DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schippers zijn zeer verlangend naar grote hoeveelheden regen Lichte ontspanning rond Berlijn? „Wilhelm TelF'-spelletje bij ontgroenen Toekomst van België meer Vlaams gericht Chroesjtsjef toch naar V.S.? „E.E.G. nog onvolwassen, maar sterk en gezond" De Sowjet-Unie en Oe Tliant ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 oktober 1962 119e jaargagn No. 192G2 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 <ÉDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewwkken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-^255 No 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgdve: N.V Drukkerij v/h. lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Schouiven-Duiveland krijgt hockeyclub Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De beste manier om uw vrienden te behouden is: ze nooit lenen en nooit iets schul dig te zijn. LAGE WATERSTAND RIVIEREN NIJMEGEN, 17-10. Hoog boven aan het verlanglijstje van alle schippers, scheepsbevrachters .en werfdirecteuren in het stroomgebied van de grote rivieren staat: regen, ontzettend veel regen. Want alleen dit kan een einde maken aan de noodsituatie, die langzamerhand is ontstaan. De schepen varen, in verband met de geringe toegelaten diepgang, met slechts fracties van de hoeveelheden lading, die zy zouden kunnen vervoeren. Schaarste aan grondstoffen en prijsverhogingen in diverse delen van het land zijn er het gevolg van, doch ook arbeidsstagnatie op de werven. Zelfs is het bij enkele werven al on mogelijk afgebouwde nieuwe sche pen van de helling te laten glijden. Ze liggen kant en klaar te wachten op de regen, die de waterspiegel moet doen rijzen. De best bevaarbare rivier is nog steeds de Waal, waar in het vak Millingen tot St. Andries een minst gepeilde diepte van 2.10 meter is vastgesteld. Maar bij de sluis bij Weurt bv.. die toegang geeft tot het Maas-Waalkanaal, ligt een drempel, die de diepte al reduceert tot 1.92 meter. AMSTERDAM, 17-10. Een van de slachtoffers van de laatste ontgroe ning bjj het Amsterdamse studenten corps Is nog niet hersteld van de ge volgen van een hem met een hockey stick toegebrachte slag tegen het hoofd. Een neurologisch onderzoek heeft uitgewezen dat zyn hersenen zün gekneusd. Een nader onderzoek zal moeten uitwyzen of de nog steeds onder neurologische behandeling zynde jongeman zyn studie wel zal kunnen voortzetten. Nog elke och tend by het wakker worden heeft hy hoofdpijn. Niet in de N.I.A.-sociëteit maar op een kennismakingsbezoek aan een dispuut - nu ongeveer vier weken geleden - moest de jonge student, naar eerst thans bekend is gewor den, toestaan dat een ouderjaars hem een bal op het hoofd legde die deze er met zijn stick zou afslaan. In plaats van de bal werd het hoofd van de jongen geraakt en wel zo hevig, dat hij bewusteloos neerviel. Hij werd op een bed gelegd en toen hij weer bij kennis was gekomen naar huis gebracht. Hem was uit drukkelijk te verstaan gegeven dat hij zijn verwonding aan een onge lukkige hoofdstoot moest toeschrij ven. Bij zijn thuiskomst vertelde hij zijn moeder dat het geen bloed maar rode verf was dat zij op zijn hoofd zag. Toen de volgende ochtend zijn kussensloop van bloed doordrenkt was deed hij zijn ouders het hem in geprente verhaal van de ongelukkige stoot, dat hij later ook tegenover de dokter volhield. De ouders waren intussen door een anoniem telefoon tje van de ware oorzaak in kennis gesteld. Bij Nymegen Bij Nijmegen is de diepte van de Waal 578 centimeter boven N.A.P. Hiermee is op 30 centimeter na de laagste waterstand bereikt, die in het beruchte droogtejaar 1959 werd genoteerd. De andere rivieren zijn er nog slechter aan toe. In het ri viervak van de Rijn tussen IJsselkop en Heveadorp bedraagt de diepte nog slechts 1.50 meter en tussen Heveadorp en het Amsterdam-Rijn kanaal is het nog erger, daar is de diepte al tot 1.20 meter teruggeval len. In de IJssel tussen Doesburg en Zutphen is de situatie precies een der. Het