum Duits-Amerikaans gesprek over Berlijn ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 oktober 1962 No. 19262 In de Russische landbouw presteren kleine partikuliere bedrijven het meest ROME, 17-10. De kleine particu liere bedrijven nemen ongeveer een derde van de landbouwproduktie in de Sowjet-Unie voor hun rekening en brengen naar verhouding meer op dan staatsbedrijven of collectieve boerderijen, zo heeft de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties (F.A.O.) in Rome be kend gemaakt, In het maandbulietin van de F.A. O. over landbouw-economie en -sta tistieken wordt op basis van uit de Sowjet-Unie verkregen inlichtingen gemeld dat de boeren op collectieve of staatsbedrijven ongeveer een kwart van hun tijd op gezinsbedrij ven doorbrengen. Zij worden echter geholpen door verwanten - tien mil joen volgens het bevolkingsonder zoek van 1959 - die uitsluitend op particuliere ondernemingen werken. Volgens het bulletin heeft elke collectieve of staatsondernemer recht op een stuk eigen grond, een huis en wat vee. Dit vertegenwoor digt niet alleen een „compromis tus sen het hardnekkig individualisme van de boer en de communistische doctrine" maar strookt tevens met de huidige economische behoeften van de Sowjet-Unie. De F.A.O. merkt op dat de gegevens van 1959 dateren, maar dat hierin sedertdien geen belangrijke wijziging is geko men. EERSTE NUTSAVOND TE ZIERIKZEE Causerie over: „Kermis in vroeger tijden' „Voor de kermis is het graf reeds gegraven. Want welke burgemeester trekt nog met zjjn raadsleden ter kermis om zich te goed te doen aan drank en wafelen en waar ziet men dat alle lagen der bevolking zich ge zamenlijk vermaken met de diverse kermis-attrakties? Vergeleken met vroeger is de kermis reeds dood en leeft ze slechts in het verleden". Dit konstateerde de heer Ch. A. Poll te Schiedam in zijn lezing ge titeld „Kermis in vroeger tijden", welke dinsdagavond gehouden werd voor het Nutsdepartement in de goed-gevulde foyer van „Mondra- gon". Een heel klein restant is die kermis nu nog van de eens zo beroemde en beruchte kermissen of jaarmarkten uit de 16e en 17e eeuw, waar kwak zalvers met hoogdravende redevoe ringen zichzelf aanprezen, doorgaans geassisteerd door. een aantal narren en zelfs operaties verrichtten. Vuur vreters, gewichtsheffers, messen- vechters en de toen op zeer laag peil staande opvoeringen van rederij kerskamers trokken veel publiek. Toezicht was er vrijwel niet en in de mallewagen - een boerenkar - vol geladen met kermisvierders trok men van herberg tot herberg waar bier en brandewijn rijkelijk vloei den. De tocht was pas dan geslaagd als de kar leeg op de markt terug keerde na de dronken feestgangers over de hobbelige wegen te hebben afgeschud. Zware weddenschappen werden gesloten om vechtende hon den of „kat-knuppelen". Doodslag werd niet gestraft. Volksdansen wer den gedaan op muziek van doedel zakken en handdraaiorgels. Bevordering marktwezen Tot voor de reformatie was de kermis een kerkelijke aangelegen heid, een rooms feest, waar een pro cessie of mysteriespelen aan vooraf gingen. Na de inmenging der geuzen ging dit karakter geheel verloren en bevorderde de kermis de handel en het marktwezen, waarbij buiténland- se artikelen werden verboden. Tot in de 16e eeuw kwamen wel partiku liere kermissen voor, speciaal voor de vooraanstaanden. De heer Poll die wegens een mis verstand zijn interessante lezing eerst een uur later kon beginnen als aangekondigd, werd aan het slot van de avond dank gebracht door Scheepvaartberichten Attis, 16-10 van Amsterdam naar West-Indië. Ampenan, 17-10 te