riviervak tussen IJsselkop en Doesburg dreigt voor schepen Volgens de moeder heeft de be handelende neuroloog verklaard dat de slag dodelijk zou zijn geweest als zij iets lager was aangekomen. De vader heeft eer. klacht ingediend bij de rector-magnificus van de univer siteit van Amsterdam. IReis per parachute Een 25-jarige Franse parachu tist, Jean-Claude Dubois, is er woensdag in geslaagd per pa rachute het Kanaal over te steken, getrokken door een motorboot. Over de reis van Dover naar Calais deed hij een uur en drie kwartier, waarbij hij een gemiddelde hoogte van 50 meter boven de zeespiegel had. BERLIJN, 17-10. Franz Amrehn, plaatsvervangend burgemeester van West-Berlyn, heeft woensdagavond verklaard, dat er op byeenkomsten van leidende Amerikaanse en Rus sische politici over de kwestie-Ber- lijn een „lichte ontspannning" aan de dag is getreden. „Maar" - zo zei Amrehn in een toespraak tot de financiële commis sie van de Westberlynse regering - „men moet hierin geen wyziging van de Russische politiek zien". van enige afmeting zelfs totaal on bevaarbaar te worden. Nu daar nog slechts een diepte van 1.15 meter wordt gemeten. Voor dit gedeelte van de rivier is-daar ook een nacht- vaartverbod afgekondigd. En intus sen kunnen de meteorolqgèn nog geen enkele hoop geven dat de ge leidelijk voortdurende val plaats zal maken voor enige was. Herhaling eerste Nederlandse luchtrace DEN HAAG. 17-10. Zaterdag 20 oktober om 14 uur zullen Nederland se, Engelse, Belgische en Duitse luchtballons van het Haagse Malie veld starten voor een wedstrijd om de gulden jubilee trophee. In totaal nemen vijf luchtballons deel aan de wedstrijd, die een herhaling zal zijn van de eerste Nederlandse luchtrace, die op 13 oktober 1912 ter gelegen heid van het eerste lustrum van de toenmalige Nederlandse Vereeniging voor Luchtvaart (thans K.N.V.V.L.) werd gehouden. Twee Nederlandse ballons komen aan de start - de Utrecht (inhoud 600 m:<.) en dq Oxygenium (500 m;1.). Zij worden bemand door equipes, samengesteld >uit de ballonvarende Haagse notaris Jac. Demenint, de Rotterdamse bankier-aeronaut Ben Steeman en de heer en mevrouw Boesman. Westduitse boeren protesteerden GÖTTINGEN, 17-10. Ongeveer 8000 boeren uit drie Westduitse sta ten hebben woensdag in Göltingen geprotesteerd tegen de gevolgen van een gemeenschappelijk landbouwbe leid in de E.E.G. Duizenden trekkers, vrachtauto's en auto's met zwarte vlaggen en spandoeken verstopten de straten van het universiteitsstadje. Het protest van de boeren gold voornamelijk een onlangs door ver scheidene Westduitse professoren in de landbouwkunde gepubliceerd rapport, waarin aangedrongen wordt op radicale modernisering van en veranderingen in de Westduitse landbouw. Smokkelwaar op Nederlands schip TOKIO, 17-10. - Bij de aankomst van 't Nederlandse vrachtschip „Te gelberg" van de K.J.C.P.L. in de Ja panse havenstad Kobe zijn woens dag 24 Chinese bemanningsleden op beschuldiging van smokkelarij gear resteerd. In de hutten van de Chine zen zijn 300 transistor-radio's en Ja panse, Chinese en Amerikaanse de viezen aangetroffen. Dinsdagmorgen zijn in de bossen bij Hannover twee niet geïdentifi ceerde straaljagers neergestort. Bei de piloten zijn volgens de politie omgekomen. Student liep ernstig hersenletsel op D Nederlandse paardenliefhebbers hebben ook op deze derde dlnxdug in oktober, zoals ieder jaar hun hart kunnen ophalen op de befaamde Zuidlaarder Paarden markt, waar flinke aanvoer was. - De foto toont er de r. -i-ll'ge drukte. Ondanl:s de verregaande mechanisatie n cl' Nederlandse landbnuvheeft de markt nog weinig aan belang ingeboet. REDE BELGISCHE AMBASSADEUR BREDA, 18-10. „Meer dan ooit is in deze tijd van heraanpassing der Vlaams-Waalse verhoudingen in Bel gië de verwachting geoorloofd, dat de Nederlandse vrienden zich ont houden avn verklaringen of initiatie ven, die een vreedzaam en bevredi gend compromis der Belgen in de weg zou staan". Dit heeft de Belgische ambassa deur in Nederland, baron