Guayaquil. Zeeland, 17-10 van Cleveland naar Bron en zijn kastjes Uitnodiging voor „proef op de som" DEN HAAG, 17-10. De niet met name genoemde „naturopaat" te Bussum die aan de transportwerk- tuigenfabriek „Doyer en Hauser" N.V. te Assen had aangeboden het bewijs te leveren van het bestaan van aardstralen, heeft zich na een onderhoud met ir. Doyer terugge trokken. Zoals bekend wil de heer Doyer een gerechtelijke actie ont ketenen tegen de makers van zoge naamde aardstralenkastjes. Nu de bedoelde „naturopaat" vrij dag niet op Schiphol zal verschijnen om de strijd aan te binden met de „High Efficiency A-ray Detector" uit België van dr. Doyer, die juist wil aantonen dat aardstralen niet bestaan, heeft ir. Doyer de heer Bron te Ede uitgenodigd. Zoals be kend is de heer Bron per deurwaar der gesommeerd om de juistheid van zijn stellingen aan te tonen en om de aardstraal of -stralen aan te wijzen. De nood op de gemengde bedrijven DEN HAAG, 17-10. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is van mening, dat aan de gemengde bedrijven direct hulp moet worden geboden door het verlenen van toe slagen en door het verstrekken van kredietfaciliteiten. De voorzitter van het Landbouw schap, de heer A. W. Biewenga, ver telde dit in de woensdagmorgen ge houden bestuursvergadering in een openingsrede, waarin hij over het landbouwbeleid voor het komende jaar en over de huidige moeilijkhe den in de landbouw sprak. De toeslagen voor de gemengde bedrijven - zo zei hij verder - zullen naar de mening van het dagelijks bestuur gebaseerd moeten zijn zowel op de oppervlakte cultuurgrond als op de veredelingsgraad (het aantal varkens of kippen); het uit te keren bedrag zal wellicht aan een maxi mum moeten worden gebonden. de voorzitter van het Nutsdeparte ment de heer dr. J. C. Röhner. Aan het begin van de avond had de voorzitter de aanwezigen attent gemaakt op de op 6 nov. a.s. te hou den ledenvergadering waarop, naar hij hoopte, door de léden suggesties zullen worden gedaan voor het op stellen van het programma voor vol gend jaar. SCHIPHOL. Prins Bernhard, zelf een enthousiast vlieger, heeft met een korte redevoering een interna tionaal congres van vliegers in het Hilton hotel te Amsterdam geopend. Voor 30 jaar.... HAAMSTEDE. De zomerwoning „Duinplezier" brandde door onbe kende oorzaak geheel af. SIRJANSLAND. In café Bal hield de ijsclub „Veler Vermaak" zijn al gemene jaarvergadering. HAAMSTEDE. De vereniging van oud-leerlingen van de Rijkstand- bouwwintercursus „V.Z.O.D." hield een algemene ledenvergadering. BROUWERSHAVEN. Voor het Nutsdepartement sprak de heer A. Brijs te 's-Gravenhage over „De Vlaamse cultuurstrijd". ELKERZEE. Het vervolgonderwijs op de openbare lagere school wordt gevolgd door negen leerlingen. Een gelijk aantal leerlingen volgt ver volgonderwijs op de bijzondere school. ZIERIKZEE. Een Comité van Ac tie heeft zich tot de minister gewend tot behoud van de tram op Schou- wen-Du iveland. ZIERIKZEE. Van de stations Zie- rikzee en Noordwelle werden 150 varkens ingeladen in zeven wagons, met bestemming Oss. BROUWERSHAVEN. De zangver eniging „Euphonia" gaat haar 25-ja- rig bestaan herdenken. ZIERIKZEE. Op Schouwen-Duive- land is de Eerste Schouwse Vracht- autodïenst „De Expressegeopend. ZIERIKZEE (adv.). Bij ons vindt U de enige echte schoolpet Nestor H.B.S. (korenblauio), Mulo (wijn rood), Kweekschool (groen), Am bachtsschool (zwart) en lagere school (bruin). PROF. DIEPENHORST: HILVERSUM, 17-10. Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft zich woensdagavond in een radiotoespraak in de Radiokrant van de N.C.R.V. in felle bewoordingen uitgelaten over de excessen bij het ontgroenen. Spreker verklaarde zich, gelet op het onvermogen van tal van senatoren en ontgroeningscommissies om de zaak in de hand te houden, tegen het ontgroenen. „Trouwend" - zo zei hij - „ik zie niet in waaraan derde- of vierdejaars studenten - dikwijls ook tweedejaars - het recht ontlenen om groenen religieus, zedelijk en wat betreft karakterstructuur met zeer veel gezag wegwijs te maken, terwijl zij eigenlijk zelf hun draai nog niet gevonden hebben". Ook in de historie zijn veel gevallen van misstanden tijdens de groentijd bekend. Zo memoreerde spreker hetgeen prof. Cobet in 1863 reeds over de excessen tijdens de ontgroening heeft gezegd. Ook in het begin van de twintigste eeuw werd in de Tweede Kamer zeer misprijzend gesproken over de groentijd. Wat de ministers Cals en Beerman in de afgelopen week in de Kamer over het ont groenen hebben gezegd, noemde spreker een letterlijke herhaling van hetgeen minister De Visser kort na de eerste wereldoorlog naar aanleiding van groenexcessen heeft opgemerkt. ZIERIKZEE, 17-10. Woensdagavond vergaderde de afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. in het Verenigingsge bouw. Na opening op de gebruikelij ke wijze heette de presidente, me vrouw A. van Vloten-Van Rijswijk alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid zr. De Wilde, adj. di rectrice van het Deltaziekenhuis van de gemeente Rotterdam te Poortu- gaal, en de heer J. K. Joppe, be stuurslid van het Jeugd Rode Kruis. Na nog enige mededelingen door de presidente, o.a. over het bezoek aan de melkfabriek dat de vorige dag had plaats gevonden, deelde de heer Joppe mee dat deze avond in prin cipe bestemd was voor het Jeugd Rode Kruis. Over het werk van het Jeugd Rode Kruis gaf de heer Joppe vervolgens een uiteenzetting. Het is ontstaan na de laatste we reldoorlog, is beslist geen jeugdver eniging, maar wil wel zoveel moge lijk jeugd inschakelen in school- en verenigingsverband. Het is een van de vele vredestaken van het hoofd bestuur van het Rode Kruis in Ne derland. Om een en ander goed te laten lopen, zijn er adviescommissies samengesteld uit allerlei onderwijs mensen, zodat de akties aangepast kunnen worden aan de aard van de school. De hulp, die geboden wordt, is zeer gevarieerd; van een vriende lijk woord tot materiële hulp toe. De jeugd maakt o.a. veel tekeningen en handenarbeidprodukten, die dan weer aan de kindertehuizen der psy chiatrische inrichtingen ten goede komen. In dit verband noemde spr. de kinderhuizen in Dordrecht, Goirle en Poortugaal, welk laatste onlangs bezoek gehad heeft van een groep Zierikzeese jeugd (Jeugd Rode Kruis en leerlingen Muziekschool). Vervolgens kreeg zr. de Wilde het woord. Alvorens haar causerie te be ginnen bracht spreekster de heer Joppe hartelijk dank voor alles, wat het Jeugd Rode Kruis voor het Delta Ziekenhuis gedaan heeft, waardoor de patiënten een onvergetelijke dag hadden meegemaakt. De psychiatrie Vervolgens gaf zij in grote trekken een overzicht van de geschiedenis van de psychiatrie, vanaf de oudheid tot heden. De oudste inrichtingen in ons land werd gesticht in Den Bosch in 1442. In 1841 kwam de eerste wet staatstoezicht op krankzinnigen. Steeds meer verbeteringen werden aangebracht. Zr. de Wilde sprak vervolgens over het Delta Ziekenhuis in het bijzon der, een der drie ziekenhuizen van de gem. Rotterdam en wel het spe cialistisch ziekenhuis (zenuwzieken), dat toegerust is met alle mogelijke STAD EN PROVINCIE OUWERKERK Zilveren jubileum C. J. Zoeter Tijdens een intieme, te zijnen hui ze, gehouden