F. X. van der Straten-Waillet, verklaard in een te Breda gehouden rede over Bene lux, waarin hij uiteenzette, dat er voor de voortzetting van de nauwe samenwerking tussen België-Luxem- burg en Nederland in het geïnte greerde Europa van morgen nog aan leiding en ruimte zal bestaan. Baron Van der Straten-Waillet be sprak in zijn rede, die hij in een lunchbijeenkomst van het departe ment Breda van de Nederlandse Mij. voor nijverheid en handel hield, o.a. de taal als een van de faktoren, die van, invloed zijn op de Nederlands- Ben Bella bezocht Cuba HAVANNA, 18-10. Premier Ben Bella van Algerië is woensdagavond na een* bezoek van ruim een etmaal aan Cuba per vliegtuig uit Havanna vertrokken, om via New York naar zijn land terug te keren. Onder de Cubanen die hem uitgeleide deden, bevonden zich premier Castro en president Dorticos. Volgens een later uitgegeven com muniqué heeft Castro een uitnodi ging voor een bezoek aan Algerië aanvaard. Een datum is nog niet vastgesteld. Belgische betrekkingen. Hij merkte in dit verband op, dat de doorbraak van de Vlaamse beweging het gees telijk en politiek klimaat in België in de loop der dertig laatste jaren grondig heeft veranderd. Het is thans duidelijk geworden, aldus de ambas sadeur, dat zowel onder invloed van de demografische als van de culture le en politieke ontwikkeling de toe komst van België mede en vermoe delijk in toenemende mate door de Vlamingen zal worden bepaald. Dat deze evolutie ook op de Nederlands- Belgische betrekkingen haar invloed zal laten gelden, is volgens spreker evident. WASHINGTON, 17-10. - In door gaans welingelichte kringen in Was hington is vernomen, dat de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko, donderdag president Kennedy in kennis zal stellen van het besluit van Chroesjtsjef om eind november naar de V.S. te gaan. Chroesjtsjef zou vertrekken na de bijeenkomst van ihet centrale comité van de Sowjetrussische communisti sche partij, die van 15 tot 20 novem ber in Moskou wordt gehouden. Chroesjtsjef zou hebben besloten enkele bijeenkomsten van de Alge mene Vergadering der V.S. in New York bij te wonen en van zijn ver blijf in de V.S. gebruik willen maken om met Kennedy overleg te plegen over een aantal internationale vraag stukken, waaronder in de eerste plaats de kwestie-Berlijn. 19 okt. Zon op 7.10, onder 17.39. Maan op 22.23, onder 13.54. Laatste kwartier: 20 okt. Ie 9\48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 okt. 7.02 v.m. 19.34 n.m. BROUWERSHAVEN' 19 okt. 6.46 v.m. 19.08 n.m. Doodtij: 22 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BrLT, 18-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zich uitdiepende depressie passeerde met grote snelheid het zeegebied ten noorden van Schotland en vervolgde zijn weg naar midden Scandinavië, het hogedrukgebied bo ven Engeland, dat een uitbreiding heeft naar midden Europa werd dooi de storing nauwelijks aangetast. Wel vertoont het een verplaatsing in westelijke richting, waar, door nieu we drukstijgingen. zijn flank ver sterkt wordt. Het koufront van de depressie bij Noorwegen zal morgen waarschijnlijk het Waddengebied bereiken, maar of het verder zuide lijk komt lijkt onwaarschijnlijk. Ons land blijft niettemin aan de rand van het hogedrukgebied zodat er over het algemeen nog niet veel in de weerstoestand verandert. De re genkansen blijven klein en de wes telijke wind zal nog vrij zachte lucht ons land binnenvoeren. Indonesisch minister overleden DJAKARTA, 17-10. De Indonesi sche regeringsradio heeft woensdag avond meegedeeld, dat de minister van voorlichting, prof. Moh. Yamin, is overleden. Hij was 58 jaar en reeds enige maanden ziek. Verleden week werd hij opgenomen in een militair hospitaal. Behalve minister van voorlichting was Moh. Yamin in het Indonesische kabinet tevens plv. premier, minis ter voor speciale zaken en coördina tor tussen de regerings-instanties. STRAATSBURG, 17-10. „De E.E.G. is nog onvolwassen, maar sterk en gezond", zo heeft de voorzitter van de E.E.G.