plechtigheid is de heer C. J. Zoeter, machinist van het ge maal Duiveland, gehuldigd, in ver band met zijn zilveren jubileum in dienst van het waterschapswezen. Tot aan de samenvoeging der water schappen was de heer Zoeter in dienst van de Polder Vier Bannen, daarna trad hij in dienst van het Waterschap Schouwen-Duiveland, als machinist van het nieuwe gemaal te Ouwerkerk. De heer Zoeter werd toegesproken door de dijkgraaf van het water schap de heer A. M. Geluk, die de goede hoedanigheden van de heer Zoeter noemde en enkele herinne ringen aan vroeger ophaalde. Hij fe liciteerde de heer Zoeter met zijn 25- jarig jubileum en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe met in houd. De Zeeuwse collekte De alhier gehouden Zeeuwse col- lekte heeft opgebracht een bedrag van f 217. Dit is voor deze kleine ge meenschap een zeer mooie som. NIEÜWERKERK De Zeeuwse collekte De Zeeuwse collekte heeft alhier f 170,20 opgebacht, waarvoor gevers en collektrice's hartelijk dank wordt gebracht. OOSTERLAND Dia-avond vrouwenvereniging uitgesteld De aangekondigde dia-avond, wel ke ds. Boer van Haamstede zou ge ven voor de chr. vrouwenvereniging „Martha" alhier op woensdagavond 17 oktober, kon geen doorgang vin den om verschillende omstandighe den. De avond is twee weken uitge steld en zal hopelijk worden gehou den op 31 oktober in het Herv. Ver enigingsgebouw. ADVERTENTIE Voor het inrichten van ui» woning slaagt U prima in de A. S. FLIKWEERT Nieuwevkerk - Telefoon 265 Bruinisse - Telefoon ^70 U'ü rijden gratis met U naar de toonzalen Prinses Beatrix op reis naar Aziatische landen SOESTERBERG, 18-10. - Prinses Beatrix is vanmorgen (donderdag) omstreeks acht uur van het vlieg veld Soesterberg vertrokken naar Iran, het eerste land dat zij op haar tocht naar het Nabije- en Verre Oos ten zal bezoeken. De prinses werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door koningin Juliana, prins Bern hard en prinses Marijke. De prinses maakt de reis naar Iran in de regerings Friendship P.H. P.B.F. Gerben Sonderman. Toen de Friendship opsteeg hing er een dich te mist op de vliegbasis. De prinses en haar gezelschap zullen via Brin- disi en Rhodos naar Teheran vliegen waar zij morgenavond aankomt. Op het vliegveld waren onder de autori teiten verscheidene ambassadeurs van die landen die de prinses op haar reis in ihet Nabije- en Verre Oosten zal bezoeken. AMSTERDAM. Als enige Neder lander is Rob van Reijp uitgenodigd deel te nemen aan het eerste wereld festival der pantomine dat van 1 tot 20 november door de „Akademie der Künste" in West-Berlijn wordt ge houden. S.v. Zwaluwen '61 te Scharendüke TREKKINGSLIJST van de gehouden loterij, met toestemming van b. en w. der gemeente Middenschouwen. Op de navolgende nummers zijn de prijzen gevallen: 1501 951 566 777 1216 365 1784 11 110 713 762 1116 567 21 636 315 1105 787 760 867 657 1058 1072 1288 1236 1578 1161 161.1 684 1203 1177 1398 740 1528 625 1191 1479 589 277 958 1056 355 61 455 1049 846 NIEUWE JAS VOOR OUDE ZAAK Grondige modernisering banketbakkerij Toon Hage BELANGWEKKENDE AVOND IN HERV. VER.-GEBOUW TE ZIERIKZEE Zr. De Wilde van Delta-ziekenhuis sprak voor N.C.V.B.-vergadering moderne instrumenten. De arbeids- therapie speelt een grote rol. Alleen de lichamelijke zieken liggen te bed, de anderen wordt zoveel mogelijk vrijheid gegeven. De patiënten wor den ondergebracht in paviljoenen, die elk op zich een groot gezin vor men, met feigen medische verzorging. Elk paviljoen kan 40 tot 80 patiën ten opnemen. Er is volop gelegenheid tot recre atie, veel verpleegden gaan de week ends naar huis, anderen krijgen zelf bezoek, er is een geest van grote saamhorigheid. Al vanaf 1926, maar vooral de laatste 10 jaren is er zeer veel veranderd door het gebruik van nieuwe medicamenten, waardoor de verpleegtijden vaak zeer bekort wor den. Dwangmiddelen worden thans niet meer toegepast. Ook het Delta Ziekenhuis heeft te kort aan verplegend personeel, men houdt zich aanbevolen voor vakan tie-hulpen, aldus zr. de Wilde, maar alleen, wanneer het ziekenhuis hier er geen behoefte meer aan heeft. De heer Joppe draaide vervolgens een filmstrook, over een boottocht van de patiënten, terwijl zr. de Wil de nadere uitleg gaf. De presidente dankte, nadat nog enkele vragen be antwoord waren, spreekster hartelijk voor het gebodene. Twee nieuwe leden gaven zich op. Mevrouw Woldinga zal op de eerst volgende vergadering spreken over de Wereldhulpaktie der Kerken, wat toegelicht wordt met dia's. Na het zingen van Gez. 230 1 en 3 werd de vergadering met dankge bed gesloten. HILVERSUM, 17-10. In de afgelo pen nacht heeft een hevige brand ge woed in een restaurant aan de Groes in het centrum van Hilversum. Toen de brandweer met volledig materieel arriveerde sloegen de vlammen me ters boven het dak uit. Toen het blussingswerk in volle gang was en vele honderden Hilversummers naar het centrum waren gestroomd om de spectaculaire brand gade te slaan, viel plotseling de voorgevel van het pand met een enorme klap voorover. Het puin kwam op een meter af stand van het publiek terecht. Een brandweerman slaagde er niet in tijdig opzij te springen. Hij werd door het vallende puin getroffen en moest gewond aan benen en rug per ambulance naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Een politieman wist zich, dank zij een snelle reactie, tij dig in veiligheid te brengen. ZIERIKZEE, 17-10. Met een feeste lijke receptie is woensdagmiddag het geheel vernieuwde interieur van de banketbakkerszaak T. Hage aan de Poststraat alhier getoond aan een kring van genodigden. Heden (don- derdag)-morgen werd de zaak voor het publiek opengesteld. Het is voor de tweede maal dat deze gerenom meerde zaak een opknapper kreeg; een eerdere dateert van 1954 toen de winkel aanmerkelijk werd vergroot. Thans ging het om een totale ver nieuwing van interieur en inventaris. „In den soeten inval" is de oor spronkelijke naam van deze zaak, die de huidige eigenaar in 1949 over nam. Voorheen werd deze banket bakkerij met grote voortvarendheid geleid door de heer A. A. W. Doele- man, die in 1949 overleed. De heer T. Hage is persoonlijk nogal „ge brand" op oude winkelinterieuren, naar hij ons vertelde, maar „het ging niet meer, alles stond op en over el kaar en dat ging teveel geld kosten". Ook hier weer een voorbeeld hoe het oude vaak wijken moet voor de moderne eisen, die met name aan het zakenleven worden gesteld. De „verkopelijkheid" is door deze vernieuwing inderdaad belang rijk toegenomen. Een firma uit Al phen aan de Rijn zorgde voor een fraaie winkelbetimmering, in warm- gekleurd mahonie uitgevoerd. Fraaie handig ingedeelde toonbanken, ge ven een beeld van het rijke sorti ment artikelen, dat in deze zaak te koop is. Een enkele toonbank en ook de wandkasten zijn afgestemd op se- mi-zelfbediening. Een handige aanwinst vormt een gekoelde vitrine voor gebak. Vooral ook de afwerking der toonbanken met koperstrips geven een verfijnd cachet aan dit in een nieuwe jas ge stoken interieur. Uiteraard werden he verdere af werking, verlichting en aankleding STADSKANAAL. De gemeentera den van Wildervank, Veendam en Onstwedde zullen zich moeten uit spreken over het al dan niet voort bestaan