-commissie, prof. W. Hall- stein, woensdag in het Europese par lement in Straatsburg verklaard bij de inleiding van het grote debat over het vijfde jaarverslag van zyn com missie. Hallstein maakte van deze gele genheid gebruik om de afgevaardig den, in een aanvulling op dat jaar verslag een uitgebreide analyse te geven van de „constitutionele pro blematiek" van de gemeenschap en waarbij hij tot de conclusie kwam, dat men, ondanks onvolkomenheden op dit gebied, in de eerste vijf jaar grote dingen tot stand heeft kunnen brengen. Daarom moest men volgens hem niet zoveel energie besteden aan de toekomstprojekten die voor het ogen blik toch niet te verwezenlijken zijn dat men niet meer toekomt aan een uitputtend gebruik van de beschik bare mogelijkheden. Hallstein waarschuwde ervoor dat de andere landen en in het bijzonder de landen die zioh bij de E.E.G. wil len aansluiten, niet de indruk mogen krijgen, dat de gemeenschap maar een halve zaak is. Dat zou een to- taal verkeerd beeld van de realiteit in de E.E.G. geven. EDE. Op de Van Heutszlaan te Ede liep het 4-jarig zoontje van de fa milie Kettenis plotseling van het trottoir af onder de achterwielen van een langzaam voorbijrijdende vracht auto. Het knaapje was op slag dood. AMSTERDAM. Het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam heeft zich in zijn laatste vergadering onder andere bezig ge houden met de gebeurtenissen tij dens de jongste groentijd van het Amsterdams studenten corps. De Nederlandse lichte brigade een jaar in Duitsland Militairen hebben het er goed NEW YORK, 17-10. De Sowjet-de- legatie bij de V.N. heeft in partiku- liere gesprekken te kennen gegeven, dat Moskou bereid is de herverkie zing van de secretaris-generaal Oe Thant in overweging te nemen, mits het gaat om een periode die kortej' is dan do vijf jaar van het mandaat van zijn voorgangers. Dit hebben welingelichte kringen in New York woensdag verklaard. Men verwacht dat de Veiligheids raad zich volgende maand met de kwestie zal bezig houden. HOHNE, 17-10. - De Nederlandse lichte brigade, waarvan de oprich ting vorig jaar is versneld in ver band met de toen heersende span ningen rond Berlyn, is vandaag, don derdag, precies een jaar in Duits land. Over het verblijf van die brigade in het zogenaamde N.A.V.O.-gedeel- te van het enorm uitgestrekt kamp in Hohne heeft de plaatsvervangend commandant, luitenant-kolonel J. W. van den W^ll-Bake iets verteld. De brigade is samengesteld uit steeds wisselende bataljons, die el kaar om de drie maanden aflossen. Met dat aflossen is men in januari van dit jaar begonnen. De brigade maakt een dankbaar gebruik van het oefenterrein in Hohne. Het oe fenschema wijkt niet veel af van dat zoals dat in Nederland geweest zou zijn, behalve dan dat er soms samen met Duitse troepen geoefend wordt en dat men een dankbaar gebruik maakt van faciliteiten die de Duit sers verlenen. Een zeer goede sa menwerking bestaat vooral met het Duitse territoriale commando in Han nover. De Nederlandse soldaten voe len zich in het kazernecomplex hetzelfde waar indertijd de Duitse parachutisten waren gelegerd die in mei 1940 boven Nederland gedropped werden in het algemeen goed thuis. Zij profiteren er van een vrij gunstige verlof regeling. De militai ren, behorende tot onderdelen die geregeld worden afgelost, krijgen er bijvoorbeeld eens in dc zes weken vijf.dagen verlof. De Zuidlaarder paardenmarkt Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft woensdagochtend in het Amsterdamse Hiltonhotel de I.F.A.L.P.A.-conferenlie geopend. De 1FALPA (International Federation of Airline Pilots Associations) is de overkoepelende organisatie van 47 nationale pilotenverenigingen. Zij vertegenwoordigt in totaal onge veer 26.000 beroepsvliegers in de burgerluchtvaart. - Op de foto prins Bern- hard tijdens zijn openingswoord. Nadering van een front Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met later kans op wat regen, matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1