van de gemeente Wilder vank. APPINGEDAM. De 69-jarige we duwe J. Siertsema-van Voren uit Appingedam is door buren dood in haar woning aangetroffen. De vrouw bleek door kolendampvergiftiging om het leven te zijn gekomen. afgestemd op toonbanken en verde re inventaris, waarbij naar harmonie is gezocht. Een fraaie deur geeft een stijlvolle toets aan de achterwand van de winkel. De heer Hage heeft enkele uitzon derlijk drukke weken achter de rug, want het behelpen tijdens de ver bouwingsperiode bracht extra zor gen mee. Het werk werd echter in de kortst mogelijke tijd uitgevoerd door de firma Roggeband (timmer werk), firma Steutel (installaties), de 'heer C. W. Berrevoets (schilderwex'k) en Woninginrichting A. H. Hage (gordijnen en vloerbedekking). Prijzen kunnen tegen inleve ring van het betreffende lot t/m 31 oktober a.s. worden afgehaald bij dhr. S. FLOHIL Dorpsstraat no. 10. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE „Verwarmings-show" in „Concordia" Heden (donderdag) 18 oktober wordt een „verwarmingsshow" gehouden, waarop het nieuwste op het gebied van kolenconvectors en oliehaarden wordt getoond. In Essen is de 48-jarige West duitse handelsreiziger Armin Kasch tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zich in strijd met de waarheid voor arts had uit gegeven. In deze hoedanigheid be zocht hij alleenstaande vrouwen die hij onderzocht „met het oog op te werkstelling ingeval van oorlog". Volgens de beklaagde hadden zes op de zeven vrouwen zich het onder zoek zonder protesten laten welge vallen. De Franse filosoof Gaston Bache- lard is onverwachts op 78-jarige leeftijd in Parijs overleden. De heer J. W. van den Doel (Prot.-chr.) bedankt als lid van de Zierikzeese gemeenteraad ZIERIKZEE, 18-10. Van de zijde der gemeente wordt medegedeeld, dat de heer J. W. v. d. Doel, lijst aanvoerder van de prot. chr. fraktie in de gemeenteraad, zjjn ontslag in gediend heeft. Met het vertrek „van de heer v. d. Doel uit de raad, is aan een vijftienjarige, bijzonder vrucht bare, periode van betrokkene een einde gekomen. De heer v. d. Doel zal worden opgevolgd door de heer J. Dankers, leraar aan de christelijke U.L.O. te ZÏierikzee, lid van de S.G.P. De heer v. d. Doel heeft om per soonlijke niet politieke rede nen gemeend te moeten bedanken als raadslid. Hij maakte zijn entree in de raad in 1947 en was tijdelijk wethouder tot 1949, waarna hij werd opgevolgd als zodanig door de heer A. M. den Boer. Als lijstaanvoerder van de Prot. Chr. Federatie sa mengesteld uit A.R., C.H.U. en S.G.P. bleef hij in 1954 zitting houden in de raad, waarin de beer v. d. Doel met name als financieel deskundige zich een reputatie verwierf. De heer J. Dankers zijn opvol ger is een nieuweling in de poli tiek. Hij is dertig jaar en sinds zes en een half jaar verbonden aan de christelijke U.L.O.-school alhier. Hij is o.m. in het bezit van de M.O.-akte Duits. De heer Dankers is oorspron kelijk afkomstig uit Hardinxsveld. Een 17-jax'ig negermeisje. Hazel Adams, heeft besloten naar haar school terug te keren, na slechts een dag vertoefd te hebben op het vx'oe- ger alleen voor blanken bestemde Henry College, een onderafdeling van de universiteit van Virginië. KRITIEK OP MINISTER TOXOPEUS Proefneming met nieuwe werkwijze in Tweede Kamer DEN HAAG, 17-10. In de z.g. han delingenkamer in het gebouw van de Tweede Kamer is woensdagmiddag een begin gemaakt met de proefne ming voor een nieuwe werkwijze van de Kamer: 't houden van open bare commissievergaderingen. De eerste openbare vergadering werd woensdagmiddag gehouden van de vaste commiss\e voor binnenlandse WASHINGTON, 17-10. De West- duitse minister van Buitenlandse Za ken, dr. Schroder, heeft woensdag een bespreking gehad met president Kennedy. Tegenover verslaggevers zei minister Schroder; „We hebben het vraagstuk Berljjn in bijzonder heden besproken en ik ben blij te kunnen zeggen, dat wij een goede en algehele overeenstemming heb- bereikt". Dr. Schroder zei, dat de bespre kingen die hij deze week in Was hington voerde er mede toe dienen het bezoek voor te bereiden, dat de Westdüftse bondskanselier, dr. Ade nauer, 7 november aan Washington zal brengen. Op de vraag, of hij dacht dat in de contacten met Rusland nieuwe ini tiatieven genomen zouden worden, antwooi'dde de minister; „Alles wat tot nu toe gedaan is zal worden voortgezet". Hij zei niet te kunnen voorspellen of de Sowjet-Unie haar druk op Berlijn in de komende winter zou verzwaren. Volgens hem werd er te veel gespi'oken over mogelijke Rus sische akties. Wij moeten niet slechts reageren op wat dc Sowjets doen. wij dienen ze te laten reageren op wat zij doen. aldus minister Schx-ö- der. Hij toeschreef geruchten, dat de Westduitse troepen bij een Russi sche aanval een neutrale houding zouden aannemen en de Westerse geallieerden alleen laten handelen als „onzin". De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken had later op de avond een ontmoeting met zijn Ame rikaanse collega, Dean Rusk. zaken, waarvan mr. II. K. J. Beer- nink voorzitter is. In deze vergadering verkreeg mi nister Toxopeus kx'itiek te vex'dux*en m.b.t. zijn benoemingsbeleid. In de N.O.-Polder benoemde de minister een liberaal lot burgemeester. De kritiek kwam zowel van de P.v.d.A. als van de A.R. Er werd op gewezen dat in Noordoostpoldex's gemeente- x'aad van 21 leden de VVD slechts twee zetels bezet, tegenover de px'ot. chr. pax-tijen negen. De heer Albe- x'ing van de KVP vex'klaax'de dat het normaal geweest zou zijn als in die gemeente een bux'gemeester was be noemd van prot. chx\ huize. De heer Scheps van de P.v.d.A. noemde een heel rijtje gemeenten waarin bepaalde partijen een zeer sterke positie innemen en waar toch geen bux'gemeester is aangewezen in ovex'eenstemming met de kleur van die partijen. Hij gaf als voorbeelden o.a. Hattem, Zwolle, Doetinchem, Middelburg, Amex'sfoort en Smallin- gerland. Plan tot oprichting van Zierikzeese hockeyclub ZIERIKZEE, 18-10. Wjj vernemen dat alhier door enige liefhebbers van de hockeysport het initiatier geno men is om te komen tot de oprich ting van een Zierikzeese hockeyclub. Voor het seizoen 1962-1963 gaan de gedachten van de initiatiefnemers uit naar het organiseren van een tx-aining en wel op zaterdagmidda gen op een door dc gemeente wel willend hiervoor beschikbaar te stel len oefenterrein op het sportpark „Bannink". De training zal plaats vinden onder leiding van de heer B. J. Franke. Reeds bestaat het plan om dit seizoen enige vriendschappe lijke wedstrijden te spelen tegen an dere Zeeuwse-^ en West-Noord-Bra bantse teams. Gehoopt wordt dat 't volgend seizoen aan de competitie van de Kon. Ned. Hockey Bond kan worden deelgenomen. Geschat wordt dat de contributie het eerste jaar op f 10,voor junio- res en f 15,voor seniores zal wor den gesteld. De vereniging neemt de teiTeinhuui', de kosten van ballen en leg-guavds e.d. voor haar rekening. Symphatiserenden zullen gaarne als donateur worden verwelkomd, ter wijl uiteraard de steun van oud hockeyers graag zal worden aan vaard. Indien zich /voldoende be langstellenden opgeven zal op korte termijn een oprichtingsvergadering worden uitgeschreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5